Αποστολέας Θέμα: σχετικα με τις wasburn  (Αναγνώστηκε 2383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
σχετικα με τις wasburn
« στις: 12/06/10, 10:58 »
γεια σας,ακουγα (η μαλλον διαβαζα) πριν 1-2 χρονια πολλη συχνα για τις wasburn και ενας φιλος μου μου ελεγε οτι ειναι αρκετα καλες.ειναι αληθεια αυτο; ???
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Blighter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: σχετικα με τις wasburn
« Απάντηση #1 στις: 12/06/10, 18:05 »
κοίτα φίλε, κάθε εταιρία που κατασκευάζει κιθάρες έχει επιτυχίες έχει και αποτυχίες ή μαλλον έχει και μοντέλα που σου αρέσουν και σε βολεύουν έχει και μοντέλα που δεν σου αρέσουν.Πάντως η γνώμη μου είναι οτι δεν μου αρέσουν οι συγκεκριμένες κιθάρες


Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σχετικα με τις wasburn
« Απάντηση #2 στις: 16/06/10, 02:28 »
 Γενικά, οι σημερινές εταιρίες όπως η washburn βγάζουν ένα τεράστιο εύρος κιθαρών και άλλου εξοπλισμού για κιθάρα που παράγονται σε διαφορετικά εργοστάσια, με διαφορετικά υλικά και διαφορετική εργασία.
 Μια washburn Idol USA για παράδειγμα σκίζει ενώ μια washburn wi15 από Κίνα ή Ινδονησία παίζει αξιοπρεπώς...
 Βέβαια, υπάρχει πάντοτε και κάποιος έλεγχος ποιότητας(quality control) στις μεγάλες εταιρίες ώστε να μην βγαίνουν ελαττωματικά μοντέλα στην αγορά. Αυτό είναι κανόνας και για την washburn.
 Τελευταία μάλιστα κυκλοφορούν πολύ ενδιαφέροντα μοντέλα κιθαρών της washburn με Randall μαγνήτες( σχεδιασμένους από τη γνωστή εταιρία ενισχυτών) και καλά ηλεκτρικά.
 Από την εμπειρία μου, θα έλεγα να αποφύγει κανείς κάποιες μεταχειρισμένες washburn china, korea της δεκαετίας του 90' εκτός και αν μπορεί να δοκιμάσει το όργανο και να βεβαιωθεί ότι είναι σε καλή κατάσταση.
 Τότε δεν υπήρχε ο ίδιος έλεγχος ποιότητας και κάποια μοντέλα είχαν κοντραπλακέ σώμα, φθηνό maple στο μπράτσο κλπ. Επομένως πρέπει να είναι καλοσυντηρημένη μια τέτοια κιθάρα για να μην έχει προβλήματα.
 Κατά τ' άλλα, οι σημερινές idol σειρές είναι πολύ καλές και κυρίως οι wi18, wi64 που είναι οικονομικότερες και καλές:
 http://www.washburn.com/electrics/idol-series/

Αποσυνδεδεμένος nexarulhu

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: σχετικα με τις wasburn
« Απάντηση #3 στις: 16/06/10, 11:27 »
γεια σας,ακουγα (η μαλλον διαβαζα) πριν 1-2 χρονια πολλη συχνα για τις wasburn και ενας φιλος μου μου ελεγε οτι ειναι αρκετα καλες.ειναι αληθεια αυτο; ???

απο πρωσοπικη εμπειρια με μπασο washburn,θα σου ελεγα οτι αξιζουν παραπανω απο τα λεφτα τους και ακομα και οι φθηνες ειναι καλυτερες ποιοτικα απο αλλες της ιδιας κατηγοριας
 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: σχετικα με τις wasburn
« Απάντηση #4 στις: 17/06/10, 19:15 »
Τα τερμα φθηνα μοντελα της εταιρειας δεν πολυαξιζουν, αλλα γενικοτερα σε εκεινη την κατηγορια χρηματων δυσκολα να βρεις κατι που αξιζει. Γενικοτερα οσο ανεβαινεις σε τιμη τοσα ανεβαινει και η ποιοτητα.
Καλες κιθαρες ειναι, εχω 5 Washburn korea και ειναι ολες σουπερ, οσο πιο ακριβες τοσο πιο καλες. Οι ΗΠΑ ειναι φοβερες κιθαρες, κορυφαια κατασκευη/ποιοτητα/ηχος.
Το πρωτο μου μπασο ηταν Washburn, το πιο φθηνο που εβγαζε τοτε ισως, και δεν ηταν και πολυ καλο. Καλο για τα χρηματα που κοστιζε μεν, και εκεινα τα χρηματα ισως να ηταν πολυ καλη επιλογη, αλλα δεν θα προτεινα τα πολυ-πολυ φθηνα οργανα της εταιρειας (γενικοτερα δεν θα προτεινα τελειως φθηνα οργανα, πιο πιθανο να σε δυσκολεψουν και να τα παρατησεις αν εισαι αρχαριος, παρα να σε ενθουσιασουν για να συνεχισεις).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: σχετικα με τις wasburn
« Απάντηση #5 στις: 17/06/10, 21:45 »
Σαν κάτοχος washburn και συγκεκριμένα της w-45, θα πω ότι με έχει βολέψει αρκετά και έχει και ωραίο ήχο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία με άλλες μάρκες, έχω παίξει με μία cort G260 και μία epiphone LP STD.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:54
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
3464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 21:01
από NarK
5 Απαντήσεις
3011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 01:12
από petros1992
6 Απαντήσεις
5688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 01:23
από zeromancer
14 Απαντήσεις
5083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 19:10
από Tasos20
11 Απαντήσεις
4373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:17
από Holyshock
10 Απαντήσεις
5169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:32
από s.s.
2 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:21
από KOSTARAS75
6 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
5 Απαντήσεις
5191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr