Αποστολέας Θέμα: 30W ΛΑΜΠΑ!  (Αναγνώστηκε 9119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #25 στις: 15/10/10, 00:59 »
25 Watt λαμπάτο combo μ'εχει βγάλει παντού άψογα ακόμα και σε ανοιχτούς μεγάλους χώρους (με σωστό ηχολήπτη βέβαια). Οπότε με 30W μην το σκέφτεσαι. Τα υπόλοιπα να σκέφτεσαι: θες δυνατή καθαρή πεταλομηχανή, θες βρώμα από τον ενισχυτή και τίποτα άλλο, θες πολυκάναλο, θέλεις FX loop, σ'ενδιαφέρει η ευκολία στο κουβάλημα; Και φυσικά πάνω απ'όλα αν σ'αρέσει το ηχόχρωμα του ενισχυτή.


Α, και κάτι τελευταίο. 30Watt άμα το τσιτώσεις μέσα στο προβάδικο ή σε κανά μικρό stage θα σε κράξουν με πρώτο το drummer. Για μες το σπίτι ούτε συζήτηση να το φχαριστηθείς όπως πρέπει το μηχάνημα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #26 στις: 15/10/10, 12:14 »
Συμφωνω με μια επιφυλαξη στο καθαρη δυνατη πεταλομηχανη...

Οι περισσοτεροι EL84 με τοσα watt βρωμανε λιγο εως πολυ οταν πιεζεις. Αυτο, μπορει και να ειναι θεμιτο (κανει τα low πεταλια μου να ακουγονται σα recto!!!).

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #27 στις: 15/10/10, 16:58 »
Συμφωνω με μια επιφυλαξη στο καθαρη δυνατη πεταλομηχανη...

Οι περισσοτεροι EL84 με τοσα watt βρωμανε λιγο εως πολυ οταν πιεζεις. Αυτο, μπορει και να ειναι θεμιτο (κανει τα low πεταλια μου να ακουγονται σα recto!!!).


Έχεις δίκιο. Απλά εγώ έπαιρνα πάντα βρώμα από τον ενισχυτή οπότε δε με απασχόλησε το θέμα. Σε τέτοια περίπτωση παίρνεις έναν Twin Reverb (είδα σε αγγελίες έναν blackfaced στα 650 νομίζω) και καθάρισες.


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #28 στις: 16/10/10, 21:18 »
νομιζω οτι ενας λαμπατος στα 30w με μια καλη καμπινα 4x12" θα σε βγαζει μεν σε σχετικα μεγαλα "μαγαζια", αλλα οχι και σε ΟΑΚΑ οπως καταλαβαινεις.

Γιατί όχι? (απορία άγνοιας)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #29 στις: 18/10/10, 17:15 »
Και ενας 10ρης ενισχυτης σε καλυπτει ανετα σε live, μιας και ο ηχοληπτης θα βαλει ενα μικροφωνο μπροστα στο ηχειο και απο κει θα παρει τον ηχο στην κονσολα και θα στον στελει αφενος στα monitor σου για να ακους εσυ και αφετερου στα ηχεια του κοινου για να ακουει το κοινο.
Τωρα, αν θες ο ενισχυτης να παιζει ρολο monitor
(δηλαδη να ακους τον ηχο σου απο την καμπινα του ενισχυτη σου και οχι απο ξεχωριστο monitor), νομιζω οτι ενας λαμπατος στα 30w με μια καλη καμπινα 4x12" θα σε βγαζει μεν σε σχετικα μεγαλα "μαγαζια", αλλα οχι και σε ΟΑΚΑ οπως καταλαβαινεις.


Το εχει εξηγησει πολυ σωστα ο Johnie λιγο πιο πανω. Ακομα και σε τεραστιους συναυλιακους χωρους (μεγαλυτερους και απο ΟΑΚΑ) αρκει μονο ενας ενισχυτακος και μια καμπινουλα 1x12 για να δινεις τον ηχο στο ΚΟΙΝΟ.


Εσυ τωρα μπορεις ειτε να ακους απο monitor, ειτε απο καμια 15αρια 4x12 καμπινες που ειναι στημενες στο χωρο του stage. Πολλες φορες βεβαια χρησιμοποιουνται αδειες καμπινες για εντυπωσιασμο (ειδικα σε πιο poser φασεις...)


Ο Γιαννης αναφερεται στη χρηση της καμπινας ΚΑΙ για monitor (δηλ. να ακους κι ΕΣΥ απο την καμπινα) οπου σε τεραστιους χωρους μια μονο καμπινα δε νομιζω πως αρκει για να ακους καλα...


Και ο Santana, οπως πολυ σωστα τονισε ο Αδριανος με ενα Boogie με ενα 12αρι μεγαφωνο επαιζε. Δεν ακουγε ομως απο εκει. ;)


Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #30 στις: 20/10/10, 16:35 »
συμφωνω...αλλα πολοι μου λενε οτι θα ακουγεται..οκ αλλα μου ειπαν οτι δεν θα ακουγεται με ογκο...δεν θα δινει καλα στο PA δεν θα δινει την βαρβατηλα που θα εδινε ενας 100!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #31 στις: 20/10/10, 17:43 »
...δεν θα δινει καλα στο PA δεν θα δινει την βαρβατηλα που θα εδινε ενας 100!

To ίδιο θα σου πεί και ένας κάγκουρας για το 5-κάναλο σουπερ-υπο-subγούφερ που πιάνει όλο το πορτ μπαγκάζ..
Πράγματι ο 100άρης έχει περισσότερη βαρβατίλα.. το ίδιο και ο ταύρος στις ταυρομαχίες..
Τι σημαίνει, ότι πρέπει να γεμίσουμε όλοι τα πορτ μπαγκάζ μας με subγούφερ?.. Να ακούμε δηλαδή τα μπάσα μας, ή να ακούμε την μουσική μας?

Εσύ με το μυαλό το δικό σου τι θέλεις, βαρβατίλα ή μουσική?..
Δηλαδή σε ενδιαφέρει η βαρβατίλα σου ή να παίξεις για το κοινό σου και να την βρείτε μαζι?..

Ετσι είναι όμως όλα στην ζωή:
Αλλοι μονίμως αναρωτιώνται αν την έχουν αρκετά μεγάλη και αναλώνονται σε αυτό, και άλλοι απλά με ότι έχουν την βρίσκουν μαζί με μία ωραία γυναίκα/μπάντα/κοινό κλπ. Για μένα αυτοί είναι και οι έξυπνοι!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #32 στις: 20/10/10, 21:06 »
συμφωνω...αλλα πολοι μου λενε οτι θα ακουγεται..οκ αλλα μου ειπαν οτι δεν θα ακουγεται με ογκο...δεν θα δινει καλα στο PA δεν θα δινει την βαρβατηλα που θα εδινε ενας 100!

Με το συμπαθειο, αλλα αυτο ειναι η χειροτερη ΜΑΛΑ*** **** *** *** ****** ** *** που εχω διαβασει ποτε. Το PA δεν καταλαβαινει απο watt ασε που δεν υπαρχει περιπτωση, να σκασεις 100ρη ωστε να βγαλει τη..."βαρβατιλα" αν τη βγαζει σε υψηλη ενταση...

Καταρχας αν τον σκασεις θα ακουστεις και χωρις PA!!! Εδω κανουμε live παραλλιακα και ακουγονται μεχρι τα βουνα πιο πανω οι κιθαρες με σκασμενο ενα fender red knob twin (οκ δεν απεχει παραλια βουνο τοσο πολυ εδω που μενω αλλα σαν παραδειγμα, ειναι μακρια!) και ο μονος τροπος να τον σκασει ο ιδιοκτητης και φιλος ειναι να τον γυρισει προς τη θαλασσα και να παρει απο εκει μικροφωνο...περιττο να σου πω οτι απλα παει στο PA με pod x3 live πλεον...


Τελος παντων, αν ειναι να παιζεις PA να παρεις οποιον σου αρεσει και μπορεις να τον χρησιμοποιησεις...απλα, οπως ευστοχως ειπωθηκε βαλε προτεραιοτητα το που θα παιζεις συνηθως και αν θες να ακους η οχι απο τον ενισχυτη σου επανω στη σκηνη. Οχι ενας 5 watt δεν προκειται να νικησει τον drummer μου, τουλαχιστο στα καθαρα αν εχει, θα φαει σκονη εγγυημενα.  Και τελεια να ακουγεται (blackstar HT-5 για μερικους) απλα δεν μπορει.

Τελικα τα 30 watt ειναι μια καλη συμβιβαστικη κλαση για τις περισσοτερες περιπτωσεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #33 στις: 23/10/10, 21:18 »
Παντως φιλοι (1000mods, stoner μπαντα) σε συναυλιες εβαζαν 2 καμπινες 4χ12 πανω σε 30-αρη Οραντζ και εβγαιναν τελεια απο ενταση, και απο ηχο (παρα πολλες φορες χωρις μικροφωνα σε κιθαρες/μπασο, μονο σε ντραμς και φωνη μικροφωνα).
Χθες περασα απο τον χωρο που ηχογραφουν αλμουμ, και χρησιμοποιουν 3 ενισχυτες τεζαρισμενους, κυριως παλιους ενισχυτες (vintage Sunn-O))), vintage Orange κτλ), οποτε και πιο πανω ο φιλος οταν ειπε βινταζ ηχο, προφανως ενοει βινταζ "γκαζια", εποχης πρωτου αλμπουμ Black Sabbath (και St. Vitus, Witchfinder General, Kyuss κτλ) ας πουμε, και οχι μοντερνα metal/fusion/rock βρωμικα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #34 στις: 29/10/10, 14:50 »
Αυτο ακριβως εννοω jesus οταν εννοουσα vintage!εμενα αυτοι οι ενησχυτες με εκφραζουν.....μ*** ξεμ****  αυτα μου ειπαν....ως αναφορα τα watt....οκ εμενα ο 30 μου αρεσει και αν ειναι ετσι οπως τα λετε θα τσιμπισω αυτον....

ps   τους 1000mods τους ειδα στον αν κλαμπ την ημερα με τους colour haze και οι πρωτοι ειχαν orange rockerverb 50...εισαι σιγουρος οτι εχουν και 30ρηδες και ειναι κομπλε??? ??? μακαρι...


Ευχαριστω πολυ!  0:)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #35 στις: 31/10/10, 11:48 »
Απ'οτι θυμαμαι τα παιδια μου ειχαν πει οτι οι ενισχυτες τους εχουν στον τελικο 4 6V4 λαμπες και βγαζουν 30 βατ, λες να θυμαμαι λα8ος? Τον ενα τον ειχαν δωσει για να παρουν μια γκιμπσον δεκαετιας '70 νομιζω. Παντως εχουν και βινταζ οραντζ που τους ειχα βρει απο αγγλια (οραντζ 100 η 120 νομιζω το μοντελο), και βινταζ σαουντ-σιτυ(με ΚΤ88), δυο σαν-ο (ενα λαμπα και ενα τρανζιστορ), παλιες σαν-ο και οραντζ καμπινες κτλ κτλ κτλ.
Και εγω εχω λαμπατο 30 βατ με 4 EL84 (Elmwood Stinger) στον τελικο, και απο θεμα εντασης ειμαι υπερ-καλυμενος! Τον εχω βαλει και στην 4χ12 (Randall XLT Vintage30) και η ενταση ηταν αρκετη για οποιαδηποτε συναυλια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: 30W ΛΑΜΠΑ!
« Απάντηση #36 στις: 01/11/10, 14:36 »
Να σαι καλα φιλε....


thx παιδια!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 14:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
63 Απαντήσεις
39611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
6 Απαντήσεις
4526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 11:27
από GermanRock
19 Απαντήσεις
8341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 16:16
από Jezus
2 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 18:26
από edgar_jp ♫
23 Απαντήσεις
6387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 08:54
από vagtanplan
36 Απαντήσεις
12017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 22:08
από Jezus
Pod X3 και Λάμπα

Ξεκίνησε από theblind Εφέ

5 Απαντήσεις
2254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 13:57
από metalmike
15 Απαντήσεις
4814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:32
από Mistral
6 Απαντήσεις
5612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/19, 09:33
από modfori