Αποστολέας Θέμα: Άσχετα μηνύματα από thread "Αγορα ηλεκτροακουστικης!"  (Αναγνώστηκε 9416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωπ, τα εχω χασει αυτα τα ωραια...δηλαδη οι κιθαρες που ειναι απο γραφιτη, επειδη ο γραφιτης δν ειναι ξυλο και κατα συνεπεια, ζωνατνος οργανισμος, ειναι για πεταμα?

Α καλά, εσύ είχες χάσει μάλλον τη θεική, καμμένη (από flames) συζήτηση για τις steinberger... ;D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ

Nα σου απαντησω εγω σαν δασολογος


Το ξυλο μετα απο 15 χρονια δεν ειναι ζωντανος οργανισμος. Ειδικα μετα τις επεμβασεις που δεχεται για να γινει μουσικο οργανο.
Παρολαυτα το ξυλο ακομη και μετα την πριση του διατηρει της μηχανικες και χημικες του ιδιοτητες.
Οποτε αν υποθεσουμε οτι παιζει ρολο στην διαμορφωση του τελικου ηχου του οργανου τοτε σε καμια περιπτωση δεν θα εχουν δυο οργανα ακριβως ιδιο ηχο
ακομη και αν προερχονται απο το ιδιο το δεντρο...


Για παραδειγμα πριστη ξυλεια απο κατωτερο σημειο του δεντρου διαφερει σε ιδιοτητες (υγρασια, σχετικη υγρασια, πυκνοτητα, δομη κ.τ.λ.) απο ξυλεια προερχομενη απο ανωτερο.
Οπως και ξυλεια προερχομενη απο το εξωτερικο (σομφο) μερος του ξυλου διαφερει απο εκεινη του εσωτερικου (εγκαρδιου)
Ποσο μαλλον αν μιλισουμε για ξυλο απο δυο διαφορετικα δεντρα ιδιου ειδους.


Αρα λοιπον το ξυλο ναι μεν δεν ειναι ζωντανος οργανισμος, αλλα μετα απο 15 χρονια συνεχιζονται να μεταβαλλονται οι ιδιοτητες του απο διαφορους παραγοντες (θερμοκρασια, υγρασια, τριβη)
οποτε ειδικα τα ακουστικα οργανα μπορει να μην θελουν ποτισμα, αλλα επιβαλλεται η προσοχη! ;D


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ευχαριστώ Stinky για την απάντηση σου.. Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω, να σου πω την αλήθεια.. Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, λόγω της ιδιότητος σου, θα ήταν πιστεύω ωφέλιμο να μας γράψεις 5-10 πραγματάκια που πρέπει να προσέχουμε όσον αφορά τη συντήρηση των κιθάρων μας και γενικά θέματα που αφορούν τη σχέση ξύλου και περιβαντολογικών παραγόντων.. Νομίζω ότι θα ενδιέφερε πολλούς..  ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ Stinky για την απάντηση σου.. Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω, να σου πω την αλήθεια.. Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, λόγω της ιδιότητος σου, θα ήταν πιστεύω ωφέλιμο να μας γράψεις 5-10 πραγματάκια που πρέπει να προσέχουμε όσον αφορά τη συντήρηση των κιθάρων μας και γενικά θέματα που αφορούν τη σχέση ξύλου και περιβαντολογικών παραγόντων.. Νομίζω ότι θα ενδιέφερε πολλούς..  ;)
Συμφωνώ απόλυτα!..
Φίλε καρφώθηκες!!!... επιτέλους ένα ειδήμονας να πει 2-3 έγκυρα πράγματα.
Ανοιξε ένα θέμα εκτός κάδου και γράψε κάποια πράγματα, έγκυρα και αξιόπιστα, ώστε να έχουμε κάτι που να αξίζει..
Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ να διαβάσω ότι πληροφορίες θα γράψεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr