Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )  (Αναγνώστηκε 137515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #150 στις: 19/08/06, 03:18 »
κι εγω την εχω την απορια σχετικα με το δεξι χερι
αλλα απ οτι παρακολουθω αλλους δεν ακουμπαει καθολου ο καρπος παραμονο στη μεση της ωλενης στηριζεται το χερι πισω στο καπακι
 στο τρεμολο λιγο ακουμπανε σε μερικους τα δαχτυλα στο καπακι

καμια ασκησουλα για ταχυτητα κανεις??
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #151 στις: 20/08/06, 13:33 »
Nαι όντως δεν ακουμπάει...προσπάθω να το συνηθίσω
Θα ήθελα να ρωτήσω και κατι άλλο προσπάθω να μάθω τίς κλίμακες... με δεδομενο οτι δεν εχω ασχοληθεί ξανα
πως μου προτίνεται να αρχισώ...με ποιές?μηπως καποιος έχει καποιό τροπο καποια τεχνική?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #152 στις: 20/08/06, 14:17 »
φιλτατε συνεδελφε εκολλαπτομενε μπουζουκοσυμπεκτη να σε πω οτι επισης ειμαι αρχαριος (αιωνιος βεβαια αλλα δεν εχει σημασια)

καταρχας οι κλιμακες βρισκοντε εδω στο κιθαρα


http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=133

μου φαινεται οι πιο ευχρηστες και κοινες ειναι η ματζορομινορε ουσακ και χιτζαζ
αλλα οπως πρωειπα και γω ασχετος ειμαι

πιστευω καλη ειναι η μελετη ως προς τη γνωση της μουσικης θεωρητικα αλλα και την εξασκηση των δακτυλων οταν εφαρμοζεται πρακτικα στο οργανο (πχ μια κλιμακα πανω κατω μεχρι να λιωσουν τα δαχτυλα σε οποια τονικοτητα μπορεις να την πιασεις
(δηλ σε ολες) χεχε

αλλα τα δυο βασικοτερα πραγματα που χρειαζονται(μαι)  ειναι τα εξης
1)ακουσματα ρεμπετικου λαικου μεχρι αηδιας ωστε ακομα και αν δεν εισαι επηρεασμενος ,ακομα , να φτασεις στο σημειο να περπατας στο δρομο και να μετατρεπεις τον καθε ηχο σε ρυθμο ή να εχεις μεσα στο κεφαλι σου ενα συγκεκριμενο κομματι μελωδια που σε βασανιζει ( αν σε κοιταν περιεργα στο δρομο μην ανησυχεις ,τα συμπτωματα περνανε με τη διακοπη του εγχειρηματος και αποθεραπεια με νινο βισση κλπ)
δηλαδη να ακους συνεχεια τα τραγουδακια που σε ενδιαφερουν και να προσπαθεις να τα βγαλεις πρωτα στο κεφαλι σου και μετα στο οργανο

2)εκλεκτη παρεα για την εφαρμογη του σχεδιου νο 1 ,διοτι αν δεν εχεις και εναν ανθρωπο να αναταλλασετε ιδεες να μαθαινετε ο ενας στον αλλο ,να γρατζουνατε μαζι (ωραιο πραγμα τα περισσοτερα απο 1 οργανα) ,εαν δεν εχεις λοιπον ειναι πιο δυσκολο

παρεπιπτοντως μηπως υπαρχει κανενας τριχορδος σε πρωιμο σταδιο που να ενδιαφερεται για παρεακι στο ηρακλειο??? ???

και τελος ολοι οσοι δεν ξερανε θεωρια αλλα επιανε το αυτι τους και εβγαζε το οργανο αντιστοιχα φτιαξανε τους δικους τους δρομους, οπως οι περισσοτεροι μεγαλοι λαικοι δεκαετιες πριν, γι αυτο θελει εξασκηση και αυτι εξασκηση και αυτι
 και εξασκηση και αυτι και θα βγουν μονοι τους οι δρομοι

τωρα λεπτομερειες για τεχνικη ειναι δυσκολο στο γραφτο γι αυτο χρειαζεται και η παρεα
προσωπικα εμαθα να βαραω μερικες νοτες ,μ ε και??
πως να πιασεις το υφος και την τεχνικη αν δεν ειναι καποιος διπλα σου
ασε που αυτα ερχοντε και φευγουνε δηλ πιανεις ενα τραγουδι και πηγαινοντας στο επομενο εχεις ξεχασει το προηγουμενο ( αρα καλο ειναι και ενα κασετοφωνακι δημοσιογραφικο),ετσι ο ενας γινεται δασκαλος του αλλου και ξαναμαν απο την αρχη

γι αυτους τους λογους θα σου προτεινα να βρεις μπουζουκι να παιζετε μαζι και καλες πενιες

(τι οργανο εχεις τριχορδο η τετραχορδο?)
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #153 στις: 21/08/06, 11:45 »
Τετράχορδος ειμαι...ασχολούμε καιρο με το μποζουκουκακι αλλα είμαι τεμπελάκος και εβγάζα με αυτι τραγουδάκια και αναλώθηκα εκει...ναι ρε γ**ώτο ειναι σημαντικό να έχεις καποιον για βοήθεια αλλα εδω που ειμαι δεν έχω κανενα(Πειραια μενω) πιστεύω πρεπει να ταιριαζεται και σαν χαρακτήρες αλλιώς δουλεια δεν γίνεται...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #154 στις: 03/09/06, 21:59 »
Γεια χαρα!

Μεχρι τώρα έπαιζα το τετράχορδο, με ήχο μόνο από το ηχείο του (και με μικρόφωνο μπροστά αν χρειαζόταν)
Σκέφτομαι να βάλω μαγνήτη, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα...
Ο ήχος που κινούμαι είναι πάνω κάτω στα χωράφια π.χ. του Νικολόπουλου. Δηλαδή δε λέω όχι στο παλαιότερο ρεμπέτικο αλλα παίζω και αρκετά μεταγενέστερα λαϊκά που κατα κόρον παίζονται με τετράχορδο.
Δε θέλω απόλυτα δηλαδή, τον κλασικό "τρίχορδο" ήχο.
Ας πούμε, ο Χιώτης ήθελε να "τσιμπάει" λίγο ο ήχος του απο παραμόρφωση.
Παίζει καθόλου ρόλο ο μαγνήτης σε ένα μπουζούκι για αυτό το πράγμα ή απλά είναι θέμα ενισχυτή; (Για μπουζούκι μιλάω πάντα)


Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #155 στις: 04/09/06, 01:44 »
Sorry, λιγο ασχετο. Εχω δει σε μπουζουκια emg μαγνητη (μονο). Ειναι active? Και αν ειναι, ειναι ιδιος μ'αυτον για κιθαρες? Αμφιβαλλω αν η emg φτιαχνει ξεχωριστο μαγνητη για αουστικα οργανα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #156 στις: 04/09/06, 01:48 »
Sorry, λιγο ασχετο. Εχω δει σε μπουζουκια emg μαγνητη (μονο). Ειναι active? Και αν ειναι, ειναι ιδιος μ'αυτον για κιθαρες? Αμφιβαλλω αν η emg φτιαχνει ξεχωριστο μαγνητη για αουστικα οργανα...


http://www.emgpickups.com/displayproducts.asp?section=Acoustic&categoryid=3&catalogid=66

και μια ολόκληρη κατηγορια μαγνητών για ακουστικά οργανα.


Όσον αφορά το μπουζούκι τώρα, περισσότερο ρόλο παίζει πιστεύω ο ενισχυτής. Barcus Berry είναι περισσότερο για ρεμπέτικο. Τσέκαρε τα μοντέλα του savvas,
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #157 στις: 04/09/06, 01:58 »
Μωρε μπραβο...     Thanks Gabriel!

Αποσυνδεδεμένος dogface

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #158 στις: 04/09/06, 15:45 »
Γεια χαρα!

Μεχρι τώρα έπαιζα το τετράχορδο, με ήχο μόνο από το ηχείο του (και με μικρόφωνο μπροστά αν χρειαζόταν)
Σκέφτομαι να βάλω μαγνήτη, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα...
Ο ήχος που κινούμαι είναι πάνω κάτω στα χωράφια π.χ. του Νικολόπουλου. Δηλαδή δε λέω όχι στο παλαιότερο ρεμπέτικο αλλα παίζω και αρκετά μεταγενέστερα λαϊκά που κατα κόρον παίζονται με τετράχορδο.
Δε θέλω απόλυτα δηλαδή, τον κλασικό "τρίχορδο" ήχο.
Ας πούμε, ο Χιώτης ήθελε να "τσιμπάει" λίγο ο ήχος του απο παραμόρφωση.
Παίζει καθόλου ρόλο ο μαγνήτης σε ένα μπουζούκι για αυτό το πράγμα ή απλά είναι θέμα ενισχυτή; (Για μπουζούκι μιλάω πάντα)


Φίλε η κορυφη αυτη τη στιγμη είναι EMG-B είναι active και γ@μ@ει!!!!!!!!!!!!!!! ειμαι επαγγελματίας μπουζουξής και στο λεω με σιγουριά. οτι θες dogface@in.gr

Αποσυνδεδεμένος Piripis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #159 στις: 29/11/06, 23:40 »
Για όποιον ενδιαφέρεται για καινούριο μπουζούκι, στην παρακάτω ιστοσελίδα θα βρει έναν κατασκευαστή που φτιάχνει καταπληκτικά όργανα σε λογικές τιμές.
http://users.hol.gr/~fasolis/index.html

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #160 στις: 10/05/07, 17:04 »
Άκουσα πρόσφατα τη λέξη ''μπουζουκομάνα'' και οτι είναι μία παραλλαγή του μπουζουκιού,σε μεγαλύτερες διαστάσεις.Θα ήθελα να με διαφωτίσετε για το θέμα.Κατ'αρχην εαν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλα και ότι πληροφορίες έχετε  θα τις εκτιμούσα.Ευχαριστώ.

Σχετικά με αυτό, η μπουζουκομάνα είναι ένα μπουζούκι με σκάφος σαν του Λαούτου. Όμως ποιο είναι το χόρδισμά της; είναι σαν του μπουζουκιού;
Επίσης, είχα πάει στο Gagarin (Γκαντάριν) να ακούσω το Θανάση τον Παπακωνσταντίνου και παρατήρησα ότι τα δυο παράξενα μπουζούκια που είχε, δεν τα είχε χορδίσει Ρε-Λα-Ρε. Αυτό το κάνει και στα CD του και φαίνεται στο ''Ούτε
Τριγμός Ούτε Λιγμός'', όπου αντί να ακούγεται η οκτάβα που ακούγεται όταν θέλουμε να πιάσουμε νότες πιο χαμηλά από τη ΛΑ της 2η χορδής ανοικτής, ακούγεται μία νότα. Φαίνεται πως τη 2η χορδή δεν τη χορδίζει σε ΛΑ.
Όμως ποιο είναι επιτέλους το χόρδισμα του Θανάση;  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος paionid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #161 στις: 06/06/07, 13:35 »
Ρε παιδιά θέλω ν' αγοράσω ένα τρίχορδο. Μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται αυτός ο Μάτσικας, η αν γνωρίζετε άλλον καλό κατασκευαστή?

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #162 στις: 17/06/07, 09:53 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:29 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #163 στις: 17/06/07, 11:58 »
Φίλε Alchimist, έχεις προσωπικό μήνυμα, αν δεις πρώτα εδώ, στείλε μου κανα Email sto pangrivu@hotmail.com μπας και βρεθούμε και ενώσουμε τα Πειραιώτικα Μπουζούκια μας! 2 τεμπέληδες μαζί, κάνουνε καλύτερη δουλειά από ότι ένας!

Φιλικά Παναγιώτης.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος mpouzouki145

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #164 στις: 10/10/07, 17:42 »
Καλησπέρα είδα τη συζήτησή σας και θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που με απασχολεί.
Έχω 3  μπουζούκια 1 τετράχορδο και 2 τρίχορδα το τελευταίο μπουζούκι το έχω 2 μήνες (τρίχορδο) και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το παλιό μου τρίχορδο.
Η απόσταση των χορδών από την ταστιέρα είναι μεγάλη με αποτέλεσμα το όργανο να είναι σκληρό δυσκολόπαιχτο αλλά παρόλο που έχουν απόσταση αρκετή από την ταστιέρα οι χορδές ψιλοτρίζει.
Αντίθετα στο τετράχορδο είναι πιο χαμηλά οι χορδές, μαλακό στο παίξιμο και καθόλου τρίξιμο
Πίστευα ότι θα στρώσει με τον καιρό το τρίχορδο αλλά αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και με το παλιό μου τρίχορδο που το έχω κοντά 3 χρόνια.
Δεν έχει να κάνει με σκεύρωμα επίσης δοκίμασα με κοντύτερο καβαλάρη αλλά τρίζει περισσότερο.
Η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος ukas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #165 στις: 27/10/07, 16:27 »
ols kala?

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #166 στις: 28/10/07, 10:21 »
@mpouzouki145

Το τρίξιμο έχει να κάνει με δύο παράγοντες. Ο ένας είναι ο ύψος των τάστων και ο άλλος είναι πώς η χορδή πίσω απ' τον καβαλάρη ή το ζυγό, καταλήγει στην άκρη του μπουζουκιού. Δηλαδή πχ: αν η χορδή, πριν καταλήξει στην κεφαλή εκεί που τη δένουμε, ακουμπά κάπου ελαφρώς, τότε θα έχουμε τρίξιμο.
Όσο για το ύψος των τάστων, υπάρχουν ειδικές λίμες με τις οποίες τρίβεις όλα τα τάστα έτσι ώστε στο τέλος να αποκτήσουν όλα το ίδιο ύψος. Καλύτερα να την κάνει αυτή τη δουλειά μάστορας.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #167 στις: 28/10/07, 14:45 »
καλησπερα αδέρφια

φιλε 145 εν μερει θα συμφωνησω με τον φίλο αναξιμανδρο για τα τριξιματα
από την άλλη υπάρχουν κι άλλοι λόγοι (μπορείς να βρεις μια άκρη στην ρεμπετικη σελίδα όπου συμμετέχουν οργανοποιοί , άλλα δυστυχως η σελίδα μετακομίζει
server και ειναι ανενεργή προς το παρόν)
τους οποίους θα ήταν καλύτερα να τους κοιτάξει κάποιος μάστορας για να είσαι σίγουρος για τα αποτελέσματα.

παρόλαυτα απο τα λίγα που κατέχω ,επιπλεον λόγοι για να τρίζει το όργανο είναι
α) κακη επαφη του καβαλάρη στο καπάκι
β)το παραπανω λόγω- ισως- σκευρωματος - καθίσματος του καπακιου
γ)οι χαρακιές του καβαλάρη και το κάθισμα των χορδών σ αυτόν
δ)χαλαρα κλειδια (οι βιδες) αν τριζει στα πρώτα τάστα
ε)κάποιο ανοιγμα-ξεκόλλημα-ράγισμα ξυλου στο ηχειο
στ)το οργανο ειναι καυσοξυλο με λουστρο ;D

ελπίζω αν τα φτιάξεις να μας επείς τι έφταιγε τελικά


...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #168 στις: 05/11/07, 02:53 »
Γειά σας παιδιά.

Παίζω τετράχορδο εδώ και κάνα χρόνο, αυτοδίδακτος. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου λύσει τις παρακάτω απορίες: (πολλές είναι χαζές φαντάζομαι...)

1) Γουστάρω Τσιτσάνη, Χιώτη και τρελλαίνομαι για Βαμβακάρη... Να πάρω και τρίχορδο;
2) Οι χορδές C και Fa πάιζουν εναλλάξ και αυτές? Γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν ακούγεται καλά ο ήχος στην πάνω πένα.
3) Όσο και να προσπάθησα να πείσω τον ευατό μου να ασχοληθεί με κλίμακες και δρόμους, δε βρήκα χρησιμότητα...
4) Επειδή παίζω με παρτιτούρες, μπορώ εύκολα να μάθω ένα καινούργιο κομμάτι αλλά στο να βγάλω μόνος κάτι ούτε να ξεχωρίσω τη Ρε απ' τη Λα!!! Τι να κάνω???
5) Είμαι μοναχούλης, καθότι και φίλο μπουζουξή να βρεις θα παίζει Τερλέγκα (Μπλιαχ...). Έχω μάθει καλά τις συγχορδίες στο μπουζούκι αλλά πως να τις συνδυάσω με τραγούδι και μελωδία??
6) Τι θα γίνει με τον Ολυμπιακό? Θα κερδίσουμε κάνα ματς???

Το τελευταίο  ;D
Ευχαριστώ...
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος aetos11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #169 στις: 06/11/07, 19:04 »
Αν θες έχεις ποιο δορικό και στακάτο παίξιμο όπως στα ρεμπέτικα σου προτείνω τρίχορδο. Έχει διαφορετικό ήχο ποιο καθαρό.
Αγόρασα ένα τρίχορδο και μου πε ο μάστορας ότι θα στρώσει με τον καιρό.
Τι σημαίνει δηλαδή θα στρώσει; Πόσο καιρό κάνει ένα όργανο να στρώσει και τη σημαίνει αυτό;
Επίσης έχω παρατηρήσει κάτι εάν μου ξεκουρδιστεί λίγο και το ξανακουρδίσω μετά ξεκουρδίζεται ποιο εύκολα και αναγκάζομαι να το κουρδίζω-ξεκουρδίζω μερικές φορές και να αρχίζει να γίνεται ποιο δυσκολόπαιχτο μετά. Γιατί αυτό;

Αποσυνδεδεμένος pppetros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #170 στις: 07/11/07, 17:57 »
Αν θες έχεις ποιο δορικό και στακάτο παίξιμο όπως στα ρεμπέτικα σου προτείνω τρίχορδο. Έχει διαφορετικό ήχο ποιο καθαρό.
Αγόρασα ένα τρίχορδο και μου πε ο μάστορας ότι θα στρώσει με τον καιρό.
Τι σημαίνει δηλαδή θα στρώσει; Πόσο καιρό κάνει ένα όργανο να στρώσει και τη σημαίνει αυτό;
Επίσης έχω παρατηρήσει κάτι εάν μου ξεκουρδιστεί λίγο και το ξανακουρδίσω μετά ξεκουρδίζεται ποιο εύκολα και αναγκάζομαι να το κουρδίζω-ξεκουρδίζω μερικές φορές και να αρχίζει να γίνεται ποιο δυσκολόπαιχτο μετά. Γιατί αυτό;

Αυτο ειναι το στρωσιμο!!Περιπου,αναλογα του χωρου και του παιξιματος,κανει κανενα 8μηνο να στρωσει. ;)
ΦΙΛΙΚΑ
ΠΕΤΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος aetos11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #171 στις: 07/11/07, 19:08 »
Έχω ακούσει ότι βελτιώνεται και ο ήχος με τον καιρό είναι σωστό αυτό ή το λένε για εμπορικούς λόγους;΄
Επίσης έχω παρατηρήσει μερικές φορές χαλαρώνουν οι χορδές ενώ άλλες φορές είναι τσίτα τι ωφείλεται γι' αυτό;
Και κάτι άλλο δεν έχει πάντα σταθερό ήχο δηλαδή σήμερα μπορεί να ακούγεται πιο γλυκά ενώ αύριο ποιο "άγρια" και το αντίστροφο.
Για φωτίστε με!

Αποσυνδεδεμένος pppetros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #172 στις: 07/11/07, 19:22 »
Έχω ακούσει ότι βελτιώνεται και ο ήχος με τον καιρό είναι σωστό αυτό ή το λένε για εμπορικούς λόγους;΄
Επίσης έχω παρατηρήσει μερικές φορές χαλαρώνουν οι χορδές ενώ άλλες φορές είναι τσίτα τι ωφείλεται γι' αυτό;
Και κάτι άλλο δεν έχει πάντα σταθερό ήχο δηλαδή σήμερα μπορεί να ακούγεται πιο γλυκά ενώ αύριο ποιο "άγρια" και το αντίστροφο.
Για φωτίστε με!

Διαφορα της θερμοκρασιας(υγασια-ξηρασια).Καλο ειναι να τοχεις σε θηκη,και καπου,οπου η θερμοκρασια ναναι καπως σταθερη.
ΦΙΛΙΚΑ
ΠΕΤΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος aetos11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #173 στις: 07/11/07, 20:39 »
Και κάτι άλλο εχθές παρατήρησα ότι στα κλειδιά το ξύλο έχει ραγίσει βαθιά σε μεγάλο βαθμό δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι αρχικά, ο τρόπος κατασκευής είναι σαν του μπαγλαμά όχι σαν κιθάρα, μήπως το έχει πάθει αυτό επειδή έχω σφήξει υπερβολικά από το κανονικό τα κλειδιά για να μην ξεκουρδίζονται οπότε να χρείάζεται να βάζω πολύ ζόρι για να κουυρδίσω και από την πίεση να το έπαθε αυτό; ρωτάω επειδή δεν ξέρω τα κλειδιά πως είναι από μεσα
 
ο τρόπος είναι φτιαγμένος έτσι στα κλειδιά όπους του μπαγλαμά και από την πίσω πλευρά που είναι οι βίδες το έχει πάθει αυτό
 _____
ο\ . . /ο
 ο\._./ο

Αποσυνδεδεμένος pppetros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Μπουζουκι ( εκμαθηση-αγορα-πληροφοριες )
« Απάντηση #174 στις: 07/11/07, 20:46 »
Πηγαινετο να το δει,ο κατασκευαστης του.
ΦΙΛΙΚΑ
ΠΕΤΡΟΣ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
65376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
21 Απαντήσεις
30806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
146 Απαντήσεις
140699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
50 Απαντήσεις
57497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 21:12
από xXDestroyerGRXx
138 Απαντήσεις
85042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 19:25
από Nikoubis
225 Απαντήσεις
91637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos
1 Απαντήσεις
5481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 20:52
από Ibanezακιας
6 Απαντήσεις
11226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
1 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 13:04
από juand