Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση/review της Harley Benton L-450  (Αναγνώστηκε 16726 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Χαιρετώ το forum.
Θέλω να πω μερικά πράγματα για την πρόσφατη αγορά κιθάρας που έκανα, προς γνώση των υποψήφιων αγοραστών.
Αυτή είναι η πρώτη μου παρουσίαση/review γι αυτό μην βαράτε! :)
Επίσης να πω ότι είναι η 3η κιθάρα που έχω αγοράσει και η πρώτη τύπου Les Paul.
Η πρώτη κιθάρα ήταν πριν 20 χρόνια μία Vester strat της κακιάς ώρας με κόντρα πλακέ για σώμα και λαιμό σαν τόξο. Την κρατάω μόνο για συναισθηματικούς λόγους. Κατά τα άλλα είναι για πέταμα.
Η δεύτερη ήταν μια μεξικάνα Fender Strat, πριν από 3 χρόνια περίπου. Επειδή με το καθημερινό παίξιμο είχαν αρχίσει να φθείρονται τα τάστα και αναγκάστηκα να κάνω fret dressing, αποφάσισα να πάρω και μια φθηνή κιθάρα για την καθημερινή μελέτη στο σπίτι.
Διάλεξα την Harley Benton L-450 λόγω της χαμηλής τιμής της (την πήρα 149 ευρώ) και γιατί ήθελα να δοκιμάσω και μια κιθάρα σε στυλ Les Paul.


Χαρακτηριστικά


Σώμα από μαόνι με ΑΑΑ flame maple top.
Set-in λαιμός σχήματος C επίσης από μαόνι.
628mm κλίμακα.
43mm nut.
Ταστιέρα rosewood 22 τάστων με radius 350mm (13.8in) και trapezoid inlays.
Binding στο σώμα και στο λαιμό.
Double action trussrod.
Δύο μαγνήτες Wilkinson alnico V humbuckers.
Διακόπτης τριών θέσεων, 2 volume, 2 tone.
Κλειδιά τύπου Kluson.


Πρώτες εντυπώσεις


Η κιθάρα ήρθε σε ένα απλό κουτί με ελάχιστο φελιζόλ για προστασία. Μέσα υπήρχε ένα απλό καλώδιο για την σύνδεση με τον ενισχυτή, ένα κλειδί allen για το truss rod και τίποτε άλλο. Οι χορδές μου φάνηκαν καινούργιες (D'Addario έγραφε ένα χαρτάκι) και ήρθε λίγο εώς πολύ κουρδισμένη. Κοιτώντας την κιθάρα από μακριά η βαφή φαίνεται καλοφτιαγμένη, αλλά με μια προσεκτική ματιά εδώ κι εκέι υπάρχουν ατέλειες. Το burst δεν είναι τόσο έντονο όσο θα έπρεπε και είναι διαφορετικό απ' τις φωτογραφίες που υπάρχουν στο site του Thomann. Αυτό βέβαια το ήξερα από πριν βλέποντας κάποια βίντεο στο youtube και διαβάζοντας κάποια reviews. Το binding είναι σωστά τοποθετημένο. Τα Inlays είναι καλοφτιαγμένα και όμορφα, όχι σαν τις πλαστικές τελείες στην fender μου των 500 ευρώ.


Με πιο προσεκτική ματιά


Τα κλειδιά έχουν καλή αίσθηση, δεν είναι ξεχαρβαλωμένα και δεν γυρίζουν με το φύσημα του αέρα.
Για την γέφυρα δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμη. Προφανώς είναι φτιαγμένη από φθηνά υλικά αλλά προς το παρόν δεν μου δημιουργεί πρόβλημα ούτε στο κούρδισμα (εκτός από την G χορδή, αλλά απ'ότι διαβάζω είναι συνηθισμένο σε Les Paul) ούτε στο action.
Μιλώντας για το action, μπορώ να πω ότι είμαι ευχάριστα ξαφνιασμένος γιατί είναι αρκετά χαμηλό χωρίς να τρίζει καμμία χορδή. Το ίδιο και στο nut. Βέβαια, δεν είμαι απ' αυτούς που χτυπούν με δύναμη τις χορδές, αλλά πιστεύω ότι έχει γίνει κάποιο στοιχειώδες setup στο εργοστάσιο. Φυσικά, η κιθάρα θα πάει για setup/service σε λίγο καιρό αλλά κι έτσι πως είναι παίζει ικανοποιητικά.
Αυτό που κάνει την κιθάρα να δείχνει το χαμηλό κόστος της είναι η αίσθηση της ταστιέρας. Είναι λίγο τραχιά, τα δάκτυλα δεν γλιστρούν εύκολα στα bends και στο vibrato, και μετά από παίξιμο καμμιάς ώρας, τα ακροδάκτυλα γίνονται μαύρα. Μπορεί αυτό το θέμα να λυθεί στο service με καθαρισμό και λάδωμα αλλά θα δείξει. Επίσης τα τάστα δεν είναι καλά γυαλισμένα, αν και οι άκρες τους είναι σωστά λειασμένες και δεν κόβουν.


Playability


Ο λαιμός είναι λίγο χοντρός, τουλάχιστον για εμένα που έχω συνηθίσει στον σχετικά λεπτό λαιμό της stratocaster. Όπως είπα, είναι η πρώτη μου Les Paul. Πάντως δεν μου φάνηκε άβολος. Αντίθετα το λούστρο του δεν εμποδίζει στο να γλυστράει καλά το χέρι πάνω κάτω.
Δεν ξέρω αν φταίνε τα τάστα, το παίξιμό μου ή κάτι άλλο, αλλά μερικές φορές όταν κάνω vibrato στην High E ή ακόμη και στην B πιο σπάνια, η χορδή φεύγει εκτός ταστιέρας.
Μετά από παίξιμο καμμιάς ώρας καθιστός άρχισε να μου λείπει η strat με το στρογγυλεμένο σώμα και τα contour της. Η άκρη της les paul με πλήγωνε τα πλευρά. Επίσης έχει πιο πολύ βάρος στο σώμα απ'ότι στο λαιμό κι έτσι δεν ισορροπεί σωστά πάνω στο πόδι. Μιλάμε πάντα για παίξιμο καθιστός σαν γνήσιος bedroom player ;D . Μιλώντας για βάρος, δεν την ζύγισα αλλά είναι λίγο πιο βαριά απ'την fender μου.
Ο τριθέσιος διακόπτης έχει καλή αίσθηση και δουλεύει σωστά χωρίς θόρυβο.
Τα ρυθμιστικά για volume/tone θα προτιμούσα να μην είναι τόσο σφικτά. Στην fender μου γυρίζουν πιο αβίαστα.


Plugged in


Ο ενισχυτής που έχω είναι ένας Fender Mustang I v2, οπότε μην περιμένετε να φανούν οι αδυναμίες των φθηνών μαγνητών. Εμένα μια χαρά μου ακούγονται στα καθαρά αλλά ιδίως σε crunch/medium gain που χρησιμοποιώ συνήθως για Classic rock και blues. Είναι σχετικά αθόρυβοι όταν ανεβαίνει το gain, βγάζουν αρκετό sustain και γενικά μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από το ηχητικό αποτέλεσμα.


Τελική ετυμηγορία


Η Harley Benton L-450 είναι ένα αξιοπρεπέστατο όργανο. Αν λάβει κανείς υπόψη και την τιμή της, μιλάμε για τρομερό value for money. Κάποιος πιο έμπειρος από εμένα μάλλον θα βρει κι άλλες ατέλειες στη κιθάρα, αλλά το θέμα είναι ότι για το σκοπό που την αγόρασα (εξάσκηση στο σπίτι) με καλύπτει πλήρως. Δεν έχω εμπειρία με λαμπάτους ενισχυτές, ό,τι μαγνήτη και να βάλεις σε μικρό modelling ενισχυτή ακούγεται αξιοπρεπώς σε εντάσεις δωματίου. Γενικά μπορώ να πω ότι είναι μια κιθάρα που δεν δείχνει, ούτε παίζει σαν ένα φθηνιάρικο όργανο. Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιους θέλουν να πειραματιστούν με αλλαγές hardware (μαγνήτες, γέφυρα, κλειδιά, nut), σε αρχάριους που δεν θέλουν να ξοδευτούν και φυσικά σε όσους θέλουν μία extra κιθάρα για το σπίτι.


PS1: Φωτογραφίες έχω ανεβάσει στο Thread "Φωτογραφίες κιθάρων". Αν θέλετε κι άλλες, όπου να φαίνονται πχ οι ατέλειες στο φινίρισμα, πέιτε το, και θα γίνει :)
PS2: Έχω σκοπό να φτιάξω ένα βιντεάκι στο youtube όπου θα γρατζουνάω λίγο την κιθάρα για να πάρετε μια γεύση του ήχου, αλλά πρέπει να βρω χρόνο... ;) . Όταν το ανεβάσω, θα ενημερώσω το thread.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση/review της Harley Benton L-450
« Απάντηση #1 στις: 08/11/14, 15:19 »
μπράβο φίλος , πολύ καλό το review. :up


για τα χρήματα που πλήρωσες πιστεύω πήρες πολύ καλή κιθάρα.
οι αισθητικές μικροατέλειες για μένα είναι δευτερεύουσας σημασίας.
το να'ναι ευκολόπαιχτη και να σε ικανοποιεί στον ήχο είναι τα πιο σημαντικά.

τα τάστα μπορείς να τα τρίψεις λιγάκι με σύρματινο σφουγγαράκι για λειάνουν εντελώς

στα ποτενσιόμετρα μπορείς να βάλεις λιπαντικό σπρέι επαφών και θα χαλαρώσουν

καλορίζικη και καλόπαιχτη :)
αναμένουμε και το ηχητικό δείγμα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση/review της Harley Benton L-450
« Απάντηση #2 στις: 08/11/14, 17:52 »
Ωραίος! Πολύ καλή και διεξοδική κριτική. Ευχαριστούμε πολύ.

Θα συμφωνήσω ότι οι όποιες ατέλειες στο φινίρισμα είναι ζήτημα ελάσσονος σημασίας για όργανο σε αυτή την κατηγορία τιμής. Έχω δει παρόμοια φαινόμενα και σε πολύ ακριβότερες κιθάρες. Και φυσικά αυτά που αναφέρεις σχετικά με το βάρος, το σχήμα και γενικά τη μη εργονομική κατασκευή είναι γνωστά προβλήματα στις Les Paul. Αν κατασκευαστικά η κιθάρα δεν έχει κάποιο ελάττωμα, τότε ίσως να χρειάζεται ένα σετάρισμα ανάλογα με τις προτιμήσεις σου και ένα καλό καθάρισμα και λάδωμα της ταστιέρας ώστε να γίνει ακόμα πιο άνετη στο παίξιμο. Κάποια στιγμή στο μέλλον μπορείς να την αναβαθμίσεις με καλύτερους μαγνήτες και θα είσαι μια χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/14, 01:40 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παρουσίαση/review της Harley Benton L-450
« Απάντηση #3 στις: 08/11/14, 19:14 »
Ευχαριστώ παίδες για τα καλά σας λόγια και τις συμβουλές!
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Παρουσίαση/review της Harley Benton L-450
« Απάντηση #4 στις: 08/11/14, 23:56 »
Πολύ αναλυτική και χρήσιμη κριτική, εύγε! Όμορφη και οικονομική κιθάρα, να την έχουμε υπόψη.

PS1: Φωτογραφίες έχω ανεβάσει στο Thread "Φωτογραφίες κιθάρων". Αν θέλετε κι άλλες, όπου να φαίνονται πχ οι ατέλειες στο φινίρισμα, πέιτε το, και θα γίνει :)

Εδώ δηλαδή: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=25950.msg705643#msg705643
Πιστεύω θα ήταν χρήσιμες οι πιο λεπτομερείς φωτογραφίες, καθώς και το βίντεο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
15548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 12:48
από Marios Demigod
Harley Benton GA-15

Ξεκίνησε από Raz « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
13142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 19:39
από metalmike
12 Απαντήσεις
6358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 10:59
από AtticanSky
3 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 23:15
από PlusYeaR
12 Απαντήσεις
6077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 10:44
από chriskar
9 Απαντήσεις
4379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 23:53
από evatralala
9 Απαντήσεις
10227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 10:46
από faser
10 Απαντήσεις
4998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 18:46
από kalaos
11 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 13:35
από adr1anos
19 Απαντήσεις
9294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 17:34
από metalmike