Αποστολέας Θέμα: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++  (Αναγνώστηκε 38977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Όπως είχα πει παλιότερα, και επειδή αρκετοί έχουν απορίες, ορίστε ο...

Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++

1) Τι πρέπει να γνωρίζουμε :
Το DC++ είναι ένας p2p (Peer 2 Peer) client με τον οποίο μπορείτε να συνδέεστε κατευθείαν με άλλους χρήστες και να μοιράζεστε αρχεία. Όλοι οι χρήστες είναι συγκεντρωμένοι σε διάφορους servers, που ονομάζονται hubs και αναλαμβάνουν το ρόλο του μεσολαβητή μεταξύ των χρηστών.

2) Tips για αποδοτικότερη χρήση/σύνδεση :
Είτε έχουμε dial-up σύνδεση (dynamic IP address, όπου η IP αλλάζει κάθε φορά που συνδεόμαστε στο internet), είτε DSL/LAN/Cable (static IP address, η IP είναι σταθερή και δεν αλλάζει), καλό θα είναι να δημιουργήσουμε μια ψευδο-στατική IP διεύθυνση, η οποία είναι ένας πολύ ευκολότερος τρόπος αναφοράς στον υπολογιστή μας. Εδώ θα ασχοληθούμε με το no-ip.info DNS updater (παρόμοιος είναι και ο dyndns).
Πηγαίνουμε στη διεύθυνση www.no-ip.info και επιλέγουμε “sign up free”.
Συμπληρώνουμε τα στοιχεία μας (αν θέλετε μην βάζετε αληθινά ονοματεπώνυμα κλπ, ΑΛΛΑ πρέπει οπωσδήποτε να δώσετε μια έγκυρη e-mail διεύθυνση!).
Μόλις εγγραφούμε επιτυχώς, θα μας έρθει ένα e-mail στην διεύθυνση που δηλώσαμε με το link ενεργοποίησης του λογαριασμού. Κάνουμε κλικ στο link αυτό ώστε να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μας
Παράθεση
To activate your account please click the following URL:
http://www.no-ip.com/activate?lid=xxxxxxxxxxxxxx

Αφού ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μας, κάνουμε login με την e-mail διεύθυνσή μας.
Από την λίστα στα αριστερά, επιλέγουμε “Hosts/Redirects > Add”.
Συμπληρώνουμε στο πεδίο “Hostname” κάποιο όνομα που θέλουμε να αντικαταστήσουμε τα νούμερα της IP διεύθυνσής μας και επιλέγουμε και domain από την λίστα ακριβώς από κάτω. π.χ. Εγώ έχω επιλέξει candlemass.no-ip.info σαν DNS που να αντιστοιχεί στην IP διεύθυνσή του υπολογιστή μου. Τα υπόλοιπα πεδία τα αφήνουμε όπως είναι και πατάμε “Create Host”.
Στη συνέχεια, κατεβάζουμε τον client από εδώ : http://www.no-ip.com/client/ducsetup.exe
Αφού τον εγκαταστήσουμε, τον τρέχουμε και επιλέγουμε “Edit” πάνω πάνω. Εκεί βάζουμε τα στοιχεία του λογαριασμού που έχουμε στην no-ip.info, δηλαδή το e-mail και το password που δηλώσαμε προηγουμένως. Ο client θα ενημερώσει αυτόματα τον DNS που έχουμε επιλέξει, ώστε να «δείχνει» στην φυσική IP διεύθυνσή μας.
Τέλος, μπορούμε να ρυθμίσουμε τον DNS updater να τρέχει κάθε φορά που ανοίγουμε το PC μας, επιλέγοντας “Options > Run on startup”.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του DNS updating το έχουν οι χρήστες dial-up συνδέσεων επειδή δεν θα είναι αναγκασμένοι να βρίσκουν το καινούργιο IP κάθε φορά που συνδέονται στο internet, ώστε να το δηλώσουν στο DC++. Ο DNS updater θα βρίσκει αυτόματα το καινούργιο IP και θα το αντιστοιχεί στον DNS μας!!
Είναι επίσης χρήσιμο και σε χρήστες DSL/LAN/Cable συνδέσεων επειδή δεν θα χρειάζεται να θυμούνται τα νούμερα της IP διεύθυνσής τους, αλλά ένα απλό όνομα!

3) Εγκατάσταση του DC++ :
Κατεβάζουμε το DC++ από τη διεύθυνση http://switch.dl.sourceforge.net/sourceforge/dcplusplus/DCPlusPlus-0.674.exe
Αφού το εγκαταστήσουμε, το τρέχουμε και μας εμφανίζει ένα παράθυρο με τα options. Σ’ αυτές επιλέγουμε ένα nickname και τον τύπο σύνδεσής μας. Πιο σημαντικές είναι οι ρυθμίσεις σύνδεσης. Πηγαίνουμε στα “connection settings” και επιλέγουμε “active” και στο κουτάκι της IP διεύθυνσης βάζουμε το DNS που έχουμε αντιστοιχήσει στην IP μας μέσω του no-ip.info (δηλαδή xxxxxxx.no-ip.info)!! Στα ports βάζουμε τον αριθμό 1412 και στην TCP Port και στην UDP Port.
Άλλες σημαντικές ρυθμίσεις αφορούν το sharing μας. Μερικά hubs έχουν όρια, δηλαδή θα πρέπει να μοιράζετε πάνω από 5GB π.χ. αρχεία για να σας αφήσουν να συνδεθείτε.
Μέσω του κουμπιού “Add folder” μπορούμε να δηλώσουμε τα αρχεία που επιθυμούμε να μοιραζόμαστε με τους άλλους χρήστες. Όταν κάνουμε share έναν φάκελο, γίνεται αυτομάτως hashing στα αρχεία που βρίσκονται μέσα (δηλαδή δημιουργείται ένας κωδικός μοναδικός για το κάθε αρχείο, σαν αναγνωριστικό).
Θα πρέπει να ξέρουμε επίσης, ότι τα περισσότερα hubs έχουν slot ratio=1 δηλαδή σε όσα hubs είμαστε συνδεδεμένοι, τόσα slots θα πρέπει να έχουμε ανοιχτά. Τα slots είναι οι διαθέσιμες από εμάς θέσεις στους άλλους χρήστες ώστε να κατεβάσουν τα αρχεία μας. π.χ. αν έχουμε ανοιχτά 4 slots, μόνο 4 χρήστες θα μπορούν να κατεβάζουν από εμάς ταυτόχρονα. Εμείς μπορούμε να κατεβάζουμε από όσους θέλουμε, όμως αν οι άλλοι χρήστες δεν έχουν κανένα slot διαθέσιμο (κατεβάζουν ήδη άλλοι χρήστες από αυτούς), θα πρέπει να περιμένουμε να ελευθερωθεί κάποιο για να κατεβάσουμε κι εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/05, 21:53 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #1 στις: 20/06/05, 21:28 »
4) Μετά την εγκατάσταση του DC++ :
Αφού εγκαταστήσουμε το DC++, θα πρέπει να σιγουρευτούμε ότι θα επικοινωνήσει με το internet.
4.A) Για όλους τους χρήστες (Dial-up – DSL/LAN/Cable) - Firewalling :
Θα πρέπει να μην μπλοκάρουμε το DC++ με κάποιο firewall. Εάν χρησιμοποιούμε κάποιο firewall άσχετο με τα windows (zone alarm pro, kerio, norton, blackice defender κλπ) θα πρέπει να δώσουμε πρόσβαση στο DC++. Αυτό θα γίνει όταν μας ρωτήσει το firewall, εάν θέλουμε να μπαίνει το DC++ στο internet, οπότε απλά επιλέγουμε “Yes” και “Allow Always” ή κάτι παρόμοιο.
Για όσους χρησιμοποιούν το firewall των windows (εάν έχουν περάσει το SP2), θα πρέπει είτε να το απενεργοποιήσουν, είτε να δημιουργήσουν rule ώστε να επιτρέπεται η πρόσβαση στο DC++. Αυτό γίνεται από “Control Panel > Windows Firewall > OFF” ή “Control Panel > Windows Firewall > Exceptions > Add Program > DC++” και “Control Panel > Windows Firewall > Exceptions > Add Port > 1412 TPC”, “Control Panel > Windows Firewall > Exceptions > Add Port > 1412 UDP”.
Πάντως, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απενεργοποιήσετε τελείως το windows firewall, μιας και δεν προσφέρει καμία απολύτως ουσιαστική προστασία, και να εγκαταστήσετε κάποιο από αυτά που προαναφέρθηκαν.
4.Β) Για χρήστες DSL/LAN/Cable μέσω router - Port Forwarding :
Οι συγκεκριμένοι χρήστες που χρησιμοποιούν router θα πρέπει να προβούν σε κάποιες επιπλέον ενέργειες, οι οποίες είναι και οι σημαντικότερες, ώστε να δουλεύουν όλα άψογα. Επειδή τα routers έχουν NAT (Network Address Translation, δηλαδή χρησιμοποιούν διαφορετικό set από IP διευθύνσεις για το εσωτερικό δίκτυο – PC > ROUTER – και διαφορετικό για το εξωτερικό δίκτυο – ROUTER > INTERNET), θα πρέπει να κάνουμε port forwarding τις εξωτερικές ports που ακούει το DC++ στις εσωτερικές. Οι standard ports που χρησιμοποιεί το DC++ είναι η 1412 TCP και η 1412 UDP.
Αναλυτικές οδηγίες για τους περισσότερους τύπους routers υπάρχουν στην σελίδα http://www.portforward.com/routers.htm. Επιλέγουμε το router που έχουμε και πατάμε στο link “Port Forwarding for the xxxxxxxxxx”. Στη συνέχεια επιλέγουμε το DC++ (από το γράμμα D), και στο κουτάκι “Please enter the static IP you setup:” βάζουμε την εσωτερική IP του δικτύου μας. Αυτή μπορούμε να την βρούμε αν πατήσουμε “Start > Run > cmd > ipconfig”.
Παράθεση
Windows IP Configuration


Ethernet adapter Local Area Connection:

        Connection-specific DNS Suffix  . : lan
        IP Address. . . . . . . . . . . . : 10.0.0.1
        Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Default Gateway . . . . . . . . . : 10.0.0.138

Την λέει δίπλα στο “IP Address” (10.0.0.1 για την συγκεκριμένη περίπτωση).

Ακολουθούμε τις οδηγίες.


5) Γενικές πληροφορίες :
Κατά την πρώτη χρήση, θα πρέπει να συνδεθούμε σε κάποιο hub. Πατάμε “View > Public Hubs” και περιμένουμε λίγο ώστε να φορτώσει η λίστα. Μόλις μας εμφανίσει τη λίστα με τα hubs, πηγαίνουμε στο κουτάκι “Filter”, βάζουμε “greek” και πατάμε ENTER ώστε να μας εμφανίσει τα ελληνικά hubs (βασικά μπορούμε να συνδεθούμε σε οποιοδήποτε hub από οποιαδήποτε χώρα). Τα καλύτερα ελληνικά με τους περισσότερους χρήστες είναι το angelos0, το Hellas, και το Dark_Angel.


Τέλος, είμαστε έτοιμοι!!

« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/05, 05:17 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #2 στις: 21/06/05, 22:29 »
Ο απόλυτος οδηγός!!! Συγχαρητήρια!! ;D ;D ;D
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #3 στις: 21/06/05, 23:31 »
Έτσι ! Λόγος για να βάλω το DC++.
Ωραίος οδηγός !

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #4 στις: 12/07/05, 13:42 »
Τους τελευταίους 2 μήνες τα έχω μάθει...αρκετά τα παραπάνω κανάλια!!!
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #5 στις: 17/07/05, 19:20 »
poli kalos odigos.

katafera na enotho me ta hubs kai na vlepo tous user pou einai online alla pos katevazo otidipote? ???
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #6 στις: 17/07/05, 19:24 »
κανεις την ψακτικη σου απο το κουμπακι-μεγεθυντικο φακο και οταν βρεις αυτο που θες δεξι κλικ και download
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #7 στις: 18/07/05, 15:15 »
euxaristo sourwtiri
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #8 στις: 22/07/05, 12:09 »
ειναι εσφαλες?? δλδ υπαρχει περιπτωση να κολλησει ο υπολογιστης τπτ?
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #9 στις: 22/07/05, 14:02 »
τιποτα δεν ειναι απολυτα ασφαλες δυστυχως! πρεπει να προσεχεις οσο περισσοτερο μπορεις
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #10 στις: 22/07/05, 14:54 »
exo mia aporia otan katavazo kati kai to diakopso prin teliosei, otan ksana anoikso to DC++ tha kanei apo mono tou resume i prepei na kano kati?
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #11 στις: 22/07/05, 15:07 »
Αν είναι μέσα ο χρήστης που το κατέβαζες το συνεχίζει μόνο του. Δεν ξέρω αν ψάχνει να το βρει το ίδιο από άλλο χρήστη για να συνεχίσει, πάντως το συνεχίζει.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #12 στις: 22/07/05, 15:55 »
ok euxaristo.
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος StRiNgBrEaKeR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #13 στις: 22/07/05, 16:01 »
συνεχιζει και το κατεβαζει απο τον ιδιο χρηστη ...

εκτος αν εχεις βρει κι αλλους χρηστες που μοιραζουν το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ
αρχειο, εκει παιζει ρολο TTH, η κωδικη ονομασια δηλαδη του αρχειου ...

καλο ειναι να βρισκετε κι αλλους χρηστες, απο το search alternative,
ετσι ωστε αν ενας απ' αυτους γινει offline, να χετε καβαντζα τον αλλον ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #14 στις: 22/07/05, 16:33 »
prepei na enotho sto hub pou vrika ton user i den xreiazete?
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος StRiNgBrEaKeR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #15 στις: 22/07/05, 16:41 »
prepei na enotho sto hub pou vrika ton user i den xreiazete?

δεν ειμαι 100% σιγουρος ... γιατι καθε φορα που ανοιγω το dc++
συνδεομαι απ' ευθειας στα hubs που εχω επιλεξει (favorite hubs)

απ' οσο θυμαμαι παντως, η απαντηση ειναι θετικη, δηλαδη πρεπει
να εισαι συνδεδεμενος στο hub που 'χες βρει τον χρηστη ...

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #16 στις: 08/08/05, 16:32 »
Προσπαθησα να βαλλω το dc++ και σε ενα αλλο pc που ειναι ενωμένο με το δικτιο του σπιτιου μου. Το μονο που καταφερα ειναι να δουλευει σε passive ενω στο δικο μου pc δουλευει μια χαρα. :-\
πρεπει να κανω τιποτα διαφορετικο για να δουλεψει?

EDIT
ok αυτο διορθωθηκε(επρεπε να ανοιξω και αλλο port στο router :P)

Εκεινο το προγραμμα το no-ip χρειαζεται να ειναι ανοικτο? γιατι κατεβασα κατι μπ3 απο το dc++ χωρις να το ανοιξω και δεν ειχα προβλημα ???
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/05, 19:31 από Υπέροχο Τίποτα »
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #17 στις: 09/08/05, 00:32 »
Επειδή από ένα σημείο και πέρα και μένα μου δουλεύει μόνο όντας passive για πες τι έκανες.
Να σημειώσω πως λειτουργούσε κανονικά ως active αλλά αποφάσισε να επαναστατήσει και τώρα δυσκολεύομαι είναι η αλήθεια κομματάκι.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Υπέροχο Τίποτα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποναει παντα η πρωτη φορα!
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #18 στις: 09/08/05, 20:27 »
 Επειδη εχω router εκανα την ιδια διαδικασια (4.Β Για χρήστες DSL/LAN/Cable μέσω router - Port Forwarding ) για τα ports 1413 udp και tcp γιατι το 1412 το χρησιμοποιουσε το αλλο pc.

Δεν νομιζω να σε βοηθησει πολυ αυτο που εκανα εγω :-\.εμενα ειχε αυτο το προβλημα απ την αρχη. δεν δουλευε πρωτα active και μετα passive οπως το δικο σου
If something's hard to do, then it's not worth doing.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #19 στις: 10/08/05, 00:38 »
Εγώ προς το παρόν έχω isdn....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #20 στις: 10/08/05, 00:57 »
gia ISDN kai PSTN syndeseis (dld aytes pou allazoun IP se ka8e epanasyndesh sto internet) 8a prepei na sigoureyomaste oti to no-ip exei kanei epityxhmeno update tou DNS mas wste na deixnei sthn IP mas. 8a prepei sto log tou no-ip DUC (to katw para8yro) na leei "xxxxxxxx.no-ip.info : DNS update successful" kai na exei mia xamogelasth fatsa.

an den symbainoun ayta epeidh p.x. argei na kanei retry, apla anoigokleinoume ta options (options=>OK) wste na to anagkasoume na 3anatsekarei thn IP mas amesws!

enas tropos gia na elegxoume an einai ola swsta einai na grapsoume thn entolh "+myip" se opoiodhpote para8yro tou DC++ kai meta na doume an to no-ip DUC leei "current IP address found, using xxx.xxx.xx.xx for updates" (to xxx.xxx.xx.xx 8a prepei na einai idio me to IP pou mas dinei to "+myip")

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #21 στις: 22/08/05, 22:43 »
εμενα γιατι ενω τα κατεβασα ολα, δεν μου βγαινει τπτ στην αναζητηση??
και γραφει κατω κατω download failed:Disconnected(http://www.hublist.org/PublicHubeList.xml..... κτλ κτλ)οταν παταω view-public hubes
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #22 στις: 22/08/05, 23:05 »
Τώρα τελευταία έχουν παρατηρηθεί πολλά προβλήματα με την λίστα http://www.hublist.org/PublicHubList.xml.bz2...

Οπότε, κάντε add μια εναλλακτική λίστα http://dc.selwerd.nl/hublist.xml.bz2
Αυτό γίνεται :
Πατάμε Ctrl+P για να εμφανίσουμε το παράθυρο με τα public hubs και κάνουμε κλίκ στο κουμπί Configure. Στο κουτάκι πάνω βάζουμε την διεύθυνση http://dc.selwerd.nl/hublist.xml.bz2 και πατάμε add.
Πατάμε OK και από την λίστα Configured Public Hubs List επιλέγουμε την λίστα που μόλις προσθέσαμε (http://dc.selwerd.nl/hublist.xml.bz2) και πατάμε Refresh ώστε να την κατεβάσει.

Εναλλακτικά μπορούμε να συνδεόμαστε κατευθείαν στα ελληνικά hubs, πατώντας Ctrl+Q και βάζοντας την διεύθυνση του hub. Παρακάτω παραθέτω τις διευθύνσεις για τα μεγαλύτερα ελληνικά hubs :

angelos0 : angelos0dc.no-ip.info:1411
Dark_Angel : dark-angel.no-ip.info
Hellas : hellas.no-ip.info:7778
Greek Xavales : costinio.no-ip.info:1821
Greek Paradise : greek-paradise.no-ip.info:4111
Greek Dark Necropolis : doomnx.no-ip.info

Υπάρχουν αρκετά ελληνικά hubs που μπορούμε να τα δούμε βάζοντας "gree" (για να πιάνουμε και την λέξη "greek" και την "greece" ;)) στο filter της public hubs list.

Αναλυτικά, μπορούμε να δούμε τα ελληνικά hubs στη σελίδα http://www.hublist.org/?PHPSESSID=611a0bdc9e5fc73d3fcd9621961ae942&p=search&search=&x=21&y=14&country=GR

Ακόμα περισσότερες public hub lists μπορούμε να βρούμε στη διεύθυνση http://www.indx.f2s.com/lists.htm και να τις κάνουμε add με τον τρόπο που αναφέρθηκε παραπάνω.

Επίσης, μόλις συνδεθούμε σε ένα hub μπορούμε να το κάνουμε add to favorites και μετά πηγαίνοντας στα favorite hubs (Ctrl+F) τσεκάρουμε τα κουτάκια μπροστά στο όνομα ώστε να συνδεόμαστε αυτόματα στα hubs μόλις ανοίγουμε το DC++ (δηλαδή να μην χρειάζεται να περιμένουμε να φορτώσει η public hubs list).
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/05, 23:11 από Candlemass »

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #23 στις: 22/08/05, 23:14 »
Candlemass απλά ΕΙΣΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ PC
Απίστευτες οι οδηγίες σου
Εγώ το εγκαθιστώ τώρα
Δεν βρήκα το router moy στο εν λόγω site αλλά ελπίζω να δουλέψει και έτσι
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Οδηγός Σύνδεσης και Χρήσης για το DC++
« Απάντηση #24 στις: 15/09/05, 12:10 »
Ρε παιδια εγω το έχω εγκαταστήσει μια χαρα, δουλεύει, αλλα το πρόβλημα μου είναι ότι οι ταχύτητες που κατεβάζει, είναι κάτω του 1ΚΒ/s . Η γραμμή που έχω είναι DSL. Καμιά βοήθεια?
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 10:02
από delfinaki
5 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 15:01
από schizm
1 Απαντήσεις
2851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 23:07
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 02:38
από jim.ni
0 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/10, 11:05
από Wise_One
2 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 11:50
από Βραζίλης
24 Απαντήσεις
8110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 11:03
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
104 Απαντήσεις
31397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 22:27
από cyclo
2 Απαντήσεις
4478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
42 Απαντήσεις
16243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/17, 17:54
από adr1anos