Αποστολέας Θέμα: αποτυχια στις πανελλαδικες εξετασεις....τι κανουμε τωρα;  (Αναγνώστηκε 13648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Ο συγκεκριμένος δικός μου Project manager δεν ξέρει να κάνει καν unzip ένα αρχείο. Λογιστής είναι. Και ναι παίρνει παραπάνω λεφτά από μένα γιατί είναι αρκετά μεγαλύτερος και με πολλά χρόνια εξειδίκευσης στον τομέα του.  ;)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επέλεξε κάτι που σε ενδιαφέρει βασικά, αυτό μόνο. Η σχολή παίζει το ρόλο της, αλλά περισσότερο ρόλο παίζει το τί θα κάνεις εσύ. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από διάφορα παραδείγματα ανθρώπων.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος λινα18

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
λοιπον επειδη φετος εδωσα πανελλαδικες και βρισκομαι στην ιδια θεση με εσενα philip the great και επειδη το εχω ψαξει πολυ πιστευω μπορω να σε βοηθησω.

καταρχας θα σου πω για τα ιεκ.ακουγα και εγω πως κοροιδευουν τον κοσμο.ετσι πηρα τηλεφωνο και ρωτησα τι γινεται με την αναγνωριση των πτυχιων..
μου ειπαν πως αν ασχοληθεις με καποιο τομεα που υπαρχει και σε αντιστοιχα τει ή αει δεν εχουν το δικαιωμα τα ιεκ να σου αναγνωρισουν το πτυχιο.
εγω θελω να ασχοληθω με την ασθητικη.επειδη ομως υπαρχει αντιστοιχη σχολη τει,εχω μεν το δικαιωμα αποκτωντας πτυχιο ιεκ να ανοιξω δικο μου ινστιτουτο αλλα με αρκετους περιορισμους..επαγγελμα με επαγγελμα διαφερει.εσυ θα πρεπει πρωτα να βρεις κατι που να το αγαπας.επειτα ψαξε ιεκ,κολεγια,ιδιοτικες και ρωτα το καθενα τι δυνατοτητες σου προσφερει.

μια αλλη λυση ειναι το εξωτερικο.απο οτι υπολογισα τα εξοδα σου βγαινουν πανω κατω τα ιδια με ελλαδα(αναλογως τη σχολη που θα επιλεξεις).
καποιες σχολες δινουν "δυνατα" πτυχια,υποτροφιες ή ακομη σε βοηθανε να βρεις κατοικια και δουλεια για τα εξοδα της φοιτητικης ζωης.με λιγα λογια ειναι πολυ οργανωμενοι.

σιγουρα θα γνωριζεις πως μπορεις να ξαναδωσεις πανελλαδικες..αν νιωθεις δυνατος καν'το.δε θα εχεις και σχολειο το οποιο μονο σε κουραζει και σου τρωει χρονο..

εγω μονο την πρωτη ημερα στεναχωρηθηκα.ειδα ομως οτι δεν υπαρχει λογος απο τι στιγμη που υπαρχουν τοσες εναλλακτικες.κανεις δε χαθηκε.αν εισαι εξυπνος ξεχωριζεις!!πανω απο ολα αυτο που θα διαλεξεις να το ΑΓΑΠΑΣ!να χαιρεσαι να πηγαινεις στη δουλεια σου!
ετσι πετυχαινεις!το internet βοηθαει πολυ..ψαξε ολες τις σχολες.υπαρχουν πολλες πληροφοριες.
ελπιζω να βοηθησα!καλο καλοκαιρι και καλη ξεκουραση απο τις πανελλαδικες!

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ίσως να στο έχει πει κ κανενας αλλος κ να μην το πρόσεξα...
εκτος των άλλων υπάρχει κ η δυνατότητα των δημόσιων ιεκ. εκεί δίνεις χρήματα αλλά σαφώς λιγότερα απ' ότι στα ιδιωτικά.
απλά αν το σκεφτείς σοβάρα κ αποφασίσεις κάτι τέτοιο κοίτα αν εχει επαγγελματικα δικαιώματα η ειδικότητα σου κ κάνε αιτήσεις σε όσα περισσότερα μπορείς. πάρε πληροφορίες σχετικα με την πιστοποίηση...

εγω βέβαια θα σου συνηστούσα να ξαναδώσεις, στην περίπτωση μόνο, βέβαια, που θέλεις κάτ πάρα πολύ...

όπως και να χει κηνύγα το όνειρο σου όποιο κ αν είναι αυτο...
καλή επιτυχία σε ό,τι διαλέξεις
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος Mhche

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά να σας δώσω μια χρήσιμη πληροφορία,όποιος είναι απο τεχνολογική και έβγαλε πολύ λίγα μόρια ας κοιτάξει μια σχολή στην άρτα λέγεται ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΩΝ είναι πολύ καλή και ανερχόμενη σχολή,εκεί σπουδάζω εγώ όποιος θέλει ας με ρωτήσει για οτιδήποτε.
 :) :)

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
παιδια τελειωνει ο καιρος και ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω........αυτο ειναι ενα προβλημα  :'(....απο την μικρη εως ελαχιστη ερευνα που εκανα μεσω του net βρηκα ενα κολλεγιο που εχει ειδικοτητες που με ενδιαφερουν.....αυτο το κολλεγιο ειναι το ελληνοβρετανικο http://page1.bhc.gr/bhc/index.html......απο οτι εχω ακουσει απο πολλα ατομα ειναι πολυ καλο.....αλλα θα ηθελα και εγω αν υπαρχει καποιος εδω μεσα ο οποιος να εχει πχ εναν φιλο του που να εχει προσωπικη εμπειρια ή ο ιδιος.........γενικα θα ηθελα πληροφοριες......αν ξερει καποιος θα με βοηθαγε πολυ......επισης αν ξερετε καποιο αλλο κολλεγιο που εχετε ακουσει ή πατε θα ηθελα και απο αυτο λεπτομεριες....κατι τελευταιο θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας οσον αφορα ολα αυτα τα κολλεγια τι πιστευετε αξιζουν τον κοπο και τα χρηματα μας?περιμενω τις γνωμες και τις πληροφοριες σας ευχαριστω.........

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
philip the great, Τελικά αποφάσισες;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ναι οντως εχει ενδιαφερον να βλεπουμε τι αποφαση παιρνει ο καθενας ειδικα μετα απο τοσο μεγαλη συζητηση με πολλους συμμετεχοντες!

Να ρωτησω κι εγω κατι: Σκεφτομαι μετα το στρατο να παρακολουθησω καμια σχολη με αντικειμενο την ηχοληψια.
Ειναι εντελως ασχετο με αυτο που κανω τωρα. Στην Ασοεε ειμαι, στο τμημα Λογιστικης Χρηματοοικονομικης απλα σκεφτομαι την πιθανοτητα να ασχοληθω και με αυτο (που νομιζω θα το κανω με μεγαλυτερο μερακι) μολις ξεμπλεξω με το πτυχιο και με τις στρατιωτικες υποχρεωσεις φυσικα...

Επειδη απο εδω ολο και καποιος θα ασχολειται η θα γνωριζει πραγματα και σχολες σχετικα με τον κλαδο ειπα να ζητησω μερικες γνωμες.
Σημ. Πιο πολυ για την τρελα μου θα το κανω, αλλα δε θα λεγα οχι και στην περιπτωση να ασχοληθω και επαγγελματικα. Κανεις δεν μπορει να προβλεψει το μελλον... ;)


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
G.K.: Ειδικά αν πρόκειται να το κάνεις για την τρέλα, αυτή η τρέλα είναι αρκετή ώστε να ανεχτείς τη "λάντζα" για ένα διάστημα (βλέπε κουβάλημα, κουβάλημα και κουβάλημα), και το οικονομικό καταρχήν δε σε ενδιαφέρει, θα σου πρότεινα να ψαχτείς κατευθείαν για μία πρακτική εξάσκηση αντί να τα σκάσεις π.χ. σε κάποιο ΙΕΚ. Ήχο θα μάθεις να κάνεις δουλεύοντας πρακτικά.
Αν αποφασίσεις να πας σε ΙΕΚ, στείλε μου ένα π.μ. να σου πω ένα που καλά θα κάνεις να αποφύγεις.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
242 Απαντήσεις
66506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/06, 21:20
από D@ve Murray
250 Απαντήσεις
63829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 23:32
από Mίκα
48 Απαντήσεις
12942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 14:45
από GermanRock
294 Απαντήσεις
87278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 12:43
από Mithrandir
4 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 22:51
από Evangelos 123
9 Απαντήσεις
4308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 16:44
από Vicarious
26 Απαντήσεις
8401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 14:51
από Stinky
89 Απαντήσεις
25056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 13:22
από corpse_bride
13 Απαντήσεις
5558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 20:33
από kopaniamento
44 Απαντήσεις
11445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan