Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 9417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Για σας παιδια.Ειμαι σιγουρος οτι ειναι η χιλιοστη φορα που βλεπετε παρομοιο θεμα αλλα οπως και να'χει χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

Ειχα παει πριν κανα 2μηνο στον Λιολιο και ειχα δοκιμασει κιθαρες.Δοκιμασα πολλες μαρκες και αυτη που μου εκατσε καλυτερα ηταν μια Ibanez rg370dx.Μετα δοκιμασα και ενισχυτη αλλα επειδη το μπατζετ μου ειναι γυρω στα 450-500(βαρια-βαρια) Ευρω σκεφτηκα κατι πιο φτηνο.Ηταν ενας Marshall MG 10.Ομως επειδη δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα για τον συγκεκριμενο (και γενικα για τη σειρα MG) σκεφτηκα να ''κοψω'' απο την κιθαρα και να επενδυσω στον ενισχυτη.Εσεις τι προτεινετε?Επισης αν μπορειτε προτεινετε καλους ενισχυτες κατω των 250 Ευρω.Θελω να παιζω ΜΟΝΟ μεταλ.Ευχατιστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 24/11/10, 17:47 »
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_40xl.htm?sid=9c0d69e4a0606be9cdae1e820a95ff30 αυτος ειναι καλος ενισχυτης απο οτι εχω ακουσει και αρκετα φθηνος αμα ψαξεις στο youtube θα βρεις πολλα γι αυτον τον ενισχυτη
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 24/11/10, 18:28 »
Ο παραπάνω πρόκειται για την εξέλιξη του δοκιμασμένου και πολύ καλού Cube 30X και είναι πολύ καλή επιλογή. Το ίδιο ο Vox VT40+ (εξέλιξη του VT30 που είναι ωραίος για αυτά τα χρήματα).

Πάντως, μπορείς να πάρεις τον Cube 30X με 150 από το Thomann (http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm) και την Ibanez RGR321 (http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr321exbk.htm) μένοντας εντός μπάτζετ και αποφεύγοντας και τον μπελά τρέμολο (κακά τα ψέμματα, όσο είναι κανείς αρχάριος δε μπορεί να το εκμεταλλευτεί, ενώ ταυτόχρονα δυσκολεύει δίχως λόγο τη ζωή του στο άλλαγμα χορδών). Οι 2 κιθάρες φοράνε τους ίδιους bridge και neck μαγνήτες, απλά η 321 δεν έχει το μονό, που δε θα σου λείψει κιόλας στο metal, τα καθαρά σου από το neck θα σε καλύπτουν μια χαρά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 24/11/10, 20:20 »
H πρόταση του mits@kos είναι πολύ καλή και σωστά τεκμηριωμένη. Συμφωνώ δε απόλυτα με όσα αναφέρει σχετικά με το Floyd Rose. Θα είχα όμως να προσθέσω ότι εφόσον η RGR321 κοστίζει 300 Ευρώ (298 για την ακρίβεια), μένουν άλλα 200 από τον μέγιστο διαθέσιμο προϋπολογισμό σου. Με αυτά μπορείς να πάρεις τον Cube 40XL, o οποίος είναι όντως εξαιρετικός ενισχυτής και έχει αρκετά παραπάνω καλούδια σε σχέση με τον 30X (περισσότερες προσομοιώσεις και εφφέ, δύο μνήμες και looper 80 δευτερολέπτων). Επίσης καλή επιλογή είναι και ο Vox VT20+, και αυτός μέσα στον προϋπολογισμό σου στα 177 Eυρώ. Πιστεύω ότι όποιον από τους δύο κι αν επιλέξεις, θα μείνεις πλήρως ικανοποιημένος.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 24/11/10, 23:07 »
Ευχαριστω παιδια.Οντως μετα απο την RG370(την οποια ερωτευτηκα,αλλα μαλλον θα πρεπει να κανω θυσια αν θελω καλυτερο συνδιασμο ποιοτητας) η επομενη μου επιλογη ηταν η 321.Η αληθεια ειναι οτι το μονο που θα μου λειψει ειναι τα sharktooth inlays καθως η τελεία ειναι πολυ βαρετη :P .Για το floyd rose ειχα οντως ενα αγχος γιατι απο αυτα που ειχα διαβασει μαλλον πιο πολλα μειονεκτηματα θα ειχα παρα πλεονεκτηματα,αφου δεν το πολυχρησιμοποιω.Και κατι ακομα.Στη Θεσσαλονικη που μενω και στον Λιολιο συγκεκριμενα η 321 πωλειται 256Ε.Ακομα καλυτερα δηλαδη ;) .Και εχω και κονε με τον Λιολιο οποτε μπορει να την παρω ακομα φτηνοτερα.

Οσον αφορα τον ενισχυτη δεν ξερω καποιο μαγαζι εδω πανω που να πουλαει Roland και δεν ξερω αν θελω να μπλεξω με αγορες μεσω Ιντερνετ.Επειτα προτιμω να δοκιμαζω παντα πριν αγορασω κατι για να ειμαι 100% σιγουρος οτι θα ειμαι ικανοποιημενος.Μαλλον θα αγορασω την κιθαρα σε πρωτη φαση και θα παρω τους δρομους δοκιμαζοντας διαφορους ενισχυτες κοντα στα 200Ε.

Και κατι τελευταιο.Το αρχαριος πως το ενοεις?
-Αρχαριος στη χρηση του τρεμολο?Ναι,ειμαι.
-Αρχαριος στο παιξιμο κιθαρας?Οχι,δεν ειμαι(θιχτηκα :P )

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 24/11/10, 23:34 »
Δε θα μπορούσα να ξέρω το επίπεδό σου, υπέθεσα οπότε ότι τώρα ξεκινάς...  ;D

Το καταλαβαίνω το σκάλωμα με τα inlays, γιατί κι εγώ γι' αυτό προτίμησα τη δική μου, ωστόσο σήμερα θα έπαιρνα σίγουρα κιθάρα με σταθερή γέφυρα, καθώς δε χρησιμοποιώ καθόλου το τρέμολο και δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτά που παίζω. Τα inlays μπορείς πανεύκολα να τα καλύψεις με decals που υπάρχουν στο εμπόριο και να την κάνεις ακόμη πιο ψαρωτική απ' ότι θα ήταν η RG370:

http://cgi.ebay.co.uk/Sideways-Skull-w-Crossbones-Fret-Markers-Inlay-Sticker-/120645543642?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c1708e6da
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 25/11/10, 01:25 »
Στη Θεσσαλονικη που μενω και στον Λιολιο συγκεκριμενα η 321 πωλειται 256Ε.Ακομα καλυτερα δηλαδη ;) .Και εχω και κονε με τον Λιολιο οποτε μπορει να την παρω ακομα φτηνοτερα.


Aν βρεις την κιθάρα τόσο φτηνά, μπορείς να κοιτάξεις και άλλες επιλογές για ενισχυτή. Για παράδειγμα τον Fender Vibro Champ XD, για να έχεις και το πλεονέκτημα της λάμπας.

Και μιλώντας για Fender, στο προηγούμενο μήνυμά μου ξέχασα πριν να αναφέρω τον Fender Mustang II που προσφέρει μια εντελώς διαφορετική άποψη στο χώρο του modelling και είναι πολύ προσιτός από πλευράς τιμής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 25/11/10, 15:44 »
Περίπου στα 250€ μπορείς να δεις και τον Bugera v22 που είναι αμιγώς λαμπάτος ενισχυτής, και έχουν ακουστεί πολύ καλά σχόλια για τον ήχο του

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Βέβαια τα αντιστοιχα modelling μηχανήματα προσφέρουν πολύ περισσότερη ποικιλία ήχων, αλλά όπως και να το κάνουμε, η λάμπα είναι το real thing...Σκέψου το  ;)


Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 25/11/10, 17:15 »


Και μιλώντας για Fender, στο προηγούμενο μήνυμά μου ξέχασα πριν να αναφέρω τον Fender Mustang II που προσφέρει μια εντελώς διαφορετική άποψη στο χώρο του modelling και είναι πολύ προσιτός από πλευράς τιμής.



Πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του...και με πολλά καλούδια επάνω.....κατα την αποψη μου πήγε τους modelling ενισχυτές ένα βήμα παραπέρα....


Περίπου στα 250€ μπορείς να δεις και τον Bugera v22 που είναι αμιγώς λαμπάτος ενισχυτής, και έχουν ακουστεί πολύ καλά σχόλια για τον ήχο του

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm



Επίσης πολύ καλή επιλογή ενισχυτή...και ακόμα καλύτερο value for money....αλλά σε εντελώς άλλη κατηγορία απο τον mustang II....




Σε αυτά τα λεφτά εγώ θα έκανα κίνηση για έναν απο αυτούς τους δυο...αναλόγως βέβαια το τι θα ήθελα απο τον ενισχυτή μου (προσωπικά θα τσίμπαγα τον bugera.... ;D )




Για την κιθάρα δεν μπορώ να πω κάτι γιατί οι ibanez είναι η μεγάλη μου απέχθεια.... ;D

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 25/11/10, 20:25 »
Δυστηχως απο ολους τους ενισχυτες που αναφερατε μονο τον Cube 30X βρηκα με 209 στον Ριχαρδο αρα δεν συμφερει και πολυ.Οποτε μαλλον θα καταληξω σε παραγγελια.Χανω τη δυνατοτητα τεσταρισματος αλλα νομιζω οτι ο,τι και να παρω απο αυτα που μου προτεινατε θα με καλυψει απολυτα.Σαν τοπ επιλογη εχω τον Mustang II με 200(μαζι με τα εξοδα αποστολης) και αν τελικα καταφερω να παρω την κιθαρα φθηνοτερα μπορει να το σκεφτω και για λαμπατο.

Αληθεια ποια ειναι τα πλεονεκτηματα που προσφερει ο λαμπατος σε σχεση με εναν απλο?(στο θεμα των ενισχυτων ειμαι ασχετος)

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 26/11/10, 15:17 »
Δυστηχως απο ολους τους ενισχυτες που αναφερατε μονο τον Cube 30X βρηκα με 209 στον Ριχαρδο αρα δεν συμφερει και πολυ.Οποτε μαλλον θα καταληξω σε παραγγελια.Χανω τη δυνατοτητα τεσταρισματος αλλα νομιζω οτι ο,τι και να παρω απο αυτα που μου προτεινατε θα με καλυψει απολυτα.Σαν τοπ επιλογη εχω τον Mustang II με 200(μαζι με τα εξοδα αποστολης) και αν τελικα καταφερω να παρω την κιθαρα φθηνοτερα μπορει να το σκεφτω και για λαμπατο.

Αληθεια ποια ειναι τα πλεονεκτηματα που προσφερει ο λαμπατος σε σχεση με εναν απλο?(στο θεμα των ενισχυτων ειμαι ασχετος)


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77531.0
Αμα ψαξεις πιο κατω λεει την διαφορα ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 26/11/10, 15:21 »
Ναι φιλε μου το ειδα αφου ποσταρα.Το διαβασα ολο.Φοβερο ποστ!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 26/11/10, 16:07 »
Ναι φιλε μου το ειδα αφου ποσταρα.Το διαβασα ολο.Φοβερο ποστ!
Και εγω αφου το διαβασα μου λυθηκαν πολλες αποριες  ;D
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 03/12/10, 19:02 »
Παιδες μολις τσιμπησα την κιθαρα στην τιμη των....200 ευρω(τι σου κανουν τα κονε ε?).Βεβαια αν και δεν το περιμενα με δυσκολευει λιγο η ταστιερα.Δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι η μεταβαση απο ακουστικη σε ηλεκτρικη ειναι ευκολη.Επισης πρεπει να μαθω να 'κοβω' τον θορυβο απο τις υπολοιπες χορδες.

Δοκιμασα και την RG370 σε εναν marshall 10W και ομολογω οτι δεν καταλαβα καποια διαφορα στον ηχο.Ισως επειδη δεν εχει συνιθισει ακομα το αυτι.Την δικια μου την δοκιμασα σε εναν marshall 30W.(δεν τον αγορασα βεβαια).

Για ενισχυτη ειχα καταληξει στον Mustang II αλλα αφου μου βγηκε φθηνοτερα η κιθαρα ισως να σκεφτω κατι αλλο.Αυτα για την ωρα.Παω να λιωσω την κιθαρα τωρα(εστω και χωρις ενισχυτη).

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 03/12/10, 19:11 »
Με γεια και μπορώ να πω πως σε ζήλεψα που την πήρες τόσο κάτω...  ;D

Το muting στις χορδές θα προκύψει με τελείως φυσικό και υποσυνείδητο τρόπο, όσο περισσότερο θα παίζεις.

Κατά τα λοιπά, λογικό να μην κατάλαβες διαφορά, αυτές οι 2 έχουν ίδιους μαγνήτες και υλικά, ειδικά σε high gain ήχους δε διακρίνεται τπτ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 03/12/10, 20:05 »
Παιδες μολις τσιμπησα την κιθαρα στην τιμη των....200 ευρω(τι σου κανουν τα κονε ε?).Βεβαια αν και δεν το περιμενα με δυσκολευει λιγο η ταστιερα.Δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι η μεταβαση απο ακουστικη σε ηλεκτρικη ειναι ευκολη.

H μετάβαση από ακουστική σε ηλεκτρική μπορεί να αποδειχτεί αρκετά δύσκολη αν έχεις συνηθίσει τις διαστάσεις της ακουστικής. Ειδικά αν μιλάμε για Ibanez, που οι περισσότερες έχουν πολύ λεπτό μπράτσο.

Καλόπαιχτη πάντως η κιθάρα και καλό ψάξιμο για ενισχυτή... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 04/12/10, 23:36 »
Αντε την κθαρα ειχα δυνατοτητα να την δω,να παιξω και να την διαλεξω.Με την επιλογη του ενισχυτη ομως εχω σοβαρο προβλημα:

1)Οι περισσοτεροι που εχω στο μυαλο μου δεν πωλουνται στην Θεσσαλονικη και δεν εχω την δυνατοτητα τεσταρισματος
2)Ακομα και αν υπαρχουν μερικοι,εγω πιο πολυ θορυβο βγαζω παρα ηχο γιατι εχω το προβλημα με το muting οποτε δεν παιζει και να καταλαβω πολλα για την ποιοτητα τους.

Ψαχνοντας το φορουμ διαπιστωσα οτι αν ο ενισχυτης ειναι πολλων wat δεν θα μπορω να τον χαρω στο μεγιστο.

Οποτε θελω εναν ενισχυτη κυριως για χρηση στο σπιτι που να μπορω να γουσταρω με τα βρωμικα του χωρις να χρειαζεται να χτυπανε οι συναγερμοι των αυτοκινητων 50 μετρα πιο κατω,αλλα ταυτοχρονα να με καλυπτει και για κανενα μελλοντικο μικρο live.

Και ολα αυτα στην τιμη των 200-250 Ευρω.

Ζηταω πολλα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 05/12/10, 00:27 »
Φυσικά και δεν ζητάς πολλά. Mε 200 Ευρώ παίρνεις τους εξής ενισχυτές:

Vox Valvetronix VT40+

Fender Mustang II

και αν θέλεις κάτι πιο προσανατολισμένο σε "βρώμικους" ήχους

Peavey Vypyr 30

Όλοι τους πολύ ενδιαφέροντες ενισχυτές, κάθε ένας με τη δική του προσωπικότητα, εξαιρετικά ευέλικτοι, με δυνατότητες για μικρό live αν το θελήσεις αργότερα. Σίγουρα απείρως καλύτεροι από τον Marshall MG10...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 10/12/10, 16:31 »
Δυστυχως πολλους ενδιαφεροντες ενισχυτες δεν τους βρηκα σε Ελληνικα καταστηματα και επειδη δεν θελω να παραγγειλω απο το thomann κατεληξα στις εξης επιλογες:

Fender Mustang II
Line 6 Spider IV
Roland Cube 30

Μαλλον θα τσιμπησω τον φεντερ γιατι βγαινει πιο φτηνα απ'ολους και μου φανηκε και καλυτερος.

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #19 στις: 15/12/10, 14:35 »
Μετα απο ανελεητο ψαξιμο στο νετ,απειρα reviews,και ατελειωτα βιντεακια κατεληξα στον φεντερ.

Και οχι μονο αυτα.Δοκιμασα και τον spider και δεν με τρελανε.Το καθαρο του ηταν απλα για τον π*@^$ο(ενταξει ειπαμε θελουμε μονο μεταλ,αλλα και λιγο καθαρο που και που το χρειαζομαστε),ενω το βρωμικο του μου φανηκε μετριο.Ασε που ωρες-ωρες μου εκανε νερα,καθως ξαφνικα χαμηλωνε η ενταση.Ολα αυτα φυσικα με την προυποθεση οτι δεν μπορω ακομα να βγαλω το 100% της αποδοσης ενος ενισχυτη.

Ασε που εκανε......260 Ευρω :o :o :o .Οποτε ακυρο.Παμε κατευθειαν για τον φεντερ που κανει 200 ειναι 40 βατ και μου φαινεται ετη φωτος καλυτερος.

Μπορει να εκανα κατι αιωνες να καταληξω σε εξοπλισμο και να σας επρηξα λιγουλακι αλλα χαιρομαι που το εψαξα δεξοδικα το θεμα και ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος με τις επιλογες μου.

Ευχαριστω ολους σας.

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #20 στις: 18/12/10, 04:52 »
ρε παιδια για hard rock τι κιθαρα(αριστεροχειρη) θα προτεινατε στα 350-400ε???

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #21 στις: 18/12/10, 09:58 »
http://www.dv247.com/guitars/ibanez-sa260fm-electric-guitar-amber-burst--50217

Μια αρκετά all around επιλογή. Για να πάρεις περισσότερες γνώμες, κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το τι θες από μια κιθάρα. Ας πούμε αυτή που πόσταρα είναι της στρατοκάστερ φιλοσοφίας. Θα ήθελες κάτι τέτοιο ή κάποια κίθάρα με διπλούς μαγνήτες? Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμασεις μερικές κιθάρες για να ξέρεις τι είναι πάνω κάτω η κάθε "σχολή", κι όταν γίνει αυτό θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε πιο συγκεκριμένα πράγματα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #22 στις: 18/12/10, 14:49 »
επειδη τωρα ξεκιναω δεν ξερω κ πολλα απο ηχους ουτε απο τι προσφερει ο καθε μαγνητης.....για rock και hard rock τι μαγνητες χρειαζονται???στη φαση που βρισκομαι κοιταω αν μ αρεσουν στην εμφανιση για να με τραβαει να ασχολουμε ολη την ωρα μαζι της....εγω εχω μπανισει αυτες....
http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dxlbkn_lefthand.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_std_eb_lh.htm
http://www.thomann.de/gr/yamaha_rgx121zl_fs.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sa260fmltlb.htm
http://www.thomann.de/gr/vintage_icon_lv6mrvw.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_sqstd_lh3sb.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #23 στις: 18/12/10, 15:14 »
Aπό τις κιθάρες που παρέθεσες, εγώ θα κοίταζα τις Ibanez, αν θέλεις κιθάρα σε αυτό το στυλ. Προσωπικά μού αρέσουν περισσότερο τα μοντέλα της σειράς SA, αλλά εσύ μπορεί να βρεις ότι η GRG170 σού ταιριάζει καλύτερα. Αν πάλι σε τραβάει περισσότερο το look της Les Paul, αντί για την Epiphone θα σού πρότεινα ανεπιφύλακτα την Vintage LV100. Είναι μια εξαιρετική κιθάρα, κατάλληλη για τα είδη που σε ενδιαφέρουν και σε πολύ καλή τιμή. Γενικά θα ήταν καλό να προτιμήσεις κιθάρες με τουλάχιστον 1 humbucker (διπλό μαγνήτη).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος k-chol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια επιλογης κιθαρας και ενισχυτη
« Απάντηση #24 στις: 18/12/10, 19:03 »
μ αρεσουν πολυ και τ δυο στυλ (της ιμπανεζ και τ λεσ πολ) ειδικα η sa μ αρεσει πολυ και μια ιμπανεζ που ειχα δοκιμασει ενος παιδιου ειχε πολυ βολικο λαιμο....αλλα αν επιλεξω την sa θα πρεπει να παρω εναν ενισχυτη γυρω στα 100ε ενω αν παρω η την grg η την vintage θα παρω και τον vox vt30 που εχεις προτεινει πολλεσ φορες και τον ειχα δει και στις συγρισεις που ειχες κανει και μ αρεσε πολυ.....τελος παντων θα δω που θα καταλειξω......σας ευχαριστω πολυ κ εσενα και τον ριχαρδο για τις απαντησεις σας....!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
24 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 14:42
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
7 Απαντήσεις
3813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 02:13
από Dr Bluz (G.K.)
13 Απαντήσεις
6820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
15 Απαντήσεις
6186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 18:32
από guitalele
12 Απαντήσεις
11789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 00:54
από Fretwork
4 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος