Αποστολέας Θέμα: Randall RD40Combo  (Αναγνώστηκε 4295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Randall RD40Combo
« στις: 23/08/15, 22:25 »
Καλησπέρα σε όλους...επανέρχομαι στο υπερθέμα ενισχυτής που είχαμε ξανακουβεντιάσει για συνδιασμό του με το pod hd500.


Απο οτι καταλαβαίνετε αποειδα και τελικά είμαι ετοιμος να προχωρήσω στην αγορά του παραπάνω ενισχυτη (μου τον είχε προτείνει και ενας συμφορουμίτης o Kosthrash αν δεν κάνω λάθος) τον οποιο βρήκα σε αγγελια 350 ευρω.


Τον θέλω κυρίως για Live και παιζω κυρίως Hard Rock αλλα με ίσως πιο αμερικάνικο ήχο.
Θα σας εστελνα και εναν σύνδεσμο ενος δικού μας τραγουδιού για να καταλάβετε το υφος αλλα δεν θέλω να θεωρηθει διαφίμιση της μπάντας οποτε...


Εν τέλει πιστευετε πως είναι καλη επιλογή σε συνδιασμό με την τιμή του?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #1 στις: 24/08/15, 09:49 »
Γεια σου φίλε μου! Ναι, εγώ στον είχα προτείνει, και στα λεφτά που τον βρήκες μεταχειρισμένο θεωρώ ότι είναι σουπερ ευκαιριά, απλά το θέμα είναι να τον ακουσεις και να σου αρέσει και σε εσένα, μιας και υποθέτω ότι δεν τον παίρνεις μόνο για... ενισχυση και μονιτορ  ;D  της HD500, αλλά προσδοκας να παίρνεις τα λαμπατα  :metal  γκάζια σου από τον (προ)ενισχυτή και την podHD στο λουπα για τα εφε (και πολύ καλά θα κάνεις IMHO).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #2 στις: 24/08/15, 11:25 »
Θα παω να τον ακουσω σήμερα.. Η αλήθεια είναι ότι στην ουσια θα τα παίρνω ολα απο τον ενισχυτή και απο εκει και πέρα θα δω τι ανάγκες θα προκύψουν μιας και έχω και μεμονωμένα πεταλια..

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #3 στις: 24/08/15, 15:51 »
Επίσης μπορεις να ποστάρεις τα τραγούδια σου είτε εδώ για δείγμα ήχου ή και στο δικές μας συνθέσεις και τραγούδια για να πάρεις και καμιά γνώμη.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #4 στις: 24/08/15, 23:11 »
Λοιπον..Μόλις γυρισα...Με τον (θεοβαρο) Randall στα χέρια..
Εκ πρωτης οψεως: μου αρέσει παρα πολύ η χροια του αλλα θα ήθελα λίγο παραπάνω Gain που ομως βάζοντας το zakk Wylde overdrive είναι μια χαρα..


Όπως είπε και ο Καθόδιος θα ανεβάσω στην αντίστοιχη κατηγορία τραγούδι της μπάντας να μας πείτε και καμια γνώμη...
(μην νομίζουμε πως είμαστε οι zeppelin και τελικά είμαστε οι Ψάλτης and his band.....  ;D  )

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #5 στις: 25/08/15, 12:36 »

Χαίρομαι που σου άρεσε τελικά - η Randall είναι πολύ υποεκτιμημένη στην Ευρώπη χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο - έχει ποιοτικότατους ενισχυτές με υπέροχο ήχο σχεδόν για όλα τα μουσικά είδη, ειδικά στο metal σκίζουν. Αντε, καλοφάγωτος  ;)


.. θα ήθελα λίγο παραπάνω Gain που ομως βάζοντας το zakk Wylde overdrive είναι μια χαρα..



Ομολογώ ότι το παραπάνω μου έκανε πολύ εντύπωση... είναι από τους λίγους ενισχυτές που IMHO δεν χρειάζονται πουσάρισμα από μπροστα με πεταλάκι για να σφίξουν ή να βγάλουν παραπάνω γκάζι... δοκίμασες και με το ενσωματωμένο booster on?


Υποψιάζομαι μήπως και χρειάζεται αλλαγή καμια προενισχύτρια 12ΑΧ7, όμως αυτές αργούν πολύ να φθαρούν...


Περιμένω περισσότερες λεπτομέρειες & εντυπώσεις μετά το "μήνα του μέλιτος"  :)  - Α, και κανένα κλιπσακι, ε?  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: Randall RD40Combo
« Απάντηση #6 στις: 25/08/15, 14:49 »
Η αλήθεια είναι πως οτι δοκιμή έγινε ήταν με τον master πολύ χαμηλα μέχρι το 2 περίπου..
Με ανοιχτό το boost είναι καλα, απλα εγω δοκίμασα να παίξω με το πετάλι μπροτά και να ανοιγω το boost στο σολο..Με το Boost ανοιχτό ο ηχος είναι περίπου σαν το crazy train απο Ozzy Osbourne.


Πρέπει να κάνω δοκιμές, το σάββατο που έχουμε πρόβα θα τον πάρω στο στουντιο να τον "ανοιξω" και λίγο. Θα δοκιμάσω να τον βάλω και σε καμια μεγάλη καμπινα να γίνει χαμός  ;D


Το σημαντικό για εμένα είναι πως μου αρέσει πάρα πολύ η χροιά του οποτε νομίζω πως τα υπόλοιπα λύνονται.


Οσο αφορά τις λάμπες δεν είμαι γνώστης οποτε πρέπει να ξεκινήσω το διάβασμα (αλλα είναι ωραια διαδικασία μιας και μαθαίνω καινούρια πράγματα).


Πώς μπορώ να τσεκάρω αυτο που είπες, για την φθορά σε κάποια απο τις λάμπες?
Επίσης μπορώ αργότερα να βάλω άλλου τύπου? ή παίζει ρόλο η μάρκα?


Θα ανεβάσω κάποιες πιο εμπεριστατωμένες απόψεις μόλις παίξω λίγο παραπάνω. :metal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
FENDER VS RANDALL

Ξεκίνησε από mick77 Ενισχυτές

15 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 19:49
από mick77
12 Απαντήσεις
5524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 21:18
από Jezus
RANDALL RH50T

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 07:23
από dunkan
Randall RG75

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 3 » Ενισχυτές

59 Απαντήσεις
15669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 00:58
από zebric
Αγορα randall

Ξεκίνησε από ibanezman « 1 2 3 » Ενισχυτές

51 Απαντήσεις
13823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 15:54
από mace
8 Απαντήσεις
3447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 21:01
από LITTLE-john
Randall RH150

Ξεκίνησε από Warrel Ενισχυτές

14 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 01:34
από Jezus
Randall 667

Ξεκίνησε από Jezus Ενισχυτές

13 Απαντήσεις
4915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 19:14
από GeorgeMam
2 Απαντήσεις
6518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/16, 16:34
από dio21