Αποστολέας Θέμα: Peavey 6505+ combo!!!  (Αναγνώστηκε 3901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Peavey 6505+ combo!!!
« στις: 29/03/12, 00:55 »
 Καλησπέρα! :)
Εδώ και δύο βδομάδες, περίπου, έχω παραλάβει τον Peavey 6505+ combo!!! :metal Φοβερός!!! :guitar :up Πολύ βαρύς βέβαια, αλλά δεν πειράζει (τουλάχιστον για την ώρα… ;D ).Δεν είμαι σε θέση να αντιληφθώ πλήρως τη διαφορά ποιότητας στον ήχο του Peavey από τον Line 6 και είναι λογικό νομίζω μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από διαφορετικούς ενισχυτές. Παρόλα αυτά όμως, η διαφορά είναι αρκετά αισθητή (αλοίμονο!!! ::) ). Τα καθαρά του δεν είναι τέλεια, όμως με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή και την κιθάρα γίνονται μια χαρά! :) Τα βρόμικα τόσο στο crunch όσο και στο Lead  είναι φοβερά!!! 8)  Συνέδεσα και το BossML-2 στο fxloopκαι ακούγετε μια χαρά! Μαζί με τον ενισχυτή πείρα και το Boss  NS-2 γιατί κάνει αρκετό θόρυβο. Ξέρω ότι έχουν σχέση και τα καλώδια, αλλά για να πάρω ποιοτικά κοστίζουν... :-\ Μία ερώτηση μόνο. Το Logo της Peavey  που φωτίζειγνωρίζει κανείς πως κλείνει;;; ??? Οι οδηγίες γράφουν ότι υπάρχει διακόπτης αλλά δεν τον έχω βρει… :-\ ???
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/12, 02:12 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #1 στις: 29/03/12, 03:55 »
Άσε το logo ήσυχο, μια χαρά είναι έτσι φωτιζόμενο.  ;D ;D ;D

Ωσονούπω θα ξεφορτωθείς και το Boss, όταν βγάλεις ήχο της προκοπής (θέλει λίγο παίδεμα). Παίξε με τα Presence και Resonance και κράτα το gain και τα μπάσα σε λογικά επίπεδα για να πάρεις σφιχτό και βαρύ ήχο.

Α, και τα μεσαία χρειάζονται, ελπίζω να μην τα πετσοκόβεις  :P

Για τα καθαρά, δοκίμασε να κόψεις τελείως την προενίσχυση και να δίνεις μόνο από το Post Gain, με αρκετά μπάσα και μεσαία και neck humbucker στην κιθάρα και πες μου πώς σου φαίνεται το αποτέλεσμα αν θέλεις.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #2 στις: 29/03/12, 04:19 »
 Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω!  :up
 Τι εννοείς να κόψω τελείως την προενίσχυση ???

 Τα μεσαία τα βάζω από το 5 και μετά, δεν ξέρω αν αυτό είναι πετσόκομα… ::) ???
Με το Presence και το  Resonance πειραματίζομαι συχνά αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω μάθει να το ρυθμίζω για να έχω καλό αποτέλεσμα. Και τα δύο τα βάζω πριν το 5. Κάπου στο 3 και στο 4. Όσο για το Pre στο Lead το βάζω μετά το 5 και νομίζω ότι ο λόγος είναι που η ένταση μετά δυσκολίας φτάνει το 1. Λογικό λοιπόν, κατά τη γνώμη μου και απ’ όσα ξέρω, οι λυχνίες να μην λειτουργούν ούτε στο μισό (δεν ξέρω αν εκφράζομαι σωστά). Άρα για να πάρω κι άλλη βρόμα βάζω το Pre μετά το 5.       
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/12, 04:50 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #3 στις: 29/03/12, 08:09 »
Καλόπαιχτος!  :metal

Όσο αφορά τα καθαρά, προτίμησε τον μονοπήνιο μαγνήτη της κιθάρας σου ή έστω τον σπλιταρισμένο humbucker (δεν ξέρω ποια έχεις). Για το γκάζι τώρα, αν ήμουνα στη θέση σου θα δοκίμαζα ένα tubescreamer μπροστά από τον ενισχυτή για να "σπρώξει" λίγο παραπάνω τις προενισχύτριες, αλλά και να "σφίξει" παραπάνω τον ήχο (ωστόσο  και εγώ πιστεύω πως ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν χρειάζεται τίποτα μπροστά για να αποδώσει στα γκάζια   ;D - απλά για να διαμορφώσεις και να δώσεις ένα πιο προσωπικό ύφος στον τελικό σου ήχο, δοκίμασε ένα TS ή ένα EQ πεταλάκι μπροστά και/ή στη λούπα - διάβασε και τα σχετικά αρθρα εδώ μέσα  ;) ) Καλές ριφιές!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #4 στις: 29/03/12, 12:46 »
Mε το να κόψεις την προενίσχυση, εννοώ να έχεις το Pre Gain του καθαρού στο 0. Από εκεί και πέρα, τα μεσαία στο 5+ δεν είναι πετσοκομμένα, ταΐσμένα είναι  ;D ... Εμένα πολλά μου φαίνονται (τα βάζω στο περίπου 4), αλλά άμα σου αρέσει ο ήχος σου, ποιος νοιάζεται για το τι λέω.

Το Pre Gain στο Lead μπορείς να το πας και στο 6-6,5 χωρίς να παίρνεις λασπούρα σε τέτοια ένταση. Δοκίμασε και Presence στην περιοχή 4-7 και Resonance στο 8-10 (το πρώτο τονίζει το Treble και το δεύτερο τα μπάσα) εφόσον παίζεις metal και σχετικά χαμηλά, μπορεί να σου αρέσει το αποτέλεσμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #5 στις: 29/03/12, 12:59 »
καλοπαιχτος ο ενισχυτης!!!
χθες επαιξα πρωτη φορα με δα φτον σε ενα στουντιο και ενθουσιαστικά... για μεταλ πολυ καλος. Η αληθεια ειναι πως επειδη δεν εχει gain knob στην αρχη λες τι γινεται αλλα αλλα μολις καταλαβεις το pre gain ειναι ολα μια χαρα.
θα +φωσησω με τον mits@kos για τα μεσαια ειδικά για μεσα στο σπιτι ειναι αρκετα κατα την γνωμη μου μιας και ο ενισχυτης εχει μια χροια που προσανατολίζεται σε μεσαια (αν μπορει να χρησιμοποιηθεί αυτος ο ορος )...σε στουντιο παλι νομιζω πως ειναι καλα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #6 στις: 30/03/12, 02:11 »
 Ευχαριστώ παιδιά!!! :up
Kosthrash έχω αυτή την κιθάρα http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Epiphone-Ltd.-Ed.-Les-Paul-CS-Midnight-Ebony/art-GIT0020333-000
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Boss ML-2 αντί για screamer; Τι διαφορά έχει;
mits@kos θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις, αλλά όπως λες γούστα είναι αυτά… ;D
 Παρόλα αυτά ευχαριστώ! :beer   
zeromancer είναι φτιαγμένος για METAL!!! :metal :guitar :solo Πολύ πώρωση!!! >:D Τώρα για τα καθαρά που ίσως χρειαστώ στο μέλλον, εκτός των ρυθμίσεων που προαναφέρθηκαν, ίσως με κανένα πεταλάκι ή με αλλαγή λυχνιών φτιάξει ακόμα περισσότερο… Πάντως, δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να βελτιώσω τα καθαρά. Άλλωστε δεν παίρνεις τέτοιο ενισχυτή για να παίξεις Blues… ::) Αλλά λέμε… ίσως κάπου χρειαστεί…  ;D       
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #7 στις: 30/03/12, 08:18 »

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Boss ML-2 αντί για screamer; Τι διαφορά έχει;
   

Αν και δεν κάνουν την ίδια δουλειά (το ML-2 & το TS), δοκίμασε την εξής συνδεσμολογία: κιθάρα -> ML-2 -> Εισοδος ενισχυτη (Lead channel), και με τα ρυθμιστικά του ML-2 ως εξής: level ψηλά, τα Low & Dist στο min και το High στη μέση. Γενικά πειραματίσου και δες ποιες ρυθμίσεις σου αρέσουν παραπάνω στο αυτί.  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #8 στις: 30/03/12, 14:13 »
  Thanks Kosthrash!!!  :up

Αρχίζω τα πειράματα… >:D   :run
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #9 στις: 31/03/12, 12:36 »
Δοκιμασε ανορθοδοξες ρυθμισεις στο eq καθοτι ειναι λιγακι...περιεργα γενικως. Μη φοβηθεις να βαλεις τα μεσαια στο τερμα και τα πριμα σχεδον στο μηδεν, μη ξεχνας οτι εχεις pressence και μαλιστα ξεχωριστο για καθε καναλι.


Δοκιμασε να βγαλεις heavy ρυθμικο ηχο με το crunch καναλι (το πρωτο δηλαδη) και οχι το lead...Σχεδον ολη η υφηλιος το προτιμα!!! Αν νιωθεις οτι θελει κατι παραπανω το ML-2 με τις boost ρυθμισεις (πολυ level λιγο distortion) απο μπροστα (ποτε στη loop!!!) θα σε βοηθησει.


Τελος το DI out (απο πισω, αυτο για ηχογραφηση) του συγκεκριμενου ενισχυτη εχει επαινεθει πολυ, δοκιμασε το σε ακουστικα η αλλα hi-fi ηχεια π.χ. pc speakers η monitors αν εχεις!

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ combo!!!
« Απάντηση #10 στις: 31/03/12, 16:46 »
 Μου αρέσουν εξίσου τόσο το Crunch όσο και το Lead. Το φοβερό για εμένα είναι ότι στο Crunch μπορείς άνετα να παίξεις από Blues μέχρι Heavy Metal!!!  :up
 Όταν επιλέξεις το Lead παίζεις άνετα Death, Thrash, Power κ.α.
Τώρα, αυτό με το Boss ML-2 θέλει λίγο ψάξιμο καθώς απ’ ότι μου είπαν πιο πάνω (δυστυχώς) δεν λειτουργεί και ως Tube screamer (βέβαια, αν ήταν έτσι θα είχαμε γλυτώσει όλοι πολλά χρήματα!!! ;D )
 Αυτό για το DI out δεν το γνώριζα! Βέβαια, δεν μπορώ να πειραματιστώ αφού ούτε τα καλώδια που χρειάζεται έχω, ούτε ακουστικά, hi fi ηχεία κ.τ.λ.
 Δεν επείγει όμως, σιγά - σιγά!!! Εδώ δεν έχω μάθει καλά - καλά τα βασικά… ::) ;D
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!  :beer     
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 14:29
από durden
10 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
3 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
4 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 10:04
από mehiko
4 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:55
από tech21man
17 Απαντήσεις
6700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 13:32
από ACHIEVE PERFECTION
2 Απαντήσεις
1848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 15:12
από psilossg
19 Απαντήσεις
5911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 16:34
από Jezus
8 Απαντήσεις
4089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
5 Απαντήσεις
20439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/15, 00:04
από Mistral