Αποστολέας Θέμα: zakk wylde overdrive  (Αναγνώστηκε 3717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
zakk wylde overdrive
« στις: 21/01/10, 14:37 »
Γεια χαρα!

παιδια αγορασα μολις ενα τετοιο..το οποιο θελω να το δουλεψω ως boost σε ηδη βρομια του ενυσχητη!!

αντιμετοπιζω κατι ομως...οταν το βαζω στο καθαρο ολα ειναι ενταξει ας πουμε!

οταν ομως εχω distortion και πατω το zakk γινεται ο πανικος του πανικου...δλδ...βαζει παρα πολυ βομβο και στην πραγματικοτητα οταν εχω βαλει στο πεταλι φουλ ενταση και περιμενω να ανεβασει και στον τελικο ηχο δεν γινεται τπτ...παραμενει εκει ο ηχος με βομβο και παραπανω gain!! κανω κατι λαθος?? μηπως ειναι πολυ χαμηλα ο ενυσχητης?

εχω ενα κεφαλι 50W full λαμπα Randall και εχω μια "καμπινα" χειροποιητη με 2 japan 8" δλδ αθλια καμπινα (ο ενυσχητης ειναι πολυ καλος!)...παιζουν καπου ρολο αυτα??? Βεβαια παρατηρησα κατι...οταν ανεβαζω πολυ τον ενυσχητη τοτε οταν παταω το zakk τοτε ανεβαζει λιγο παραπανω!

εχετε να μου πειτε κατι??? εγω στην αρχη νομιζα οτι ειναι χαλασμενο αλλα δουλευει πολυ καλα σε καθαρο απο οσο νομιζω!

ευχαριστω !

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #1 στις: 21/01/10, 15:44 »
Πιθανόν να φταίει και η καμπίνα σου, και μία λύση θα ήταν να δοκιμάσεις την κεφαλή και το πετάλι σε κάποια μεγαλύτερη καμπίνα (π.χ. σε ένα στούντιο).
Τώρα γενικότερα, όταν έχεις ήδη distortion και θέλεις να χρησιμοποιήσεις ένα overdrive σαν booster, καλό είναι το gain του πεταλιού να είναι χαμηλά. Αν πας να το χρησιμοποιήσεις με τα ίδια settings στο καθαρό και στο βρώμικο κανάλι, είναι λογικό να μην πετυχαίνεις το ίδιο καλά αποτελέσματα.
Πειραματίσου με άλλη καμπίνα και κυρίως με καθαρότερα settings στο πετάλι.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #2 στις: 21/01/10, 15:46 »
εγινε...σε ευχαριστω...την περιπτωση του να ειναι χαλασμενο το πεταλι παζει?? και επισης κατι που με νοιαζει πιο πολυ ειναι αν θα ανεβαζει ενταση παραπανω!

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #3 στις: 21/01/10, 18:36 »
Αδερφε το μονο που εχεις να κανεις (επειδη το ειχα και εγω το πεταλι) ειναι να κατεβασεις πολυ και οταν λεω πολυ το εννοω το οutput γυρω στις 11 η ωρα και το gain γυρω στις 9. Αν τα τιγκαρεις ολα λογικο ειναι να γινεται πανικος. Παιξε και λιγο με το gain και το channel volume (αν εχει) του ενισχυτη σου. Μην ξεχνας οτι το χρησιμοποιεις σαν boost και οχι σαν main overdrive. Ειπες οτι ο ενισχυτης σου ειναι full λαμπα... Αν δεν ειναι ετσι και εχει λαμπα στην προενισχυση μονο τοτε ξεχνα το, το πεταλι δεν ειναι γιαυτη τη δουλεια. Ελπιζω να βοηθησα!! Α πειραματισου να το βαλεις και στη loopa του ενισχυτη .... εχει ενδιαφερον!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #4 στις: 23/01/10, 15:41 »
μου δινεις λιγο να καταλαβω το loopa? απο πισω που λεει send return? ευχαριστω παντως!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #5 στις: 23/01/10, 15:47 »
μου δινεις λιγο να καταλαβω το loopa? απο πισω που λεει send return? ευχαριστω παντως!

Αυτό ακριβώς. Αν και το overdrive θα έπρεπε να είναι μια χαρά και "μπροστά" στο ενισχυτή.

Αν τα τιγκαρεις ολα λογικο ειναι να γινεται πανικος. Παιξε και λιγο με το gain και το channel volume (αν εχει) του ενισχυτη σου. Μην ξεχνας οτι το χρησιμοποιεις σαν boost και οχι σαν main overdrive.

+1
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #6 στις: 23/01/10, 16:04 »
Ενταση δε προκειται να σου ανεβασει...
Το συγκεκριμενο το χρησιμοποιει ο Ζακ για να μπουσταρει το Μαρσαλ του.Ειναι μονιμως ανοιχτο...
Το πεταλακι το ειχα παλιοτερα και ηθελα να το χρησιμοποιησω οπως κι εσυ...
Δυστυχως τα αποτελεσματα δε δικαιωσαν τη φημη του...τουλαχιστον για τη δουλεια που το ηθελα(για την ιδια το θελεις κι εσυ)
Εγω παντως ανεβαζοντας πολυ το output(το αριστερο νομπ) και χαμηλωνοντας(σχεδον κλεινοντας το Gain ειχα ενα αρκετα καλο σολο...
Κακα τα ψεμματα ομως ενταση δε δινει...Η προταση μου:
Παρε ενα EQ πεταλακι...Χρησιμοποιω το MXR-6 band EQ  και εχοντας παλιοτερα ενα 10 band μπορω να πω πως φτανει και περισευει για τη δουλεια...
ΒΕΒΑΙΑ χτες στον υπνο μου ειδα πως χρησιμοποιουσα ενα SD-1 για να μπουσταρω...Ρε λες??????

Anyway...
EQ is your solution...η εστω η χρησιμοποιηση του ZW-44(Ενα μονταρισμενο SD-1 ειναι ετσι...) οπως σου ειπα...
Επισης,8 ιντσα ηχεια για μεταλ?Και μαλιστα κακης ποιοτητας?Θα πεφτει πολυ "κλασιμο"...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/10, 16:09 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: zakk wylde overdrive
« Απάντηση #7 στις: 25/01/10, 12:48 »
σας ευχαριστω ολους  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
9 Απαντήσεις
4923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 13:58
από Gabriel6th
49 Απαντήσεις
16951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 15:14
από Baroness
17 Απαντήσεις
8541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
3 Απαντήσεις
2733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 15:54
από sreder
12 Απαντήσεις
4871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 22:03
από fanhs
9 Απαντήσεις
3924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 10:21
από JP.M
12 Απαντήσεις
9073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 10:10
από Fretwork
3 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/14, 14:21
από Alani_No.13
2 Απαντήσεις
8043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/19, 15:13
από bathan