Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12  (Αναγνώστηκε 7810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Καλησπέρα.
Θέλω να προβώ σε αγορά μιας καμπίνας 2Χ12, για να καλύψω τις μουσικές ανάγκες με τον Marshall MG100HFX σε χώρο home studio (υπάρχουν μέσα τύμπανα).
Δεν με ενδιαφέρει άμεσα η προοπτικής ηχογράφησης. Απλά ο προβληματισμός μου είναι, επειδή έχω και τον BlackStar HT-5 Combo, ψάχνω μια καμπίνα η οποία να φέρνει εξίσου καλό αποτέλεσμα και με τους 2. Και όλα αυτά σε οικονομικές απαιτήσεις που να μην ξεπερνούν τα 300-350 ευρώ.
Ευχαριστώ [/color][/size][/font]

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #1 στις: 10/04/11, 10:33 »
Αν η καμπινα ειναι ηχητικα καλη τοτε θα πρεπει να ακουγεται καλα και με τους 2, ασχετως αν καποιες καμπινες "κολλανε" λιγο περισσοτερο με καποιον ενισχυτη παρα με εναν αλλον.

Η καλη οικονομικη λυση --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm
H καλη μεσαια λυση --> http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm
H καλυτερη πιο ακριβη λυση --> http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1936_stereo_box.htm (φοραει απο τα λιγα celestion μεγαφωνα που μου αρεσουν)

Eπισης μπορεις να παρεις αυτη --> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212.htm και να της βαλεις 2 μεγαφωνα της αρεσκειας σου οπως ειχα κανει εγω και ειχα βαλει αυτα --> http://www.thomann.de/gr/eminence_legend_gb12_gitarrenspeaker.htm (ειμαι λατρης των eminence).

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #2 στις: 10/04/11, 11:24 »
Στην περίπτωση που κατέληγα σε marshall ξέρεις ποιος είναι ο αντιπρόσωπος στην για να πάω να τα τσεκάρω από κοντά?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #3 στις: 10/04/11, 11:38 »
(τελικά είναι διαφήμιση να αναφέρουμε μαγαζιά στα ποστ μας ή όχι?
απαντάω και αν είναι ας σβηστεί...)

κεντρικός αντιπρόσωπος στην αθήνα είναι το bonstudio σε μία κάθετο της στουρνάρη αλλά δεν πρέπει να πουλάει λιανική
marshall έχω δει σε καγμάκη (μπενακη) και guitar store (σουλτάνη), εξάρχεια αμφότεροι

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #4 στις: 10/04/11, 11:56 »
Όλοι γνωστοί είναι,
Θα κάνω μια βόλτα με τη σειρά να δω.
Ευχαριστώ παντως.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #5 στις: 10/04/11, 12:04 »
ο μπον στουντιο πουλαει και λιανική αλλα δεν κάνει τόσο καλες τιμές οσο τα μαγαζια του λαου ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #6 στις: 10/04/11, 12:24 »
Αν είναι ο αντιπρόσωπος, λογικό το βρίσκω.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #7 στις: 10/04/11, 13:19 »
δεν θα έπρεπε να πουλάει χαμηλότερα αφού στην αλυσίδα υπάρχει ένας μεσάζοντας λιγότερος από τα υπόλοιπα μαγαζιά?
ή το κάνει γιατί απλά μπορεί?

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #8 στις: 10/04/11, 13:39 »
Σίγουρα είναι μια μεγάλη συζήτηση, το πόσο πρέπει να πουλάει και πόσο πουλάει στην πραγματικότητα...
Νομίζω ότι όταν είσαι αντιπρόσωπος ο κύριος στόχος σου για την πώληση ενός καταναλωτικού αγαθού είναι η χονδρική πώληση αυτού σε μια σειρά καταστημάτων λιανικής πώλησης.
Βέβαια έχει περιθώρια να κάνει καλύτερη τιμή από όλους (εφ όσον αυτός το φέρνει και δίνει και περιθώρια κέρδους στο μεσάζοντα), το αν ακολουθεί τακτική του τιμοκαταλόγου των εταιριών-άντε να κάνει μια ενδεικτική έκπτωση-σε καμμία περίπτωση δε θα δώσει σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που θα πάρεις παζαρεύοντας σε ένα κατάστημα λιανικής πώλησης.
Αν το έκανε και μαθαίνονταν στην "πιάτσα" σίγουρα θα έπεφταν κατακόρυφα οι πωλήσεις χονδρικής...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #9 στις: 10/04/11, 13:46 »
αυτό σκέφτηκα μετά....
πως αν θέλει να πουλάνε οι "λιανικοί" δεν μπορεί να έρχεται αυτός και να τους χαλάει την αγορά...
γιατί σίγουρα αν θέλει μπορεί να πουλήσει με τεράστιες διαφορές από αυτούς....
αλλά γιατί πουλάει λιανική εξ'αρχής τότε?

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #10 στις: 10/04/11, 14:00 »
Γιατί πολύ απλά τον ενδιαφέρει η χονδρική πώληση...
Σκέψου ότι πολλές αντιπροσωπείες - όχι μόνο στον κλάδο των μουσικών ειδών - μπορεί να μην ασχολούνται καν με εμπόριο λιανικής πώλησης, ως μια σκοτούρα παραπάνω, άσε που νομίζω ότι περιπλέκονται τα φορολογικά όταν μπλέκονται και τα 2 ειδών εμπόρια.
Άλλωστε τους ενδιαφέρει η συχνή πώληση όχι όσο η σπάνια και η κερδοφόρος, για να μπορούν μέσω αυξημένου τζίρου να φέρνουν νέα μοντέλα κλπ...
και μην ξεχνάμε εκτός της χονδρικής τα βγάζουν από τα ανταλλακτικά και τα service...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #11 στις: 10/04/11, 14:09 »
αλλά γιατί πουλάει λιανική εξ'αρχής τότε?
Γιατί πολύ απλά τον ενδιαφέρει η χονδρική πώληση...

ε, το ίδιο λέμε...αφού φαίνεται ( και θα πρεπε ) να τον ενδιαφέρει η χονδρική...γιατί να ασχολείται με τη λιανική?

τέλος πάντων, θα χει τους λόγους του....
πάντως είναι παράδεισος ο 1ος (ή 2ος?  :-X  ) όροφός του...

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #12 στις: 10/04/11, 14:20 »
Για βιτρίνα-έκθεση με ενδεικτικές τιμές λιανικής για τσεκάρει ο ενδιαφερόμενος πελάτης...


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #13 στις: 15/04/11, 12:07 »
Ενα πραγμα να προσεξεις ειναι τα υλικα.


Plywood=κοντρα πλακε, κανονικες πλακες ξυλου κολλημενες μεταξυ τους σε στρωματα κανουν τα τοιχωματα της καμπινας.

Χωρις να ειναι "επιστημονικα τεκμηριωμενο" θεωρειται οτι δινουν καλυτερο ηχο, δονουνται (προφανως υπαρχει συχνοτητα ιδιοσυντονισμου) και "συμμετεχουν" στο τελικο αποτελεσμα. Εμπειρικα πιο ανοιχτο και καθαρο ηχο.

MDF= πεπιεσμενος πολτος ξυλου, συνηθως ακουστικα νεκρος το οποιο πιστεψε με, δεν ειναι καθολου κακο σε καποιες περιπτωσεις (αποφευγεις μπουμαρισματα ενισχυσεις/ακυρωσεις συχνοτητων).  Εμπειρικα καποιοι λενε πιο μουντο ηχο, καθολου κακο για να γλυκανεις κανα τζιτζικα η πριματο ενισχυτη.


Προσωπικα δε θα με χαλουσε κανενα απο τα δυο ενω υπαρχουν και συνδυασμοι. Στα hi-fi συνηθως χρειαζεσαι MDF για ελεγχομενο ηχο, για το αρουμπαλο γενος των κιθαριστων τα πραγματα αλλαζουν!!!


Θα δεις λοιπον οτι η harley benton ειναι plywood. Η marshall, ειναι MDF! Μπορει να εχει plywood σε καποιο μερος. Τα μεγαφωνα ειναι ισης αξιας, οποτε η marshall χρεωνει ταμπελακι προφανως (φτηνοτερα υλικα κατασκευης). Ωστοσο οπου βλεπεις plywood δεν ειναι πανακεια. Αμα εχει ροζους και κενα, ειναι κατωτερης ποιοτητας και μπορει να μην ακουγεται και τοσο καλα λενε οι puriστες.


Ψαξε για τη φραση, void free birch plywood Χ layers. Σημαινει οτι δεν εχει κενα. Οσα παραπανω στρωματα, δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλοι λενε πιο στιβαρη κατασκευη.


Εγω καμπινα σα των mesa boogie δεν εχω ξανακουσει, ολες μα ολες οι αλλες ειναι κλασεις κατω. Και σε ποιοτητα tolex (επενδυση) και οπωσδηποτε σε ηχο.

Αλλα mesa boogie 212 μεταχειρισμενη ειναι δυσκολο και ακριβο να βρεθει.

Ο mr adriannos θα προτεινει φυσικα και τις ENGL αλλα και αυτες ειναι ακριβες.

Δωσε βαση στον τυπο του μεγαφωνου. Και να με πληρωνουν δεν παιζω με g12T75 που εχει η 1936 της marshall. Σε καποιους ενισχυτες αναμφισβητητα ταιριαζουν. Αν μπορεις, δοκιμασε.


Καλη και τιμια προταση η 212 της framus με celestion vintage 30 που ανοιγοκλεινει κιολας η πλατη της, ολη plywood.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #14 στις: 15/04/11, 13:10 »
Ο mr adriannos θα προτεινει φυσικα και τις ENGL αλλα και αυτες ειναι ακριβες.

Με έχεις πάρει χαμπάρι..
Όμως για πολύ καλή καμπίνα 2x12 τελικά προτίμησα να κάνω μία τελείως custom με δικά μου specs πάνω σε αυτή:
http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3100_TTC-212-REX-Vertical-Slant.html

Παραγγέλθηκε για να ταιριάζει με μία εξίσου πολύ ξεχωριστή κεφαλή.
Ήρθε αρκετά ακριβότερα, αλλά αυτά τα πράγματα, κατά την άποψη μου, τα παίρνεις μία φορά και καλή.
Το αποτέλεσμα με έχει όχι μόνο δικαιώσει αλλά είναι ίσως η καλύτερη 2x12 που έχω ακούσει ποτέ!..




Flex Back, Mono/Stereo






Και τελευταία, της έβαλα και δύο diffusers για να "χαλιναγωγείται" σε live όπου χωρίς αυτά, οι ακροατές μπροστά αλλάζουν χτένισμα!..
 :roll






Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #15 στις: 15/04/11, 19:32 »
Εγω καμπινα σα των mesa boogie δεν εχω ξανακουσει, ολες μα ολες οι αλλες ειναι κλασεις κατω. Και σε ποιοτητα tolex (επενδυση) και οπωσδηποτε σε ηχο.

Αλλα mesa boogie 212 μεταχειρισμενη ειναι δυσκολο και ακριβο να βρεθει.

Nα προσθεσω κι αλλη μια ισως και καλυτερη της mesa boogie; VHT με eminence fat bottom 0:) Bεβαια δεν εχει νοημα να συζηταμε για τετοιες καμπινες, μιας και το buget του φιλου Stb ειναι χαμηλο. Οσο για τα G12T75 γουστα ειναι αυτα, εγω ας πουμε δε μπορω τα v30 που τρελαινονται οι περισσοτεροι.

για να "χαλιναγωγείται" σε live όπου χωρίς αυτά, οι ακροατές μπροστά αλλάζουν χτένισμα!..
 :roll

XAXAXAXAXAXAXA...ελιωσα ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #16 στις: 15/04/11, 20:17 »
Φιλε το εχω κανει: Εκανα ενα live umiced με ενα υβριδικο συστημα: Pod X3 ως preamp (οχι cab sims κτλ) σε τελικο brunetti silver bullet 2x50 με EL34. O συγκεκριμενος ειναι dual mono με τοροειδη μετασχηματιστη: Ως αποτελεσμα ειναι υπερδιαφανος αλλα ζεστος και βολεψε με το Pod. Τελος παντων, unmiced κοσμος καμια 170-200 ατομα.

Ε επρεπε να το σκασω για να γεμισω την αιθουσα! Επαιξα μινι stack τις 2 112 brunetti. Πηγε καλα, ωστοσο εκ των υστερων θεωρω οτι επρεπε να τις βαλω διπλα διπλα και οχι τη μια πανω στην αλλη. Οταν ειναι κλειστες δε διασπειρουν καλα τον ηχο. Σκασμενα ολα αυτα ακουγοταν καλα σε καποιες μοιρες γωνια αλλα τα μπροστινα μου τραπεζια, ζοριστηκαν και το εβλεπα!!!

Παντως αδριαννε πολυ ωραια η ιδεα της καστομιας αλλα και της flexback. Τι μεγαφωνα εβαλες?

Πρεπει να ειναι ιδιαιτερη περιπτωση να μην αρεσουν σε καποιον που παιζει με μπαντα εξω τα V30. Ο,τι και να πουμε, για metal κανουν για rock κανουν ειναι οσο πρεπει σφικτα οσο πρεπει χαλαρα και με τοσα μεσαια ωστε παντα να κοβουν. Τι αλλο να ζητησει κανεις?


Η VHT fatbottom ειναι μια καμπινα που θελω να ακουσω καποια στιγμη. Τα P50E λενε οτι φερνουν σε βελτιωση των greenback.
Νομιζω ο jezuz ειπε οτι ειναι επιλεκτικη γενικα.


Αλλοι μνημονευουν την THD παρεμπιπτοντως.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #17 στις: 15/04/11, 21:27 »
Ισως φταινε και οι καμπινες καποιες φορες που τα εχουν ("ξυριζουν" πολυ για 'μενα), γιατι πχ στις mesa boogie καμπινες ακουγονται μια χαρα στα αυτια μου. Απλα, για να το θεσω λιγο καλυτερα, προτιμω καποια αλλα μεγαφωνα παρα τα v30...ειμαι και λατρης των eminence οπως εγραψα πιο πανω οποτε δεν θελει και πολυ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/11, 21:31 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #18 στις: 16/04/11, 04:37 »
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #19 στις: 20/04/11, 19:29 »
Ειχα δοκιμασει τον Μπογκνερ πριν τον παρω σε μια THD, η οποια προφανως ηταν για πιο βινταζ καταστασεις, και ο ενισχυτης πραγματικα δεν επαιζε. Με πλεξι ομως μου ειπαν ηταν μια χαρα.
Με τα βινταζ30 ειναι μεγαλο το θεμα, τα εχουμε ξαναπει, εχω ακουσει απο απαραδεκτες μεχρι καταπληκτικες καμπινες με αυτα.
Με τα ξυλα τα ειπε ακριβως ο Τεκ21, ισχυουν ακριβως αυτα.
Και εγω φαν των εμινενς, και του MDF για να μαζευει ενισχυτες που ξυριζουν, οπως και στο hi-fi  ;D αλλιως birch κτλ.
Αδριανε, στη καμπινα τι μεγαφωνα εχεις βαλει?

Για να προσθεσω και κατι στο θεμα του φιλου, δες και τις Randall, βγαζει καταπληκτικες καμπινες σε αυτα τα χρηματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προβληματισμός για αγορά καμπίνας 2Χ12
« Απάντηση #20 στις: 20/04/11, 19:39 »
Ισως φταινε και οι καμπινες καποιες φορες που τα εχουν ("ξυριζουν" πολυ για 'μενα), γιατι πχ στις mesa boogie καμπινες ακουγονται μια χαρα στα αυτια μου. Απλα, για να το θεσω λιγο καλυτερα, προτιμω καποια αλλα μεγαφωνα παρα τα v30...ειμαι και λατρης των eminence οπως εγραψα πιο πανω οποτε δεν θελει και πολυ ;D


Αν βρεις ακου τη Randall XLT με τα βινταζ30, πραγματικα αλλος ηχος, ουτε ξυριζουν, και εχουν πιο πολυ ελεγχο στα χαμηλα. Οπως επισης εχω The Valve 2x12 ανοικτη πισω που ακουγεται καταπληκτικα, αλλες παρομοιες 2χ12 με τα ιδια μεγαφωνα (ή σε αλλα Ω και συνδεσμολογια) πραγματικα δεν ακουγωντε ετσι, λες και ακους αλλα μεγαφωνα.

Τα Γκρινμπακ που αναφερθηκαν παραπανω δεν ξερω, δεν μου πολυαρεσουν... εκτος του οτι παιζω συνηθως σε μεγαλες εντασεις και σπανε πολυ νωρις, δεν εχουν και πολυ παρουσια στα χαμηλα, και τα πριμα ακομα και σε καμπινα MDF ηταν υπερβολικα για τα γουστα μου... βεβαια αλλοι πινουν νερο στο ονομα τους, ή ισως να μην τα εχω ακουσει σε καταλληλη καμπινα.
Οπως π.χ. ειχαν ερθει παιδια σπιτι μου που ειχαν φτιαξει καστομ λαμπατους ενισχυτες, και μια καστομ καμπινα με τα πανακριβα celestion alnico blue
http://www.thomann.de/gr/celestion_blue_bulldogs_12.htm

E λοιπον καναμε συγκρισεις με ενισχυτες μου και δικους τους, καμπινες μου και δικες τους... τα παιδια ειχαν παθει πλακα με τα μπλε, εγω πραγματικα ειχα αλλαξει δωματιο και εκλεινα τα αυτια μου, ενω πρεπει να μου ξυρισαν και περιπου 5 εκατοστα απο τα μουσια μου  ;D
Οποτε ειναι θεμα υλοποιησης/μεγαφωνου για το πως ακουγετε μια καμπινα, και γουστου για το αν ειναι καλη η οχι θα ελεγα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
5611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
11 Απαντήσεις
5295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 15:08
από Ibanezos
11 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:20
από vaig3
5 Απαντήσεις
3403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 20:57
από Johnie Darko
31 Απαντήσεις
9291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
25 Απαντήσεις
13426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/16, 18:09
από vegos
89 Απαντήσεις
19480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/15, 22:30
από hot_sauce (φλουτσ)
59 Απαντήσεις
16490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 09:22
από dio21
24 Απαντήσεις
21035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 15:52
από vaig3