Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 12063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Αλλαγη ενισχυτη
« στις: 02/03/08, 01:21 »
Γεια σας. Για άλλη μια φορά θέλω την βοήθεια σας. Λοιπόν λέω να αλλάξω ενισχυτή. Αυτή την στιγμή έχω έναν Randall rg15xm. Θέλω να δώσω μέχρι 200 Ε. Για εμένα παίζω metallica κυρίως κ ελληνικό ροκ. Παίζω όμως σε ένα συγκρότημα atmospheric Goth/neo folk οπότε εκτός από καλή απόκριση στο distrotion θέλω κ καλά καθαρα. Ακουω γνώμες( η κιθαρα μου είναι μια Ibanez grg270b με emg81/85 και μια zoom g2.1u)
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 02/03/08, 01:56 »
Mission Impossible  :o

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 02/03/08, 01:57 »
Σε αυτό το ποσό, λες οτι ανοίγεις λογαριασμό και μαζεύεις...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 02/03/08, 03:01 »
Πάρε έναν Roland Cube 30!

Επιμένω ότι και να μου λένε ακόμα και μετά από πολλά χρόνια ότι έχει τρομερά καθαρά!
και έχεις και 5 διαφορετικά βρώμικα για όλα τα στύλ..

Αθήνα και μετρητοίς τον βρίσκεις 200€!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 02/03/08, 13:46 »
Ξέχασα να πω πως ο ενισχυτής αυτός θα χρησιμοποιηθεί για εξάσκηση και για πρόβες…Όσον αφορά τα παιδιά που μου είπαν να μαζέψω κ άλλα χρήματα, την συγκεκριμένη χρονική περίοδο τόσα είμαι διαθετημενος να διαθέσω(καθότι είμαι φοιτητής και βγάζω χρήματα από ιδιαίτερα και δεν θέλω να ζητήσω χρήματα από τους δικούς μου για το χόμπι μου, αρκετά έχουν δώσει :P). Αποκλείεται να μην υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις σε αυτά τα χρήματα. Ψάχνοντας στον thomann είδα σε αυτά τα χρήματα κ τον Line6 III 30W  και τον fender fontman και κάποιους Marshall.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 02/03/08, 14:32 »
Πράγματι, σε καμία περίπτωση δεν είναι mission impossible. O Roland Cube 30 που προτείνει ο if_it_is? είναι μια πολύ καλή περίπτωση και σε καλύπτει τόσο για πρόβα όσο και για εξάσκηση στο σπίτι με το "power squeezer" που διαθέτει. Στα ίδια λεφτά παίζουν και ο Line 6 Spider III 30 και ο Vox AD15VT, o oποίος είναι αξιοπρεπέστατος ακόμα κι αν είσαι σίγουρος ότι ο προϋπολογισμός σου δεν φτάνει για τον AD30VT.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 14:48 »
Για vox το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά….Αξίζουν? Έχουν λάμπα στην προενισχυση?(η είπα πατάτα?) Μπορεί να μαζέψω και για τον 30W αφού θα πάρω κάτι να είναι καλό.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 15:10 »
To πλεονέκτημα που έχει ο ΑD30VT σε σχέση με τον AD15VT, εκτός από τη μεγαλύτερη ισχύ και το μεγαλύτερο ηχείο, είναι ότι έχει τη δυνατότητα αλλαγής της ισχύος που αποδίδει ο ενισχυτής με τον ρυθμιστή power level control στο πίσω μέρος. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις τον ενισχυτή να βγάζει 30 Watt στην πρόβα ή στο studio και να τον κατεβάζεις σε 10, 5 ή και λιγότερα Watt όταν παίζεις στο σπίτι. Κάτι ανάλογο με το power squeezer που έχουν οι Cube, αλλά πιο παραμετροποιήσιμο. Ο 15άρης Vox δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Όσο για τη λάμπα, αυτή βρίσκεται στο τελικό στάδιο, πράγμα το οποίο υποτίθεται κάνει τη διαφορά.

Από πλευράς ποιότητας ήχων τώρα, αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ π.χ. θεωρώ ότι oι Vox είναι απείρως καλύτεροι των αντίστοιχων Spider, oι ήχοι των οποίων δεν με ικανοποιούν καθόλου. Ξέρω όμως ότι πολλοί πίνουν νερό στο όνομά τους, ειδικά για metal και άλλους ακραίους ήχους. Περί ορέξεως... Γι αυτό δοκίμασε και τους τρεις ή ότι άλλο μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά και αποφάσισε. ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 02/03/08, 15:25 »
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας κ για τον χρόνο που διαθέσατε. Μάλλον τον VΟX θα πάρω γιατί στο στούντιο μας έχουμε έναν line6 ΙΙΙ 30W κ μου φαίνεται πολύ ‘’ηλεκτρονικός‘’ ο ήχος.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 02/03/08, 21:11 »
Πριν τον πάρεις όμως δοκίμασε οπωσδήποτε τον Cube 30.. Θα εκπλαγείς πραγματικά ακόμα κι αν δεν σου γεμίζει το μάτι...
Εξάλλου η Roland έχει βγάλει και έναν απ τους καλύτερους ενισχυτές ever!! και επίσης είναι ίδια εταιρία με την Boss που ασχολείται αποκλειστικά με κιθάρες κτλ..(Αυτό γιατί  μια μέρα συνάντησα ένα θύμα που μου είπε χωρίς καν να έχει ακούσει τον ενισχυτή ότι ποτέ δεν θα πάρει ενισχυτή από μια μάρκα που δεν βγάζει μόνο ενισχυτές... τόσα ήξερε τόσα έκανε και τώρα θέλει να πουλήσει τον Marshall που πήρε μόνο για το όνομα και να πάρει έναν Cube γιατί μόλις τον άκουσε από κοντά έπαθε!.. ::)

ο Vox μου άρεσε αρκετά αλλά έχει 2 κακά.. είναι πολύ δύσχρηστος και το κυριότερο δεν με ικανοποιούσαν καθόλου τα καθαρά του και δεν δούλευε καλά με πετάλια παραμορφώσεων.. τα κάνει να ακούγονται λίγο τζούφια σε αντίθεση με τον Cube που τα καθαρά του σκίζουν και απογειώνουν τα πετάλια!! ;)

Επίσης η λαμπίτσα κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά κοροϊδία και μόνο για μάρκετινγκ λόγους!! ξέρεις.. για να ψαρώνει ο λαός!! ;D
Έτσι κι αλλιώς η διαμόρφωση της χροιάς του ήχου γίνεται στην προενίσχυση κατά 95%!! η τελική ενίσχυση απλά δυναμώνει το ήδη επεξεργασμένο σήμα!! άρα μια λάμπα στην έξοδο είναι λίγο άκυρο.. ;)

άκου και τους line6 αλλά θα δεις πως ο Roland και ο Vox έχουν πολύ πιο φυσικό ήχο και ταιριάζουν περισσότερο στο στυλ μουσικής σου!! ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 02/03/08, 21:44 »
ο Vox μου άρεσε αρκετά αλλά έχει 2 κακά.. είναι πολύ δύσχρηστος και το κυριότερο δεν με ικανοποιούσαν καθόλου τα καθαρά του και δεν δούλευε καλά με πετάλια παραμορφώσεων.. τα κάνει να ακούγονται λίγο τζούφια σε αντίθεση με τον Cube που τα καθαρά του σκίζουν και απογειώνουν τα πετάλια!! ;)

Aν εννοείς στο θέμα της ρύθμισης των παραμέτρων των διαφόρων εφφέ, εκεί συμφωνώ ότι δεν είναι και ότι πιο user-friendly. Από την άλλη πλευρά όμως αυτή η δυνατότητα συνήθως δεν υπάρχει σε ενισχυτές αυτής της κατηγορίας. Εκτός αυτού υπάρχει και η επιλογή να σώσεις τον ήχο που έχεις φτιάξει. Και ξέρω ότι έχει μόνο δύο θέσεις εγγραφής (θα μπορούσαν να είχαν βάλει περισσότερες), αλλά τουλάχιστον θα έχεις δύο βασικούς ήχους που θα έχεις δημιουργήσει εσύ χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τις ρυθμίσεις κάθε φορά.

Όσον αφορά στα καθαρά του, δεν θα συμφωνήσω. Το καθαρό κανάλι του Cube μπορεί πράγματι να είναι πάρα πολύ καλό, τουλάχιστον είναι όσο κοντά στον ήχο του JC120 μπορεί να περιμένει κανείς από ενισχυτή αυτής της κατηγορίας. Και ο Vox όμως έχει τουλάχιστον τρία preset που δίνουν πολύ καλό καθαρό ήχο. Όπως είπα και πριν, είναι θέμα προσωπικού γούστου. Ακούς, επιλέγεις και παίρνεις.

Τέλος το θέμα της λάμπας στην προενίσχυση ή στο τελικό στάδιο είναι ιδιαίτερα αμφιλεγόμενο και έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Υπάρχουν κάποιοι που υσποστηρίζουν το αντίθετο, ότι δηλαδή η λάμπα στην προενίσχυση δεν προσφέρει τίποτα στον ήχο. Αυτό που υποτίθεται ότι κάνει η Vox στη σειρά AD με τη λάμπα στο τελικό στάδιο και τα διάφορα κυκλώματα είναι μια διαφορετική προσπάθεια αναπαραγωγής (modelling) κάποιων ήχων που φυσικά δεν θα επιτυγχάνονταν μόνο με μια λάμπα. Παραθέτω από τα specs:

The Valve Reactor circuit uses a 12AX7 triode vacuum tube together with an actual low-wattage tube power amp circuit, a virtual output transformer and a dummy speaker circuit that simulates the impedance changes of a real speaker. It also reconfigures itself so that its characteristics are the same as the amps it’s modeling (class A, class AB, negative feedback circuit, etc.). This means that all of the nuances of the original amp model including sound, feel, distortion and presence are reproduced accurately.

Αυτό που είχα διαβάσει κάπου σαν κριτική στο συγκεκριμένο κύκλωμα είναι ότι η συγκεκριμένη λυχνία είναι λυχνία προενισχυτική και δεν παράγει καλό overdrive στο τελικό στάδιο, οπότε δεν ταιριάζει γι αυτό το σκοπό. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο άρθρο πρότεινε την αντικατάστασή της με μια EL84, καθώς και μια σειρά άλλων μετατροπών. Αν βρω το άρθρο, θα το παραθέσω. Πάντως θα με ενδιέφερε να ακούσω και τη γνώμη των πιο έμπειρων σε αυτό το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 02/03/08, 22:55 »
Δεν έχω ακούσει τον roland, πάντως ανάμεσα σε vox και spider, vox δαγκωτό!!!!!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 02/03/08, 23:30 »
Δεν έχω ακούσει τον roland, πάντως ανάμεσα σε vox και spider, vox δαγκωτό!!!!!!! 8)

αν μου έλεγες πως σου άρεσε περισσότερο ο line6 απ τον Vox δεν θα απαντούσα πάλι στο topic!! ;)

αλλά αφού πιάνει το αφτί σου σου λέω να δοκιμάσεις όλους της κατηγορίας ...(Marshall mg30dfx, Fender(δεν θυμάμαι ακριβώς), Laney(ούτε εδώ θυμάμαι..) κτλ κτλ) ...και θα δεις ότι όντως αυτοί που ξεχωρίζουν είναι ο Vox και Roland!! δοκίμασε οπωσδήποτε και τον Roland αν μπορείς  δίπλα δίπλα με τον vox για να αποφασίσεις!! ;)

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #13 στις: 03/03/08, 00:12 »
Τι σκ@τ@ ρε που..τη μου... εγω δεν καταλαβα καλα ??? Τι τρελλη φυσικοτητα ειναι αυτη ξερω γω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανεφικτο αυτο που ζηταει ο φιλος... Θελει να παιξει Metallica!!!!!! (do u know απο Metallica?) και εχει και απαιτησεις μεγαλυτερες απο αυτες ενος ενισχυτη σπτιου και θελει και καθαρα και διαθετει το παλικαρι 200euro, ε, αυτο δεν παιζει ρε μαγκες...ΤΕΛΟΣ Με τι θα τα κανει αυτα με το Roland που του λετε? Κρατα αδερφε τα χρηματα σου μιας και εχεις αποτι καταλαβαινω ενισχυτη μαζεψε καποια ακομη για να παρεις κατι που να αξιζει... κι εγω φοιτητης ειμαι και συμφωνω με τις αποψεις σου περι χρηματων αλλα δεν ειναι λυση το τοσα διαθετω πειτε τι παιρνω με αυτα...
Παντα φιλικα και μονο.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 03/03/08, 00:47 »
Μπορείς να παίξεις μετάλλικα, δε χρειάζεται να αναπαράγεις πιστά τους μετάλλικα. Αλλιώς για κάθε ήχο θα χαμε και έναν ενισχυτή...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 03/03/08, 00:52 »
Τι σκ@τ@ ρε που..τη μου... εγω δεν καταλαβα καλα ??? Τι τρελλη φυσικοτητα ειναι αυτη ξερω γω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανεφικτο αυτο που ζηταει ο φιλος... Θελει να παιξει Metallica!!!!!! (do u know απο Metallica?) και εχει και απαιτησεις μεγαλυτερες απο αυτες ενος ενισχυτη σπτιου και θελει και καθαρα και διαθετει το παλικαρι 200euro, ε, αυτο δεν παιζει ρε μαγκες...ΤΕΛΟΣ Με τι θα τα κανει αυτα με το Roland που του λετε? Κρατα αδερφε τα χρηματα σου μιας και εχεις αποτι καταλαβαινω ενισχυτη μαζεψε καποια ακομη για να παρεις κατι που να αξιζει... κι εγω φοιτητης ειμαι και συμφωνω με τις αποψεις σου περι χρηματων αλλα δεν ειναι λυση το τοσα διαθετω πειτε τι παιρνω με αυτα...
Παντα φιλικα και μονο.

Συγγνώμη αν βγαίνω λίγο off-topic...αλλά διαφωνώ κάθετα. Προφανώς από ενισχυτή αυτής της κατηγορίας (~200 Ευρώ) δε θα βγει ο τέλειος ήχος και στα καθαρά, και για Metallica, και για τα πάντα. Αλλά τα υπόλοιπα μέλη προτείνουν λύσεις που θα είναι αξιοπρεπείς και  σίγουρα καλύτερες από τον ενισχυτή που έχει τώρα.
Γιατί να είμαστε τόσο αρνητικοί;  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 03/03/08, 01:00 »
Τι σκ@τ@ ρε που..τη μου... εγω δεν καταλαβα καλα ??? Τι τρελλη φυσικοτητα ειναι αυτη ξερω γω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανεφικτο αυτο που ζηταει ο φιλος... Θελει να παιξει Metallica!!!!!! (do u know απο Metallica?) και εχει και απαιτησεις μεγαλυτερες απο αυτες ενος ενισχυτη σπτιου και θελει και καθαρα και διαθετει το παλικαρι 200euro, ε, αυτο δεν παιζει ρε μαγκες...ΤΕΛΟΣ Με τι θα τα κανει αυτα με το Roland που του λετε? Κρατα αδερφε τα χρηματα σου μιας και εχεις αποτι καταλαβαινω ενισχυτη μαζεψε καποια ακομη για να παρεις κατι που να αξιζει... κι εγω φοιτητης ειμαι και συμφωνω με τις αποψεις σου περι χρηματων αλλα δεν ειναι λυση το τοσα διαθετω πειτε τι παιρνω με αυτα...
Παντα φιλικα και μονο.

Επίσης φιλικά, έχω μια απορία. Από πόσα χρήματα και πάνω μπορούμε να παίξουμε Metallica; Μην κάνουμε και κανένα λάθος... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 03/03/08, 01:04 »
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν σε cube έχω παίξει αλλά ήταν 15W. O Randall που έχω κ αυτός μια χαρά ενισχυτής είναι απλά θέλω να τον αλλάξω πιστεύοντας ότι θα πάρω κάτι καλύτερο. Όσον αφορά τους μεταλλικα δεν θέλω να βγάλω πιστό ήχο γιατί τότε πρέπει να πάρω μια esp kh-2 μια καμπίνα Randall rm100kh και κάποια πολύ ωραία rack. Μιλάω πάντα για μια αξιοπρεπή λύση σε αυτά τα χρήματα γιατί αν είναι να δώσω παραπάνω μαζεύω μια 800 Ε κ παίρνω καλύτερη κιθάρα για τα λαιβ.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 03/03/08, 01:12 »
Τι σκ@τ@ ρε που..τη μου... εγω δεν καταλαβα καλα ??? Τι τρελλη φυσικοτητα ειναι αυτη ξερω γω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ανεφικτο αυτο που ζηταει ο φιλος... Θελει να παιξει Metallica!!!!!! (do u know απο Metallica?) και εχει και απαιτησεις μεγαλυτερες απο αυτες ενος ενισχυτη σπτιου και θελει και καθαρα και διαθετει το παλικαρι 200euro, ε, αυτο δεν παιζει ρε μαγκες...ΤΕΛΟΣ Με τι θα τα κανει αυτα με το Roland που του λετε? Κρατα αδερφε τα χρηματα σου μιας και εχεις αποτι καταλαβαινω ενισχυτη μαζεψε καποια ακομη για να παρεις κατι που να αξιζει... κι εγω φοιτητης ειμαι και συμφωνω με τις αποψεις σου περι χρηματων αλλα δεν ειναι λυση το τοσα διαθετω πειτε τι παιρνω με αυτα...
Παντα φιλικα και μονο.

αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε να ξανακούσει κανένας Metallica απ τα ακουστικάκια του mp3 του ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν πανάκριβα Hi-end στερεοφωνικά συστήματα!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #19 στις: 03/03/08, 01:40 »
Φιλοι μου καλοι ;D το μονο που θελω να πω και μονο σκοπο να βοηθησω τον φιλο μας εδω ειναι πως πιστευω οτι δεν δινεις εναν ενισχυτη της ταξης των 150ευρο για να παρεις εναν στα 200 ευρο.
Και επειδη δεν γουσταρω να εχω την παραμικρη παρεξηγηση με κανεναν απο εδω μεσα (μια παρεα ειμαστε και μοιραζομαστε την ιδια τρελλα ;D) λεω ειδικοτερα...
Φιλε Gabriel6th δεν τιθεται θεμα πιστης αντιγραφης ηχου, αυτο εξαλλου ειναι κατι εξαιρετικα δαπανηρο αλλα ενας ηχος που να μπορει απλα να ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ σε αυτο που ζηταει ο φιλος μας...
Φιλε Θεμο καταλαβαινεις τι εννοω τωρα...
Οσο για τους φιλους Απόλλων και if_it_is? νομιζω οτι με κοψατε λαθος... γιατι τετοια ειρωνεια ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #20 στις: 03/03/08, 01:53 »
Φιλοι μου καλοι ;D το μονο που θελω να πω και μονο σκοπο να βοηθησω τον φιλο μας εδω ειναι πως πιστευω οτι δεν δινεις εναν ενισχυτη της ταξης των 150ευρο για να παρεις εναν στα 200 ευρο.

Αυτό δεκτό ως υποκειμενική άποψη. Δεν είμαι καθόλου ειδικός στους ενισχυτές, και πιθανόν στη θέση του mhtsakos να έκανα κι εγώ υπομονή να μαζέψω κι άλλα χρήματα, όπως προτείνεις. Απλώς ήσουν λίγο απόλυτος στο επίμαχο ποστ, αυτό είναι όλο  :).

Υ.Γ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να επαναλάβω κι εγώ ότι όλα λέγονται φιλικά! Εννοείται!  ;D
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #21 στις: 03/03/08, 01:58 »
Φιλοι μου καλοι ;D το μονο που θελω να πω και μονο σκοπο να βοηθησω τον φιλο μας εδω ειναι πως πιστευω οτι δεν δινεις εναν ενισχυτη της ταξης των 150ευρο για να παρεις εναν στα 200 ευρο.

Αυτό δεκτό ως υποκειμενική άποψη. Δεν είμαι καθόλου ειδικός στους ενισχυτές, και πιθανόν στη θέση του mhtsakos να έκανα κι εγώ υπομονή να μαζέψω κι άλλα χρήματα, όπως προτείνεις. Απλώς ήσουν λίγο απόλυτος στο επίμαχο ποστ, αυτό είναι όλο  :).

Υ.Γ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να επαναλάβω κι εγώ ότι όλα λέγονται φιλικά! Εννοείται!  ;D
Ισως να εχεις δικιο αλλα κι εγω ενας απλος ανθρωπος ειμαι...  ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #22 στις: 03/03/08, 02:18 »
Οσο για τους φιλους Απόλλων και if_it_is? νομιζω οτι με κοψατε λαθος... γιατι τετοια ειρωνεια ρε παιδια?

Γιατί τα ίδια ή παρόμοια λέγονται από πολλούς εδώ μέσα, και μάλιστα το ίδιο απόλυτο ύφος παντογνώστη που επεσήμαναν και άλλοι φίλοι. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν, τα βλέπει όμως ο κάθε πιτσιρικάς που μπαίνει εδώ μέσα και νομίζει ότι χρειάζεται εξοπλισμό μιας συγκεκριμένης μάρκας ή μιας συγκεκριμένης αξίας για να "βγάλει τον ήχο" ::) ενός καλλιτέχνη ή συγκροτήματος. Και μπαίνει στο τριπάκι του εξοπλισμού πριν καλά-καλά καταφέρει να πιάσει δυό ακκόρντα, αντί να μάθει ότι αυτό που λέμε tone βρίσκεται κατά κύριο λόγο στα δάχτυλα, αν όχι κάπου πιο ψηλά.

Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι ότι δεν έχουμε όλοι τη διάθεση να πετύχουμε σώνει και καλά ένα συγκεκριμένο ήχο, ενώ αυτό που προσπαθούσε (νομίζω δηλαδή...) να πει ο if_it_is? είναι ότι το μικρό budget δεν είναι απαραίτητο να σε περιορίζει. Εγώ τουλάχιστον είμαι απόλυτα ικανοποιημένος να παίζω τα πάντα με έναν Roland Microcube και ένα V-amp που κοστίζουν λιγότερο από 100 Ευρώ το καθένα. Αν εσένα δεν σε καλύπτει, ψάξε για κάτι διαφορετικό. Γιατί τελικά αυτό που είπαμε στο Μητσάκο είναι "ψάξε, δοκίμασε, σύγκρινε, αποφάσισε". Αν αποφασίσει ότι κανένας από τους ενισχυτές που προτάθηκαν εδώ δεν τον καλύπτει, ας μείνει με αυτόν που έχει ή ας μαζέψει χρήματα για κάτι πιο ακριβό. Αλλά ας μην περιορίζουμε κάποιον που ζητάει μια γνώμη προσφέροντάς του τη δική μας θεώρηση ως την απόλυτη αλήθεια.

Αυτά τα ολίγα, πάντα φιλικά, από μένα και καληνύχτα σε όλους... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #23 στις: 03/03/08, 02:34 »
Οσο για τους φιλους Απόλλων και if_it_is? νομιζω οτι με κοψατε λαθος... γιατι τετοια ειρωνεια ρε παιδια?

Φίλε Gus πραγματικά sorry αν φάνηκα ειρωνικός!! Δεν ήταν σκοπός μου!! όπως είπε ο Απόλλων:

ενώ αυτό που προσπαθούσε (νομίζω δηλαδή...) να πει ο if_it_is? είναι ότι το μικρό budget δεν είναι απαραίτητο να σε περιορίζει.

Αυτό εννοούσα και σου έδωσα ένα παράδειγμα να πιάσεις τη λογική!! :

αν είναι έτσι δεν θα έπρεπε να ξανακούσει κανένας Metallica απ τα ακουστικάκια του mp3 του ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν πανάκριβα Hi-end στερεοφωνικά συστήματα!!  ;)

ούτε κ εμένα μ αρέσουν οι παρεξηγήσεις και οι διαμάχες!! :)  ;)

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη ενισχυτη
« Απάντηση #24 στις: 03/03/08, 02:40 »
Αχ φιλε μου Απολλων... να ξερες τι ωραια που ακουγεται η αποψη σου περι tone (μιλαω απολυτως ειλικρινα) αλλα εδω ειναι μαλλον η διαφωνια μας και πουθενα αλλου... μιας κι εγω ειχα ασπαστει την αποψη αυτη αλλα δεν πιστευω πια (για να μην πω οτι ξερω και φουντωσεις παλι ;D)  οτι ειναι ετσι... δεν θα πω κατι αλλο αφου δεν θα ειχε και νοημα, η αρχη λενε ειναι.... και εμεις αρχισαμε στραβα... Καλο βραδυ σε ολους
με τιμη,
"Ο Φωτεινος παντογνωστης της γειτονιας" ;D ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
10 Απαντήσεις
12046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
1 Απαντήσεις
2985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/06, 12:34
από gigantas
13 Απαντήσεις
14274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/11, 14:43
από jackson
17 Απαντήσεις
8156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 19:28
από cyclo
11 Απαντήσεις
11661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/08, 21:58
από don spiretos
18 Απαντήσεις
7176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:52
από pa...
18 Απαντήσεις
7324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 14:26
από profsokin
30 Απαντήσεις
14440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/11, 12:34
από zepfan
22 Απαντήσεις
8411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta