Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
τοτε πολυ απλα πας εις γνωση σου και απλα διαμαρτυρεσαι για τις ιδιες σου τις επιλογες...


Και γιατί να περιορίζονται (κατά πολύ μάλιστα) οι επιλογές μου χάρις στο κάπνισμα άλλων?  Σ'αντίθεση με μένα που δεν έχω άλλη επιλογή απ'το να μην πάω,  ο καπνιστής μπορεί κάλλιστα  να βγει έξω 2 λεπτά να πάρει την δόση του και να ξαναμπει για να διασκεδάσει.  Τι νομίζεις είναι πιο δίκαιο?

http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTA2OTU0MTU5

Ωραία είναι και τα σχόλια που γίνονται κάτω από τους στίχους!

Χαχαχαχα!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 22:14 από SneakySneaky »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Τα μηνύματα εκτός θέματος έχουν αφαιρεθεί. Παρακαλώ μείνετε επί του θέματος. Άμα θέλετε να τσακωθείτε κάντε το μέσω πμ.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επειδη διαβασα κατι για ευθυξια εδω μεσα, να παραθεσω μια προσφατη προσωπικη εμπειρια...
Το Σαββατο ειχα παει σε μια συναυλια... ε λοιπον εκει που ημουν με μια φιλη μου και περνουσαμε ωραια, καναμε ενα σχολιο για τη μπαντα, και γυριζει ενας τυπος που καπνιζε (ειδικα στο μαγαζι απαγορευοταν, ειχε ταμπελα) μπαφους (αυτο απαγορευεται γενικα απο το νομο) και μας λεει "ρε παιδια μην μιλατε, ενοχλειτε, αφηστε τα για μετα αυτα" !!!!!!!!!!!!!!!!!  :o
Εγω δεν μπορουσα να αναπνευσω γιατι οχι μονο αυτος αλλα ολοκληρη η παρεα του καπνιζε μπαφους και ολο το μαγαζι τσιγαρο, αλλα παρ'οτι εχω αναπνευστικο προβλημα... τεσπα, την ακουσα και απο πανω!
Ποτε ξανα σε συναυλια στην ελλαδα, στους ραμσταν που πηγα στην αγγλια την ευχαριστηθηκα τη συναυλια, το ιδιο και το υπολοιπο κοινο, αντιθετα με εδω που και λογο χωρου σχεδον κανενας δεν ειπε καλα σχολια για τη συναυλια...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ασε μας ρε Jezus φλωρακο φυγε ρεεεε....
Δεν εισαι true αγορακι μου πηγαινε στο Μεγαρο να ακουσεις Τσαικοφσκι.
Στις συναυλιες φιλος καπνιζουμε ΜΠΑΦΟ και οποιος ενοχλειται ΦΕΥΓΕΙ.

ΕΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη διαβασα κατι για ευθυξια εδω μεσα, να παραθεσω μια προσφατη προσωπικη εμπειρια...
Το Σαββατο ειχα παει σε μια συναυλια... ε λοιπον εκει που ημουν με μια φιλη μου και περνουσαμε ωραια, καναμε ενα σχολιο για τη μπαντα, και γυριζει ενας τυπος που καπνιζε (ειδικα στο μαγαζι απαγορευοταν, ειχε ταμπελα) μπαφους (αυτο απαγορευεται γενικα απο το νομο) και μας λεει "ρε παιδια μην μιλατε, ενοχλειτε, αφηστε τα για μετα αυτα" !!!!!!!!!!!!!!!!!  :o
Εγω δεν μπορουσα να αναπνευσω γιατι οχι μονο αυτος αλλα ολοκληρη η παρεα του καπνιζε μπαφους και ολο το μαγαζι τσιγαρο, αλλα παρ'οτι εχω αναπνευστικο προβλημα... τεσπα, την ακουσα και απο πανω!
Ποτε ξανα σε συναυλια στην ελλαδα, στους ραμσταν που πηγα στην αγγλια την ευχαριστηθηκα τη συναυλια, το ιδιο και το υπολοιπο κοινο, αντιθετα με εδω που και λογο χωρου σχεδον κανενας δεν ειπε καλα σχολια για τη συναυλια...
Στους mono ήσουν?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
ναι, εκει ημουν  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι, εκει ημουν  :)
Τι ναι αυτή η μύγα ρε πού**η μου.Από τα σκαλιά είδα την συναυλία :P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ναι απαραδεκτος χορος, για να πιεις ενα ποτο ειναι μια χαρα, αρα για συναυλια τετοιου μεγεθους δεν κανει!

Σημερα μου ειπε ενας φιλος οτι στο νομο περι απαγορευσης καπνισματος σε δημοσιους χωρους δεν εχει μπει η τελικη υπογραφη και γι'αυτο δεν πειραζουν κανεναν, εχει ακουσει κανεις σας τιποτα τετοιο. Εμενα για Urban legend μου κανει παντως...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ναι ενω αν μπουν οι υπογραφες θα ισχυσει το μετρο κατευθειαν... ::)


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Δυστυχώς το μέτρο μπήκε απλά για να φανεί ότι ακολουθούμε την υπόλοιπη Ευρώπη.

Εκτός του ότι μία πραγματική απαγόρευση θα έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στην αγορά, ειδικά τώρα που ανέβηκε και ο ΦΠΑ και ο ειδικός φόρος στα ποτά, είναι πολύ πιο εύκολο για την κυβέρνηση να περιορίσει το κάπνισμα μέσω της αύξησης της τιμής του πακέτου παρά μέσω ελέγχων.

Αφήστε που ουσιαστικά τώρα πια δεν τους συμφέρει και τόσο να κοπεί το κάπνισμα γιατί θα κοπούν και τα έσοδα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Αφήστε που ουσιαστικά τώρα πια δεν τους συμφέρει και τόσο να κοπεί το κάπνισμα γιατί θα κοπούν και τα έσοδα...

+1

Κατι ξερουν που βαζουν τοσο τεραστιο χαρατσι στα τσιγαρα...
Για την πλειοψηφια των Ελληνων ειναι ειδος πρωτης αναγκης... ;)


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν οι ίδιοι οι καπνιστές δεν καταλαβαίνουν ότι βλάπτουν τους υπόλοιπους, ποιος νόμος και...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι νταξ παιδιά καλά αυτά που λέτε αλλά καταντάτε γραφικοί ώρες ώρες.
Πράγματι το παθητικό κάπνισμα έχει αρκετές βλαβερές συνέπειες αλλά εσείς το φτάνετε στο άλλο άκρο.
Προσωπικά θεωρώ εντελώς ηλίθιο τον συγκεκριμένο νόμο όχι τόσο για αυτό που υποτίθεται ότι θέλει να επιτύχει(προστασία μη καπνιζόντων,κίνητρο για κόψιμο του τσιγάρου),όσο με τον τρόπο που το επιδιώκει.Θες φίλε να προστατέψεις τους παθητικούς καπνιστές?Θέσπισε αυστηρότερα μέτρα για τον εξαερισμό των μαγαζιών,επέβαλλε στους μαγαζάτορες να χωρίζουν το καταστημά τους σε χώρους καπνιζόντων και μή.
Από πού και ως πού θα μου απαγορέψει κάποιος την απόλαυση μαζί με την μπύρα και την μουσικούλα μου να κάνω και ένα τσιγαράκι για να χαλαρώσω όταν τρέχω όλη μέρα.
Και μην μου πιπιλήσετε την καραμέλα για την πολιτισμένη ευρώπη και την τριτοκοσμική ελλάδα σε αυτά τα ζητήματα.Πράγματι έχουν απίστευτη επιτυχία τα μέτρα,στην Γερμανία ο κόσμος προτιμά να κάτσει σπίτι του,στην Γαλλία βλέπεις 10 άτομα μέσα στο μαγαζί και 25 έξω μέσα στο κρύο,ενώ στην Αγγλία οι μαγαζάτορες μαζεύουν λεφτά από τους πελάτες σε περίπτωση που τους την πέσουν για πρόστιμα.Μιλάμε για πρωτοφανή πολιτισμό.
Στην τελική άμα ζητάτε από τον κράτος την επιβολή του βούρδουλα για την αναβάθμιση της ζωής σας πρέπει να αρχίσετε να αναθεωρείτε κάποια πραγματάκια.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω πριν 1 μηνα ειχα παει Λονδινο και ολα τα μπαρ, εστιατορια, συναυλιακοι χωροι κτλ μια χαρα γεματα κομο ηταν, και δεν ειδα ουτε μια φορα καποιον να ζηταει χρηματα για την περιπτωση που θα τουν τη πεσει ελεγχος! Τετοια πραγματα απλα δεν ειναι στην ιδιοσυγκρασια του Αγγλου, και αν τυχει και γινεται σε 1-2 παμπ, σιγουρα δεν ειναι ο κανονας! Αν καποιος ηθελε απαραιτητα να κανει το τσιγαρο του πηγαινε μεχρι την πορτα για 2 λεπτα και ξαναγυρνουσε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
...στην Αγγλία οι μαγαζάτορες μαζεύουν λεφτά από τους πελάτες σε περίπτωση που τους την πέσουν για πρόστιμα.Μιλάμε για πρωτοφανή πολιτισμό.

Πού το είδες εσύ αυτό; Το μέτρο για την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους ισχύει στην Αγγλία εδώ και 3 χρόνια περίπου (από τον Ιούλιο του 2007) και πουθενά δεν έχω δει ή ακούσει να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν γινόταν κάτι παρόμοιο, οι περισσότεροι Άγγλοι απλά δεν θα ξαναπατούσαν στο μαγαζί. Όπως είπε και ο Jezus, όποιος θέλει να καπνίσει απλά βγαίνει έξω, κάνει το τσιγάρο του και επιστρέφει. Σε πληροφορώ δε ότι από τη στιγμή που εφαρμόστηκε ο συγκεκριμένος νόμος ή και ακόμα και νωρίτερα (κάποια bar και pub απαγόρευσαν το κάπνισμα στους εσωτερικούς τους χώρους πριν ακόμα αρχίσει επίσημα η εφαρμογή του μέτρου) δεν έχει υπάρξει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα ούτε έγινε τόση συζήτηση όσο στην Ελλάδα. Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το γεγονός ότι η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό κυνήγι μαγισσών, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο φοβάμαι ότι κάνεις λάθος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με πληροφόρησε φίλος μου που ζει εδώ και ένα χρόνο στο Λονδίνο.
Έτσι και αλλιώς δεν ήταν αυτό το βασικό point του post μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κι εγώ ζω μια ώρα από το Λονδίνο εδώ και 5 χρόνια και στην Αγγλία γενικά πολύ περισσότερο. Δεν ξέρω τι είναι αυτό για το οποίο σού είπε ο φίλος σου, μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι ούτε αποτελεί κανόνα, ούτε έχει καμία λογική. Και από τη στιγμή που αντιπαραθέτεις καταστάσεις στην Αγγλία και στην Ελλάδα και κάνεις συγκρίσεις, καλό θα ήταν να ξέρεις τι ακριβώς ισχύει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγώ ζω μια ώρα από το Λονδίνο εδώ και 5 χρόνια και στην Αγγλία γενικά πολύ περισσότερο. Δεν ξέρω τι είναι αυτό για το οποίο σού είπε ο φίλος σου, μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι ούτε αποτελεί κανόνα, ούτε έχει καμία λογική. Και από τη στιγμή που αντιπαραθέτεις καταστάσεις στην Αγγλία και στην Ελλάδα και κάνεις συγκρίσεις, καλό θα ήταν να ξέρεις τι ακριβώς ισχύει.
Κοίτα να δεις.
H αναφορά στο εξωτερικό έγινε για μια διάνθιση της γενικότερης ιδέας του post μου.
Για την Γαλλία το διαπίστωσα ο ίδιος,για τα άλλα 2 είχα inside infos.Δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ και πάρα πολύ με το συγκεκριμένο ζήτημα καθώς το εδώ με αφορά άμεσα.
Οπότε ok κατανοήσαμε ότι μένεις Λονδίνο,πάμε παρακάτω τώρα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
S.s. απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις ενα γεγονος σαν επιχειρημα, το οποιο στην πορεια αποδεικνυεται λαθος ή παραπληροφορηση, τοτε αμεσα το ιδιο σου το επιχειρημα ειναι ανυπαρκτο. Μην εισαι αρνητικος οταν οι αποψεις σου δε μπορουν να στηρικτουν, ουτε ειναι αναγκη να μεταφερουμε συμπεριφορες τυπου "Αστυνομια κι Αλητεια" εδω περα ;)

Εφοσον το εδω σε αφορα αμεσα, πες μου ποσες φορες σκεφτηκες πως στο χωρο που καπνιζεις μπορει να υπαρχει καποιο ατομο με ευπαθεια στο καπνο, ομως λογω της συντριπτικης πλειοψηφιας των καπνιστων δε μπορει να κανει τιποτα αλλο παρα να φυγει;

Επισης, ποσες φορες μη καπνιστες δεν πηγαν σε ενα χωρο διασκεδασης επειδη τη τελευταια φορα που εφυγαν απο αυτον, μυριζαν καπνιλα εξωτερικα και...εσωτερικα;

Τελος, οταν ειναι να μιλας για κατα-λυση της εννομης εξουσιας, οι αποψεις σου τρεχουν "ροδανι" κατα του κρατους. Οταν ομως ειναι η ωρα να ανασκουμπωθεις ως πολιτης και να αναλογιστεις τι επιπλεον κοινωνικη συνεισφορα μπορεις να προσφερεις, μεταθετεις το προβλημα αμεσα στο κρατος.  Αποφασισε τελικα..το θες ή δε το θες το εννομο κρατος; Μονο οταν μας συμφερει το θελουμε δηλαδη;


Και ρωτω λοιπον.
Ποιος εισαι εσυ που μπορεις εμενα, το μη καπνιστη, να με απωθησεις με το ετσι θελω, παραβιαζοντας την ελευθερια της υγειας μου με το καπνο σου, να παω να διασκεδασω καπου; Ποιος εισαι εσυ που τωρα ξαφνικα αισθανεσαι "ριγμενος", οταν πριν κατι χρονια εμποδιζες εμενα κι αλλα εκαντοταδες ατομα να μπουμε στο ιδιο μαγαζι με σενα;
Δεν ειναι φασισμος το να μεταφερεις τα παθη σου στον αλλον, χωρις ο τελευταιος να φταιει γι'αυτο; Δεν ειναι ελλειψη κοινωνικου σεβασμου οταν δε σκεφτεσαι τον ανθρωπο που καθεται κοντα σου και προσπαθει να διασκεδασει μαζι σου;
Και τελος, δεν ηταν ρατσισμος οταν οι μη καπνιστες περιθωριοποιουνταν σε ενα χωρο, επειδη οι καπνιστες ειχαν το μονοπωλιο του;

Και στο κατω κατω, διασκεδαση ειναι. Ουτε "νταγλα" εχετε, ουτε "πονο στην καρδια", ουτε "ενα τσιγαρακι μετα το σεξ" κανετε! Αν σας το ζητουσε η κοπελα σας να μη το κανετε, τοτε θα βγαινατε εξω...
Δηλαδη πρεπει να μας πηδηξετε κυριολεκτικα για να μπορουμε να εχουμε την ιδια αντιμετωπιση;
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/10, 20:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κοίτα να δεις.
H αναφορά στο εξωτερικό έγινε για μια διάνθιση της γενικότερης ιδέας του post μου.
Για την Γαλλία το διαπίστωσα ο ίδιος,για τα άλλα 2 είχα inside infos.Δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ και πάρα πολύ με το συγκεκριμένο ζήτημα καθώς το εδώ με αφορά άμεσα.
Οπότε ok κατανοήσαμε ότι μένεις Λονδίνο,πάμε παρακάτω τώρα.

Έχεις δίκιο ρε φίλε. Συγγνώμη που τόλμησα να παρατηρήσω ότι τα επιχειρήματα που προβάλεις (ή έστω η "διάνθιση" που επιχειρείς) είναι βασισμένα σε ανακριβή στοιχεία και επομένως δεν έχεις ιδία άποψη για αυτά που ισχυρίζεσαι. Δεν θα ξανασυμβεί.

Πάω παρακάτω...

 ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Freemind

Το λιβελογράφημά σου θα είχε μεγάλη αξία ΑΝ δεν υπήρχε το παρακάτω σημείο στο post μου:
Προσωπικά θεωρώ εντελώς ηλίθιο τον συγκεκριμένο νόμο όχι τόσο για αυτό που υποτίθεται ότι θέλει να επιτύχει(προστασία μη καπνιζόντων,κίνητρο για κόψιμο του τσιγάρου),όσο με τον τρόπο που το επιδιώκει.Θες φίλε να προστατέψεις τους παθητικούς καπνιστές?Θέσπισε αυστηρότερα μέτρα για τον εξαερισμό των μαγαζιών,επέβαλλε στους μαγαζάτορες να χωρίζουν το καταστημά τους σε χώρους καπνιζόντων και μή.

Δευτερευόντως  πριν γράψεις την συγκεκριμένη(αναμενόμενη μέχρι θανάτου) εξυπνιά

Τελος, οταν ειναι να μιλας για κατα-λυση της εννομης εξουσιας, οι αποψεις σου τρεχουν "ροδανι" κατα του κρατους. Οταν ομως ειναι η ωρα να ανασκουμπωθεις ως πολιτης και να αναλογιστεις τι επιπλεον κοινωνικη συνεισφορα μπορεις να προσφερεις, μεταθετεις το προβλημα αμεσα στο κρατος.  Αποφασισε τελικα..το θες ή δε το θες το εννομο κρατος; Μονο οταν μας συμφερει το θελουμε δηλαδη;

,θα ήταν καλύτερο να σκεφτείς ότι το thread μου ζητάει να σχολιάσω έναν κρατικό νόμο και όχι "παιδιά πως θα βλέπατε την σχεση καπνιστών και μη στην ιδανική κοινωνία".

Παράθεση
Και στο κατω κατω, διασκεδαση ειναι. Ουτε "νταγλα" εχετε, ουτε "πονο στην καρδια",
Oυάου αυτό πώς το ξέρεις?

Γενικότερα θεωρώ ότι αυτή την στιγμή υπάρχουν σαφώς πιο μείζονα ζητήματα από το συγκεκριμένο και είναι κρίμα κάποιοι να βγάζετε όλη σας την ενέργεια στο πώς θα υπερασπιστήτε τα "καπνιστικά" σας δικαιώματα και στα υπόλοιπα να μένετε απαθείς.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Μακάρι να μην είχε θεσπιστεί ποτέ αυτός ο νόμος, γιατί με θλίβει πάρα πολύ η κατάσταση όπως έχει εξελιχθεί σήμερα, δηλαδή:

Παλιότερα (πριν το μέτρο) υπήρχαν σε κάποια μαγαζιά χώροι καπνιστών και μη (καθεστώς που άτυπα είχε ξεμείνει από την παλιότερη απόπειρα να ρυθμιστεί το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους). Τώρα δεν υπάρχει ούτε καν αυτό.

Αν δεν υπάρχουν διάσπαρτα τασάκια τα οποία άνετα μεταφέρονται από τραπέζι σε τραπέζι όπου και αν καθήσεις, το μαγαζί δίνει πλαστικά ποτηράκια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν τασάκια επίσης όπου και αν καθήσεις.

Οπότε και τα λίγα φιλικότερα-προς-τον-μη-καπνιστή στέκια έχουν χαλάσει και αυτά.

Αυτό το πράγμα στην Ελλάδα που πετάω σαν πυροτέχνημα έναν νόμο και τον αφήνω στη μοίρα του...δεν έχω χειρότερο...
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ

Δευτερευόντως  πριν γράψεις την συγκεκριμένη(αναμενόμενη μέχρι θανάτου) εξυπνιά

Τελος, οταν ειναι να μιλας για κατα-λυση της εννομης εξουσιας, οι αποψεις σου τρεχουν "ροδανι" κατα του κρατους. Οταν ομως ειναι η ωρα να ανασκουμπωθεις ως πολιτης και να αναλογιστεις τι επιπλεον κοινωνικη συνεισφορα μπορεις να προσφερεις, μεταθετεις το προβλημα αμεσα στο κρατος.  Αποφασισε τελικα..το θες ή δε το θες το εννομο κρατος; Μονο οταν μας συμφερει το θελουμε δηλαδη;

,θα ήταν καλύτερο να σκεφτείς ότι το thread μου ζητάει να σχολιάσω έναν κρατικό νόμο και όχι "παιδιά πως θα βλέπατε την σχεση καπνιστών και μη στην ιδανική κοινωνία".

Χωρίς να ξέρω τι λες ακριβώς στα άλλα threads,  ούτε εκεί νομίζω καλείσαι να σχολιάσεις μια κατάσταση σε "ιδανική κοινωνία",  αντιθέτως για υπαρκτές καταστάσεις γίνεται η όλη συζήτηση (βλ.  αστυνομία και αλητεία).
Και στην τελική το πρόβλημα με το κάπνισμα δεν είναι ήσσονος σημασίας επειδή υπάρχουν και άλλα προβλήματα.  Δεν διαφωνώ βέβαια ότι το να ασχολείσαι μόνο με αυτό κι όχι με τ'άλλα είναι χαζό.  Αλλά να το παραβλέπεις γιατί υπάρχουν και "χειρότερα" είναι κλασσική νοοτροπία που έχουν πολλοί απλά και μόνο για να δικαιολογήσουν τον ωχαδερφισμό τους...  Το θέμα είναι απλό:  οι καπνιστές στην Ελλάδα είναι πολύ πιο ισχυρό λόμπι,  το κάπνισμα θεωρείται μαγκιά,  ο νόμος μπορεί να εφαρμοστεί μόνο με αυστηρούς κρατικούς ελέγχους που είναι ανύπαρκτοι=τίποτα δεν αλλάζει...  Είναι ίσως και χειρότερα όπως είπε η pascal.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μα ειλικρινα ποιος πιστευει οτι το κρατος θελει να περασει ο νομος???????ειδικα τωρα με τους νεους φορους.πλακα κανουμε???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Θα ηθελα να μου απαντουσες και στα αλλα ερωτηματα μου s.s. ( οπως εαν αναλογιστηκες σαν καπνιστης ποτε ποσες φορες εκοψες τη διασκεδαση ενος μη καπνιστη ), αλλα οπως λεει και ο Απολλωνας σωστα:



Πάω παρακάτω...

 ::)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos