Αποστολέας Θέμα: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std  (Αναγνώστηκε 3620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« στις: 29/06/12, 20:59 »

Διαβάζοντας το άρθρο του Απόλλων για τις κιθάρες τύπου strat  έως 200 ευρώ, αποφάσισα να πάρω μία. Δοκίμασα και 2-3 που βρήκα σε καταστήματα (Ibanez, Aria, Squier). Δοκίμασα και την V6 Reissued, αλλά με τιμή στα 270!!Βρήκα σε γνωστό κατάστημα την V6 στα 209 ευρώ . Γνωρίζει κανείς αν η διαφορά οφείλεται στα ξύλα; Στο Site της εταιρείας αναφέρει πως η Reissued είναι σώμα από american alder, στο συγκριτικό poplar. Αξίζει η διαφορά χρημάτων; Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 και την Squier standard. ??? 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #1 στις: 29/06/12, 21:35 »
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο μπέρδεμα εδώ. Η V6 είναι από τη σειρά Reissued της Vintage, δηλαδή δεν πρόκειται για δύο διαφορετικά μοντέλα. Μάλλον συνέβαλα κι εγώ σε αυτό, γιατί έγραψα στο άρθρο ότι η V6 είναι φτιαγμένη από poplar, πράγμα το οποίο προφανώς δεν ισχύει πλέον. Δεν είχα δει ότι τα χαρακτηριστικά του μοντέλου έχουν αλλάξει. Επομένως η κιθάρα που βρήκες με 209 Ευρώ (φαντάζομαι σε κάποιο διαδικτυακό κατάστημα) είναι μάλλον η ίδια με την κιθάρα που δοκίμασες. Και η διαφορά τιμής μάλλον οφείλεται ακριβώς στο γεγονός ότι η μία πωλείται από Ευρωπαϊκό κατάστημα ενώ η άλλη από Ελληνικό.

Το δίλημμά σου λοιπόν είναι ανάμεσα σε Vintage V6 και Squier Standard. Όπως θα έχεις καταλάβει και από το άρθρο, εγώ θα προτιμούσα σίγουρα την V6.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #2 στις: 29/06/12, 22:15 »
Κι όμως άλλα site την παρουσιάζουν  με poplar κι άλλα με alder. Στα 209 την έχει το Bon studio, αλλά δεν έμαθα αν είναι η παλιά.Έχω μια υποψία πως πρέπει να είναι τουλάχιστον 5ετίας, καθώς νομίζω πως δεν τις εισάγει εδώ και καιρό, ενώ από την άλλη δε βρήκα άλλα γνωστά μοντέλα στο site π.χ vs6 ή v100. Βγάζοντας τη Squier από έξω, το ερώτημα παραμένει στο αν αξίζει η ποιότητα του ξύλου τη διαφορά τιμής. Στο site της εταιρείας που κατασκευάζει τις vintage την κοστολογεί 259 λίρες (ssb), οπότε μάλλον είναι αρκετά καλή τιμή τα 270 ευρώ για Ελλάδα. 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #3 στις: 30/06/12, 01:20 »
Συγγνώμη, αλλά δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς τόσο πολύ στο ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένο το σώμα του συγκεκριμένου μοντέλου. Θα μπορούσες να ξεχωρίσεις δύο κατά τα άλλα πανομοιότυπες κιθάρες που διαφέρουν μόνο στα ξύλα; Επίσης έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί δεν είσαι σαφής) ότι αποδίδεις ακόμα την όποια διαφορά τιμής έτυχε να βρεις στο γεγονός ότι πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου μοντέλου, κάτι το οποίο μάλλον δεν ισχύει. Όσο για την τιμή στην οποία την "κοστολογεί" η ιστοσελίδα του JHS, αυτή είναι η προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης και σχεδόν πάντα η τιμή στην οποία θα βρεις μια κιθάρα στα μαγαζιά είναι χαμηλότερη από την προτεινόμενη.

Εν πάση περιπτώσει, αν βρήκες την V6 με 209 Ευρώ (και όχι λίρες όπως αυθαίρετα θεώρησα εγώ διαβάζοντας το πρώτο σου μήνυμα), θα σού πρότεινα να την τσιμπήσεις. Είναι τιμή ευκαιρίας, καλύτερη ακόμα και από του DV247, και νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις καλύτερη strat σε αυτά τα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #4 στις: 30/06/12, 13:00 »
Sorry! Δεν ήθελα να κάνω πολύπλοκη την επιλογή, αλλά τελικά έγινε. Σήμερα αγόρασα τη Reissued με 250 ευρώ. Προφανώς επηρεάζομαι εύκολα από τους πωλητές που με έπεισαν , κυρίως λόγω νεότερου έτους κατασκευής.Το Bon studio (Ελλάδα) έχει με 209 ευρώ την προηγούμενη με poplar σώμα. Αναφέρω την περίπτωση του bon studio μήπως και κάποιος φίλος θελήσει να την αγοράσει σε αυτή την τιμή που μου δόθηκε από το κατάστημα Θεσσαλονίκης.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #5 στις: 30/06/12, 13:48 »
ΟΚ, απλά εγώ ήθελα να σού τονίσω ότι κατά πάσα πιθανότητα η χαμηλότερη τιμή του Bοn Studio δεν οφείλεται απαραίτητα στο ότι η παλιότερη έκδοση του μοντέλου έχει κατώτερης ποιότητας σώμα (πράγμα που μπορεί να ισχύει), αλλά μάλλον γιατί όπως επισήμανες κι εσύ την έχουν εκεί κάποια χρόνια και θέλουν να την ξεφορτωθούν. Ακόμα κι αν παραδεχτούμε ότι το alder είναι καλύτερο σαν ξύλο από το poplar, πιθανόν να υπάρχουν ένα σωρό άλλες διαφοροποιήσεις, ειδικά αν μιλάμε για διαφορετικές εκδόσεις, που ίσως έχουν πιο σημαντική επίδραση στον ήχο και την αίσθηση της κιθάρας. Και φυσικά πάντα υπεισέρχονται υποκειμενικοί παράγοντες οι οποίοι δεν επιδέχονται κριτική.

Τέλος πάντων, με γειά και καλόπαιχτη η κιθάρα. Είμαι σίγουρος ότι σε συνδυασμό με τον Mustang θα σού δώσει πολύ καλούς ήχους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage v6 vs V6 Reissued vs Squier Std
« Απάντηση #6 στις: 30/06/12, 14:17 »
Ευχαριστώ! Ο Mustung δεν υπάρχει πια.(με βοήθησε πολύ στην κατανόηση των effects). Μετά πήρα ένα Roland 15 xl με μια πεταλιέρα zoom g2, ώστε να μάθω και λίγα για τις ψηφιακές πεταλιέρες. Τώρα θα κινηθώ για μικρό λαμπάτο με 2-3 πετάλια. Ελπίζω να καταφέρω σιγά σιγά να παίζω blues - rock που, μάλλον λόγω ηλικίας πια, ::)  τα προτιμώ από τα hard rock και Metal ακούσματα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
6 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
3 Απαντήσεις
2232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/10, 13:05
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:54
από jacid33
12 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/12, 19:54
από gers
5 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 22:06
από tansap
2 Απαντήσεις
7082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/12, 14:51
από isidorus
2 Απαντήσεις
4448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 15:01
από Μelexdy
13 Απαντήσεις
26728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/16, 17:12
από zeoy
7 Απαντήσεις
4276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 12:19
από Archangel