Σελίδες:
  • #1 από user στις 25 Nov 2008
  • χαίρετε

    γνωρίζει κανείς τι εξοπλισμός χρησιμοποιείται για παραμορφωμένα φωνητικά (death metal, black meta, κτλ) ?

    υπάρχουν κάποιοι που τα κάνουν απλά με τη φωνή τους, αλλά νομίζω οι περισσότερες φωνές των προαναφερθέντων ειδών είναι "φτιαγμένες" από μηχανήματα

    thanks
  • #2 από sanders στις 25 Nov 2008
  • βασικα η πλειοψηφια το κανει μονη της ::) απλα τα διορθωνουν στο στουντιο... τωρα οσον αναφορα το μηχανημα δεν εχω καποιο υποψην :-\
  • #3 από profsokin στις 25 Nov 2008
  • Πάντως προγράμματα οπως Guitar Rig κλπ έχουν ειδικά έτοιμα για παραμορφωμένα φωνητικά.. Εγώ είχα συνδέσει μια φορά μικρόφωνο στον υπολογιστή αντί για κιθάρα και με το Guitar Rigs έβγαλα πολύ γέλιο. μπορείς να παίξεις και σόλο με το στώμα τσιρίζοντας και ακούγεται σαν κιθάρα..
    Έχει και μερικά για πιο ατμοσφαιρικά φωνητικά με delay Κλπ..
  • #4 από teoguardian στις 03 Dec 2009
  •  Τα φωνητικα που λες ειναι Brutal φωνητικα και δεν εχουν καμια μα καμια διαφορα στην επεξεργασια απο
    τα καθαρα φωνητικα...Οι τραγουδιστες τα τραγουδανε οπως τα ακους και μετα γινεται η κλασσικη επεξεργασια
    με τα Reverb και οτι αλλο βαζει ο κοσμος στα φωνητικα.
     Απλα πρεπει να μαθεις να το κανεις..
  • #5 από PlasmaPool στις 03 Dec 2009
  • Αποτι θυμαμαι παλιοτερα ειχα ακουσει οτι χρησιμοποιουνε καποιο harmoniser  για να βγαζουν μπρουταλ φωνητικα πιο ευκολα.Ακου το πρωτο demo των Amon(pre-Deicide).Feasting the Beast λεγεται αλλα δεν ειναι κ τοσο διακριτικο κανει μπαμ οτι ειναι μεσω εφε τα φωνητικα.

    Για μπλακ δε νομιζω να χρειαστεις κατι τετοιο.(ισως κανα χαλασμενο μικροφωνο κ λιγο βαθος  ;D)
  • #6 από user στις 03 Dec 2009
  • μου είναι δύσκολο να πιστέψω πώς τραγουδιστές όπως ο Danny από τους CoF βγάζει αυτά τα φωνητικά με φυσικό τρόπο, όπως και άλλοι φυσικά πχ Marduk κτλ
Σελίδες: