Αποστολέας Θέμα: ηχομονωση με αυγοθηκες  (Αναγνώστηκε 50411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #25 στις: 22/01/11, 17:26 »
και με τι τις κολλησες? εγω τισ κολλησα με ταινια διπλης οψης και πεσανε ολες ..και κανανε δουλεια?
Μη  μπεις στον κοπο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #26 στις: 22/01/11, 19:16 »
και με τι τις κολλησες? εγω τισ κολλησα με ταινια διπλης οψης και πεσανε ολες ..και κανανε δουλεια?

Προφανως δεν προκειται να μας ακουσεις και πιστευεις πως τοσα ατομα εδω μεσα λεμε "χαζομαρες".

Πραγματικα μερικες φορες δε μπορω να καταλαβω γιατι μπαινουμε στο κοπο να απανταμε και να δινουμε συμβουλες, οταν τελικα αυτες υποβιβαζονται απο την προσωπικη εκτιμηση του ιδιου του "ερωτουντα" για το κατα ποσο πρεπει να της παρει στα σοβαρα!

Εφοσον εξαρχης ολοι σου λεμε πως οι αυγοθηκες δε κανουν, γιατι επιμενεις να τις κολλησεις; Ενταξει, καποιος φιλος σου ειπε κατι ( ή μπορει καπου να το διαβασες, διολου απιθανο με τα junks και τα urban legends που καποιοι διασπειρουν στο internet ), ομως εφοσον ρωτας και βλεπεις πως τοσα ατομα ειμαστε αρνητικοι, γιατι επιμενεις;


Για να τελειωνει το θεμα, γιατι ειναι λιγο κοροϊδια και προς αυτους που απαντανε κατα τη γνωμη μου, οι αυγοθηκες και τα υπολοιπα "γιατροσοφια" που κατα καιρους ανεβαινουν στο internet δεν προκειται να πετυχουν. Ορισμενα απο αυτα μπορουν να περιορισουν κατα ενα μικρο ποσοστο την εξοδο του  ηχου μεσα απο το δωματιο, ομως δεν προκειται να συγκριθουν με ηχομονωσεις που γινονται με δομικα υλικα.

Αρα, μη χαλας αδικα τα χρηματα σου και το χρονο σου σε πραγματα που αποτελουν περισσοτερο "βουντου" και λιγοτερο πραγματικες λυσεις!


Σου δημοσιευσα ενα link που εχουμε ολοκληρη αναφορα σε ηχομονωτικα υλικα.


Τελος, εαν για εναν μικρο ενισχυτη θελεις να ηχομονωσεις ενα δωματιο, τοτε ηδη πρεπει να ξερεις πως ο,τι και να κανεις δε θα τα καταφερεις διοτι το πιο πιθανον ειναι πως σε λιγα χρονια δε θα ακους λογω των πολλων dB που αναγκαζεις το αυτι σου να ακουει! Κι αυτο ειναι το πιο σοβαρο απο το εαν πρεπει ενα δωματιο να ηχομονωθει ή οχι!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #27 στις: 22/01/11, 19:25 »
Επισης μη ξεχναμε οτι ο ηχος δεν περναει μονο απο τους τοιχους αλλα κι απο το πατωμα και το ταβανι. Επισης πορτες και παραθυρα?
Εκει τι θα βαλεις?
Η μονη σωστη λυση ειναι room in a room.
Πολλα τα λεφτα.
Αν δεν ειναι για επαγγελματικο σκοπο (οπου θα γινει αποσβεση) περιορισου σε ημιμετρα, μετρια μονωση (πχ ρικοφον), μικρης εντασης ενισχυτη (πχ μεχρι 10-20W λαμπα) και να μην παταει απευθειας στο πατωμα.
και χωρις μεγαλές απαιτησεις.
Λειτουργια εκτός ωρων κοινης ησυχιας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/11, 19:27 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος bLaStLP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #28 στις: 22/01/11, 20:05 »
freemind , δεν επιμενω απλως θελω να δω τι θα μου πειτε ...μαλλον θα κανω αυτο που μου προτεινατε , θα βαλω τα ηχομονωτικα φυλλα και αεροστοπ στην πορτα και στην κασα...ευχαριστω για τον χρονο σας και θα ξαναγραψω εφ οσον κανω οσα σκοπευω να κανω!
Don't let the spirit of metal die..!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #29 στις: 23/01/11, 09:23 »
Πηγα με μια φιλη (ξανθια) στο παλιο στουντιο   0:) και οταν ειδε τους τοιχους γεματους αυγοθηκες ειπε: "ολα αυτα τα αυγα εσεις τα φαγατε"?

χαχααχα, θεϊκό! :D


Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #30 στις: 23/01/11, 09:39 »
Μιας και αναφερθήκατε σε ηχομονωμένα παράθυρα, να προσθέσω (για όσους σκέφτονται να χτίσουν από την αρχή τέτοιους χώρους) ότι εκτός από τα απαραίτητα διπλά κρύσταλλα πολύ καλή δουλειά κάνουν τα θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα αλουμινίου.
Λίγο πιο ακριβά από τα συμηθισμένα, αλλά το προφίλ πολυαμιδίου που παρεμβάλλεται στο εσωτερικό και εξωτερικό αλουμινένιο προφίλ έχει ΚΑΙ ηχομονωτικές ιδιότητες.
Επίσης όσο πιο λεπτό είναι το προφίλ  αλουμινίου που θα επιλέξουμε, τόσο το καλύτερο, ο ήχος διαχέεται μέσω της κάσας του παραθύρου...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #31 στις: 24/01/11, 01:06 »
Κι εγώ το σκέφτομαι λιγάκι το θέμα, αλλά σε διαφορετική κατάσταση
Παίζω στην οικοδομή καλές ώρες και σε χαμηλές εντάσεις με μικρό ενισχυτή αλλά πάλι που και που μου γίνονται παρατηρήσεις.


Αρχικά σκέφτηκα ότι ο ήχος πάει κυρίως απ΄το πάτωμα γιατί μένω ρετιρέ και έβαλα τον ενισχυτή πάνω σ'ένα τραπεζάκι, που δεν ξέρω κατά πόσο βοήθησε. Από απλές λύσεις τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω;


Απλά για να ακούγεται όσο το δυνατό λιγότερο στον από κάτω.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #32 στις: 24/01/11, 10:23 »
Απλά για να ακούγεται όσο το δυνατό λιγότερο στον από κάτω.
Για τον από κάτω, οι λύσεις είναι απλές και φθηνές, ένα ή καλύτερα δύο χαλιά στο πάτωμα, και πάνω στα χαλιά, ο ενισχυτής να κάθεται σε κάτι μαλακό, όπως αφρολέξ, ή ότι άλλο υλικό συσκευασίας βρείς πρόχειρο.

Επίσης να ξέρεις ότι δύο υλικά απορρόφησης κραδασμών που συνδυάζονται, όταν έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά ιδιοσυχνότητας, δηλαδή διαφορετική πυκνότητα και δόνηση, δίνουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησε ας πούμε λάστιχο και αφρολέξ, ή φελιζόλ, ή χαρτόνι, ή δύο διαφορετικά από οτιδήποτε βρείς. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #33 στις: 24/01/11, 12:11 »
Επίσης να ξέρεις ότι δύο υλικά απορρόφησης κραδασμών που συνδυάζονται, όταν έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά ιδιοσυχνότητας, δηλαδή διαφορετική πυκνότητα και δόνηση, δίνουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Χρησιμοποίησε ας πούμε λάστιχο και αφρολέξ, ή φελιζόλ, ή χαρτόνι, ή δύο διαφορετικά από οτιδήποτε βρείς.

Σωστότατος ο Αδριανός.
Παλιότερα που σχεδίαζα και κατασκεύαζα club σε Αθήνα και επαρχία, η μόνωση που βάζαμε για να καλύψουμε περίπου 140db (ποοοολύ πράμα) ήταν ως εξής:

1. Χτίσιμο τοίχων με Ytong με διάκενο 1-2εκ.
2. Πετροβάμβακας 5εκ (διαφορετική πυκνότητα ανά περίσταση)
3. Ασφαλτόπανο
4. Διπλή γυψοσανίδα
5. Εξώθυρες ειδικής κατασκευής & παραγγελίας με υψηλής πυκνότητας πετροβάμβακα τύπου "ψυγείου"

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #34 στις: 24/01/11, 12:27 »
Παλιότερα που σχεδίαζα και κατασκεύαζα club σε Αθήνα και επαρχία, η μόνωση που βάζαμε για να καλύψουμε περίπου 140db (ποοοολύ πράμα) ήταν ως εξής:

140dB!!!!!?????? Ελεος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #35 στις: 24/01/11, 19:01 »
Φίλε blastlp εννοείται οτι μόνωση δωματίου δε σημαίνει μόνο μόνωση της πόρτας αλλά και των τοίχων! Και φυσικά υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση. Σκέφτηκες να βάλεις ακουστικά;;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #36 στις: 24/01/11, 22:55 »
Φίλε blastlp εννοείται οτι μόνωση δωματίου δε σημαίνει μόνο μόνωση της πόρτας αλλά και των τοίχων! Και φυσικά υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση. Σκέφτηκες να βάλεις ακουστικά;;
Έλα τώρα αηδίες...Αυτά είναι για τους ΦΛΩΡΟΥΣ  ;D ;D ;D  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #37 στις: 24/01/11, 22:58 »
Φίλε blastlp εννοείται οτι μόνωση δωματίου δε σημαίνει μόνο μόνωση της πόρτας αλλά και των τοίχων! Και φυσικά υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση. Σκέφτηκες να βάλεις ακουστικά;;
Έλα τώρα αηδίες...Αυτά είναι για τους ΦΛΩΡΟΥΣ  ;D ;D ;D :P
:wall :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #38 στις: 24/01/11, 23:30 »
Έαν πάρει πολλές αυγοθήκες, με αποτέλεσμα, να επεκτείνει κάθε επιφάνεια (τοίχος, ταβάνι, πάτωμα, παράθυρα, πόρτες), δημιουργώντας στη κάθεμια στρώμα πάχους 50cm , θα υπάρξει αποτέλεσμα ? Άσχετα με το αν θα μικρύνει το δωμάτιο του. Σαν υλικό, αυτό είναι φθηνότερο από κάτι έτοιμο ?
 
Φίλε μου, κάνοντας μια βόλτα, σε άλλα φόρουμ, αυτό που κατάλαβα, είναι ότι χρειάζεσαι αρκετά φράγκα, για να κάνεις καλή δουλειά. Χρειάζεσαι κάποια ακριβά υλικά, γιατί τα χρειάζεσαι σε ποσότητα, χρειάζεται σωστή τοποθέτηση και διάταξη των υλικών, καθώς και κάποιον μάστορα, έαν δεν είσαι ο ίδιος. Οτιδήποτε άλλο θα είναι πρόχειρο και δεν θα έχεις ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Πέρα από την ηχομόνωση και την ηχοαπορόφηση, θα πρέπει να κοιτάξεις και τον εξαερισμό του δωματίου σου.
 
Σε πρώτη φάση, για να σε βοηθήσουνε τα παιδιά εδώ, θα πρέπει να μας πεις πόσα φράγκα διαθέτεις γι΄αυτή τη δουλειά.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/11, 00:06 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #39 στις: 25/01/11, 00:46 »
Να πω και γω την αποψη μου αν και ειμαι τελειος ασχετος με ηχωμονοσεις...Γιατι δεν καλυπτεις τους τοιχους με σφουγγαρι?http://shop.ebay.com/i.html?_kw=soundproofing%20foam&_fcid=80&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1 Εγω οταν ειχα παει στον ραδιοφωνικο σταθμο του ΖΟΟ ειχαν παντου στουσ τοιχους σφουγγαρι και τα παραθυρα και οι πορτες δεν ηταν τιποτα ιδιετερο...Και δουλευε πολυ καλα αποτι ειδα...Δεν ακουγοταν τιποτα απο εξω και προς τα εξω... ;)  (Συγχωρεστε με αν λεω κοτσανες)
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #40 στις: 25/01/11, 09:02 »
 
 
Δοκιμασα ηχομωνωση με σφουγγαρι θαλλασης ......
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν αντεξα συγνωμη ...ηταν ενα στγμιαιο λαθος μια αδυναμια της στιγμης.....με καλη διαθεση και προθεση παντα για να γελασουμε και λιγακι....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #41 στις: 25/01/11, 09:40 »
μήπως το "σφουγγάρι" είχε εσοχές και εξογκώματα σε σχήμα πυραμίδας? :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #42 στις: 25/01/11, 09:42 »
Εγω οταν ειχα παει στον ραδιοφωνικο σταθμο του ΖΟΟ ειχαν παντου στουσ τοιχους σφουγγαρι και τα παραθυρα και οι πορτες δεν ηταν τιποτα ιδιετερο...Και δουλευε πολυ καλα αποτι ειδα...Δεν ακουγοταν τιποτα απο εξω και προς τα εξω... ;)  (Συγχωρεστε με αν λεω κοτσανες)

Να ξερεις ομως πως ενας ραδιοφωνικος σταθμος ( ιδιαιτερα εαν το κτιριο ειναι απομονωμενο ή τα live studio του ειναι βαθια χωμενα στο εδαφος ) δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την ενταση του ηχου που πρεπει να "απομονωθει" απο το περιγυρο προς αυτον ( κι αντιστροφα ).

Δυστυχως τα dB που "παραγονται" σε ενα στουντιο ειναι αρκετα, ενω εαν μιλαμε και για κιθαριστα πορωμενο με καμμενους ενισχυτες, μπορει να ξεπερασει και το οριο πονου ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #43 στις: 25/01/11, 09:45 »
ενω εαν μιλαμε και για κιθαριστα πορωμενο με καμμενους ενισχυτες, μπορει να ξεπερασει και το οριο πονου ;D

ωτικού? ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #44 στις: 25/01/11, 09:46 »
Χεχε, αρχιζουμε να ξεφευγουμε, αλλα περα απο ωτικου μπορει να περασει και γενικως σωματικου...στην περιπτωση που οι γειτονες δεν εχουν υπομονη!

Και φυσικά υπάρχει πολύ ευκολότερη λύση. Σκέφτηκες να βάλεις ακουστικά;;

Δε ξερω εαν ειναι καταλληλη η χρηση ακουστικων απο ατομα που δεν μπορουν να αντιληφθουν το μεγεθος της εντασης που λαμβανουν με αυτα.  :-\ Καλυτερα παραπονα απο τους γονεις και τους γειτονες λογω εντασης, παρα μονιμη κωφωση απο λαθος χρηση των ακουστικων ( κοινως "τσιτα" )
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/11, 09:50 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #45 στις: 25/01/11, 13:12 »
Ο λόγος που έχει παραχθεί αυτός ο μύθος, αυγουλιέρες = ηχομόνωση, είναι το ότι ο ηχομονωτικός πετροβάμβακας στην αργκό των οικοδομικών υλικών ονομάζεται "αυγουλιέρα", λόγω του σχήματός της ηχοαπορροφητικής επιφάνειας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #46 στις: 25/01/11, 14:18 »
ποιο τζιμάνι έκανε το συσχετισμό? ;D

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #47 στις: 25/01/11, 14:52 »
Ο λόγος που έχει παραχθεί αυτός ο μύθος, αυγουλιέρες = ηχομόνωση, είναι το ότι ο ηχομονωτικός πετροβάμβακας στην αργκό των οικοδομικών υλικών ονομάζεται "αυγουλιέρα", λόγω του σχήματός της ηχοαπορροφητικής επιφάνειας.


Να με συγχωράς παπού, αλλά η οικοδομική αυγουλιέρα είναι για αποστράγγιση θεμελίων...



Η αυγουλιέρα πήρε το όνομά της από το σχήμα του παλιού καλού Ricofon που   έχει ντύσει studio και studio και εξωτερικά είχε το προσφιλές σχήμα...

Πάντως μου κάνει γενικά μεγάλη εντύπωση που ακόμα και παλιοί του φόρουμ (και υποθέτω πιο έμπειροι) συγχέουν την ηχοαπορρόφηση με την ηχομόνωση.
Το υλικό που βλέπετε στα ραδιοφωνικά studio (που το λέτε αυγουλιέρα και άλλα τέτοια χαριτωμένα) ΔΕΝ είναι ηχομονωτικό, είναι ηχοαπορροφητικό, εμποδίζει την ανάκλαση των ηχητικών κυμάτων.
Αν έχετε προσέξει, τελευταία χρησιμοποιούνται για αυτή τη δουλειά διάτρητες (συμμετρικά ή ασσύμετρα) επιφάνειες όπως γυψοσανίδες, ξύλινα πάνελ κλπ.
Η ηχομόνωση στο 99% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι ορατή, είναι πίσω από τις τελικές επιφάνειες που βλέπουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/11, 14:57 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #48 στις: 25/01/11, 15:49 »
Η αυγουλιέρα πήρε το όνομά της από το σχήμα του παλιού καλού Ricofon που   έχει ντύσει studio και studio και εξωτερικά είχε το προσφιλές σχήμα...
Έτσι είναι παιδιά, και απλά μιμείται το κωνικό σχήμα, αλλά με μηδενική αποτελεσματικότητα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sporosvogas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχομονωση με αυγοθηκες
« Απάντηση #49 στις: 25/01/11, 21:59 »

 
Δοκιμασα ηχομωνωση με σφουγγαρι θαλλασης ......
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν αντεξα συγνωμη ...ηταν ενα στγμιαιο λαθος μια αδυναμια της στιγμης.....με καλη διαθεση και προθεση παντα για να γελασουμε και λιγακι....
Χαχαχαχαχαχα καλοοο ;D
H κιθάρα είναι η πιο πιστή γκόμενα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
117 Απαντήσεις
146425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 14:43
από Jezus
20 Απαντήσεις
20064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 12:47
από adr1anos
0 Απαντήσεις
14938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 23:37
από freemind
5 Απαντήσεις
8794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/16, 21:26
από elrich