Αποστολέας Θέμα: Lag a100 vs Cort x-6  (Αναγνώστηκε 3553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Lag a100 vs Cort x-6
« στις: 07/07/08, 17:00 »
...Και που λετε παραγγελνω την cort και ενα v-amp και παω στην τραπεζα να βαλω τα λεφτα... ανοιγω και ενα λογαριασμο (ετρεχα 100 φορες σπιτι-τραπεζα για χαρτια τα οποια επερνα 1-1 μου ζητησαν ταυτοτητα, μετα αφμ, και μετα ΚΑΙ το πασο!  >:( ) και παω χαρουμενος εντελει να δειξω το χαρτι της παραγγελειας στον υπαλληλο. ΑΑΑΑ μου λεει αυτο ειναι εξωτερικο  8).  Και λεω και τι εγινε ρε ψηλε... ???.   ΕΕΕΕΕ μου λεει κραταμε 15 ευρο προμηθεια :-*.   ΑΑΑΑΑΑ  ;D του λεω και σκωνομαι και φευγω.   :P

Στελνω ενα ε-μελι στα γαλλακια στο πλειμπακ για αλλαγη του τροπου πληρωμης και μετα απο 2 μερες μου απαντανε πως πρεπει να κανω καινουργια παραγγελια. (και το σκεφτηκα αλλα λεω μη floodαρω τις παραγγελειες τους.)

Στο θεμα μας λοιπον. Σκεφτηκα μηπως ειναι σημαδιακο για να αλλαξω την παραγγελια;  ;)
Η επομενη επιλογη μετα την κορτ ειναι η λαγκ.
Νατες ---> http://guitare.playback-europe.com/lag-a100_matt_design_black-39051.html
         ---> http://guitare.playback-europe.com/cort-x6_bms-26861.html
Και κατι λιγο ακυρο, να παρω το pocket pod η το v-amp και γιατι;
http://guitare.playback-europe.com/line_6-pocket_pod-14011.html
http://guitare.playback-europe.com/behringer-v-amp_2-4046.html
Βοηθηστε σας παρακαλω να τελειωσει ο μαραθωνιος της κιθαρας...  :-\ γιατι στο τελος θα παρω κανα ακορντεον και θα παω πλατεια αριστοτελους να παιζω τον πονο μου  :'(
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lag a100 vs Cort x-6
« Απάντηση #1 στις: 08/07/08, 13:47 »
Οσον αφορα τις προενισχυσουλες. ΠΟΝΤ δαγκωτο. Κανει τα παντα εκτος απο καφε, (πολλοι και διαφορετικοι ενισχυτες και καμπινες, απο καραβιντατζ μεχρι μοντερνα high gain, πολλα εφφεδακια και σχετικα αξιοπρεπη ωστε να πειραματιστεις καπως, πρεσετ κλπ τα βλεπεις μονος σου). Το θεμα ειναι οτι δινει πολυ καλή ποιοτητα στο output.. Με τις καταλληλες ρυθμισεις, μπορεις να το στειλεις οπου θες, pc(τα παει πολυ καλα σε νταιρεκτ ηχογραφησουλες), ενισχυτες, κονσολες κλπ, και να εχεις παντου τον ιδιο στιβαρο και καθαρο σχετικα ηχο. Ειδικοτητα του τα high gain που κατα τη γνωμη μου σκοτωνουν για τα 100 ευρω που κανει, δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τα αδυναμα τζιτζικια του β-αμπ, στο λεω επειδη τα εχω δοκιμασει και τα δυο για τον ιδιο σκοπο αλλα το β-αμπ δυστυχως εδω ειναι σκετη απογοητευση. Στο στουντιο στελνω το ποντ σε εναν πιβι τρανζιστορατο και απο κει σε μια 4χ12 της πλακας και γινεται χαμος. ΔΕΝ τσιτωνω τα knobs, αλλα εχω τρελο ογκο. Ενα μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει midi για εξωτερικο ελεγχο, και κατι με τα καθαρα περιεργο παιζει, αλλα θα την βγαλεις την ακρη. Βεβαια ενταξει, και το β αμπ δεν ειναι για τα σκουπιδια, αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι και καλο..

Ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lag a100 vs Cort x-6
« Απάντηση #2 στις: 08/07/08, 15:03 »
...Και που λετε παραγγελνω την cort και ενα v-amp και παω στην τραπεζα να βαλω τα λεφτα... ανοιγω και ενα λογαριασμο (ετρεχα 100 φορες σπιτι-τραπεζα για χαρτια τα οποια επερνα 1-1 μου ζητησαν ταυτοτητα, μετα αφμ, και μετα ΚΑΙ το πασο!  >:( ) και παω χαρουμενος εντελει να δειξω το χαρτι της παραγγελειας στον υπαλληλο. ΑΑΑΑ μου λεει αυτο ειναι εξωτερικο  8).  Και λεω και τι εγινε ρε ψηλε... ???.   ΕΕΕΕΕ μου λεει κραταμε 15 ευρο προμηθεια :-*.   ΑΑΑΑΑΑ  ;D του λεω και σκωνομαι και φευγω.   :P

Φιλε συγνωμη που δεν μπορω να σε βοηθισω αλλα γελασα πολυ με το ΕΕΕΕΕ κ το ΑΑΑΑΑ...το σκεφτηκα σαν να ημουν εκει μπροστα..κ γ**ω τα γελια...εγω ισως πηγαινα για κορτ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Lag a100 vs Cort x-6
« Απάντηση #3 στις: 08/07/08, 18:02 »
Έχω παίξει με την cort x-6 και θα σου έλεγα μακριά...Όσο για την συγκεκριμένη lag δεν μπορώ να εκφράσω άποψη αλλά έχω παίξει με άλλα μοντέλα τους και τα θεωρώ μακράν καλύτερα από cort...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Lag a100 vs Cort x-6
« Απάντηση #4 στις: 08/07/08, 18:07 »
H Χ6 μια χαρά κιθάρα είναι, αν και έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις με προβλήματα με το floyd rose. Φυσικά και οι μαγνήτες της δεν είναι και οι καλύτεροι, αλλά μια χαρά είναι γενικώς. Ουσιαστικά μια Ibanez είναι. Τώρα οι lag μου αρέσουν γενικώς αρκετά σαν κιθάρες, και έχουν πολύ καλή ποιότητα ακόμα και στα budget μοντέλα τους. Οπότε μάλλον τη lag θα σου πρότεινα. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος ο mace τη δίνει αρκετά φθηνά, νομίζω την είδα στις αγγελίες. Τσέκαρέ το.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Lag a100 vs Cort x-6
« Απάντηση #5 στις: 12/07/08, 11:01 »
Φίλε εγώ έχω την Cort X-6.Για αρχάριο είναι καλή κιθάρα αν και έχει προβλήματα με το τρέμολο.Δηλαδή ξεκουρδίζεται αν χρησιμοποείς το τρέμολο και γενικά ξεκουρδίζεται εύκολα και γρήγορα.Έγω παίζω 1,5 χρόνο και θα την αλλάξω γιατί δεν μπορείς να βγάλεις πολλά πράγματα.Αυτό που μου αρέσει στην κιθάρα αυτή είναι η εμφάνισή της.Εγώ συγκεκριμένα έχω την κόκκινη και όσοι την έχουν δει λένε οτι είναι πολύ ωραία κιθάρα.Για την άλλη κιθάρα πυ αναφέρεις δεν ξέρω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
23765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/09, 01:23
από Arg0
11 Απαντήσεις
6701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 21:14
από ogyon21
12 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 16:36
από gers
10 Απαντήσεις
6166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 23:18
από m@ster k@frer
13 Απαντήσεις
6904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
2 Απαντήσεις
2861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 01:59
από jim.ni
22 Απαντήσεις
7630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 19:11
από tech21man
Cort Curbow 5

Ξεκίνησε από Como Esta Loco Μπάσο

3 Απαντήσεις
3188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 22:28
από Vaggelis...
2 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:52
από zeromancer
29 Απαντήσεις
11298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 10:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet