Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγη στην jazz  (Αναγνώστηκε 2420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mefthymiop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Εισαγωγη στην jazz
« στις: 17/10/11, 16:05 »
Ηθελα λιγη βοηθεια απο οσους εχουν ασχοληθει με το θεμα.Ποια ειναι η πορεια που πρεπει να ακολουθησει καποιος αρχαριος τοσο σε ακουσματα οσο και σε θεωρητικο υποβαθρο. Δλδ. περα απο την πρακτικη ασκηση (τζαζ αρμονια και κλιμακες) τι πρεπει να εχει ακουσει ή να διαβασει καποιος ωστε να αρχισει να γνωριζςει το χωρο απο την αρχη χωρις κενα.Π.χ. θα πρεπει να γνωριζει καλα αλλα ειδη (π.χ. ροκ). Γενικα οποιαδηποτε συμβουλη απο την προσωπικη σας εμπειρια θα ηταν ενδιαφερουσα

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγη στην jazz
« Απάντηση #1 στις: 17/10/11, 19:45 »
Από θεωρία και αρμονία τα πιο γνωστά βιβλία είναι του Mark Levine "The jazz theory book" και το "Jazzology" του Robert Rawlins. Γενικά υπάρχει πολύ υλικό, αλλά ξεκίνα με κάποια βασικά πράγματα γιατί αλλιώς θα χαθείς μέσα στους τόνους βιβλιογραφίας και θα χάσεις το νόημα. Από κει και πέρα, το "A modern method for guitar" του William Leavitt σου θα σου δώσει ό,τι χρειάζεσαι από κλίμακες και συγχορδίες. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μάθε καλά τις κλίμακες (τουλάχιστον ματζόρε και μινόρε) και ξεκίνα να κάνεις αρπίσματα σε όλη την ταστιέρα. Όσον αφορά τα αρπίσματα εξοικειώσου στο να τα βγάζεις και μόνος σου, γιατί το να μαθαίνεις απ' έξω φόρμες δε νομίζω ότι βοηθάει πολύ.

Μετά θα χρειαστείς το Realbook το οποίο σου δίνει το θέμα και τις συγχορδίες σε πολλά γνωστά τραγούδια. Είτε ηχογραφείς τις συγχορδίες και το βάζεις να παίζει συνέχεια από πίσω για να αυτοσχεδιάζεις πάνω τους, είτε χρησιμοποιείς λογισμικά όπως το Band in a Box. Υπάρχει και ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα, το Improvisor, που έχει φτιαχτεί κυρίως για jazz και είναι ανοιχτού κώδικα-δωρεάν.

Όπως και νάχει, επειδή τα παραπάνω από μόνα τους είναι πολλή δουλειά και θα σε κουράσουν και ούτως ή άλλως δεν φτάνουν για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, πρέπει να αρχίσεις να βγάζεις κομμάτια που σ' αρέσουν με το αυτί.

Από ακούσματα ξεκίνα από τους κλασικούς (Miles Davis, Coltrane κλπ) και προσπάθησε να διευρύνεις όσο γίνεται περισσότερο τη δισκοθήκη σου. Προσωπικά ακούω το http://www.jazzradio.com/ για να πάρω ιδέες.

Αυτά από μένα. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ τον εαυτό μου καλό στη jazz, απλά επειδή τον τελευταίο καιρό κάνω κι εγώ τα πρώτα μου βήματα στο χώρο, σου είπα τι με έχει βοηθήσει μέχρι τώρα.

Υ.Γ. Μία τελευταία συμβουλή που έχω ακούσει και βλέπω να ισχύει είναι να μην κρίνεις την πρόοδό σου σε επίπεδο ημερών, αλλά σε επίπεδο βδομάδων ή μηνών.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
0 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 13:00
από pianoman34
8 Απαντήσεις
7055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 15:16
από Salinas
5 Απαντήσεις
3344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 14:53
από Mean
2 Απαντήσεις
43946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 13:32
από Στόκας
2 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 20:03
από Wise_One
4 Απαντήσεις
13209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 02:25
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
8129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 01:05
από mad_nassos
3 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/23, 23:14
από elrich
1 Απαντήσεις
214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:53
από Βραζίλης