Αποστολέας Θέμα: Περι μαγνητων σε Les Paul  (Αναγνώστηκε 3944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Περι μαγνητων σε Les Paul
« στις: 10/01/09, 11:11 »
Γεια χαρα.

Εχω ενα σωμα Les Paul και θελω να του βαλω πανω Seymour Duncan Alnico II pro (neck+bridge)

γενικα το σωμα θελει ενα φρεσκαρισμα και το πηγα στον Jimmy στο κεντρο στην Χαριλαου...μου ειπε μια τιμη για ολα και μου ειπε επισης οτι αν θελω να μου βαλει εκεινος τους μαγνητες ειναι 50€ αλλα με την προυποθεση να του φερω ολα τα ηλεκτρικα εγω (μαγνητες,ποτεσιομετρα,καλωδια,πυκνωτες..)

Εγω του ειπα οτι ο πατερας μου οτι ειναι ηλεκτρονικος και γενικα εχει σχεση με τετοιες συνδεσεις...και ψιλογελαγε λεγοντας μου οτι δεν θα το κανει σωστα και οτι δεν θα ακουγοντε οι μαγνητες οπως θα τα εβαζε ο jimmys...

Και καπου εδω γεννιεται το ερωτημα....ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ? ή απλα θελει επιπλεον 50 στην τσεπη?

1) δηλαδη συνδεση με συνδεση μαγνητων απο χερι σε χερι μπορει να βγαλει αλλο ηχο??
2) Αν το κανω μονος μου και παρω τα ηλεκτρικα που ανεφερα παραπανω τι ακριβως να παρω?ΟΚ τους μαγνητες...Τα ποτεσιομετρα ειναι 2+2 τα τονε και τα λεβελ σωστα? 300kΩm και 500κΩm....λογαριθμικα και γραμμικα....σωστα?? Πυκνωτες θα εχει μεσα το πακετο?? αν οχι Τι χωριτικοτητα να παρω?Μονομενο καλλωδιο που θα φευγει για το jack εχει το πακετο μεσα??Αν οχι απο που το παιρνω?

Δεν νομιζω να θελει κατι αλλο σωστα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #1 στις: 11/01/09, 04:49 »
Όταν λες οτι έχεις ένα σώμα les paul τί ακριβώς εννοείς??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #2 στις: 11/01/09, 08:55 »
Α) Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις όλα τα ηλεκτρικά
Β) Πρέπει απλά να ξέρεις την φορά των μαγνητών
Γ) Να δείξεις στον πατέρα σου το σχέδιο συνδεσης (μπες στο Guitar electronics) και θα βρείς ότι θές.
Δ) Αν παίζεις Ηard Rock, Heavy Metal κλπ ρίξε μια ματιά στους Rockfield FatAss εκτός του ότι είναι παμφθηνοι είναι ΦΟΒΕΡΟΙ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

http://lamusic.ca/default.asp?szNav=Product&PID=18993

Το λινκάκι είναι για να δείς τους μαγνήτες κι όχι για να τους αγοράσεις (αν ψάξεις μπορεί να τους βρείς κι αλλού).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #3 στις: 11/01/09, 12:39 »
Πράγματι, οι Rockfield φαίνονται αξιόλογοι μαγνήτες για τα λεφτά τους, και σίγουρα μια καλή εναλλακτική λύση στις γνωστές και πιο ακριβές μάρκες μαγνητών. Να προσθέσω ότι τους έχω βρει και στο Musician's Friend για περίπου 50 δολλάρια, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το συγκεκριμένο κατάστημα στέλνει εκτός Αμερικής. Πάντως αν ψάχνεις καλούς και φτηνούς μαγνήτες, κοίταξε επίσης τους Tonerider, Irongear και GFS.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #4 στις: 11/01/09, 12:47 »
Και καπου εδω γεννιεται το ερωτημα....ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ? ή απλα θελει επιπλεον 50 στην τσεπη?

bull *γκουχ γκουχ* nuts   8)
Έχω βάλει ένα σετ από Tonerider Alnico IV στην Les  Paul μου.Για τα λεφτά τους είναι πολύ καλοί μαγνήτες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #5 στις: 12/01/09, 15:20 »
Δηλαδη συνεχιζω ακαθεκτος μονος μου ε?δεν υπαρχει θεμα να τα βαλει αυτος και να ακουγετε τελεια και να τα βαλω εγω και να ακουγετε σκατα?

ή παιζει ή δεν παιζει ετσι δεν ειναι?



το σωμα που ανεφερα δεν εχει τιποτα πανω ουτε καλωδια ουτε ποτεσιομετρα ουτε τιποτα....ενα σκετο ξυλο...

οποτε παω απο την αρχη...


μεσα στους μαγνητες λογικα θα εχει σχεδιο ε?


οταν λες "Β) Πρέπει απλά να ξέρεις την φορά των μαγνητών"  τι εννοεις? μεσα στο σχεδιαγραμμα δεν το δειχνει?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #6 στις: 12/01/09, 19:40 »
ή παιζει ή δεν παιζει ετσι δεν ειναι?
Σε γενικές γραμμές ναί.

Παράθεση
μεσα στους μαγνητες λογικα θα εχει σχεδιο ε?
Πληροφορίες για τους τρόπους που μπορείς να συνδέσεις τον μαγνήτη θα υπάρχουν στην συσκευασία του.
Για το τι μπορείς ή θέλεις να κάνεις και με τους 2 όμως μαγνήτες αν δεν αναφέρεται στο manual του, είτε θα κοιτάξεις στο support του κατασκευαστή, είτε σε διάφορες σχετικές ιστοσελίδες,θα τις έχεις τσεκάρει φαντάζομαι.

Παράθεση
οταν λες "Β) Πρέπει απλά να ξέρεις την φορά των μαγνητών"  τι εννοεις? μεσα στο σχεδιαγραμμα δεν το δειχνει?
Αν έχω καταλάβει σωστά την ερώτηση σου,το σχεδιάγραμμα που θα αποφασίσεις να ακολουθήσεις θα σου δείχνει τη φορά των μαγνητών,συνήθως όμως τα περισσότερα σχεδιαγράμματα μας δείχνουν τη φορά που θα έχουν αν επιλέξουμε μαγνήτες απο τον ίδιο κατασκευαστή,τι γίνεται όμως αν επιλέξουμε μαγνήτες διαφορετικών κατασκευαστών που ενδεχομένως να έχουν διαφορετική πολικότητα;

Αν έχεις ένα polarity tester κανένα πρόβλημα το τσεκάρεις αμέσως,αν όχι απλά πρίν τους εγκαταστήσεις φέρνεις τον ένα αντικρυστά με τον άλλον και βλέπεις αν έλκονται ή απωθούνται.
Αυτό που συνήθως θέλουμε σε μία τέτοια περίπτωση με 2 humbuckers είναι να έλκονται και αναλόγως στρέφουμε ή όχι κάποιο μαγνήτη.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #7 στις: 06/02/09, 12:01 »
συνδεση με συνδεση μαγνητων απο χερι σε χερι μπορει να βγαλει αλλο ηχο??

Όχι, δεν μπορεί η standard σύνδεση να κάνει καμμία διαφορά απο χερι σε χερι, πάντα όταν μιλάμε για σωστή συγκόλληση και με τα ίδια παρελκόμενα (τιμές pots κλπ) και την ενδεδειγμένη συνδεσμολογία.
Αυτό που μπορεί να κάνει διαφορά είναι η τοποθέτηση και η ρύθμιση του ύψους, πράγμα όμως που μπορείς να κάνεις και μόνος σου (και καλό είναι έτσι και αλλιώς να πειραματιστείς και να αποκτήσεις καλό ήχο και περισσότερη εμπειρία).

Τώρα, μεγάλη διαφορά μπορεί να κάνει η αλλαγή στην συνδεσμολογία, εάν πχ αποφασισθεί να γίνει κάποια μετατροπή στις πολικότητες, το splitting, το series/parallel, κλπ, πέραν της standard τοποθέτησης που προβλέπει ο κατασκευαστής των μαγνητών.
Στην περίπτωση όμως αυτή οι διαφορές στον ήχο είναι τόσο μεγάλες, όπου αυτό πρέπει να είναι απόφαση του πελάτη τον οποίο ο εγκαταστάτης/ηλεκτρονικός πρέπει να ενημερώσει αναλυτικά και να συναποφασίσουν κάποια ειδική συνδεσμολογία, ανάλογα με το τι θέλει να πετύχει ο πελάτης.

Πέρων αυτών, την standard σύνδεση μπορεί να την κάνει ό καθένας που έχει λίγο εμπειρία με κολλήσεις και μπορεί να διαβάσει προσεκτικά το manual του κατασκευαστή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #8 στις: 06/02/09, 13:30 »
Και μην ξεχάσεις ότι χρειάζεται ισχυρό κολλητήρι γιατί θα πρέπει σε κάποιο σημείο των pots να κολλήσεις κάποια απ τα καλώδια και θα χρειαστεί να τα ζεστάνεις πολύ...

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Περι μαγνητων σε Les Paul
« Απάντηση #9 στις: 06/02/09, 16:06 »
Αν σκέφτεσαι να βάλεις seymour duncan υπάρχουν ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ σχεδιαγράμματα στο site τους για οοοοτι συνδεσμολογία σχεδόν σου κατέβει στο κεφάλι.

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

Καλωδιάκια μπορείς να βρεις "παντού".

Αν ο πατέρας σου είναι ηλεκτρονικός προφανώς έχει εμπειρία από κολλήσεις οπότε βγάζεις το σχεδιάγραμμα από το Site της duncan, του το δείχνεις και στο φτιάχνει, οπότε ακούγεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα στο έφτιαχνε ο Jimmys

Αν πάρεις μαγνήτες από την ίδια εταιρία δε χρειάζεται να ξέρεις ούτε φορές ούτε τίποτα, είναι από κατασκευής τους "καλιμπραρισμένοι" για να παίζουν σωστά μαζί.

Αυτά

Όσο για τους GFS είναι πολύ ωραίοι και το color coding είναι ίδιο με των duncan, οπότε παίρνεις 2 GFS και κάνεις τη συνδεσμολογία από το site της duncan.  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
5998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
11 Απαντήσεις
6125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 15:46
από KaBi
15 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 12:55
από Stinky
35 Απαντήσεις
10178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/16, 02:30
από vegos
9 Απαντήσεις
7240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/16, 12:45
από Καθόδιος (φλουτσ)