Αποστολέας Θέμα: kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)  (Αναγνώστηκε 3789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« στις: 15/08/04, 01:18 »
Παρτε και κατι απο μενα

http://members.lycos.co.uk/dtjesus/untitledyet.mp3

...ειναι το μονο απο τις βλακιες που εχω γραψει που ηχογραφησα με real drums και bass...
Τα drums ειναι λιγο περιεργα ηχογραφημενα (με μολις 2 mics) οποτε....
τα προτιμησα ομως απο τα midi γιατι εχουν αυτο το κατι...
Η συνθεση (..) ειναι δικια μου και οσο αφορα την εκτελεση εγω παιζω τις κιθαρες, στα drums και στο bass ειναι ο φιλος που βοηθησε στην ηχογραφηση γιατι δεν την εκανα στο PC μου...

Αυτο το κομματι επιλεχθηκε τελειως τυχαια, απο τα υπολοιπα που ανεφερα, για να παρει ζωη με κανονικα οργανα...
Καθως βεβαια ακουω metal και επειδη αυτο το κομματι ουδεμια σχεση εχει με αυτο δεν ξερω ποσο βλακια ειναι (βασικα ξερω..) αλλα τελοσπαντων...τοσα και τοσα ακουτε καθε μερα..αυτο θα σας πειραξει???

PS:Ειμαι κομματακι αχρονος και κουλος...το ξερω μου το εχουν πει και αλλοι...
Τελειωνει λιγο αποτομα...θα εμπαινε δευτερο σολο εκει..αλλα βαριομουνα...και εγω και ο φιλος...
περιμενω...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/04, 08:08 από Βασίλης »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #1 στις: 20/08/04, 08:13 »
Κάτι δε πάει καλά με το MP3... σαν να "πηδάει", σε πολλά σημεία.

Μου αρέσει ο ήχος που έχεις φτιάξει για τη κιθάρα, και τη ρυθμική και τη σόλο... Ελπίζω κάποτε να ακούσω το κομμάτι ολοκληρωμένο, με στίχους ή χωρίς.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #2 στις: 23/08/04, 13:58 »
Πηδαει ?? το mp3 μου??
χαχα...
θα το κοιταξω αμεσως!
Χιλια thnx για το post ρε Βασιλη...ειχα αρχισει να ανησυχω!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #3 στις: 23/08/04, 17:22 »
Εχει δικιο ο Βασιλης.Το mp3 "πηδαει" σαν δισκος..Μηπως το ηχογραφησατε με Cool Edit το κομματι?
Το κομματι ειναι πολυ ωραιο..Αυτο που το αδικει ειναι η παραγωγη και το οτι κοβεται ;) Τωρα το μονο που σου μενει ειναι να βρειτε λιγο χρονο και να το τελειωσετε...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #4 στις: 24/08/04, 00:25 »
Σοβαρα ρε παιδια?
Οχι και με Cool Edit ρε συ freemind...με Cubase egine....Δυστυχως δεν εχω στο PC μου το αρχειο που ανεβασα στο lycos για να δω αν οντως πηδαει, αλλα σας πιστευω  ;) μαλλον θα την εκανε την δουλια ο mp3 encoder.
Ετσι και αλλιως ομως παρατηρησα πως το Lycos δεν επιτρεπει τα references οπως τα λεει, direct links σε αρχεια, οποτε θα υπηρχε μια μικρη συγχηση για το d/l...
Αnyway ανεβαζω τωρα το ιδιο κομματι στο soundclick αλλα το περασα απο εναν compressor αυτη τη φορα γιατι η ενταση του ηταν τραγικα χαμηλη...τωρα ειναι πολυ πιο ανθρωπινη...

http://www.soundclick.com/bands/9/denexwonomamusic.htm

Εχω την εντυπωση πως πρεπει να περασουν κατι ωρες για να ανεβασουν τελικα το αρχειο στην σελιδα οποτε μαλλον απο αυριο θα υπαρχει για d/l απο εκει...

Χιλια thnx και στον freemind για τα σχολια σου...
Οπως ειπα ειχα αρχισει να ανησυχω ....μα κανενα σχολιο? ουτε καποιος να με χλευασει?????
Και μιας που μπηκατε στον κοπο...ο ηχος του, περα απο τα drums και τον ψιλοχαμο που δημιουργουν (φυσικο και ανεπιθυμητο reverb), πως σας φανηκε? δλδ μπουκωνει η τπτ τετοια?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #5 στις: 24/08/04, 00:32 »
Ο λογος που ανεφερα το Cool Edit ειναι πως οταν το ειχα εγκαταστησει για ενα διαστημα και ειχα κανει καποια ηχογραφηση, μου παρουσιαζε το φαινομενο που εχει και το mp3 σας.Βεβαια σε μενα οφειλοταν στη λαθος δειγματοληψια που ειχα επιλεξει στο setup του Cool edit...
Εγω σου ειπα οτι η παραγωγη δεν δικαιωνει το συνθετικο αποτελεσμα.Προφανως και εννοουσα πως υπαρχουν καποια προβληματα στον ηχο, αλλα μην ανησυχεις..Απ'τη στιγμη που οσοι το κατεβασαμε, ακουσαμε την μελωδια και τη δομη, σημαινει οτι δεν ειναι τραγικο το αποτελεσμα.Εξαλλου σπιτικη ηχογραφηση ειναι..Δεν περιμενε κανεις να ακουσει τρομερη παραγωγη ( αν ηταν βεβαια η ιδια παραγωγη απο στουντιο, θα τα ακουγαν κανονικα οσοι ασχοληθηκαν με αυτην  ;D)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:kai kati apo mena...be gentle.. (MP3)
« Απάντηση #6 στις: 24/08/04, 01:22 »
Καταρχην το κομματι εχει ανεβει κανονικα στο soundclick και δεν χρειαστηκε να περασουν ωρες μεχρι να το βαλουν στην σελιδα (νομιζω δηλαδη γιατι δεν δοκιμασα να το κατεβασω).

Δεν θελω να σε τρομαξω freemind αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν αληθινα drums δεν ειναι ακριβως "σπιτικη ηχογραφηση"...δηλαδη εγινε σε παρολιγο studio...
Οι κιθαρες ειναι με το V-amp της Behringer (δεν μου αρεσει και τοσο ο ηχος του) και για τα drums που οπως ανεφερα ηχογραφηθηκαν με 2 mics, και αυτα οχι mics για drums, ειναι ο νουμερο ενα λογος για τον χαμο...εχουν φυγει αρκετα πραγματα πισω λογο του βαθους των drums και η στερεοφωνια του ειναι ψιλομυστιρια. Για να ερθει στα ισια της (να μην ακουγονται δηλαδη μονο απο το ενα ηχειο ψηλες νοτες, απο το hi-hat κλπ)επρεπε να θυσιαστουν καποια πραγματα..
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/04, 17:16
από SuB-Z3r0
7 Απαντήσεις
3438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 18:21
από Bachante
kati gia arxh...?

Ξεκίνησε από Alexz11 Εφέ

6 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 17:40
από Seth21