Ψηφοφορία

Εσείς ποίο ποδόσφαιράκι προτιμάτε απο τα δύο;;

pro evolution
fifa

Αποστολέας Θέμα: pro evolution ή fifa  (Αναγνώστηκε 30166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #25 στις: 05/09/06, 17:14 »
Βασικά εμένα δεν μ'αρέσει κανένα από το 2000 κ μετά!
Γούσταρα μέχρι τότε που ήταν το παιχνίδι πιο arcade φάση χωρίς αυστηρούς κανόνες, διαιτητές κτλ...

στο μυαλό μου είσαι!!! θυμάμαι ένα μπασκετάκι που για να κλέψεις τη μπάλα κατέβαζες το σορτσάκι του αντιπάλου και στο fifa το παλιό που έσκαγες μπουκέτο στα μούτρα για κλέψιμο!!! (και η καρτούλα κίτρινη!!χαχα!!!) ή το Nba Jam που έσπρωχνες τον αντίπαλο και έτρωγε σούπα για να του πάρεις τη μπάλα! ήταν Beat 'em up παιχνίδια!!!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #26 στις: 05/09/06, 19:45 »
εμένα μου την σπάει που είσαι το κάθετος λες και εγώ δεν ξέρω τι έπαιζα. αμάν πια
Θα το λες για πολυ ωρα ακομα αυτο?Αν θες να προσθεσεις κατι καντο..Αλλα να μας λες οτι κανενας μας δεν εχει γνωμη και ολοι λεμε το ιδιο ειναι βλακεια.

Βασικα ειχα και αλλο ενα ποδοσφαιρακι στο master system η στο mega drive ::) που μπορουσες να διαλεξεις και σε τι γηπεδο θα παιξεις..Μαλιστα ειχε και ενα με πετρες :P που αν ανεβαινε η μπαλα πανω στις πετρες εκανες μιση ωρα να τη βγαλεις..Τρελη φαση μιλαμε..Λιγο τις προλαβα αυτες τις εποχες παντως..




Απαντηση σε ροκνρολντιμον(για ναμη γραφω και αλλο μνμ) Δεν θυμαμαι..αυτο ειναι το ζητημα..και αν δεν κανω λαθος δεν ειχε και κανονικες ομαδες..
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/06, 20:13 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #27 στις: 05/09/06, 20:06 »
Σοβαρά μιλάς γ**άτο μιλάμε. δεν το ήξερα ότι υπήρχε και τέτοιο ποδοσφαιράκι!!!πως λεγόταν;
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #28 στις: 05/09/06, 21:49 »
εγω επειδη δεν θελω να παρω μερος στο ολο σκηνικο που παιζεται  ;D
απλα θα πω οτι το fifa διοτι λιγο αναμνησεων και διαφορων περιστατικων που το εχω συνδεσει μου αρεσει πιο πολυ απο το pro!
αν και αυτο ειναι αρκετα καλο παιχνιδακι!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #29 στις: 05/09/06, 21:53 »
Βασικά εμένα δεν μ'αρέσει κανένα από το 2000 κ μετά!
Γούσταρα μέχρι τότε που ήταν το παιχνίδι πιο arcade φάση χωρίς αυστηρούς κανόνες, διαιτητές κτλ...

στο μυαλό μου είσαι!!! θυμάμαι ένα μπασκετάκι που για να κλέψεις τη μπάλα κατέβαζες το σορτσάκι του αντιπάλου και στο fifa το παλιό που έσκαγες μπουκέτο στα μούτρα για κλέψιμο!!! (και η καρτούλα κίτρινη!!χαχα!!!) ή το Nba Jam που έσπρωχνες τον αντίπαλο και έτρωγε σούπα για να του πάρεις τη μπάλα! ήταν Beat 'em up παιχνίδια!!!

Σωστός ο τύπος  ;)

Αλλά γενικά ΟΛΑ τα ποδοσφαιράκια έχουν μικρή αντοχή στο χρόνο (εξαιρείται είπαμε το 1vs1)...Τα βαριέσαι εύκολα!
Παίξτε κανά RPG να στανιάρετε βρε παιδιά...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #30 στις: 05/09/06, 22:28 »
ρε παιδια στο pro evolution soccer υπάρχουν τα εξής για τα οποία δεν θα το πρότεινα:

-Λίγες ομάδες
-Άκυρα-Κάφρικα ονόματα στις ομάδες (βλ.Pelloponissos αντί για Olympiacos, Man Red αντί για Μanchester United),που σε μπερδεύουν και ούτε την ομάδα που γουστάρεις δε μπορείς να επιλέξεις.
-Τα σπαστικά ιαπωνέζικα σκετσάκια στην αρχή (αυτά που όταν σε βγάζει στο μενού , πετάγεται μία φωνή και λέει όλο καμάρι:Prο Ενolution Soccer 5!
(έλα ρε μεγάλε τι μας λες είναι το pro αυτό; Εγώ νόμιζα πως ήταν rally)
-Tα ονόματα των παικτών (έχω ρίξει τρελά γέλια με ονόματα όπως Pedro Jorgevic,Revant αντι Ριβάλντο,και ο θρυλικός φανταστικός παίχτης της FCCopenhagen,ονόματι Kufodinas!!!)
-Με το παραμικρό δίνει φάουλ. Και δίνει και κάτι ανυπαρκτα πέναλτι στο 94,όταν είσαι στον τελικό.(το σπας το γ**ημένο το χειριστηριο ή δεν το σπας;)
-Και το ''κόλπο'' που όταν πατήσεις pause όταν η μπάλα είναι στη γραμμή του γκολ,σου δίνει και άλλο ένα γκολ επιπλέον. Κλασική ιαπωνέζικη μαλ***α.

Κατα τη γνώμη μου το fifa είναι μακράν καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #31 στις: 06/09/06, 00:38 »
Να με συμπαθάς Garvin, αλλά την πλειονότητα των όσων καταθέτεις ως λόγων που δε συνιστάς το παιχνίδι, τη θεωρώ τουλάχιστον αστεία...κι εξηγούμαι:

-Άκυρα-Κάφρικα ονόματα στις ομάδες (βλ.Pelloponissos αντί για Olympiacos, Man Red αντί για Μanchester United),που σε μπερδεύουν και ούτε την ομάδα που γουστάρεις δε μπορείς να επιλέξεις.

-Tα ονόματα των παικτών (έχω ρίξει τρελά γέλια με ονόματα όπως Pedro Jorgevic,Revant αντι Ριβάλντο,και ο θρυλικός φανταστικός παίχτης της FCCopenhagen,ονόματι Kufodinas!!!)


Το παρόν πρόβλημα, που το θεωρώ δευτερευούσης σημασίας, μια και το πλέον σημαντικό είναι το gameplay αυτό καθεαυτό, είναι ζήτημα licences, οι οποίες και δεν υπάρχουν σε πολλές περιπτώσεις, χωρίς απαραίτητα να φταίει η εταιρία γι' αυτό, μια και έχει υπάρξει προσυμφωνία με τη Microsoft και τα δικαιώματα χρήσης των πραγματικών ονομάτων της ανήκουν.

Γιατί όμως δεν αναφέρεις πως το PES παρέχει τη δυνατότητα ενσωμάτωσης διαφόρων mods, για να αντιμετωπίζεται κι αυτό το θέμα επαρκέστατα; Η δυνατότητα ενός προγράμματος να παραμετροποιείται είναι σημαντικότατη. Όποιος λοιπόν επιθυμεί να βάλει τα ελληνικό πρωτάθλημα, νέα γήπεδα, σωστά ονόματα και τόσα άλλα στο PES, μπορεί να το κάνει κατεβάζοντας τα ανάλογα mods. Google is our friend, αλλά για να σε γλυτώσω κι από τον κόπο μια και φαίνεται πως δεν το έχεις ψάξει κι ιδιαίτερα, ορίσε μερικά site: 1, 2, 3.

Παράθεση
-Τα σπαστικά ιαπωνέζικα σκετσάκια στην αρχή (αυτά που όταν σε βγάζει στο μενού , πετάγεται μία φωνή και λέει όλο καμάρι:Prο Ενolution Soccer 5!
(έλα ρε μεγάλε τι μας λες είναι το pro αυτό; Εγώ νόμιζα πως ήταν rally)


Ελπίζω να το συμπεριέλαβες για να γελάσουμε και λίγο. Δε λέω...έσκασε το χειλάκι μου, αλλά από το επίπεδο του επιχειρήματος, γιατί φοβάμαι πως το εννοείς. Προτείνω δε ουδείς να μην παίζει παιχνίδια που σκάνε φωνούλες γιαπωνέζικες που τα διαφημίζουν με καμάρι. Αντίθετα αν ακούσετε το Βασιλάκι Καΐλα να μεμψιμοιρεί, να πετάξετε τη σκούφια σας.

Λιγότερο σημαντικό λόγο για να καταδικάσω ένα παιχνίδι, δε θα μπορούσα να σκεφτώ, και το κεφάλι μου όλο το βράδυ να έσπαγα.

Παράθεση
-Με το παραμικρό δίνει φάουλ. Και δίνει και κάτι ανυπαρκτα πέναλτι στο 94,όταν είσαι στον τελικό.(το σπας το γ**ημένο το χειριστηριο ή δεν το σπας;)


Τα αν είναι ανύπαρκτα ή όχι, πως ακριβώς το γνωρίζεις; Έχεις επίγνωση της επαφής; Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για virtual reality! :)

Νόμιζα πάντως πως μόνο επί εποχής παράγκας απαγορευόταν να δίνονται πέναλτι στο 94' και δει σε συγκεκριμένες ομάδες. Φαίνεται πως κόλλησε τα κουσούρια και το PES! :p

Παράθεση
-Και το ''κόλπο'' που όταν πατήσεις pause όταν η μπάλα είναι στη γραμμή του γκολ,σου δίνει και άλλο ένα γκολ επιπλέον. Κλασική ιαπωνέζικη μαλ***α.


Έχεις συναντήσει πολλά γιαπωνέζικα παιχνίδια με το εν λόγω κόλπο (cheat); Θα με ενδιέφερε να τα μάθω, για να διαπιστώσω αν μιλάμε για ιαπωνική σκηνή. Πάντως δε σε εξαναγκάζει κανείς να πατήσεις space και να υποστείς το +1 γκολ. Όπως φυσικά και να χρησιμοποιήσεις τα διάφορα cheat/hints του Fifa. Επιλογή σου είναι.

Παράθεση
Κατα τη γνώμη μου το fifa είναι μακράν καλύτερο.


Φυσικά...και για να συνοψίσω τους λόγους: επειδή έχει τα κανονικά ονόματα by default, δε διαθέτει γιαπωνέζικα σκετσάκια με φωνούλες όλο καμάρι, δε δίνει πέναλτι και δει ανύπαρκτα στο 94' (απαγορεύεται από τους κανονισμούς!) κι όταν πατάς το space δεν αυξάνονται τα γκολ σου.

...μακράν καλύτερο!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #32 στις: 06/09/06, 00:46 »
Να με συμπαθάς Garvin, αλλά την πλειονότητα των όσων καταθέτεις ως λόγων που δε συνιστάς το παιχνίδι, τη θεωρώ τουλάχιστον αστεία...κι εξηγούμαι:

-Άκυρα-Κάφρικα ονόματα στις ομάδες (βλ.Pelloponissos αντί για Olympiacos, Man Red αντί για Μanchester United),που σε μπερδεύουν και ούτε την ομάδα που γουστάρεις δε μπορείς να επιλέξεις.

-Tα ονόματα των παικτών (έχω ρίξει τρελά γέλια με ονόματα όπως Pedro Jorgevic,Revant αντι Ριβάλντο,και ο θρυλικός φανταστικός παίχτης της FCCopenhagen,ονόματι Kufodinas!!!)


Το παρόν πρόβλημα, που το θεωρώ δευτερευούσης σημασίας, μια και το πλέον σημαντικό είναι το gameplay αυτό καθεαυτό, είναι ζήτημα licences, οι οποίες και δεν υπάρχουν σε πολλές περιπτώσεις, χωρίς απαραίτητα να φταίει η εταιρία γι' αυτό, μια και έχει υπάρξει προσυμφωνία με τη Microsoft και τα δικαιώματα χρήσης των πραγματικών ονομάτων της ανήκουν.

Γιατί όμως δεν αναφέρεις πως το PES παρέχει τη δυνατότητα ενσωμάτωσης διαφόρων mods, για να αντιμετωπίζεται κι αυτό το θέμα επαρκέστατα; Η δυνατότητα ενός προγράμματος να παραμετροποιείται είναι σημαντικότατη. Όποιος λοιπόν επιθυμεί να βάλει τα ελληνικό πρωτάθλημα, νέα γήπεδα, σωστά ονόματα και τόσα άλλα στο PES, μπορεί να το κάνει κατεβάζοντας τα ανάλογα mods. Google is our friend, αλλά για να σε γλυτώσω κι από τον κόπο μια και φαίνεται πως δεν το έχεις ψάξει κι ιδιαίτερα, ορίσε μερικά site: 1, 2, 3.

Παράθεση
-Τα σπαστικά ιαπωνέζικα σκετσάκια στην αρχή (αυτά που όταν σε βγάζει στο μενού , πετάγεται μία φωνή και λέει όλο καμάρι:Prο Ενolution Soccer 5!
(έλα ρε μεγάλε τι μας λες είναι το pro αυτό; Εγώ νόμιζα πως ήταν rally)


Ελπίζω να το συμπεριέλαβες για να γελάσουμε και λίγο. Δε λέω...έσκασε το χειλάκι μου, αλλά από το επίπεδο του επιχειρήματος, γιατί φοβάμαι πως το εννοείς. Προτείνω δε ουδείς να μην παίζει παιχνίδια που σκάνε φωνούλες γιαπωνέζικες που τα διαφημίζουν με καμάρι. Αντίθετα αν ακούσετε το Βασιλάκι Καΐλα να μεμψιμοιρεί, να πετάξετε τη σκούφια σας.

Λιγότερο σημαντικό λόγο για να καταδικάσω ένα παιχνίδι, δε θα μπορούσα να σκεφτώ, και το κεφάλι μου όλο το βράδυ να έσπαγα.

Παράθεση
-Με το παραμικρό δίνει φάουλ. Και δίνει και κάτι ανυπαρκτα πέναλτι στο 94,όταν είσαι στον τελικό.(το σπας το γ**ημένο το χειριστηριο ή δεν το σπας;)


Τα αν είναι ανύπαρκτα ή όχι, πως ακριβώς το γνωρίζεις; Έχεις επίγνωση της επαφής; Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για virtual reality! :)

Νόμιζα πάντως πως μόνο επί εποχής παράγκας απαγορευόταν να δίνονται πέναλτι στο 94' και δει σε συγκεκριμένες ομάδες. Φαίνεται πως κόλλησε τα κουσούρια και το PES! :p

Παράθεση
-Και το ''κόλπο'' που όταν πατήσεις pause όταν η μπάλα είναι στη γραμμή του γκολ,σου δίνει και άλλο ένα γκολ επιπλέον. Κλασική ιαπωνέζικη μαλ***α.


Έχεις συναντήσει πολλά γιαπωνέζικα παιχνίδια με το εν λόγω κόλπο (cheat); Θα με ενδιέφερε να τα μάθω, για να διαπιστώσω αν μιλάμε για ιαπωνική σκηνή. Πάντως δε σε εξαναγκάζει κανείς να πατήσεις space και να υποστείς το +1 γκολ. Όπως φυσικά και να χρησιμοποιήσεις τα διάφορα cheat/hints του Fifa. Επιλογή σου είναι.

Παράθεση
Κατα τη γνώμη μου το fifa είναι μακράν καλύτερο.


Φυσικά...και για να συνοψίσω τους λόγους: επειδή έχει τα κανονικά ονόματα by default, δε διαθέτει γιαπωνέζικα σκετσάκια με φωνούλες όλο καμάρι, δε δίνει πέναλτι και δει ανύπαρκτα στο 94' (απαγορεύεται από τους κανονισμούς!) κι όταν πατάς το space δεν αυξάνονται τα γκολ σου.

...μακράν καλύτερο!  ;D


Το βασικότερο είναι τα δικαιώματα που το pes δεν τα έχει. Και το fifa δεν μπορούμε να το αμφισβητήσει κανένας γιατί είναι το πρώτο ποδοσφαιράκι που έμαθε και αγάπησε ο κόσμος. Και όσο για τα φάουλ,πώς μπορεί να δίνει φάουλ τη στιγμή που πηγαίνω με τα analog κατεύθυνσης (ή αλλιώς ''βυζιά'') προς τον αντίπαλο παίκτη και δεν πατάω το όμικρον ή το τετράγωνο,δηλαδή τα πλήκτρα για το μαρκάρισμα; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Δεν κάνει μαρκάρισμα,αλλά δίνει φάουλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 00:50 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #33 στις: 06/09/06, 01:16 »
Καταρχάς αν θες να απαντήσεις σε κάποιον με 3-4 γραμμές κείμενο, μην κάνεις quoting τις προηγούμενες 50, γιατί και πρακτικά κι αισθητικά ενοχλεί.

Στα υπόλοιπα:

Παράθεση
Το βασικότερο είναι τα δικαιώματα που το pes δεν τα έχει.

Μιλούπα πρέπει να το κάνω για να το αντιληφθούμε; Αν θες σωστά ονόματα, νέα γήπεδα, πρόσθετα πρωταθλήματα, καινούριες φάτσες, τελευταίας μόδας παπούτσια κοκ μπορείς να τα αποκτήσεις εύκολα και γρήγορα μέσω mods/patches. Θα πρέπει να το πω και 3η φορά;

Παράθεση
Και το fifa δεν μπορούμε να το αμφισβητήσει κανένας γιατί είναι το πρώτο ποδοσφαιράκι που έμαθε και αγάπησε ο κόσμος.

So what?! Δε πα' να τ' αγάπησε κι ο Ποντίφηκας κι η Μαρία Τερέζα η συγχωρεμένη...το ίδιο μου κάνει. Η ζωή προχωράει. Άσε που δεν ήταν το πρώτο ποδοσφαιράκι που έπαιξα κι αγάπησα ο ίδιος, για να με καίνε κι οι αναμνήσεις. Αυτόν τον τίτλο τον κατέχει το Matchday, αλλά δε σκίζομαι να το παίξω και σήμερα. Τι είναι λοιπόν το Fifa που δεν μπορεί να τ' αμφισβητήσει άνθρωπος?! Ας σοβαρευτούμε επιτέλους...

Παράθεση
Και όσο για τα φάουλ,πώς μπορεί να δίνει φάουλ τη στιγμή που πηγαίνω με τα analog κατεύθυνσης (ή αλλιώς ''βυζιά'') προς τον αντίπαλο παίκτη και δεν πατάω το όμικρον ή το τετράγωνο,δηλαδή τα πλήκτρα για το μαρκάρισμα;]Και όσο για τα φάουλ,πώς μπορεί να δίνει φάουλ τη στιγμή που πηγαίνω με τα analog κατεύθυνσης (ή αλλιώς ''βυζιά'') προς τον αντίπαλο παίκτη και δεν πατάω το όμικρον ή το τετράγωνο,δηλαδή τα πλήκτρα για το μαρκάρισμα;

Κάνεις σκληρό κι αντιαθλητικό τζαρτζάρισμα! :p

Μα τώρα, θες πραγματικά να σου απαντήσω σοβαρα; Έλα Θεέ μου! Στείλε ένα email στους δημιουργούς του και πες τους να αλλάξουν την τεχνητή νοημοσύνη του προγράμματος, ώστε οι επαφές να μη συνιστούν παράβαση.

Όσο για τα υπόλοιπα ελπίζω να σε κάλυψα...ειδικά στο ζήτημα της φωνής, που θεωρώ απαράδεκτη και μόνο την επίκλησή του. Δηλαδή έλεος και ήμαρτον μαζί!  :o
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 01:52 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #34 στις: 06/09/06, 01:45 »
Ποιες είναι οι διαφορές αυτών των δύο ποδοσφαιρακίων;

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #35 στις: 06/09/06, 02:00 »
Pro Rules!αν κ στην αρχή δεν μου άρεσε (μιλάω για τα πιο παλιά) τελίκά έχω απαλλάγεί από το πανεύκολο fifa!όσο για ένα επιχείρημα που διάβασα ότι αν ανεβάσεις την δυσκολία τότε γίνεται δύσκολο ένα έχω να πω ότι στο 2001 συγκεκριμένα στο world class πρώτος σκόρερ μου ήταν ο τερματοφύλακας και ακολουθούσε όλη η βασική εντεκάδα...
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #36 στις: 06/09/06, 02:05 »
Ποσός με ενδιαφέρουν τα γήπεδα και τα παπούτσια και όλα αυτά. Εγώ θέλω τα ονόματα των παικτών και των ομάδων. Αν δεν έχουν τα δικαιώματα να κόψουν το λαιμό τους να τα βρουν αλλιώς να μην ξαναβγάλουν pes. Και όσο γι' αυτό που είπες για τα ιαπωνέζικα,αυτή η μαλ***α του να πατάς το start όταν είναι στη γραμμή η μπάλα και να μετράει για 2 γκολ,γίνεται και στο pro konami tennis κάπως έτσι λέγεται, και πάλι αν το πατήσεις στη γραμμή σου καταλογίζει διπλούς πόντους. Και το ξέρω πως δε με υποχρεώνει κανένας να το κάνω αυτό αλλά ένα παιχνίδι πρέπει να παίζεται δίκαια και όχι με μία λέξη που τη λεει συχνα ο rocknrolldemon ''τσατσιές''. Και σταμάτα να παρεξηγείς ό,τι σου λέω. Όταν λέω για πέναλτι στο 94,εννοώ πως τυχαίνει 8 στις 10 φορές να σου βάζουν γκολ την τελευταία στιγμή και εσύ να μην έχεις μαρκάρει καν τον παίχτη. Δηλαδή με συγχωρείς,είναι δυνατόν να δίνει χέρι; Το χέρι στα παιχνίδια ποδοσφαίρου είναι κάτι το ασαφές. Πώς μπορεί να το δίνει λοιπόν; Είναι δικιά μου υπαιτιότητα;


To pes είναι για φωτίδες...όπως και το ιss. εγώ αυτό ξέρω! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 02:17 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #37 στις: 06/09/06, 02:06 »
Pro Rules!αν κ στην αρχή δεν μου άρεσε (μιλάω για τα πιο παλιά) τελίκά έχω απαλλάγεί από το πανεύκολο fifa!όσο για ένα επιχείρημα που διάβασα ότι αν ανεβάσεις την δυσκολία τότε γίνεται δύσκολο ένα έχω να πω ότι στο 2001 συγκεκριμένα στο world class πρώτος σκόρερ μου ήταν ο τερματοφύλακας και ακολουθούσε όλη η βασική εντεκάδα...

αν έβαλες fifa στο world class και μπόρεσες και το νικούσες για την πλάκα,τότε οκ! :)

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #38 στις: 06/09/06, 02:09 »
Δεν ξέρω την ηλικία σου αν κ μου φαίνεσαι μικρός για να αντιδράς έτσι!!Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι τα ονόματα μπορείς να τα φτιάξεις προσπάθησε να διαβάσεις με προσοχή τα άλλα posts.δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να κατεβάσεις το patch!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/06, 02:15 από Gnome »
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #39 στις: 06/09/06, 02:11 »
Άσε που δεν ήταν το πρώτο ποδοσφαιράκι που έπαιξα κι αγάπησα ο ίδιος, για να με καίνε κι οι αναμνήσεις. Αυτόν τον τίτλο τον κατέχει το Matchday, αλλά δε σκίζομαι να το παίξω και σήμερα.

Από περιέργεια και μόνο, θα ήταν δυνατόν να παίξει κανείς το Μatchday τη σήμερον ημέρα; Ήταν και για μένα το πρώτο ποδοσφαιράκι που έπαιξα μετά μανίας τη δεκαετία του '80. Και δεδομένου ότι ο Αmstrad 6128 που το φιλοξενούσε αποτελεί ιστορία εδώ και πολλά χρόνια, δεν ξέρω πώς θα ήταν δυνατόν να ζωντανέψει με κάποιο τρόπο αυτή η ανάμνηση από το μακρινό παρελθόν. Αν γίνεται όμως θα με ενδιέφερε να το μάθω...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #40 στις: 06/09/06, 02:15 »
Δεν ξέρω την ηλικία σου αν κ μου φαίνεσαι μικρός για να αντιδράς έτσι!!Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι τα ονόματα μπορείς να τα φτιάξεις προσπάθησε να διαβάσεις με προσοχή τα άλλα posts.δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να κατεβάσεις το patch!!

ma dn to eipa me kakia! ali8eia sto eipa oute eironeftika

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #41 στις: 06/09/06, 02:23 »
το κατάλαβα σε άλλο σου απάντησα.είπες να μην ξαναβγάλουν το pes αν δεν μπορούν να βρουν τα ονόματα κ σου είπα ότι λίγο παραπάνω σου έδωσαν 3 διευθύνσεις για patches που μπορείς να φτιάξεις το πρόβλημα με τα ονόματα!
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #42 στις: 06/09/06, 02:24 »
α καλα και το άλλο το υπέρτατο με το pro...αν το αφήσετε και αρχίσει το demo,μετά δείχνει κάτι φάσεις από αγώνες. Παιδιά,ειλικρινά σας μιλάω,κάντε το κι εσείς. Η μουσική σε συνδυασμό με το λογότυπο έτσι όπως είναι θα σας θυμίσουν ηλεκτρονικό παιχνίδι πλοίου του 1993! Μόνο το insert coin λείπει!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #43 στις: 06/09/06, 02:25 »
το κατάλαβα σε άλλο σου απάντησα.είπες να μην ξαναβγάλουν το pes αν δεν μπορούν να βρουν τα ονόματα κ σου είπα ότι λίγο παραπάνω σου έδωσαν 3 διευθύνσεις για patches που μπορείς να φτιάξεις το πρόβλημα με τα ονόματα!

αυτά τα patches είναι για γήπεδα και ρούχα και μπάλες και άλλα τέτοια που για να σου πω την αλήθεια δε με πολυενδιαφέρουν. Τουλάχιστον εγώ αυτά βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος Gnome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Ότι αξίζει πονάει κ είναι δύσκολο...
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #44 στις: 06/09/06, 02:27 »
Αν ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι έχουν κ για τα ονόματα!μόλις τώρα κοιτούσα ένα!!!
The stupid fears I keep inside that only heaven knows
They scare me every time I have to
Face those simple words

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #45 στις: 06/09/06, 02:30 »
Αν ψάξεις καλύτερα θα δεις ότι έχουν κ για τα ονόματα!μόλις τώρα κοιτούσα ένα!!!

omades? grapse mu to link re sy!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #46 στις: 06/09/06, 03:06 »
Από περιέργεια και μόνο, θα ήταν δυνατόν να παίξει κανείς το Μatchday τη σήμερον ημέρα; Ήταν και για μένα το πρώτο ποδοσφαιράκι που έπαιξα μετά μανίας τη δεκαετία του '80. Και δεδομένου ότι ο Αmstrad 6128 που το φιλοξενούσε αποτελεί ιστορία εδώ και πολλά χρόνια, δεν ξέρω πώς θα ήταν δυνατόν να ζωντανέψει με κάποιο τρόπο αυτή η ανάμνηση από το μακρινό παρελθόν. Αν γίνεται όμως θα με ενδιέφερε να το μάθω...


Φυσικά και γίνεται Απόλλωνα, χάρη στους emulators! :)

Κατέβασε το Caprice32 κι εγκατέστησέ το. Στη συνέχεια (στα ανέβασα στο Rapidshare) κατέβασε το Matchday και το Matchday 2 και τοποθέτησέ το στο directory "disk" του Caprice32. Τρέχεις το Caprice32 κι εμφανίζεται η γνώριμη αρχική οθόνη (βλέπε basic) του 6128. Δεν το έχω μπροστά μου, αλλά μέσ από τα settings δηλώνεις το disk drive ποιο από τα δύο θα φορτώσει (θα μπει εικονικά η δισκέτα) και στη συνέχεια με τη γνωστή εντολή cat (για να δεις τα περιεχόμενα) και run "...", τρέχεις το παιχνιδάκι. Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου και θα το επανεγκαταστήσω κι ο ίδιος για περισσότερες λεπτομέρειες. Κι οι αναμνήσεις ξαναγυρίζουνε... :)

@Garvin

Παράθεση
Και το ξέρω πως δε με υποχρεώνει κανένας να το κάνω αυτό αλλά ένα παιχνίδι πρέπει να παίζεται δίκαια και όχι με μία λέξη που τη λεει συχνα ο rocknrolldemon ''τσατσιές''.


Δεν υπάρχει παιχνίδι παγκοσμίως που να μην περιλαμβάνει cheats...άμα μου βρεις εσύ ένα, τα ξαναλέμε.

Είναι αυτή η ρημάδα η άγνοια που σκοτώνει (τα νεύρα μου). Δε θες βρε πουλάκι μου να χρησιμοποιήσεις cheats; Μην το κάνεις. Θες να παίξεις δίκαια; Στο χέρι σου είναι. Σου έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό και σ' εξανάγκασε με το ζόρι να παίξεις αθέμιτα; Δε νομίζω. Κι επειδή, όπως είπα, η άγνοια είναι κακός σύμβουλος, πάρε και μερικά cheats/hints για το Fifa06 για να σου δώσω κίνητρο να μην το ξαναπαίξεις. :p

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #47 στις: 06/09/06, 03:29 »
Είναι αυτή η ρημάδα η άγνοια που σκοτώνει (τα νεύρα μου). Δε θες βρε πουλάκι μου να χρησιμοποιήσεις cheats; Μην το κάνεις. Θες να παίξεις δίκαια; Στο χέρι σου είναι. Σου έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό και σ' εξανάγκασε με το ζόρι να παίξεις αθέμιτα; Δε νομίζω. Κι επειδή, όπως είπα, η άγνοια είναι κακός σύμβουλος, πάρε και μερικά cheats/hints για το Fifa06 για να σου δώσω κίνητρο να μην το ξαναπαίξεις. :p



Αχαχαχαχα, ε είσαι απίστευτος  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #48 στις: 06/09/06, 04:41 »
Να προσθέσω ένα εξαιρετικό forum/site με ποικιλία οδηγών/πληροφοριών για patching του Pro Evolution/Winning Eleven, καθώς κι αυτό το site με το οποίο και συνεργάζεται και περιλαμβάνει πλήθος kits και λοιπών στοιχείων.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: pro evolution ή fifa
« Απάντηση #49 στις: 06/09/06, 04:45 »
κι εγώ να προσθέσω ότι ελπιζω να βρω κάποια άκρη για το ps2 και τα patches του PES 5....και ένα δημοσιο ευχαριστω στον schism για την βοήθεια και το search....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
8696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 10:52
από Neikos
21 Απαντήσεις
8090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 19:51
από ag313
8 Απαντήσεις
3880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 20:09
από Serviani
0 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:05
από DreamRiff