Αποστολέας Θέμα: Οι Μεταλλικα στο studio!!!  (Αναγνώστηκε 29121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #75 στις: 25/10/11, 16:12 »
καταλαβαίνω τι εννοεί ο Υπνοβάτης και όντως....μίλησε με "σκληρή" γλώσσα αλλά ας δούμε πίσω απ'αυτή....


επίσης καταλαβαίνω πόσο μπορεί να "εκφράζει" ή να "ξεχαρμανιάζει" κάποιον το να γράψει: " ουφ, πάλι μια μαλ***α βγάλανε" ή "πω πω...θα βάλω τα μυαλά μου στο μπλέντερ"..
(αν έχω ερμηνεύσει σωστά το νόημά των ποστ του θα πω πως:)
και φυσικά δεν ήθελε να απαγορέψει το να γράφουμε τέτοια σχόλια...
απλά όπως κι εγώ, έχει κουραστεί να διαβάζει τέτοια ανούσια σχόλια για το φόρουμ και τους άλλους αναγνώστες (χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλω rodort1) και θα άξιζε περισσότερο αν υπήρχαν πιο ουσιαστικά ποστ με πιο εμπεριστατωμένες απόψεις επί του εκάστοτε θέματος....

Yep, το 'χεις.

Για τον rodort1 είπα εξαρχής ότι δεν το λέω γι αυτόν. Ήταν ευγενέστατος στην τοποθέτηση του, χωρίς να προκαλεί. Και ζήτησα και συγγνώμη γιατί το παιδί αδικήθηκε καθώς έγραψα όντας προετοιμασμένος για έναν τρολλοπόλεμο ο οποίος θεώρησα (ίσως κακώς)  ότι ήταν στα σκαριά και πήρε εκείνο το ποστ η μπάλα.


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #76 στις: 25/10/11, 21:14 »
καταλαβαίνω τι εννοεί ο Υπνοβάτης και όντως....μίλησε με "σκληρή" γλώσσα αλλά ας δούμε πίσω απ'αυτή....


επίσης καταλαβαίνω πόσο μπορεί να "εκφράζει" ή να "ξεχαρμανιάζει" κάποιον το να γράψει: " ουφ, πάλι μια μαλ***α βγάλανε" ή "πω πω...θα βάλω τα μυαλά μου στο μπλέντερ"..
(αν έχω ερμηνεύσει σωστά το νόημά των ποστ του θα πω πως:)
και φυσικά δεν ήθελε να απαγορέψει το να γράφουμε τέτοια σχόλια...
απλά όπως κι εγώ, έχει κουραστεί να διαβάζει τέτοια ανούσια σχόλια για το φόρουμ και τους άλλους αναγνώστες (χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλω rodort1) και θα άξιζε περισσότερο αν υπήρχαν πιο ουσιαστικά ποστ με πιο εμπεριστατωμένες απόψεις επί του εκάστοτε θέματος....

Yep, το 'χεις.

Για τον rodort1 είπα εξαρχής ότι δεν το λέω γι αυτόν. Ήταν ευγενέστατος στην τοποθέτηση του, χωρίς να προκαλεί. Και ζήτησα και συγγνώμη γιατί το παιδί αδικήθηκε καθώς έγραψα όντας προετοιμασμένος για έναν τρολλοπόλεμο ο οποίος θεώρησα (ίσως κακώς)  ότι ήταν στα σκαριά και πήρε εκείνο το ποστ η μπάλα.

Nομίζω ότι ήταν μια αμοιβαία παρανόηση.Εστίασα στο suck it up  και όλα τα υπόλοιπα για μένα ήταν ψιλά γράμματα.

Φυσικά θα ήταν χρήσιμη κάθε κριτική ,απλά το ότι έγραψα ένα τόσο αρνητικό και λακωνικό σχόλιο για τους Metallica πληγώνει και εμένα που τα τελευταία  χρόνια είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από αυτούς.

Εγώ Υπνοβάτη τους έβλεπα στον ύπνο μου με Hetfield,Ulrich,Mustaine,Burton και όταν ξυπνούσα αναρωτιώμουν που θα έφτανε αυτή η μπάντα με εκείνη την σύνθεση.

Υ.Γ.Δε σε συγχωρώ αν μετά το μιξάρισμα δεν ακούγομαι τουλάχιστον σαν τον Stevie Ray Vaughan.
Δεν νομίζω ότι ζητάω πολλά ;D

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #77 στις: 25/10/11, 22:10 »
Ναι παιδιά εντάξει φαίνεται ότι οι μετάλλικα ήταν μία πολύ αγαπημένη σας μπάντα,αλλά γενικά δεν μας νοιάζει.
Πέιτε κανα σχόλιο για το άλμπουμ για αυτούς που δεν το έχουν ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #78 στις: 26/10/11, 01:11 »
Ναι παιδιά εντάξει φαίνεται ότι οι μετάλλικα ήταν μία πολύ αγαπημένη σας μπάντα,αλλά γενικά δεν μας νοιάζει.
Πέιτε κανα σχόλιο για το άλμπουμ για αυτούς που δεν το έχουν ακούσει.


Θα το αφήσω ασχολίαστο.


Rodot1, SRV θες, SRV θα έχεις! (LOL)


;)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #79 στις: 27/10/11, 14:53 »
Και για να συνεχίσω τον τίτλο του θέματος, βρήκα δήλωση του μπασίστα ότι το νέο άλμπουμ (όχι η Λουλού) είναι στα σκαριά.

http://www.ultimate-guitar.com/news/upcoming_releases/metallica_started_work_on_next_album.html

;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #81 στις: 29/10/11, 14:37 »
Τελικα βρεθηκε χειροτερος δισκος απο το St. Anger...αν οι Metallica ειχαν χρησιμοποιησει πολλα απο τα riffs του Lulu για ενα νεο δισκο, τοτε μαλλον θα μιλαγαμε για την καλυτερη κυκλοφορια τους μετα τα Load/Reload, αλλα τελικως, φαγαμε αλλη μια πατατα...εντελως εκνευριστικος δισκος, ειδικα στην αρχη.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #82 στις: 30/10/11, 02:41 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #83 στις: 30/10/11, 15:09 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........

Κατσε να σε βοηθησω...

Το Lulu το θεωρω πατατα ολκης. Δεν το κρινω ως Metallica δισκο, το κρνω οπως ειναι...μια μ@λ@κια και μιση. Πολλα απο τα riffs του, βεβαια, αν εμπαιναν σε εναν δισκο Metallica, σε φορμες κομματιων απο αυτες που μας εχουν συνηθισει οι Metallica, τοτε ναι, θα ειχαμε ενανα καλο δισκο. Αλλα ετσι οπως τα σερβιρουν, με τις απαγγελιες κλπ, ειναι μαπα.

Το δευτερο σκελος του post σου ειναι (σε μεγαλο βαθμο) μια παραισθηση...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #84 στις: 30/10/11, 16:11 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........

Κατσε να σε βοηθησω...

Το Lulu το θεωρω πατατα ολκης. Δεν το κρινω ως Metallica δισκο, το κρνω οπως ειναι...μια μ@λ@κια και μιση. Πολλα απο τα riffs του, βεβαια, αν εμπαιναν σε εναν δισκο Metallica, σε φορμες κομματιων απο αυτες που μας εχουν συνηθισει οι Metallica, τοτε ναι, θα ειχαμε ενανα καλο δισκο. Αλλα ετσι οπως τα σερβιρουν, με τις απαγγελιες κλπ, ειναι μαπα.

Το δευτερο σκελος του post σου ειναι (σε μεγαλο βαθμο) μια παραισθηση...

Τώρα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτό το πράγμα είναι τρόλλινγκ και όχι κριτική έτσι; Εκτός αν το γράφεις χωρίς να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα.
Και είπαμε ναι, ήταν ένα προτζεκτ. Γράφουν ήδη για τον δικό τους δίσκο άσχετα πράγματα σύμφωνα με τον Ρομπ.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #85 στις: 30/10/11, 16:37 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........

Κατσε να σε βοηθησω...

Το Lulu το θεωρω πατατα ολκης. Δεν το κρινω ως Metallica δισκο, το κρνω οπως ειναι...μια μ@λ@κια και μιση. Πολλα απο τα riffs του, βεβαια, αν εμπαιναν σε εναν δισκο Metallica, σε φορμες κομματιων απο αυτες που μας εχουν συνηθισει οι Metallica, τοτε ναι, θα ειχαμε ενανα καλο δισκο. Αλλα ετσι οπως τα σερβιρουν, με τις απαγγελιες κλπ, ειναι μαπα.

Το δευτερο σκελος του post σου ειναι (σε μεγαλο βαθμο) μια παραισθηση...

Τώρα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτό το πράγμα είναι τρόλλινγκ και όχι κριτική έτσι; Εκτός αν το γράφεις χωρίς να έχεις διαβάσει τα προηγούμενα.
Και είπαμε ναι, ήταν ένα προτζεκτ. Γράφουν ήδη για τον δικό τους δίσκο άσχετα πράγματα σύμφωνα με τον Ρομπ.

Κριτικη δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και τρολλινγκ...την αποψη μου λεω, μπορει να ειναι λιγο ωμη, αλλα νευριασα τοσο με την ωρα που εχασα για να ακουσω το Lulu, που δε μπορουσα να συγκρατηθω.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #86 στις: 30/10/11, 16:42 »
Α οκ, σόρρυ. Απλά νόμιζα ότι διάβασες τα προηγούμενα και πήγες να κάνεις κριτική και σκιάχτηκα λίγο :P

Ναι, εγώ με το πρώτο άκουσμα δεν αποκόμισα και τα καλύτερα. μαλ***α δε θα το πω ακόμη γιατί κάπου πιστεύω ότι δεν κατάλαβα τι προσπάθησαν να πετύχουν.

Και κάτι ακόμη: Concept album με powerchords γίνεται ρε γμτ; Πως στο καλό θα αποτυπώσεις όσα συναισθήματα θες να αποτυπώσεις με πέμπτες; :P
Οι μεγάλοι κλασικοί τόσο άσχετοι ήταν δλδ ; :P

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #87 στις: 30/10/11, 16:59 »
Α οκ, σόρρυ. Απλά νόμιζα ότι διάβασες τα προηγούμενα και πήγες να κάνεις κριτική και σκιάχτηκα λίγο :P

Ναι, εγώ με το πρώτο άκουσμα δεν αποκόμισα και τα καλύτερα. μαλ***α δε θα το πω ακόμη γιατί κάπου πιστεύω ότι δεν κατάλαβα τι προσπάθησαν να πετύχουν.

Και κάτι ακόμη: Concept album με powerchords γίνεται ρε γμτ; Πως στο καλό θα αποτυπώσεις όσα συναισθήματα θες να αποτυπώσεις με πέμπτες; :P
Οι μεγάλοι κλασικοί τόσο άσχετοι ήταν δλδ ; :P

Ε ναι, αυτο...δεν υπαρχει καμια θεατρικοτητα στο album. Εμενα μου εμοιαζε με hard rock/metal μπαντα που τζαμαρει κι απο πανω ενας τυπος απαγγελει τα δικα του.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #88 στις: 03/11/11, 17:26 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........
Αμάν με τα απωθημένα. Έγω προσωπικά δεν έχω κανένα απωθημένο με τα παιδιά, albumάρες έχουν βγάλει. Και σίγουρα από κάποιους θα έπεφτε κράξιμο ότι και να έβγαζαν. Αλλά ας θεωρήσουμε για λίγο ότι μεταξύ μας τουλάχιστον είμαστε νοήμονες άνθρωποι και μπορούμε να που δυο κουβέντες.

Καλώς ή κακώς το Lulu είναι ΚΑΙ metallica album. Γράψανε και αυτοί μέσα μουσική βάλανε τις ιδέες τους και προτιμήσανε να τις χαρίσουν σε έναν εξαφανισμένο καλλιτέχνη ο οποίος φυσικά αδραξε την ευκαιρία να ξαναβγει στην επιφάνει παρά να βγάλουν έναν διάδοχο του Death Magnetic που ήταν ένας δίσκος ο οποίος τους είχε (επιτέλους) ξαναβάλει στην σωστή κατεύθηνση.

Και το να πει κάποιος ότι οι Metallica εκμεταλεύτηκαν τον Lou για να πάρουν δημοσιότητα δείχνει άγνοια ως προς τα μουσικά πράμγατα καθότι αν δούμε που βρίσκονταν οι μεν και που ο δε πριν την κυκλοφορία του δίσκου είναι προφανής η απάντηση.

Και όπως ξαναπα αλλά μάλλον θεωρήθηκε trolling, αλλά είναι κριτική στο δίσκο είτε αρέσει είτε όχι: το album έχει κάποια δυνατά riffs, αλλά δεν κολλάει τίπτοα με την φωνή του Reed, τίποτα όμως. Η μουσική είναι πολύ πίσω, τα τύμπανα πάλι κατσαρόλες, και ουσιατικά ακούμε από τους tallica ένα γέμισμα για να απαγγέλει ο Reed. O δίσκος ΔΕΝ είναι καλός σε κανένα επίπεδο και επίσης δεν περιέχει καμία ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ που να το έσωζε έστω και λίγο. Όλα βρίσκονται κάπου στην γραμμή του μετρίου και κάτω.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να βγάζανε κι άλλη δισκάρα οι Metallica μετά το Death Magnetic και δεν έχω κανένα λόγο να βγάλω κόμπλεξ, αντίθετα βλέπω από τα fanboys των Metallica να βγάζουν τα δικά τους κόμπλεξ υπερασπιζόμενοι κάθε μπούρδα που κάνει η αγαπημένη τους μπάντα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #89 στις: 03/11/11, 17:43 »
Αγνοώ τα περί fanboys γιατί εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν διαβάζεται γενικότερα ένα θέμα σωστά και απαντώ:

O διάδοχος του Death Magnetic όπως παρέθεσα παραπάνω (αλλά μάλλον το λινκ δεν έφτασε, έπρεπε να βάλω και φωτεινή πινακίδα να κάνει του-τουτ)
ετοιμάζεται τώρα. Αυτό ήταν ένα -κάτσε να δεις...πως το λένε..α ναι!- side project! Υπάρχουν και δαύτα μωρέ!

Δε θέλω να ξέρω το λόγο που το Lulu είναι στα δισκάδικα, ούτε γιατί οι "tallica" θεώρησαν το έκτρωμα που έβγαλαν άξιο προς κυκλοφορία. Ίσως ο Lou Reed να τους απείλησε. (Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω)



Και όπως ξαναπα αλλά μάλλον θεωρήθηκε trolling, αλλά είναι κριτική στο δίσκο είτε αρέσει είτε όχι: το album έχει κάποια δυνατά riffs, αλλά δεν κολλάει τίπτοα με την φωνή του Reed, τίποτα όμως. Η μουσική είναι πολύ πίσω, τα τύμπανα πάλι κατσαρόλες, και ουσιατικά ακούμε από τους tallica ένα γέμισμα για να απαγγέλει ο Reed. O δίσκος ΔΕΝ είναι καλός σε κανένα επίπεδο και επίσης δεν περιέχει καμία ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ που να το έσωζε έστω και λίγο. Όλα βρίσκονται κάπου στην γραμμή του μετρίου και κάτω.



Και επειδή γουστάρεις κόντρες, σου λέω με το χέρι στην καρδιά ότι αυτό που έγραψες και παρέθεσα ΔΕΝ είναι κριτική. Είναι ΓΝΩΜΗ. Τεράστια διαφορά τα δυο τους. Η γνώμη σου μ'αρέσει, το ίδιο ακριβώς αισθάνομαι κι εγώ για τη Λουλού και έχεις κάθε δικαίωμα να τη λες (προς θεού) αλλά έχε το υπόψη σου: παραμένει γνώμη.




Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #90 στις: 03/11/11, 19:51 »
Mια σειρά από ωράια thrash riffs και φράσεις πάνε άκλαφτα σε αυτό το ανουσιούργημα που δεν έχει αρχή, μέση και τέλος. Δεν έχει καν μια αισθητική άποψη, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είδαν σε αυτή την ιδέα και τι σκέφτονταν καθόλη τη διάρκεια της παραγωγής.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #91 στις: 03/11/11, 19:55 »
@Υπνοβάτης

Προσωπικά το θεωρώ κάτι παραπάνω από side project το Λούλου αλλά τέλος πάντων. Δεν θα διαφωνήσουμε στον ορισμό.

Τώρα στον ορισμό γνώμης και κριτικής, αυτό το οποίο έγραψα είναι η γνώμη μου, προφανώς καθώς την έγραψα εγώ, και αποτελεί την κρίση μου ως προς τον δίσκο. Είναι μια κριτική συνεπώς. Δική μου κριτική, δική μου γνώμη, δεν διεκδικώ καμία αξίωση καθολικής αποδοχής της γνώμης μου, παρόλα αυτά παραμένει η κρίση μου. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον δίσκο βέβαια, στον οποίο νομίζω ότι πάνω κάτω συμφωνούμε.

Mια σειρά από ωράια thrash riffs και φράσεις πάνε άκλαφτα σε αυτό το ανουσιούργημα που δεν έχει αρχή, μέση και τέλος. Δεν έχει καν μια αισθητική άποψη, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είδαν σε αυτή την ιδέα και τι σκέφτονταν καθόλη τη διάρκεια της παραγωγής.

Αυτοί δεν είδαν. Ο Reed όμως είδε και με το παραπάνω ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #92 στις: 03/11/11, 20:12 »
Υπνοβατης ειναι τραγικο να οριζεις καποια αποψη ως trolling επειδη κανει το λαθος να ειναι κακη κριτικη προς ενα δισκο ( και ιδιαιτερα προς το συγκροτημα που παιζει σε αυτον ).

Εαν υποψιαζεσαι ενα troll μεσα σε αυτη τη συζητηση μπορεις να επιλεξεις το κουμπι "Αναφορα στο συντονιστη" ωστε να ειδοποιησεις τους admin και mods για να πραξουν τα δεοντα. Οποιαδηποτε αλλη αναφορα στον "αερα" ειναι απλως...trolling προς καποια κριτικη!

Προειδοποιω για τελευταια φορα πανω σε αυτο το θεμα. Δεν εχεις το δικαιωμα να απαγορευεις σε καποιον να πει την αποψη του, ιδιαιτερα οταν αυτη ειναι τεκμηριωμενη ( βλεπε Ymirling πχ ), ουτε να τον κατηγορεις για trolling.

Εαν δω κατι αντιστοιχο ξανα θα μεταφερω αυτουσιο το θεμα στον Καδο και πιστευω πως ειναι κριμα ενα μελος να οριζει τι θα ειπωθει και τι οχι σε ενα thread.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher


Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #94 στις: 03/11/11, 21:13 »
Υπνοβατης ειναι τραγικο να οριζεις καποια αποψη ως trolling επειδη κανει το λαθος να ειναι κακη κριτικη προς ενα δισκο ( και ιδιαιτερα προς το συγκροτημα που παιζει σε αυτον ).

Εαν υποψιαζεσαι ενα troll μεσα σε αυτη τη συζητηση μπορεις να επιλεξεις το κουμπι "Αναφορα στο συντονιστη" ωστε να ειδοποιησεις τους admin και mods για να πραξουν τα δεοντα. Οποιαδηποτε αλλη αναφορα στον "αερα" ειναι απλως...trolling προς καποια κριτικη!

Προειδοποιω για τελευταια φορα πανω σε αυτο το θεμα. Δεν εχεις το δικαιωμα να απαγορευεις σε καποιον να πει την αποψη του, ιδιαιτερα οταν αυτη ειναι τεκμηριωμενη ( βλεπε Ymirling πχ ), ουτε να τον κατηγορεις για trolling.

Εαν δω κατι αντιστοιχο ξανα θα μεταφερω αυτουσιο το θεμα στον Καδο και πιστευω πως ειναι κριμα ενα μελος να οριζει τι θα ειπωθει και τι οχι σε ενα thread.

freemind, δεν απαγόρευσα τίποτα και σε κανέναν. Δεν καταλαβαίνω που τα βλέπεις αυτά. Δεν έχω δείξει ποτέ δείγμα "απαγόρευσης" ανάδειξης απόψεων τόσα χρόνια στο φόρουμ. Μπορείς να με banάρεις και να τελειώνει η υπόθεση αν σε ενοχλώ και όχι να απειλείς με αποστολή του θέματος στον κάδο. Δεν πρόκειται να δημιουργήσω θέμα. Ότι γράφω τίθεται στην κρίση των "ανώτερων" ήτοις των mods και των admins. Είμαι υπέρ της δημιουργικής διαφωνίας και όχι του flaming. Απλά και κατανοητά. Δεν την έπεσα σε κανέναν που τεκμηρίωσε άποψη, ξαναδιάβασε όλα τα ποστ μου και περιμένω το ωραίο μου ban αν θεωρείς ότι είμαι "δικτάτορας".

Επίσης δε θεωρώ ότι ένα θέμα που κατακλύζεται από απόψεις του τύπου "μαλ***α", "πατάτα", "ο θεός να μας φυλάει" αξίζει κάτι περισσότερο του κάδου. Αντίθετα ένα θέμα που μιλάει σοβαρά για κάτι τόσο...δύσπεπτο να το πω; προσφέρει ενημέρωση κάτι το οποίο είναι ο στόχος ενός forum.
Δεν θεωρώ ότι η κριτική ενός δίσκου πρέπει να περιλαμβάνει εκφράσεις "απρεπείς" κατά το δοκούν γιατί σε προδιαθέτει για κάτι ενώ σαφέστατα μια κριτική (αρνητική ή όχι αφού κολλάμε τόσο σε αυτό) πρέπει να παραμένει όσο αντικειμενική γίνεται.
Θα δώσω ένα παράδειγμα με την άποψη μου για το δίσκο κι αν επιμένεις να μην καταλαβαίνεις για ποιο λόγο με ενοχλεί να αναλωνόμαστε σε ψευτοκριτικές, ξέρεις τι να κάνεις. Στην τελική σβήσε μου τα μηνύματα. No harm done.

@Ymirling To φταίξιμο αποδίδεται προφανώς στη διαφορετική έννοια της κριτικής. Στο κεφάλι μου κριτική είναι κάτι πιο ολοκληρωμένο από μια σειρά σκέψεων που ερμηνεύουν την κρίση μου. Whatever. Πάντως τρολ δε σε αποκάλεσα στο τελευταίο μου μήνυμα :P


Όσον αφορά το Lulu, (που μου αρέσει να το αποκαλώ Λουλού) έχω να πω τα εξής:

Ο Lars δεν καταφέρνει να κρατήσει τα ηνία με τη δουλειά του. Ξερά χτυπήματα στα τύμπανα με ελάχιστες δυναμικές και δυσκολίες στο να κάνει ενδιαφέρον για τους πιο μυημένους ένα απλό τεσσάρι. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι αυτός ο άνθρωπος έντυσε τα άμετρα και παιχνιδιάρικα Battery και Blackened. Είναι ίσως το μεγαλύτερο μείον στο δίσκο μετά τον Lou. Δεν έχω ιδέα ποιος ήταν στην παραγωγή αλλά αυτά τα πιατίνια πλεόν θα πρεπε να αναστενάζουν.

Δε θα μιλήσω ιδιαιτερα για τα ριφς, γιατί όπως είπε κάποιος είναι ασθενικά και υπολείπονται σε χαρακτήρα (πέραν του κλασικού "παρεολεςτιςσυχνοτητεςκαιισοπέδωσέτες" EMGισμού που έχουν).
Ακούγοντας το μπήκα στη διαδικασία να το συγκρίνω με concept albums γιατί αυτό είναι και απέφυγα συγκρίσεις με μουσικά τέρατα τύπου theater. Αντίθετα θα το αντιπαραβάλω με τους επίσης μουσικά άσχετους Opeth και το Still Life. Άτοπη σύγκριση ναι, αλλά είναι δείγμα του τι μπορείς να καταφέρεις με δυο κλασικές παραπάνω και μια αγάπη προς τις diminished συγχορδίες. Όπως ανέφερε και ο Eagle, θεατρικότητα μηδέν.

Για τη φωνή θα πω απλά ότι και το spoken word έχει τονικότητα. Μπορούμε να μαστε μέσα στο γενικότερο τόνο του κομματιού, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Πρέπει να κάτσω να αναλύσω τους στίχους (θα γίνει κι αυτό) για κάτι παραπάνω.
Η παραγωγή μοιάζει να έχει βγει από home studio της γειτονιάς (που τελευταία έχουν εξαιρετικά ηχητικά δείγματα στο soundcloud) και όχι από το θωρηκτό HQ. Με θλίβει το γεγονός ότι μια μπάντα που μπορεί να έχει ο,τι θελήσει από πλευράς παραγωγής καταλήγει σε κάτι το λιγότερο μέτριο.

Κλείνοντας θα πω ότι ένας δίσκος οφείλει να παρουσιάζει μια ροή προς το ακροατή. Την επιθυμία να πας παρακάτω και να τον ξεκοκαλίσεις ασχέτως με το αν σ αρέσει η όχι. Μόνο και μόνο για να δεις τι άλλο έγραψε η μπάντα. Οι Metallica δεν κατάφεραν να μου κινήσουν την περιέργεια και μπορώ να πω ότι σε αντίθεση με το Death Magnetic, ένιωσα ότι κάνω αγκαρεία.
Αν αφιερώσω χρόνο στο δίσκο θα προσπαθήσω να επανέλθω με κάτι πιο καλό.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #95 στις: 03/11/11, 21:26 »
Υπνοβατης το να χαρακτηριζεις καποιον troll επειδη εχει αρνητικη αποψη, ειναι δειγμα "στρατευμενης" αντιληψης του τι ακριβως ειναι "κριτικη" και τι πρεπει να περιεχει. Ιδιαιτερα μελη που εχουν μια αλφα παρουσια στο forum κι εχουν αποδειξει πως δεν ειναι trolls στις αποψεις τους, ειναι κριμα να χαρακτηριζονται ετσι.

Οταν ονοματιζεις καποιον troll επειδη λεει την αντιθετη αποψη, οριζεις αμεσα τι αποψεις περιμενεις και βεβαια...ποιες αποψεις δε θα ηθελες να δεις. Ποσο μαλλον οταν λες πως δεν θελεις να βλεπεις τετοιες αποψεις και πως θα χαρακτηριζονται αμεσα ως trolling ή flaming!

Πρεπει να αποδεχομαστε τοσο τις θετικες, οσο και τις αρνητικες κριτικες. Flaming θα δημιουργηθει εαν καποιος αρχιζει να κατηγορει μια αρνητικη κριτικη!

Επειδη το θεμα ειναι ενας δισκος και καλο θα ηταν να γινει μια δισκοκριτικη στο τομεα που αρμοζει, αυτο το θεμα δεν ειναι παρα "αχρηστο" στο forum. Και γινεται ακομα πιο "αχρηστο" οταν αρχιζουν τα "μη" προς μελη για τις αποψεις τους.

Δε τιθεται θεμα ban κι αυτη η πιπιλα "banαρε με εαν το νομιζεις" εχει καταντησει κουραστικη. ]Οχι, δεν υπαρχει λογος να ban-αριστει ενα μελος επειδη προειδοποιηθηκε στο δημοσιο forum. Υπαρχουν πολλοι πιο σοβαροι λογοι και πολλες φορες τους παραβλεπουμε ακομα κι αυτους!

Τερμα αυτο το θεμα. Εξηγησα με καθαρο τροπο τι θα γινει εαν συνεχιστει αυτη η "troll-λαγνεια" σε θεμα που απαιτει κριτικη. Ειναι στο χερι σας να το διατηρησετε στο δημοσιο forum ή να το δειτε στο καδο!

Οποια κριτικη πιστευεις πως δεν ειναι στα πλαισια της "νομιμοτητας" μπορεις να την "αναφερεις" στους συντονιστες κι ασε εμας να κανουμε τη δουλεια ( δηλαδη να γινουμε "κακοι" :P ). Το να στοχευεις καθε απαντηση με το "ααα, αυτο ειναι flame σχολιο", δε κερδιζεις τιποτα παρα μονο μια επιπλεον κριτικη στην...υπαρχουσα  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #96 στις: 04/11/11, 04:06 »
Eagle Of Kamelot  καταλαβαίνεις τι γράφεις γιατί εγώ οχι  ;D

και γενικά η συζήτηση για το lulu είναι παρανοϊκή και βγάζει απωθημένα, δεν είναι δίσκος τον metallica χαλαρώστε λίγο, αλλά τι λέω , οτι και να έβγαζαν κράξιμο θα έπεφτε απο κάποιους........
Αμάν με τα απωθημένα. Έγω προσωπικά δεν έχω κανένα απωθημένο με τα παιδιά, albumάρες έχουν βγάλει. Και σίγουρα από κάποιους θα έπεφτε κράξιμο ότι και να έβγαζαν. Αλλά ας θεωρήσουμε για λίγο ότι μεταξύ μας τουλάχιστον είμαστε νοήμονες άνθρωποι και μπορούμε να που δυο κουβέντες.

Καλώς ή κακώς το Lulu είναι ΚΑΙ metallica album. Γράψανε και αυτοί μέσα μουσική βάλανε τις ιδέες τους και προτιμήσανε να τις χαρίσουν σε έναν εξαφανισμένο καλλιτέχνη ο οποίος φυσικά αδραξε την ευκαιρία να ξαναβγει στην επιφάνει παρά να βγάλουν έναν διάδοχο του Death Magnetic που ήταν ένας δίσκος ο οποίος τους είχε (επιτέλους) ξαναβάλει στην σωστή κατεύθηνση.

Και το να πει κάποιος ότι οι Metallica εκμεταλεύτηκαν τον Lou για να πάρουν δημοσιότητα δείχνει άγνοια ως προς τα μουσικά πράμγατα καθότι αν δούμε που βρίσκονταν οι μεν και που ο δε πριν την κυκλοφορία του δίσκου είναι προφανής η απάντηση.

Και όπως ξαναπα αλλά μάλλον θεωρήθηκε trolling, αλλά είναι κριτική στο δίσκο είτε αρέσει είτε όχι: το album έχει κάποια δυνατά riffs, αλλά δεν κολλάει τίπτοα με την φωνή του Reed, τίποτα όμως. Η μουσική είναι πολύ πίσω, τα τύμπανα πάλι κατσαρόλες, και ουσιατικά ακούμε από τους tallica ένα γέμισμα για να απαγγέλει ο Reed. O δίσκος ΔΕΝ είναι καλός σε κανένα επίπεδο και επίσης δεν περιέχει καμία ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ που να το έσωζε έστω και λίγο. Όλα βρίσκονται κάπου στην γραμμή του μετρίου και κάτω.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να βγάζανε κι άλλη δισκάρα οι Metallica μετά το Death Magnetic και δεν έχω κανένα λόγο να βγάλω κόμπλεξ, αντίθετα βλέπω από τα fanboys των Metallica να βγάζουν τα δικά τους κόμπλεξ υπερασπιζόμενοι κάθε μπούρδα που κάνει η αγαπημένη τους μπάντα.



συμφωνώ μαζί σου 1000% και μην είσαι βιαστικός να με πεις fanboy βλέποντας το avatar μου ( ;) )
γιατί αν προσέξεις καλά θα δεις ότι ποτέ και πουθενά δεν είπα οτι ειναι καλoς δίσκος  ;D


Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #97 στις: 11/11/11, 16:15 »


Και πάνω που είχα ψιλοσκάσει στα γέλια....πέφτει η τελευταία φράση ........ ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #98 στις: 09/12/11, 02:15 »
δυο κομματια απο τον καινουργιο δισκο που διερευσαν...

http://http://www.youtube.com/watch?v=8Kvqn7VOex8&feature=related
http://http://www.youtube.com/watch?v=d1mRQXRsQao&fb_source=message

ps ymirling το εγχειρημα με τον Lou Reed αποτελει project των Metallica και ουχι ο νεος τους δισκος. Ο διαδοχος του death magnetic ειναι τα κομματια που ποσταρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/11, 02:18 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Μεταλλικα στο studio!!!
« Απάντηση #99 στις: 09/12/11, 12:42 »
Garvin είσαι σίγουρος πως είναι από τον καινούργιο δίσκο; Eγώ διάβασα πως είναι ακυκλοφόρητα από τον τελευταίο.

Διόρθωσε και τα λινκς :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 07:42
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 00:07
από Moonchild_
5 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 12:15
από groovymood
4 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 21:28
από metalmike
0 Απαντήσεις
2013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 12:51
από FABRICAUDIO
9 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/09, 19:58
από Eagle Of Kamelot
13 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 19:48
από dimitriendri
2 Απαντήσεις
4061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 14:38
από Kosthrash
28 Απαντήσεις
10089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
5 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/10, 19:21
από gers