Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3275 στις: 06/12/09, 22:17 »
Και πολλοι γιατροι για το θανατο πολλων ασθενων.
Και πολλοι μεθυσμενοι οδηγοι για το θανατο πεζων.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το να σαι μπατσος ειναι ενα επαγγελμα με πολλες βεβαια ευθυνες. Αλλα ειναι επαγγελμα. Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σκαρτοι.

Για μενα αντι μερικοι να προσοαθουν να εξοντωσουν οτι κυκλοφορει με μπλε ρουχα και ασπιδα ισως ηταν καλυτερα να προσπαθησουν να μαθουν ποιοι εδωσαν οπλο και ασπιδα σε μερικους ακαταλληλους...


Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3276 στις: 06/12/09, 22:48 »
Να χαιρεστε την Χουντα σας. Και αυτη τη φορα το λεω κυριολεκτικα. ΝΑ τη χαιρεστε. Να χαιρεστε την αστυνομια σας, να χαιρεστε τα καμαρια σας, να χαιρεστε τους υπουργους σας, να χαιρεστε το κρατος σας που σας "δινει δουλεια" και που "σας τρεφει"και σας "προστατευει". ΝΑ τους χαιρεστε.

Και για οσους δεν καταλαβαν: http://indy1208.wordpress.com/2009/12/06/%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-612-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/


Έχεις κάποια έγκυρη πηγή να μας παραθέσεις?
Και τι ακριβώς βλέπουμε στις φωτογραφίες?Γιατί δεν παραθέτεις και αυτές που άτομα με μαντήλια και κουκούλα σπάνε βιτρίνες με αξίνα?
Η χούντα ποια είναι ακριβώς? Όχι προφανώς αυτή που κατέβασε τη σημαία από την πρυτανεία και ανέβασε μια άλλη?Η επόμενη ας είναι αυτή στην Ακρόπολή ή στη Βουλή γιατί όχι?
Από αυτά τα "καμάρια" που επιτέθηκαν στον πρύτανη ή εξοπλίστηκαν με φουτουριστικές μάσκες και κατέβηκαν στην Αθήνα να κάψουν ποιος θα μας προστατεύσει?
Δεν είδα να καίγεστε για τη νεαρή δόκιμη που ακόμα βρίσκεται στο νοσοκομείο ή για τον αστυνομικό που τον χτύπησαν με τσεκούρι πριν λίγες μέρες.Γιατί άνθρωποι είναι όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς που δε χωνεύουμε. Τους υπουργούς "μας", τους βουλευτές "μας", τους αστυνομικούς "μας" εμείς τους βάζουμε εκεί που τους βάζουμε.Δεν έρχονται από άλλο πλανήτη στη γη και ειδικά στην Αθήνα.Άνθρωποι που μεγαλώσαμε μαζί στην ίδια κοινωνία είναι.Το πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί ξεκινάει από χαμηλά, από εμάς όλους δεν είναι εξωγήινοι όλοι αυτοί.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3277 στις: 06/12/09, 22:51 »
@GK
Όχι εδώ είσαι τελείως λάθος.
Την αστειότητα του παραλληρισμού σου νομίζω μπορείς να την καταλάβεις και εσύ με λίγη σκέψη παραπάνω,οπότε δεν την σχολιάζω.
Τώρα στα υπόλοιπα.Ας πούμε ότι όσον αφορά τους απλούς αστυνομικούς τα λεγόμενά σου έχουν κάποια βάση.Προσωπικά περισσότερη λύπη παρά θυμό νιώθω για την πάρτη τους.
Αλλά σχετικά με τα ΜΑΤ(που είναι και στις περισσότερες περιπτώσεις το τμήμα κρούσης της αστυνομίας) είσαι τελείως άστοχος.Μιλάμε για άνθρώπους αιμοσταγείς και σαδιστές που ενώ γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το μοναδικό πράγμα που θα κάνουν είναι να προκαλούν,να ψεκάζουν,να δέρνουν και ενίοτε να δολοφονούν επιλέγουν παρόλαυτά τη συγκεκριμένη "ασχολία" για κάποια ευρώ παραπάνω.
Οπότε αυτά τα "σκάρτοι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα" δεν ευσταθούν καθώς το συγκεκριμένο είναι από μόνο του ένα 100 τοις εκατό σκάρτο επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3278 στις: 06/12/09, 23:22 »
Έχεις κάποια έγκυρη πηγή να μας παραθέσεις?
Θεωρείς ότι οι φωτογραφίες είναι προιόν photoshop? Πώς ακριβώς ορίζεις την έγκυρη πηγή?


Και τι ακριβώς βλέπουμε στις φωτογραφίες?Γιατί δεν παραθέτεις και αυτές που άτομα με μαντήλια και κουκούλα σπάνε βιτρίνες με αξίνα?
Το τι βλέπουμε στις φωτογραφίες το καταλαβαίνει και ένα 5χρονο. Τι σημαίνει ότι υπάρχουν άτομα που σπάνε βιτρίνες και πώς ακριβώς θα αντικρούσουν τα όσα βλέπουμε στις φωτογραφίες?


Η χούντα ποια είναι ακριβώς? Όχι προφανώς αυτή που κατέβασε τη σημαία από την πρυτανεία και ανέβασε μια άλλη?Η επόμενη ας είναι αυτή στην Ακρόπολή ή στη Βουλή γιατί όχι?
Εδώ μπάτσοι σκοτώνουν πολίτες / δέρνουν διαδηλωτές και εσένα σε ενδιαφέρει το πανί, πανί που αντικαταστήθηκε μάλιστα με συμβολικό σκοπό.


Από αυτά τα "καμάρια" που επιτέθηκαν στον πρύτανη ή εξοπλίστηκαν με φουτουριστικές μάσκες και κατέβηκαν στην Αθήνα να κάψουν ποιος θα μας προστατεύσει?
Σωστά, χρειαζόμαστε περισσότερα "καμάρια" που κατηγορούν από το pc τους τις ενέργεις διαδηλωτών λες και ζουν μια κυριακή όπως τις άλλες...


Δεν είδα να καίγεστε για τη νεαρή δόκιμη που ακόμα βρίσκεται στο νοσοκομείο ή για τον αστυνομικό που τον χτύπησαν με τσεκούρι πριν λίγες μέρες.Γιατί άνθρωποι είναι όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς που δε χωνεύουμε.

Το ποιος καίγεται και γιατί καίγεται δε θα το καταλάβεις από τον καναπέ σου. Και δεν είναι τόσο σοφό να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι δολοφονίες/επιθέσεις μεταξύ κοινών πολιτών με δολοφονία του "προστάτη" έναντι του "προστατευόμενου".


Τους υπουργούς "μας", τους βουλευτές "μας", τους αστυνομικούς "μας" εμείς τους βάζουμε εκεί που τους βάζουμε.Δεν έρχονται από άλλο πλανήτη στη γη και ειδικά στην Αθήνα.Άνθρωποι που μεγαλώσαμε μαζί στην ίδια κοινωνία είναι.Το πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί ξεκινάει από χαμηλά, από εμάς όλους δεν είναι εξωγήινοι όλοι αυτοί.
Καλύτερα να μη γενικεύεις με το "εμείς". Επίσης, τι σημαίνει ότι "μεγαλώσαμε στην ίδια κοινωνία", ότι έχουν το δικαίωμα να δρουν ανεξέλεγκτα χωρίς αντίλογο?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3279 στις: 06/12/09, 23:23 »
Να χαιρεστε την Χουντα σας. Και αυτη τη φορα το λεω κυριολεκτικα. ΝΑ τη χαιρεστε. Να χαιρεστε την αστυνομια σας, να χαιρεστε τα καμαρια σας, να χαιρεστε τους υπουργους σας, να χαιρεστε το κρατος σας που σας "δινει δουλεια" και που "σας τρεφει"και σας "προστατευει". ΝΑ τους χαιρεστε.

Και για οσους δεν καταλαβαν: http://indy1208.wordpress.com/2009/12/06/%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-612-%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/


Έχεις κάποια έγκυρη πηγή να μας παραθέσεις?
Και τι ακριβώς βλέπουμε στις φωτογραφίες?Γιατί δεν παραθέτεις και αυτές που άτομα με μαντήλια και κουκούλα σπάνε βιτρίνες με αξίνα?
Η χούντα ποια είναι ακριβώς? Όχι προφανώς αυτή που κατέβασε τη σημαία από την πρυτανεία και ανέβασε μια άλλη?Η επόμενη ας είναι αυτή στην Ακρόπολή ή στη Βουλή γιατί όχι?
Από αυτά τα "καμάρια" που επιτέθηκαν στον πρύτανη ή εξοπλίστηκαν με φουτουριστικές μάσκες και κατέβηκαν στην Αθήνα να κάψουν ποιος θα μας προστατεύσει?
Δεν είδα να καίγεστε για τη νεαρή δόκιμη που ακόμα βρίσκεται στο νοσοκομείο ή για τον αστυνομικό που τον χτύπησαν με τσεκούρι πριν λίγες μέρες.Γιατί άνθρωποι είναι όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς που δε χωνεύουμε. Τους υπουργούς "μας", τους βουλευτές "μας", τους αστυνομικούς "μας" εμείς τους βάζουμε εκεί που τους βάζουμε.Δεν έρχονται από άλλο πλανήτη στη γη και ειδικά στην Αθήνα.Άνθρωποι που μεγαλώσαμε μαζί στην ίδια κοινωνία είναι.Το πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί ξεκινάει από χαμηλά, από εμάς όλους δεν είναι εξωγήινοι όλοι αυτοί.

Iσως δεν συμφωνησουμε για ιδιους λογους αλλα και εγω δεν τρελαθηκα οταν ειδα να ανεβαινει η κοκκινομαυρη σημαια.Με το κατεβασμα της αλλης σημαιας δεν ειχα προβλημα αλλα το ανεβασμα μιας αλλης που μαλιστα εκφραζει ενα συγκεκριμενο χωρο.Θα ημουν ενταξει αν ανεβαινε μια σημαια με το σημα της καταληψης ξερω γω η τιποτα.

Επισης το χτυπημα(δεν ξερουμε και τι σοι χτυπημα ηταν) στον πρυτανη ηταν αστοχο και βλακωδες.Εγινε κατα τη στιγμη της εφοδου και επειδη ο ιδιος το επαιξε υπερασπιστης και εχει καποια ευθυνη και ο ιδιος αλλα και παλι το θεωρω ηλιθιο.

Τη χουντα ισως να μην την δεις απο 10 ματωμενους στα πεζοδρομια αν κατεβηκες ομως η στη πορεια η στ κεντρο τον τελευταιο μηνα και ειδικα τις τελευταιες μερες την ειδες ανεξαρτητα των πεποιθησεων σου.

Οσο για τους τραυματισμενους αστυνομικους..Στις ασχετες επιθεσεις και τα ντου στους πυροβολισμους κλπ που γινονται σε αστυνομους γενικα ειμαι αντιθετος  για 2 λογους.1.Δεν πιστευω οτι προσφερουν κατι.2.Ο αλλος ναι ειναι μπατσος αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του αξιζει ο θανατος ξερω γω η το ξυλο.Εκει ειναι και αυτο που λεει ο gk δηλαδη το δεντρο και οχι το δασος.
Ομως οταν μιλαμε για τραυματιες απο πορειες φυσικα και θα ενδιαφερθω για τους τραυματισμους των διαδηλωτων και φυσικα οχι για τους αντιπαλους που στη προκειμενη περιπτωση ειναι οι Ματατζηδες.Και ειναι αντιπαλοι απο ολες τις αποψεις.Απο το θεσμικο/θεωρητικο τους ρολο μεχρι τον πρακτικο ρολο τους εκεινης της στιγμης οπου θελουν να με μαζεψουν/μαυρισουν στο ξυλο.

Παντως αν εχει ορεξη καποιος απο αυτους που μιλανε για επιθεση στη βουλη ή σε διαφορα ''κεφαλια'' θα ηθελα να μου απαντησει στα παραπανω ερωτηματα.

« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/09, 23:29 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3280 στις: 06/12/09, 23:24 »
@GK
Όχι εδώ είσαι τελείως λάθος.
Την αστειότητα του παραλληρισμού σου νομίζω μπορείς να την καταλάβεις και εσύ με λίγη σκέψη παραπάνω,οπότε δεν την σχολιάζω.
Τώρα στα υπόλοιπα.Ας πούμε ότι όσον αφορά τους απλούς αστυνομικούς τα λεγόμενά σου έχουν κάποια βάση.Προσωπικά περισσότερη λύπη παρά θυμό νιώθω για την πάρτη τους.
Αλλά σχετικά με τα ΜΑΤ(που είναι και στις περισσότερες περιπτώσεις το τμήμα κρούσης της αστυνομίας) είσαι τελείως άστοχος.Μιλάμε για άνθρώπους αιμοσταγείς και σαδιστές που ενώ γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το μοναδικό πράγμα που θα κάνουν είναι να προκαλούν,να ψεκάζουν,να δέρνουν και ενίοτε να δολοφονούν επιλέγουν παρόλαυτά τη συγκεκριμένη "ασχολία" για κάποια ευρώ παραπάνω.
Οπότε αυτά τα "σκάρτοι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα" δεν ευσταθούν καθώς το συγκεκριμένο είναι από μόνο του ένα 100 τοις εκατό σκάρτο επάγγελμα.
Δεν το κατάλαβα αυτό.. Από πότε οι δυνάμεις καταστολής είναι άχρηστες; Εγώ δηλαδή σήμερα που πήγα με το μικρό μου ανηψάκι στο ΟΑΚΑ και άκουγα και έβλεπα τις μολότωφ απ'έξω, και εν τέλει δεν πάθαμε τίποτα, δεν πρέπει να το πιστώσω αυτό στην αστυνομία και συγκεκριμένα στους άντρες των ΜΑΤ; Που πήγα στο πάρκινγκ του σταδίου και βρήκα το αυτοκίνητο μου ανέπαφο; Όταν γίνονται επεισόδια στα γήπεδα ή στους δρόμους από τον καθένα που γουστάρει να τα σπάει, δεν θέλουμε όλοι μας τα ΜΑΤ να προστατεύουν τη δημόσια περιουσία; Όχι, κανένα επάγγελμα δεν είναι σκάρτο.. Απλά κάποια επαγγέλματα είναι λιγότερο συμπαθή απ'ότι κάποια άλλα..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3281 στις: 06/12/09, 23:34 »
Μα faser τα επεισόδια προκλήθηκαν ακριβώς λόγω της ύπαρξης των δυνάμεων που εσύ "ευχαριστείς"...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3282 στις: 06/12/09, 23:37 »
Μα faser τα επεισόδια προκλήθηκαν ακριβώς λόγω της ύπαρξης των δυνάμεων που εσύ "ευχαριστείς"...
Μπορείς να μου δώσεις μια έγκυρη πηγή που να λέει ποιος πρωτοξεκίνησε τα επεισόδια, γιατί εγώ πραγματικά δεν γνωρίζω αυτό που μου λες τώρα.. Αλλά και έτσι να είναι, υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που τις φασαρίες τις ξεκινάνε οι χούλιγκανς.. Και τότε σαν απλός φίλαθλος τις θέλεις τις δυνάμεις καταστολής να κάνουν σωστά τη δουλειά τους..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3283 στις: 06/12/09, 23:40 »
Faser δίνεις λάθος παράδειγμα,γιατί τα μπάχαλα στο οακα έγιναν εξαιτίας της παρουσίας των ΜΑΤ(τους την πέσαν βάζελοι και φενταγίν μαζί.)
Γενικά sorry αλλά δεν μπορείς να μου αλλάξεις την άποψη,θεωρώ ότι σε έναν όμορφο κόσμο οι ματατζήδες δεν θα είχαν καμία θέση.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3284 στις: 06/12/09, 23:41 »
Απ ό,τι γνωρίζω, (και μπορώ να το επιβεβαιώσω ή να το διαψεύσω από 1ο χέρι αύριο) τα επεισόδια ξεκίνησαν από τους Fentagin (κυρίως) οι οποίοι στο ημίχρονο επιτέθηκαν ενάντια στις δυνάμεις των ΜΑΤ. Από 'κει και πέρα ακολούθησαν καδρόνια και μολότοφ από τη μια μεριά, δακρυγόνα από την άλλη. Δεν υπάρξε σύγκρουση ανάμεσα σε οπαδούς Ατρομήτου - Παναθηναικού.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3285 στις: 07/12/09, 00:01 »
Faser δίνεις λάθος παράδειγμα,γιατί τα μπάχαλα στο οακα έγιναν εξαιτίας της παρουσίας των ΜΑΤ(τους την πέσαν βάζελοι και φενταγίν μαζί.)
Γενικά sorry αλλά δεν μπορείς να μου αλλάξεις την άποψη,θεωρώ ότι σε έναν όμορφο κόσμο οι ματατζήδες δεν θα είχαν καμία θέση.
Κοίταξε να δεις.. Κάποτε είχα ρωτήσει ένα βιολόγο γιατί υπάρχουν οι σφήκες και οι σκορπιοί.. Αμφότερα είναι αηδιαστικά, ενοχλητικά και προπαντώς επικίνδυνα ζώα.. Ο συγκεκριμένος βιολόγος μου απάντησε ότι τα συγκεκριμένα ζώα αποτελούν μέρος της τροφικής αλυσίδας η οποία εφόσον διαταραχθεί, απαιτούνται πολλά χρόνια για να ξαναέρθει σε ισορροπία.. Αν δεν υπήρχαν για παράδειγμα οι σφήκες, ο αριθμός των μυγών θα γινόταν τεράστιος.. Το επόμενο βήμα θα ήταν η αύξηση του πληθυσμού των βατράχων και το επόμενο βήμα θα ήταν η μετατροπή πολλών λιμνών αλλά και χερσαίων περιοχών σε έλη τα οποία θα ανέδυαν αναθυμιάσεις, μικρόβια και ασθένειες.. Με αυτό θέλω να πω, ότι με μια πρώτη ματιά μπορεί κάποια επαγγέλματα να μας φαίνονται παρασιτικά αλλά εν τούτοις στη βίαιη κοινωνία που ζούμε κάπου-κάπου χρειάζονται.. Αν δεν υπήρχε πόλεμος δεν θα υπήρχαν και οι στρατιωτικοί, αλλά δυστυχώς υπάρχει και υπάρχουν.. Αν εξασφαλιστεί η παγκόσμια ειρήνη, φαντάζομαι ότι καμία κυβέρνηση δεν θα κάθεται να πληρώνει τους στρατιωτικούς..
Απ ό,τι γνωρίζω, (και μπορώ να το επιβεβαιώσω ή να το διαψεύσω από 1ο χέρι αύριο) τα επεισόδια ξεκίνησαν από τους Fentagin (κυρίως) οι οποίοι στο ημίχρονο επιτέθηκαν ενάντια στις δυνάμεις των ΜΑΤ. Από 'κει και πέρα ακολούθησαν καδρόνια και μολότοφ από τη μια μεριά, δακρυγόνα από την άλλη. Δεν υπάρξε σύγκρουση ανάμεσα σε οπαδούς Ατρομήτου - Παναθηναικού.
gers, μέσα στο γήπεδο παρατηρούσα γύρω στους 250-300 οπαδούς του Ατρόμητου, οι οποίοι έμειναν στις θέσεις τους και κατά την ώρα των επεισοδίων οπότε δεν μπορεί να τα άρχισαν τα επεισόδια εκείνοι.. Στο γήπεδο πάντως κάποιοι που επικοινώνησαν με γνωστούς τους έμαθαν ότι μπήκαν στα πέριξ του ΟΑΚΑ αντιεξουσιαστές και συνεπλάκησαν με ΜΑΤ.. Ούτε αυτό το πιστεύω προσωπικά εφόσον δεν είχαν καμία δουλειά εκεί, αλλά στο κέντρο και στις καταλειμμένες σχολές.. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω να συμφωνείς ότι η ύπαρξη και μόνο των ΜΑΤ είναι ικανή συνθήκη για να αρχίσουν συμπλοκές.. Και αν υποθέσουμε ότι κάποιοι προκλήθηκαν από το πνεύμα των ημερών και ξεκίνησαν τον καυγά με τα ΜΑΤ, θέλεις να μου πεις ότι ο χουλιγκανισμός στην Ελλάδα έχει σταματήσει και μπορούμε πλέον χωρίς την αστυνομία, γιατί αν ανοίξεις μια οποιαδήποτε εφημερίδα, θα δεις σχεδόν κάθε μέρα ρεπορτάζ για συμπλοκές οπαδών και για καταστροφές συνδέσμων.. Δεν νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι ακόμα να διεξαχθεί ένας ποδοσφαιρικός αγώνας χωρίς αστυνομία.. Μακάρι, αλλά ακόμα είναι νωρίς.. Εδώ και στην Αγγλία που θεωρητικά αλλά και πρακτικά το θέμα με το χουλιγκανισμό το έχουν λύσει, εν τούτοις στο Old Trafford έβλεπες τους αστυνομικούς με τα άλογα και τα γκλομπ..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3286 στις: 07/12/09, 00:12 »
Παράθεση
Ο πρύτανης ήταν με κάποιους εξοργισμένος και συζητούσε έντονα με τους αντιεξουσιαστές που τον βοηθούσαν για παρόμοιες καταστάσεις που πέρασε σαν φοιτητής στην προηγούμενη χούντα (των συνταγματαρχών μάλλον). Κρίνοντας απο την όψη του έδειχνε να έχει αναπνευστικό πρόβλημα μάλλον απο τα δακρυγόνα που έπεφταν βροχή, με τίποτα δε φαινόταν χτυπημένος. Κάποιοι αντιεξουσιαστες του έδωσαν νερό και μαλόξ.
Αν το πάνε για προβοκάτσια έχουν ατυχήσει. Υπάρχουν μάλιστα και φωτογραφίες αφού στο σημείο τραβούσε ένας γνωστός φωτορεπόρτερ (τυχαίνει να τον γνωρίζω προσωπικά) και αρκετοί γνωστοί δημοσιογράφοι.
Θα τους ξεβρακώσουμε πολύ άνετα!!
Sχολιο καποιου στο tvxs.Να δουμε αν θα επαληθευτει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3287 στις: 07/12/09, 00:15 »
faser και εσένα ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με το μοντέλο της σημερινής κοινωνίας για να συμφωνήσω και με την παρουσία των ματατζήδων?
Επίσης είναι στρατοί--------->πόλεμοι
και όχι πόλεμοι----------->στρατοί

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3288 στις: 07/12/09, 00:23 »
@ faser,

Για την ιστορία και μόνο, στη διάρκεια του ημιχρόνου, τα 2/3 των οπαδών του Ατρομήτου έφυγαν από την εξέδρα μαζί με αρκετά πανό..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3289 στις: 07/12/09, 00:29 »
faser και εσένα ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με το μοντέλο της σημερινής κοινωνίας για να συμφωνήσω και με την παρουσία των ματατζήδων?
Επίσης είναι στρατοί--------->πόλεμοι
και όχι πόλεμοι----------->στρατοί
Συμφωνείς-δεν συμφωνείς με το μοντέλο της σημερινής κοινωνίας, η παρουσία της αστυνομίας ορισμένες φορές είναι αναγκαία.. Όταν εγώ ήμουν στα 18 μου και κατέβαινα στις πορείες, μια φορά, δίπλα μου είχε πάρει φωτιά ένα βενζινάδικο.. Ενώ όλοι τρέχαμε για να σωθούμε από πιθανή έκρηξη των ντεπόσιτων, 3 άντρες των ΜΑΤ με κίνδυνο να σκοτωθούν, έπεσαν πάνω στο βενζινάδικο και έσβηναν τις φωτιές με τις ασπίδες τους.. Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα ότι αν ήμουν εγώ στη θέση τους ακόμη θα έτρεχα, παρόλα αυτά εκείνοι δεν έτρεξαν και πολύ πιθανόν να αποσόβησαν και την έκρηξη.. Για εμένα, εκείνη τη στιγμή, οι άντρες των ΜΑΤ ήταν αναγκαίοι..

 
Με το τελευταίο δεν συμφωνώ καθόλου.. Στο μυαλό των κρατών είναι ο πόλεμος γι'αυτό οργανώνουν στρατούς και όχι σκέφτονται να φτιάξουν στρατούς και προκύπτουν οι πόλεμοι.. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο..
@ faser,

Για την ιστορία και μόνο, στη διάρκεια του ημιχρόνου, τα 2/3 των οπαδών του Ατρομήτου έφυγαν από την εξέδρα μαζί με αρκετά πανό..
Ομολογώ ότι δεν παρατήρησα καμία φυγή οπαδών του Ατρόμητου.. Με την πρώτη μολότωφ που ακούστηκε κάποιοι μάζεψαν κάποια πανό και πήγαν προς τις άκρες της κερκίδας να κοιτάξουν αλλά μετά ξαναγύρισαν στις θέσεις τους και ξανατοποθέτησαν τα πανό.. Τέλος πάντων, αν μπορείς μάθε από τις πηγές σου αύριο και αν θες ενημέρωσε μας..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3290 στις: 07/12/09, 00:34 »
Faser με μεμονωμένα περιστατικά δεν βγάζουμε άκρη.Το 91 ματατζήδες πετούσαν χημικά σε πυροσβέστες στο Καπα-μαρούσι για να μην σβήσουν έγκαιρα τη φωτιά με αποτέλεσμα τον θάνατο 4 ανθρώπων.


Ναι σωστό αυτό αλλά και πάλι κατάργηση των στρατών σημαίνει αυτόματα και κατάργηση των πολέμων.Τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι αλληλένδετες έννοιες.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3291 στις: 07/12/09, 00:59 »
Για οτιδήποτε λέγεται εδώ, υπάρχει και ο αντίλογος. (Αυτοί που πιστεύουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια, όπως βλέπω μερικούς εδώ μέσα, ας περιμένουν λίγα χρόνια μέχρι να κατασταλάξουν αυτά που'χουν στο μυαλό τους). Παραφράζοντας τα λόγια του King_Mob/Roufus, θα μπορούσε κανείς να πει:

"Να χαιρεστε την αναρχία σας. Να χαιρεστε τα χουλιγκάνια σας, να χαιρεστε τους τρομοκράτες σας, να χαιρεστε τους δολοφόνους σας, να χαιρεστε τις καταστροφές, τους τραυματισμούς, τους θανάτους που προκαλέσατε. Δόξα και τιμή στον αγώνα σας να μας γλυτώσετε από τα σύμβολα της εξουσίας. Ας κάνουμε υπομονή: Μόλις πεθάνουν όλοι οι μπάτσοι και καούν όλες οι τράπεζες, ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός"

Ας το επεκτεινω για να δειτε τον παραλογισμο!Σκοτωνεται ενα παιδι σε μια εθνικη οδο απο λαθος του οδηγου-πατερα του.Μετα βγαινουν καποιοι και κανουν πορεια οπου θυμουνται τον μικρο Κωστακη και λενε ποσο κακος οδηγος(μπατσος) ηταν ο πατερας του.Δεν μιλανε ουτε για τους κακους δρομους ουτε για την αθλια οδηγικη παιδεια.nice.

Υπάρχουν αυτοί που θα μιλήσουν για τους κακούς δρόμους και την οδηγική παιδεία, αλλά δεν μισούν/χτυπούν τους τροχονόμους που επιβλέπουν την κυκλοφορία.

Εδώ μπάτσοι σκοτώνουν πολίτες / δέρνουν διαδηλωτές και εσένα σε ενδιαφέρει το πανί, πανί που αντικαταστήθηκε μάλιστα με συμβολικό σκοπό.


Εδώ οι αντιεξουσιαστές χτυπούν έως σκοτώνουν ανθρώπους (εκτός αν οι μπάτσοι δεν είναι άνθρωποι αλλά γουρούνια), κι εσένα σε ενδιαφέρει να φύγει το σύμβολο του έθνους (που δεν έχει σχέση με καμιά κυβέρνηση), για να βάλεις το δικό σου πανί/σύμβολο.

Δεν είδα να καίγεστε για τη νεαρή δόκιμη που ακόμα βρίσκεται στο νοσοκομείο ή για τον αστυνομικό που τον χτύπησαν με τσεκούρι πριν λίγες μέρες.Γιατί άνθρωποι είναι όλοι οι άλλοι εκτός από αυτούς που δε χωνεύουμε.

Το ποιος καίγεται και γιατί καίγεται δε θα το καταλάβεις από τον καναπέ σου. Και δεν είναι τόσο σοφό να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι δολοφονίες/επιθέσεις μεταξύ κοινών πολιτών με δολοφονία του "προστάτη" έναντι του "προστατευόμενου".

Δηλαδή: Σκότωσε κι εσύ έναν μπάτσο, μπορείς! Η ζωή του έχει μικρότερη αξία από οποιουδήποτε άλλου...

Ομως οταν μιλαμε για τραυματιες απο πορειες φυσικα και θα ενδιαφερθω για τους τραυματισμους των διαδηλωτων και φυσικα οχι για τους αντιπαλους που στη προκειμενη περιπτωση ειναι οι Ματατζηδες.Και ειναι αντιπαλοι απο ολες τις αποψεις.Απο το θεσμικο/θεωρητικο τους ρολο μεχρι τον πρακτικο ρολο τους εκεινης της στιγμης οπου θελουν να με μαζεψουν/μαυρισουν στο ξυλο.

Παρομοίως όπως παραπάνω: Ας τραυματιστούν τα γουρούνια, δεν είναι άνθρωποι, είναι μισητοί αντίπαλοι.
Περιέργως, όποτε έχει τύχει να περνάω κοντά από αστυνομικούς και από ματατζήδες (ακόμα και σε πορεία), δεν είχαν την επιθυμία να με μαζεψουν/μαυρισουν στο ξυλο. Γιατί άραγε να τους έρχεται η επιθυμία με σενα; χμμμ  ::)

Faser δίνεις λάθος παράδειγμα,γιατί τα μπάχαλα στο οακα έγιναν εξαιτίας της παρουσίας των ΜΑΤ(τους την πέσαν βάζελοι και φενταγίν μαζί.)

Η παρουσία και μόνο είναι αφορμή για επίθεση; Χμμ, ναι, ξέχασα, οι μπάτσοι είναι πάντα γουρούνια και πάντα μισητοί αντίπαλοι και πρέπει να τους εξοντώνουμε όπου τους βρούμε.


Λοιπόν, επειδή δεν μπορεί να γίνει ανταλλαγή απόψεων με φανατικούς, και επειδή κάποια πράγματα πο λένε φέρνουν σε δύσκολη θέση το site και τους διαχειριστές του, ξεκινώ θέτοντας την συζήτηση στον Κάδο (με τον περιορισμό των 3 μηνυμάτων ανά 24ωρο) ελπίζοντας πως θα ηρεμήσουν τα πνεύματα. Αν δεν ηρεμήσουν, και ιδίως αν υπάρχει έμμεση προτροπή σε παράνομες έως εγκληματικές πράξεις, θα σβήστούν μηνύματα ή/και θα κλειδωθεί η συζήτηση ή/και θα αποκλειστούν χρήστες. (και αυτό μπορείτε να το χαρακτηρίσετε με όποια προσφιλή σας λέξη επιθυμείτε, από μέσα σας)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3292 στις: 07/12/09, 01:06 »
@ gers και s.s.: Πραγματικα τα ΜΑΤ δε μου ειναι καθολου συμπαθες σωμα, αλλα δυστυχως, ετσι οπως ειναι η κοινωνια μας, ειναι απολυτως απαραιτητα...το οτι τα επεισοδια οφειλονται σε αυτους ειναι ο,τι πιο τραγικο εχω ακουσει...αν καποιοι ξεκινουν επεισοδια επειδη υπαρχουν τα ΜΑΤ, τοτε σιγουρα το κανουν για αλλο λογο κ αυτο ειναι μονο η αφορμη κ μαλιστα, πολυ φθηνη...

Οσο για το "πανι", φιλε Gers, καποιοι πεθαναν γι' αυτο κ για να μπορεις εσυ να το λες ετσι...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3293 στις: 07/12/09, 12:20 »
gers

Πραγματικά αν θεωρείς το Indymedia έγκυρη πηγή πραγματικά σταματώ να το συζητώ γιατί δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ.Από τη μέρα που είδα ότι απόψεις που δεν τους άρεσαν τις έσβηναν από τη σελίδα τους σταμάτησα και να ασχολούμαι και απλά διαβάζω διάφορα από κει σε άλλα blogs ή site απλά επιβεβαιώνοντας την άποψή μου.

Εγώ δεν είπα ότι θα αντικρούσουν κάτι οι φωτογραφίες με τις αξίνες αλλά αφού θέλουμε ενημέρωση σφαιρική (εάν τη θέλουμε πάντα) γιατί δεν δείχνουν κι αυτές ώστε να καταδικάσουν τις ενέργειες καταστροφής?Μήπως επειδή πάλι δε θέλουμε?

Εάν εσύ σκουπίζεσαι στην τουαλέτα με το "πανί" πρόβλημά σου για μένα δεν είναι πανί.Και μη μου λες για συμβολικές κινήσεις γιατί θα θυμηθώ την αμίμητη fairy που μου λεγε ότι το να καις περίπτερα είναι ακτιβιστική ενέργεια.

Επίσης επειδή κάτι έχασα μάλλον επειδή δεν ήσουν σαφής σε ποιους αναφέρεσαι ως "καμάρια που κατηγορούν απ το pc τους τις ενέργειες διαδηλωτών"?

Εγώ, εσύ, ο βουλευτής, ο κουκουλοφόρος, ο αστυνομικός βγήκαμε από την ίδια κοινωνία. Όπως κατά τη γνώμη σου αυτό δεν δικαιολογεί την αυθαιρεσία για τις ενέργειες ενός αστυνομικού δεν δικαιολογεί και τις ενέργειες ενός κουκουλοφόρου που καταστρέφει.

Ο καθένας βλέπει όπως θέλει τα πράγματα.Κατηγορούμε τον κακό αστυνομικό -και ορθώς- που χρησιμοποιεί βία έως και σκοτώνει στην προκειμένη περίπτωση έναν αθώο πολίτη όμως οτιδήποτε πέρα από αυτό δε μας ενοχλεί γιατί γίνεται με κάποιο σκοπό λες και όλοι οι άλλοι είναι μυρμήγκια που δεν έγινε και τίποτα να σκοτωθούν.Ολα καλά λοιπόν.

Πραγματικά απορώ πως με τόσο κόσμο που γνωρίζω και είναι πολύς ποτέ δεν έμαθα για αναίτια επίθεση εναντίον τους σε πορείες.
Παρεπιπτόντως χτες ήμουν στο κέντρο ευτυχώς νωρίς γιατί πραγματικά δε θέλησα να βρεθώ μπροστά σε κάποιον που θα κρατάει καδρόνι ή γκλομπ αν και πραγματικά βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι εάν έμενα εκεί δε θα ερχόταν ένας αστυνομικός να με χτυπήσει.

Άκουγα χτες τον πατέρα ενός από τους προσαχθέντες του στεκιού Ρεσάλτο που έλεγε ότι τα μπουκάλια τα είχαν για ανακύκλωση,την κηροζίνη για τη σόμπα και τις βαριοπούλες και γω δεν ξέρω για ποιο λόγο.Αν είσαι στα 50 σου αναρχικός όπως αυτός υποστήριζε δεν κάθεσαι να λες φτηνές δικαιολογίες παρά υποστηρίζεις την όποια ιδεολογία σου χωρίς υπεκφυγές.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/09, 12:22 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3294 στις: 08/12/09, 03:52 »
τετοιες μερες σκεφτηκα δεν θα εχουν ξαναγράψει στο αστυνομια και αλητεια (ενα απο τα πιο μακροχρονια thread του κιθαρα). και φυσικα και υπηρχαν "νεες" σελιδες και "νεα" μηνυματα.  Και ρε παιδια ρωταω, αυτο το thread υπαρχει εδω και 2,3 χρονια. Δεν βαριεστε τα ιδια ατομα να λετε συνεχεια και συνεχεια και συνεχεια και συνεχεια τα ιδια πραγματα ? Δηλαδη, το ανοιγω διαβαζω μια σελιδα, θελω να απαντησω και μετα λεω "γιατι να απαντησω στο χ ατομο? αφου αν παω καποιες σελιδες πισω θα δω τον εαυτο μου να κανει την ιδια ακριβως συζητηση με το ιδιο ακριβως ατομο" ....

χαχα! Και μολις ειδα οτι με αναφερατε! Αχ! συγκινηθηκα! Με θυμαστε!!!  ;D
Μετα απο 3 χρονια ασχολιστε με το τι ειπε η fairy πριν τοσο καιρο! Αχ! Να κατι που δεν αλλαξε λοιπον στην ζωη μου! Τα φλεγομενα περιπτερα!!
Εδω ειμαι λοιπον! Σας αγαπαω ολους γιατι μου θυμιζετε ωραιες εποχες! Ενταξει εχουν αλλαξει λιγο οι αποψεις μου για τα εξαρχεια κ τους αναρχικους και τους μπατσουλιδες (οπως τους ειπε κ ενας κυριουλης τις προαλλες). Που εισαι ρε freeminnd να ανοιξουμε καμια κουβεντουλα?? ?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 03:54 από Morgana Milfey »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3295 στις: 08/12/09, 15:40 »
αν και πραγματικά βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι εάν έμενα εκεί δε θα ερχόταν ένας αστυνομικός να με χτυπήσει.
Να προσεχεις ομως γιατι η φωτια προκαλει σοβαρα εγκαυματα. Και το γκλομπ του αστυνομικου ποναει για μερες μετα. Δεν λεει και να φας ξυλο και να καψεις το χερι σου.


Άκουγα χτες τον πατέρα ενός από τους προσαχθέντες του στεκιού Ρεσάλτο που έλεγε ότι τα μπουκάλια τα είχαν για ανακύκλωση,την κηροζίνη για τη σόμπα και τις βαριοπούλες και γω δεν ξέρω για ποιο λόγο.Αν είσαι στα 50 σου αναρχικός όπως αυτός υποστήριζε δεν κάθεσαι να λες φτηνές δικαιολογίες παρά υποστηρίζεις την όποια ιδεολογία σου χωρίς υπεκφυγές.
Συγνωμη, το γεγονος οτι ειχαν κηροζινη για τη σομπα (περα απο μια λογικη που λεει οτι για να ζεσταθεις με μια τετοια σομπα χρειαζεσαι καυσιμο) ΓΙΑΤΙ σκατα ακριβως το θεωρεις φτηνη δικαιολογια? Γιατι ακριβως το θεωρεις υπεκφυγη? Εχω και γω στο σπιτι μου μπουκαλια απο μπυρες που πινω και τα εχω σε μια σακουλα για ανακυκλωση, το ιδιο και με πετρελαιο για το καλοριφερ που το χρησιμοποιω για να ζεσταθω. Α και κατι πανια που εχω για να ξεσκονιζω. Και παω στοιχημα οτι κι εσυ εχεις, και ο καθενας. Υπεκφευγουμε ολοι του γεγονοτος οτι ειμαστε κατασκευαστες εκρηκτηικων? Να και κατι το οποιο ομολογω δνε γνωριζα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3296 στις: 08/12/09, 15:55 »
Άκουγα χτες τον πατέρα ενός από τους προσαχθέντες του στεκιού Ρεσάλτο που έλεγε ότι τα μπουκάλια τα είχαν για ανακύκλωση,την κηροζίνη για τη σόμπα και τις βαριοπούλες και γω δεν ξέρω για ποιο λόγο.Αν είσαι στα 50 σου αναρχικός όπως αυτός υποστήριζε δεν κάθεσαι να λες φτηνές δικαιολογίες παρά υποστηρίζεις την όποια ιδεολογία σου χωρίς υπεκφυγές.
Συγνωμη, το γεγονος οτι ειχαν κηροζινη για τη σομπα (περα απο μια λογικη που λεει οτι για να ζεσταθεις με μια τετοια σομπα χρειαζεσαι καυσιμο) ΓΙΑΤΙ σκατα ακριβως το θεωρεις φτηνη δικαιολογια? Γιατι ακριβως το θεωρεις υπεκφυγη? Εχω και γω στο σπιτι μου μπουκαλια απο μπυρες που πινω και τα εχω σε μια σακουλα για ανακυκλωση, το ιδιο και με πετρελαιο για το καλοριφερ που το χρησιμοποιω για να ζεσταθω. Α και κατι πανια που εχω για να ξεσκονιζω. Και παω στοιχημα οτι κι εσυ εχεις, και ο καθενας. Υπεκφευγουμε ολοι του γεγονοτος οτι ειμαστε κατασκευαστες εκρηκτηικων? Να και κατι το οποιο ομολογω δνε γνωριζα.

Δηλαδή συγκρίνεις τα πράγματα που βρίσκονται σε ένα αυτοδιαχειριζόμενο χώρο όπως το Ρεσάλτο, με ένα σπίτι? Ή μήπως η μητέρα μου, στο σπίτι που έχουμε αντίστοιχα υλικά θεωρείται το ίδιο ύποπτη στη παρασκευή εκρηκτικών? Ας βάλουμε ένα όριο λογικής στα επιχειρήματά μας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3297 στις: 08/12/09, 16:04 »
Δυστυχως, καλως η κακως θεωρουνται το ιδιο υποπτοι. Εδω στο σπιτι των παιδιων που υποτιθεται ανηκουν στην τρομοκρατικη οργανωση συνομωσιες πυρηνων της φωτιας, εφεραν ως "αποδεικτικο" στοιχειο για συμμετοχη τους στην οργανωση (και αφου δεν βρηκαν εκρηκτικες υλες) μια χυτρα!!!!!!!!!!!! Τωρα αν ενας οποιοσδηποτε χωρος που βγαινει αντικρατικος λογος θεωρειται υποπτος και οτιδηποτε βρισκεται εκει μεσα ειναι εξ ισου υποπτο για τρομοκρατια, νομιζω οτι ειναι προφανες οτι τα ορια στα επιχειρηματα μας τα διευρυνει η αστυνομια με τις πραξεις της. Και θα ξαναπω λοιπον, απο ποτε μια σομπα με το υλικο καυσης της και ενα σφυρι που βρισκονται σε εναν χωρο που χρησιμοποιειται για διαφορους λογους αποτελουν ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ στοιχεια ωστε να δημιουργησεις δικογραφια με ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ. Απαντηστε μου σε αυτο και βλεπουμε που ειναι τα ορια. Α και ξεχασα φυσικα το αλλο ακραιο αποδεικτικο στοιχειο που εντυπωσιασμενος ειπε ενας δημοσιογραφος. "Βρεθηκαν εντυπα αντιεξουσιαστικου περιεχουμενου". Ω του θαυματος, σε εναν αυτοδιαχειριζομενο χωρο εχουν αναρχικες εφημεριδες και φυλλαδια. Ατρανταχτο αποδεικτικο στοιχειο για δημιουργια δικογραφιας με κακουργηματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3298 στις: 08/12/09, 16:39 »
Καλό θα είναι να ψάξετε πρώτα κάποια πράγματα πριν καταδικάσετε τα παιδιά από το ρεσάλτο.
Έχετε υπόψιν σας ότι η μπύρες ήταν διάσπαρτες στο χώρο από πάρτυ,συναθροίσεις κλπ και τις έστησαν μαζί για να βγεί ωραία η πικ.
Για την γελοιότητατων καναλιών τι να πεις.Μιλούσαν για γιάφκα και ενώ περίμενες να δεις τίποτα G3 ξέρωγω έδειχναν σε φωταγραφίες τις μπύρες,τις μάσκες,έναν υπολογιστή( ??? ???) και μια βαριοπούλα.
Τσεκάρετε και αυτό:


ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Ψήφισμα αρ. 284

Μετά από τα θλιβερά γεγονότα που συνέβησαν στην πόλη μας, το Δημοτικό Συμβούλιο Κερατσινίου κατά πλειοψηφία (των κ. Δημητρίου Μουρίκη και κας Σοφίας Θωμάρεη εχόντων την άποψη ότι πρέπει να γίνει δεκτό το υποβληθέν δικό τους ψήφισμα) αποφάσισε:

1ον/ Δηλώνουμε ότι δεν ανεχόμαστε στην πόλη μας την κρατική καταστολή για πολιτικές πράξεις και ενέργειες.

2ον/ Καταγγέλλουμε την επίθεση της αστυνομίας στον πολιτικό χώρο ΡΕΣΑΛΤΟ του Κερατσινίου και το Δημαρχιακό Μέγαρο.

3ον/ Η πολιτική κίνηση ΡΕΣΑΛΤΟ λειτουργεί και δραστηριοποιείται στην πόλη μας με πολιτικές, καλλιτεχνικές, πολιτιστικές και άλλες εκδηλώσεις.

4ον/ Ζητάμε να αφεθούν ελεύθεροι οι 64 συλληφθέντες πολίτες που συνελήφθησαν στην πόλη μας.

5ον/ Δηλώνουμε ότι κανένα αδίκημα ή καταστροφή δεν συντελέστηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο.

6ον/ Η πράξη εισόδου στο Δημαρχείο των 42 συλληφθέντων για μας είναι μια καθαρά πολιτική πράξη και την αποδεχόμαστε.

7ον/ Καταγγέλλουμε τα ΜΜΕ που διαστρέβλωσαν και παραποίησαν τα γεγονότα συνειδητά ή από λάθος πληροφόρηση.

8ον/ Η Διοίκηση του Δήμου να οργανώσει συνέντευξη τύπου για να αποκαταστήσει την αλήθεια, διότι στην πόλη μας θεωρούμε θεμιτή την πολιτική πράξη.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΛΕΟΝΤΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
1/ Υπουργό Προστασίας του Πολίτη
2/ Υπουργό Εσωτερικών και Αποκέντρωσης
3/ Εισαγγελία Πειραιά
4/ ΜΜΕ

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3299 στις: 08/12/09, 18:36 »
αν και πραγματικά βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι εάν έμενα εκεί δε θα ερχόταν ένας αστυνομικός να με χτυπήσει.
Να προσεχεις ομως γιατι η φωτια προκαλει σοβαρα εγκαυματα. Και το γκλομπ του αστυνομικου ποναει για μερες μετα. Δεν λεει και να φας ξυλο και να καψεις το χερι σου.

27 χρόνια τώρα πάντως δεν το χω κάψει το χέρι μου γιατί ξέρω που το βάζω.
Και γω έχω μπουκάλια σπίτι μου αλλά όταν βρίσκεις σε ένα τετοιο χώρο μπουκάλια, βαριοπούλες, αντιασφυξιογόνες μάσκες, κηροζίνη γιατί άραγε να πηγαίνει το μυαλό σου ότι όλα αυτά θα γίνονταν μολότωφ και σπασμενες βιτρίνες?


Άκουγα χτες τον πατέρα ενός από τους προσαχθέντες του στεκιού Ρεσάλτο που έλεγε ότι τα μπουκάλια τα είχαν για ανακύκλωση,την κηροζίνη για τη σόμπα και τις βαριοπούλες και γω δεν ξέρω για ποιο λόγο.Αν είσαι στα 50 σου αναρχικός όπως αυτός υποστήριζε δεν κάθεσαι να λες φτηνές δικαιολογίες παρά υποστηρίζεις την όποια ιδεολογία σου χωρίς υπεκφυγές.
Συγνωμη, το γεγονος οτι ειχαν κηροζινη για τη σομπα (περα απο μια λογικη που λεει οτι για να ζεσταθεις με μια τετοια σομπα χρειαζεσαι καυσιμο) ΓΙΑΤΙ σκατα ακριβως το θεωρεις φτηνη δικαιολογια? Γιατι ακριβως το θεωρεις υπεκφυγη? Εχω και γω στο σπιτι μου μπουκαλια απο μπυρες που πινω και τα εχω σε μια σακουλα για ανακυκλωση, το ιδιο και με πετρελαιο για το καλοριφερ που το χρησιμοποιω για να ζεσταθω. Α και κατι πανια που εχω για να ξεσκονιζω. Και παω στοιχημα οτι κι εσυ εχεις, και ο καθενας. Υπεκφευγουμε ολοι του γεγονοτος οτι ειμαστε κατασκευαστες εκρηκτηικων? Να και κατι το οποιο ομολογω δνε γνωριζα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...