Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694812 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε μου δοκίμασες να τους βάλεις παράλληλα??
Όπως λέει και εδώ : http://www.electroniccircuits.gr/pyknwtes.html κάτω κάτω..!



β) Σύνδεση πυκνωτών παράλληλα. Η σύνδεση πυκνωτών σε παράλληλη διάταξη επιτυγχάνεται ενώνοντας τους ακροδέκτες των πυκνωτών μεταξύ τους. Η συνολική χωρητικότητα στην περίπτωση αυτή θα ισούται με το άθροισμα των χωρητικοτήτων όλων των πυκνωτών. Οπότε στην περίπτωση σου θα έχουμε:
C=C1 + C2 + C3.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 18:18 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
οταν ταξινομησα τα υλικα προς δυσαρεστη εκπληξη, ειδα οτι μου λειπει ενας 100nF πυκνωτης + οτι τα SPDT και DPDT ειναι on/on 
 Αναγκαστικα, απο Τριτη που εχω εξοδο ( φανταρακι  ) θα παω να ψαξω για το πυκνωτακι που μου λειπει και να να παρω τα σωστα on/off.

Ίκαρε όχι, σωστά είναι on/on.
Απλά στο κύκλωμα έγραψα on/off για να δείξω την λειτουργία που κάνει ο διακόπτης.

Οι δύο διακόπτες είναι on/on:
Low Cost FT-SPDT on/on
Low Cost FT-DPDT on/on
όπως έδειξα στα υλικά: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Φίλε μου δοκίμασες να τους βάλεις παράλληλα??
Όπως λέει και εδώ : http://www.electroniccircuits.gr/pyknwtes.html κάτω κάτω..!



β) Σύνδεση πυκνωτών παράλληλα. Η σύνδεση πυκνωτών σε παράλληλη διάταξη επιτυγχάνεται ενώνοντας τους ακροδέκτες των πυκνωτών μεταξύ τους. Η συνολική χωρητικότητα στην περίπτωση αυτή θα ισούται με το άθροισμα των χωρητικοτήτων όλων των πυκνωτών. Οπότε στην περίπτωση σου θα έχουμε:
C=C1 + C2 + C3.



  Σε ευχαριστω φιλε μου για την επεξηγηση. Δυστυχως, δεν εχω 3 πυκωντες αλλιως θα εκανα την παραλληλη συνδεση που μου υπεδειξες. Αναγκαστικα, υπομονη μεχρι την Τριτη. Και παλι ευχαριστω πολυ!


 
οταν ταξινομησα τα υλικα προς δυσαρεστη εκπληξη, ειδα οτι μου λειπει ενας 100nF πυκνωτης + οτι τα SPDT και DPDT ειναι on/on 
 Αναγκαστικα, απο Τριτη που εχω εξοδο ( φανταρακι  ) θα παω να ψαξω για το πυκνωτακι που μου λειπει και να να παρω τα σωστα on/off.

Ίκαρε όχι, σωστά είναι on/on.
Απλά στο κύκλωμα έγραψα on/off για να δείξω την λειτουργία που κάνει ο διακόπτης.

Οι δύο διακόπτες είναι on/on:
Low Cost FT-SPDT on/on
Low Cost FT-DPDT on/on
όπως έδειξα στα υλικά: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg632660#msg632660



  Εχεις απολυτο δικιο Αδριανε, παραλειψη δικη μου. Με το που παρω το πυκνωτακι, θα συνεχισω.


   Κατι ακομη, καποτε ειχα παρει απο εναν φιλο, εναν τσιγαροενισχυτη. Με την παροδο του χρονου, το πακετο των τσιγαρων, που στεγαζε το κυκλωματακι χαλασε με αποτελεσμα να μεινει μονο το κυκλωμα.
 
  Βλεποντας το, παρατηρησα προς εκπληξην μου, οτι αποτελειται απο το LM386 N-1 και 3 ηλεκτρολυτικους πυκνωτες μαζι με input/output jack + 0,2Watt ηχειακι στα 8Ω.


  Δεν ειμαι καλος στο να ζωγραφιζω εικονες αλλα μπορω με απλα λογια να γραψω την σχεδιαση του και καποιος εμπειροτερος απο εμενα, να το σχεδιασει με απλες εικονες. Πραγματικα, ειναι πανευκολο στην υλοποιηση του και σιγουρα εχει χαζο κοστολογιο.
 
  Το δινω αυτο ως ιδεα σε καποιον που δε θελει να μπλεξει με πεταλακια ή με την ιδεα του ενισχυτη που ειχες παραθεσει περισυ.
  Τι θα ελεγες να παραθεσω απλα λογια το τι παει που και να προσπαθησεις εσυ ή οποιοσδηποτε τα καταφερνει καλα να το σχεδιασει σε εικονα κ.τ.λ.?


  Επισης, αν συνδεσεις το output σε κανονικο ενισχυτη, λειτουργει σαν Fuzz.


  Περαν τουτου, περιμενω πως και πως να μου ερθουν τα υλικα για overdrive.


 Εχω τελειωσει το buffer, το booster, εκανα μερικα mods στο Wah, εχω στη μεση το ενισχυτακι και περιμενω το overdrive. Οπως καταλαβαινεις, ειμαι σε αναμμενα καρβουνα :)
 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
παιδιά να πω μια ιδέα;

επειδή είστε και πολλοί και κάνετε και πολύ δουλειά, γιατί δεν καταχωρείτε τα έτοιμα κυκλώματα στο wiki του site ώστε να είναι πιο οργανωμένα και να μπορεί κανείς να τα βρει εύκολα, και επίσης να ανανεώνονται τυχόν νέες βερσιόν;

εδώ στο τόπικ, γίνεται, με το συμπάθιο χαμός. αν και υπάρχουν τα απίστευτα νομίζω πως αυτό το φορμά βολέβει περισσότερο για συζήτηση, ενώ το wiki θα μπορούσε να λειτουργεί παράλληλα σαν αρχείο.

φιλικά
κ.

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ (περιμένοντας τα υλικά από banzai για το booster  8)  ) σκεπτόμενος το επόμενό μου project, λέω να ρίξω 2 ιδέες στο τραπέζι..

1) Τι θα λέγατε για ένα diy τροφοδοτικό με 8-9 εξόδους των 9 και 12volt για να ταίσουμε τα πεταλάκια μας; Με καμιά μόντα για μικρή πτώση τάσης (όπως μισοτελειωμένη μπαταρία  ;)  )
2) Η δεύτερη ιδέα (εφόσον βλέπω ότι το επίπεδο δυσκολίας έχει αυξηθεί) είναι ένα πεταλάκι με πραγματική λάμπα (γι'αυτούς που δε θέλουν να παραγγείλουν έτοιμα kit ).
 
E, το πολύ πολύ αντί για πετάλι να γίνει φωτιστικό για το δωμάτιο.!  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου Στα (-ύρο? .. -μάτη?..) και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Είναι καλές οι ιδέες σου, εάν υπάρχει ενδιαφέρον θα προχωρήσουμε με κάτι παρόμοιο..

Σε πρώτη φάση δες την κατασκευή ενός από τα πιο πετυχημένα πετάλια με δύο λάμπες που κυκλοφορούν: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφ

Έω ήδη κάτι πολύ ενδιαφέρον στο μυαλό μου για επόμενο project και ψάχνω χρόνο να το δουλέψω όπως πρέπει για να το φτιάξουμε εδώ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Γειά σου Στα (-ύρο? .. -μάτη?..) και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Στάθης ;D    Έχω διαβάσει όλο το θέμα τουλάχιστον 2 φορές και πραγματικά, επειδή μπαίνω και σε ξένα diy forum , η δουλειά που έχει γίνει είναι άξια συγχαρητηρίων..
Απλά, επειδή μου αρέσει να φτιάχνω απ'την αρχή τα πετάλια μου, δε μου άρεσε η ιδέα του έτοιμου κιτ από το εξωτερικό..
Νομίζω ότι θα ήταν ωραίο να δούμε κάποια έστω απλή υλοποίηση με μια 12ΑΧ7 (που δεν είναι και τόσο ακριβή νομίζω ::) ) σε vero layout.
Εγώ απλά προτάσεις έκανα. 0:)


offtopic PS: Ανδριανέ θα με υιοθετήσεις;; χαχα  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 13:03 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Αρχικα, καλως ηρθες στην παρεα μας Σταθη.




  Φιλε μου, το θεμα ειναι εκπληκτικο. Το εχω διαβασει κι εγω 1 φορα ολοκληρο και σημερα το ξαναδιαβαζω. Μεχρι το βραδακι θα το εχω τελειωσει.
 
   Ηδη ειναι σχεδον 2 χρονων και φαντασου εχει ακομη πολυ ενδιαφερων και θα συνεχισει να εχει!


  Θα σου προτεινα, με βαση το avatar που εχεις, μετα το booster να φτιαξεις ενα proco rat. Ειναι απο τα αγαπημενα πεταλια του David.
 
 Ψαχνοντας ειχα βρει ενα vero layout του rat με mods μαζι. Αν θελεις, το ανεβαζω. Θελω κι εγω μετα το barber Od, να το φτιαξω.


  Η 12ax7, δεν ειναι ακριβη. Μπορεις να βρεις κινεζουλες στα 3-4€ Ψαξε για γιουκασλαβες philips. Υπαρχουν ακομη και ειναι ωραιες. Τωρα αμα βρεις Ολλανδεζα, θα εισαι τυχερος αλλα θα την πληρωσεις λιγο παραπανω. Επισης η αντιστοιχη ονομασια της 12ax7 ειναι ecc83. Αν θυμαμαι καλα, η δευτερη ειναι διαδεδομενη κυριως στην Ευρωπη.


 
 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε Ίκαρε είσαι μέσα στο μυαλό μου..! Αν και σκεφτόμουν έναν κλώνο του ρώσικου big muff ( Civil War Russian version) Όσο για τη λάμπα κοίταζα κάποιες της Electro Harmonix. Δε μπορώ να καταλάβω ποια είναι η διαφορά στον ήχο από μια με 3 ευρώ ας πούμε.. Και εφόσον είναι τόσο φτηνές, γιατί δεν κυκλοφορούν αρκετά σχηματικά με λαμπάτα πεταλάκια;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 15:55 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Χαιρομαι που διαβαζεις το sabro tone. Μερικες φορες, απο εκει ψαχνω για verified veros τα οποια θα ηθελα να υλοποιησω. Ξεκινησε το οταν θα εισαι ετοιμος.


  Το θεμα λυχνια ειναι μεγαλο κεφαλαιο. Υπαρχουν προενισχυτριες που δινουν balance στον ηχο, αλλες με διαυγεια, αλλες πιο μουντες, αλλες με λιγοτερο θορυβο ή με πολυ gain και ου το καθεξης.


  Τη διαφορα στον ηχο θα την καταλαβεις οταν τις ακουσεις. Καποτε ειχα μερικες προενισχυτριες και ειχα γραψει καπου τις εντυπωσεις μου. Σου τις παραθετω:


 [size=78%]http://forum.kithara.gr/index.php?topic=54925.msg438613#msg438613[/size]


 
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Για όσους φίλους επισκέφθηκαν το παρόν tread πρόσφατα, δείτε εδώ ένα :

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY

..μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανανεώσω την λίστα με το νέο υλικό έκτοτε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
λέω να ρίξω 2 ιδέες στο τραπέζι..

1) Τι θα λέγατε για ένα diy τροφοδοτικό με 8-9 εξόδους των 9 και 12volt για να ταίσουμε τα πεταλάκια μας; Με καμιά μόντα για μικρή πτώση τάσης (όπως μισοτελειωμένη μπαταρία  ;)  )



Καλησπερα και απο μενα,
η ιδεα σου ειναι καλη αλλα η γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε να αφησουμε μεγαλες τασεις εξω απο αυτο το θεμα...
Ετσι οπως το βλεπω εγω,αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο βοηθαει κυριως αρχαριους με τις κατασκευες τους...
Κατα τη γνωμη μου παλι,ενα τροφοδοτικο απαιτει καποια εμπειρια γιατι και η παραμικρη κινηση μπορει να αποβει μοιραια.Δεν ειναι δηλαδη κατι που θα συνιστουσα σε καποιον αρχαριο....

Παρολ'αυτα τετοιες κατασκευες υπαρχουν....
http://www.tonepad.com/getFileInfo.asp?id=111
http://www.generalguitargadgets.com/projects/24-power-supplies/23-four-output-isolated

Καλη τυχη ;D

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Τη διαφορα στον ηχο θα την καταλαβεις οταν τις ακουσεις. Καποτε ειχα μερικες προενισχυτριες και ειχα γραψει καπου τις εντυπωσεις μου. Σου τις παραθετω: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=54925.msg438613#msg438613



Ίκαρε ωραίο post  :o

Παράθεση

Καλησπερα και απο μενα,η ιδεα σου ειναι καλη αλλα η γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε να αφησουμε μεγαλες τασεις εξω απο αυτο το θεμα...Ετσι οπως το βλεπω εγω,αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο βοηθαει κυριως αρχαριους με τις κατασκευες τους...
Κατα τη γνωμη μου παλι,ενα τροφοδοτικο απαιτει καποια εμπειρια γιατι και η παραμικρη κινηση μπορει να αποβει μοιραια.Δεν ειναι δηλαδη κατι που θα συνιστουσα σε καποιον αρχαριο....


 :-\ 
Νομίζω ότι είναι ένα καλό project εφόσον οι περισσότεροι που συμμετέχουν έχουν ήδη από 2-3 υλοποιήσεις diy σπίτι τους..Θέλω να πω, ότι υπάρχει κάποια εμπειρία από πίσω... Δε ξέρω.. Εγώ μια ιδέα έριξα.. :-X 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 21:29 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Φυσικα,
ειναι καλη ιδεα...
αλλα συνεχως συμμετεχουν και αλλοι νεοι σε αυτην την δραση που γινεται...
Τελος παντων τα λεμε! ;D

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
f


   Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:


  Γιατι στην R1 και R14 γραφουν οι αντιστασεις μετα την τιμη το γραμμα R, 100R??? Μηπως εννοει 100Ω? Μαλλον ναι.


 Επισης καπου καποιος ειχε αναφερει πως κανουμε bias τα J201. Θυμαστε τον τροπο?

 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/12, 00:37 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σε συνέχεια της συζήτησης εδώ:
Απ: Ερωτήσεις...

..ποστάρω κυκλώματα για ένα Effects Loop και 2 Effect Loops Switchers με LEDs:

Effects Loop Switcher: Complete Wiring with LED


 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/12, 15:52 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..και

2 Effect Loops Switcher: Complete Wiring with LEDs


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλικά για τα Effect Loops Switchers:

Βύσματα:
Neutrik jack, open, Mono
Neutrik jack, open, Stereo
Το ένα είναι Stereo (ΙΝ) και όλα τα άλλα Mono.
 
Ποδοδιακόπτες:
Taiwan Blue 3PDT switch

LEDs:
LED 5mm red ultrabright 8000mcd
ή ότι άλλο χρώμα θέλετε.

Αντίσταση για τα LED:
3,9k, MF 0,25W

Clip μπαταρίας:
Battery Snap I-Standard
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/12, 16:04 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Ψάχνοντας αμέτρητες ώρες σε forum, ανακάλυψα ένα κόλπο για να ανακαλύπτουμε τυχόν λάθη σε κυκλώματα που φτιάχνουμε (debugging).!
Οι παλιοί λογικά θα το ξέρουν αλλά εμένα επειδή μου φαίνεται απίστευτα χρήσιμο εργαλείο σκέφτηκα να το μοιραστώ με τους υπόλοιπους συνφορουμίτες  8)
http://diy-fever.com/misc/audio-probe/
Έχω επισυνάψει και μια φωτογραφία για έξτρα βοήθεια.


Στην ουσία βάζεις κάτι να παίζει στην είσοδο του πεταλιού όπως cdplayer η το line out της κάρτας ήχου του υπολογιστή η ακόμα καλύτερα τη γιαγιά σου να γρατζουνάει τη κιθάρα..  :P
Στην είσοδο του ενισχυτή συνδέεις ένα καλώδιο κιθάρας που το ένα άκρο το βάζεις στη γείωση του εφέ και το άλλο το βάζεις σε διάφορα μέρη του κυκλώματος (μέσω ενός πυκνωτή) ξεκινώντας από την είσοδο του εφέ για να δεις η μάλλον να ακούσεις που υπάρχει το πρόβλημα..


Επίσης εδώ είναι ένας αρκετά πλήρης οδηγός αποσφαλμάτωσης με αρκετές περιπτώσεις λαθών που μπορεί να προκύψουν:
http://www.geofex.com/fxdebug/fxdebug.htm

Παράθεση

Γιατι στην R1 και R14 γραφουν οι αντιστασεις μετα την τιμη το γραμμα R, 100R??? Μηπως εννοει 100Ω? Μαλλον ναι.

Το έκλεψα από ένα forum:

European way of writing 100 ohm..
They place the letters R , K ,or M where the decimal point goes.
For instance

2K2 = 2.2 Kohm
100R = 100 ohm
1M2 = 1.2 Mohm

R = ohms
K = kilohms
M = Megohms


Συμπέρασμα: Εννοεί ohm ο ποιητής  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 00:28 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
    Γεια σου Σταθη


 
  Χαιρομαι που το εχεις παρει κι εσυ πολυ ζεστα. Αυτο το μαραφετι, πρεπει να το φτιαξω για να ψαχνω λαθακια που θα κανω.
 
   Εβαλα σημερα παραγγελια απο το pedalpartplus.com οτι χρειαζομαι για να φτιαξω το okko diablo. Εχω ακουσει αμετρητα κλιπ απο τον Greg Hilden καθως και απο αλλους κατοχους του στο youtube και με κεντρισε στο να το φτιαξω. Θα αργησουν να ερθουν τα υλικα, πραγμα που σημαινει οτι μεχρι να ερθει, θα εχω τελειωσιε το overdrive. Αντε να ψηθεις και για το rat ή θα βαλεις πλωρη για το civil war πρωτα?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ψάχνοντας αμέτρητες ώρες σε forum, ανακάλυψα ένα κόλπο για να ανακαλύπτουμε τυχόν λάθη σε κυκλώματα που φτιάχνουμε (debugging).!

Ναι, έχουμε αναφερθεί σε αυτό το εργαλείο, είναι πολύ χρήσιμο:
Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Ναι, έχουμε αναφερθεί σε αυτό το εργαλείο, είναι πολύ χρήσιμο:http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74983.msg584974#msg584974

oups.!  :-[  Και ήμουν σίγουρος ότι δεν το είχα δει εδώ..



Παράθεση
Αντε να ψηθεις και για το rat ή θα βαλεις πλωρη για το civil war πρωτα?


Βασικά μετά από διάβασμα της κριτικής του adr1anos για το large beaver από κάτι βιντεάκια και λίγο googlάρισμα,νομίζω ότι πρέπει να το φτιάξω οπωσδήποτε..!!
Όμως δε βρίσκω με τίποτα vero layout και μάλλον θα πάω για το civil war..
Και όσο για το ψήσιμο.. Στο φούρνο είμαι.! Στο grill..!! :p
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 08:22 από sta.papad »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εβαλα σημερα παραγγελια απο το pedalpartplus.com οτι χρειαζομαι για να φτιαξω το okko diablo. Εχω ακουσει αμετρητα κλιπ απο τον Greg Hilden καθως και απο αλλους κατοχους του στο youtube και με κεντρισε στο να το φτιαξω.

Λοιπόν αυτό το okko diablo φαίνεται και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!..

Μετά από λίγη έρευνα, βρηκα ότι έχει βασιστεί αρχικά στο Mini Booster το Jack Orman, με την κλασική συστοιχία δύο τρανζίστορ, και μετά ο Orman έβαλε δύο τέτοιες σε σειρά, και έχει καταλήξει στο Booster 2.5, τον πρόγονο του okko diablo.

Βρήκα το πλήρες σχηματικό και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον με τα επιπλέον ρυθμιστικά που προσθέτει στην αρχική ιδέα.

Επίσης υπάρχει και το στάδιο okko booster που ταιριάζει κουτί μαζί με το diablo, οπότε νομίζω ότι αυτά μαζί θα έκαναν ένα πολύ ευέλικτο πετάλι.
 
Περιγράφονται όλα πολύ καλά εδώ: http://revolutiondeux.blogspot.com/2012/01/okko-diablo-boost.html
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 10:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
 Σταθη, ετοιμασου για φουρνο!!!


 
[size=78%]
Εβαλα σημερα παραγγελια απο το pedalpartplus.com οτι χρειαζομαι για να φτιαξω το okko diablo. Εχω ακουσει αμετρητα κλιπ απο τον Greg Hilden καθως και απο αλλους κατοχους του στο youtube και με κεντρισε στο να το φτιαξω.
[/size]
[size=78%]
Λοιπόν αυτό το okko diablo φαίνεται και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!..

Μετά από λίγη έρευνα, βρηκα ότι έχει βασιστεί αρχικά στο Mini Booster το Jack Orman, με την κλασική συστοιχία δύο τρανζίστορ, και μετά ο Orman έβαλε δύο τέτοιες σε σειρά, και έχει καταλήξει στο Booster 2.5, τον πρόγονο του okko diablo.

Βρήκα το πλήρες σχηματικό και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον με τα επιπλέον ρυθμιστικά που προσθέτει στην αρχική ιδέα.

Επίσης υπάρχει και το στάδιο okko booster που ταιριάζει κουτί μαζί με το diablo, οπότε νομίζω ότι αυτά μαζί θα έκαναν ένα πολύ ευέλικτο πετάλι.
 
Περιγράφονται όλα πολύ καλά εδώ: http://revolutiondeux.blogspot.com/2012/01/okko-diablo-boost.html
[/size]
[size=78%]


  Επειδη θα αργησει πολυ η παραγγελια απο το pedalparts, αυριο το πρωι θα κανω μια βολτα στην τοπικη αγορα για να μαζεψω τα υλικα για το diablo. Εχω πολυ  καλη διαθεση για diy.


  Αδριανε, θα χρειαστω τα φωτα σου σε αυτο το κυκλωματακι για το  bias των J201[/size]


   Νομιζω βαζω το μαυρο καλωδιακι του πολυμετρου στη γειωση και το κοκκινο στο Drain του J201 και χρησιμοποιοντας τα Vr1 και Vr2 πρεπει να βρισκομαι στα 4,5- 5 Volt, σωστα?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 00:29 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
f


   Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:


  Γιατι στην R1 και R14 γραφουν οι αντιστασεις μετα την τιμη το γραμμα R, 100R??? Μηπως εννοει 100Ω? Μαλλον ναι.


 Επισης καπου καποιος ειχε αναφερει πως κανουμε bias τα J201. Θυμαστε τον τροπο?

 


Eιχα ακουσει παλια κλιπακια απο αυτο το πεταλι και με ειχε εντυπωσιασει, πολυ περισοτερο το Okko Bass-tard για το μπασο. Υπαρχει μηπως και σχηματικο γι' αυτο το πεταλι;
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)