Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 695131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλή ερώτηση.. αλλά τα πράγματα έχουν ως εξής:
Η μέθοδος αυτή είναι σαν το στηθοσκόπιο του παθολόγου. Αν το πάρω εγώ που είμαι άσχετος με την ιατρική, θα καταφέρω στην καλύτερη περίπτωση να ακούσω αν λειτουργεί η καρδιά σου ή αν πέθανες.. Στα χέρια όμως του ειδικού, ακούγονται όλες οι παθήσεις, το καρδιακό φύσημα, οι πνευμονικές αποφράξεις, κλπ.
Έτσι και με το εργαλείο αποσφαλμάτωσης, όσες πιο πολλές γνώσεις έχεις γύρω από το κύκλωμα και την λειτουργία του, τόσα πιο πολλές αστοχίες μπορείς να διαγνώσεις και να διορθώσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
γεια σας ξανα παιδιά! ρε θέλω να πάρω ιδέες για το τί υλικά χρησιμοποιείται για να προστατέψετε τα κουτιά των πεταλακίων μετά από βάψημο ή κόλλημα κάποιας εικόνας και τα λοιπά...εγώ περνάω ένα λούστρο για ξύλο που είχα που είναι αρκετά καλό ως προς την "διαφανότητα" αλλά όχι τόσο καλό ως προς την αντοχή. εννοώ πως με λίγη δύναμη ξύνεται και αφήνει σημάδι.οπότε μάλλον είναι ακατάλληλο. έχω ακούσει για υγρό γυαλί, αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβό. έχετε κάτι να προτείνετε???

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν βάφεις με σπρέι το ανθεκτικότερο προστατευτικό είναι το βερνίκι.
ανάλογα με το είδος του χρώματος που βάφεις παίρνεις και το κατάλληλο βερνίκι , οπότε καλό είναι να παίρνεις της ίδιας εταιρίας.
βασικό είναι να χρησιμοποιείς αρχικά αστάρι , μετά χρώμα και τέλος βερνίκι και ενδιάμεσα να τρίβεις με ψιλό γυαλόχαρτο . το τρίψιμο , εκτός απο το ότι αφαιρεί το περισσευούμενο υλικό κάνοντας το αποτέλεσμα πιο ομαλό , προσφέρει και την απαραίτητη πρόσφυση ώστε να κολλάει καλύτερα η επόμενη στρώση.
τα ανθεκτικότερα βερνίκια είναι αυτά που χρησιμοποιούνται στα αυτοκίνητα (automotive) .

επίσης υπάρχει και η ηλεκτροστατική βαφή η οποία έχει πολύ μεγάλη ανθεκτικότητα και δε χρειάζεται καν βερνίκι. στοιχίζει όμως αρκετά.

για αυτοκόλλητα ,water decals κτλ δεν έχω ιδέα  ??? .

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
εαν φτιαχνεις αρκετα πεταλια η καλυτερη λυση ειναι να ακρυλικο βερνικη πολυουρεθανης νερου το οποιο κοστιζει αν θυμαμαι καλα τα 0.75L 18€ ( αναλογα με την εταιρια, η εφαρμογη γινεται με πινελο ειδικο για βερνικη και με τρεις στρωσεις ειναι σουπερ και απο εμφανιση και απο αντοχη,
στα "+" : παροτι απλωνεται με πινελο και στη πρωτη ματια λες "χαλια βγαινει" εαν το αφησεις σε επιπεδη επιφανεια οι ανωμαλιες απο το πινελιασμα εξαφανιζονται μεσα σε 5 λεπτα και η επιφανεια γινεται 100% flat και με σουπερ γυαλαδα, δεν μυριζει σχεδον καθολου, δεν θελει γυαλοχαρταρισμα τρελο μεταξυ των στρωσεων το υλικο καθεται τελεια πο μονο του πανω στην επιφανεια ...θελει ισα ισα να φτιαξεις δοντι για το επομενο χερι, μετα το τελευταιο χερι δεν θελει buffing γυαλισμα κλπ..ειναι ηδη τελειο, παροτι ειναι νερου οταν στεγνωσει δεν  παθαινει τιποτα εαν βραχει παρα μονο με μπλε ασετον, διαλυτικο κτλ, δεν χρειαζεται αρεωμα, τα 0,75L φτανουν δεν ξερω και εγω για ποσα πεταλια...εχω φτιαξει περιπου 20€ και ουτε στην μεση δεν εχει φτασει ακομα με 3 χερια βερνικη στο καθε ενα και ψιλο παχιες στρωσεις, με 3 χερια (και πολλα λεω ειναι σουπερ, το πινελο καθαριζεται με γαργαρο νερακι βρυσης και σαπουνι πιατων μεσα σε μισο λεπτο.
στα μειον: θελει ειδικο πινελο που κοστιζει περιπου 7 ευρω αλλα ειναι υπερανθεκτικο και δεν χαλαει, αργει να στεγνωσει..θελει περιπου 2 ωρες για να ξαναπερασεις χερι και 5-8, αναλογα με τις συνθηκες περιβαλλοντος για να στεγνωσει εντελως 100% cure παμε για 15νθημερο...εγω εχω παρει ενα φτηνιαρικο φουρνακι με αντιστασεις και μετα απο καθε χερι το βαζω μεσα στους περιπου 75-100 βαθμους (το πολυ) και σε απο σταση περιπου 25 ποντους απο τις αντιστασεις για 20-30 λεπτα και εχω το durable αποτελεσμα που θελω.


 αυτ ειναι απο τα πρωτα που ειχα χρησιμοποιησει αυτο το βερνικη και εκανα την πατατα να τα κανω wet sanding και buffing μετα το τελευταιο χερι.. παρ'ολα αυτα δεν ποσο καλο βγηκε... τα μεταγενεστερα που εφτιαξα ειχαν 100% mirror εφε στο φινιρισμα τους. Για οποιαδηποτα πληροφορια ή tutorial στην διαθεση σου.

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
harris@, έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά , μπράβο!

το βερνίκι που προτείνεις είναι πολύ πιθανό να μην "παντρεύεται" με οποιασδήποτε σύστασης/βάσης χρώμα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
harris@, έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά , μπράβο!

το βερνίκι που προτείνεις είναι πολύ πιθανό να μην "παντρεύεται" με οποιασδήποτε σύστασης/βάσης χρώμα.

Σωστος!!! εγω χρησιμοποιω ακρυλικο ασταρι "για αλουμινιο" σε σπρευ της duplicolor (το οποιο btw εχει και 10 ευρω το κομματι αλλα δεν εχει καμια σχεση με το κλασσικο ασταρι που πουλανε σε σπρευ με το που ψεκασεις το αλουμινενιο κουτι αντιδραει και κανει self etching με την επιφανεις και μεταξυ των χεριων και απλα η βαση για το χρωμα ειναι πολυ durable και οτι χρειαζεται το χρωμα για να πιασει καλα).... και ακρυλικα χρωματα γενικα σε σπρευ. επισης εχω δουλεψει και enamel και κατι χρωματα nitro που ειχε συγγενης μου απο ξυλουργειο και σε ολα εκατσε τελεια ακομα και σε πεταλι με βασικο χρωμα ακρυλικο και σχεδιακια με ...μανο για νυχια . συγκεκριμενα απλωνω 3-4 χερια ασταρι με πολυ ελαφρυ τριψιμο μεταξυ των καιι με διαφορα απο χερι σε χερι 5-10 λεπτα, το τελευταιο χερι το αφηνω περιπου 2ωρες, αντιστοιχα για τον χρωματισμο με την διαφορα οτι μπορει να περασω 2-3 το πολυ χερια παραπανω με την ιδια διαδικασια... εαν εχει ανωμαλιες η επιφανεια μετα το τελευταιο χερι κανω ενα πολυ ελαφρυ wet sanding  και ξαναπερναω αλλα 2 χερια με ελαφρυ τριψιμο για να πιασει καλυτερα το βερνικη μετα, γενικως επειδη ειναι υδατοδιαλυτο το βερνικη αυτο δεν αντιδρα με τα παραπανω και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπιση προβλημα σε καμια κατασκευη, enamel προσπαθω να χρησιμοποιω σπανια γιατι αργουνε να στεγνωσουνε και οταν στεγνωσουνε αναλογα με την μαρκα μπορει να αφησουν μια μαλακη υφη στην επιφανια και στο πρωτο σφιξιμο σε παξιμαδη που θα κανεις να κανει φουσκωμα, κοινως πριν το βερνικωσεις θελει ψησιμο αλλα το ρημαδι καραβρωμαει και δεν με ψηνει εμενα :). Σημερα πηρα ενα μιρκο κουτακι με ασταρι αλουμινιου το οποιο διαλυετε με νιτρο για να κανω δοκιμες καθως και τα δεκα ευρω για το σπρευ αλουμινιου μου φενονται πολλα, αν απλωνει το ιδιο καλα με το βερνικι θα ειναι σουπερ.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο Χάρη, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.  :up

Για όποιον ενδιαφέρεται, αυτό είναι το ακρυλικό βερνίκι πολυουρεθάνης που ανέφερε ο Χάρης:


http://www.benjaminmoore.gr/products/xuloprostasia/422_wood_berniki_akrulikes_poluouretanes_gualistero

Επίσης είναι ιδανικό για τελικό φινίρισμα πάνω από water decals όπως τα περιγράφω εδώ:
 Οδηγός DIY με Φωτο: Decor πεταλιών με Water Slide Decals
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/14, 23:54 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!με σώσατε από πολλά άχρηστα πράγματα που θα αγόραζα...να το τελευταίο πέταλο που έβαλα σε κουτί. το θέλω για μένα οπότε δεν το πολυκούρασα ψάχνοντας με τί να το βάψω. έβαλα λούστρο για ξύλο...οπότε δεν περίμενα και θαύματα!

η ιδέα μου ήρθε από μια ιστορία φίλων μου που  στην πρόβα ο κιθαρίστας έχοντας delay, τραγούδισε το "άστην να λέει" του καρρά λέγοντας όμως "άκου delay"...!!!μικρή λεπτομέρια, το τσιγάρο του καρρα ανάβει μαζί με το πεταλάκι...

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Καλόπιοτο.......εεεεε........καλόπαιχτο ήθελα να πω. ;D
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Καλημέρες! Ξέρουμε κάτι για το παρακάτω site και τα κιτ τους; Έχει κι άλλα εκτός απο τα δικά τους (byoc συμπεριλαμβανομένων) και λιγότερα μεταφορικά απο de gier!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλημέρες! Ξέρουμε κάτι για το παρακάτω site και τα κιτ τους; Έχει κι άλλα εκτός απο τα δικά τους (byoc συμπεριλαμβανομένων) και λιγότερα μεταφορικά απο de gier!
Ανδρέα για ποιό site λες?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Άμα δεν έχει πιεί ο άνθρωπος καφέ... ;D
http://moodysounds.com/index.php?main_page=index&sort=0
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Άμα δεν έχει πιεί ο άνθρωπος καφέ... ;D
http://moodysounds.com/index.php?main_page=index&sort=0
Ενδιαφέρον, δεν το γνώριζα, έχει πολλά κιτ, δυστυχώς κάποια από τα νεότερα της Byoc που ήθελα να πάρω δεν τα βλέπω, έχει περιορισμένη γκάμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
H ιδέα μου ήρθε από μια ιστορία φίλων μου που  στην πρόβα ο κιθαρίστας έχοντας delay, τραγούδισε το "άστην να λέει" του καρρά λέγοντας όμως "άκου delay"...!!!μικρή λεπτομέρια, το τσιγάρο του καρρα ανάβει μαζί με το πεταλάκι...

hahaha, epic!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ανδριανέ ή όποιος άλλος συμφορουμίτης γνωρίζει, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι γίνεται με όλες αυτές τις ηλεκτρονικές συσκευές που πετάνε στα σκουπίδια. Δεν εννοώ από άποψη ανακύκλωσης, αλλά για το υλικό που έχουν επάνω τους, είναι επαναχρησιμοποιήσιμο ? έχει ας πούμε κάποια ημερομηνία λήξεως ανάλογα της χρήσης του ? Υπάρχει λόγος κάποιος που ασχολείται με ηλεκτρονικά όταν δει κάτι τέτοιο για πέταμα να το κρατήσει-μαζέψει για να αφαιρέσει από πάνω διάφορα και να τα χρησιμοποιήσει αλλού ? Πoιά είναι η ελάχιστη οικονομία θα μπορούσε να του κάνει σε ένα project ?  ή είναι καλύτερη η αγορά καινούριων ? και γενικά ότι μπορείς να αναφέρεις πάνω σε αυτό το θέμα. Π.χ. σε σχέση με τα πετάλια, έχουν καμμία σχέση, οι τηλεοράσεις, τα motherboard, τα dvd player,  τα ραδιόφωνα, τα pcmonitor και πάει λέγοντας ? Σας ευχαριστώ.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
δεν σταματάνε οι ιδέες...ή μάλλον οι ανάγκες...
« Απάντηση #1690 στις: 09/04/14, 15:57 »
λοιπόν...πριν λίγο καιρό χάλασε ο μικρός ενισχυτής μου μετά από 16 χρόνια...λογικό.τον είχα σπίτι για να δοκιμάζω αν δουλεύουν τα πετάλια που φτιάχνω. αναγκαστικά έφτιαξα καινούριο ενισχυτή απ'το μηδέν και τον συνέδεσα με το ηχείο του παλιού. οπότε είναι ότι πρέπει για τις δοκιμές που θέλω... χθες όμως χάλασε (πάλι...)το πενταπλό καλώδιο που το βάζουμε στο τροφοτικό για να παίρνουν ρεύμα περισσότερα πεταλάκια.δεν είναι κάτι ακριβό, αλλά που φαίνεται πως δεν θέλω να ξαναγοράσω μιας και ξεκολλάνε οι ενώσεις πολύ εύκολα..έτσι προέκυψε η "ανάγκη" και μαζί η "ιδέα" να φτιάξω μόνος μου ένα τροφοδοτικό για pedalboard. ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα αρκετά σχεδιαγράμματα, αλλά πολύ λίγα σε stripboard, που είναι και τα μοναδικά που μπορώ να καταλάβω και να φτιάξω... έτσι είπα να ρωτήσω αν κανένας από εσάς έχει φτιάξει κάτι παρόμοιο, και εαν έχει τη διάθεση να μοιραστεί μαζί μας το σχεδιάκι που χρησιμοποίησε...ευχαριστώ!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 13/04/14, 16:31
τελικά βρήκα αυτό!

http://guitar-fx-layouts.42897.x6.nabble.com/Advice-Add-a-47r-resistor-on-every-9v-rail-td7294.html#a7320

θα το δοκιμάσω μέχρι αύριο το βράδυ...
παρόλα αυτά όμως εννοείται πως θέλω να ακούσω γνώμες και να γίνει κουβέντα αν έχει ο κόσμος παραπάνω γνώσεις!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 16:31 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
τελικά βρήκα αυτό!

http://guitar-fx-layouts.42897.x6.nabble.com/Advice-Add-a-47r-resistor-on-every-9v-rail-td7294.html#a7320

θα το δοκιμάσω μέχρι αύριο το βράδυ...
παρόλα αυτά όμως εννοείται πως θέλω να ακούσω γνώμες και να γίνει κουβέντα αν έχει ο κόσμος παραπάνω γνώσεις!!


Είναι ότι πιο κλασσικό κύκλωμα υπάρχει για τροφοδοσία.
Έχε υπόψιν σου όμως 2 πράγματα:

1. Το 7809 Voltage Regulator είναι για το πολύ 1-1,5Α. Δεν ξέρω πόσα πετάλια θες να τροφοδοτήσεις, αλλά αν είναι πολλά, μπορεί και να μην αντέξει.
2. Το 7809 χρειάζεται τάση εισόδου +1,5V τουλάχιστον από την τάση εξόδου. Δηλαδή αν θέλεις να πάρεις 9V, θα πρέπει να δώσεις 10,5V. Φυσικά μπορείς να δώσεις αρκετή παραπάνω τάση (νομίζω το 7809 πάει στα 18V), αλλά όλη η υπόλοιπη διαφορά γίνεται θερμότητα. Οπότε θα χρειαστείς ψύκτρα. Και τα ρημάδια τα voltage regulators ζεσταίνονται αρκετά.

Θα σου πρότεινα κάτι άλλο...
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xdc+to+dc+step+down&_nkw=dc+to+dc+step+down&_sacat=0&_from=R40

DC to DC step down modules. Δεν ζεσταίνονται τόσο, είναι σταθεροποιημένα, είναι πάμφθηνα και είναι έτοιμα :)

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις οδηγίες βέγκο!! όντως με βοήθησαν όσον αφορά το τί αντέχει το 7809 και πόσο πρέπει να του δώσω. Πράγματα που δεν θα πήγαινε το μυαλό μου να ψάξω και μετά απτην απάντησή σου έψαξα και έμαθα...παρόλα αυτά λέω να του δώσω μια ευκαιρία μιας και αγόρασα τα υλικά ήδη (αν και τα 7809 που πήρα είναι τα μικρά που αντέχουν μόνο 100ma) και μιας και φοβάμαι ακόμα να παίζω κατευθείαν με μεγαλύτερες τάσεις για να βάλω τα dc to dc που εστειλες!μικρό με χτύπησε το ρεύμα παίζοντας...όχι και στα 30!!!οπότε λέω να έχω κάτι "εμπορικό" που θα διασφαλίζει τα μικρούλια βολτσ που θέλουμε...!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εμενα παντως στη δουλεια με εχει χτυπησει αρκετες φορες το ρευμα, μετα απο σημειο το συνηθιζεις  ;D και δεν παθαινεις και τιποτα συνηθως, δεν παθαινεις τιποτα συνηθως, δεν παθαινεις τιποτα συνηθως, δεν παθαινεις τιποτα συνηθως  ;D ;D ;D
Περα απο την πλακα θελει προσοχη, αλλα με DC to DC και αν δεν κανεις δουλεια οταν εχεις το τροφοδοτικο στο ρευμα, δυσκολα θα παθεις κατι, εκτος αν σου εχει φυγει κανενα καλωδιο. Γειωνουμε παντα τα σασι για αυτο τον λογο!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα κύριοι! Ξέρει κανείς να με βοηθήσει με αυτό:
http://www.premierguitar.com/articles/mxr-distortion-plus-mods-1
Τι χρειάζομαι; που θα τα βρω; θα μου δώσει μεγαλύτερη παραμόρφωση και sustain;
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Καλημέρα κύριοι! Ξέρει κανείς να με βοηθήσει με αυτό:
http://www.premierguitar.com/articles/mxr-distortion-plus-mods-1
Τι χρειάζομαι; που θα τα βρω; θα μου δώσει μεγαλύτερη παραμόρφωση και sustain;



Στα γρήγορα που το είδα έχει παραπάνω διόδους συνδεδεμένες σε σειρά και αυτό δίνει παραπάνω παραμόρφωση

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
γεια το mxr dist
« Απάντηση #1696 στις: 13/04/14, 16:10 »
φίλε σε αυτό που ψάχνεις, θα σε βοηθήσει πολύ αυτό το λινκ μάλλον...!!!είναι σε vero ακριβός το πετάλι με τα μοντς απ'το λινκ που έστειλες!
http://tagboardeffects.blogspot.gr/2013/01/mxr-distortion-w-wampler-mods.html


Συγχώνευση μηνυμάτων: [time]13/04/14, 16:31[/time]

...πάνε εδώ

http://pedalprojects.blogspot.ca/search/label/MXR%20Distortion%20Plus

δεν υπάρχει μάλλον πιο αναλυτική σε σημείο κούρασης(!!!)παρουσίαση για το πως να φτιάαξεις βήμα βήμα ακριβώς αυτό το πετάλι! μάλλον σου έφεξε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 16:36 από ksenanekro »

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Σκέφτομαι να προβώ σε μετατροπή!

"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
λοιπόν...
« Απάντηση #1698 στις: 14/04/14, 21:21 »
έφτιαξα χθες το mxr dist με τα mods του...δεν μου λέει και πολλά...κατ' αρχάς σαν distortion μου βγάζει μια ψευτοπλαστικούρα....το ψηλιάστηκα από τα ντέμο οτι δεν θα μου άρεζε,αλλά είπα να το φτιάξω γιατί με μπρίζωσε ο φίλος που το ανέφερε... επίσης το smooth switch είναι σκέτη απάτη. διάβασα πριν το φτιάξω πως ρίχνει αρκετά την ένταση του πεταλιού, αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ ρίξημο! οπότε νομίζω πως δεν έχει κάποια εφαρμογή της προκοπής, εκτός κι αν θελει κάποιος να χαραμήσει έναν διακόπτη...

αν και αντιπαθώ τα distortions νομίζω πως το καλύτερο μακράν είναι το stone grey distortion του mad proff...το έφτιαξα τις προάλλες για ένα φιλαράκι και τα σπάει!...είναι το μόνο που θα έχω να μπλέκεται στα πόδια μου...αλλά όλα αυτά είναι θέμα γούστου...!!!
αν πάλι κάποιος έχει ήδη το mxr και θέλει να το κάνει να ακούγεται καλύτερα,θα συμβούλευα να μην βάλει το smooth sw.τα άλλα δύο κάτι κάνουν...
αυτά..

κάθε μέρα κι ένα πετάλι...να δούμε που θα πάει αυτή η αρρώστια...!!!

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι καλό πεταλάκι, απλά ήθελα λίγο πιο ξυραφιαστό ήχο! Ευχαριστώ πολύ πάντως που έκανες το τεστ για εμένα! Άσχετο, αλλά παρόλο που ονομάζεται distortion plus, στην ουσία είναι overdrive!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)