Αποστολέας Θέμα: Αγορά κομπρέσορα  (Αναγνώστηκε 23435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #25 στις: 01/03/08, 14:59 »
Συμφωνώ για τον κομπρέσσορα του JAM, όμως ο Conviction έθεσε το ερώτημα το 2005!

Βέβαια είναι καλό που κανένα θέμα στο kithara δεν μένει αναπάντητο, έστω κ πολλά χρόνια αργότερα  ;D  ;D  ;D
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #26 στις: 01/03/08, 15:45 »
χεχε..
ακόμα δεν έχω κομπρέσσορα  :'(

του jam πρεπει να είναι όντως καλός αλλά δεν έχω λεφτά.. πάντως κοιτάω τακτικά τις αγγελίες για κανένα μεταχειρισμένο  :)

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #27 στις: 01/03/08, 20:07 »
χε χε..οσο ζουμε μαθαινουμε...τα 'δες ? ακομα δεν εχει κομπρεσορα..να μη του το πω..?  :P

αξιζει παντως και μεταχειρισμενος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #28 στις: 01/03/08, 20:26 »
Συμφωνώ για τον κομπρέσσορα του JAM, όμως ο Conviction έθεσε το ερώτημα το 2005!

Βέβαια είναι καλό που κανένα θέμα στο kithara δεν μένει αναπάντητο, έστω κ πολλά χρόνια αργότερα  ;D  ;D  ;D

 ;D
Πάντως αν πάρεις τελικά, ο Boss CS3 είναι μια χαρά.Το είχα πάρει για να ακούγεται καλύτερα το tapping και σε αυτό
τουλάχιστον τα καταφέρνει μια χαρά.Δε νομίζω επίσης ότι το φθηνό της Behringer θα είναι τόσο αθόρυβο όσο πιο ακριβά πετάλια.
Αν κρίνω τουλάχιστον από 2 Behringer που έχω.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #29 στις: 07/03/08, 17:41 »
Αυτό εδώ τι σας λέει;

Το έχει κανείς στο οπλοστάσιο του;

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #30 στις: 11/06/08, 21:58 »
Μιας που υπάρχει το θέμα.Το boss cs-2 είναι καλό?έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς comp. αλλά κανένας δεν με έχει ικανοποιησει στο έπακρο.Τι γνώμη έχετε για αυτό καθώς και τον comp. της maxon.

Μάκης
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #31 στις: 11/06/08, 22:06 »
Αυτό εδώ τι σας λέει;

Το έχει κανείς στο οπλοστάσιο του;
Το πήρε πρόσφατα ένας φίλος. Το μόνο πρόβλημα στη χρήση του για κιθάρα είναι ότι χρειάζεται προενισχυμένο σήμα για να λειτουργήσει αλλιώς το gate κόβει το σήμα. Δοκιμάσαμε να το βάλουμε στο fx loop αλλά επειδή ο ενισχυτής είναι full tube και χωρίς master volume πάλι έπρεπε να δίνουμε αρκετή ένταση ώστε να δουλεύει σωστά και να ξεπερνάμε τα -60db που είναι το κατώτατο επιτρεπτό threshold. Σε πρόβες no prob, αλλά στο σπίτι που θέλει να παίξει λίγο πιο χαμηλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Είναι γενικά φτιαγμένο για studio χρήση, αν και για αυτό το σκοπό εγώ δε θα το προτιμούσα γιατί ρυθμίζεις το attack και αν δεν κάνω λάθος κ το release με τη χρήση κάποιων presets που έχει και όχι όπως τα θες εσύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/08, 22:09 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #32 στις: 11/06/08, 22:44 »
Αυτό εδώ τι σας λέει;

Το έχει κανείς στο οπλοστάσιο του;
Το πήρε πρόσφατα ένας φίλος. Το μόνο πρόβλημα στη χρήση του για κιθάρα είναι ότι χρειάζεται προενισχυμένο σήμα για να λειτουργήσει αλλιώς το gate κόβει το σήμα. Δοκιμάσαμε να το βάλουμε στο fx loop αλλά επειδή ο ενισχυτής είναι full tube και χωρίς master volume πάλι έπρεπε να δίνουμε αρκετή ένταση ώστε να δουλεύει σωστά και να ξεπερνάμε τα -60db που είναι το κατώτατο επιτρεπτό threshold. Σε πρόβες no prob, αλλά στο σπίτι που θέλει να παίξει λίγο πιο χαμηλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Είναι γενικά φτιαγμένο για studio χρήση, αν και για αυτό το σκοπό εγώ δε θα το προτιμούσα γιατί ρυθμίζεις το attack και αν δεν κάνω λάθος κ το release με τη χρήση κάποιων presets που έχει και όχι όπως τα θες εσύ.

Σε ευχαριστώ Fteo.. Πάντα συγκινητικός ;).. Τελικά πήρα τον DBX 266xl..Πολύ καλό compressor (τουλάχιστον για τα γούστα μου) που σημαίνει ότι τον καλό compressor δεν τον "ακούς" όταν του κάνεις dialing αλλά όταν παίζεις..

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγορά κομπρέσορα
« Απάντηση #33 στις: 11/06/08, 23:26 »
Αυτό εδώ τι σας λέει;

Το έχει κανείς στο οπλοστάσιο του;
Το πήρε πρόσφατα ένας φίλος. Το μόνο πρόβλημα στη χρήση του για κιθάρα είναι ότι χρειάζεται προενισχυμένο σήμα για να λειτουργήσει αλλιώς το gate κόβει το σήμα. Δοκιμάσαμε να το βάλουμε στο fx loop αλλά επειδή ο ενισχυτής είναι full tube και χωρίς master volume πάλι έπρεπε να δίνουμε αρκετή ένταση ώστε να δουλεύει σωστά και να ξεπερνάμε τα -60db που είναι το κατώτατο επιτρεπτό threshold. Σε πρόβες no prob, αλλά στο σπίτι που θέλει να παίξει λίγο πιο χαμηλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Είναι γενικά φτιαγμένο για studio χρήση, αν και για αυτό το σκοπό εγώ δε θα το προτιμούσα γιατί ρυθμίζεις το attack και αν δεν κάνω λάθος κ το release με τη χρήση κάποιων presets που έχει και όχι όπως τα θες εσύ.
Σε ευχαριστώ Fteo.. Πάντα συγκινητικός ;).. Τελικά πήρα τον DBX 266xl..Πολύ καλό compressor (τουλάχιστον για τα γούστα μου) που σημαίνει ότι τον καλό compressor δεν τον "ακούς" όταν του κάνεις dialing αλλά όταν παίζεις..

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο compressor δουλεύει σωστά όταν το αποτέλεσμα ακούγεται φυσικό και όχι όπως χρησιμοποιείται από ορισμένους που ακούγονται λες και παίζουν μέσα στο κεφάλι σου...
Ποια είναι η γνώμη σου για τον 266? Βασικά χρειάζεται ένας φίλος μου ένα rack compressor για φωνή, τραγουδάει μπουζούκια και με έχει βάλει στο ψάξιμο. Μέσα στο budget του, το οποίο είναι σχετικά χαμηλό, είναι και ο δικός σου. Το πρόβλημα με τους compressors αυτής της κατηγορίας είναι ότι είτε θα έχουν διακοσμητικό ρόλο είτε θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά για ηχογράφηση με τίποτα. Στην πρώτη κατηγορία είναι π.χ. οι behringer που τους βλέπεις να δουλεύουν, αλλά δεν τους ακούς πουθενά. Και μόλις τους πιέσεις λίγο ακόμα και αρχίζουν να λειτουργούν και στα αυτιά σου αρχίζουν να κλάνουν και να παραμορφώνουν. Αυτός είναι τουλάχιστον στη δεύτερη κατηγορία? Εγώ έχω έναν παλιό dbx ψηφιακό που δεν βγαίνει πια και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά ανήκει σε άλλη κατηγορία...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/08, 02:55 από Fteo »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά ακουστικής

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

23 Απαντήσεις
14217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 08:51
από mleo
20 Απαντήσεις
11711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
22 Απαντήσεις
10478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
9156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
28254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 20:51
από Conviction
58 Απαντήσεις
65382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 00:15
από ZaranisPetros
58 Απαντήσεις
62178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:32
από ΜΙΧΑΛΗΣ KRHTH
117 Απαντήσεις
97024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 07:58
από studio54
21 Απαντήσεις
30817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/06, 04:24
από manitou
185 Απαντήσεις
137542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 16:34
από kotsnirvana