Αποστολέας Θέμα: TC Electronics HOF mini  (Αναγνώστηκε 8628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
TC Electronics HOF mini
« στις: 11/07/19, 11:33 »
Καλημέρα σε όλους!
Μπήκα στο τριπάκι να πάρω για πρώτη φορά ένα reverb πετάλι,αν και ο ενισχυτής μου-fender vibrolux reverb-έχει το κλασσικό spring reverb.
Δεδομένου ότι το μπάτζετ είναι περιορισμένο έπεσε το μάτι μου σε αυτό
 https://www.tcelectronic.com/Categories/Tcelectronic/Guitar/Stompboxes/HALL-OF-FAME-MINI-REVERB/p/P0DD6#googtrans(en|en)

Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Έχει αυτό το Toneprint editor το οποίο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Στα θετικά επίσης το πολύ μικρό μέγεθος.
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι ευέλικτο και εύκολο στη χρήση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #1 στις: 11/07/19, 11:44 »
Και εγω καποτε ηθελα να παρω reverb και δεν ηξερα ποιο.Πηρα ενα πολυεφε της zoom που εχει μεσα κανα 7-8 reverb + ποσα εφε και ενοιωσα πολυ μεγαλος βλακας που δεν το αγωρασα νωριτερα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #2 στις: 12/07/19, 19:15 »
Υπονοείς κάτι?? :P
Τελικά αποφάσισα να μην πάρω τίποτα μιας και σε αυτά τα λεφτά απο τα λίγα που άκουσα δεν θα με καλύψει σχεδόν κανενα.
Πάντως ένας φίλος μου πρότεινε αυτό https://www.thomann.de/gr/catalinbread_topanga.htm?fbclid=IwAR2LXOjy9Z2QG1nRd2GEFB453zRtKgItyh7ZQc_CThubyGAlpD3HMq3s1hs
βεβαια είναι spring reverb αποκλειστικά.
Όπως και να έχει ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #3 στις: 12/07/19, 20:36 »
Ειχα το συγκεκριμένο πετάλι στο παρελθόν και θα έλεγα ότι δεν είναι άσχημο, αν και κατά τη γνώμη μου πολλά από τα reverb του δεν είναι κάτι εξαιρετικό. Και σε σχέση με το Zoom που ανέφερε ο saved, πιστεύω ότι η ποιότητα των reverb του είναι πολύ πιο κοντά στο HOF απ' ό,τι θα περίμενε κανείς με βάση την τιμή. Το Zoom έχει πολύ περισσότερους τύπους reverb και με εξαιρετικές δυνατότητες παραμετροποίησης, οπότε σίγουρα θα βρεις κάποια που να σού αρέσουν.

Προσωπικά το αγαπημένο μου φτηνό reverb πετάλι είναι το Biyang RV-10 Baby Boom Tri Reverb, που πραγματικά βρίσκω εξαιρετικό για τα λεφτά του. Κάποια στιγμή θέλω να πάρω το Strymon Blue Sky, το οποίο βέβαια είναι σε άλλη κατηγορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/19, 12:37 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #4 στις: 12/07/19, 20:37 »
Υπονοω οτι καθε μουσικος ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα πολυεφε.Ειναι πολυ λαλυτετα απο οτι φανταζεσε,ιδιως οταν ψαχνεις καπος αοριστα (οπως εψαχνα εγω αοριστα για ριβερμπ) γιατι με ενα πεταλι μπορεις να κατασταλαξεις καλυτερα απο να αγορασεις 10 πεταλια ριβερμπ να περασουν απο τα χερια σου
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #5 στις: 13/07/19, 08:28 »
Πλάκα έκανα λέγοντας "τί υπονοείς ". :)
Απο εκει και περα είχα μια πεταλιερα παλαιότερα,οποτε εχω μια ιδεα μεσες-άκρες για τους βασικους τύπους.
Και πάλι σε ευχαριστώ

Υπονοω οτι καθε μουσικος ΠΡΕΠΕΙ να εχει ενα πολυεφε.Ειναι πολυ λαλυτετα απο οτι φανταζεσε,ιδιως οταν ψαχνεις καπος αοριστα (οπως εψαχνα εγω αοριστα για ριβερμπ) γιατι με ενα πεταλι μπορεις να κατασταλαξεις καλυτερα απο να αγορασεις 10 πεταλια ριβερμπ να περασουν απο τα χερια σου

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #6 στις: 13/07/19, 08:34 »
Κάπου διάβασα το ίδιο,"ότι δεν ειναι κάτι το εξαιρετικό".
θα μου πεις σε αυτα τα χρήματα θες να ειναι και εξαιρετικό? Απλά είπα να ρωτήσω για να το σταντάρω.
Κάπου βρήκα και της Boss το rv-5 με ενα 50άρικο αλλά ξέρω ότι μόνο 1-2 τύπους προσομοιώνει πολύ καλά. Οι υπόλοιποι ειναι απο μέτριοι εώς κακοί.
Θα κανω μια έρευνα και γι'αυτό το RV-10 που προτείνεις. Δεν το ήξερα καν.
Αν καταλήξω κάπου θα κάνω μια ενημπέρωση.
Ευχαριστώ πολύ!


Ειχα το συγκεκριμένο πετάλι στο παρελθόν και θα έλεγα ότι δεν είναι άσχημο, αν και κατά τη γνώμη μου πολλά από τα reverb του δεν είναι κάτι εξαιρετικό. Και σε σχέση με το Zoom που ανέφερε ο saved, πιστεύω ότι η ποιότητα των reverb του είναι πολύ πιο κοντά στο HOF απ' ό,τι θα περίμενε κανείς με βάση την τιμή. Το Zoom έχει πολύ περισσότερους τύπους reverb και με εξαιρετικές δυνατότητες παραμετροποίησης, οπότε σίγουρα θα βρεις κάποια που να σού αρέσουν.

Προσωπικά το αγαπημένο μου φτηνό reverb πετάλι είναι το Buying RV-10 Baby Boom Tri Reverb, που πραγματικά βρίσκω εξαιρετικό για τα λεφτά του. Κάποια στιγμή θέλω να πάρω το Strymon Blue Sky, το οποίο βέβαια είναι σε άλλη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #7 στις: 13/07/19, 08:43 »
Πάντως ένας φίλος μου πρότεινε αυτό https://www.thomann.de/gr/catalinbread_topanga.htm?fbclid=IwAR2LXOjy9Z2QG1nRd2GEFB453zRtKgItyh7ZQc_CThubyGAlpD3HMq3s1hs[/url]
βεβαια είναι spring reverb αποκλειστικά.

δεν είναι αληθινό spring reverb , ειναι emulation. είναι πολύ λίγα τα πετάλια με ελατήρια.

να φανταστώ ότι το spring reverb του ενισχυτή σου δε σε καλύπτει,ε;  τότε λύση σαν αυτή που σου πρότεινε ο saved μου φαινεται ιδανική
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #8 στις: 13/07/19, 09:34 »
Να σου πω με καλύπτει αλλά σε κάποιες περιστάσεις χρειάζομαι κάτι παραπάνω και ίσως κάτι διαφορετικό γι'αυτό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω.
Το θεμα είναι 2 που δοκίμασα ήταν κάπως αρκετά ψηφιακά στο αυτί.
Και δυστυχώς κατέληξα ότι όταν το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο το αποτέλεσμα θα είναι και αυτό περιορισμένο.
Ίσως τελικά το πολυεφφέ να μην είναι κακή ιδέα. Τα δίνουν και ψιλο-τζάμπα στα μεταχειρισμένα



Πάντως ένας φίλος μου πρότεινε αυτό https://www.thomann.de/gr/catalinbread_topanga.htm?fbclid=IwAR2LXOjy9Z2QG1nRd2GEFB453zRtKgItyh7ZQc_CThubyGAlpD3HMq3s1hs[/url]
βεβαια είναι spring reverb αποκλειστικά.

δεν είναι αληθινό spring reverb , ειναι emulation. είναι πολύ λίγα τα πετάλια με ελατήρια.

να φανταστώ ότι το spring reverb του ενισχυτή σου δε σε καλύπτει,ε;  τότε λύση σαν αυτή που σου πρότεινε ο saved μου φαινεται ιδανική

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: TC Electronics HOF mini
« Απάντηση #9 στις: 13/07/19, 12:36 »
Κάπου διάβασα το ίδιο,"ότι δεν ειναι κάτι το εξαιρετικό". θα μου πεις σε αυτα τα χρήματα θες να ειναι και εξαιρετικό? Απλά είπα να ρωτήσω για να το σταντάρω.

Θα έλεγα ότι ένα πετάλι που κοστίζει πάνω από 100 Ευρώ θα έπρεπε να προσφέρει κάτι παραπάνω. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Βέβαια το Toneprint ίσως να είναι σημαντικό πλεονέκτημα για κάποιους. Πάντως με λιγότερα λεφτά υπάρχει το Digitech Polara, που για μένα ήταν καλύτερο από το HOF από πλευράς ποιότητας ήχου και ευκολίας χρήσης. Ή πάς λίγο παραπάνω και παίρνεις το Electro Harmonix Cathedral, το οποίο έχει εξαιρετικά reverb με πολλές διαφορετικές ρυθμίσεις, αλλά είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος και σχετικά δύσκολο στη χρήση.

Γι αυτό και έκανα τη σύγκριση με το Zoom G1on το οποίο μού κόστισε μεταχειρισμένο λιγοτερο από 40 Ευρώ και το έχω ακόμα, σε αντίθεση με όλα τα παραπάνω πετάλια που τα είχα στο παρελθόν αλλά τελικά δεν μού έκατσαν τόσο καλά. Στα δικά μου αυτιά η διαφορά στην ποιότητα των reverb του Zoom δεν είναι μεγάλη. Αντίθετα, με την κατάλληλη παραμετροποίηση, πολλά από τα εφφέ του Zoom ακούγονται καλύτερα από τα αντίστοιχα του HOF ή του Polara. Και φυσικά το Zoom έχει πολύ περισσότερα reverb (αν θυμάμαι καλά μπορείς να έχεις πάνω από 20 με το τελευταίο firmware update), ενώ έχει τη δυνατότητα να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις εφφέ που ίσως δεν σού αρέσουν. Επίσης έχει και πολλά άλλα εφφέ, προσομοιώσεις ενισχυτών, presets, looper κλπ. Θα συμφωνούσα λοιπόν με τον saved ότι αξίζει να έχει κανείς ένα τέτοιο πολυεφφέ, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Όσο για τη δική σου αναζήτηση, ίσως να ήταν χρήσιμο αν μάς έλεγες τι προϋπολογισμό έχεις και τι ακριβώς θα ήθελες να έχει το πετάλι που θα αγοράσεις, πχ, πολλά διαφορετικά reverb, δυνατότητες παραμετροποίησης, μέγεθος, ευκολία χρήσης ή κάτι άλλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/08, 00:37
από if_it_is?
6 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 23:14
από SirBlackBass
28 Απαντήσεις
10029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/10, 15:49
από hardim21
2 Απαντήσεις
2707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 03:29
από master of puppets
1 Απαντήσεις
2554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 00:44
από Lo.Lee.Ta
Mini amps

Ξεκίνησε από Thomasp « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 09:25
από pan0ss
10 Απαντήσεις
7413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/16, 21:31
από panixgr
21 Απαντήσεις
10949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
6 Απαντήσεις
6883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/17, 06:51
από panixgr
0 Απαντήσεις
2226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 13:15
από Stel Andre