Αποστολέας Θέμα: Μόντα σε killswitch  (Αναγνώστηκε 3822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Μόντα σε killswitch
« στις: 22/01/15, 12:25 »
Καλημέρα σε όλους!

Έχω μια LTD Gus600-EC, η οποία διαθέτει killswitch κλασικού τύπου. Είναι δηλαδή ένας μικρός μοχλός ο οποίος περισσότερο χρησιμεύει στην καλύτερη διατήρηση της ζωής της μπαταρίας των μαγνητών.

Επειδή είμαι μεγάλος φαν των Morello και Buckethead, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αντικαταστήσω τον μικρό μοχλό αυτόν με κάποιο κουμπί (arcade style killswitch)? Ή έστω με κάτι που επιτρέπει πιο μεγάλη "κακομεταχείριση" του killswitch και γρηγορότερες εναλλαγές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #1 στις: 22/01/15, 13:03 »
Έχω μια LTD Gus600-EC, η οποία διαθέτει killswitch κλασικού τύπου. Είναι δηλαδή ένας μικρός μοχλός ο οποίος περισσότερο χρησιμεύει στην καλύτερη διατήρηση της ζωής της μπαταρίας των μαγνητών.
Όχι, δεν είναι για αυτό. Η μπαταρία αποσυνδέεται όταν βγάζεις το βύσμα από την κιθάρα. Είναι για stutter effects, όπως όλα τα killswitch.

Επειδή είμαι μεγάλος φαν των Morello και Buckethead, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αντικαταστήσω τον μικρό μοχλό αυτόν με κάποιο κουμπί (arcade style killswitch)? Ή έστω με κάτι που επιτρέπει πιο μεγάλη "κακομεταχείριση" του killswitch και γρηγορότερες εναλλαγές?
Χρειάζεσαι έναν μονό, επαφικό διακόπτη SPST "momentary normally closed" τον οποίο θα καλωδιώσεις με τα ίδια δύο καλώδια που έχει ο άλλος. Αυτό είναι το εύκολο μέρος. Το δύσκολο είναι να βρείς έναν διακόπτη που να είναι γερός, αλλά και παράλληλα αρκετά μικρός να χωράει στην ίδια τρύπα και επιπλέον μακρύς ώστε να φτάνει το μήκος του στην ίδια θέση.

Ηλεκτρολογικά (και όχι μηχανικά, δεν ξέρω, πρέπει να μετρήσεις την τρύπα την διάμετρο και το μήκος της) χρειάζεσαι κάτι τέτοιο: 
http://www.banzaimusic.com/Carling-SPST-NC-SL.html
http://www.banzaimusic.com/Momentary-Soft-Touch-SPST-NC.html

Πρέπει να δεις προσεκτικά αν χωράει και αν είναι αρκετά μακρύς. Την τρύπα μάλλον θα μπορέσεις να την ανοίξεις λίγο, με το μήκος δεν θα μπορέσει να κάνεις πολλά πράγματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #2 στις: 22/01/15, 13:07 »
Ναι.Εβαλα ενα πριν λιγες μερες και το πηρα 0.5 €.Απλα πρεπει να διαλεξεις το σωστο και γιαυτο εχει μεγαλη σημασια πως ειναι τοποθετιμενω αυτο που εχεις.Κοβει το σημα η γεφυρωνει σημα-γηωση;Πιο πιθανο ειναι το δευτερο.δες και πες.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #3 στις: 22/01/15, 13:18 »
Ναι.Εβαλα ενα πριν λιγες μερες και το πηρα 0.5 €.Απλα πρεπει να διαλεξεις το σωστο και γιαυτο εχει μεγαλη σημασια πως ειναι τοποθετιμενω αυτο που εχεις.Κοβει το σημα η γεφυρωνει σημα-γηωση;Πιο πιθανο ειναι το δευτερο.δες και πες.
Αν γεφύρωνε την φάση με την γείωση, θα ηταν normally open (αποσυνδεδεμένος όταν δεν τον πατάς). Επίσης δεν βραχυκυκλώνουμε ποτέ την φάση με την γείωση στην έξοδο από active συστήματα.

Εϊναι απλά ένας διακόπτης που κόβει την φάση, γιαυτό είναι normally closed (συνδεδεμένος όταν δεν τον πατάς), ενώ η γείωση παραμένει κανονικά συνδεδεμένη για να μην κάνει παράσιτα ο ενισχυτής κατά την διακοπή.

Έχω φτιάξει killswitch σε πεταλάκι για ένα τραγούδι που παίζουμε στο γκρουπ, είναι ότι πιο απλό και εύκολο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #4 στις: 22/01/15, 13:32 »
Έχω μια LTD Gus600-EC, η οποία διαθέτει killswitch κλασικού τύπου. Είναι δηλαδή ένας μικρός μοχλός ο οποίος περισσότερο χρησιμεύει στην καλύτερη διατήρηση της ζωής της μπαταρίας των μαγνητών.
Όχι, δεν είναι για αυτό. Η μπαταρία αποσυνδέεται όταν βγάζεις το βύσμα από την κιθάρα. Είναι για stutter effects, όπως όλα τα killswitch.

Επειδή είμαι μεγάλος φαν των Morello και Buckethead, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αντικαταστήσω τον μικρό μοχλό αυτόν με κάποιο κουμπί (arcade style killswitch)? Ή έστω με κάτι που επιτρέπει πιο μεγάλη "κακομεταχείριση" του killswitch και γρηγορότερες εναλλαγές?
Χρειάζεσαι έναν μονό, επαφικό διακόπτη SPST "momentary normally closed" τον οποίο θα καλωδιώσεις με τα ίδια δύο καλώδια που έχει ο άλλος. Αυτό είναι το εύκολο μέρος. Το δύσκολο είναι να βρείς έναν διακόπτη που να είναι γερός, αλλά και παράλληλα αρκετά μικρός να χωράει στην ίδια τρύπα και επιπλέον μακρύς ώστε να φτάνει το μήκος του στην ίδια θέση.

Ηλεκτρολογικά (και όχι μηχανικά, δεν ξέρω, πρέπει να μετρήσεις την τρύπα την διάμετρο και το μήκος της) χρειάζεσαι κάτι τέτοιο: 
http://www.banzaimusic.com/Carling-SPST-NC-SL.html
http://www.banzaimusic.com/Momentary-Soft-Touch-SPST-NC.html

Πρέπει να δεις προσεκτικά αν χωράει και αν είναι αρκετά μακρύς. Την τρύπα μάλλον θα μπορέσεις να την ανοίξεις λίγο, με το μήκος δεν θα μπορέσει να κάνεις πολλά πράγματα.

Τί να πω, αν θυμάμαι καλά στα specs αυτό ανέφεραν, ό,τι δηλαδή σε αυτό χρησιμεύει. Δεν με πολυενδιαφέρει βέβαια, εγώ για το εφέ ενδιαφέρομαι.

Κατάλαβα απολύτως τι εννοείς, γενικά επειδή γνωρίζω από ηλεκτρολογικά και μηχανολογίες, οι οπές και οι καλωδιώσεις δεν θα είναι πρόβλημα. Μένει να βρω διακόπτη πλέον. Ευχαριστώ πολύ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #5 στις: 22/01/15, 14:33 »
Πάντως αυτού του τύπου το killswitch, on/off δηλαδή πρακτικά, που το έχει και η Ibanez μου, το αγάπησα. Για μένα σε μεγάλο βαθμό καταργεί και την ανάγκη για volume, είναι και το τι παίζει κανείς (προσωπικά για tone knob ούτε κουβέντα... ;D ). Το θεωρώ must πλέον σε οποιαδήποτε metal κιθάρα, σκέφτομαι πόσο διευκολύνει τη ζωή για στακάτες παύσεις σε live, oπού οι εντάσεις και το gain πρέπει να κουμαντάρονται άμεσα για αποφυγή θορύβων, ακόμα κι αν υπάρχει noise gate. Σκέψου αν όντως δεν το χρειάζεσαι πριν βάλεις momentary switch στη θέση του.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μόντα σε killswitch
« Απάντηση #6 στις: 22/01/15, 15:38 »
Πάντως αυτού του τύπου το killswitch, on/off δηλαδή πρακτικά, που το έχει και η Ibanez μου, το αγάπησα. Για μένα σε μεγάλο βαθμό καταργεί και την ανάγκη για volume, είναι και το τι παίζει κανείς (προσωπικά για tone knob ούτε κουβέντα... ;D ). Το θεωρώ must πλέον σε οποιαδήποτε metal κιθάρα, σκέφτομαι πόσο διευκολύνει τη ζωή για στακάτες παύσεις σε live, oπού οι εντάσεις και το gain πρέπει να κουμαντάρονται άμεσα για αποφυγή θορύβων, ακόμα κι αν υπάρχει noise gate. Σκέψου αν όντως δεν το χρειάζεσαι πριν βάλεις momentary switch στη θέση του.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες περί παύσεων, πάρα πολύ βολικό το ks όταν θες να κόψεις αμέσως και χωρίς θόρυβο τον ήχο. Οι Blackouts έχουν και πάλι λίγο humming, παρόλο που στα χαρτιά βγάζουν 12dB λιγότερο θόρυβο από τον μέσο EMG σου, επομένως όταν έχεις κενά μέτρα ακούγεται, ειδικά σε εμένα που παίζω με τον Blackstar με το gain στο τέρμα στο OD2.
Επομένως, ναι, θα πρέπει όντως να το σκεφτώ, γιατί ακόμα και με ένα Boss NS-2 δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (έχω δοκιμάσει και το αντίστοιχο της MXR αλλά δεν είδα τρομερή διαφορά).
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 19:26
από FoZzZ
17 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 11:28
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 00:25
από Serviani
1 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 09:10
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/19, 13:16
από Stratos VR