Αποστολέας Θέμα: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT  (Αναγνώστηκε 22105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Κολλημενος με την κιθαρα......μου!!!!
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #25 στις: 06/01/08, 16:13 »
ναι εννοειται δεκτον αυτο,μαλιστα το παιδι μαλλον επρεπε να παει αποθηκη κιολας αλλα το θεμα ηταν γιατι δεν πηγαινε και να ερχοταν λιγο πιο μετα να με αφηνε και μονο μου.ασε που δοκιμαζω μονο ενισχυτες γιατι ενισχυτη θελω.και εκτος αυτου μολις δουν καποιον με κιθαρα λιγακι ακριβη(δλδ κανα χιλιαρικο και πανω) το σκεφτονται πιο σοβαρα το θεμα...αυτο που μου την εσπασε ειναι οτι θαβει ολα τα υπολοιπα για να μου βγαλει τον πενηνταρι τον μαρσαλ βαλβεστειτ ως φοβερο μηχανημα και οι λανει οι λαμπατοι vc lc 15-30 ειναι μουφες και αντιγραφες του μαρσαλ, που καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους.και στο κατω κατω ο αλλος τι προβλημα εχει αμα δεν αγορασω το μηχανημα?δικια του ειναι η επιχειρηση?οποιος δλδ δεν παει ματσο με κανα 1000 ευρα δεν εχει δικαιωμα να δοκιμασει?αυτο μου τη σπαει στο attitude πολλων.ασε την αλλη την κυρια εκει που οταν μπηκα ελειπε ο ηρακλης και την ρωταω καποια πραγματα και δεν ηξερε τι της γινοταν και περιμενε τον αλλον.
κατ εμε οι πιο σωστοι απο την εμπειρια μου ειναι ο μαλλιας(παναγιωτης) του νακα στην αγια παρασκευη που μονο σαντουιτς δεν μου εφερε στο σχεδον διωρο που αραξαμε,ο δημου που στα μαστορεματα μιλαει τιμια και δεν παει να σε κλεψει(το κατα συναμην δλδ :P) και τα παιδια στο νακα στο κεντρο που με αφησαν να παιξω σε 6-7 ενισχυτες για καμποση ωρα.επισης το ξεχασα,γ**ω τα παιδια ειναι και στου τριμη ειδικα ο τυπας με μουσακι.πολυ σωστος τυπος και δεν πρηζει καθολου...ο μαλλιας του διαμαντοπουλου ειναι λιγο ποζερο περιεργος αλλα υπαρχουν και χειροτεροι...
Ενταξει, το να σε αφησει μονο σου ειναι λιγο δυσκολο ακριβως επειδη το μαγαζι δεν ειναι δικο του.. Αν γινει κατι...  ;D ;D ;D   :P :P Η κυρια που λες ειναι η γυναικα του Καγμακη... Ασχετη απο τεχνικα θεματα, γατα στις πωλησεις.. Θα σου πασαρει εναν πεθαμενο ενισχυτη και θα νομιζεις οτι ειναι ευκαιρια.... Οσο για το θεμα λανευ μαρσαλ, ενταξει, λογικο ειναι να θαβει τα λανευ, αφου δεν τα πουλαει αυτος....  ;D ;D το υφακι παλι ειναι διαχυτο σαρκετα μαγαζια... Τι να κανουμε...  :'( :'( Ελλαδαρα....
Αν η μ***κια ηταν κιθαρα, όλοι θα παιζαμε παπαδες...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #26 στις: 06/01/08, 16:32 »

κατ εμε οι πιο σωστοι απο την εμπειρια μου ειναι (...) ο δημου που στα μαστορεματα μιλαει τιμια και δεν παει να σε κλεψει(το κατα συναμην δλδ :P) και τα παιδια στο νακα στο κεντρο που με αφησαν να παιξω σε 6-7 ενισχυτες για καμποση ωρα.επισης το ξεχασα,γ**ω τα παιδια ειναι και στου τριμη ειδικα ο τυπας με μουσακι.πολυ σωστος τυπος και δεν πρηζει καθολου...
Συμφωνώ όσο δεν πάει!!!
Οι πωλητές στον Νάκα (στο κέντρο) είναι παραδείγματα προς μίμηση!!! Επίσης και στον Τρίμη (αν μιλάμε για τον ίδιο - νομίζω για τον ίδιο μιλάμε), εξυπηρετικότατος!!! Καθόλου υφάκι!!! Αντιθέτως, είχα πάει μια μέρα και φεύγοντας μου λέει ''να ξανάρθεις να δοκιμάσουμε κι άλλες''!! :P

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #27 στις: 06/01/08, 16:37 »
επειδη το εχουμε κουρασει το θεμα με τους μαγαζατορες, οι οποιοι παντα φταινε για ολα, μεχρι και για την πιτυριδα μας να πω και ας μην γινω ιδιαιτερα δημοφιλης με αυτο, οτι με βαση την εμπειρια μου με ορισμενους απο τον χωρο των αγγελιων του παροντος site καλα κανουν και οι μαγαζατορες και εχουν υφακι.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #28 στις: 06/01/08, 18:12 »
επειδη το εχουμε κουρασει το θεμα με τους μαγαζατορες, οι οποιοι παντα φταινε για ολα, μεχρι και για την πιτυριδα μας να πω και ας μην γινω ιδιαιτερα δημοφιλης με αυτο, οτι με βαση την εμπειρια μου με ορισμενους απο τον χωρο των αγγελιων του παροντος site καλα κανουν και οι μαγαζατορες και εχουν υφακι.
αλλο να σου λεει ο αλλος οτι θα αγορασει τα μηχανηματα σου και μετα να την πουλευει και να μην απανταει στα πμ η να σε κρεμασει τελοςπαντων και αλλο να πας στο καταστηματα να δοκιμασεις και να ακουσεις κατι ομως...το πρωτο μου το εκαναν και μετα οταν πουλαγα κατι πραματα και ειναι αφορητα εκνευριστικο.αλλα για το δευτερο,αυτη ειναι η δουλεια της επιχειρησης και αυτο ειναι υποχρεωμενοι να κανουν.
μια φορα με εκνευρισε ενας με την πιο ηλιθια ερωτηση που δεν τον αφορα καν.μου λεει ''ΠΟΤΕ θα τον αγορασεις?''.αντι να του πω τι σε νοιαζει ρε μαγκα,οποτε γουσταρω θα τον αγορασω του ειπα συντομα του λεω οτι θα διαθεσω κοντα στα 2000 ευρω βλεπει και λιγο ακριβη κιθαρα και επαιξα με τα καλυτερα χωρις να σκεφτομαι καν τα αγορασω.ετσι για σπασιμο με το καθε μλκ που επειδη σουλευει στο καταστημα θα μας κανει και ανακριση για το ποσα λεφτα εχουμε και στο πορτοφολι μας που λεει ο λογος...
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #29 στις: 06/01/08, 20:14 »
αλλο να σου λεει ο αλλος οτι θα αγορασει τα μηχανηματα σου και μετα να την πουλευει και να μην απανταει στα πμ η να σε κρεμασει τελοςπαντων και αλλο να πας στο καταστηματα να δοκιμασεις και να ακουσεις κατι ομως...το πρωτο μου το εκαναν και μετα οταν πουλαγα κατι πραματα και ειναι αφορητα εκνευριστικο.

Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας στη συναλλαγή. Αδικούμε αβέρτα αλλα δε γουστάρουμε να μας αδικούν...

αλλα για το δευτερο,αυτη ειναι η δουλεια της επιχειρησης
και αυτο ειναι υποχρεωμενοι να κανουν.

Βαριά λέξη το υποχρεωμένοι. ΟΧΙ, ο μαγαζάτορας δεν είναι υποχρεωμένος να σε αφήσει να δοκιμάσεις μια κιθάρα. Και ειδικά όταν θεωρεί ότι δεν θα την αγοράσεις από τον τρόπο που μπαίνεις σε ένα μαγαζί. Έχω μπεί σε όλα τα κιθαράδικα της Αθήνας, και έχω κάνει ξεκάθαρο από την αρχή, έχω 1000 ευρώ για μια τελεκάστερ και θέλω να δοκιμάσω τα πάντα σε αυτά τα λεφτά. Σε κάποια οι πωλητές βαρέθηκαν, αλλού γνωρίζοντας ότι υπάρχει μια πιθανότητα να πάρουν το χιλιάρικο, ή κάτι παραπάνω αν με μπριζώσουν αρκετά, μου βγάλαν 3 και 4 κιθάρες, ακόμα και στρατ που θεωρούσαν ότι ταιριάζουν στο στύλ μου και φέρθηκαν άψογα. Υπάρχουν καλοί πωλητές, και καλοί πελάτες.

μια φορα με εκνευρισε ενας με την πιο ηλιθια ερωτηση που δεν τον αφορα καν.μου λεει ''ΠΟΤΕ θα τον αγορασεις?''.αντι να του πω τι σε νοιαζει ρε μαγκα,οποτε γουσταρω θα τον αγορασω του ειπα συντομα του λεω οτι θα διαθεσω κοντα στα 2000 ευρω βλεπει και λιγο ακριβη κιθαρα και επαιξα με τα καλυτερα χωρις να σκεφτομαι καν τα αγορασω.ετσι για σπασιμο με το καθε μλκ που επειδη σουλευει στο καταστημα θα μας κανει και ανακριση για το ποσα λεφτα εχουμε και στο πορτοφολι μας που λεει ο λογος...

Όταν μπαίνεις στο μαγαζί ο πωλητής έρχεται να σε βοηθήσει. Και να δει αν θα πουλήσει ή όχι. Όταν ξέρει ότι δε θα πουλήσει, σπαταλάς το χρόνο του και δεν το γουστάρει καθόλου. Όπως δεν θα το γούσταρα και γώ. Περιμένετε να μπαίνετε στα μαγαζιά λοιπόν και να σας συμπεριφέρονται όλοι σαν φίλοι, που δεν τους ενδιαφέρουν τα χρήματα, οι πωλήσεις και ο χρόνος που δαπανούν στον πελάτη? Τα κιθαράδικα δεν είναι η χαρά του κάθε πικραμένου. Γι'αυτό υπάρχουν στις πολιτισμένες χώρες οι εκθέσεις μουσικών οργάνων. Ο μαγαζάτορας ή ο υπάλληλος δεν είναι η βιτρίνα της εταιρίας, είναι μεταπράτης και προσπαθεί να βγάλει χρήματα, με τον τρόπο που αυτός θεωρεί καλύτερο. Αν δε γουστάρεις, πολύ απλά δεν κάνεις συναλλαγές μαζί του. Αυτό που εσύ θεωρείς η πιο ηλίθεια ερώτηση, γιαυτόν είναι αποφασιστικός παράγωντας για το άν θα ασχοληθεί μαζί σου ή όχι.  Κανέναν δε νοιάζει πόσα λεφτά έχεις στο πορτοφόλι σου. Και ειδικά τους πωλητές που αυτά που θα δώσεις εσύ για μια ακριβή κιθάρα τα βγάζουν σε 2-3 μήνες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #30 στις: 06/01/08, 20:43 »
Κατσε ρε παιδια, ειναι υποχρεωμενοι λεει... Υπαρχει νομος που να λεει οτι μια κιθαρα η οπια βρισκετε μεσα σε ενα καταστιμα δεν ειναι ιδιοκτισια του καταστιματος αυτου αλλα δημοσιο αγαθω και πρεπει να το χαιρονται οσοι θελουν;...  Και αμα εσυ φορας μια ζωνη με μια αγκραφα ΝΑ και την γδαρεις την κιθαρα; Πως θα την πουλισει μετα το μαγαζι;...

Και στο κατω-κατω κατσε εσυ επι κατι μηνες μεσα σε ενα μαγαζι να σου ερχονται καθε μερα ουτε και ξερω ποσοι για να δοκιμασουν ολες τις κιθαρες που υπαρχουν εκει μεσα και να ζητανε συνεχια, λες να σου αρεσει; Ποσο μαλλον αμα εχεις και το αφεντικο πανω απο το κεφαλι σου και για καθε τι στραβο φταις εσυ...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #31 στις: 06/01/08, 21:20 »
με λιγα λογια αμα εγω θελω να αγορασω ενισχυτη η κιθαρα η πεταλια η ο,τι αλλο και θελω να παρω σβαρνα τα μαγαζια για ενα μηνα μαζευοντας παραλληλα λεφτα δεν δικαιουμαι να δοκιμασω με τους ορους και την ησυχια που θελω ενα μηχανημα επειδη σπαταλω το χρονο του καθε πωλητη?και σκεψου οτι εγω συγκεκριμενα μιλαω για την εμπειρια μου που ψαχνω ενισχυτη,οχι κιθαρα...πες η κιθαρα ισως ειναι λιγο πιο λεπτη υποθεση μιας και μαραφετια 3000 ευρω δεν τα δοκιμαζει οποιος κι οποιος...βεβαια αυτο με την αγκραφα αλλα τωρα.δλδ πρεπει η αγραφα να ακουμπαει πανω στη κιθαρα?δεν μπορει καποιος να παιξει κιθαρα ακουμπωντας την στο αριστερο η στο δεξι ποδι χωρις να ακουμπαει αλλου?
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #32 στις: 06/01/08, 21:32 »
με λιγα λογια αμα εγω θελω να αγορασω ενισχυτη η κιθαρα η πεταλια η ο,τι αλλο και θελω να παρω σβαρνα τα μαγαζια για ενα μηνα μαζευοντας παραλληλα λεφτα δεν δικαιουμαι να δοκιμασω με τους ορους και την ησυχια που θελω ενα μηχανημα επειδη σπαταλω το χρονο του καθε πωλητη?

Με πολύ λίγα λόγια ΟΧΙ. Δεν "δικαιούσαι" να το δοκιμάσεις και δεν "υποχρεούται" κανένας να σε αφήσει. Ποντάρεις στην καλή διάθεση. Όπως αν πάω αύριο στην BMW και πώ θέλω να δοκιμάσω την M3 με τους όρους μου και την ησυχία μου και πώ θέλω κάποια στιγμή να την αγοράσω θα γελάσουν μαζί μου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #33 στις: 06/01/08, 21:48 »
Με πολύ λίγα λόγια ΟΧΙ. Δεν "δικαιούσαι" να το δοκιμάσεις και δεν "υποχρεούται" κανένας να σε αφήσει. Ποντάρεις στην καλή διάθεση. Όπως αν πάω αύριο στην BMW και πώ θέλω να δοκιμάσω την M3 με τους όρους μου και την ησυχία μου και πώ θέλω κάποια στιγμή να την αγοράσω θα γελάσουν μαζί μου.

Υπάρχει μια μικρή διαφορά όμως, φίλε Gabriel. Την Μ3 δεν μπορείς να τη δοκιμάσεις χωρίς να την πάρεις από την αντιπροσωπεία... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #34 στις: 06/01/08, 21:59 »
Με πολύ λίγα λόγια ΟΧΙ. Δεν "δικαιούσαι" να το δοκιμάσεις και δεν "υποχρεούται" κανένας να σε αφήσει. Ποντάρεις στην καλή διάθεση. Όπως αν πάω αύριο στην BMW και πώ θέλω να δοκιμάσω την M3 με τους όρους μου και την ησυχία μου και πώ θέλω κάποια στιγμή να την αγοράσω θα γελάσουν μαζί μου.

Υπάρχει μια μικρή διαφορά όμως, φίλε Gabriel. Την Μ3 δεν μπορείς να τη δοκιμάσεις χωρίς να την πάρεις από την αντιπροσωπεία... ;)

Μπορείς και παραμπορείς. Σε οποιοδήποτε έμπορο πολυτελών αυτοκινήτων μεταχειρισμένων ή καινούριων. Αρκεί να έχει μία στο inventory του. Και συνήθως αν βγείς από ένα όχημα αντίστοιχης αξίας, όλα γίνονται πιο εύκολα. Από μπλούζα μέχρι σπίτι, αν δεν φαίνεται ότι σκοπεύεις να αγοράσεις, οι πωλητές δεν θα κάνουν το παν να σε εξυπηρετήσουν. Μαγκιά τους αυτών που το κάνουν, αλλά δεν αδικώ τους υπόλοιπους. Έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση και ξέρω πόσο εκνευριστικό είναι να έρχεται ο καθένας και να ζητά το μακρύ και το κοντό του θεωρώντας τα πάντα δεδομένα, και στο τέλος να φεύγει με άδεια χέρια.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #35 στις: 06/01/08, 22:18 »
Φίλε Gabriel, σε περίπτωση που παραννόησες, ήθελα να καταδείξω ότι ίσως να ήταν αδόκιμη η σύγκριση που επιχείρησες. Aπλά εννοούσα ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δύο αυτά αγοραστικά προϊόντα. Πέρα από τη διαφορά στη χρηματική αξία, ένα αυτοκίνητο θα πρέπει να το βγάλεις στο δρόμο και στην όποια κίνηση, απομακρύνοντάς το από το χώρο στον οποίο βρίσκεται και θέτοντάς το σε μεγαλύτερο εν δυνάμει κίνδυνο, αν θέλεις να το δοκιμάσεις. Οπότε είναι πιο λογικό και αναμενόμενο να μην είναι πρακτική της κάθε αντιπροσωπείας να δίνει το αυτοκίνητο για test drive σε οποιονδήποτε. Από την άλλη πλευρά ένα μουσικό όργανο θα το δοκιμάσεις αναγκαστικά μέσα στο κατάστημα παρουσία του πωλητή και δεν θα βγεί ποτέ από το κατάστημα αν δεν ανοίξεις πρώτα το πορτοφόλι σου.

Τέλος θα μού επιτρέψεις να κάνω μια παρατήρηση που μάλλον δείχνει τη διαφορά νοοτροπίας σχετικά με το τι αποτελεί σωστό customer service. Εδώ στην Αγγλία (και σε όποια άλλη χώρα έχει τύχει να μπω σε μουσικό κατάστημα) δεν μού έχουν αρνηθεί ΠΟΤΕ τη δοκιμή μιας κιθάρας, ακόμα και σε περιπτώσεις που ξεκαθάρισα εξ αρχής στον πωλητή ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είχα σκοπό να προχωρήσω σε άμεση αγορά. Στην Ελλάδα έχει τύχει να μού αρνηθούν να δοκιμάσω και κιθάρες και σε μία (ακραία ίσως) περίπτωση, ένα τζάκετ σε κάποιο κατάστημα ρούχων στο οποίο φυσικά δεν ξαναπάτησα. Τα συμπεράσματα δικά σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #36 στις: 06/01/08, 22:29 »
Φίλε Gabriel, σε περίπτωση που παραννόησες, ήθελα να καταδείξω ότι ίσως να ήταν αδόκιμη η σύγκριση που επιχείρησες. Aπλά εννοούσα ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δύο αυτά αγοραστικά προϊόντα. Πέρα από τη διαφορά στη χρηματική αξία, ένα αυτοκίνητο θα πρέπει να το βγάλεις στο δρόμο και στην όποια κίνηση, απομακρύνοντάς το από το χώρο στον οποίο βρίσκεται και θέτοντάς το σε μεγαλύτερο εν δυνάμει κίνδυνο, αν θέλεις να το δοκιμάσεις. Οπότε είναι πιο λογικό και αναμενόμενο να μην είναι πρακτική της κάθε αντιπροσωπείας να δίνει το αυτοκίνητο για test drive σε οποιονδήποτε. Από την άλλη πλευρά ένα μουσικό όργανο θα το δοκιμάσεις αναγκαστικά μέσα στο κατάστημα παρουσία του πωλητή και δεν θα βγεί ποτέ από το κατάστημα αν δεν ανοίξεις πρώτα το πορτοφόλι σου.

Τέλος θα μού επιτρέψεις να κάνω μια παρατήρηση που μάλλον δείχνει τη διαφορά νοοτροπίας σχετικά με το τι αποτελεί σωστό customer service. Εδώ στην Αγγλία (και σε όποια άλλη χώρα έχει τύχει να μπω σε μουσικό κατάστημα) δεν μού έχουν αρνηθεί ΠΟΤΕ τη δοκιμή μιας κιθάρας, ακόμα και σε περιπτώσεις που ξεκαθάρισα εξ αρχής στον πωλητή ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είχα σκοπό να προχωρήσω σε άμεση αγορά. Στην Ελλάδα έχει τύχει να μού αρνηθούν να δοκιμάσω και κιθάρες και σε μία (ακραία ίσως) περίπτωση, ένα τζάκετ σε κάποιο κατάστημα ρούχων στο οποίο φυσικά δεν ξαναπάτησα. Τα συμπεράσματα δικά σου...

Τα εκθεσιακά αυτοκίνητα, όπως και τα νοικιάρικα είναι ασφαλισμένα. Παρόλο λοιπόν που η τάξη τιμής είναι πολύ διαφορετική, αν στουκάρεις μια Μ3, στην αντιπροσωπία θα κοστίσει ελάχιστα. Αν όμως πας στο Ντορεμί, κοπανήσεις μια Les Paul στάνταρ και την γρατσουνίσεις στο καπάκι, μένει απούλητη γιατί κανένας δε θέλει η καινούρια κιθάρα του των 3000 ευρώ να είναι χτυπημένη...Δε διαφωνώ πουθενά. Και προσωπικά αν μου αρνούνταν τη δοκιμή ενός οργάνου δεν θα ξαναπήγαινα ούτε εγώ. Δεν θα βγάλω όμως μαλ**α τον κάθε πωλητή, δεν θεωρώ ότι είναι αναγκασμένος να με εξυπηρετήσει όπως θέλω εγώ και ούτε ότι έχω άλλα δικαιώματα και διεκδικήσεις μέσα στο μαγαζι. Οι υποχρεώσεις του καταστήματος ξεκινούν από τη στιγμή που γίνεται η συναλλαγή. Πριν και μετά, όλα είναι θέμα διάθεσης.

Τις συγκρίσεις τώρα με άλλες χώρες τις αποφεύγω τόσο επειδή δεν έχω ταξιδέψει πολύ, όσο και επειδή μου προκαλούν λύπη. Απλά είναι τόσο μεγάλη και ώριμη η αγορά οργάνων στο εξωτερικό που οποιαδήποτε έλλειψη επαγγελματισμού από την μεριά τους κοστίζει. Εδώ, υπάρχουν 10 μαγαζιά. Το ίδιο όργανο το βρίσκεις σε 3 και για δοκιμή παίζει να το έχει μόνο το ένα... Και έχουν την πολυτέλεια να έχουν και μια αμερικάνα στρατ μόνο για τη βιτρίνα τους που αν γρατζουνιστεί στο τέλος της σεζόν την δίνουν κοψοχρονιά και τέλος...

Τι να λέμε. Για να καταλάβετε πόσο μικρή είναι η αγορά, δείτε πόσα περιοδικά υπάρχουν για σκάφη, αεροπλάνα, κηνύγι και μετά ψάξτε το Ελληνικό περιοδικό για κιθάρα. Με δοκιμές, παρουσιάσεις και αγγελίες... Πολύ απλά δεν υπάρχει...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/08, 22:38 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #37 στις: 06/01/08, 23:04 »

κατ εμε οι πιο σωστοι απο την εμπειρια μου ειναι (...) ο δημου που στα μαστορεματα μιλαει τιμια και δεν παει να σε κλεψει(το κατα συναμην δλδ :P) και τα παιδια στο νακα στο κεντρο που με αφησαν να παιξω σε 6-7 ενισχυτες για καμποση ωρα.επισης το ξεχασα,γ**ω τα παιδια ειναι και στου τριμη ειδικα ο τυπας με μουσακι.πολυ σωστος τυπος και δεν πρηζει καθολου...
Συμφωνώ όσο δεν πάει!!!
Οι πωλητές στον Νάκα (στο κέντρο) είναι παραδείγματα προς μίμηση!!! Επίσης και στον Τρίμη (αν μιλάμε για τον ίδιο - νομίζω για τον ίδιο μιλάμε), εξυπηρετικότατος!!! Καθόλου υφάκι!!! Αντιθέτως, είχα πάει μια μέρα και φεύγοντας μου λέει ''να ξανάρθεις να δοκιμάσουμε κι άλλες''!! :P
Παιδιά για τον ίδιο πρέπει να μιλάτε.. Το παιδί ονομάζεται Θάνος (ξανθός, με μουσάκι) και είναι πολύ εξυπηρετικός.. Ο ιδιοκτήτης είναι λίγο φωνακλάς αλλά σε ανεκτά επίπεδα :D.. Όσο για Δήμου, ο άνθρωπος είναι πολύ σωστός στις κουβέντες του και πραγματικά με το τρόπο του σε κερδίζει.. Έχει και έναν νεαρό ο οποίος δεν έτυχε να με εξυπηρετήσει ποτέ, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι πολύ φιλικός και απ'ότι έχω ακούσει και καλός μάστορας.. Επίσης μου φέρνει στο νου μαγαζιά παλιού τύπου (καμία σχέση με μοντέρνα καταστήματα Νάκας για παράδειγμα) και για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω, τον προτιμώ από καταστήματα με 2-3 ορόφους, με πλήρες stock και απέραντη ποικιλία, αλλά γεμάτο κόσμο όλες τις ώρες της ημέρας..

Όσον αφορά το αν ο καταστηματάρχης είναι υποχρεωμένος να σε αφήνει να δοκιμάζεις, θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε ότι σαφώς δεν είναι υποχρεωμένος.. Ελεύθερη αγορά έχουμε.. Αν δεν σε αφήσει να παίξεις, φεύγεις και πας στον επόμενο, κ.ο.κ.. Υποχρέωση του - και ανάλογα, δικαίωμα μας - είναι να μην σε κλέβει ή κοροιδεύει.. Μου έχει τύχει σε κατάστημα, μια παρέα πιτσιρικάδων να λογομαχεί με τις ώρες με τον υπάλληλο γιατί δεν τους άφηνε να δοκιμάσουν κιθάρες.. Συγνώμη που θα το πω αυτό, αλλά με την συνολική συμπεριφορά τους, από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησαν το πόδι τους στο κατάστημα, κατάλαβα ακόμα και εγώ που δεν έχω εμπειρία με πελατειακές συμπεριφορές, ότι επρόκειτο για μη σοβαρά άτομα που ήθελαν να γεμίσουν το Σάββατο τους με μια βόλτα στα καταστήματα μουσικών οργάνων.. Αν πας με σοβαρό ύφος και ευγένεια, οι πιθανότητες να δοκιμάσεις αυξάνονται..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #38 στις: 06/01/08, 23:08 »

Δυστυχώς το πρόβλημα με τις δοκιμές στην Ελλάδα έχει να κάνει με το μικρό μέγεθος της αγοράς. Δεν έχει να κάνει με το ότι οι Άγγλοι πιτριρικάδες, για παράδειγμα, είναι λιγώτερο κάφροι από τους δικούς μας. Κάθε άλλο θα έλεγα. Τα ίδια και χειρότερα θα πάθει η κιθάρα εκεί...

Το πρόβλημα είναι ότι σε ένα μεγάλο μαγαζί της Αθήνας, άντε να έχουν την κιθάρα που θέλεις σε 2 διαφορετικά χρώματα. Στην Αγγλία, κατάστημα του ίδιου επιπέδου έχει 6-7.

Τώρα, αν κάποια κιθάρα κακοπαθήσει άσχημα στα χέρια κάποιου βάναυσου δοκιμαστή, συνήθως τα μαγαζιά τη βγάζουν στο ebay ως "demo instrument" σε μια χαμηλότερη, δελεαστική τιμή. Πουλιέται εύκολα και παίρνουν ΣΙΓΟΥΡΑ τα λεφτά τους πίσω.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #39 στις: 06/01/08, 23:45 »
Ακριβώς έτσι. Πραγματικά αναρωτιέμαι, είμαστε τόσο λίγοι αυτοί που παίζουμε μουσική στην Ελλάδα?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #40 στις: 07/01/08, 00:03 »
Προσωπικά στον Καγμάκη δεν είχα ποτέ πρόβλημα να δοκιμάσω κιθάρες. Πολλές φορές πήγα εκεί για...χορδές, και κατέληξα να παίζω π.χ. με μία Gretsch των 1000 Ευρώ χωρίς φυσικά να έχω δηλώσει ότι ενδιαφέρομαι να την αγοράσω.  Ίσως φυσικά να παίζει ρόλο ότι του πάω τις κιθάρες μου (και της υπόλοιπης μπάντας) για service/setup και ότι έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από εκεί.
Γενικότερα θα συμφωνήσω ότι κανείς ιδιοκτήτης/πωλητής δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει μία κιθάρα ανώτερης κατηγορίας τιμής πραγματικά σε οποιονδήποτε. Όπως είπε ο faser:

Ελεύθερη αγορά έχουμε.. Αν δεν σε αφήσει να παίξεις, φεύγεις και πας στον επόμενο, κ.ο.κ.. Υποχρέωση του - και ανάλογα, δικαίωμα μας - είναι να μην σε κλέβει ή κοροιδεύει.[...] Αν πας με σοβαρό ύφος και ευγένεια, οι πιθανότητες να δοκιμάσεις αυξάνονται..
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #41 στις: 07/01/08, 00:10 »
Δε μου λέτε ρε παιδιά,μιας και μιλάτε για καταστήματα  και εξυπηρέτηση,υπάρχει ένα μαγαζάκι στην κεντρική πλατεία στο Μαρούσι..έχει πάει κανείς απο εκεί να εξυπηρετη8εί ?? Πώς σας φάνηκε??

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #42 στις: 07/01/08, 00:22 »
Δυστυχώς το πρόβλημα με τις δοκιμές στην Ελλάδα έχει να κάνει με το μικρό μέγεθος της αγοράς.

...το οποίο μικρό μέγεθος οδηγεί σε απουσία ουσιαστικού ανταγωνισμού και σε σχεδόν ολιγοπωλιακές καταστάσεις- π.χ. "αποκλείεται να τη βρεις αυτή την κιθάρα κάτω από αυτή την τιμή", σου λέει ο τάδε πωλητής, εννοώντας φυσικά τα γνωστά 10-15 μαγαζιά της Ελλάδας. Και φυσικά έχει δίκιο (το πολύ να τη βρεις 40-50 Ευρώ κάτω σε ένα άλλο ελληνικό κατάστημα).
Και σε αυτή την κατάσταση συμβάλλουμε και εμείς ως καταναλωτές- αποδεδειγμένα οι Έλληνες δεν εμπιστεύονται ακόμη τις ηλεκτρονικές αγορές όσο οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι. Κι έτσι, προς το παρόν ο κάθε Έλληνας καταστηματάρχης δε νιώθει την ανάγκη να "ρίξει" τιμές π.χ. σε επίπεδα thomann, γιατί δε νιώθει ότι ανταγωνίζεται την ιντερνετική αγορά, αλλά τον τύπο στην απέναντι γωνία.

Συγγνώμη αν βγήκα εκτός topic, αλλά μου φάνηκε αλληλένδετο το ζήτημα.

Τώρα:
Δε μου λέτε ρε παιδιά,μιας και μιλάτε για καταστήματα  και εξυπηρέτηση,υπάρχει ένα μαγαζάκι στην κεντρική πλατεία στο Μαρούσι..έχει πάει κανείς απο εκεί να εξυπηρετη8εί ?? Πώς σας φάνηκε??

Μάλλον εννοείς τον Κοσμά πολύ κοντά στον ΗΣΑΠ στο Μαρούσι; Η κυριούλα που είναι συνήθως εκεί σε αφήνει χαλαρά να δοκιμάσεις (χωρίς πρόβλημα την πρώτη φορά που πήγα δοκίμασα Fender Deluxe Tele), έχει και ποικιλία τουλάχιστον στα κλασικά (Fender-Gibson-Epiphone κλπ.). Απλώς είναι άσχετη- π.χ. πήγε να μου δώσει τη Lite Ash για Deluxe Ash. Οπότε πας, δοκιμάζεις χαλαρά, απλώς καλό είναι έχεις κάνει λίγο "homework" για να είσαι σίγουρος ότι παίζεις με τη σωστή κιθάρα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #43 στις: 07/01/08, 00:23 »
Δε μου λέτε ρε παιδιά,μιας και μιλάτε για καταστήματα  και εξυπηρέτηση,υπάρχει ένα μαγαζάκι στην κεντρική πλατεία στο Μαρούσι..έχει πάει κανείς απο εκεί να εξυπηρετη8εί ?? Πώς σας φάνηκε??

Ο φίλος FatBatz έχει αγοράσει από εκεί και συχνάζει στο μαγαζί και μου έχει πει τα καλύτερα. Στείλτου ένα pm για λεπτομέρειες.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #44 στις: 07/01/08, 01:18 »
Δε μου λέτε ρε παιδιά,μιας και μιλάτε για καταστήματα  και εξυπηρέτηση,υπάρχει ένα μαγαζάκι στην κεντρική πλατεία στο Μαρούσι..έχει πάει κανείς απο εκεί να εξυπηρετη8εί ?? Πώς σας φάνηκε??

Eιχα παρει την πρωτη μου κιθαρα και τη δευτερη απο κει (squire strato και mexican fender telecaster)
Μια χαρα ειναι και σε αφηνουν να δοκιμασεις οτι θες χωρις να στα πρηζουν, βεβαια οι ανθρωποι δεν ξερουν τιποτα απο μουσικη και οργανα αλλα οκ,
Απο τιμες κατι μπορει να σου κανει αλλα δεν ειναι και τοσο ανταγωνιστικος αν θυμαμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #45 στις: 07/01/08, 12:51 »
πολλοι λενε εδω για την ελληνικη αγορα και πολυ πιθανον να ειναι οι πρωτοι που τρεχουν να αγορασουν απ τον θομαν...οπως και να χει η ελληνικη αγορα ειναι σε αυτο το χαλι γιατι υπαρχουν λιγα καταστηματα με πολυυυ λιγα προιοντα.και εκτος αυτου απ οτι μου λετε εδω δεν δικαιουμαι εγω η ο οποιοςδηποτε να δοκιμαζει το οτιδηποτε αν δεν το αγορασει αυριο...γμσε τα σου λεω.ε ρε να γινει καμια δουλεια σαν το Music store και δω και να μην χρειαστει να πατησουμε στο μαγαζι του καθε γελοιου.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #46 στις: 07/01/08, 18:25 »
πολλοι λενε εδω για την ελληνικη αγορα και πολυ πιθανον να ειναι οι πρωτοι που τρεχουν να αγορασουν απ τον θομαν...οπως και να χει η ελληνικη αγορα ειναι σε αυτο το χαλι γιατι υπαρχουν λιγα καταστηματα με πολυυυ λιγα προιοντα.και εκτος αυτου απ οτι μου λετε εδω δεν δικαιουμαι εγω η ο οποιοςδηποτε να δοκιμαζει το οτιδηποτε αν δεν το αγορασει αυριο...γμσε τα σου λεω.ε ρε να γινει καμια δουλεια σαν το Music store και δω και να μην χρειαστει να πατησουμε στο μαγαζι του καθε γελοιου.

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Να γουστάρουμε εμείς και η πάρτη μας και οι υπόλοιποι να παν να... Όχι φίλε, δεν δικαιούσαι τίποτα. Μπορείς να ζητάς, δεν μπορείς να απαιτείς και να μην δέχεσαι ερωτήσεις. Αν θεωρείς ότι μια ληστεία θα λύσει τα προβλήματα της αγοράς go for it. Εγώ πάντως προτιμώ μιας και θα είμαι 100 χρόνια στην Αθήνα και σκοπεύω να παίζω και να αγοράζω κιθάρες για πάντα, με τους καταστηματάρχες και τους υπάλληλους να τα έχω καλά, ακόμα και αν δεν αγοράσω κάτι. Λέγεται "ανθρώπινες σχέσεις", είναι τσάμπα και όχι τόσο δύσκολο.

By the way, αν ήταν να αγοράσεις ούτως ή άλλως προφανώς δεν δοκιμάζεις... Όταν ζητάς ένα όργανο για δοκιμή, ο μαγαζάτορας ξέρει ότι μπορεί και να μην το πάρεις. Δεν έσκασε από τον ουρανό και προφανώς έχει βρεθεί και αυτός στη θέση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/08, 18:36 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #47 στις: 08/01/08, 09:54 »
Νομιζω οτι οποιοσδηποτε σχετικα σοβαρος καταστηματαρχης, (ειδικα οταν προκειται για ακριβα οργανα), γνωριζει οτι οποιος παει να δοκιμασει, το πιθανοτερο ειναι να μην αγορασει αμεσα, (γιατι οταν σκας ενα πακο λεφτα δεν τα πετας με την μια χωρις να το εχεις ψαξει το θεμα πρωτα καλα κτλ). Απο κει και περα ειναι στην διακριτικη του ευχερεια το αν θα επιτρεψει την δοκιμη ενος οργανου απο καποιον... Ειναι δικαιωμα του, οπως ακριβως δικαιωμα του υποψηφιου αγοραστη ειναι να φυγει και να παει σε αλλο καταστημα... Για το αν ειναι εξυπνη κινηση ή οχι να αφηνει για δοκιμες καποια οργανα, ειναι αλλη ιστορια και οχι τοσο απλη οσο φαινεται...
Για παραδειγμα, πολλοι ξερουν οτι ειναι αρκετοι αυτοι που αγοραζουν standard απο εξω και πανε εδω στα μαγαζια απλα για να δοκιμασουν... Σε αυτο βεβαια φταινε και οι τιμες των εδω καταστηματων, αλλα οταν γενικα ειναι πολλοι αυτοι που συχναζουν σε μαγαζια ΜΟΝΟ για να δοκιμασουν και δεν αγοραζουν ποτε τπτ, σιγα σιγα γινονται "γνωστοι" στην πιατσα και μετα απλα δεν σε εξυπηρετουν...
Απο την αλλη, ειναι πολλοι που ενω αντικειμενικα δεν εχουν και ουτε προκειται να εχουν για τα επομενα 10 χρονια τα χρηματα για να αγορασουν μια κιθαρα της ταξης των 3000€, συχναζουν στα μαγαζια μονο και μονο για να παιξουν, να χαζεψουν κτλ...
Αν σε ολα αυτα βαλουμε και το γεγονος οτι οσο να ναι ενα οργανο που δινεται σε δοκιμες, ειναι πολυ πιθανο να παθει μικροζημιουλες (γρατζουνιτσες κτλ) και επειδη τα stock που εχουν τα καταστηματα ειναι πολυ μικρα συνηθως, ο πωλητης θα το σκεφτει αρκετα πριν δωσει μια ακριβη κιθαρα σε καποιον...
Εμενα προσωπικα αυτο που με ενοχλει ειναι η ταση αρκετων να καθονται απο πανω σου οταν δοκιμαζεις, οχι για να "ελεγχουν" αν τυχον κανεις καποια ζημια, αλλα για να σε κοιτανε με υφακι για το τι παιζεις, πως το παιζεις κτλ...
Και βεβαια προτιμω να μου πει καποιος καταστηματαρχης "δυστυχως δεν εχουμε κιθαρα προς δοκιμη αυτη την στιγμη" απο την αρχη, παρα να με ρωτησει πρωτα "σκοπευεις να αγορασεις;"... Απλα και μονο γιατι το θεωρω βλακεια και δεν μπορω την βλακεια... Εγω σαν πελατης, ειτε πραγματικα θελω να αγορασω, ειτε απλα να χαζεψω, θα σου πω "ναι θελω να αγορασω" προκειμενουν να δοκιμασω κατι... Οποτε δεν εχει νοημα καν να κανουν τετοιες ερωτησεις, που το μονο πετυχαινουν ειναι να εκθετουν το καταστημα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dr.flc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • heyyyy maaaan...wuz up????
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #48 στις: 21/01/08, 14:01 »
ναι εννοειται δεκτον αυτο,μαλιστα το παιδι μαλλον επρεπε να παει αποθηκη κιολας αλλα το θεμα ηταν γιατι δεν πηγαινε και να ερχοταν λιγο πιο μετα να με αφηνε και μονο μου.ασε που δοκιμαζω μονο ενισχυτες γιατι ενισχυτη θελω.και εκτος αυτου μολις δουν καποιον με κιθαρα λιγακι ακριβη(δλδ κανα χιλιαρικο και πανω) το σκεφτονται πιο σοβαρα το θεμα...αυτο που μου την εσπασε ειναι οτι θαβει ολα τα υπολοιπα για να μου βγαλει τον πενηνταρι τον μαρσαλ βαλβεστειτ ως φοβερο μηχανημα και οι λανει οι λαμπατοι vc lc 15-30 ειναι μουφες και αντιγραφες του μαρσαλ, που καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους.και στο κατω κατω ο αλλος τι προβλημα εχει αμα δεν αγορασω το μηχανημα?δικια του ειναι η επιχειρηση?οποιος δλδ δεν παει ματσο με κανα 1000 ευρα δεν εχει δικαιωμα να δοκιμασει?αυτο μου τη σπαει στο attitude πολλων.ασε την αλλη την κυρια εκει που οταν μπηκα ελειπε ο ηρακλης και την ρωταω καποια πραγματα και δεν ηξερε τι της γινοταν και περιμενε τον αλλον.
κατ εμε οι πιο σωστοι απο την εμπειρια μου ειναι ο μαλλιας(παναγιωτης) του νακα στην αγια παρασκευη που μονο σαντουιτς δεν μου εφερε στο σχεδον διωρο που αραξαμε,ο δημου που στα μαστορεματα μιλαει τιμια και δεν παει να σε κλεψει(το κατα συναμην δλδ :P) και τα παιδια στο νακα στο κεντρο που με αφησαν να παιξω σε 6-7 ενισχυτες για καμποση ωρα.επισης το ξεχασα,γ**ω τα παιδια ειναι και στου τριμη ειδικα ο τυπας με μουσακι.πολυ σωστος τυπος και δεν πρηζει καθολου...ο μαλλιας του διαμαντοπουλου ειναι λιγο ποζερο περιεργος αλλα υπαρχουν και χειροτεροι...
λοιπον λοιποννν....καλημερουδια κατ αρχην.....θα ηθελα να βρω ενα καταστημαα στο οποιο να μην εχει πωλητη αντρα πρωτα απο ολα...τον βαρεθηκα τον αρχ*****δοκαμπο μωρε...ολο αντρες αντρες....καμια διμετρη θεα που να παιζει σαν τον χεντριξ και να με γουσταρει με το που θα με δει και να μου δειχνει και λιγο μπουτακι και λιγο στηθακι δεν παιζει πουθενα????ετσι για να παρω και δουλεια για το σπιτι...μα καλα αυτοι οι ελληνες καταστηματαρχες δεν χαμπαριαζουν χρηστο ρε γμτ....πωσ περιμενεις καλε κυριε να φυγει ο πελατης ευχαριστημενος απο το μαγαζι σου???απαραδεκτοι ολοι τους..
ας σοβαρεθτουμε λιγακι!ζουμε στον ιδιο πλανητη?τι σημαινει να εχεις καταστημα(οτι και αν πουλας),εχετε παρει πρεφα?τα εξοδα,τισ υποχρεωσεις ,τα αγχη,την πιεση απο τισ εταιριες,τις απαιτησεις και τα τερτιπια των πελατων τα σκεφτεται κανενας????μπαινει κανεις στην διαδικασια να σκεφτει ποσα μπορει να εχουν συμβει σε εναν καταστηματαρχη προκειμενου να διαμορφωσει μια συγκεκριμενη  εμπορικη πολιτικη στον χωρο του?μαλλον οχι...το μονο που μας ενδιαφερει ειναι να μπουμε σε ενα καταστημα και να αρχισουν να παιζουν τα οργανα απο μονα τους σε ενδειξη σεβασμου και οι παντες να ανγνωριζουν τισ καλες μας προθεσεις,και φυσικα να μην εχουν διακυμανσεις στην συμπεριφορα τους....τι?? ανθρωποι ειναι????τι και αν πρν απο σενα μπηκε καποιος και ζητησε μπουγατσες σε μαγαζι που πουλαει κοσμημτα....οχι ...ο αλλος δεν εχει δικαιωμα να ειναι τσαντισμενος και να εχει υφακι.....προς θεου...ειναι επαγγελματιας.....και γιατι να υπαρχει συντροφοι αυτοι η κακια καπιταλιστικη αποψη οτι οποιος εχει το μεγαλυτερο πακετο να διαθεσει για την τρελα του,θα επρεπε να αντιμετωπιζεται καλυτερα απο αυτον που μπαινει να παρει χορδες.ειναι αδικο!!!!κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν κιθαριστικα γκετο αναλογα με το βαλαντιο των πελατων.poor guitarist district kai rich  guitarist district!πλακα κανουμε τωρα????
αμα ενα οργανο ειναι γραφτο να καταληξει στην αγκαλια σου,θα το καταλαβεις απο την πρωτη στιγμη που θα το δεις,οτι και αν σου πει ο πωλητης ή ο καταστηματαρχης!ειναι θεμα ενστικτου καθαρα και οποιος δεν το καταλαβενει εχει δυο επιλογες....ή να κανει υπομονη μεχρι να το καταλαβει ή να συνεχιζει να σχολειται με περιφεριακα και ασχετα της τεχνης μας πραγματα οπως γιατι τον στραβωκοιταξε ο ενας ή ο αλλος,η αν ειχε φασολοδα την προηγουμενη μερα η γυναικα το μαγαζατορα και ο υπαλληλος αεριστηκε διπαξ....οταν μπαινεις με αυτην την διαθεση-φοβια καπου δινεις πρωτα κακη εντυπωση για τον εαυτο σου και δευτερον εισπρατεις τα δεοντα....καποτε μου ελεγε καποιος..''ειμαι πολυ αυστηρος με τους πελατες μου,γιατι εχω απαιτησεις απο αυτους,οποωσ και αυτοι απο μενα.,δεν λειτουγει αλλιως!''στην αρχη δεν τον καταλαβα,αλλα πολυ συντομα και οσο ζουσα απο κοντα στον χωρο του...το καταλαβα και συμφωνω πωσ ετσι πρεπει να γινεται......
τωρα οσο αφορα τον μ****κακο στον καγμακη και την κυρια που δεν ξερει τιποτα και περιμενει την βοηθεια του κοινου......τα παντα ειναι σχετικα και συμβαινουν για ενα λογο.....η ηρακλης('η αλλιως καραφλη λατρεια)δεν ειναι σε καμια περιπτωση ο τυπικος διεκπερεαωτικος υπαλληλος σε ενα μουσικο καταστημα.κατα πρωτον ειναι μουσικαρα και κατα δευτερον εχει αποψη και την λεει παντα.....και που εισαι...οι laney, αλλα και αλλες πολλες μαρκες ειναι αντιγραφη των marshal και μην το πεις πουθενα.....ελαχιστες μαρκες εχουν καταφερει να δημοιυργησουν ενα καινουργιο ηχο και αυτο σιγουρα οχι χωρισ την βοηθεια μεγαλων ονοματων απο πισω τους,το οποιο πρακτικα συνεπαγεται οτι θα πληρωσεςι το ονομα του διπλασια απο τον αυθεντικο....... τελος και για καθαρα πρωσοπικους λογους....η κυρια που δεν ξερει τιποτα.....σου εχω νεα....ξερει περισοτερα απο ολους μας....απλα εχει επιλεξει ενα διαφορετικο ρολο τον οποιο και υπηρετει πιστοτατα....καλο θα ηταν αν δεν γνωριζουμε κατι να μην σχολιαζουμε.....γιατι θιγουμε ανθρωπους και μαζι τους και αλλους που τουσ γνωριζουν.....καλες και κακες μερες εχουμε ολοι μας...δεν τρεχει μια....θα την βρεις την ακρη σου για να ακουσεις το οργανο που σου αρεσει....

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #49 στις: 21/01/08, 14:53 »
Αστειότητες.
Μεγάλες αστειότητες.

Αντιπαρέρχομαι εντελώς τις μπούρδες περί Laney, Marshall κλπ και θα πω μόνο τα εξής:

Κάθε δουλειά έχει τη δυσκολία της.
Όποιος πωλητής/έμπορος δεν αντέχει τα "τερτίπια" των πελατών, είναι απλό: ΑΣ ΒΡΕΙ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Η ζωή είναι δύσκολη για όλους μας.
Τόσο απλά.

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι, για το δικό του καλό, και για το καλό του καταστήματός του, δεν έχει δικαίωμα να είναι τσατισμένος.
ΟΧΙ.
Τόσο απλά και πάλι.

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
62 Απαντήσεις
37940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/06, 22:20
από tasos__
6 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
34 Απαντήσεις
22229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 20:02
από Serviani
4 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 16:31
από MrPumpkin
3 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 20:11
από groovymood
6 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 20:52
από sokob
4 Απαντήσεις
5052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
24 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54