Αποστολέας Θέμα: φουλ λαμπατος ενισχυτης +gibson lp std, κλασικο/χαρντ ροκ,που να κανει για σπιτι  (Αναγνώστηκε 12232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
καλησπερα,με ενδιαφερει κατι πολυ καλο που να ταιριαζει στο ροκ του 70,80 και κατα 2ο λογο στο μπλουζ.η βασικη μου κιθαρα ειναι η les paul και εχω και μια vigier excalibur ultra την οποια σκεφτομαι να πουλησω και να παρω stratocaster.απο εξοπλισμο εχω τον line6 flextone3(75w),την φετα boss gx700 και το pod livex3 που το εχω αφησει στην ακρη τελευταια.τον flextone θα τον κρατησω για την ευελιξια που δινει,αλλα χρειαζομαι και μια λαμπα για το ειδος μουσικης που παιζω.

απο φραγκα ,500 μεχρι 1000+. ο ενισχυτης να κανει και για σπιτι ,δηλ πανω κατω απο 10-30 watt(μενω σε δωμα και μπορω να κανω περισσοτερη φασαρια).
αν υπαρχει καποιος μικρος λαμπατος που να φτανει σε ποιοτητα τους μεγαλυτερους,αλλα λογω μικροτερης εντασης να ειναι αρκετα πιο φτηνος,θα διαλεξω αυτον.

σκεφτομουν αν υπαρχει κατι αντιστοιχο με τον jcm800 για σπιτι,αλλα εχω ακουσει οτι οι μικροι marshall δεν ειναι πολυ καλοι.απο αλλες επιλογες σκεφτομαι για fender deluxe η blues junior με πεταλι, koch studiotone, η καποιον laney lc,vc,lionheart410.προς το παρον εχω βαλει στο ματι πιο πολυ τον lionheart.
πριν παω να τους ακουσω απο κοντα υπαρχουν τιποτα προτασεις?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Να πας να τους ακουσεις, απο κοντα...δυστυχως πολλες φορες αν και θεωρητικα ακουγονται καλα, μπορει να μη ταιριαζουν ουτε σε μια δεδομενη κιθαρα ουτε στο χερι σου ουτε τιποτα. Οποτε η δοκιμη θα σε πεισει. Και επισης στο σπιτι, δυσκολα τα πραγματα για ενταση-λαμπα-μεγαφωνα και watt. Δεν εχει να κανει με αν ειναι λαμπα η τρανζιστορ, αλλα τι θελεις απο αυτο και πως ειναι σχεδιασμενος ο ενισχυτης.

Φανταζομαι οτι, για ροκ θελεις κατι σα το plexi μοντελο με λιγο boost που εχεις στον flextone...Αυτο ομως προυποθετει μια ενταση και το μεγαφωνο να σπρωχνει αρκετο αερα...Οποτε δυσκολα θα το παρεις στο σπιτι απο μικρους ενισχυτες ακομη και αν ειναι μονο 5 watt.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Για αυτα που θες να παιξεις, σε αυτο το μπατζετ και σε αυτα τα watt σιγουρα δοκιμασε τον Koch Studiotone.
Τον εχω εδω και λιγες μερες και εχω βρει την υγεια μου. ;)


Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Να πας να τους ακουσεις, απο κοντα...δυστυχως πολλες φορες αν και θεωρητικα ακουγονται καλα, μπορει να μη ταιριαζουν ουτε σε μια δεδομενη κιθαρα ουτε στο χερι σου ουτε τιποτα. Οποτε η δοκιμη θα σε πεισει. Και επισης στο σπιτι, δυσκολα τα πραγματα για ενταση-λαμπα-μεγαφωνα και watt. Δεν εχει να κανει με αν ειναι λαμπα η τρανζιστορ, αλλα τι θελεις απο αυτο και πως ειναι σχεδιασμενος ο ενισχυτης.

Φανταζομαι οτι, για ροκ θελεις κατι σα το plexi μοντελο με λιγο boost που εχεις στον flextone...Αυτο ομως προυποθετει μια ενταση και το μεγαφωνο να σπρωχνει αρκετο αερα...Οποτε δυσκολα θα το παρεις στο σπιτι απο μικρους ενισχυτες ακομη και αν ειναι μονο 5 watt.

σιγουρα θα τους δοκιμασω απο κοντα πριν αγορασω κατι,αλλα πρωτα θελω να μαζεψω πληροφοριες για να εχω μια αρχικη ιδεα απο αυτα που θα διαβασω και απο το youtube. αυτο που θα χρειαζομουν ειναι κατι σαν το πλεξι η τον jcm800 για φολα κλασικο και χαρντ ροκ με καποιο distortion,αλλα σε μικροτερες εντασεις ,πχ20w.

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Για αυτα που θες να παιξεις, σε αυτο το μπατζετ και σε αυτα τα watt σιγουρα δοκιμασε τον Koch Studiotone.
Τον εχω εδω και λιγες μερες και εχω βρει την υγεια μου. ;)

τον koch τον εμαθα απο καποιο ποστ που ειχες κανει και οντως επαθα πλακα οταν τον ακουσα στο youtube. και απο βαρος ειναι πολυ βολικος .ξερεις ποιος ειναι ο αντιπροσωπος στην θεσ/νικη?μπορεις να μου κανεις μια συγκριση με τον lionheart l20 kai ton fender deluxe reverb με χαρντ ροκ πεταλι?ο laney παντως με 660 ευρω απο αγγλια φαινεται πολυ καλη περιπτωση εκτος αν υστερει καπου
ρεπερτοριο ozzy,zz top,hendrix,thin lizzy,whitesnake,acdc,van halen,zeppelin,rainbow,deep purple,aerosmith,bon jovi,blue oyster cult,ccr,stones,inxs,kiss ,grand funk,pink floyd,foreigner και αλλα με τετοια φιλοσοφια παιξιματος + λιγο μπλουζ και προγκρεσιβ, περισσοτερο παλιο. και απο κιθαρα με ενδιαφερει ηχος 70% gibson lp std kai 30% strat .strat δεν εχω αλλα σκεφτομαι να πουλησω την vigier για να παρω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
To μεγαλο συν του Koch (περα απο το φοβερο ΚΑΘΑΡΟ του καναλι) ειναι οτι ειναι εξαιρετικα ευελικτος.
Και αυτο επειδη διαθετει overdrive και overdrive+ καναλι τα οποια σε βγαζουν απο blues μεχρι heavy metal.
Συγκριση με τους αλλους που ανεφερες δεν ειμαι σε θεση να κανω αφου τον πρωτο δεν τον εχω ακουσει, ο μεν δευτερος ειναι εντελως διαφορετικος ενισχυτης σε χροια και φιλοσοφια...
Να ξερεις παντως πως και ο Koch μια χαρα τα παει με πεταλια...

Τους φερνει ο Ντουκας, ο οποιος ειναι στα Γιαννενα. Στην πολη σου δεν ξερω αν τον φερνει καποιος. ;)


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εχει ο Ζαχος Koch αν θες να τον ακουσεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Εχει ο Ζαχος Koch αν θες να τον ακουσεις... ;)
που βρισκεται?

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
To μεγαλο συν του Koch (περα απο το φοβερο ΚΑΘΑΡΟ του καναλι) ειναι οτι ειναι εξαιρετικα ευελικτος.
Και αυτο επειδη διαθετει overdrive και overdrive+ καναλι τα οποια σε βγαζουν απο blues μεχρι heavy metal.
Συγκριση με τους αλλους που ανεφερες δεν ειμαι σε θεση να κανω αφου τον πρωτο δεν τον εχω ακουσει, ο μεν δευτερος ειναι εντελως διαφορετικος ενισχυτης σε χροια και φιλοσοφια...
Να ξερεις παντως πως και ο Koch μια χαρα τα παει με πεταλια...

Τους φερνει ο Ντουκας, ο οποιος ειναι στα Γιαννενα. Στην πολη σου δεν ξερω αν τον φερνει καποιος. ;)

αυτο το θεμα με το μπλουζ και το χαρντ ροκ καναλι ειναι πολυ χρησιμο,γλιτωνεις και τα εξτρα πεταλια.και το ποντ ετσι το λειτουργουσα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εχει ο Ζαχος Koch αν θες να τον ακουσεις... ;)
που βρισκεται?
Ειναι στο πρωτο στενο που συναντας οπως κατεβαινεις τη ναβαρινου, στα δεξια σου και προς την προξενου κορομηλα(πιο κοντα στην προξενου παρα στη ναβαρινου)...το στενο ειναι παραλληλο με την εγνατια δε θυμαμαι ονομα...
Το μαγαζι ειναι αρκετα μεγαλο και ημιυπογειο θα το δεις δν το χανεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Εχει ο Ζαχος Koch αν θες να τον ακουσεις... ;)
που βρισκεται?
Ειναι στο πρωτο στενο που συναντας οπως κατεβαινεις τη ναβαρινου, στα δεξια σου και προς την προξενου κορομηλα(πιο κοντα στην προξενου παρα στη ναβαρινου)...το στενο ειναι παραλληλο με την εγνατια δε θυμαμαι ονομα...
Το μαγαζι ειναι αρκετα μεγαλο και ημιυπογειο θα το δεις δν το χανεις... ;)
να σαι καλα ,σε λιγο καιρο οταν βγω στη γυρα θα κανω μια σταση και απο εκει.αν εχει και καλη μεταπωλητικη αξια φαινεται πολυ καλη επιλογη

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Ε να πω και γω τα κλασσικα μου.... :P
Θα σε συμβουλευα να ακουσεις και να σκεφτεις τον blues junior καθως και τον blues junior και να μην ξεχασεις τον blues junior.
Τον εχω 1 χρονο τωρα σε συνθηκες σπιτιου και μερικα μικτρα λαηβο-τζαμαρισματα σε μαγαζια και με εχει καλυψει πληρως !!!
Και απο ενταση και απο συνδιασμο με τα πεταλακια μου...μπορεις να παιξεις ανετα απο πολυ χαμηλα μεχρι και τσιτα και πιστεψε με σε σπιτι δεν θα ανεβασεις την ενταση πανω απο το μισο !!!
Σε τιμη ειναι ποοολυ καλα πλεον και βεβαια παιρνει τρελλες βελτιωσεις για μελλοντικο πειραματισμο !!!!
Σταθερη αξια Fender !!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος alterego

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Ε να πω και γω τα κλασσικα μου.... :P
Θα σε συμβουλευα να ακουσεις και να σκεφτεις τον blues junior καθως και τον blues junior και να μην ξεχασεις τον blues junior.
Τον εχω 1 χρονο τωρα σε συνθηκες σπιτιου και μερικα μικτρα λαηβο-τζαμαρισματα σε μαγαζια και με εχει καλυψει πληρως !!!
Και απο ενταση και απο συνδιασμο με τα πεταλακια μου...μπορεις να παιξεις ανετα απο πολυ χαμηλα μεχρι και τσιτα και πιστεψε με σε σπιτι δεν θα ανεβασεις την ενταση πανω απο το μισο !!!
Σε τιμη ειναι ποοολυ καλα πλεον και βεβαια παιρνει τρελλες βελτιωσεις για μελλοντικο πειραματισμο !!!!
Σταθερη αξια Fender !!!
ειναι μεσα στις 2 επιλογες που εχω για φεντερ.ειδικα αν δεν εχει μεγαλη ποιοτικη διαφορα απο τον deluxe reverb,αλλα αυτο χρειαζεται τεσταρισμα.ενας φιλος ομως μου ειπε οτι ειναι πιο μουντος απο τον ντελουξ

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Ρίξε μια ματιά και σε αυτόν εδώ:

http://cgi.ebay.co.uk/RAT-HOTROD-BLACKHEART-BH15H-25-WATT-VALVE-AMPLIFIER-AMP_W0QQitemZ350310134460QQcmdZViewItemQQptZUK_MusicalInstr_Amplifiers_RL?hash=item51901c72bc

http://www.ratvalveamps.com/blackheart-bh15

Ο τύπος που τους μοντάρει κάνει φοβερή δουλειά.

ειναι τροποποιημενος μπλακχαρτ με λαμπες?με μπερδευει λιγο το ταυρακι στα καθαρα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Xωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από λαμπάτους, και επειδή μίλησες για marshall, έχε υποψιν σου αν θες τον Μarshall Haze. Τον έχω εδω και ένα μήνα περίπου και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος! Προσωπικά είχα ενδοιασμούς από τα όσα ακούγονται για τους μικρούς της Marshall αλλά αυτός κατά τη γνώμη μου αξίζει...40 watt, 2 κανάλια με boost και ενσωματωμένα effects και reverb που αν δε θες να μπλεχτείς με πολλά πετάλια (όπως εγω  ;D) εξυπηρετούν αρκετα. 550€ στο dv247.

Ό,τι και αν επιλέξεις τλκ, καλές αγορές!  :)

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Xωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από λαμπάτους, και επειδή μίλησες για marshall, έχε υποψιν σου αν θες τον Μarshall Haze. Τον έχω εδω και ένα μήνα περίπου και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος! Προσωπικά είχα ενδοιασμούς από τα όσα ακούγονται για τους μικρούς της Marshall αλλά αυτός κατά τη γνώμη μου αξίζει...40 watt, 2 κανάλια με boost και ενσωματωμένα effects και reverb που αν δε θες να μπλεχτείς με πολλά πετάλια (όπως εγω  ;D) εξυπηρετούν αρκετα. 550€ στο dv247.

Ό,τι και αν επιλέξεις τλκ, καλές αγορές!  :)

πολυ ωραιο το ντεμο του dv247 .oi marshall ταιριαζουν πολυ με τις gibson και τους ακουω σε παρα πολλες απο τις μπαντες που μου αρεσουν .αλλα μαλλον δεν θα παω για τρανζιστορ ,εχω αχτι να αγορασω τον πρωτο μου λαμπατο

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Full λαμπα ειναι ο Haze.
Αν και κατα τη γνωμη μου κανενας Marshall δε με εχει ικανοποιησει με το καθαρο του καναλι.
(Εχω την εντυπωση οτι θα το κανει ο Bluesbraker αλλα δεν τον εχω ακουσει ακομα...)


Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Full λαμπα ειναι ο Haze.
Αν και κατα τη γνωμη μου κανενας Marshall δε με εχει ικανοποιησει με το καθαρο του καναλι.
(Εχω την εντυπωση οτι θα το κανει ο Bluesbraker αλλα δεν τον εχω ακουσει ακομα...)

διαβασα στο site να γραφει all valve και νομιζα οτι αυτο σημαινει τρανζιστορ.μαλλον κανω λαθος.τον bluesbreaker moy τον εχουν προτεινει σαν vintage που θελει πεταλι,κατι αντιστοιχο με deluxe reverb και vox ac30 top boost

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Full λαμπα ειναι ο Haze.
Αν και κατα τη γνωμη μου κανενας Marshall δε με εχει ικανοποιησει με το καθαρο του καναλι.
(Εχω την εντυπωση οτι θα το κανει ο Bluesbraker αλλα δεν τον εχω ακουσει ακομα...)
τι εξοπλισμο εχεις και ειδος μουσικης παιζεις?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ο Bluesbraker πιο πολυ μπορει να συγκριθει με το Fender Bassman για να παρεις μια ιδεα.  ;)


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
τι εξοπλισμο εχεις και ειδος μουσικης παιζεις?

Απο blues μεχρι prog rock και hard rock...
Και για ενισχυτη οπως σου εγραψα και πιο πανω εχω τον Koch.

Τωρα για κιθαρες και λοιπα εφε και πεταλια ειναι μεγαλη κουβεντα καθως υπεισερχεται πολυ ο προσωπικος παραγοντας και υπαρχουν πλεον χιλιαδες επιλογες.


Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
Ο Bluesbraker πιο πολυ μπορει να συγκριθει με το Fender Bassman για να παρεις μια ιδεα.  ;)

δεν μου πολυαρεσε στο youtube.apla τους εβαλα και τους 3 στην κατηγορια vintage που χρειαζεσαι και πεταλι

Αποσυνδεδεμένος sakis1000

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
    • www.youtube.com/sakis3warnings
τι εξοπλισμο εχεις και ειδος μουσικης παιζεις?

Απο blues μεχρι prog rock και hard rock...
Και για ενισχυτη οπως σου εγραψα και πιο πανω εχω τον Koch.

Τωρα για κιθαρες και λοιπα εφε και πεταλια ειναι μεγαλη κουβεντα καθως υπεισερχεται πολυ ο προσωπικος παραγοντας και υπαρχουν πλεον χιλιαδες επιλογες.

αυτα που παιζω και εγω,οποτε πανω κατω καταλαβαινεις τι ψαχνω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
[διαβασα στο site να γραφει all valve και νομιζα οτι αυτο σημαινει τρανζιστορ.μαλλον κανω λαθος.

Φίλε Σάκη, χωρίς παρεξήγηση, αλλά αν νόμιζες ότι "all valve" σημαίνει τρανζίστορ, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από πολύ πιο βασικά πράγματα πριν καν σκεφτείς να δώσεις 500 ή 1000 Ευρώ για την αγορά ενισχυτή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
146 Απαντήσεις
65207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 21:10
από Jezus
25 Απαντήσεις
22606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
9 Απαντήσεις
7535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
8953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
79 Απαντήσεις
31014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
22 Απαντήσεις
6206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 22:49
από thomsot