Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος και πρώτα πετάλια...Τι θα προτείνατε?  (Αναγνώστηκε 14002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Σαν αρχάριος που είμαι ακόμα, έχω κι εγώ τις ανυσηχίες μου για πεταλάκια.....έχω όμως, όπως και πολλοί άλλοι στη θέση μου, κάποιες απορίες περι πεταλιών.

Κατ αρχήν...τι θα πρέπει ν' αγοράσει καποιος αρχάριος για αρχή?

Ποιες μάρκες πεταλιών θεωρούνται καλές?

Μεταχειρισμένο ή καινούργιο?

Που μπορούμε να διαβάσουμε κάποιες κριτικές για πετάλια?

πως θα πρέπει να τα συνδέσουμε μεταξύ τους για να χουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα?

Συμβουλές?

Αυτά για τώρα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Το ξέρω ότι πολλοί θα με κράξετε, αλλα τελικά μόνο εγώ ξεκίνησα κιθάρα για την κιθάρα?
Ολοι όσοι ξεκινάνε θέλουν κατευθείαν και μια στοίβα πεταλάκια και 2-3 ενισχυτές κλπ κλπ.
Πως θεωρείτε δηλαδή ότι τα αξιοποιείτε ως αρχάριοι? Μόνο ως απωθημένο το δέχομαι ότι τα θέλω όλα από την αρχή να τα βλέπω μπροστά μου, αλλιως καλύτερους κιθαρίστες δεν σας κάνουν βρε παιδιά...


Προς τι τόση βιασύνη? Εκτός και να περισσεύουν λεφτά και είναι χόμπι πλέον τα παρελκόμενα...


Ειλικρινά ρωτάω χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οταν η μουσικη που ακους εχει 5 διαφορετικα πεταλια σε καθε τραγουδι,λογικο ειναι να τα θες απι την αρχη,γιατι πλεον ετσι θες να ακους την κιθαρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρα θα ηταν χρησιμοτερο να σου κάνει τα πρώτα μαθήματα ένας ηχολήπτης

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Γιατι;θα σε μαθει να εχεις στον ηχο chorus,flanger,phaser,delay,distortion,compresor,octaver και wah χωρις πεταλια,μονο απο τον ενυσχιτη και τα δαχτυλα;
Κοιτα.Δεν θελω να εχω πεταλια.
Το μονο που δουλευω πλεων ειναι ενα preamp.Ενα sonic maximizer που εχω,το αποφευγω λιγο,και το octaver το αντικατεστισα με detuned μπασο.
Ομως αν επαιζα κιθαρα,με το καλημερα θα επαιρνα distortion,γιατι την βρωμα που ακουγα οταν ξεκηνησα μπασο,ενυσχιτης μονος του δεν την βγαζει.
Και εγω ειχα μαθει να ακουγετε η κιθαρα ετσι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια ερώτηση είναι γενική. Δεν αφορά μόνο εσένα.
Δεν είναι πως το βλέπεις εσύ προσωπικά και πως θες να ακουγεσαι. Αλλο λεω.


Εγω ξεκίνησα κιθάρα γιατί είδα κάποιον να παίζει και ζήλεψα. Ζήλεψα ότι μπορείς με το όργανο να εξωτερικεύσεις συναισθήματα και να τα μοιραστεις με άλλους.
Εμαθα κιθάρα για να μπορώ να εκφράζομαι είτε σε στιγμές χαλάρωσης στο σπίτι μου είτε με μια παρέα στην παραλία είτε με μια μπάντα. Ολα τα υπόλοιπα έρχονται μετά. Με κόπο και χρόνο άπειρο.
Τα προσπερνάμε όλοι εύκολα.


Τα 99% των κομματιών μπορώ να τα αποδόσω και με μια ακουστική μόνος μου. Αυτή είναι και η έννοια της διασκευής. Εννοείται όταν ξέρεις να παίζεις.


Μου έχει τύχει άπειρες φορές σε παρέες με πιτσιρικάδες, να δίνω την ακουστική να παίξει κάποιος άλλος και να μου απαντάνε «δεν ξέρω ακουστική, ηλεκτρική μόνο παίζω».
Βουρτσίζοντας σε μια ηλεκτρική δυο χορδές στα 200bpm ενός power chord και για να ακουστούν διαφορετικά έχουν ένα πλήθος εφέ στα πόδια τους αναβοσβήνοντας εφέ νομίζουν ότι παίζουν κιθάρα.
Βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.


Το να έχεις σκοπό να ακουστείς όπως ο αγαπημένος σου κιθαρίστας είναι απόλυτα λογικό. Το να μάθεις να παίζεις όπως ο αγαπημένος κιθαρίστας όλοι το βάζουν σε δεύτερη μοίρα.
Εγω δεν έχω ακούσει κανέναν φτασμένο κιθαρίστα να λέει σε συνέντευξή του ξεκίνησα μαζεύοντας πετάλια...


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γιflanger,phaser,delay,distortion,compresor,octaver και wah


Εχεις την εντύπωση ότι θα σε καταλάβει τι του λες? Είναι άγνωστες λέξεις για αυτόν. Είναι αρχάριος ο άνθρωπος.
Και ΝΑΙ ένας τεχνικός ξέρει καλύτερα να στα εξηγήσει. Ασχέτως αν στην πορεία όλοι μας τα βάλαμε στην ζωή μας και μάθαμε να τα χρησιμοποιούμε, η θεωρία πίσω από όλα αυτά τα πετάλια είναι καθαρά τεχνικής φύσεως. Δεν είναι στα προαπαιτούμενα ενός πτυχίου κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Και εγω γενικα απαντησα,και συμπλιρωσα με πρισωπικο παραδειγμα.
Το 80%(πιστευω) που παιζουν μουσικη ειναι γιατι ακουσαν κατι και τους αρεσε.Επομενο ειναι αυτο που τους αρεσε να προσπαθησουν να το παιξουν.Οταν αυτο το κατι,ακουγετε καπως,γιατι βγηκε μεσα απο κατι,αυτονοητο ειναι να θελουν αυτο το κατι που εκανε το αλλο κατι να ακουστει καπως.Ουφ.μπερδεφτηκα :P
Οποτε πχ αν ακουσες το aint talking bout love,και ποροθικες,λογικο ειναι να θες να το παιξεις ετσι ακριβως,και οχι απο ακουστικη,πιανο,banjo η οτιδηποτε αλλο.
Αν θες πιο συγκεκριμενα την δικη μου γνωμη,προσπαθω να παιζω οσο πιο σκετος γινετε.
Μεχρι και το volume pedal εχω καταγισει.
Βεβαια πρεπει καποιες παραμετροι να υπαρχουν(πχ tone knob η eq),αλλα για μενα θα επρεπε ολοι οι ενισχυτες να εχουν ολα τα εφε για να μην εχεις τιποτα στα ποδια σου,να εχεις ΕΝΑΝ ηχο και να ακουγεσε ΜΟΝΟ ετσι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ

Γιατι,νομιζεις εγω ξερω πως ακουγετε ενα flanger?
Μεχρι τον χειμωνα δεν ηξερα καν πως ακουγετε το reverb..
Αυτο ομως δεν παει να πει πως καποιος αλλος δεν τα χρειαζετε

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ αντιλαμβάνομαι μια ερώτηση σε ένα φόρουμ από έναν αρχάριο, σε πρώτο πρόσωπο. Σαν να γίνεται συζήτηση από κοντά.
Δεν ξέρω αν έχει τύχει ποτέ να σου ζητήσει κάποιος να του μάθεις.
Τι πρέπει να του κάνεις? Επίδειξη γνώσεων δικών σου? Το πως παίζεις εσύ?
Μιλάμε για ένα οργανο. Την κιθάρα. Από εκεί ξεκινάς. Και επειδή είναι πολλές οι απορίες ενός που ξεκινάει, το ξεκινάς από το μηδέν. Από το όργανο δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το aint talking bout love δεν μπορείς να το παίξεις αν δεν βρεις τον ήχο?
Εφτασες σε σημείο να παίζεις παπάδες και είσαι στην αναζήτηση του απόλυτου ήχου?
Προσκυνώ τότε. Κάτι έχασα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μπορειε να παιξεις τα παντα,οχι μονο χωρις να εχεις βρει τον ηχο,αλλα ξεκουρδιστος,με λαθος νοτες και ρυθμο.Γιατι απλα μπορεις.
Το θεμα ειναι να σου αρεσει αυτο που ακους.Και δεν χρειαζετε να παιζεις παπαδες για να παρεις πεταλια.Δεν χρειαζετε καν να παιζεις παπαδες.Χρειαζετε να το απολαμβανεις.Αν αυτο στο προσφερουν οι παπαδες,καλως.Αν στο προσφερουν τα πεταλισ,το ιδιο και το αυτο.
Παιζω χαλια,ομως παιζω γιατι μου αρεσει η χροια του ηχου μου.Ναι προσπαθω να τον βελτιωσω κιαλλο.Αν επαιζα τα αντερα μου,και δεν μου αρεσε ο ηχος μου,θα τα ειχα παρατησει.
Για μενα "βγαζω γουστα-ειμαι παικτουρα",το σκορ ειναι 1-0
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΟΚ. Μάλλον κατάλαβα.
Είμαι άλλης αντίληψης και προσέγγισης μάλλον εγώ.
Οπότε κάνεις μια λίστα στον OP με τα πετάλια που θέλει και είναι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Εγώ τον νιώθω τον neecko. Στην ηλεκτρική κιθάρα μπορείς να την πατήσεις άσχημα και να νομίζεις ότι ακούγεσαι χάλια γιατί είναι χάλια η κιθάρα σου. Εγώ τον πρώτο καιρό που έπαιζα, διάβαζα ταυτόχρονα και fora κλπ, και κατέληξα ότι πρέπει να αλλάξω μαγνήτες!!! άσχετο.

οπότε νομίζω όταν κάποιος ρωτάει "τι χρειάζομαι από πετάλια" η απάντηση είναι "τίποτα". Είναι σαν να σε ρωτάει κάποιος αν πεινάει.

Καλή τακτική είναι στην κιθάρα σου και τον ενισχυτή σου που κατά βάση σου φαίνονται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ να ακούσεις να παίζει κάποιος που ξέρει, για να δεις ότι υπό συνθήκες μπορεί να βγει ήχος από κει.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλή τακτική είναι στην κιθάρα σου και τον ενισχυτή σου που κατά βάση σου φαίνονται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ να ακούσεις να παίζει κάποιος που ξέρει, για να δεις ότι υπό συνθήκες μπορεί να βγει ήχος από κει.


Το είπες πιο απλά.


Δεν είναι θέμα αν με νιώθει εμένα κάποιος. Δεν είναι δικό μου θέμα.
Είναι όλα τα παραπάνω που είπες και με καλύπτουν.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οκ.μαλλον δεν μπορω να εξηγησω τι εννοω.
Δεν θα πω σε κανεναν τι πεταλια θελει γιατι μονο αυτος ξερει τι και αν θελει.
Οπως επησεις δεν θα πω σε κανεναν τι πεταλια δεν θελει.
Ουτε θα του πω μαθε να παιζεις παπαδες,αλλιως πεταλι δεν εχει.
Εγω λεω απλα κανε οτι θες αρκει αυτο να σε κανει να απολαμβανεις να παιζεις κιθαρα.Εξαλλου δεν ειναι αγκαρια.
Θες πεταλια;θες 800000λαμπες στον ενυσχιτη,θες κιθαρα απο κοκαλο δεινοσαυρου;παρε οτι θες αρκει να το χαιρεσαι.
Και το "να το χαιρεσαι" δεν συμαινει γινε βιρτουοζος.
Ειπα πως παιζω χαλια,αλλα το γουσταρω.Ειτε με πεταλια ειτε χωρις.
Για μενα ειναι απολαυση να μου αρεσει οπως ακουγομαι,για αλλους απολαυση το ποζεριλικι οτι παιζουν τα αντερα τους.
Θεμα του καθενος.
Σκοπος ειναι το γουστο.Τωρα ποιος δρομος σε βγαζει εκει,για μενα αδιαφορο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάπου το πάμε παράλληλα, αλλά αδυνατώ να σε παρακολουθήσω αλήθεια  ;D
Είπα και εξαρχής ότι δεν το λέω ειρωνικά.


Ενας οποιοσδήποτε αρχάριος, μέλημά του είναι κατ εμέ ΠΡΩΤΑ το όργανο.
Εχω δει δεκάδες περιπτώσεις να μην έχουν την ευκολία να αλλάξουν ένα ακόρντο, να μην ξεχωρίζουν πότε είναι ξεκούρδιστοι και πότε όχι, να είναι παντελώς άσχετοι ρυθμικά και και και....
Και δεν τους κοροιδέυω. Ολα αυτά είναι τα ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ ενός που αυτοπροσδιορίζεται ΑΡΧΑΡΙΟΣ.


Τα προσπερνάμε και θέλουμε να μάθουμε ποια πετάλια θα κάνουν καλύτερο τον ήχο μας? Ποιο καλώδιο επηρρεάζει λιγότερο συχνοτικό? Ποια λάμπα πυρρακτώνει γρηγορότερα? και πολλές άλλες απορίες ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥΣ για έναν αρχάριο.


ΑΥΤΟ ΛΕΩ.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κλασικό παράδειγμα.
Ο άνθρωπος είναι μια σχολή μονος του. Με ότι και να παίξει. Επειδή κατέχει το όργανο...
Οτι και να παίξει ακούγεται Hendrix.




https://www.youtube.com/watch?v=IPtv14q9ZDg




... και μόνιμα μαλωμένος με το κούρδισμα  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/17, 13:28 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Αρκετά απ´όσα ειπώθηκαν με βρίσκουν σύμφωνο.
Όμως, δε μπήκαμε καν στον κόπο να ρωτήσουμε τι εννοεί ο φίλος μας με το "αρχάριος", κάτι που θεωρώ βασικό..
Μπορεί να έχει ήδη ένα Α επίπεδο και να ψάχνει πώς θα βελτιωθεί σε επιμέρους τομείς σιγά σιγά.
Ή μπορεί όντως να ξεκινάει τώρα. Σε κάθε μία από αυτές τις περιπτώσεις, οι απαντήσεις μπορεί να είναι διαφορετικές.
Φυσικά οι ερωτήσεις του είναι χιλιοαπαντημένες και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, μπορεί με αναζητήσεις να καταλήξει στο ποιές θεωρούνται "καλές μάρκες".
Όμως η γνώμη μου είναι να μην κολλήσει στις ταμπέλες και να δοκιμάζει όσα περισσότερα μπορεί για να καταληξει. Όπως επίσης, καλό θα είναι να βάλει στο μυαλό του ότι η αναζήτηση του "τέλειου" ήχου όταν ο δρόμος που διαλέγουμε περιλαμβάνει πετάλια και ενισχυτές, κοστίζει πολύ και σε χρόνο, αλλά κυρίως σε χρήμα. Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές.
Τέλος, κανένα πετάλι, καμία κιθάρα και κανένας ενισχυτής όσο καλός και να είναι, δεν θα σε κάνει να ακουστείς καλύτερα-ειδικά όταν είσαι στην αρχή-αν δεν έχεις πρώτα στρώσει κώλο κάτω. Το αντίθετο.

Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Την κουβέντα την ξεκίνησα επειδή ο OP δήλωσε αρχάριος. Θεωρώ δεδομένο ότι αρχάριος σημαίνει ότι τώρα ξεκινάει. Ιδίως όταν δεν έχει καν γνώσεις περι πεταλιών. Αν είμαι λάθος, με διορθώνει.

Επειδή ξέρω πολλές περιπτώσεις όπου ο ενθουσιασμός έσβησε μετά απο λίγο και έμειναν με κανα δυο κιθαρες και μπόλικα πετάλια να κάθονται σε μια μεριά του δωματίου, γι αυτό και επιμένω.
Πολλές αγγελίες βλέπεις επίσης, εξοπλισμός να πωλείται γιατί κάθεται μιας και ο κάτοχος τα παράτησε.
Οσα λεφτά και να δώσεις δεν κάνει ο εξοπλισμός τον κιθαρίστα. ΤΕΛΟΣ


Και όσοι είχαν παιδικά απωθημένα μόνο και μόνο να ακουστούν σαν τα μουσικά τους ινδάλματα, χωρίς δουλειά αποτυγχάνουν. Οσα εφέ και να προσθέσουν στον ήχο τους, όσα λεφτά και να δώσουν.
Το μυστικό του κάθε ήχου είναι πρώτιστα στις γνώσεις μας πάνω στο όργανο. Αυτό είναι η βάση. Αν δεν υπάρχει δεν κάνεις δουλειά.
Ενα Fuzz δεν σε κάνει Χέντριξ, πως να το κάνουμε...


Καλός ο ενθουσιασμός, αλλά θέλει χρόνο, κόπο και μόνιμη ενασχόληση με την κιθάρα για να έχεις αποτέλεσμα.
Πετάλια, εφέ κλπ είναι η γαρνιτούρα που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον, αλλά μόνο του δεν λέει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι συμφωνούμε, έτσι;  ;D 
Όμως, υπάρχουν και οι περιπτώσεις που "έχω πετάλια, έχω κιθαράκλα, έχω ενισχυτάρα, άρα παίζω καλύτερα".
Αν εκείνον λοιπόν τον βοηθάει ψυχολογικά-υπάρχουν πάρα πολλοί σ´αυτή τη φάση-και τον κάνει να ασχολείται περισσότερο με το όργανο και να μη βαριέται, εγώ μαζί του είμαι.

Α και όσο κι αν θέλεις να το απλοποιήσεις το θέμα και να το ρίξεις στη μελέτη, αν θες να παίξεις Hendrix, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις fuzz ή/και overdrive.. με μια κιθάρα σε έναν καθαρό ενισχυτή ή με μια ακουστική, δε μπορείς να μελετήσεις.
Μπορείς να μελετήσεις αυτά που μελέτησε ο Hendrix όταν του πήραν την πρώτη του κιθάρα ;D


Οπότε μην τα ισοπεδώνουμε όλα, κάποια πράγματα χρειάζονται, οι υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται και να καταλαβαίνουμε ότι πιθανότατα, η αλήθεια είναι όντως κάπου στη μέση.

« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/17, 14:33 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Προς OP: Ποιον ενισχυτή εχεις? Τι ήχο θελεις να πετυχεις? Ρωταω μηπως και σε βοηθησουμε και με τις καταλληλες ρυθμισεις στον ενισχυτη σου δεν χρειαστεις ακομα κανενα πεταλακι...


Για τις παιχτικες/ θεωρητικες γνωσεις σου δεν ρωταω γιατι απ΄ότι καταλαβα το ζητουμενο σου ειναι ο ηχος που θα σε φτιαξει για να ενασχολεισαι περισσοτερο και να μην ξενερωσεις και τα παρατησεις, και οχι το ποσο σωστα/πιστα παιζεις τα τραγουδια, ομως καταλαβαινεις και εσυ φανταζομαι οτι αν δεν εχουμε μαθει και εξασκηθει πανω στις τεχνικες της ηλεκτρικης, ακομα και τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο με τον αγαπημενο μας κιθαριστα να εχουμε, το palm mute ή τα σηκώματα που κανει δεν θα μπορεσουμε να τα αποδωσουμε ποτέ ουτε ηχητικα, ουτε παιχτικα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι συμφωνούμε, έτσι;  ;D 


Ναι ναι, απλά είχα πάρει φόρα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ρε παλικλαρια...ολα αυτα που λέτε ωραία και άγια είναι....δεν είπα όμως ότι θα τα πάρω και αυριο το πρωί....η ερώτηση έπεσε σαν ένας τυχαίος αρχάριος, που μαθαίνει κάθε μέρα...κάποια στιγμή όλοι μα όλοι μόλις μάθουμε λίγο παραπάνω, θα πάρουμε πεταλάκια...για θυμηθείτε τους εαυτούς σας....δε θέλατε κάποιον να σας πει 2-3 πράγματα? το θέμα είναι να δώσετε εσείς οι πιο έμπειροι ένα μπουσουλα σε κάποιον που θέλει να μπει στο τριπάκι των πεταλιών...τι θα ήταν καλό να πάρει για αρχή? 4-5 πράγματα για να γουστάρεις περισσότερο.

Το τι θα κάνει τελικά ο καθένας μας είναι υποκειμενικό....προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο απ τον εξοπλισμό μου...ίσα ίσα που τώρα που εχω εξοικιωθεί με το όργανο μου, το εκτιμάω περισσότερο....και το παίζω και πιο σωστά.

Κάποια στιγμή όμως θέλω και γω να ξεκινησω με 1-2 πεταλάκια...έτσι για την εμπειρία....ε ποια είναι αυτά? Κι επειδή δεν είδα κάποιο παρόμοιο post στο forum...ε....είπα να ανοίξω ένα...αυτά... :)

όσο για το τι ήχο θελω να πιάσω...ποικίλει...acdc, metallica, purple, zeppelin κλπ...ο ενισχητής μου τα πιάνει όλα αυτα βεβαια( mustung I v2), αλλά έχω καταλάβει ότι είνια πιο ευκολο με καποια πετάλια παρά με τα ρυθμιστικά του ενισχυτή....ή κάνω λάθος?

επίσης όταν λέω αρχάριος, δε σημαίνει ότι ξεκίνησα τώρα...πριν μια βδομάδα ας πούμε....κάνω ήδη μαθήματα απ το Σεπτέμβριο....κάτι έχω μάθει...αλλά και πάλι αρχάριος λέγομαι...ετσι δεν είναι?

Σαφως και αν δεν ξέρεις να παίζεις, το πετάλι ΔΕΝ θα σε κάνει πιο καλό....η εμπειρία όμως που θα αποκτήσεις με τα πεταλάκια θα είναι μεγάλη. σιγά σιγά θα μάθεις να τα χρησημοποιείς και αυτα και θα βγάλεις τον ήχο που θες...ετσι το σκεφτομαι το όλο θέμα. Γενικώς μ αρέσει να ψάχνομαι...να βελτιώνομαι....σε ότι και να κάνω. στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι πας ένα βημα παραπέρα με κάποιο πεταλι...αποκτάς μια παραπάνω εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/17, 01:24 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Toν σακατέψαμε τον άνθρωπο... μια ερώτηση έκανε και αρχίσαμε ολόκληρη φιλοσοφική συζήτηση αν χρειάζονται τα πετάλια και γιατί.

Φίλε GVen, επειδή το θέμα είναι τεράστιο, θα προσπαθήσω να απαντήσω επιγραμματικά στις ερωτήσεις σου.

Τα πετάλια που χρειάζεσαι θα εξαρτηθούν σε μεγάλο βαθμό από τα είδη της μουσικής που παίζεις. Απαραίτητα πετάλια για μένα είναι ένα boost/overdrive, ένα distortion (αν θέλεις περισσότερο gain), και μετά reverb και delay.

Μάρκες που θεωρούνται καλές υπάρχουν πάρα πολλές, αλλά αυτό νομίζω ότι είναι υποκειμενικό θέμα. Θα ακούσεις π.χ. πολλούς να λένε ότι τα Boss είναι σημείο αναφοράς. Εγώ προσωπικά τα βρίσκω μέτρια στην καλύτερη περίπτωση και θεωρώ ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες επιλογές με λιγότερα λεφτά. Σίγουρα ο προϋπολογισμός σου θα καθορίσει σε τι επίπεδα θα κινηθείς, ευτυχώς όμως σήμερα μπορείς να βρεις πολλά οικονομικά πετάλια που είναι αξιοπρεπέστατα για να ξεκινήσεις. Για τον ίδιο λόγο (δηλαδή το οικονομικό) εγώ θα σού έλεγα να κοιτάξεις για μεταχειρισμένα πετάλια, αλλιώς στην πορεία το άθλημα μπορεί να αποδειχτεί πολύ ακριβό.

Κριτικές για πετάλια μπορείς να βρεις σε ιστοσελίδες κατασκευαστών και μουσικών καταστημάτων, σε κιθαριστικά fora, σε blogs, στο youtube. Κάνε μια έρευνα στο Google για το πετάλι που σε ενδιαφέρει και σίγουρα θα βρεις πολλά σχόλια.

Τέλος όσον αφορά στη σειρά σύνδεσης, μην ανησυχείς πολύ σε αυτή τη φάση που δεν θα έχεις πολλά πετάλια μπρστά από τον ενισχυτή σου. Πάντως ένας γενικός κανόνας είναι ότι τα πετάλια που δίνουν παραμόρφωση καλό είναι να μπαίνουν με σειρά αυξανόμενης παραμόρφωσης, δηλαδή πρώτα τα boost, μετά overdrive, μετά distortion κλπ. Πάντως έχω πειραματιστεί και με αντίθετες διατάξεις και τα αποτελέσματα είναι ενδιαφέροντα, ανάλογα και με τα πετάλια. Ta εφφέ modulation (chorus, flanger, phaser, tremolo κλπ) πάνε συνήθως προς το τέλος της αλυσίδας ή στο FX loop (αν ο ενισχυτής σου διαθέτει).

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 23:05
από Giorgos K.
5 Απαντήσεις
3629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 23:21
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 21:01
από Μιχάλης13
23 Απαντήσεις
10348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
16 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 23:51
από xTitan
6 Απαντήσεις
11225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/09, 23:02
από Nasos711
13 Απαντήσεις
6172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 18:27
από Nenarl2
3 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan