Αποστολέας Θέμα: Rainy Day  (Αναγνώστηκε 4689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Rainy Day
« στις: 26/08/07, 17:45 »
www.soundclick.com/konstantine

check it out...

φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #1 στις: 07/09/07, 18:34 »
Πολύ ωραίο κομμάτι. Επηρεασμένο από Satriani,ε?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #2 στις: 08/09/07, 17:03 »
ευχαριστω που το ακουσες..

ισως θυμίζει λίγο από σατριανι, κυρίως λόγο του χαλαρού feel και του ρεφρεν με το whammy..


πως σου φαίνονται οι ήχοι κ η παραγωγή??

φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #3 στις: 10/09/07, 18:39 »
Kαι οι ήχοι μ άρεσαν (κι αυτοί θύμιζαν Satch) κια η παραγωγή καλή. Προσεγμένη δουλεία. Με home studio?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #4 στις: 11/09/07, 11:16 »
ευχαριστώ και παλι...

σε home studio έγινε όλη η δουλειά,

το setup της κιθάρας είναι:

Tom Anderson DTC σε mesa boogie Mark IV => Mesa Cab V30 celestions => Shure SM58 => Sebatron mic pre => Echo Layla 3G

whammy & delay από G-system

φιλικά

κώστας

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #5 στις: 11/09/07, 16:50 »
καλο μου φανηκε..
εμ,το παιξιμο ανα σημεια ηταν λιγο εκτος χρονου...δλδ ειναι καποια συγκεκριμενα σημεια που φευγεις λιγο πιο γρηγορα..και πιστευω το καταλαβαινεις και συ..
το παιξιμο,ανα ελαχιστα σημεια ακουγεται sloppy...
ΑΛΛΑ ωραια συνθεση..πολυ ωραιο συνολο...satrianιζει ΑΝΕΤΑ..
γενικα πολυ ωραιος
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #6 στις: 19/10/07, 01:59 »
Μπράβο σου φίλε άκουσα τα κομμάτια σου πρώτα από το φόρουμ του Petrucci αλλά επειδή εκεί δε γράφω ποτέ σου γράφω εδώ :)
Μου άρεσαν πολύ και τα δύο σαν συνθέσεις και ο ήχος τους είναι πολύ καλός (πρέπει να είναι πολύ καλός ο Mark IV για lead 8))
και το μόνο που έχω να πω είναι αυτό που είπαν και οι άλλοι πιο πάνω για το ότι κάποιες φορές το παίξιμο σου βγαίνει κάπως "εκτός ρυθμού" Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα σπουδαίο που δε διορθώνεται (κι εγώ παίζω κάπως εκτός ρυθμού πολλές φορές :P)
 ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #7 στις: 23/10/07, 10:19 »
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

Πολύ ωραίο κομμάτι και ωραία χρήση του whammy.. Το σχόλιο περί sloppy παιξίματος δεν το ανίχνευσα προσωπικά αλλά ίσως τα παιδιά να εννοούν αυτή την παιχνιδιάρικη διάθεση που έχουν τα solos.. Στέκεται επάξια μέσα σ'ένα δίσκο του Satriani, αλλά αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι η καθαρότατη παραγωγή.. Συγχαρητήρια.. Αν βρεις χρόνο θα ήθελα να μας πεις κάποια πράγματα για τη μέθοδο που χρησιμοποιήσες, πως μίξαρες τα κανάλια, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες κ.λπ..

Συνέχισε έτσι!!

Edit: Ίσως τώρα που το ξανακούω, οι ρυθμικές σου στο 3:04 βγαίνουν slightly εκτός χρόνου αλλά αυτό γίνεται αντιληπτό με πολύ προσοχή και σίγουρα δεν επηρεάζει την συνολική εικόνα του κομματιού..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/07, 10:28 από faser »

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #8 στις: 24/10/07, 21:03 »
αρχικά ευχαριστώ για τα καλά λόγια και την κριτική ή συμβουλες που είναι απαραίτητες κ αυτές...

faser - όσο για το setup στο homestudio που είναι βασισμένο σε PC με CuBase SX3, Echo Layla 3g κάρτα ήχου, Sebatron Vmp-1000 mic preamp και Tannoy Reveals 6D monitors..

τα μέρη της κιθάρας ηχογραφήθηκαν με μια Tom Anderson Drop Top (σώμα alder/maple - maple/indian rosewood μανίκη κ ταστιέρα - Η3 bridge PU - H1 Neck Pickup - Floyd Rose) στο Lead κανάλι του Mark IV χωρίς EQ και με λίγο dynamic delay από το TC G-system... μικρόφωνο Shure SM58 με μικρη κλιση και 2-3 εκατοστα πιο πανω από το κέντρο του celestion V30 κατακόρυφης καμπίνας 2Χ12 της Mesa Boogie...

τα μέρη με το whammy (απο την TC G-system κ αυτο) χρησιμοποίησα neck μαγήτη, για όλα τα αλλά μέρη τον bridge, για το solo boostαρω λίγο τον MARK με το MXR ZW44 overdrive

για μια απο τις ρυθμικες κιθαρες χρησιμοποιω και το EQ του MARK σε ελαφρό V σχήμα για να διαφοροποιησω τους δυο ήχους λίγο...

γενικά για τις κιθάρες δεν χρησιμοποίησα κάποιο EQ - comp η αλλο plugin

το bass guitar ειναι ενα Squire σχετικά φθηνό κ με στοκ μαγνήτες DI στην Sebatron, ειναι αρκετά compressαρισμενο και EQed με URS plugins

drums ειναι προγραμματισμένα απο εμένα κ μικρό δάνειο ιδεών από Steinberg GrooveAgent, με ηχους απο Toontrack Superior, Waves SSL comp κ eq σχεδόν σε όλα τους τα κανάλια

η αρπα ειναι απο την Garritan Personal Orchestra, ελαφρο EQ & Comp απο URS

Native Instruments B4II χρησιμοποιήται αμέσως μετα το σολο, χωρίς plugins

Spectrasonics Atmosphere ειναι τα background synths που υπάρχουν σε κάποια σημέία, επίσης χωρίς plugins

αυτά είναι όλα, URS plugins χρησιμοποίησα όπου ήθελα πιο ζεστό ήχο και χαρακτήρα.. Waves SSL χρησημοπόιησα στα drums για να τους δώσω ένα πιο δυναμικό χαρακτήρα σαν να "ξεπηδανε" από το σύνολο...

πιστέυω πως τα καλυψα ολα, αν έχεις κάποια απορία θα σου απαντησω με ευχαρίστηση, ρώτα εδώ ή με email αν θέλεις στο avatar_k83@yahoo.gr

φιλικά
κώστας

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #9 στις: 24/10/07, 23:43 »
τα μέρη με το whammy (απο την TC G-system κ αυτο) χρησιμοποίησα neck μαγήτη, για όλα τα αλλά μέρη τον bridge, για το solo boostαρω λίγο τον MARK με το MXR ZW44 overdrive
Μπορείς να μου πεις πώς σου φαίνεται το MXR ZW44 γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω; Μόλις είδα και στην ιστοσελίδα της dunlop ότι το χρησιμοποιούν κ πολλοί κιθαρίστες που μου αρέσει ο ήχος τους. Είχα πάει να το δοκιμάσω το καλοκαίρι στον Τρίμμη (που φέρνει dunlop κ ibanez κ.α.) αλλά δεν το άκουσα προσεκτικά γιατί βιαζόμουν, ο ήχος του όμως μου φάνηκε αρκετά καλός.
Θέλω να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο: λειτουργεί μόνο ως booster ή μπορεί κανονικά να βάλει παραμόρφωση πάνω από καθαρό κανάλι; Το ρωτάω αυτό γιατί στον Τρίμμη μου είπαν το πρώτο ενώ στη σελίδα της dunlop λέει το δεύτερο :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #10 στις: 25/10/07, 09:29 »
Κώστα τι να πω, τι να σε ρωτήσω; Με κάλυψες απόλυτα με την ανάλυση σου.. Βέβαια με ξενέρωσες λίγο :D γιατί τα μηχανήματα που έχεις εγώ δεν πρόκειται να τα αποκτήσω και έτσι ποτέ δεν θα καταφέρω να ηχογραφήσω με τέτοια ποιότητα..

Ευχαριστώ για το χρόνο σου and keep creating awesome songs!!!

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #11 στις: 25/10/07, 11:55 »
To MXR ZW44 λειτουργεί μόνο ως booster ή ίσως και πολύ ελαφρό οβερντραιβ που όμως δεν θα έλεγα πως ειναι και ιδιέταιρα ευχάριστο σαν ήχος απο μόνο του(τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα), φυσικά για να δώσει καλό αποτέλεσμα θα πρέπει ο βασικός σου ήχος, αυτός που προέρχεται από κιθάρα και ενισχυτη να είναι αρκετά καλός, δηλαδή αν δεν έχεις καλούς μαγνήτες και ένα καλό overdrive λαμπάτο κανάλι δεν θα σου δώσει καλά αποτελέσματο το MXR...

Μπουστάροντας όμως το lead κανάλι του ενισχυτη σου το αποτέλεσμα που δίνει είναι αρκετα smooth & creamy με την απαραίτητη οξύτητα που θέλεις για ατελείωτο sustain κ για να ακούγεσαι μέσα στο σύνολο των οργάνων...

Προσωπικά δεν είναι το αγαπημένο μου σε σχέση με πιο ακριβές και ψαγμένες επιλογές, καθώς όταν είναι απενεργοποιημένο "χρωματίζει" κάπως τον ήχο, είναι σχετικά θορυβώδες, compressάρει πολύ τον ήχο (αυτό είναι και καλό ανάλογα με την χρήση) και μερικές φορές ειναι περισσότερο edgy από ότι θα ήθελα, κυρίως όταν τζαμάρω μόνος μου καθώς όπως είπα και πριν αυτή η οξυτητα χρειάζεται όταν παιζεις μαζί με άλους. όμως στα χρήματα του είναι ένα απο τα καλύτερα boosters που έχω δοκιμάσει...

Αν μπορέις (κ θέλεις) να δώσεις λίγα περισσότερα χρήματα, το αγαπημένο μου overdrive είναι το OKKO Diablo OD, έχει πολύ περισότερες επιλογές διαμόρφωσης του ήχου, πολύ λίγο θορυβο, αρκετά ιδιέταιρο χαρακτήρα κ true bypass... Πολύ καλό είναι το xotic BB preamp καθώς και τα AC & RC boosters που υπάρχουν στα περισσότερα pedalboards επώνυμων κ μη κιθαριστών...

ελπίζω να σε κάλυψα...

φιλικά
κωστας

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #12 στις: 25/10/07, 16:52 »
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, χμ...εγώ είχα καταλάβει κ από αυτά που έλεγε στο site ότι λειτουργεί και σαν κανονικό πετάλι παραμόρφωσης αλλά αφού όπως λες κ εσύ δεν ακούγεται καλά σε καθαρό κανάλι και χρειάζεται να έχεις πολύ καλό εξοπλισμό μάλλον θα αλλάξω μαγνήτες πρώτα κ μετά θα ψάξω για κάποιο πετάλι :)
Προς το παρόν βέβαια είναι νωρίς, μετά τις πανελλήνιες θα κάνω αλλαγές στα κιθαριστικά μου αλλά το ψάχνω από τώρα ;)
Thanks κ πάλι κ θα το ψάξω για τα άλλα πετάλια που πρότεινες αν δεν το βλέπω γιατί είναι λίγο ακριβά για μένα :-\ :)

Αποσυνδεδεμένος avatar_k83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #13 στις: 25/10/07, 20:51 »
αν και δεν ειναι αυτό μερος για τέτοιου είδους συζητήσεις, τι κιθάρα, μαγνήτες και ενισχυτη έχεις? και τι ήχο περίπου ψάχνεις?

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rainy Day
« Απάντηση #14 στις: 25/10/07, 22:59 »
αν και δεν ειναι αυτό μερος για τέτοιου είδους συζητήσεις, τι κιθάρα, μαγνήτες και ενισχυτη έχεις? και τι ήχο περίπου ψάχνεις?
Όντως για να μη βάλουν τις φωνές οι μοντεράτορες σου στέλνω ΠΜ ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/11, 20:12
από Ibanezos
6 Απαντήσεις
4256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/17, 21:49
από panixgr