Αποστολέας Θέμα: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...  (Αναγνώστηκε 13663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Με αυτόν τον παππουδίστικο τίτλο λοιπόν κάνω την μεγάλη ερώτηση... Σύντομα σκοπεύω να αγοράσω ένα turntable λοιπόν, μόνο για ακρόαση όμως (όχι για DJ-ing). Αρχικά θα πάρω ένα απο τον παππού μου το οποίο δεν προβλέπω να είναι κάτι το σοβαρό και αμέσως μετά σκοπεύω να αγοράσω και ενα σύστημα ηχείων. Τέλος, αν δεν βολευτώ απλά με μια αναβάθμιση βελόνας (αν συμφέρει δηλαδή), θα αγοράσω κάποια στιγμή άλλο πικάπ.

Για να τα βάλω σε σειρά, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1ον: Το αν συμφέρει να αναβαθμίσεις την βελόνα ενός πικάπ φαντάζομαι εξαρτάται εντελώς απο το ίδιο το μηχάνημα... Κοινώς, μπορεί να σταθεί μόνη της η ερώτηση "Συμφέρει να αναβαθμίσω?"? Αν ναί, ποιά είναι για σας η απάντηση?

2ον: Τι θεωρείτε/ται ένα αρκετά καλό σέτ ηχείων (με ενισχυτή φαντάζομαι) για ακρόαση μουσικής, πόσο για σας αυτό κοστίζει (ξέρω οτι τιμές υπάρχουν άπειρες, απλα θέλω να μαζέψω γνώμες), μάρκα που θα προτείνατε κτλ. Υπάρχουν φαντάζομαι και λύσεις καλής σχέσης κόστους/ποιότητας, έχετε καμία υπ' όψη? Δυστυχώς δεν δουλεύω, οπότε δεν έχω και το πλέον τεράστιο budget. Αλλά και πάλι, προτείνετε.

2β:  Μου έχει μείνει ένα στερεοφωνικό Sony HCD RG330. Αν τελικά δεν πάρω πιο σοβαρά ηχεία/ενισχυτή, θεωρείτε πως αξίζει και θα είναι αρκετό να συνδέσω την game είσοδο του για να το χρησιμοποιώ ώς ενισχυτή με τα ηχεία του? Ώρες ώρες βασικά θυμάμαι πως παραείχε πολλά μπάσα. (και μιλάω ώς άτομο που λατρεύει να έχει ενα έξτρα boost στα χαμηλά ό,τι και να ακούει).

3ον: Βλέπε ερώτηση 2, αλλά για πικάπ και όχι για ηχεία...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/08, 14:57 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Η βελόνα στο πικάπ είναι μεγάλη υπόθεση και ίσως και η σημαντικότερη.Μετά εξαρτάται από τον βραχίονα και το pitch που έχει το πικάπ.Σε βελόνες έχω να προτείνω Shure και Audio Technika (εσύ επιλέγεις το budget).Για ενισχυτή μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις και πόσα watt?Η πρόταση μου μέχρι 500€ είναι Marantz και Technics.Σε ηχεία κοίτα Roister και Toncil.Στα Toncil πρέπει να κάνει και κουτί της επιλογής σου,τα Roister είναι έτοιμα

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Συμφωνώ σε αυτά που λες.. ιμπανεζάκια.. αλλά απο ηχεία δεν προτίνει καθόλου τα μισσιον?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Δεν θυμάμαι καθόλου τι τιμές παίζουν σ'αυτά.Εννοούνται και αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επειδη εχω ασχοληθει πολυ με το high-fi/high-end, για να σου προτεινουμε κατι θα πρεπει να μας πεις
α) Ποσα μπορεις να διαθεσεις
β) Να περιγραψεις τον χωρο που θα γινονται ακροασεις
γ) σε τι εντασεις ακους μουσικη

Ολα αυτα ειναι πολυ βασικα για την επιλογη των τμηματων ενος συστηματος ακροασης.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα...

α) Λοιπόν η ιδέα είναι οτι φαντάζομαι για το πικάπ θα διαθέσω γύρω στα 300€, πιστεύετε αρκούν για ένα σχετικά έστω καλό μηχάνημα? Για τα ηχεία τώρα επειδή γενικότερα έχω ακούσει αρκετά μεγάλες τιμές διότι όσο να 'ναι είναι μεγάλο σύστημα και πράγμα, περιμένω καλύτερα τις προτάσεις σας για να έχω μια εικόνα του πόσο πρέπει να δώσω σε αναλογία με το turntable.

β) Το δωμάτιό μου είναι γύρω στα 20 - 22 τ.μ. , μακρόστενο με τους τοίχους να είναι γύρω στα 4 μ. επί 5. Η επίπλωση είναι γενικότερα αρκετά μαζεμένη σε κάθε τοίχο (π.χ. η μια ντουλάπα είναι ενσωματωμένη, η άλλη δεν έχει μεγάλο πάχος). Αν χρειάζεστε κάποιο άλλο στοιχείο, πείτε, στην χειρότερη βγάζω και φωτογραφία.

γ) Γενικότερα δεν βάζω την μουσική σε σημείο να τρίζουν τα τζάμια... Αν και πάλι, συνηθίζω να την έχω αρκετά δυνατά, ας πούμε τα 2.1 Dreamax (ψιλοκάψε-με) ηχεία του υπολογιστή όταν ακούω μόνος και προσεκτικά παίζουν πολύ κοντά στην μέγιστη ένταση. Δεν μπορώ δυστυχώς να ξέρω πόσα dB είναι αυτό, εκτός και αν μου δώσετε μέτρο σύγκρισης ή τρόπο να το μετρήσω. Πέραν αυτού, όπως κάθομαι, τα ηχεία έχουν μεγάλη κατευθυντικότητα προς εμένα, γιατί είναι σε "εσοχή", μαζί με τον υπολογιστή. Οπότε ενδεχομένως, αν βάλω σύστημα στο δωμάτιο πιθανολογώ θα το βάζω λίγο πιο δυνατά.

Μόνο αν μπορείτε να απαντήσετε λίγο και περί των ηχείων που ήδη έχω, του Sony... Ή απορρίπτεται αυτή η λύση ποιοτικά για σας?  :P

Suggestions, λοιπόν?  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/08, 18:31 από Kli Klis »
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Aν 300 ευρω ειναι το μαξιμουμ που μπορεις να διαθεσεις για ολο το συστημα, δεν ειναι αρκετα για να παρεις σωστα κομματια που θα σου μεινουν και μετα απο χρονια (ή ενοεις 300 για πικ-απ + αλλα χρηματα για ενισχυτη και ηχεια).
Με 300 μπορεις να παρεις καποιο καλο οικονομικο πικ-απ (οχι ψευτικο, σοβαρο μηχανημα), οπως π.χ. Pro-Ject Debut III, ή καποιο μεταχειρισμενο Rega P3 ή Thorens TD (ή clear audio, marantz κτλ) σε καλη κατασταση. Τα βαζεις αυτα στο Σονυ που εχεις τωρα και σε λιγο καιρο μαζευεις λευτα για κατι καλυτερο.
Επειδη τα ηχεια δεν παιζουν χωρις ενισχυτη, για να παρεις κατι καλο χρειαζονται χρηματα. Επισης σε μεταχειρισμενα βρισκεις μηχανηματα σε καταπληκτικη κατασταση και συμφεροτυσες τιμες.

Απ'οτι καταλαβα χρειαζεσαι ηχεια βασης για τον χωρο σου, δες κατι σαν τα Monitor Audio Bronze Series (BR2 π.χ.), υπαρχουν απειρες επιλογες, ειδικα τωρα που μπηκαν και οι Κινεζοι στο παιχνιδι και προσφερουν καλα μηχανηματα σε λογικες τιμες. Και οταν θα πας για ηχεια, κοιτας να ακουσεις εναν ενισχυτη που να ταιριαζει μαζι τους, κατι στα χρηματα που θα μπορεις να διαθεσεις τοτε, τα λιγα βατ θα καλυψουν ανετα τον χωρο σου (τα 2x50 rms θα ειναι υπερ-αρκετα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον Jezus.Εγώ εδώ και χρόνια είμαι μ'έναν JVC Amp (Made in Japan) στα 40Wrms με 50W ηχεία της Toncil σε δωμάτιο 20 περίπου τ.μ και μετά το 3-4 απλά δεν αντέχω ούτε γω ο ίδιος

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
α) Λοιπόν η ιδέα είναι οτι φαντάζομαι για το πικάπ θα διαθέσω γύρω στα 300€, πιστεύετε αρκούν για ένα σχετικά έστω καλό μηχάνημα? Για τα ηχεία τώρα επειδή γενικότερα έχω ακούσει αρκετά μεγάλες τιμές διότι όσο να 'ναι είναι μεγάλο σύστημα και πράγμα, περιμένω καλύτερα τις προτάσεις σας για να έχω μια εικόνα του πόσο πρέπει να δώσω σε αναλογία με το turntable.

Νόμιζα οτι το 'πα αρκετά καθαρά, oops  ^^

Προφανώς και δεν είμαι αρκετά αφελής για να πιστεύω οτι αρκούν 300€ για όλο το συνολάκι  ;D
Οπότε όσον αφορά το πικάπ, θεωρείς πως είναι αξιοπρεπές το ποσό για αυτό που θέλω? Αυτό κατάλαβα δηλαδή και απο την απάντηση. Οπότε απο αυτό καθαρίσαμε απ' οτι κατάλαβα  :)

Ερωτήσεις:

α) Ηχεία βάσης, τι ακριβώς εννοεί το "βάσης"? Τι ορίζει?

β) Κοίταξα και τα Bronze που πραγματικά πιστεύω με καλύπτουν απόλυτα όντως. Αν και προφανώς θα ψάξω περισσότερο, σε αυτό το πλαίσιο τιμών απ' ο,τι κατάλαβα. Έχω δύο ερωτήσεις πάνω σε αυτό:
β1) Αν θελήσω να συνδέσω π.χ. κιθάρα ή μπάσο και να χρησιμοποιήσω αυτά (μαζί με τον υποθετικό μελλοντικό ενισχυτή) κάνουν και για αυτό, ή θα τα φθείρω? Θα είναι ανάλογα με τον ενισχυτή?
β2) Αν τα συνδέσω και για να φτιάχνω μουσική απο το PC, τα θεωρείς ικανοποιητικά για να ακούω αυτό που χρειάζομαι?

γ) Τι πρέπει να προσέξω αντίστοιχα στην αγορά πικάπ, ενισχυτή και ηχείων? (κυρίως για τα δύο πρώτα). Επειδή είμαι σίγουρος οτι σηκώνει πολλή ανάλυση και ήδη έχω κάνει πολλές ερωτήσεις, μπορείς έστω να μου δώσεις κάποιο link να μελετήσω για να κατατοπιστώ? Βέβαια αν έχεις όρεξη μου τα λές και όλας, θα μείνει και οδηγός το θέμα για άλλους  :P

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι, ήδη με έχετε βοηθήσει πολύ...
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Κανενα προβλημα!  :)
300 ευρω ναι ειναι μια χαρα για ενα καλο entry-level hi-fi πικ-απ (οχι τα κινεζικα dj μηχανηματα, τετοια υπαρχουν και με κατω απο 100), & εναν προενισχυτη πικ-απ (εκτος αν εχει ενσωματωμενο ο ενισχυτης που θα παρεις, πραγμα οχι συνηθισμενο στις μερες μας).
Tωρα για τα υπολοιπα-

α) Βασης ειναι αυτα μου μπαινουν πανω σε βασεις ή σε γραφειο κτλ, και ειναι συνηθως μικρου μεγεθους. Αλλες κατηγοριες π.χ. ειναι δαπεδου (που ειναι σαν κολωνες και πατουν στο πατωπα), εντοιχιζομενα, οροφης κτλ...

β) Προτεινα τα συγκεκριμενα γιατι τα εχω, και τα διαλεξα μετα απο πολλες Α/Β ακροασεις με πολλα αλλα ηχεια. Μου αρεσαν πολυ γιατι ειχαν αρκετα χαρακτηρα μονιτορ (δεν ειχα τα τσιμπημενα/εντυπωσιακα πριμα που προτιμουν αλλοι, αλλα αμα ακουσεις απο κοντα το πιανο π.χ. δεν υπαρχουν), και συμπεριφεροντουσαν πολυ καλα σε κιθαριστικη/ροκ μουσικη. Βασικα τα εχω στο home cinema σετ και τα 2 τα εχω πισω, αλλα και σκετα που δοκιμασα παιζουν πολυ καλα.

β1) μπασο εγω δεν θα εβαζα πανω τους, θα φοβομουν μην καταπονησω τα γουφερ, γιατι δεν ειναι φτιαγμενα για αυτη τη δουλεια! Κιθαρα θα δεχοντυοσαν πιο καλα πιστευω, και ιδιεταιρα καθαρη και σε μικρες εντασεις. Επισης δεν θα εχεις σωστο ηχο, γιατι δεν ειναι σχεδιασμενα για αυτη τη δουλεια (ενα μεγαφωνο για κιθαρα ανεβαινει το πολυ μεχρι 5khz, το μπασο ακομα πιο κατω, ενα τα ηχεια για μουσικη πανε σιγουρα πανω απο 18khz και ειναι φτιαγμενα να αποδισουν διαφορετικα.

β2) Ναι τα εχω δοκιμασει και ετσι τα δικα μου και ειναι πολυ καλα σε αυτο! προσοχη παλι στα μπασα, μην τα βαλεις τερμα με καποιο ακομπρεσαριστο μπασο κατευθυαν στη καρτα ηχου...

γ) θα πρεπει να προσεξεις να ταιριαζουν μεταξυ τους, αν και αν παρεις καλα μηχανηματα κατα 90% δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Βεβαια αν εχεις ευαισθητο αυτι, τοτε μεχρι και τα καλωδια παιζουν ρολο. Για λινκ δες http://www.avforums.com/    http://www.hxos.gr/  και πολλα αλλα αν δεν σε καλυψουν αυτα.

Οτι αλλο θελεις μας ρωτας, καλη αναζητηση!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dimAngelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #10 στις: 25/12/08, 21:39 »
Πρώτα από όλα,σαν νέο μέλος εδώ θα ήθελα να χαιρετήσω όλο το φόρουμ!

Εδώ και αρκετό καιρό αγόρασα ένα πικ-απ (sony PS-LXS6p),μαζί με 5-6 βινύλια.Παρόλα αυτά το πικ-απ ήταν μόνο του και έχει δύο καλώδια.

1) που είναι για τα ηχεία (κόκκινο-άσπρο) και
2) ένα περίπου σαν καλώδιο τηλεφώνου σε λίγο ποιο μικρό(χρώμα μαύρο)

Ένας θείος μου μου είπε ότι θα χρειαστώ μετασχηματιστή,που όσο και αν ρώτησα γνωστούς κανένας δεν ξέρει που μπορώ να βρω.

Έτσι λοιπόν έχω αρκετές απορίες και ζητώ την βοήθεια σας:

α)το πικ-απ είναι καλό; Δηλαδή ο ήχος θα την παλεύει ή θα είναι χάλια;
β)Πώς μπορώ να ξέρω αν η βελόνα είναι καλή ή αν χρειάζεται αντικατάσταση
γ)Που θα βρω μετασχηματιστή; (Αθήνα μένω)
δ)Αν το συνδέω με το AUX του στερεοφωνικού θα ακούω τίποτα;
ε)και τελευταίο πώς μπορώ να το συντηρήσω;

Ελπίζω να μην σας κούρασα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/12/08, 21:49 από dimAngelo »
Είμαι low-bap και φαίνομαι δεν υποφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #11 στις: 25/12/08, 22:10 »
Εγώ δεν ξέρω πολλά από πικάπ αλλά πιστεύω πως μπορώ να σου πω για τον μετασχηματιστή...
πρέπει να μάθεις πόσων βολτ χρειάζεσαι και τι βύσμα παίρνει...
μια αποτελεσματική λύση είνια να το πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και θα σου πουν μόλις το δουν...

Αποσυνδεδεμένος dimAngelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #12 στις: 25/12/08, 22:29 »
...μια αποτελεσματική λύση είνια να το πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό και θα σου πουν μόλις το δουν...
Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα;
Είμαι low-bap και φαίνομαι δεν υποφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος dimAngelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #13 στις: 27/12/08, 03:01 »
Κανένας άλλος;  ???
Είμαι low-bap και φαίνομαι δεν υποφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #14 στις: 28/12/08, 17:03 »
Μπορεις να βγαλεις μια φοτο απο το βυσμα που λες?
Τα πιο πολλα παλια φθηνα πικ-απ ειχαν μοτερακι 220βολτ, ή ενσωματομενο προφοδοτικο, οποτε δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι αλλο. Το εβαλες στο ρευμα και δεν παιζει? ή δεν μπαινει?
Λογικα το μηχανημα θα εχει πανω μια ετικετα που θα λεει 220v 50Hz ή κατι τετοιο, για δες και πες μας.
To συγκεκρικμενο μοντελο δεν το γνωριζω, αλλα φανταζομαι θα ειναι καλο για βασικες ακροασεις σε ενα τυπικο στερεο συστημα.
α) λογικα θα την παλευει, αλλα πιθανως βα χρειαζεται καποιο σερβις αν δεις οτι δεν παιζει σωστα.
β) δες αν ειναι σπασμενη πριν την βαλεις πανω σε δισκο. Αν ειναι ανταξει βαλτη να παιζει και κρινε απο το αποτελεσμα. Βελονες υπαρχουν απο φθηνες μεχρι καποιες που κανουν χιλιαδες ευρω, νομιζω μια απλη φθηνη θα ειναι ιδανικη λυση για το συγκεκριμενο συστημα, αν δεις οτι αυτη που εχει δεν ειναι καλη.
γ) σε καταστημα με ηλεκτρονικα, αλλα κανε ενα ελεγχο ΑΝ και ΤΙ χρειαζεσαι. Πιθανως να ειναι AC το μοτερακι και να θελει απλα μετασχηματιστη και οχι τροφοδοτικο. Ο επιλογεας με τις στροφες (44, 33 κτλ) ειναι πανω στο πικ-απ?
δ) θα ακους, αλλα θα εχεις πολλα πριμα και λιγα μπασα, οποτε θα χρειαστεις εναν προενισχυτη RIAA (εκτος αν εχει ενσωματομενο το πικ-απ ή εχει εισοδο Phono το στερεο). Οι πιο φθηνοι πρεπει να εχουν 20-35 ευρω.
ε) εξαρτατε απο τον μηχανισμο! Αν ειναι direct-drive λιγο λαδι στον αξονα ισως. Αν ειναι με ιμαντα απο το μοτερακι μεχρι το πλατό, τοτε ισως θελει αλλαγη ο ιμαντας αν ειναι λαστιχενιος και εχει ξεραθει.
γενικοτερα ελαχιστο σπρει λαδι στα κινητα μερη και σπρει επαφων στα ηλεκτρονικα.

Ελπιζω να βοηθησα, αν και μαλλον σε εμπλεξα με τα τεχνικα.
Οτι αλλο θελεις μας ρωτας!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dimAngelo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #15 στις: 29/12/08, 19:29 »
Λοιπόν πρώτα από όλα ευχαριστώ για την βοήθεια.

Εδώ είναι οι φωτογραφίες του πικ-απ και των καλωδίων αντίστοιχα:





Ξέρετε μήπως κανένα μαγαζί στην Αθήνα (μοναστηράκι κ.λ.π) που μπορεί να υπάρχει ο κανονικός ενισχυτής.Η κάπου που να πουλάνε ενισχυτές για να συνδέσω το το βύσμα (το μαύρο του ρεύματος;
Είμαι low-bap και φαίνομαι δεν υποφέρομαι...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά πικάπ/ενισχυτή και άλλες ιστορίες...
« Απάντηση #16 στις: 30/12/08, 12:55 »
Χμ, δεν εχω ξαναδει τετοιο βυσμα σε πικ-απ, δεν ειναι κατι το στανταρ δηλαδη, προφανως ήταν μερος καποιου ολοκληρομενου μινι στερεο συστηματος, και επερνε ρευμα απο την κεντρικη μοναδα.
Μετασχηματιστη ή τροφοδοτικο ή καποιο βυσμα για να το τροφοδοτισεις αν χρειαζεται προφανως βρισκεις σε καταστηματα που πουλανε ηλεκτρονικα (α8ηνα εχει στο κεντρο πολλα, υπαρχουν και στο μοναστηρακι που ειπες).
Αλλα πρεπει να ξερεις τι ακριβως να ζητησεις. Εχει καποιο ταμπελακι απο κατω ή απο πισω που να αναγραφει την ταση λειτουργιας του? (αν γραφει 220V/50Hz τοτε κοβεις το βυσματακι και βαζεις ενα πριζας, το βαζεις στην πριζα και παιζει, αν γραφει κατι στο στυλ 24V AC  50Ηz τοτε θελεις εναν μετασχηματιστη που να κανει τα 220 βολτ 24, παλει κοβεις το βυσματακι και το συνδεεις στον μετασχηματιστη. Αν γραφει κατι του στυλ 12volt DC, τοτε θελεις ενα τροφοδοτικο και προφανως λογο περιεργου βυσματος παλι κοβεις καλωδιο και συνδεεις με το τροφοδοτικο).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
117 Απαντήσεις
97612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 07:58
από studio54
16 Απαντήσεις
6660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 23:18
από Nexis
24 Απαντήσεις
8386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
3 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
2937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 05:06
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
10943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/08, 17:20
από indie-anos laternative
2 Απαντήσεις
2743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 18:08
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
15543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/12, 19:25
από hot_sauce (φλουτσ)