Αποστολέας Θέμα: Dunlop crybaby sw-95  (Αναγνώστηκε 4259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flikifloki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Dunlop crybaby sw-95
« στις: 09/06/10, 16:12 »
Καταρχάς, καλησπέρα σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum. Στο θέμα μας όμως.
Στην κατοχή μου βρίσκεται ένα πεταλάκι Dunlop crybaby sw-95 slash signature με distortion.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά έχω κάποια προβληματάκια που ελπίζω να με βοηθήσετε να λύσω.

1) Εχω την ελαφριά εντύπωση πως κάτι δεν λειτουργεί σωστά στο βαθύ "ου". Νομίζω "μπουκώνει" υπερβολικά και χάνει και ένταση. Πώς αλλάζει/φτιάχνεται αυτό?
2) (Τώρα παίζει να πετάξω κοτσάνα) Μου ακούγεται πολύ ο ήχος του ρεύματος. Στα καθαρά του ενισχυτή, με ή χωρις distortion στο πέταλο, δεν είναι ιδιαίτερο το πρόβλημα,
Μόλις βάλω gain στον ενισχυτή όμως, γίνεται τρομερά ενοχλητικό. Ειδικά με τέρμα γκάζι και στα δύο, ανακαλύψα πως μπορώ να βγάλω κατι φοβερούς ήχους trance/psychedelic και δε συμμαζεύεται. Όταν λειτουργεί με μπαταρίες φυσικά όλα ειναι OK, αλλά δε βγένω ρε παιδιά, δε βγένω...  :P

Ζητώ κατανόηση για το τρόπο που περιγράφω τη κατάσταση, αλλά είμαι και ολίγων τι άσχετος ακόμη.
Οποιαδήποτε πρόταση/σχόλιο, καλοδεχούμενα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #1 στις: 09/06/10, 16:17 »
Για το θεμα του ρευματος, μαλλον εχεις προβλημα γειωσης. Δοκιμασε αλλες πριζες και βρες μια που εχει σιγουρα καλη γειωση...
Για το θεμα του ηχου του wah, αν δεν εχει τιποτα ρυθμιστικα το wah πανω, δεν μπορεις να κανεις και τιποτα περα απο το να χαμηλωσεις ισως τα μπασσα στον ενισχυτη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #2 στις: 09/06/10, 16:28 »
Για το θεμα του ρευματος, μαλλον εχεις προβλημα γειωσης. Δοκιμασε αλλες πριζες και βρες μια που εχει σιγουρα καλη γειωση...
Για το θεμα του ηχου του wah, αν δεν εχει τιποτα ρυθμιστικα το wah πανω, δεν μπορεις να κανεις και τιποτα περα απο το να χαμηλωσεις ισως τα μπασσα στον ενισχυτη...

+1000

Δες επίσης μήπως με κάποιον καλύτερης ποιότητας μετασχηματιστή λυθεί το πρόβλημά σου. Για το πρόβλημα με τις χαμηλές συχνότητες τώρα: από πρίμα πως πας? Νομίζεις ότι θα μπορούσες να αντέξεις άλλα λίγα? Αν ναι, άνοιξε το πετάλι σου, χαλάρωσε τη βίδα που κρατά το πλαστικό με τα δοντάκια που γυρνάνε το ποτενσιόμετρο και μετά προχώρησε το ποτενσιόμετρο λίγο προς τα πρίμα. Έτσι θα καταφέρεις η τέρμα πίσω θέση του wah να σου δίνει περισσότερα πρίμα ( όπως όλες οι θέσεις πλέον). Πειραματίσου και ίσως δεις κάποια βελτίωση :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος flikifloki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #3 στις: 09/06/10, 17:42 »
Ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις.
@ Johnie Darko:
Θέμα με γειώση της πρίζας δεν νομίζω πως έχω (εκτός εάν όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι για πέταμα....).
@ teo_gp: Για μετασχηματιστή σωστό να κοιτάξω σε καταστήματα τύπου Guitarstore? Νομίζω πως η Dunlop βγάζει 18V, αλλά θα τους βρω εδώ?
Όσων αφορά τα πρίμα, πιστεύω πως με πέρνει να τα αυξήσω, θα το δοκιμάσω μόλις πάρω πίσω την κιθάρα μου απ'τον μάστορα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #4 στις: 09/06/10, 18:05 »
Έχω και εγώ ένα crybaby classic το οποίο πραγματικά είναι ανυπόφορο στην παραγωγή θορύβου. Πήρα ένα noise gate (BOSS NS-2) και βρήκα την ησυχία μου :) . Ίσως αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ (αν δεν έχεις ήδη).

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #5 στις: 11/06/10, 12:49 »
@ teo_gp: Για μετασχηματιστή σωστό να κοιτάξω σε καταστήματα τύπου Guitarstore? Νομίζω πως η Dunlop βγάζει 18V, αλλά θα τους βρω εδώ?
Όσων αφορά τα πρίμα, πιστεύω πως με πέρνει να τα αυξήσω, θα το δοκιμάσω μόλις πάρω πίσω την κιθάρα μου απ'τον μάστορα.


Λογικά θα τους βρεις και εδώ, λίγο τσιμπημένους ίσως σε σχέση με το εξωτερικό. Τα noize gate καλά χρυσά αλλά σου σκοτώνουν το sustain και είναι κρίμα... Εγώ θα προτιμούσα (βασικά το είχα πριν τους noizeless) το Hum Debugger της Ε-Η αν θέλεις κάτι τέτοιο, δεν επηρρεάζει απόλύτως τίποτα στον ήχο σου και εξαφανίζει βρωμιές και άλατα  ;D ;D

Με λίγη καλή διάθεση και αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό, που υποτίθεται ότι εξαφανίζει το θόρυβο που δημιουργούν οι κακής ποιότητας μετασχηματιστές. ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει αλλά η πηγή είναι έγκυρη :) :)


 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/10, 12:56 από teo_gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #6 στις: 11/06/10, 13:00 »
Φιλε μου μπορει οι πριζες να μην ειναι για πεταμα αλλα να εχεις ειτε γενικοτερο προβλημα με γειωση του σπιτιου (δεν ειναι τοσο ασυνηθιστο οσο νομιζεις), ειτε με πιθανα ground loops που γινονται (αν και αυτα συνηθως εμφανιζονται σε racks και μπορεις να τα ξεφορτωθεις με ground lift επιλογη σε καποια μηχανηματα, για πεταλια δεν εχω πειρα).
Αν μπορεις δοκιμασε καπου το πεταλι που να εισαι 100% σιγουρος για την γειωση.
Βεβαια ολα αυτα με την προϋποθεση οτι παιζεις με μετασχηματιστη. Εαν το πεταλακι παιρνει και μπαταριες δοκιμασε με μπαταριες μονο να δεις αν φτιαχνει η κατασταση. Αν φτιαχνει μαλλον εχεις θεμα γειωσης. Αν οχι, τοτε ειναι πολυ πιθανο καποια επαφη ή καλωδιο ή ακομα και η κιθαρα να εχει καποιο θεμα με γειωση ή κακη κολληση κτλ.
Βεβαια αν δεν εχω ακουσει ακριβως για τι θορυβο μιλαμε δεν μπορω να πω με σιγουρια τι ειναι, μιας και μπορει οντως να ειναι φυσιολογικος θορυβος λογω πολυ gain, εντασης, ενισχυτη (υπαρχουν και αρκετα θορυβωδεις ενισχυτες)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #7 στις: 11/06/10, 17:13 »
Με λίγη καλή διάθεση και αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό, που υποτίθεται ότι εξαφανίζει το θόρυβο που δημιουργούν οι κακής ποιότητας μετασχηματιστές. ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει αλλά η πηγή είναι έγκυρη :) :)




Δυστυχώς το The Huminator που παρέθεσες δεν είναι από τα καλύτερα του φίλου μας του Beavis..

Υπάρχουν σοβαρά σχεδιαστικά προβλήματα με το συγκεκριμένο, τα οποία είναι αρκετά για να επεκταθώ, άλλωστε το θέμα είναι άλλο εδώ, απλά θα αναφέρω στα γρήγορα το κυριότερο: η αντίσταση 100Ohm δημιουργεί πολύ σοβαρό πρόβλημα πτώσης τάσεως, ακομα και με χαμηλή κατανάλωση (1V/10mA) οπότε σε κάποιο λίγο πιο ενεργοβόρο πεταλάκι ή 2-3 παράλληλα, ακόμα και από τα 30-40mA η τάση έχει τερματίσει και ο ήχος τα παίζει!..

Υπάρχουν πιο κατάλληλα φίλτρα, αν υπάρχει ενδιαφέρον ίσως να αξίζει να ανοίξουμε κάποιο σχετικό θέμα.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #8 στις: 12/06/10, 04:04 »
@ adr1anos

Φίλε Ανδριαννέ σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση, όπως είπα δεν το είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο για να ξέρω τι παίζει... Μας γλίτωσες πάντως από άδικους κόπους :) :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Dunlop crybaby sw-95
« Απάντηση #9 στις: 23/06/10, 14:44 »
 Φίλε Ανδριαννέ, μιας και το θέμα ψιλοψόφησε και δεν φοβάμαι μην το χαλάσω, δεν ρίχνεις κανένα σχεδιάκι για κάποιο καλό φίλτρο να βρούμε δουλειά να κάνουμε ;) ;) ?
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/05, 12:28
από fenderiarhs
0 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 13:30
από Rosstrobon
0 Απαντήσεις
1884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 21:22
από Conception
1 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 23:24
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 01:51
από m@ster k@frer
20 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 18:20
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
Φθηνό Wah,VOX, Dunlop

Ξεκίνησε από profsokin Εφέ

4 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 02:41
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
7327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 13:44
από Eddie~Maiden
1 Απαντήσεις
6987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/12, 19:30
από hot_sauce (φλουτσ)
Dunlop CryBaby wah mods

Ξεκίνησε από zeoy Εφέ

6 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/14, 19:24
από zeoy