Αποστολέας Θέμα: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;  (Αναγνώστηκε 21029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολα τα παιδια του φορουμ!Λεγομαι Ιωαννα και εχω στο νου μου εδω και καιρο να μαθω κιθαρα.Απλα θα ηθελα να παρω αποψεις  στο θεμα ωδειο ή μονος;σε τι επιπεδο μπορεις να φτασεις και ποσο καιρο σου παιρνει το καθενα ξεχωριστα;ευχαριστω!
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #1 στις: 09/06/11, 05:56 »
πιστευω στο ωδειο θα εχεις τη δυνατοτητα να διδαχτεις απο καποιον επαγγελματια ωστε να μαθεις σωστα και καλα!
στους 5 μηνες περιπου ο καθενας μπορει κα παιζει πραματακια

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #2 στις: 09/06/11, 16:36 »
Μπορεις να φτασεις οπου θες εσυ να φτασεις, αρκει να εχεις υπομονη, επιμονη και διαθεση (ειτε κανεις μονη ειτε με δασκαλο). Βεβαια, αν σκοπος σου ειναι να φτασεις σε επαγγελματικα επιπεδα, και εισαι και σε μια σχετικα νεαρη ηλικια, ο δασκαλος θα σε φερει πιο γρηγορα κια αποτελεσματικα κοντα στο στοχο σου.

Ο,τι απο τα 2 κι αν διαλεξεις, το πιο σημαντικο ειναι η προσωπικη δουλεια (εξαλλου ο προγραμματισμος που σου επιβαλλει το μαθημα με δασκαλο αποσκοπει ακριβως σε αυτο, την πειθαρχια στο προγραμμα μελετης -συν βεβαιως τις γνωσεις και υποδειξεις του δασκαλου). Κοινως, και με το θεο τον ιδιο να κανεις μαθημα, χωρις εξασκηση δεν γινεται τιποτα.

Απο εκει και περα, νομιζω ελαχιστοι θα σου προτεινουν να ξεκινησεις μονη σου απο το να κανεις μαθημα, καθως κανοντας με δασκαλο η προοδος ερχεται πιο γρηγορα, μαθαινεις να δουλευεις πιο σωστα και με προγραμμα και γενικα μπορεις να ερθεις σε ενα καλο επιπεδο πιο γρηγορα απο οτι μονη σου (και σημειωτεον, εγω ειμαι αυτοδιδακτος). Προσοχη ομως! Εχει πολλη μεγαλη σημασια τι ειδους κιθαρα θες να μαθεις (αρα και σε τι ρεπερτοριο προσανατολιζεσαι), σε ποιο ωδειο θα πας και ποιος δασκαλος θα σου κανει μαθημα!!! Γιατι εχω δει ουκ ολιγες φορες παιδια να ξενερωνουν με τον τροπο που διδασκουν στα ωδεια, και να καταληγουν να παρατανε το οργανο...

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #3 στις: 09/06/11, 22:12 »
Εχω παρει και απο αλλα ατομα αποψεις σχετικα με το θεμα και μου ειπαν οτι με το ωδειο  αυτο που ειναι να το κανεις σενα χρονο μονος, το κανεις σε μισο.και βεβαια παιζει μεγαλο ρολο η εξασκηση παντου σε οτι κι αν κανουμε.επισης αν αρχισω να παιζω κιθαρα δεν νομιζω να το παρατησω τοσο ευκολα λογο του δασκαλου απλα αλλαζεις ωδειο να μην πληρωνεις και τζαμπα χωρις να κανεις δουλεια(και με τετοια κριση..).σκεφτομαι λοιπον να αρχισω απο κλασικη κιθαρα αρχικα και βλεπουμε.βεβαια δεν ξερω ποσο υσχυει αυτο που λενε "αμα ξερεις κλασικη παιζεις και ηλεκτρικη" ισχυει ή το ενα ειναι τελειως διαφορετικο απο το αλλο και θελει ξεχωριστα μαθηματα το καθενα;α και να σημειωθει οτι ειμαι 21 ετων, εχω μελλον;ή με πηραν τα χρονακια;χεχε
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #4 στις: 09/06/11, 22:56 »
Αν εχεις επαγγελματικες φιλοδοξιες, δυσκολακι το βλεπω. Αλλιως, μια χαρα! :)

Σε γενικες γραμμες ναι, ο χρονος μπορεις να πεις οτι ειναι μισος με δασκαλο, σε σχεση με μονος... αλλα ενταξει, δε νομιζω να το μετρησεις και με το χρονομετρο 8)

Το θεμα του ειδους της κιθαρας που θα διαλεξεις ειναι πολυ σημαντικο. Γενικα εγω ειμαι της αποψης (οπως και οι περισσοτεροι εδω, εχω την εντυπωση) να ξεκινησεις με αυτο που θελεις -εφοσον μιλαμε για καποιον ενηλικα. Θες ηλεκτρικη? μαθε ηλεκτρικη. Θες κλασικη? μαθε κλασικη. Μεσοβεζικες λυσεις τυπου 2 χρονια το ενα "για να μαθω καλα", συνηθως δεν βγαινουν σε καλο. Ουτε τον ιδιο ζηλο εχεις να μελετησεις, ασχολεισαι με πραγματα που δεν σε πολυενδιαφερουν κλπ.
Αυτο που πρεπει να ξεκαθαρισεις ειναι με τι ρεπερτοριο θελεις να ασχοληθεις, και ακολουθως να επιλεξεις τυπο κιθαρας. Αν προσανατολιζεσαι σε κλασικη μουσικη ή φλαμενκο/λατιν κλπ, τοτε πιασε κλασικη. Αν θες τον γνωστο ηχο τη ηλεκτρικης (απο μεταλ μεχρι τζαζ) πας για ηλεκτρικη. Αν θες ρυθμικη κιθαρα, εντεχνο, μπαλαντες, γενικα αυτο το παρειστικο, ακουστικη. Διαλεγεις και παιρνεις! Οι διαφορες πολλες, αλλα λιγοτερες απο τις ομοιοτητες ;)   (περισσοτερα για τις διαφορες των κιθαρων εχουν ηδη γραφτει σε πολλα τοπικ...)
Οσον αφορα αυτο με το δασκαλο, ειναι το τριπακι. Πχ ξερω ατομα που εκαναν χρονια ωδειο κλασικη κιθαρα, και συγχορδιες εμαθαν μονοι τους ::) , ή και καποιοι μολις σταματησαν το ωδειο μετα απο χρονια, σταματησαν και να παιζουν. Γι'αυτο ο δασκαλος ειναι πολυ σημαντικος!

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #5 στις: 09/06/11, 23:28 »
δικια μου γνωμη ειναι να αρχισω με ενα δασκαλο αρχικα για να μπω σε μια σειρα και στο πνευμα το πως θα πρεπει να δουλεψω ωστε να το εξασκησω στο επιθυμητο αποτελεσμα που θελω και μετα την γρατσουναω απο μονη μου(οπως καταλαβαινε δεν ενδιαφερομαι για κατι επαγγελματικο αλλα να ερθω σε ενα επιπεδο που να ξερω να παιζω ικανοποιητικα)μου αρεσει η κιθαρα ηθελα παντα να μαθω αλλα δεν ετυχε.τωρα το χω παρει σχεδον αποφαση να μαθω.μαρεσει πολυ η ηλεκρικη κιθαρα(ροκ κομματια,τζαζ κτλ) αλλα θελω οπωσδηποτε κλασικη επειδη θελω εκτος αφτου να παιζω λαικα,μπαλαντες,εντεχνα.πιστευω πως η κλασικη κιθαρα ειναι η βαση να αρχισεις να παιζεις και να μαθαινεις καποια πραγματα(και εχεις περισσοτερες επιλογες)εννοωντας οτι με την ηλεκτρικη μπορεις να παιξεις μονο ροκ κομματια και οχι μπαλαντες πχ.θα ηθελα να ρωτησω επισης αν υπαρχουν βιβλια που να μιλανε για τα διαφορα ειδη κιθαρων και να γραφουν λεπτομερειες για το πως ονομαζονται τα μερη μιας κιθαρας.θα ηθελα πολυ ενα τετοιο βιβλιο!!
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #6 στις: 10/06/11, 00:07 »
Υπαρχουν πολλα τετοια βιβλια, αλλα και στο ιντερνετ μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες. Και εδω μπορεις να τα βρεις αυτα, οπως επισης και τις διαφορες που δεν ειναι δα και τοσες πολλες. Εχω γραψει χαρακτηριστικα σε παλαιοτερο ποστ καπου για ακουστικη-κλασικη:

"Η ακουστικη εχει πιο μεγαλο σκαφος, πιο λεπτο μπρατσο, ολες τις χορδες   μεταλλικες και παιζεται με πενα κυριως. Χρησιμοποιειται πιο πολυ ως   ρυθμικη κιθαρα, ή και για αρπισματα σολακια κλπ, συνηθως σε μπαλαντες,   εντεχνο κλπ. Ε γενικα ειναι κατα τη γνωμη μου πιο all round, τουλαχιστον   οταν μιλαμε για τραγουδια.
Η κλασικη εχει πιο μικρο σωμα, αρκετα πιο   φαρδια ταστιερα και πιο χοντρο μπρατσο, και τα καντινια της ειναι   πλαστικα και οχι μεταλλικα, ενω παιζεται κυριως με δαχτυλα.   Χρησιμοποιειται κυριως για κλασικη μουσικη, φλαμενκο, λατιν και σχεδον   οπουδηποτε απαιτειται παιξιμο με δαχτυλα -εκτος ισως απο τα μπλουζ οπου ο   ακουστικος μπλουζιστας παιζει με δαχτυλα σε ακουστικη κιθαρα.

τα υπερ του να ξεκινησεις με κλασικη ειναι:
 θα   σου δωσει στιβαρο χερι στην ταστιερα, με πολυ καλα ανοιγματα (καθως αμα   "σπασεις" τα δαχτυλα σου σε αυτο το μπρατσο-ροπαλο, οτι αλλο και να   πιασεις θα σου φαινεται αστειο) - βεβαια αυτο απαιτει και παραπανω κοπο,   ετσι.
Θα μαθεις να παιζεις με δαχτυλα, κατι που -κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πιο δυσκολο, εγω δλδ δεν τα καταφερνω.
Αναγκαστικα,   θα μαθεις και θεωρια, γιατι δεν μπορεις να ασχοληθεις με  το κλασικο   ρεπερτοριο χωρις να ξερεις. Δηλαδη θα μαθεις να διαβαζεις παρτιτουρα   κλπ.
τα κατα:
το κλασικο ρεπερτοριο. Οι περισσοτεροι -τουλ στα   ωδεια- εινια λιγο στενομυαλοι και ασχολουνται μονο με αυτο. Δηλαδη θα   παιζεις πχ Μπαχ και τετοια, χωρις να μαθαινεις κανενα τραγουδακι. Ξερω   αρκετες περιπτωσεις φιλων μου που εκαναν κιθαρα για πολλα χρονια, και   εμαθαν συγχορδιες αυτοδιδακτα μονοι τους καθως στο ωδειο δεν ασχολουνταν   με αυτα. Μιλαμε δλδ για ατομο που εκανε 5 χρονια κιθαρα, και δεν του   ειχαν μαθει να πιανει μπαρε!
το παιξιμο με δαχτυλα. Εαν θελησεις να   παιξεις κανενα τραγουδακι για την παρεα κλπ, ή γενικα να παιξεις   ρυθμικα, ειναι κατι το οποια θα πρεπει να ξεσυνηθισεις, και γενικα και   εκει παρατηρω μια δυσκολια απο τους κλασικους. Η πενα τους φαινεται κατι   το εξαιρετικα παραξενο και ισως δυσχρηστο.
οι πλαστικες χορδες. Εαν   ασχοληθεις με αλλου ειδους κιθαρα, θα εχεις μια μικρη δυσκολια στη   μεταβαση, καθως οι συρματινες ειναι πιο σκληρες.

Τα υπερ της ακουστικης:
Ειναι πιο ευκολη στα ανοιγματα κλπ λογω του πιο λεπτου μπρατσου και πιο στενης ταστιερας.
Εχει παρα πολλες ομοιοτητες στο υφος και στις τεχνικες παιξιματος με την ηλεκτρικη, σε περιπτωση που θελησεις να ασχοληθεις.
Το ρεπερτοριο της ειναι πιο παρειστικο και mainstream.
Τα κατα:
Εχει τα πιο σκληρα πατηματα. Βεβαια αμα μαθεις σε αυτη, κλασικη και ηλεκτρικη θα σου φαινονται πουπουλο.
Ειναι πιο δυσκολο να μαθεις να παιζεις με δαχτυλα, λογω συρματινων χορδων και πλατους ταστιερας.
Μεγαλυτερο μεγεθος σωματος.

Βεβαια   ειναι και οι 2 τους κιθαρες ετσι, και εχουν πιο πολλες ομοιοτητες παρα   διαφορες. Δηλαδη οποια απο τις 2 και να μαθεις, απο ενα σημειο και μετα η   μεταβαση θα ειναι πολυ ευκολη, σε σχεση με εναν ασχετο.
Επισης   ισχυει και το "μ'οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις",   δηλαδη πρεπει να βρεις περιπου τι υφος θελεις κι να βρεις ενα δασκαλο   που να δινει εμφαση σε αυτο, περα απο τα προκαταρκτικα."

Οσον αφορα την ηλεκτρικη, εχει μεν πιο πολλες ομοιοτητες με την ακουστικη, αλλα παιζουν πολυ σημαντικο ρολο και τα "ηλεκτρικα". Στην ηλεκτρικη κιθαρα θα αναγκαστεις να ερθεις σε επαφη με ενα σωρο πραγματα, περα απο το οργανο. Πρωτο και σημαντικοτερο, ο ενισχυτης. Μετα οι μαγνητες, τα πεταλια κλπ. Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι στην ηλεκρικη, με τον καταλληλο εξοπλισμο, μπορεις να κανεις πολλα πραγματα. Ακομα και να προσομοιωσεις τον ηχο ακουστικης.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #7 στις: 10/06/11, 03:06 »
μαλιστα.. ομολογω πως αυτα τα ακουω πρωτη μου φορα τα περισσοτερα και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!εχω 2 αποριες σχετικα με αυτα που εγραψες: ακουστικη αλλο και κλασικη αλλο;και το σκαφος τι ακριβως ειναι;
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #8 στις: 10/06/11, 10:06 »
Το σώμα της κιθάρας είναι ουσιαστικά ολόκληρη η κιθάρα εκτός του λαιμού.

Όπως είπε ο Adoni είναι αρκετά διαφορετικα όργανα, με διαφορές στο σώμα, τις διαστάσεις του λαιμού, τις χορδές που παίρνουν,  την τεχνική με την οποία παίζονται, τον ήχο που βγάζουν και κατα συνέπεια και το στυλ μουσικής που απευθύνονται.
 
Εγώ διαφωνώ στο οτι η κλασική πάει πακέτο με ωδείο και Μπαχ. Ισχύει το ανάποδο, δηλαδή αν πας σε ωδείο το πιθανότερο είναι οτι θα σου επιβάλουνε την κλασική και τον Μπαχ. Αλλα σίγουρα αν προτιμάς ροκ/εντεχνο ρεπερτόριο η ακουστική θα σου ταιριάξει περισσότερο.

Αν και στις επικές διαφωνίες "ωδείο vs αυτοδίδακτος" παίρνω το μέρος των αυτοδίδακτων, η πραγματικότητα είναι οτι ο εντελώς αρχάριος κιθαρίστας θα χρειαστεί έναν δασκαλο (ή έστω έναν έμπειρο φίλο, δεν χρειάζεται και πτυχίο...) να του κάνει τουλάχιστον μια αρχή, να μάθει να τοποθετεί τα χέρια και την κιθάρα σωστά, να καταλάβει πως λειτουργεί αυτό το όργανο, πως συντηρείται, πως κουρδίζεται κτλ. Αυτό θα ήταν και ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθεις γρήγορα.

Πρόσεξε οτι τα μαθήματα με δάσκαλο είναι κάτι διαφορέτικό απο το ωδείο, αφού ο δάσκαλος θα σου κάνει ένα πιο εξατομικευμένο μάθημα στην μουσική που θές και στον ρυθμό εξέλιξης που επιθυμείς, αντίθετα με το ωδείο που ακολουθεί ένα πιο αυστηρό και περιορισμένο (απο άποψη ελευθερίας) πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #9 στις: 10/06/11, 12:35 »
Εγώ να σου πω στα γρήγορα πως αφού θες να παίζεις τραγουδάκια με την παρέα σου κλπ πάρε ακουστική.
Τα μειονεκτήματα / πλεονεκτήματα στα περιέγραψαν παραπάνω τα παιδιά πολύ σωστά. Πιο απλά όμως.
Αν ακούσεις μία κλασσική να παίζει με πένα ας πούμε ένα κομμάτι π.χ των Πυξ Λαξ θα ακούγεται η κιθάρα σου σαν πάντζο (με τις χορδές πετονιάς) - πόσο μάλλον όταν η κλασσική είναι σχετικά φθηνή. Η ακουστική πάλι θα σε μαγέψει.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά δες videos στο youtube ή πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα να σου τις δείξουν από κοντά.
Προσωπικά πάντως απ'ότι καταλαβαίνω πας για ακουστική. Πρόσεξε λίγο όμως γιατί αν κάνεις λάθος αγορά ενδεχομένως να σου φύγει και η όρεξη. ;)
Take care και καλές αγορές!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #10 στις: 10/06/11, 19:33 »
Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για την βοηθεια που μου προσφερεται.!ναι τελικα απο οσα μου ειπατε ακουστικη θα διαλεξω και οταν παω να την παρω θα ειμαι πολυ προσεκτικη ωστε να κανω μια σωστη επιλογη.προτου παω να αγορασω βεβαια θα εχω διαβασει δυο τρια πραγματακια για τις κιθαρες σιγουρα.α και κατι αλλο ισχυει τελικα αυτο που λεμε αμα μαθεις κλασικη ή ακουστικη μπορεις να παιξεις και ηλεκτρικη κιθαρα;
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #11 στις: 10/06/11, 20:15 »
ισχυει τελικα αυτο που λεμε αμα μαθεις κλασικη ή ακουστικη μπορεις να παιξεις και ηλεκτρικη κιθαρα;

Όλοι αυτοί οι "κανόνες" που κυκλοφορούν κατά καιρούς είναι γενικολογίες και, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη, ισχύουν αρκετά λιγότερο από ότι θα έπρεπε για να είναι όντως κανόνες. Σε γενικές γραμμές έχοντας συνηθίσει να παίζεις ένα τύπο κιθάρας θα έχεις μια ευκολότερη αρχή για τις υπόλοιπες (χαίρω πολύ :P ), αλλά και πάλι κάθε τύπος κιθάρας έχει τα "χούγια" του, διαφορετικές τεχνικές και συνήθειες.

Με άλλα λόγια αν έχεις στόχο την ηλεκτρική πήγαινε κατευθείαν σε αυτήν και μη χάσεις το χρόνο σου με άλλες. Άμα έχεις στόχο να βαράς συγχορδίες με παρέα, πάρε μια ακουστική και άρχισε να μαθαίνεις κομμάτια κ.ο.κ. Το έχουν υπεραναλύσει τα παιδιά και δε θα πω κάτι άλλο, η μόνη συμβουλή που έχω (που ισχύει προσωπικά τουλάχιστον :P ), είναι να μην το πολυσκέφτεσαι το ζήτημα. Πρέπει μεν να έχεις κάποια ιδέα αρχικά για να αρχίσεις κάπως, αλλά τα πράγματα θα έρθουν χύμα οπότε πάρε εκεί μια ακουστική και άμα σου αρέσει και γρατζουνάς συνέχεια τα πράγματα θα έρθουν μόνα τους. Μην αγχώνεσαι δηλαδή, και να μην πάρεις την καλύτερη πρώτη κιθάρα δεν έγινε κάτι. Διάθεση να υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #12 στις: 10/06/11, 22:43 »
ευχαριστω παρα πολυ νομιζω εχεις απολυτο δικιο  :)  να σαι καλα!!
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #13 στις: 11/06/11, 00:58 »
Εγω παλι θα σου πω να το ψαξεις και να κανεις την οσο γινεται καλυτερη επιλογη για τα χρηματα που θα δωσεις. Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελεια να αγοραζουμε μουσικα οργανα καθε μερα, γι'αυτο ειναι σημαντικο να κανουμε καλη επιλογη. Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα τοπικ για αυτο το θεμα, με αξιοπρεπεστατες φθηνες κιθαρες. Ψαξε τα, πηγαινε να τη δοκιμασεις κιολας, και μετα να αγορασεις. Ειδικα για οργανα ακουστικα (δλδ που δεν τα ακους απο τον ενισχυτη) ειναι πολυ σημαντικη η δοκιμη.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #14 στις: 11/06/11, 01:06 »
Όλοι αυτοί οι "κανόνες" που κυκλοφορούν κατά καιρούς είναι γενικολογίες και, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη, ισχύουν αρκετά λιγότερο από ότι θα έπρεπε για να είναι όντως κανόνες. Σε γενικές γραμμές έχοντας συνηθίσει να παίζεις ένα τύπο κιθάρας θα έχεις μια ευκολότερη αρχή για τις υπόλοιπες (χαίρω πολύ :P ), αλλά και πάλι κάθε τύπος κιθάρας έχει τα "χούγια" του, διαφορετικές τεχνικές και συνήθειες.
Μην αγχώνεσαι δηλαδή, και να μην πάρεις την καλύτερη πρώτη κιθάρα δεν έγινε κάτι. Διάθεση να υπάρχει.
+1000, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, ούτε να τα πω καλύτερα.
Πολλές φορές μέσα στις συμβουλές ξεχνάμε οτι το βασικότερο πράγμα για να μάθεις κιθάρα.. είναι να πάρεις μια κιθάρα..

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #15 στις: 11/06/11, 02:30 »
Εγω παλι θα σου πω να το ψαξεις και να κανεις την οσο γινεται καλυτερη επιλογη για τα χρηματα που θα δωσεις. Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελεια να αγοραζουμε μουσικα οργανα καθε μερα, γι'αυτο ειναι σημαντικο να κανουμε καλη επιλογη. Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα τοπικ για αυτο το θεμα, με αξιοπρεπεστατες φθηνες κιθαρες. Ψαξε τα, πηγαινε να τη δοκιμασεις κιολας, και μετα να αγορασεις. Ειδικα για οργανα ακουστικα (δλδ που δεν τα ακους απο τον ενισχυτη) ειναι πολυ σημαντικη η δοκιμη.
Επειδη ειμαι λιγο ασχετη.. που την δοκιμαζουμε την κιθαρα;
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #16 στις: 11/06/11, 02:32 »
Όλοι αυτοί οι "κανόνες" που κυκλοφορούν κατά καιρούς είναι γενικολογίες και, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη, ισχύουν αρκετά λιγότερο από ότι θα έπρεπε για να είναι όντως κανόνες. Σε γενικές γραμμές έχοντας συνηθίσει να παίζεις ένα τύπο κιθάρας θα έχεις μια ευκολότερη αρχή για τις υπόλοιπες (χαίρω πολύ :P ), αλλά και πάλι κάθε τύπος κιθάρας έχει τα "χούγια" του, διαφορετικές τεχνικές και συνήθειες.
Μην αγχώνεσαι δηλαδή, και να μην πάρεις την καλύτερη πρώτη κιθάρα δεν έγινε κάτι. Διάθεση να υπάρχει.
+1000, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, ούτε να τα πω καλύτερα.
Πολλές φορές μέσα στις συμβουλές ξεχνάμε οτι το βασικότερο πράγμα για να μάθεις κιθάρα.. είναι να πάρεις μια κιθάρα..
Πρεπει να κανεις το πρωτο βημα παντοτε και οχι με τοσο πολυ σκεψη γιαυτο που σαρεσει απλα να το κανεις!!και ολα τα αλλα ερχονται.!οπως τα λετε ειναι παιδια!! ;)
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #17 στις: 11/06/11, 13:10 »
Εγω παλι θα σου πω να το ψαξεις και να κανεις την οσο γινεται καλυτερη επιλογη για τα χρηματα που θα δωσεις. Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελεια να αγοραζουμε μουσικα οργανα καθε μερα, γι'αυτο ειναι σημαντικο να κανουμε καλη επιλογη. Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα τοπικ για αυτο το θεμα, με αξιοπρεπεστατες φθηνες κιθαρες. Ψαξε τα, πηγαινε να τη δοκιμασεις κιολας, και μετα να αγορασεις. Ειδικα για οργανα ακουστικα (δλδ που δεν τα ακους απο τον ενισχυτη) ειναι πολυ σημαντικη η δοκιμη.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετη.. που την δοκιμαζουμε την κιθαρα;


Λοιπον, καταρχην κατασταλαζεις σε τι κιθαρα θες (κλασικη-ακουστικη-ηλεκτρικη). Μετα θα πας στο αντιστοιχο τοπικ του φορουμ οπου εχουν μαζεψει τα παιδια αξιολογες κιθαρες (και ενισχυτες για τις ηλεκτρικες). Βλεπεις εκει τι παιζει κ απο τιμες (γενικα να ξερεις οτι υπαρχουν ευρωπαικα e-shops με τιμες πολυ χαμηλοτερες απο τα εγχωρια μαγαζια) και απο χαρακτηριστικα, και κανεις μια επιλογη. Στη συνεχεια πας (καλο θα ηταν με καποιον φιλο σου που ξερει, ή με το δασκαλο σου αν ειναι α κανεις μαθηματα) και πας στα τοπικα μαγαζια, βρισκεις τα αντιστοιχα μοντελα και τα δοκιμαζεις, να δεις πως σου καθονται στο χερι, αν σ αρεσει ο ηχος κλπ. Υπαρχουν συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να προσεξεις, εχουν αναλυθει σε αλλα τοπικ καλυτερα. Ε μετα, αφου καταληξεις, πεφτει και το αντιστοιχο παζαρι για να δεις απο που τελικα θα αγορασεις, απο εδω ή απ'εξω.

Για να ξεκινησεις, κοιτα εδω πρωτα (εφοσον πας για ακουστικη απο οτι ελεγες, αν αλλαξεις γνωμη δες το αντιστοιχο) Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα

Γι'αυτο (προς τους φιλους παραπανω), καλος ο ενθουσιασμος, αλλα να μην ξεχναμε οτι οταν εχουμε κποιον τελειως αρχαριο, δεν χρειαζεται να τον ενθαρρυνουμε να ειναι εξτρα ενθουσιωδης... ειναι ετσι κ αλλιως αρκετα ενθουσιωδης απο μονος του ;D , οσο πρεπει δηλαδη. Αλλου ειδους πληροφοριες προεχει να του δωσουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #18 στις: 12/06/11, 17:12 »
Εχεις δικιο Αντονι απλα λεμε με τα παιδια οτι πρεπει να ξεκινησεις καποτε μην μεινεις στα λογια.. για οτι αφορα την σκεψη.δλδ το "να θελω να ξεκινησω αλλα δεν ειναι και σιγουρο και θα δουμε και αμα τα βρω σκουρα"σκεψεις τετοιου ειδους.κατι που το θες και σαρεσει δεν χρειαζεται να το πολυσκεφτεσαι.πολυ καλο αυτο που μου εστειλες με τις κιθαρες.εχω ερωτηση:ειδα κατι που λεει για δωδεκαχορδη και ηλεκτοακουστικη..εννvoωντας;
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #19 στις: 12/06/11, 20:05 »
H "κανονικη" ακουστικη κιθαρα εχει 6 χορδες
Η δωδεκαχορδη εχει 6 διπλες χορδες (φαντασου ειναι οπως το μπουζουκι ή το μαντολινο, που εχουν διπλες χορδες)
Σε εικονα:
(δηλαδη εσυ με το δακτυλο σου πατας τις 2 πρωτες χορδες πχ ταυτοχρονα, σαν να ηταν μια. οποτε γινονται 6 ζευγη χορδων)

Γενικα βγαζει εναν ηχο πιο "γεματο" και πλουσιο. Παντως δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλο να ξεκινησεις με μια τετοια (δεν εχω πειρα), αν και εμενα ο ηχος της μου αρεσει.

Η ηλεκτρακουστικη ειναι μια ακουστικη κιθαρα που εχει ομως ενσωματωμενο εξοπλισμο (για να μη σε ζαλιζω με περιττες λεπτομερειες) για να τη συνδεσεις με ενισχυτη, εφοσον θες να παιξεις λαηβ. Γενικα δε θα σου προτεια να αγορασεις αυτη τη στιγμη μια τετοια, αφενος μεν γιατι δε σου χρειαζεται αμεσα (ουτε λαηβ θα κανεις, ουτε ενισχυτη εχεις), αλλα και γιατι στην τιμη που πληρωνεις την κιθαρα περιλαμβανεται και το κοστος του "εξοπλισμου". Κοινως ειναι πχ 300Ε η τιμη της, αλλα πχ τα 250 αντιστοιχουν στην κιθαρα χωρις τον εξοπλισμο, με οτι συνεπειες εχει αυτο για την ποιοτητα του ηχου που βγαζει οταν παιζεις χωρις τον ενισχυτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/11, 20:07 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #20 στις: 13/06/11, 00:53 »
Μπορω να πω πως η τιμουλα της "τσιμπαει" παντως.μαλιστα.ευχαριστω που με διαφωτησες να σαι καλα :) 
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #21 στις: 13/06/11, 15:03 »
Δεν ξερω ποσα διαθετεις, αλλα γενικα για μια αξιοπρεπη πρωτη ακουστικη κιθαρα καινουργια, υπολογιζε καπου στα 200.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις περισσοτερο στα χαρακτηριστικα ειναι να εινια το "καπακι" της φτιαγμενο απο συμπαγες ξυλο (solid top), οχι καπλαμα.

Αν παντως το οικονομικο ειναι θεμα, και σε περιοριζει αρκετα στην επιλογη, νομιζω οτι η πιο φτηνη, value for money και αξιοπρεπης επιλογη ειναι αυτη που εχει γραψει και ο Απολλωνας για το πακετο Cort Earth E60NS

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/earth/e60ns/115853.html

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #22 στις: 13/06/11, 15:06 »
δεν ειναι προς το παρον θεμα τα λεφτα.ενα 200σαρι για κιθαρα ειναι μια φυσιολογικη τιμη.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #23 στις: 13/06/11, 15:14 »
Για την πρωτη σου ακουστικη, ναι, φυσιολογικοτατη. 
Αν μιλαμε γενικα, ενταξει για μια σχετικα καλη καινουργια κιθαρα παιζεις περιπου στα διπλα (400Ε) εως 500. Απο εκει και πανω (γυρω στα 1000) η καθε διαφορετικη ακουστικη κιθαρα εχει και εναν χαρακτηριστικο δικο της ηχο, ειναι πιο ιδιαιτερη (σε σχεση με τις πιο φτηνες -αλλα αξιοπρεπεις- που δεν εχουν και πολυ μεγαλες διαφορες μεταξυ τους) και με καλυτερο playability. Ε για παραπανω μιλαμε για επαγγελματιες που ξερουν ακριβως τι και πως το θελουν και προσεχουν τη λεπτομερεια.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: εκμαθηση κιθαρας σε ωδειο ή μονος σου;
« Απάντηση #24 στις: 17/06/11, 22:50 »
χαιρομαι που εμαθα καποια πραγματα επιπλεον και εχω να μαθω αλλα τοσα.εχω και μια φιλη που ξερει απο οργανα(κιθαρα,τραμς..κτλ)και με βοηθα και εκεινη.σε περιπτωση αλλης αποριας θα σας ενημερωσω..!!εκτος αυτου θα ηθελα και αλλες αποψεις σχετικα με το θεμα, οποιος πιστος ας προσελθει.ευχαριστω  ;D
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
56780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/20, 20:23
από P_man
40 Απαντήσεις
14927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 12:05
από BiblioNoPaidaras
1 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
10035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
4082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/10, 21:22
από dimitriendri
13 Απαντήσεις
10532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 09:27
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
5 Απαντήσεις
9087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/11, 11:45
από Transformer
0 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 18:55
από alkioly