Αποστολέας Θέμα: Το μεγαλύτερο supergroup όλων των εποχών «ψήνεται» .......  (Αναγνώστηκε 9796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Με αφορμή τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012, η οργανωτική επιτροπή έχει βαλθεί να πραγματοποιήσει μία από τις πιο θεαματικές συγκεντρώσεις μουσικών στην Ιστορία. Ήδη οι Rolling Stones βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις, αλλά ο Mick Jagger, επιδιώκοντας να δημιουργήσει κάτι το εντυπωσιακό, θέλει να προσκαλέσει στη σκηνή και τους Jimmy Page, David Bowie, Van Morrison και David Gilmour. Οι τρεις πρώτοι φέρεται να έχουν ήδη εμπλακεί στη διαδικασία των τελετών.


Ακόμα πιο φιλόδοξο είναι το σχέδιο να συμμετέχουν και οι δύο εναπομείναντες Beatles, Paul McCartney και Ringo Star, κάνοντας πράξη το, μάλλον, μεγαλύτερο supergroup όλων των εποχών και σίγουρα το γηραιότερο.

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Τον Bowie τι τον θέλουνε?

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Τον Bowie τι τον θέλουνε?

ο,τι θελουνε και τον Ringo  ::)

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Τον Bowie τι τον θέλουνε?

Χμ..τι να θελουν τον bowie..αυτο για να το ρωτας μαλλον ειναι ερωτηση αγνοιας.Γιατι ο Bowie τυγχανει να ειναι πολυ πετυχημενος καλλιτεχνης.Επισης εβγαλε πολυ καλες παραγωγες δισκων σε εποχη που αλλοι ειχαν κακιστες.Προσθετω επισης οτι διαθετει μια φωνη με φοβερες δυνατοτητες κ εχει γραψει αρκετα κομματια που εχουν μεινει διαχρονικα..οπως και το οτι εχει μια μακρυα και πολυ πετυχημενη πορεια.Οτι και να πω γενικα ειναι λιγο για τον καλλιτεχνη αυτο.Ακομα και αν δεν μας αρεσει ενας καλλιτεχνης ειναι χρησιμο να γνωριζουμε αντικειμενικα την αξια του και κατα ποσο πετυχημενος και αγαπητος ειναι στο κοινο..αλλα και ποσο ικανος μουσικος ειναι..πριν να κρινουμε.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
παιδια μιλαμε για τους μεγαλυτερους μουσικους στην ιστορια.....οποτε δεν τους επελεξαν τυχαια...... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Κι εγώ πιστεύω ότι ο Bowie έχει προσφέρει απίστευτα κομμάτια στον παγκόσμιο μουσικό χώρο και θεωρείται ένας από τους θρύλους , οπότε πολύ δίκαια θέλουν να τον συμπεριλάβουν στην  υπολοίηση της ιδέας τους.Άλλωστε τον "γερόλυκο" τον συνδέουν από παλιά πάρα πολλά με τον Bowie κι έχουν συνεργαστεί ξανά στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Νομίζω ότι φαίνεται καθαρά ότι θέλουν να φτιάξουν ένα σουπεργκρουπ από ροκ προσωπικότητες και όχι από μουσικούς και τραγουδιστές που βρίσκοντε στην καλύτερη περίοδο της καλλιτεχνικής τους πορείας και θα βγουν να παίξουν κέρατα... Οπότε συμφωνώ με τις επιλογές και σίγουρα θα μπορούσαν να βρούνε πολλούς ακόμα...
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο πάντως... φανταζεστε να βγουν και σε περιοδεία  :D :P :D
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
παιδια μιλαμε για τους μεγαλυτερους μουσικους στην ιστορια.....οποτε δεν τους επελεξαν τυχαια...... ;D ;D

...για μερικούς από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες στην ιστορία. Υπάρχουν κι άλλοι σαφώς :)

Πάντως είναι ωραία προσπάθεια αυτή. Αρκεί και το αποτέλεσμα να είναι καλό γιατί από εκεί κρίνονται όλα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο πάντως... φανταζεστε να βγουν και σε περιοδεία  :D :P :D

Θα είναι πολύ ροκ και πορωτική, ειδικά αν γίνει σαν την glamorous συναυλία των Led Zepellin στο Λονδίνο..
Θα βάλω το σμόκιν μου, θα πάρω και την κυρία μου και θα πάω..
Για τον Gilmour εξακολουθώ να ελπίζω ότι θα τους σνομπάρει..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Παράθεση
θεωρείται ένας από τους θρύλους
καλα, οχι και θρυλος, ελεος.
Αν ο Bowie ειναι θρυλος τοτε οι Mercury, Gallaher, Morison, Hendrix πως χαρακτηριζονται? γιατι δεν πιστευω κανεις εδω να τους βαζει στην ιδια κατηγορια με τον Bowie...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Παράθεση
θεωρείται ένας από τους θρύλους
καλα, οχι και θρυλος, ελεος. Αν ο Bowie ειναι θρυλος τοτε οι Mercury, Gallaher, Morison, Hendrix πως χαρακτηριζονται? γιατι δεν πιστευω κανεις εδω να τους βαζει στην ιδια κατηγορια με τον Bowie...

Μακαρίτες... οπότε μάλλον ο φίλος θα έπρεπε να γράψει "ζωντανός θρύλος" ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιοι μικρότεροι σε ηλικία να αγνοούν τι αντιπροσωπεύει ο Bowie στη σύγχρονη μουσική. Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν οι μουσικές εγκυκλοπαίδειες, το Wiki, κλπ.

Παρ' όλο που έζησα τον Bowie στη "δύση" της καριέρας του όταν κυκλοφορούσε τα διάφορα Gasoline και Let's Dance έψαξα λίγο πιο πίσω και αποδείχτηκε ότι άξιζε και με το παραπάνω. Είναι ένας από τους καλλιτέχνες που έχω σχεδόν όλη τη δισκογραφία τους (αγορασμένη όχι κατεβασμένη  ;)) και πολλά από αυτά είναι άλμπουμ-σταθμοί.

Να θυμίσω μόνο κάτι για τον Bowie: όταν στα τέλη του 70 ήρθαν τα καλόπαιδα του punk και του new wave και γκρέμισαν όλους τους "ήρωες" του κλασικού ροκ με τα δίωρα κομμάτια όπου το κάθε όργανο σόλαρε ανούσια για 15-20 λεπτά, ο Bowie ήταν ένας από τους ελάχιστους καλλιτέχνες που όχι μόνο δεν τον άγγιξαν αλλά τον παραδέχθηκαν ώς τον πατέρα της μουσικής που έφτιαχναν. Και πιστεύω ότι έτσι ακριβώς είναι!

Δεν διαφωνώ ότι και τα άλλα ονόματα που αναφέρθηκαν είναι τεράστιοι καλλιτέχνες, αν και όπως έχω ξαναγράψει σε thread ο πολυαγαπημένος μας στην Ελλάδα Rory δεν έχει το αντίστοιχο μέγεθος και παραδοχή στις δυο μητροπόλεις της μουσικής, Αγγλία και Αμερική.
Πάντως αν πραγματοποιηθεί τελικά αυτή η ιδέα θα είναι ορόσημο στη μουσική.

Να θυμίσω ότι το τελευταίο (κατά την ταπεινή μου γνώμη) super group ήταν οι Traveling Wilburys στα τέλη της δεκαετίας του 80 με μέλη τους George Harrison, Jeff Lynne, Roy Orbison, Tom Petty και Bob Dylan.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Aυτό που περιγράφεις ως punk-new wave μοιάζει πιο πολύ με το progressive των 90's κυρίως.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Όχι όχι. Μιλάω καθαρά για new wave (κυρίως) και πολύ λιγότερο για punk. '80s. Νεο-ρομαντικοί και λοιποί. Αυτοί είχαν για θεό τον Bowie. :)
Το progressive λόγω ύφους δεν τα έβαλε και πολύ με το κλασικό ροκ.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Ουαου..Υεπερπαραγωγη θα γινει..τον Bowie οντως τι τον θελουνε..?
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω στο ότι ο Bowie δεν είναι κάποιος τυχαίος...

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Να ξεκαθαρισω,εκτιμω τον Bowie σαν καλλιτεχνη απλα λιγακι μου τη δινει το στυλακι που πασαρε..αυτο μονο
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Να θυμίσω μόνο κάτι για τον Bowie: όταν στα τέλη του 70 ήρθαν τα καλόπαιδα του punk και του new wave και γκρέμισαν όλους τους "ήρωες" του κλασικού ροκ με τα δίωρα κομμάτια όπου το κάθε όργανο σόλαρε ανούσια για 15-20 λεπτά, ο Bowie ήταν ένας από τους ελάχιστους καλλιτέχνες που όχι μόνο δεν τον άγγιξαν αλλά τον παραδέχθηκαν ώς τον πατέρα της μουσικής που έφτιαχναν. Και πιστεύω ότι έτσι ακριβώς είναι!

Παντως οι περιορισμενες γνωσεις μου, μου λενε οτι πανκ και 2ωρα τραγουδια με 15λεπτα σολο, δεν πανε μαζι.... ???

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ξεκαθαρισω,εκτιμω τον Bowie σαν καλλιτεχνη απλα λιγακι μου τη δινει το στυλακι που πασαρε..αυτο μονο

Ποιο στυλάκι απ' όλα?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Παντως οι περιορισμενες γνωσεις μου, μου λενε οτι πανκ και 2ωρα τραγουδια με 15λεπτα σολο, δεν πανε μαζι.... ???

Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα καθαρά.  :(

Ίσως έπρεπε να γράψω ...

Να θυμίσω μόνο κάτι για τον Bowie: όταν στα τέλη του 70 ήρθαν τα καλόπαιδα του punk και του new wave...

... με τα 2λεπτα και 3λεπτα τραγούδια τους...

...γκρέμισαν όλους τους "ήρωες" του κλασικού ροκ με τα δίωρα κομμάτια όπου το κάθε όργανο σόλαρε ανούσια για 15-20 λεπτά...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Να ξεκαθαρισω,εκτιμω τον Bowie σαν καλλιτεχνη απλα λιγακι μου τη δινει το στυλακι που πασαρε..αυτο μονο

Ποιο στυλάκι απ' όλα?
Αυτο το ερμαφροδιτο  που εχει..
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
indie-anos, οκ τωρα καταλαβα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ξεκαθαρισω,εκτιμω τον Bowie σαν καλλιτεχνη απλα λιγακι μου τη δινει το στυλακι που πασαρε..αυτο μονο

Ποιο στυλάκι απ' όλα?
Αυτο το ερμαφροδιτο  που εχει..

Αυτό το ερμαφρόδιτο που είχε για ένα μικρό διάστημα εννοείς...
Πραγματικά όμως, δε βλέπω πώς αυτό το "στυλάκι" τον μειώνει ως μουσικό, εκτός και αν δεν τον κρίνουμε ως τέτοιον...

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Φιλε Kundera..στο ποστ μου διορθωσα και εγραψα οτι τον εκτιμω σαν καλλιτεχνη απλα εμενα προσωπικα μου χτυπαγε λιγακι ασχημα το στυλ του..Δεν πιστευω οτι τον μειωσα ως μουσικο..
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/05, 01:12
από freemind
18 Απαντήσεις
7085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/06, 10:50
από D@ve Murray
22 Απαντήσεις
9036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 21:43
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/07, 17:51
από parlats
39 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 21:59
από Vaiking
48 Απαντήσεις
14679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 00:05
από Vaiking
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 00:16
από freemind
86 Απαντήσεις
26863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 15:48
από Kosthrash
75 Απαντήσεις
28645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:25
από cbk
0 Απαντήσεις
15221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/17, 12:02
από STEFANOS604