Αποστολέας Θέμα: ΑΝΟΝΥΜΟUS hacking group εναντίον ACTA κι ελληνικής κυβέρνησης!  (Αναγνώστηκε 28501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Τι θα γίνει εσύ; Θα συνεχίσεις να μου πηγαίνεις κόντρα με ειρωνεία;

Το διάβασες το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Εγω λεω να σταματησουμε με αυτο το θεμα γιατι καταντησε αηδεια, και να ασχοληθουμε με την μουσικη.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εγώ μεγάλωσα μέσα σε μία οικογένεια που μου έμαθαν να σέβομαι τους άλλους και την περιουσία τους, και να μην αγγίζω ότι δεν είναι δικό μου.
 

Επιτρεπεις ομως αλλους να βαζουν χερι σε οτι ειναι δικο σου... παιρνοντας σου λεφτα για τα χρεη αλλων, παιρνοντας σου την δημοσια περιουσια την οποια εσυ πληρωσες, παιρνοντας σου την ελευθερια και την εθνικη ανεξαρτησια.

Διαφωνώ καθέτως με την τοποθέτηση σου. Προσωπικά είμαι κατά κάθε παρανομίας, και ιδιαίτερα αυτής που νομιμοποιείται από αυθαίρετες ταμπέλες με αμφίβολα κριτήρια που δεν καθορίζονται μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες. 


Eιπα οτι το τι ειναι νομιμο (ενιοτε και ηθικο...) το καθοριζει η εκαστοτε κυβερνηση, και καποιες φορες το κανει αποκλειστικα για το δικο της συμφερον. Π.χ. τωρα πια το νομιμο ειναι να πληρωσεις ΕΣΥ για τα λεφτα που φαγανε ΑΥΤΟΙ.
(Ισως πεις τωρα "τα φαγαμε ολοι μαζι". Εγω δεν το δεχομαι. Ειναι η προπαγανδα ενοχοποιησης των πολιτων και απενοχοποιησης των πολιτικων. Αν εσυ γνωριζεις ή νιωθεις οτι εχεις φαει λεφτα, οτι εισαι συνενοχος, κανε μια βολτα απο το Ταμειο να επιστρεψεις αυτα που εφαγες.)

Οι προηγούμενες κυβερνησεις, εκαναν άπειρες παρανομίες. Τις πιο πολλες δεν τις ξεραμε. Και οσες τις μαθαιναμε, φροντιζαν να τις καλυπτουν με νομιμο μανδυα (παραγραφες, κλεισιματα βουλης, εξαφανιση υποπτων & μαρτυρων, κλπ κλπ).
Τωρα, εκτος απο αυτα, εχουμε επιπλεον και αντισυνταγματικοτητα.

Για ποια ψηφο των πολιτων μιλας; Οι πολιτες δεν ψηφισαν κυβερνηση για να μας παει στο ΔΝΤ, ουτε για να υπογραψει "μνημονιο 1" και "μεσοπροθεσμο", ουτε επελεξαν να εχουν ενα εκτρωμα σοσιαλοδεξιοφασιστικη κυβερνηση που θα ψηφισει "μνημονιο 2", ουτε τους αρεσει να εμπαιζονται με το: "αργότερααααα! θα δουμε, αν/πότε θα υπαρξουν εκλογες..."

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Βραζίλη έχεις δίκιο. Αλλά και ο Ανδριανός έχει δίκιο.

Το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό είναι ότι ναι μεν δε χρειαζόμαστε επαναστάτες της κακιάς ώρας (γιατί οι αληθινοί φροντίζεται να είναι "νεκροί" πριν καν γεννηθούν)
αλλά βρισκόμαστε απέναντι σε μια κυβέρνηση με τεράστια δύναμη απέναντι σε έναν απογοητευμένο λαό. Ο Έλληνας αυτή τη στιγμή δεν είναι μπουχτισμένος, είναι απογοητευμένος. Τρέχει να κρυφτεί από
τη ντροπή που νιώθει για αυτήν ακριβώς την σοσιαλοφασιστομουφα κυβέρνηση που αναφέρεις.

Οι ζημιές και το "χάκινγκ" αυτό καθαυτό δε θα επιφέρει τίποτα παρά μόνο αποσυγκέντρωση της μάζας και στρατοπεδοποίησή της.
Κάνε τον Έλληνα (και όχι μόνο αυτόν, οποιονδήποτε λαό) να στραφεί ενάντια στον εαυτό του. Είναι η καλύτερή του. Αυτό κάνουν. Σπάνε τις συγκεντρώσεις,
τις μαζικές διαδηλώσεις, φυτεύουν επεισόδια για να διχάζουν το λαό σε μάζες που δεν έχουν τακτική και λογική.

Ο Ανδριανός έχει δίκιο που πιστεύει ότι ΜΟΝΟΝ η ψήφος δύναται να επιφέρει τελικό αποτέλεσμα. Αλλά όχι τώρα. Μέσω μια διαδικασίας αναμόρφωσης και ανάπλασης της
λογικής των ψηφοφόρων. Η λογική "αλλάξτε τον εαυτό σας πρώτα" (μιλάω σε τρίτο πρόσωπο για τη ρήση,εννοείται ότι βάζω και τον εαυτό μου σε όλα αυτά) πατάει εκεί ακριβώς που δεν μπορούν να κάνουν κάτι όλοι αυτοί οι άχρηστοι:

Στο οργανωμένο λαϊκό κίνημα. Όταν είσαι ανένδοτος και δείχνεις τα δόντια σου με μηδενικά όρια ανοχής αλλά φρόνιμα, χωρίς τσίρκα, είσαι απειλή γι αυτούς. Σημαίνεις το τέλος μιας εποχής για ένα πολιτικό και οικονομικό σύστημα που μας έχει κουράσει (πανευρωπαϊκά και παγκόσμια, όχι μόνο κρατικά).

Απ'την άλλη, ένα γιαουρτάκι για να ανάβουν λίγο τα αίματα και μόνον, δε θεωρώ ότι είναι κακό. Αντίθετα έχει και το γούστο του.

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, το τέλος της ασυδοσίας δε θα έρθει με μια νέα. Δεν μπορείς να χτίσεις πάνω σε τρεμάμενα θεμέλια.
Όλα αυτά τα "παιδάκια" που προκαλούν μπάχαλο κάνουν τεράστια ζημιά και στην εξωτερική εικόνα της χώρας αλλά και στον απλό οικογενειάρχη που θέλει να εφαρμόσει το κεκτημένο του δικαίωμα: Να βγει στο δρόμο και φωνάξει για αυτήν την κατάσταση.

Γιατί να βγω με τη γυναίκα μου και το έφηβο παιδί μου έξω όταν ξέρω ότι κινδυνεύουμε;

Οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν οι προηγούμενες κυβερνήσεις. Δε θα δείρουμε την νέα επειδή η παλιά ήταν σκατά. Να φροντίσουμε
με την εφαρμογή του δικαίου που υπάρχει (αλλά που σκατά είναι και δεν το βλέπω) να σαπίσουν στη φυλακή τα καθάρματα.

Συμπερασματικά για μένα:

Ναι, στις πορείες, στις διαμαρτυρίες και ναι στο γιαουρτάκι. Στρώνει το δέρμα.

Όχι, στα μπάχαλα, στους παράνομους και σ'αυτούς που προσπαθούν να διασπάσουν το λαό. Όλοι υποφέρουμε.

Και μια ερώτηση:

Αυτά τα παληκάρια που για 700 ευρώ ρίχνουν τόσο πολύ τον εαυτό τους και την αξιοπρέπειά τους, πως κοιμούνται τα βράδια;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
http://ministryofjustice.gr/

Αυτη τη στιγμη παντως ( 1:49 / 22-02-12 ) η σελιδα του υπουργειου δικαιοσυνης ξανα-επεσε! Τελικα τα παιδια Λυκειου που συνελλαβαν ηταν μαλλον...λαθος ατομα ;)!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Διαφωνώ καθέτως με την τοποθέτηση σου. Προσωπικά είμαι κατά κάθε παρανομίας, και ιδιαίτερα αυτής που νομιμοποιείται από αυθαίρετες ταμπέλες με αμφίβολα κριτήρια που δεν καθορίζονται μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες.

Μα σοβαρά, τώρα έγινε αντισυνταγματική η κυβέρνηση?.. Όταν επι δεκαετίες έτρωγαν τα λεφτά των ταμείων δεν ήταν αντισυνταγματικοί?.  Όταν δανειζόντουσαν εξόνόματος μας για να μην πάρουν αντιδημοφιλή μέτρα δεν ήταν αντισυνταγματικοί? Όταν έτρωγαν τα ευρωπαικά κονδύλια, όταν διόριζαν στρατιές ολόκληρες που έπρεπε αργότερα να θραφούν και να τους δοθούν συντάξεις δεν ήταν αντισυνταγματικοί?
Τώρα έγιναν?.. που ήρθε ο Λογαριασμός?

Όταν το μνημόνιο ψηφίζεται από τα 2/3 της Βουλής και μάλιστα διακομματικά, καιρός είναι εμείς να σκεφτούμε γιατί ψηφίσαμε αυτούς και όχι κάποιους άλλους (που είναι φανερό, γιατί μέχρι τώρα μας βόλευαν). Η κυβέρνηση που τώρα φαίνεται "παράνομη" είναι αυτή που επέλεξαν πριν 2 χρόνια οι πολίτες της παρωχημένης εποχής των ρουσφετιών, του διογκωμένου δημοσίου, της ρεμούλας και της ασυδοσίας.

Εάν έχουν κάτι να πουν οι πολίτες, εάν έμαθαν επιτέλους κάτι από όλα όσα έγιναν, να το πούν και να το δείξουν τώρα με την ψήφο τους, που έρχονται οι εκλογές, όχι να αρχίσουμε τους βανδαλισμούς και τις ακρότητες και ιδιαίτερα έναντι των άλλων πολιτών που δεν φταίνε σε τίποτα. Εάν είναι παράνομοι, ας το πούμε όλοι μαζί, με την ψήφο μας, και με τα κοινά κριτήρια που θα αποφασίσουμε, ας τους στείλουμε και φυλακή. Μαζί, όμως, με νομιμότητα και κοινές αξίες, αποφασισμένες δημοκρατικά.

Γιατί θα το ξαναγράψω: Αμα γίνει η αρχή της κατάλυσης των ορίων της δημοκρατίας, είτε πρακτικά είτε ιδεατά, μετά δεν υπάρχουν όρια. Πάμε για την ζούγκλα.
Ώραία και ουτοπικά μας τα λες. Να μαζευτούμε όλοι μαζί, να ψηφίσουμε κάποιους άλλους και όχι αυτούς που (ούτως ή άλλως αυτή τη στιγμή κυβερνάνε χωρίς λαϊκή εντολή) ψηφίζαμε όλοι (πάντα όλοι) αυτόν τον καιρό.
 
 Είσαι κατά κάθε παρανομίας, με γεια σου με χαρά σου. Για όρισε μου την παρανομία. Γιατί παρανομία ήταν επί Χούντας ας πούμε να μιλάς κατά της Χούντας. Παρανομία σήεμρα είναι να βγαίνεις και να διαδηλώνεις τις απόψεις σου γιατί ειναι αυτός ο μόνος τρόπος να τις διατυπώσεις. Παρανομία είναι σήεμρα να μην πληρώσεις την "αλλυλεγγύη" στο ελληνικό κράτος είτε την έχεις είτε όχι, είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς. Παρανομία είναι να ανεβάζεις και να κατεβάζεις αρχεία από τον ίντερνετ. Χιλιάδες παρανομίες από νόμους αμφιβόλου ποιότητας γραμμένους από ανθρώπους αμφιβόλλου ποιότητας. Για πες μου τώρα λοιπόν συγκεκριμένα για να ξέρουμε και για τι πράγμα μιλάμε, διαφωνείς με κάθε παρανομία από όπου και αν προέρχεται? Και αν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις παράνομα μέσα για να αποκαταστήσεις την ηθική τουλάχιστον νομιμότητα δεν θα το κάνεις?
 
 Και, αν και είναι συζητήσιμο το τι ήταν πριν η κυβέρνηση, καθώς τόσες και τόσες συζητήσεις έχουν γίνει εδώ μέσα που λέγαμε και ξαναλέγαμε ότι κυβερνάει το 20% ουσιαστικά που είναι το πραγματικό ποσοστό του εκάστοτε πρώτου κόμματος και κάποιοι άλλοι λέγανε για δημοκρατία, τώρα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αντισυνταγματική η κυβέρνηση γιατι ΔΕΝ είναι εκλεγμένη. Και γιατί δεν θα γίνουν εκλογές. Εκλογές ήταν να γίνουν τον φλεβάρη, τώρα θα γίνουν τον Απρίλη. Τότε κάτι άλλο θα πουν.


Και μην ξεχάσε adr1ane αφού πιάσαμε τα λατινικά. Errare humanum est. Αλλά τουλάχιστον να τα παραδεχόμαστε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
H ψήφος στα πολιτεύματά μας είναι ψευδαίσθηση ελευθερίας και τίποτα παραπάνω. Νοθεύεται μέσα από τους ίδιους τους εκλογικούς νόμους (βλέπε αστειότητες τύπου ενισχυμένης αναλογικής) και καθοδηγείται σε υποψήφιους ήδη διαμορφωμένους από τους μηχανισμούς ανάδειξης εξουσίας, που αποτελούνται από συστράτευση των λαοφιλών ΜΜΕ και των οικονομικών ελίτ, θέλετε δε θέλετε, αυτό δεν είναι θεωρία συνωμοσίας. Είναι πρακτικά αδύνατο να εκλεγεί κάποιος που δεν έχει την -ακούσια έστω- αποδοχή αυτών των κύκλων.

Είναι επίσης γεγονός ότι οποιαδήποτε ενέργεια θα μπορούσε να επιφέρει αλλαγές προς όφελος της πλειοψηφίας είναι απαγορευμένη μέσω νόμων και δαιμονοποιημένη στα μάτια της κοινής γνώμης μέσω της θεοποίησης των νόμων αυτών και της σημασίας τους. Είναι σχετικά προφανές ότι δεν είναι όλοι οι νόμοι δίκαιοι ή λογικοί, οι περισσότεροι δε δεν είναι καν ευρέως γνωστοί στον κόσμο (σχετικά λογικό). Στη νομοθεσία μιας χώρας υπάρχει ένας αριθμός νόμων που προστατεύει τη σωματική ακεραιότητα και την ιδιοκτησία, την οποία η κοινωνία η ίδια έχει ανάξει ως θεμελιώδη θεσμό, πράγμα που έχει και θετικές και αρνητικές πλευρές, οι τελευταίες όμως περνούν απαρατήρητες λόγω της εξάρτησης που έχει ο μέσος άνθρωπος από αυτή (όταν σε όλη μας τη ζωή μας γαλουχούν με στόχο να αποκτούμε αγαθά ώστε να ζήσουμε, αυτό είναι εύλογο). Έτσι διαμορφώνεται στον άνθρωπο η αυτόματη "υποταγή" στην έννοια του νόμου. Οι ουσιαστικότεροι νόμοι ωστόσο, απλά διασφαλίζουν την καθεστικυία τάξη στο καθεστώς και δίνουν ανοσία στα πρόσωπα που το απαρτίζουν. Και σε αυτή την κρατική αυθαιρεσία ο πολίτης μένει ευάλωτος, γιατί οι νόμιμες αντιδράσεις φυσικά και δεν επαρκούν και οι παράνομες φέρουν συνέπειες για τη ζωή του, ενώ παράλληλα λανσάρονται ως αντιπαραδείγματα συμπεριφοράς.

Ποτέ τίποτα δεν άλλαξε με καθιστικές διαμαρτυρίες και ροδοπέταλα. Καλώς ή κακώς, όλα τα κινήματα που διαμόρφωσαν τις ελάχιστες ελεύθερες πτυχές της ζωής μας έχουν σαν κοινό παρονομαστή τη βία και την παραβατική συμπεριφορά. Kι ότι σήμερα καταδικάζεται ως ακρότητα και βαρβαρότητα, όταν οι συνθήκες θέσουν σε κίνδυνο την επιβίωση της πλειοψηφίας, θα φαντάζει σαν λογική επιλογή, γιατί οι εξωγενείς παράγοντες είναι αυτοί που διαμορφώνουν τα όρια της συμπεριφοράς μας και η επίδρασή τους σε εμάς.

Το αν θα βγούνε πάλι "γκιλοτίνες" σε πλατείες είναι κάτι που μένει να δούμε. Γιατί δε χωράει αμφιβολία ότι αυτή τη στιγμή ο καπιταλισμός δοκιμάζει τα όρια της υποταγής μας σε αυτόν.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis

Το αν θα βγούνε πάλι "γκιλοτίνες" σε πλατείες είναι κάτι που μένει να δούμε. Γιατί δε χωράει αμφιβολία ότι αυτή τη στιγμή ο καπιταλισμός δοκιμάζει τα όρια της υποταγής μας σε αυτόν.


Αυτό μου φαίνεται ούτε λίγο ούτε πολύ αρκετά αληθές. Αν και θα προσέθετα τη λέξη "άκρατος" δίπλα στον καπιταλισμό γιατί αυτό που έχουμε τώρα στον κόσμο είναι ένα καινούριο οικονομικό σύστημα που πραγματικά δεν ξέρω που στο καλό αποσκοπεί.

Και να ρωτήσω. Όλα αυτά που λες για την ψήφο ισχύουν (ειδικά αυτά τα στατιστικά κόλπα). Πραγματικά όμως, είναι λύση το κάψιμο, το ξύλο και η εκμηδένιση των πάντων;
Εμφύλιος θα καταλήξει όχι σωτηρία.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Πάντως δε θα προτιμούσα να χαιδεύουν τα αυτιά του πολιτικού συστήματος, γιατί θα προτιμούσα να μη χαιδεύουν τα αυτιά κανενός! Αυτά τα "χαιδέματα" μας έχουν πάει εκεί που μας έχουν πάει  ;)

Σε μια διαμαχη πρεπει να παρεις καποια θεση αναγκαστικα εφοσον θες να συμμετεχεις. Δε καταλαβαινω που το πας.

Χμμμ... αυτές μου οι δύο προτάσεις (περι "χαιδέματος" αυτιών) στις οποίες έκανες παράθεση, δε σου αρκούν ως θέση; Γιατί θα πρέπει να το πηγαίνω κάπου αλλου;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ

Ειναι γεγονος πλεον οτι με δημοκρατικα μεσα δεν υπαρχει αποτελεσμα, πολυ απλα γιατι η πολιτικοι παραγοντες εχουν παραβει καθε δημοκρατικη πρακτικη.
Πρόσεξε μόνο φίλε μου, γιατί κάτι τέτοια έλεγε και ένας τύπος ονόματι "Αδόλφος" πριν απο 70+ χρόνια, ή κάποιος συνταγματάρχης ονόματι "Γεώργιος" πριν απο 45 χρόνια και είδες τι έγινε...  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ποτέ τίποτα δεν άλλαξε με καθιστικές διαμαρτυρίες και ροδοπέταλα. Καλώς ή κακώς, όλα τα κινήματα που διαμόρφωσαν τις ελάχιστες ελεύθερες πτυχές της ζωής μας έχουν σαν κοινό παρονομαστή τη βία και την παραβατική συμπεριφορά.


Υπάρχουν παραδείγματα ειρηνικών διαδηλώσεων-επαναστάσεων που άλλαξαν πράγματα και καθεστώτα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nonviolent_resistance
http://en.wikipedia.org/wiki/Nonviolent_revolution

(περισσότερα για το γιατί πέτυχαν εκεί και γιατί δεν πέτυχαν εδώ ("ακόμα", αν προτιμάτε), θα ήταν καλύτερα να σχολίαζε κάποιος που'χει ασχοληθεί βαθύτερα με το θέμα)

Ενδιαφέρον είναι κι αυτό:
Παράθεση
In 1962, John F. Kennedy famously said, "Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable."
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/12, 14:47 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Μια μικρή διευκρίνηση μόνο:

Στις αντιπροσωπευτικές Δημοκρατίες (όπως η Ελληνική), η λαική εντολή δίνεται στους βουλευτές. Όχι σε κάποιο κόμμα. Οι βουλευτές, χρησιμοποιούν τη λαική αυτή εντολή για να δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης σε όποια κυβέρνηση θέλουν!!! Υπο αυτή την έννοια, η κυβέρνηση Παπαδήμου και η κάθε κυβέρνηση Παπαδήμου είναι καθ'όλα νόμιμη! Και οι νόμοι που θεσπίζει (δίκαιοι ή άδικοι σε ηθικό επίπεδο) είναι εντός των πλαισίων της Δημοκρατίας μιας και ψηφίζονται απο την πλειοψηφία των αντιπροσώπων του λαού. Μας αρέσει, δε μας αρέσει αυτό είναι το πολίτευμα της χώρας και στις "καλές" μέρες και στις κακές... Αν το καταλάβουμε αυτό, ίσως σε επόμενες εκλογές να κάνουμε πιο "σοφές" επιλογές  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εδώ θα γράψω... :P

λες δηλαδή...πως επειδή οι βουλευτές είναι στις θέσεις που είναι "νόμιμα"....μπορούν να χρησιμοποιήσουν όποιο "νόμιμο" όπλο τους δίνεται ελεύθερα...μιας και εμείς τους ψηφίσαμε....

η ίδια λογική δηλαδή που ο καθένας "χρησιμοποιεί" τη θέση του για να ευνοήσει ή να ευνοηθεί αλλά δεν μπορεί να τον αγγίξει κανείς επειδή "καλύπτεται νομικά".
απλά τώρα τυγχάνει οι ίδιοι να φτιάχνουν τους νόμους και να μπορούν να καλύπτονται κατά βούληση...

σίγουρα το ότι παρουσίασαν ένα άσχημο πρόσωπο θα βοηθήσει να επιλέξουμε σοφότερα στις επόμενες εκλογές (αν και όποτε γίνουν) αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να παρουσιάσουν αυτό το άσχημο πρόσωπο.... υπάρχει και η ηθική...και υπάρχει και η "δράση υπέρ του λαού μου"....πρέπει να καταλάβουν πως γι'αυτό είναι εκεί που είναι και όχι επειδή είναι όμορφοι....είναι εκεί που είναι επειδή κάποιοι πίστεψαν πως μπορούν να διοικήσουν αυτή τη χώρα καλά και να την οδηγήσουν κάπου... ( το τελευταίο γράφτηκε εξαιρώντας τα ρουσφέτια από τους λόγους επιλογής πολιτικού κατά τη διαδικασία ψηφοφορίας )

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οριστε η νομιμοτητα και δημοκρατικοτητα των εκλογων:

Αν κάποιος υποψήφιος μαζέψει λιγότερο από 3% έγκυρων ψήφων τότε τις χάνει και αυτές μοιράζονται αναλογικά στους υπόλοιπους υποψηφίους. Του τέστιν αν ψηφίσετε ένα "μικρό" υποψήφιο στην πραγματικότητα χαρίζετε την ψήφο σας στους μεγάλους.
Οι όποιοι ανεξάρτητοι Βουλευτές καταφέρουν να μαζέψουν πάνω από 3% μπορεί να μπαίνουν στην βουλή αλλά αντιμετωπίζονται από τον κανονισμό της Βουλής ως κόμμα (ανεξάρτητων) και μοιράζονται τον ίδιο χρόνο για ομιλίες. Ως εκ τούτου οι ανεξάρτητοι βουλευτές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. Οι εξαρτημένοι φυσικά όπως όλοι είδαμε τις τελευταίες ημέρες εκβιάζονται ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ από τα μαγαζάκια τους και ως εκ τούτου ούτε αυτοί έχουν δύναμη - για την απίθανη περίπτωση που παρότι υποστηρίζουν και πληρώνονται από τα δοσίλογα κόμματα, αποτελούν άξια άτομα, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνεται αυτό αλλά τέλοσπάντων.
Αν ρίξετε ΛΕΥΚΌ τότε αυτό μετράει ως ΆΚΥΡΟ, βάσει του ερμηνευτικού νόμου 3434/2006, ο οποίος έχει κριθεί αντισυνταγματικός από το Ανώτατο Ειδικό Δικαστήριο, εις μάτην φυσικά, ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΓΑΜΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
Και φυσικά δεν πρέπει να λησμονούμε τους πωρωμένους ηλίθιους γηπεδικούς οπαδούς, τους εξαρτημένους οπορτουνιστές βυσματίες και κυρίως την τεράστια παραπλανημένη πλέμπα δουλικών ζώων που πείθονται από τους λαγούς και τα πετραχήλια που ξεπηδούν ασταμάτητα από παντού σε κάθε προεκλογική περίοδο, με την ευγενική χορηγία αυτών που αποφασίζουν σε αυτή την "δημοκρατία".
Δεν έχουν περάσει καν 50 χρόνια από την τελευταία εκλογική νοθεία στην Ελλάδα (κατά συρροή νοθεία, δεν ήταν μόνη της), αρκετός παρόλα αυτά καιρός για να θεωρηθεί ένα τέτοιο γεγονός σενάριο επιστημονικής φαντασίας, παρότι πάει χέρι χέρι με την πολιτική αστάθεια διαχρονικά, όχι μόνο στις "τριτοκοσμικές χώρες" αλλά και στον πολιτισμένο κόσμο (βλέπε Ρωσσία, Κροατία κτλ)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Ειναι γεγονος πλεον οτι με δημοκρατικα μεσα δεν υπαρχει αποτελεσμα, πολυ απλα γιατι η πολιτικοι παραγοντες εχουν παραβει καθε δημοκρατικη πρακτικη.
Πρόσεξε μόνο φίλε μου, γιατί κάτι τέτοια έλεγε και ένας τύπος ονόματι "Αδόλφος" πριν απο 70+ χρόνια, ή κάποιος συνταγματάρχης ονόματι "Γεώργιος" πριν απο 45 χρόνια και είδες τι έγινε...  ;)
Έτσι η προβοκάτσια για να ανάψει το θέμα, πάμε!
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation

Ειναι γεγονος πλεον οτι με δημοκρατικα μεσα δεν υπαρχει αποτελεσμα, πολυ απλα γιατι η πολιτικοι παραγοντες εχουν παραβει καθε δημοκρατικη πρακτικη.
Πρόσεξε μόνο φίλε μου, γιατί κάτι τέτοια έλεγε και ένας τύπος ονόματι "Αδόλφος" πριν απο 70+ χρόνια, ή κάποιος συνταγματάρχης ονόματι "Γεώργιος" πριν απο 45 χρόνια και είδες τι έγινε...  ;)

αναρχικο με εχουν πει πολλες φορες...κουμουνιστη(!) επισης....γενικα με εχουν για αριστερο ολοι....φασιστα πρωτη φορα με λενε...τι να πω......

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Προς kkmspm και YmiRLinG:

Δεν έχω σκοπό ούτε να προβοκάρω για να "ανάψω" το θέμα ούτε σκοπεύω να χαρακτηρίσω κάποιον ως "φασίστα". Ο κάθε ένας που γνωρίζει επαρκώς τι σημαίνει η λέξη "φασισμός", ξέρει πολύ καλά μέσα του αν η νοοτροπία του "φασίζει" ή όχι. Δε χρειάζεται εμένα να του το υποδείξω...


Απλά, θέλω να πω πως όταν σκεφτόμαστε αντί-Δημοκρατικά γιατί κατα τη δική μας κρίση, αυτή η Δημοκρατία δε λειτουργεί, την ίδια ακριβώς σκέψη μπορεί να κάνει και κάποιος άλλος ο οποίος μπορεί να μη συμμερίζεται τη δική μας ιδεολογία. Και όσο έχουμε εμείς "ηθικό δικαίωμα"  να στραφούμε εναντίον της Δημοκρατίας, άλλο τόσο έχει και "ο άλλος"! Πχ. να ξαναχακαριστούν κρατικές ιστοσελίδες αλλά αυτή τη φορά απο Νεοναζιστικές ομάδες με τα "ανάλογα" videos.. Ελπίζω να έγινα σαφής και δε νομίζω πως χρειάζεται να πω περισσότερα για να μη χαρακτηριστώ ως "προβοκάτορας"!

Κοινώς... προσέξτε τι εύχεστε  ;)


The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Μπορεί να φανεί άσχετο αλλά αυτό σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας...

http://www.nooz.gr/greece/patates-online-xoris-mesazontes

Όχι ότι οι αγρότες είναι άγιοι αλλά επειδή κανείς δεν είναι και δε θα βγάλουμε άκρη, ας γίνει από κάπου η αρχή...

Και ας αφήσουμε τα καψίματα και τα χακερίσματα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι ότι οι αγρότες είναι άγιοι αλλά επειδή κανείς δεν είναι και δε θα βγάλουμε άκρη, ας γίνει από κάπου η αρχή...

like

υγ. πολύ καλή η είδηση και μακάρι να αρχίσει κάτι συμφέρον και για τους παραγωγούς και τους καταναλωτές...

το site τους όμως δεν δουλεύει! anonymous?? :P

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Μπορεί να φανεί άσχετο αλλά αυτό σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας...

Καλα ολα αυτα αλλα γιατι μου ακουγεται τελειως...κλισε πλεον; Ξερεις οπως τους λογους που βγαζει σημερα το πασοκ: "Προχωραμε με οραμα, ελπιδα, ονειρα και φιλοδοξιες προς ενα νεο αυριο...μπλα, μπλα..."

Δικιο εχεις δε λεω αλλα αν συνεχισουμε ετσι, ετσι θα μεινουμε.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Μπορεί να φανεί άσχετο αλλά αυτό σημαίνει (για μένα τουλάχιστον) να αλλάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας...

Καλα ολα αυτα αλλα γιατι μου ακουγεται τελειως...κλισε πλεον; Ξερεις οπως τους λογους που βγαζει σημερα το πασοκ: "Προχωραμε με οραμα, ελπιδα, ονειρα και φιλοδοξιες προς ενα νεο αυριο...μπλα, μπλα..."

Δικιο εχεις δε λεω αλλα αν συνεχισουμε ετσι, ετσι θα μεινουμε.

Χαχαχαχαχαχα! Έτσι είναι ρε συ, είναι κλισέ αλλα έχει βάση.
Το λέει και ο μεγάλος Γκόβαν (ο κιθαρίστας). Από τα χιτάκια θα μάθεις τα περισσότερα. Κάποιο λόγο έχουν που είναι διάσημα και έυπεπτα... ;)
 Πρέπει να πηγαίνουμε συνέχεια ένα βήμα μπροστά. Για μένα οι κοινωνία μας πάντα είχε κάποια θεματάκια, καιρός να δούμε πόσο κομπλεξικοί είμαστε στα αλήθεια ως λαός.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απλά, θέλω να πω πως όταν σκεφτόμαστε αντί-Δημοκρατικά γιατί κατα τη δική μας κρίση, αυτή η Δημοκρατία δε λειτουργεί, την ίδια ακριβώς σκέψη μπορεί να κάνει και κάποιος άλλος ο οποίος μπορεί να μη συμμερίζεται τη δική μας ιδεολογία. Και όσο έχουμε εμείς "ηθικό δικαίωμα"  να στραφούμε εναντίον της Δημοκρατίας, άλλο τόσο έχει και "ο άλλος"! Πχ. να ξαναχακαριστούν κρατικές ιστοσελίδες αλλά αυτή τη φορά απο Νεοναζιστικές ομάδες με τα "ανάλογα" videos.. Ελπίζω να έγινα σαφής και δε νομίζω πως χρειάζεται να πω περισσότερα για να μη χαρακτηριστώ ως "προβοκάτορας"!

Κοινώς... προσέξτε τι εύχεστε  ;)
Καταρχάς δεν εύχομαι τίποτα. Και επειδή, φυσικά, δεν ισχύει ότι ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου, όχι, θα προσπαθήσω να εμποδίσω με κάθε τρόπο την οιαδήποτε φασιστική άνοδο.

Αλλά όταν γίνονται αντιφασιστικές κινήσεις, πορείες, ενημερώσεις κτλ κτλ, κάτι τύποι σαν και σένα φωνάζουν ότι ασχολούμαστε με ασόβαρα πράγματα. Τώρα που έχουν φανεί τα σκούρα μόλις βλέπουμε αντίδραση "ναι αλλά προσέξτε μην είναι φασίστες". Αλλά έτσι πάει, όταν βλέπεις συνέχεια τα πράγματα από τον καναπέ σου, κρίνεις από την τηλεόραση σου και εκφράζεσαι με την υποτιθέμενη "αντικειμενική ασφάλεια" τότε τίπτοα δεν πρόκειται να αλλάξει.

Και αυτό πάει γενικότερα. Αν ανατρέξει κανείς σε παλιότερες συζητήσεις στο kithara μπορεί να δει πως παλιότερα φωνάζανε αρκετοί για τις πορείες και τους αλήτες που τα σπάνε και για τις παράνομες πορείες που εμποδίζουν τον κόσμο να πάει στη δουλειά του. Τώρα που είναι τα δύσκολα να γίνονται πορείες, όλοι στο δρόμο, να κλείσουμε τα διόδια, αλλά όταν hackάρουν μια ιστοσελίδα, κάτι που είναι έξω από τα νερά μας τότε "τα δικαιώματα μας", αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε με SOPA/PIPA/ACTA  να δει για τα δικαιώματα του στο ίντερνετ.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απλά, θέλω να πω πως όταν σκεφτόμαστε αντί-Δημοκρατικά γιατί κατα τη δική μας κρίση, αυτή η Δημοκρατία δε λειτουργεί, την ίδια ακριβώς σκέψη μπορεί να κάνει και κάποιος άλλος ο οποίος μπορεί να μη συμμερίζεται τη δική μας ιδεολογία. Και όσο έχουμε εμείς "ηθικό δικαίωμα"  να στραφούμε εναντίον της Δημοκρατίας, άλλο τόσο έχει και "ο άλλος"! Πχ. να ξαναχακαριστούν κρατικές ιστοσελίδες αλλά αυτή τη φορά απο Νεοναζιστικές ομάδες με τα "ανάλογα" videos.. Ελπίζω να έγινα σαφής και δε νομίζω πως χρειάζεται να πω περισσότερα για να μη χαρακτηριστώ ως "προβοκάτορας"!

Κοινώς... προσέξτε τι εύχεστε  ;)
Καταρχάς δεν εύχομαι τίποτα. Και επειδή, φυσικά, δεν ισχύει ότι ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου, όχι, θα προσπαθήσω να εμποδίσω με κάθε τρόπο την οιαδήποτε φασιστική άνοδο.

Αλλά όταν γίνονται αντιφασιστικές κινήσεις, πορείες, ενημερώσεις κτλ κτλ, κάτι τύποι σαν και σένα φωνάζουν ότι ασχολούμαστε με ασόβαρα πράγματα. Τώρα που έχουν φανεί τα σκούρα μόλις βλέπουμε αντίδραση "ναι αλλά προσέξτε μην είναι φασίστες". Αλλά έτσι πάει, όταν βλέπεις συνέχεια τα πράγματα από τον καναπέ σου, κρίνεις από την τηλεόραση σου και εκφράζεσαι με την υποτιθέμενη "αντικειμενική ασφάλεια" τότε τίπτοα δεν πρόκειται να αλλάξει.

Και αυτό πάει γενικότερα. Αν ανατρέξει κανείς σε παλιότερες συζητήσεις στο kithara μπορεί να δει πως παλιότερα φωνάζανε αρκετοί για τις πορείες και τους αλήτες που τα σπάνε και για τις παράνομες πορείες που εμποδίζουν τον κόσμο να πάει στη δουλειά του. Τώρα που είναι τα δύσκολα να γίνονται πορείες, όλοι στο δρόμο, να κλείσουμε τα διόδια, αλλά όταν hackάρουν μια ιστοσελίδα, κάτι που είναι έξω από τα νερά μας τότε "τα δικαιώματα μας", αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε με SOPA/PIPA/ACTA  να δει για τα δικαιώματα του στο ίντερνετ.
Εντάξει.. μάλλον έχουμε λίγο διαφορετική άποψη περι του "τι είναι φασισμός". Εγώ ας πούμε θεωρώ πως το να χακάρονται κρατικές ιστοσελίδες είναι μια κίνηση "φασιστική" ΑΠΟ ΟΠΟΥ και αν προέρχεται. Εσύ προφανώς θεωρείς πως η ίδια αυτή κίνηση χαρακτηρίζεται απο αυτόν που την κάνει. Αν γίνεται απο ανθρώπους κοντά στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ ιδεολογικό χώρο, είναι μια πράξη αναγκαία, επαναστατική, προς όφελος της κοινωνίας και πρέπει να τη στηρίξουμε όλοι! Αν η ίδια ακριβώς κίνηση γίνεται απο ΤΟΝ ΑΛΛΟ ιδεολογικό χώρο, είναι μια πράξη καταφανώς "φασιστική", εναντίον της κοινωνίας και πρέπει να την καταδικάσουμε επίσης όλοι!! Κοινώς, ό'τι κάνεις εσύ (ως ιδεολογικός χώρος) είναι κάτι εξ'ορισμού "καλό" ενώ, ό'τι κάνουν οι άλλοι είναι εξ'ορισμού "κακό"! Κάνω λάθος; Δικαίωμά σου αναφαίρετο βέβαια να το πιστεύεις αυτό, απλά δε γίνεται με αυτή την επιχειρηματολογία να πείσεις κάποιον που δεν ανήκει στο δικό σου ιδεολογικό χώρο ή κάποιον που λόγω ηλικίας έχει μια δική του κατασταλλαγμένη (κατα το δυνατόν) άποψη.

Τώρα, όσον αφορά στο "τι κάνουν τύποι σαν κι εμένα", το εκλαμβάνω ως προσπάθεια να με προκαλέσεις και μάλιστα ολίγον "ερασιτεχνική" θα έλεγα... Οι απόψεις μου είναι γνωστές και δε βρίσκω το λόγο να προσπαθήσω να αποδείξω για άλλη μια φορά ποιός είμαι και τι πιστεύω μόνο και μόνο για λόγους εντυπώσεων. Μόνο σου λέω αυτό: Προσωπικά, τίποτα δε θεωρώ ως "ασόβαρο". Απλά έχω σοβαρές ενστάσεις περι του "αγαθού" των προθέσεων, της αποτελεσματικότητας, και του "μη- κινδύνου" για το κοινωνικό σύνολο κάποιων δράσεων, πάλι ΑΠΟ ΟΠΟΥ και αν προέρχονται..

Τώρα, όσον αφορά στα γενικά, τουλάχιστον εγώ εξακολουθώ να μη συντάσσομαι με κινήματα του τύπου "Δεν Πληρώνω", "Όλοι Στους Δρόμους" κλπ. ακόμη και τώρα, στα δύσκολα που η τσέπη μου πλήγεται βάναυσα. Τους λόγους τους περιέγραψα πολύ γενικά πιο πάνω, συν του οτι πιστεύω πως μια συντεταγμένη κοινωνία έστω και προβληματική είναι καλύτερη απο μια άναρχη κοινωνία, ακόμα και αν τα ηθικά ερείσματά της είναι ισχυρά στην παρούσα φάση. Προφανώς δε συμφωνούμε σε αυτή μου την άποψη, αλλα τουλάχιστον, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν είμαστε όλοι ίδιοι  ;)

Και τέλος, όσον αφορά στις συνθήκες SOPA/PIPA/ACTA, ας ήμασταν εμείς (ως χρήστες του διαδικτύου) λιγάκι πιο προσεκτικοί όταν καταπατούσαμε τα δικαιώματα άλλων (πχ. τα πνευματικά δικαιώματα αυτών που κατεβάσαμε την πνευματική τους εργασία απο πχ. torrent) και τότε, κανείς δε θα είχε το πρόσχημα να εφαρμόσει τέτοιου είδους συνθήκες. Και αν το έκανε, θα είχαμε κάθε λόγο να εναντιωθούμε. Τώρα όμως που είμαστε ΟΛΟΙ μας "συνένοχοι" στο "μπάχαλο" του internet, βρίσκουν και "αυτοί" το κατάλληλο "πάτημα".

Και μην ξεχνάς.. το διαδίκτυο δεν ήλθε απο τον ουρανό. Το ίδιο το σύστημα που πολεμάς με λύσσα σου το έδωσε! Άρα μπορεί και να το χειριστεί όπως αυτό επιθυμεί. Σου έδωσε μια "δήθεν" ελευθερία και τώρα σου την παίρνει πίσω. That's the way it is my friend!! Δε μπορείς να απαιτείς απο τον εχθρό σου να σου φέρεται καλά και δίκαια. Μπορείς όμως να αρνηθείς να το χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο που σου έδωσε, ή να το χρησιμοποιείς με μέτρο και μόνο για πράγματα που απαιτούν χρήση internet (πχ. να αντλήσεις πληροφορίες για μια εργασία σου). Σε όλα τα υπόλοιπα, μάλλον θα πρέπει να ακολουθήσεις τις μεθόδους που ακολουθούσαν οι άνθρωποι 20-30-50 χρόνια πριν που δεν υπήρχε internet. Και αυτοί, δεν πέτυχαν και λίγα, εστώ και χωρίς Firefox!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/12, 10:56 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Επίσης, απο ό'τι βλέπω, το συγκεκριμένο θέμα, βρίσκεται ήδη στον "Κάδο Ανακύκλωσης"... Και το πρόβλημά σας είναι η ACTA;;; Μήπως πρέπει προκειμένου τα κατανοήσετε τη μεγάλη εικόνα, να ρίξετε μια ματιά στις πιο μικρές (και ευκολότερα κατανοητές) εικόνες;

Δεν καταλαβαίνετε δηλ. πως όπως το kithara είναι "το σπίτι" κάποιων οι οποίοι αποφασίζουν με τη δική τους λογική τι θα μείνει, τι θα πεταχτεί και πως θα συμπεριφέρονται οι επισκέπτες, έτσι και ολόκληρο το διαδίκτυο είναι επίσης "το σπίτι" κάποιων άλλων οι οποίοι αποφασίζουν επίσης με τη δική τους λογική για τα ίδια ακριβώς πράγματα;
The most important second of our lives is the last one...