Αποστολέας Θέμα: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???  (Αναγνώστηκε 3700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Εχω βαλει dimarzio x2n τον οποιο αντεξα για ενα χρονο. Εχω τωρα τον super distortion αλλα και παλι νιωθω οτι κατι λειπει....Μηπως θα πρεπε να αλλαξω στρατοπεδο? Απο duncan εχετε να προτεινετε κατι?(βρισκομαι σε φαση πειραματισμου για το τι ηχος μ'αρεσει ... :P)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #1 στις: 19/10/08, 23:32 »
Εχω τωρα τον super distortion αλλα και παλι νιωθω οτι κατι λειπει....

OK, Αλλά αν δεν καταφέρεις να περιγράψεις τί είναι αυτό που αισθάνεσαι οτι λείπει δεν θα σε βοηθήσουν και πολύ οι απαντήσεις... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #2 στις: 19/10/08, 23:40 »
ΧΑ! Δεν εχεις αδικο σε αυτο...Οταν ειχα x2n o ηχος ναι μεν ηταν πολυ loud αλλα δεν ιταν μπασατος οποτε ακουγοταν πολυ thin. Καλα για τα καθαρα του ουδεν σχολιο....Ο σουπερ ντιστορσιον ακουγεται καπως καλυτερος ειναι πιο ζεστος μαγνητης και σου δινει περισσοτερα περιθωρια να φτιαξεις τον ηχο σου αλλα...κατι σαν μουντιλα μου βγαζει ωρες ωρες. Παιζω κυριως,μεταλ,χαρντ ροκ και blues. Ποτε ποτε κανω και χαμηλα κουρδισματα οπως  D η C#

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #3 στις: 20/10/08, 00:09 »
Πιστεύω ότι η λύση στο πρόβλημα σου είναι να επιλέξεις έναν λιγότερο γκαζωμένο μαγνήτη.
Ο μαγνήτης σου βγάζει μουντίλα γιατί δεν έχει καθόλου άκρες...Είναι σήμα κατατεθέν όλων των υπεργκαζωμένων διπλών..

Ρίχνοντας λίγο το output (δεν σου λέω να επιλέξεις κάτι τελείως vintage αφού παίζεις και heavy..) ο ήχος σου θα είναι πιο balanced.

Εξάλλου δεν χρειάζεται να παίρνουμε όλο μας το gain απο τον μαγνήτη...


(τώρα δηλαδή παίζεις hard rock αλλά και blues με τέτοιους μαγνήτες??....How the hell you do that!?... :o ;D ;D)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #4 στις: 20/10/08, 00:14 »
blues παιζω με neck. Τα υπολοιπα μονο με bridge. Κατι σε tone zone η jb σκεφτομαι τωρα(ειπα οτι περναω φαση πειραματισμου)

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #5 στις: 22/10/08, 23:04 »
Gibson 500T ... ειναι λιγο ακριβοτερος σε σχεση με duncan/dimarzio αλλα και high output ειναι και αρκετα all-around ... Give it a try και δεν θα σε απογοητευσει!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #6 στις: 23/10/08, 11:49 »
Δες λίγο αυτόν που πουλάω εδώ -> http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5511

Έχει αρκετά καθαρά και καλό crunch ήχο. Αν μου λέγαν να τον παρομοιάσω με ήχο γνωστού συγκροτήματος θα έλεγα ότι μοιάζει με τον ήχο των ACDC. Και φυσικά δέχεται τόνους από distortion (τον συνδύαζα με το Metal Zone πεταλάκι μου και απλά μ@μούσε).


Αντιγράφω από το site του seymour Duncan http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/sh6_duncan_dist/

Παράθεση
application
High output humbucker built for aggressive playing styles. Recommended for old school metal, nu-metal, gothic, garage, punk, thrash and other heavy rock styles. Great for drop tunings.

description
Yields high output while retaining clarity. The massive ceramic magnet and hot coil windings deliver tremendous power and raw distorted rock sounds. More aggressive than the SH-5 Duncan Custom. Comes with four-conductor hookup cable.


Όπως βλέπεις, λέει ότι ενδείκνυται και για χαμηλότερα κουρδίσματα (drop tunings) Που σε ενδιαφέρουν
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/08, 13:52 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Καταλληλος high output μαγνητης για μαονι???
« Απάντηση #7 στις: 23/10/08, 14:10 »
Τελικα κατεληξα και παλι στον x2n γιατι βρισκω ακριβως τον ηχο που θελω απλα ηθελα να ψαξω και κατι αλλο. ;D :P ο duncan distortion δεν θα λεγα οτι με εκπλησει και οσο για τον 500T Ετσι και αλλιως θα παρω καποια στιγμη μια gibson flying v (το χω αχτι  ;D) thanks παντως για τις γνωμες σας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/06, 22:05
από kostas vretos
21 Απαντήσεις
8047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 19:51
από ag313
Input/output impedance

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

3 Απαντήσεις
2623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/08, 12:52
από RoyBatty
6 Απαντήσεις
6950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 04:01
από panos83
23 Απαντήσεις
9197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 01:57
από MakisSRV
41 Απαντήσεις
14764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
5 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/11, 01:24
από georgekz750
1 Απαντήσεις
1516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 12:03
από theblind
4 Απαντήσεις
4036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/13, 01:28
από zeromancer
7 Απαντήσεις
5605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man