Αποστολέας Θέμα: Μαρτυρες του Ιεχωβα  (Αναγνώστηκε 118001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #25 στις: 24/08/08, 20:12 »
Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι...


Μήπως είσαι μάρτυρας του Ιεχωβα?

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #26 στις: 24/08/08, 20:13 »
Μήπως είσαι μάρτυρας του Ιεχωβα?

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #27 στις: 24/08/08, 20:25 »
Παράθεση
Το όνομα «Μάρτυρες του Ιεχωβά» δεν σημαίνει ότι αυτοί “μαρτυρούν” στα χέρια των εχθρών τους, και ασφαλώς δε δόθηκε εξαιτίας του διωγμού που υπέστησαν από τον Χίτλερ ή από οποιονδήποτε άλλον.
Το όνομα Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ένα περιγραφικό όνομα το οποίο δείχνει ότι δίνουν μαρτυρία για τον Ιεχωβά, για το γεγονός ότι είναι ο πραγματικός Θεός καθώς και για τους σκοπούς του.


Προφανως αναφερθηκα ως μαρτυρες στα στρατοπεδα συγκεντρωσης της Γερμανιας. Ομως καλο ειναι που εγινε κι αναφορα στο ονομα της αιρεσης.  ;)

Παράθεση
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά είναι ξεκάθαροι στο τι πιστεύουν. Δεν υπεκφεύγουν όταν τους γίνονται ερωτήσεις, αλλά αντιθέτως δίνουν ολοκληρωμένες απαντήσεις βασισμένες στην Αγία Γραφή, την οποία θεωρούν μοναδική αυθεντία. Ρωτήστε ότι θέλετε…

Τοτε οι 2 κυριες που βρεθηκαν αντιμετωπες με Χριστιανους Ορθοδοξους, μαλλον δεν ειχαν την καταλληλη γνωση για να απαντησουν στις ερωτησεις μας.   ::)

Παράθεση
Όσον αφορά στις διδασκαλίες του ίδιου του Κυρίου Ιησού Χριστού, στο 24ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Ματθαίου, στο 13ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Μάρκου, και στο 21ο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Λουκά, μπορείτε να διαβάσετε ότι ο Ιησούς μίλησε για “τη συντέλεια του αιώνος”.

Ποιας Γραφης; Ποιων εκδοσεων; Ποιος την υπεγραψε ως επισημη Αγια Γραφη; Ειναι σημαντικες ερωτησεις αυτες ( που δεν αφορουν την ιδια την απαντηση, αλλα αφορουν τη γενικη παραπλανηση ).

Παράθεση
Όχι, οφείλεται στην παραπληροφόρηση. Το έργο των Μαρτύρων χρηματοδοτείται από εθελοντικές συνεισφορές, όπως συνέβαινε και με τους πρώτους χριστιανούς. Δεν περιφέρονται δίσκοι στις συναθροίσεις τους. Ποτέ δεν ζητούν χρήματα από το κοινό. Σε ποιον οικονομικό έλεγχο αναφέρεσαι;


Μηπως η παραπληροφορηση υφισταται μονο εξω απο τις πορτες των συγκεντρωσεων των Μαρτυρων; Ειναι γνωστο πως η Σκοπια αποτελεσε μια απο τις πιο οργανωμενες οικονομικες οργανωσεις, που υπο το πρισμα του αφιλοκερδους χαρακτηρα της, "βοηθησε" αρκετους "αξιωματουχους" της αιρεσης!

Παράθεση
Ο Θεός, αυτός που ενέπνευσε τη συγγραφή της Αγίας Γραφή, διαφύλαξε όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να δημιουργήσουμε τη σωστή εικόνα της χριστιανικής εκκλησίας του πρώτου αιώνα.
Επίσης, μπορεί κανείς να μάθει για τις αποφάσεις που πάρθηκαν σε όλες τις συνόδους τις εκκλησίας μετά τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες, και να βρει εύκολα τις αποκλίσεις από την Αγία Γραφή.

Δηλαδη οι Μαρτυρες ειναι οι αποκλειστικοι κατοχοι της πραγματικης Αγ.Γραφης, που δεν αλλοιωθηκε απο τις Συνοδους; Κι εαν οντως ισχυει αυτο, ποιοι την εσωσαν και πως βρεθηκε μετα απο τοσα χρονια, χωρις να γινει γνωστη;

Παράθεση
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά ούτε κλαίγονται, ούτε παραπονιούνται. Αλλά δεν παύει να είναι αλήθεια ότι έχουν υποστεί πολλά τόσο σε αυτή τη χώρα όσο και αλλού. Είναι συγκλονιστικό το να δηλώνει με ευκολία κάποιος ότι ουδέποτε χύθηκε αίμα Μάρτυρα του Ιεχωβά.


Ποτε κυνηγηθηκε, βασανιστηκε ή εκτελεστηκε καποιος Μαρτυρας στην Ελλαδα;  Με στοιχεια παρακαλω!

Επισης, θα ηθελα απαντησεις σε οτιδηποτε αναφερω στο 2ο post μου:

Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα

Κυριως σε ο,τι αφορα τις...εσχατολογικες προβλεψεις των ιδρυτων της αιρεσης ( και βεβαια της παταγωδης αποτυχιας τους ). Προσεξε! Εαν παραδεχτουμε το λαθος των ανθρωπων που ιδρυσαν την αιρεση, παραδεχομαστε συγχρονως πως η αιρεση αποτελει ανθρωπινο δημιουργημα μιας και ο Θεος δεν θα εδινε ποτε λαθος πληροφοριες σε αυτον που εχει την..πραγματικη γνωση ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #28 στις: 24/08/08, 20:37 »
Σηκωθειτε απο καρεκλες, καναπεδες, ντιβανια, κρεβατια, πουφ, ανακλιντρα, σκαμπο, διαστημοπλοια, και τηλεφωνειστε στο 231124000 για να λαβετε ολο το καινουριο πακετο 'Ο καιροc γαρ εγγυc 4'. Σε οσους τηλεφωνησουν μονο για την σημερινη εκπομπη, δωρο ο βιος του Σπρλιχτ του εξωγηινου που βασανιστηκε απο τους αμερικανους στην περιοχη 51, το καινουριο βιβλιο για τα μυστικα οπλα του Πουτιν, και το βιβλιο 'Μαρτυρες του Ιαχωβα: ολη η αληθεια'

Μαεστρο, βαλε το 'Δυνατα και Ελληνικα' να παιξει!

Περα απο την πλακα, μολις η συζητηση εγινε πολυ ενδιαφερουσα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #29 στις: 24/08/08, 20:54 »
Τοτε οι 2 κυριες που βρεθηκαν αντιμετωπες με Χριστιανους Ορθοδοξους, μαλλον δεν ειχαν την καταλληλη γνωση για να απαντησουν στις ερωτησεις μας.
Δεν ξέρω, δεν ήμουν εκεί. Για οτιδήποτε με ρωτήσετε θα λάβετε απάντηση από την Αγία Γραφή. Παρακαλώ…

Ποιας Γραφης; Ποιων εκδοσεων; Ποιος την υπεγραψε ως επισημη Αγια Γραφη; Ειναι σημαντικες ερωτησεις αυτες ( που δεν αφορουν την ιδια την απαντηση, αλλα αφορουν τη γενικη παραπλανηση ).

Οποιαδήποτε Αγία Γραφή πέσει στα χέρια σου. Αν μπορείς ψάξε πολλές διαφορετικές μεταφράσεις για να συγκρίνεις. Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά αυτό κάνουν. Υπάρχουν εκατοντάδες μεταφράσεις της Αγίας Γραφής σήμερα.
Για όσους δεν το γνωρίζουν: Αναφέρομαι σε μεταφράσεις διότι τα έντυπα των Αγίων Γραφών που έχουμε στην κατοχή μας αποτελούν προϊόν μετάφρασης, από τις αρχαίες γλώσσες στις οποίες γράφτηκε αρχικά (Εβραϊκή, Αραμαϊκή και Ελληνική).
Τελικά έλεγξες τις παραπομπές που σου έγραψα στα ευαγγέλια;

υπο το πρισμα του αφιλοκερδους χαρακτηρα της, "βοηθησε" αρκετους "αξιωματουχους" της αιρεσης

Μάλλον εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αναφερθείς σε στοιχεία. Όλοι στις εφημερίδες διαβάζουμε για θρησκευτικούς «αξιωματούχους» που καταχράστηκαν χρήματα, δεν είναι μάρτυρες του Ιεχωβά, όμως…

Δηλαδη οι Μαρτυρες ειναι οι αποκλειστικοι κατοχοι της πραγματικης Αγ.Γραφης, που δεν αλλοιωθηκε απο τις Συνοδους; Κι εαν οντως ισχυει αυτο, ποιοι την εσωσαν και πως βρεθηκε μετα απο τοσα χρονια, χωρις να γινει γνωστη;

Θες να πεις ότι η Αγία Γραφή που έχουμε σήμερα είναι αλλοιωμένη; Αν ναι, λογικά ισχύει ένα από τα δύο: Είτε δε πιστεύεις ότι ο συγγραφέας της Αγίας Γραφής είναι ο Παντοδύναμος Θεός, είτε πιστεύεις ότι ο Θεός δεν είχε τη δύναμη να την προστατεύσει, ώστε το άγγελμά της να φτάσει ολοκληρωμένο και άθικτο σε εμάς. Τι από τα δύο ισχύει;
Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά ασφαλώς και δεν αξιώνουν ότι είναι αποκλειστικοί κάτοχοι της Αγίας Γραφής. Ο Δημιουργός φρόντισε ώστε η Αγία Γραφή να είναι διαθέσιμη σε όλο τον κόσμο, ώστε όποιος θέλει να μπορεί να έχει πρόσβαση. Πολλοί από εσάς ίσως έχετε Αγία Γραφή στο σπίτι σας. Κι αν δεν έχετε, μπορείτε εύκολα να προμηθευτείτε από οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο.

Κόβω το post. Τα υπόλοιπα στο επόμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/08, 20:57 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #30 στις: 24/08/08, 21:12 »
Νικο κανεις λαθος, ο θρησκοληπτος δεν εχει καμια σχεση με τη λατρεια..βαριεμαι να κοιταξω λεξικο αλλα ειμαι σιγουρη :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #31 στις: 24/08/08, 21:19 »
Ποτε κυνηγηθηκε, βασανιστηκε ή εκτελεστηκε καποιος Μαρτυρας στην Ελλαδα;  Με στοιχεια παρακαλω!


Μη νομίζεις ότι ζητάς κάτι δύσκολο.

Ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλίο Αντιρρησίες Συνείδησης του Κώστα Τσαρούχα, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, 1996, σελ.31, 32.

Καταδίκες σε θάνατο
Η πρώτη καταδίκη σε θάνατο επιβλήθηκε στις 11-2-1949. Και ο αντιρρησίας συνείδησης Ιωάννης Τσούκαρης εκτελέστηκε με τουφεκισμό στη Λάρισα. Στις 2 Μαρτίου 1949 ακολούθησε και δεύτερη θανατική καταδίκη. Ο αντιρρησίας Γεώργιος Ορφανίδης εκτελέστηκε με τουφεκισμό στο Ναύπλιο.
Τον Αύγουστο του 1966 ο αντιρρησίας συνείδησης Χρήστος Καζάνης καταδικάστηκε από το Στρατοδικείο Αθηνών σε θάνατο. Αυτή τη φορά, όμως, η απόφαση του Στρατοδικείου ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών σ' όλο τον κόσμο. Έτσι, μετά από ισχυρή πίεση και επέμβαση προσωπικοτήτων από το εξωτερικό, η θανατική ποινή μετατράπηκε σε τετραετή φυλάκιση!
Το κακό, όμως, δεν σταμάτησε. Συνεχίστηκε στο ίδιο απάνθρωπο μοτίβο.
Μόλις εμφανιζόταν αντιρρησίας συνείδησης σε Κέντρο Κατατάξεως και δήλωνε ότι, για λόγους καθαρά «συνειδησιακούς», δεν επρόκειτο να προσφέρει στρατιωτική υπηρεσία, επιστρατευόταν όλη η εφευρετικότητα των ανωτέρων του. Χρησιμοποιούσαν «θεμιτά» και «αθέμιτα» μέσα, προκειμένου να αλλάξει ο αντιρρησίας το «πιστεύω» του. Όσα δεν επιτυγχάνονταν στο Κέντρο Κατάταξης, προσπαθούσε να τα καταφέρει η φυλακή, όπου μεταφερόταν ο αντιρρησίας–η οποία εθεωρείτο, μάλιστα, ότι διέθετε πιο «ειδικευμένο προσωπικό»!
Μακρόνησος, Μπογιάτι, Κοζάνη, Λάρισα, Χανιά, Επταπύργιο Θεσσαλονίκης είναι τόποι κράτησης, που φημίζονται για την αγριότητα, την οποία αντιμετώπισαν εκεί οι αντιρρησίες συνείδησης, στην προσπάθεια των αρχών να τους λυγίσουν, να σπάσουν το φρόνημα τους και ν' αλλάξουν τον τρόπο σκέψης τους. Ιδιαίτερα βασανίστηκαν και υπέφεραν στη διάρκεια της Χούντας.


Στη συνέχεια το βιβλίο παραθέτει ως ντοκουμέντο μια επιστολή του Μητροπολίτη Αργολίδος Χρυσοστόμου, η οποία γράφτηκε μια μέρα μετά την εκτέλεση με τουφεκισμό του προαναφερθέντος Γεωργίου Ορφανίδη στο Ναύπλιο.
Κατόπιν μιλά για τον βασανισμό του Θανάση Κογιού, στου οποίο το στήθος έσβησαν 40 τσιγάρα, για τον σκηνοθετημένο θάνατο του Βασίλη Καραφάστα, κλπ.

Εάν χρειάζεσαι κι άλλα στοιχεία... http://www.booksfromgreece.gr/shop/products/getProductDetails.asp?pid=22835

« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/08, 21:21 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #32 στις: 24/08/08, 21:29 »
Ωραία Νίκο 3 ερωτήσεις.Απάντησέ μου σε παρακαλώ στα εξής.α)Αν εγώ γίνω μάρτυρας του Ιεχωβά και σε 5 χρόνια θελήσω να "διαγραφώ",να φύγω ,όπως θέλεις πες το,ειλικρινά, ποιά θα είναι η αντιμετώπισή μου από τους πρώην "συντρόφους" μου;(sorry για τη λέξη αυτή έχω πρόχειρη). β)Σε ποιό ακριβώς εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται η απαγόρευση της μετάγγισης αίματος,ακόμα και σε περίπτωση ζωής ή θανάτου;γ)Σε ποιό εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται και η απαγόρευση του να πιάνει όπλο ένας μάρτυρας του Ιεχωβά για να υπερασπιστεί τη πατρίδα του ή στο κάτω κάτω την ίδια του τη ζωή ,σε μια εμπόλεμη κατάσταση;(άντε στην ειρήνη να το καταλάβω).
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #33 στις: 24/08/08, 21:34 »
Ωραία Νίκο 3 ερωτήσεις.Απάντησέ μου σε παρακαλώ στα εξής.α)Αν εγώ γίνω μάρτυρας του Ιεχωβά και σε 5 χρόνια θελήσω να "διαγραφώ",να φύγω ,όπως θέλεις πες το,ειλικρινά, ποιά θα είναι η αντιμετώπισή μου από τους πρώην "συντρόφους" μου;(sorry για τη λέξη αυτή έχω πρόχειρη). β)Σε ποιό ακριβώς εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται η απαγόρευση της μετάγγισης αίματος,ακόμα και σε περίπτωση ζωής ή θανάτου;γ)Σε ποιό εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται και η απαγόρευση του να πιάνει όπλο ένας μάρτυρας του Ιεχωβά για να υπερασπιστεί τη πατρίδα του ή στο κάτω κάτω την ίδια του τη ζωή ,σε μια εμπόλεμη κατάσταση;(άντε στην ειρήνη να το καταλάβω).
να προσθεσω που το λεει οτι δεν κανει οι μαρτυρες να συναναστρεφονται με αλλοθρησκους αλλα μονο με μαρτυρες;
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #34 στις: 24/08/08, 21:37 »
το αστειο george ομως ειναο οτι οι συγκεκριμενοι πιστοι ασκουν ενα ειδος ρατσισμου προς τους αλλους αλλοθρησκους, δεν εχουμε τιποτα με τους ανθρωπους απλα μας εχουν κανει καποια πραγματα εντυπωση

Δεν θα διαφωνησω. Δεν τους υπερασπιζομαι, και φυσικα αν το κανουν, καταδικαστεο ειναι και αυτο το ειδος του ρατσισμου. Οπως δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε εναν λευκο και εναν μαυρο ρατσιστη, ετσι δεν θα το κανω και εδω. Απλα λεω, βλεποντας την αντιμετωπιση πολλων μειονοτητων, οτι φανταζομαι οτι κατι τετοιο θα παιζει. Δεν εχω δει προσωπικα κανεναν Μαρτυρα να τον δερνουν στην γωνια, απλα η καθημερινοτητα μου δειχνει οτι ενας ρατσισμος θα υπαρχει. Ανεφερε και ο φιλος πριν το σκηνικο με το κοριτσακι...

Υπάρχει μια υπερβολή στο πως χρησιμοποιούμε τον όρο "ρατσισμός" η οποία για μένα είναι και καθοδηγούμενη.Ενώ για παράδειγμα γίνονται πορείες υπέρ των μεταναστών,ή εκδηλώσεις υπέρ των οποιοδήποτε μειονοτήτων,δεν έχω δει ποτέ μια πορεία για το αίσχος του ρατσισμού στον εργασιακό χώρο για παράδειγμα..Δηλαδή όταν ανοίγεις μια εφημερίδα και οι 9 στις 10 αγγελίες ζητάνε "κοπέλλες εμφανίσιμες",αυτό σημαίνει ότι μόνο 1 από τις 10 ασχημούλες ,χοντρούλες κλπ. κοπέλλες,όσα προσόντα και εάν διαθέτουν, θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει μια δουλειά.Δεν βλέπω κανέναν να κόπτεται για τέτοια ζητήματα.
Αν και διαφωνω ισως στο περι καθοδηγουμενης, στα αλλα εχεις απολυτο μα απολυτο δικιο. Δεν εχω κατι αλλο να πω.


Παράθεση
Όχι, οφείλεται στην παραπληροφόρηση. Το έργο των Μαρτύρων χρηματοδοτείται από εθελοντικές συνεισφορές, όπως συνέβαινε και με τους πρώτους χριστιανούς. Δεν περιφέρονται δίσκοι στις συναθροίσεις τους. Ποτέ δεν ζητούν χρήματα από το κοινό. Σε ποιον οικονομικό έλεγχο αναφέρεσαι;

Μηπως η παραπληροφορηση υφισταται μονο εξω απο τις πορτες των συγκεντρωσεων των Μαρτυρων; Ειναι γνωστο πως η Σκοπια αποτελεσε μια απο τις πιο οργανωμενες οικονομικες οργανωσεις, που υπο το πρισμα του αφιλοκερδους χαρακτηρα της, "βοηθησε" αρκετους "αξιωματουχους" της αιρεσης!

Και εγω εχω ακουσει αρκετα για τα περι της Σκοπιας, αλλα για μενα η Εκκλησια δεν εχει και μεγαλο δικαιωμα να μιλαει περι χρηματων και οργανωσεων.... Δεν θα μιλησω για την περιουσια της Εκκλησιας, αλλα για οργανωσεις οπως ειναι η Αλληλεγγυη (με το γνωστο σκανδαλο) και η Χρυσοπηγη....

Ωραία Νίκο 3 ερωτήσεις.Απάντησέ μου σε παρακαλώ στα εξής.α)Αν εγώ γίνω μάρτυρας του Ιεχωβά και σε 5 χρόνια θελήσω να "διαγραφώ",να φύγω ,όπως θέλεις πες το,ειλικρινά, ποιά θα είναι η αντιμετώπισή μου από τους πρώην "συντρόφους" μου;(sorry για τη λέξη αυτή έχω πρόχειρη). β)Σε ποιό ακριβώς εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται η απαγόρευση της μετάγγισης αίματος,ακόμα και σε περίπτωση ζωής ή θανάτου;γ)Σε ποιό εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται και η απαγόρευση του να πιάνει όπλο ένας μάρτυρας του Ιεχωβά για να υπερασπιστεί τη πατρίδα του ή στο κάτω κάτω την ίδια του τη ζωή ,σε μια εμπόλεμη κατάσταση;(άντε στην ειρήνη να το καταλάβω).

Δεν ξερω τι εχει να απαντησει ο νικος, να πω και εγω μερικα πραγματα; Για να μην τα βλεπουμε απο μια μονο σκοπια:
α) Μαλλον ασχημη. Αλλα και η Εκκλησια που σε χριζει χριστιανο χωρις να σε ρωτησει, σε τετοια ηλικια που δεν καταλαβαινεις τι σου γινεται, ειναι καλυτερη;
β) Ειναι το ιδιο πανω στο οποιο η δικια μας Εκκλησια βασιζει την απαγορευση στο προγ**ιαιο σεξ, την ομοφυλοφιλια και την υποταγη στους ανωτερους που ελεγαν και παλιοτερα...

Προσωπικα παντως, το ξαναλεω για να μη παρεξηγουμε, δεν υποστηριζω ουτε τους Μαρτυρες, ουτε την επισημη Εκκλησια.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/08, 21:46 από George_JimMorrison »
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #35 στις: 24/08/08, 21:42 »
Βεβαίως MACMISIAS θα απαντήσω σε όλα. Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν έχουν ούτε κρυφά χαρτιά ούτε μυστικοπάθεια, όπως έγραψες στο πρώτο post σου.
Οι Μάρτυρες προσκαλούν τους άλλους ανθρώπους να γνωριστούν μαζί τους. Δραστηριοποιούνται δημόσια, οι δε αίθουσες στις οποίες συναθροίζονται δεν είναι κρυμμένες και είναι ανοιχτές προς όλους.

να προσθεσω που το λεει οτι δεν κανει οι μαρτυρες να συναναστρεφονται με αλλοθρησκους αλλα μονο με μαρτυρες;

Η Αγία Γραφή προειδοποιεί για τις κακές συναναστροφές (1 Κορινθίους 15:33) αλλά πουθενά δεν αναφέρει ότι δεν πρέπει να συναναστρεφόμαστε αλλόθρησκους. Γιατί ρωτάς κάτι τετοιο;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #36 στις: 24/08/08, 21:46 »
Περιμένοντας την απάντηση του Νίκου θέλω να πω George ότι δεν διαφωνώ.Και η Εκκλησία ένα λάθος που κάνει είναι ότι ερμηνεύει τις γραφές, όταν έχει να κάνει με κοινωνικά ζητήματα, με τρόπους που τη βολεύουνε κοσμικά και όχι πνευματικά,ή όπου την βολεύει παίρνει αυτούσιες τις ερμηνείες Πατέρων της ,που όμως ζήσαν 1000 χρόνια πίσω και φυσικά σήμερα θα διατυπώνανε διαφορετικά το λόγο τους...Όμως ας συζητήσουμε λίγο τις Γραφές μιας και δεν το κάνουμε και συχνά και ας πούμε τις δικές μας απόψεις πάνω σε ζητήματα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #37 στις: 24/08/08, 21:47 »
Βεβαίως MACMISIAS θα απαντήσω σε όλα. Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν έχουν ούτε κρυφά χαρτιά ούτε μυστικοπάθεια, όπως έγραψες στο πρώτο post σου.
Οι Μάρτυρες προσκαλούν τους άλλους ανθρώπους να γνωριστούν μαζί τους. Δραστηριοποιούνται δημόσια, οι δε αίθουσες στις οποίες συναθροίζονται δεν είναι κρυμμένες και είναι ανοιχτές προς όλους.

να προσθεσω που το λεει οτι δεν κανει οι μαρτυρες να συναναστρεφονται με αλλοθρησκους αλλα μονο με μαρτυρες;

Η Αγία Γραφή προειδοποιεί για τις κακές συναναστροφές (1 Κορινθίους 15:33) αλλά πουθενά δεν αναφέρει ότι δεν πρέπει να συναναστρεφόμαστε αλλόθρησκους. Γιατί ρωτάς κάτι τετοιο;
Ωραία λοιπόν ,απάντησε... ::).Δεν μπορείς να απαντήσεις εδώ;Πρέπει να έρθω σε σύναξη;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #38 στις: 24/08/08, 21:49 »
Ναι ρε δεν στην λεω η κατι τετοιο.
Εγω γενικα ειμαι εναντιων της οργανωμενης θρησκειας, για λογους που δεν θα αναλυσω εδω. Οποτε δεν παιρνω το μερος κανενος. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν μπορει να κανουμε επιθεση σε καποιον αλλο η σε καποια θρησκεια η ιδεολογια και ταυτοχρονα και εμεις να ειμαστε τα ιδια... Ο Χριστος δεν ελεγε οτι πριν μιλησεις για το ξυλαρακι που εχει ο αλλος στο ματι του, κοιτα και το παλουκι που εχεις εσυ; Η καπως ετσι τελος παντων, νομιζω οτι το νοημα ειναι το ιδιο.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #39 στις: 24/08/08, 21:51 »
Δεν μπορείς να απαντήσεις εδώ;Πρέπει να έρθω σε σύναξη;

Όχι εδώ θα απαντήσω. Απλώς θα πάρει λίγο χρόνο γιατί είναι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #40 στις: 24/08/08, 21:55 »
Ναι ρε δεν στην λεω η κατι τετοιο.
Εγω γενικα ειμαι εναντιων της οργανωμενης θρησκειας, για λογους που δεν θα αναλυσω εδω. Οποτε δεν παιρνω το μερος κανενος. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν μπορει να κανουμε επιθεση σε καποιον αλλο η σε καποια θρησκεια η ιδεολογια και ταυτοχρονα και εμεις να ειμαστε τα ιδια... Ο Χριστος δεν ελεγε οτι πριν μιλησεις για το ξυλαρακι που εχει ο αλλος στο ματι του, κοιτα και το παλουκι που εχεις εσυ; Η καπως ετσι τελος παντων, νομιζω οτι το νοημα ειναι το ιδιο.
;Όχι ρε συ δεν επιτίθεμαι στο παιδί.Να μάθω θέλω.Ειλικρινά είμαι καλοπροαίρετος απέναντί του.Από κει και πέρα θα ασκήσω και κριτική βέβαια στις απόψεις του,όπως μπορεί και εκείνος εννοείτε.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #41 στις: 24/08/08, 22:08 »
Παράθεση
Οποιαδήποτε Αγία Γραφή πέσει στα χέρια σου. Αν μπορείς ψάξε πολλές διαφορετικές μεταφράσεις για να συγκρίνεις. Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά αυτό κάνουν. Υπάρχουν εκατοντάδες μεταφράσεις της Αγίας Γραφής σήμερα.

Ακριβω αυτο λοιπον! Υπαρχουν 100δες μεταφρασεις, και 100δες διαφορετικες "προσεγγισεις" μιας ερμηνειας. Ιδιαιτερα οι μελετημενοι Μαρτυρες, θα επρεπε να το ηξεραν αυτο, ετσι Νικο; Οποτε, η παραπομπη σε συγκεκριμενες παραγραφους θα πρεπει να γινει και με την αναφορα σε ποια συγκεκριμενη Αγια Γραφη αναφερεσαι. Δεν ειναι αναγκη να παρεκτρεπεις τη συζητηση εκει που σε συμφερει ( οπως παντα κανουν οι Μαρτυρες..πραγμα που μ' αρεσει, γιατι ειναι τρανταχτο πλεον )


Παράθεση
Μάλλον εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αναφερθείς σε στοιχεία. Όλοι στις εφημερίδες διαβάζουμε για θρησκευτικούς «αξιωματούχους» που καταχράστηκαν χρήματα, δεν είναι μάρτυρες του Ιεχωβά, όμως…

Δεν θα φοβηθω τιποτα! Ξερω πως η δηλωση μου ηταν μπουμερανγκ, ομως σε πολλες συζητησεις εχω αποδειξει πως δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. Βλεπεις, η Εκκλησια της Ελλαδος ειναι ενα ιδρυμα που ελεγχεται επισημα, αφου αποδιδει τον προυπολογισμο της στο Κρατος ( απο το οποιο παιρνει και τα χρηματα στη μισθοδοσια, πραγμα που το βρισκω λαθος ).
Αντιθετως, κι επειδη η συζητηση αυτη τη στιγμη αφορα τη ΣΚΟΠΙΑ, η Σκοπια δεν λογοδοτει πουθενα, διατηρωντας ολους τους κανονισμους της μασονικης θεωριας. Διαψευσε με για το αντιθετο!

Παράθεση
Θες να πεις ότι η Αγία Γραφή που έχουμε σήμερα είναι αλλοιωμένη; Αν ναι, λογικά ισχύει ένα από τα δύο: Είτε δε πιστεύεις ότι ο συγγραφέας της Αγίας Γραφής είναι ο Παντοδύναμος Θεός, είτε πιστεύεις ότι ο Θεός δεν είχε τη δύναμη να την προστατεύσει, ώστε το άγγελμά της να φτάσει ολοκληρωμένο και άθικτο σε εμάς. Τι από τα δύο ισχύει;

ΛΥπαμαι, αλλα εγω εθεσα την ερωτηση κι οχι εσυ. Επομενως κανω quote την ερωτηση μου:
Παράθεση
Δηλαδη οι Μαρτυρες ειναι οι αποκλειστικοι κατοχοι της πραγματικης Αγ.Γραφης, που δεν αλλοιωθηκε απο τις Συνοδους; Κι εαν οντως ισχυει αυτο, ποιοι την εσωσαν και πως βρεθηκε μετα απο τοσα χρονια, χωρις να γινει γνωστη;

Περιμενω μια ξεκαθαρη απαντηση. Αφου υπαρχουν τοσες μεταφρασεις και τοσες παραλλαγες, ποια ειναι ηπραγματικη; Ετσι απλη η ερωτηση, ετσι απλη η απαντηση!


Οσο για τους θανατους που παρεθεσες, δεν αναφερει πουθενα πως προκειται για Μαρτυρες! Εκτος εαν τα ονοματα εινα καταχωρυμενα σε καποιο επισημο βιβλιο που κραταει ολα τα στοιχεια των Μαρτυρων...Ισως γι'αυτο να ειναι δυσκολο καποιος να ξεφυγει απο την αιρεση αυτη..Κατι σαν Μασονικη Στοα ενα πραγμα δηλαδη!

Αναμενω επισης απαντησεις στο εξης:


Παράθεση
Ο Ρώσσελ επίσης πίστευε και κήρυττε ότι η ανθρωπότητα βρίσκεται στις «έσχατες ημέρες» και ότι η βιβλική προφητική χρονολόγηση υποδεικνύει το 1914 ως το έτος που θα κλιμακωθεί μια μεγάλη αναταραχή στις πολιτικές υποθέσεις των κρατών και ότι ο Ιησούς Χριστός θα αναλάβει τη διακυβέρνηση της γης, ώστε αυτή να γίνει παράδεισος και να οδηγηθεί η ανθρωπότητα στην τελειότητα που χάθηκε λόγω του προπατορικού αμαρτήματος
Ουπς! Ξεφυγαμε κατα κατι χρονια! Σορρυ, wrong answer!

Και στο εξης:


Το "σχισμα" των Ιεχωβαδων ( υπο του Ραδεφορντ ) αλλαξε και τις ημερομηνιες που θα κατεβαινε ο Θεος απο 1914 σε 1925! Βρε τι σου ειναι αυτες οι αλλαγες,ε; Σαν γενικο "ρεκτιφιε" σε αμαξι!



Και τελικα, εαν οντως εχουν μια αρχη οι Μαρτυρες, δεν ειναι ο Ρωσελ; Ο Ρωσελ δεν ηταν εσχατολογος;

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #42 στις: 24/08/08, 22:15 »
Σε ποιό εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται και η απαγόρευση του να πιάνει όπλο ένας μάρτυρας του Ιεχωβά για να υπερασπιστεί τη πατρίδα του ή στο κάτω κάτω την ίδια του τη ζωή ,σε μια εμπόλεμη κατάσταση;(άντε στην ειρήνη να το καταλάβω).

Να μερικά εδάφια στα οποία οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στηρίζουν τις πεποιθήσεις τους:

Ματθ. 26:52: «Τότε λέγει προς αυτόν ο Ιησούς· Επίστρεψον την μάχαιράν σου εις τον τόπον αυτής· διότι πάντες όσοι πιάσωσι μάχαιραν δια μαχαίρας θέλουσιν απολεσθή».
Θα μπορούσε να υπάρξει κάποια σπουδαιότερη περίπτωση από το να πολεμήσει κανείς για να προστατέψει το Γιο του Θεού; Και όμως, ο Ιησούς εδώ έδειξε ότι οι μαθητές του δεν έπρεπε να καταφεύγουν σε πολεμικά όπλα.

Ησ. 2:2-4: «Εν ταις εσχάταις ημέραις το όρος του οίκου του Κυρίου θέλει στηριχθή επί της κορυφής των ορέων . . . Και θέλει κρίνει αναμέσον των εθνών και θέλει ελέγξει πολλούς λαούς· και θέλουσι σφυρηλατήσει τας μαχαίρας αυτών δια υνία και τας λόγχας αυτών δια δρέπανα· δεν θέλει σηκώσει μάχαιραν έθνος εναντίον έθνους, ουδέ θέλουσι μάθει πλέον τον πόλεμον».
Οι άνθρωποι όλων των εθνών πρέπει προσωπικά να αποφασίσουν ποια πορεία θα επιδιώξουν. Όσοι δίνουν προσοχή στην κρίση του Θεού δείχνουν ότι αυτός είναι ο Θεός τους.
Λουκ. 6:27, 28: «[Εγώ ο Ιησούς Χριστός] λέγω· Αγαπάτε τους εχθρούς σας, αγαθοποιείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσιν, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσιν».

Μερικές παραπομπές όσον αφορά το πώς κατανοούσαν οι μαθητές του Χριστού αυτά τα λόγια και ποια ήταν η στάση των πρώτων Χριστιανών σχετικά με την υπηρεσία στις ένοπλες δυνάμεις:

«Μια προσεκτική ανασκόπηση όλων των πληροφοριών που υπάρχουν στη διάθεσή μας [δείχνει] ότι, μέχρι την εποχή του Μάρκου Αυρήλιου [121-180 Κ.Χ.], κανένας Χριστιανός δεν έγινε στρατιώτης· και κανένας στρατιώτης, αφού έγινε Χριστιανός, δεν παρέμεινε σε στρατιωτική υπηρεσία».—Η Άνοδος της Χριστιανοσύνης (The Rise of Christianity).
«Η συμπεριφορά των [πρώτων] Χριστιανών ήταν πολύ διαφορετική από τη συμπεριφορά των Ρωμαίων. . . . Εφόσον ο Χριστός είχε κηρύξει την ειρήνη, αρνούνταν να γίνουν στρατιώτες».—Ο Κόσμος μας στη Διάρκεια των Αιώνων (Our World Through the Ages).

Επίσης, το βιβλίο Η Στάση των Πρώτων Χριστιανών Απέναντι στον Πόλεμο (The Early Christian Attitude to War) λέει: «Εφόσον [οι διδασκαλίες του Ιησού] απέκλειαν ως αθέμιτη κάθε χρήση βίας και πρόκληση βλάβης, αυτό υπονοούσε αναμφίβολα ότι η συμμετοχή στον πόλεμο είναι αθέμιτη . . . Οι πρώτοι Χριστιανοί έπαιρναν στα σοβαρά τα λόγια του Ιησού και εκλάμβαναν κυριολεκτικά τις διδασκαλίες του περί ηπιότητας και μη αντίστασης. Ταύτιζαν στενά τη θρησκεία τους με την ειρήνη και καταδίκαζαν με δριμύτητα τον πόλεμο εξαιτίας της αιματοχυσίας που επέφερε».

Το ότι οι πρώτοι ακόλουθοι του Ιησού δεν συμμετείχαν σε κανενός είδους πολέμου είναι ξεκάθαρο.
Το ίδιο κάνουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.

Θα απαντήσω και σε όλα τα άλλα, υπομονή...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #43 στις: 24/08/08, 22:38 »
.
Σε ποιό εδάφιο της Αγίας Γραφής βασίζεται και η απαγόρευση του να πιάνει όπλο ένας μάρτυρας του Ιεχωβά για να υπερασπιστεί τη πατρίδα του ή στο κάτω κάτω την ίδια του τη ζωή ,σε μια εμπόλεμη κατάσταση;(άντε στην ειρήνη να το καταλάβω).

Να μερικά εδάφια στα οποία οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στηρίζουν τις πεποιθήσεις τους:

Ματθ. 26:52: «Τότε λέγει προς αυτόν ο Ιησούς· Επίστρεψον την μάχαιράν σου εις τον τόπον αυτής· διότι πάντες όσοι πιάσωσι μάχαιραν δια μαχαίρας θέλουσιν απολεσθή».
Θα μπορούσε να υπάρξει κάποια σπουδαιότερη περίπτωση από το να πολεμήσει κανείς για να προστατέψει το Γιο του Θεού; Και όμως, ο Ιησούς εδώ έδειξε ότι οι μαθητές του δεν έπρεπε να καταφεύγουν σε πολεμικά όπλα.

Ησ. 2:2-4: «Εν ταις εσχάταις ημέραις το όρος του οίκου του Κυρίου θέλει στηριχθή επί της κορυφής των ορέων . . . Και θέλει κρίνει αναμέσον των εθνών και θέλει ελέγξει πολλούς λαούς· και θέλουσι σφυρηλατήσει τας μαχαίρας αυτών δια υνία και τας λόγχας αυτών δια δρέπανα· δεν θέλει σηκώσει μάχαιραν έθνος εναντίον έθνους, ουδέ θέλουσι μάθει πλέον τον πόλεμον».
Οι άνθρωποι όλων των εθνών πρέπει προσωπικά να αποφασίσουν ποια πορεία θα επιδιώξουν. Όσοι δίνουν προσοχή στην κρίση του Θεού δείχνουν ότι αυτός είναι ο Θεός τους.
Λουκ. 6:27, 28: «[Εγώ ο Ιησούς Χριστός] λέγω· Αγαπάτε τους εχθρούς σας, αγαθοποιείτε εκείνους, οίτινες σας μισούσιν, ευλογείτε εκείνους, οίτινες σας καταρώνται, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων, οίτινες σας βλάπτουσιν».

Μερικές παραπομπές όσον αφορά το πώς κατανοούσαν οι μαθητές του Χριστού αυτά τα λόγια και ποια ήταν η στάση των πρώτων Χριστιανών σχετικά με την υπηρεσία στις ένοπλες δυνάμεις:

«Μια προσεκτική ανασκόπηση όλων των πληροφοριών που υπάρχουν στη διάθεσή μας [δείχνει] ότι, μέχρι την εποχή του Μάρκου Αυρήλιου [121-180 Κ.Χ.], κανένας Χριστιανός δεν έγινε στρατιώτης· και κανένας στρατιώτης, αφού έγινε Χριστιανός, δεν παρέμεινε σε στρατιωτική υπηρεσία».—Η Άνοδος της Χριστιανοσύνης (The Rise of Christianity).
«Η συμπεριφορά των [πρώτων] Χριστιανών ήταν πολύ διαφορετική από τη συμπεριφορά των Ρωμαίων. . . . Εφόσον ο Χριστός είχε κηρύξει την ειρήνη, αρνούνταν να γίνουν στρατιώτες».—Ο Κόσμος μας στη Διάρκεια των Αιώνων (Our World Through the Ages).

Επίσης, το βιβλίο Η Στάση των Πρώτων Χριστιανών Απέναντι στον Πόλεμο (The Early Christian Attitude to War) λέει: «Εφόσον [οι διδασκαλίες του Ιησού] απέκλειαν ως αθέμιτη κάθε χρήση βίας και πρόκληση βλάβης, αυτό υπονοούσε αναμφίβολα ότι η συμμετοχή στον πόλεμο είναι αθέμιτη . . . Οι πρώτοι Χριστιανοί έπαιρναν στα σοβαρά τα λόγια του Ιησού και εκλάμβαναν κυριολεκτικά τις διδασκαλίες του περί ηπιότητας και μη αντίστασης. Ταύτιζαν στενά τη θρησκεία τους με την ειρήνη και καταδίκαζαν με δριμύτητα τον πόλεμο εξαιτίας της αιματοχυσίας που επέφερε».

Το ότι οι πρώτοι ακόλουθοι του Ιησού δεν συμμετείχαν σε κανενός είδους πολέμου είναι ξεκάθαρο.
Το ίδιο κάνουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.

Θα απαντήσω και σε όλα τα άλλα, υπομονή...

Τότε πως εξηγείς τη στάση του Κυρίου στον Ναό του Σολομώντα απέναντι στους εμπόρους;Δεν θα μπορούσε απλά να τους πεί "Παιδιά δεν κάνει να μετατρέπεται τον Οίκο του Πατρός μου σε παζάρι;"Γιατί ο Κύριος είχε αυτή την επιθετική στάση εκεί;Και έπειτα είναι και το "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι".Γιατί εξαιρείτε από αυτό ο στρατός;Τέλος πιστεύεις,ότι το σχέδιο του Θεού δεν ήτανε να γίνει και κοσμική εξουσία ο Χριστιανισμός;Ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν επέβαλλε την καινούργια κατάσταση με τα όπλα;To "Εν Τούτω Νίκα"; Δεν ήταν αυτό θέλημα Θεού;
Για τον Ησαία που αναφέρεις,μιλάει ξεκάθαρα για τις έσχατες ημέρες.Οπότε θα το δούμε για τότε.
Τέλος για τους πρώτους χριστιανούς που αναφέρεις.Αν συνεχιζότανε η ίδια παθητική στάση,πολύ φοβάμαι ότι δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί σήμερα.Το ότι υπάρχουμε ,το οφείλουμε στο ότι ο Χριστιανισμός έγινε ΚΑΙ κοσμική εξουσία ,με ότι αυτό συνεπάγεται.Και δεν νομίζω ότι ήταν εκτός θελήματος Θεού αυτό.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #44 στις: 24/08/08, 23:09 »
Τότε πως εξηγείς τη στάση του Κυρίου στον Ναό του Σολομώντα απέναντι στους εμπόρους;Δεν θα μπορούσε απλά να τους πεί "Παιδιά δεν κάνει να μετατρέπεται τον Οίκο του Πατρός μου σε παζάρι;"Γιατί ο Κύριος είχε αυτή την επιθετική στάση εκεί;Και έπειτα είναι και το "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι".Γιατί εξαιρείτε από αυτό ο στρατός;Τέλος πιστεύεις,ότι το σχέδιο του Θεού δεν ήτανε να γίνει και κοσμική εξουσία ο Χριστιανισμός;Ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν επέβαλλε την καινούργια κατάσταση με τα όπλα;To "Εν Τούτω Νίκα"; Δεν ήταν αυτό θέλημα Θεού;
Για τον Ησαία που αναφέρεις,μιλάει ξεκάθαρα για τις έσχατες ημέρες.Οπότε θα το δούμε για τότε.
Τέλος για τους πρώτους χριστιανούς που αναφέρεις.Αν συνεχιζότανε η ίδια παθητική στάση,πολύ φοβάμαι ότι δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί σήμερα.Το ότι υπάρχουμε ,το οφείλουμε στο ότι ο Χριστιανισμός έγινε ΚΑΙ κοσμική εξουσία ,με ότι αυτό συνεπάγεται.Και δεν νομίζω ότι ήταν εκτός θελήματος Θεού αυτό.

Με το να καθαρίσει το Ναό, ο Ιησούς Χριστός εκπλήρωσε την προφητεία των εδαφίων Ψαλμός 69:9. Ο Ιησούς προφανώς ήταν ζηλωτής υπέρ της αληθινής λατρείας. Δεν προάσπισε άλλου είδους συμφέροντα.
Ποιο περιστατικό σου φαίνεται ότι πρέπει να ληφθεί ως υπόδειγμα για το συγκεκριμένο ζήτημα που συζητάμε: Αυτό που ανέφερες, ή αυτό που έγραψα πριν, όταν δηλαδή βγήκαν τα μαχαίρια στη σύλληψη του Χριστού;
Όσον αφορά την αρχή "τα του Καίσαρος τω Καίρασι", πρόσεξε τι λέει το εδάφιο Μάρκος 12:17: «Απόδοτε τα του Καίσαρος εις τον Καίσαρα και τα του Θεού εις τον Θεόν».
Σύμφωνα με αυτή την αρχή, τι νομίζεις ότι πρέπει να γίνει όταν μια απαίτηση του Καίσαρα συγκρούεται με μια απαίτηση του Θεού;
Όπως διαβάζουμε στο βιβλιο των Πράξεων, κεφάλαιο 5, όταν οι πρώτοι χριστιανοί διατάχθηκαν από "τον Καίσαρα", τις τοπικές εξουσίες, κάτι αντίθετο με τις απαιτήσεις του Κυρίου τους, είπαν:
"Πρέπει να πειθαρχώμεν εις τον Θεόν μάλλον παρά εις τους ανθρώπους". (Πράξεις 5:29)

Σχετικά με το Μέγα Κωνσταντίνο, οι ιστορικοί λένε ότι επρόκειτο για έναν ειδωλολάτρη.
Η εγκυκλοπαίδεια Υδρία αναφέρει για τον Μέγα Κωνσταντίνο: «Ο Ευσέβιος Καισαρείας, που έγραψε τη βιογραφία του, λέει ότι έγινε Χριστιανός στις τελευταίες στιγμές της ζωής του. Αυτό δεν ευσταθεί, γιατί την προτελευταία ημέρα της ζωής του θυσίασε ο ίδιος, επειδή είχε και τον τίτλο του μεγάλου ποντίφηκα, στο Δία».
Ο Χριστός ίδρυσε τη Χριστιανοσύνη διδάσκοντας ειρήνη και αγάπη. Πιστεύεις ότι το θέλημά του ήταν να έρθει ένας συνεχιστής που θα επιβάλλει την κατάσταση δια των όπλων; Εγώ δεν το δέχομαι αυτό.

Αν υπάρχουν Χριστιανοί σήμερα, αυτό οφείλεται στον ίδιο τον Αρχηγό της Χριστιανικής Εκκλησίας, τον Ιησού Χριστό. Αυτός είπε: "Εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος".(Ματθαίος 28:20)

Όσον αφορά το αν ήταν θέλημα Θεού να γίνει ο Χριστιανικός κοσμική εξουσία, ο Χριστός είπε:
Ιωάννης 17:16: Εκ του κόσμου δεν είναι(οι μαθητές μου), καθώς εγώ δεν είμαι εκ του κόσμου.
Ιωάννης 18:66: Η βασιλεία η εμή δεν είναι εκ του κόσμου τούτου· εάν η βασιλεία η εμή ήτο εκ του κόσμου τούτου, οι υπηρέται μου ήθελον αγωνίζεσθαι, διά να μη παραδωθώ εις τους Ιουδαίους· τώρα δε η βασιλεία η εμή δεν είναι εντεύθεν.

Όταν ο Χριστός έχει πει αυτά τα λόγια, δεν μου φαίνεται ότι ο Μέγας Κωνσταντίνος έπραξε το θέλημα του Χριστού.
Φαντάζεσαι τον Χριστό, ο οποίος μίλησε για αγάπη ως έναν από τους στρατιώτες του Μ.Κωνσταντίνου και να προσπαθεί να επιβάλλει τον Χριστιανισμό με το σπαθί;



« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/08, 23:12 από Nikos Les Paul »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #45 στις: 24/08/08, 23:13 »
Niko Les Paul καλά τα λες.Δεν σας εμποδίζει κανείς να συναναστρέφεστε αλλόθρησκους.Αλλά μην παραλείψεις να πεις και στους υπόλοιπους πως συμπεριφέρεστε στους "αποκομμένους",οκ?  ::)
Ο Nikos Les Paul έχει και αλλού δίκιο.Οι Χιλιαστές δεν είναι εσχατολόγοι.Έπαψαν να είναι εσχατολόγοι,αφού ηταν πολλοί αυτοί που παράτησαν την επιχείρηση της Σκοπιάς μιας και το Κυβερνών Σώμα τους,οι "έχουμε ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας με το Άγιο Πνεύμα"  προφήτεψαν πολλές φορές το τέλος του κόσμου αλλά δεν ήρθε.
Και το αστείο της υπόθεσης είναι πως η καλύτερη απάντηση που έχω πάρει σ'αυτό το θέμα από Χιλιαστή είναι "Κάνανε λάθος".Κάνει και το Άγιο Πνεύμα λάθος;   ::)
Πάντως, αφού θα μπεις στον κόπο να αναλύσεις εδάφια,εξήγησέ μας και το Ιωάννης 1/α: 1-3 γιατί και σε αυτό δεν έχω ακούσει κάποια πειστική απάντηση   ;)

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #46 στις: 24/08/08, 23:49 »
Όταν μίλησα για 2,500-3000 διωγμένους μιλούσα παγκοσμίως.....
Εδώ οι "Κομμουνιστοσυμμορίτες" όπως τους αποκαλούσαν οι "Ραλλικοί" είχαν υπερπολλαπλάσια θύματα..... αλλά ξέχασα αυτοί πολέμησαν κατά των Γερμανών-Ιταλών κλπ δεν είχαν το όπλο παρά πόδας.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #47 στις: 25/08/08, 01:35 »
Τότε πως εξηγείς τη στάση του Κυρίου στον Ναό του Σολομώντα απέναντι στους εμπόρους;Δεν θα μπορούσε απλά να τους πεί "Παιδιά δεν κάνει να μετατρέπεται τον Οίκο του Πατρός μου σε παζάρι;"Γιατί ο Κύριος είχε αυτή την επιθετική στάση εκεί;Και έπειτα είναι και το "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι".Γιατί εξαιρείτε από αυτό ο στρατός;Τέλος πιστεύεις,ότι το σχέδιο του Θεού δεν ήτανε να γίνει και κοσμική εξουσία ο Χριστιανισμός;Ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν επέβαλλε την καινούργια κατάσταση με τα όπλα;To "Εν Τούτω Νίκα"; Δεν ήταν αυτό θέλημα Θεού;
Για τον Ησαία που αναφέρεις,μιλάει ξεκάθαρα για τις έσχατες ημέρες.Οπότε θα το δούμε για τότε.
Τέλος για τους πρώτους χριστιανούς που αναφέρεις.Αν συνεχιζότανε η ίδια παθητική στάση,πολύ φοβάμαι ότι δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί σήμερα.Το ότι υπάρχουμε ,το οφείλουμε στο ότι ο Χριστιανισμός έγινε ΚΑΙ κοσμική εξουσία ,με ότι αυτό συνεπάγεται.Και δεν νομίζω ότι ήταν εκτός θελήματος Θεού αυτό.

Με το να καθαρίσει το Ναό, ο Ιησούς Χριστός εκπλήρωσε την προφητεία των εδαφίων Ψαλμός 69:9. Ο Ιησούς προφανώς ήταν ζηλωτής υπέρ της αληθινής λατρείας. Δεν προάσπισε άλλου είδους συμφέροντα.
Ποιο περιστατικό σου φαίνεται ότι πρέπει να ληφθεί ως υπόδειγμα για το συγκεκριμένο ζήτημα που συζητάμε: Αυτό που ανέφερες, ή αυτό που έγραψα πριν, όταν δηλαδή βγήκαν τα μαχαίρια στη σύλληψη του Χριστού;
Όσον αφορά την αρχή "τα του Καίσαρος τω Καίρασι", πρόσεξε τι λέει το εδάφιο Μάρκος 12:17: «Απόδοτε τα του Καίσαρος εις τον Καίσαρα και τα του Θεού εις τον Θεόν».
Σύμφωνα με αυτή την αρχή, τι νομίζεις ότι πρέπει να γίνει όταν μια απαίτηση του Καίσαρα συγκρούεται με μια απαίτηση του Θεού;
Όπως διαβάζουμε στο βιβλιο των Πράξεων, κεφάλαιο 5, όταν οι πρώτοι χριστιανοί διατάχθηκαν από "τον Καίσαρα", τις τοπικές εξουσίες, κάτι αντίθετο με τις απαιτήσεις του Κυρίου τους, είπαν:
"Πρέπει να πειθαρχώμεν εις τον Θεόν μάλλον παρά εις τους ανθρώπους". (Πράξεις 5:29)

Σχετικά με το Μέγα Κωνσταντίνο, οι ιστορικοί λένε ότι επρόκειτο για έναν ειδωλολάτρη.
Η εγκυκλοπαίδεια Υδρία αναφέρει για τον Μέγα Κωνσταντίνο: «Ο Ευσέβιος Καισαρείας, που έγραψε τη βιογραφία του, λέει ότι έγινε Χριστιανός στις τελευταίες στιγμές της ζωής του. Αυτό δεν ευσταθεί, γιατί την προτελευταία ημέρα της ζωής του θυσίασε ο ίδιος, επειδή είχε και τον τίτλο του μεγάλου ποντίφηκα, στο Δία».
Ο Χριστός ίδρυσε τη Χριστιανοσύνη διδάσκοντας ειρήνη και αγάπη. Πιστεύεις ότι το θέλημά του ήταν να έρθει ένας συνεχιστής που θα επιβάλλει την κατάσταση δια των όπλων; Εγώ δεν το δέχομαι αυτό.

Αν υπάρχουν Χριστιανοί σήμερα, αυτό οφείλεται στον ίδιο τον Αρχηγό της Χριστιανικής Εκκλησίας, τον Ιησού Χριστό. Αυτός είπε: "Εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος".(Ματθαίος 28:20)

Όσον αφορά το αν ήταν θέλημα Θεού να γίνει ο Χριστιανικός κοσμική εξουσία, ο Χριστός είπε:
Ιωάννης 17:16: Εκ του κόσμου δεν είναι(οι μαθητές μου), καθώς εγώ δεν είμαι εκ του κόσμου.
Ιωάννης 18:66: Η βασιλεία η εμή δεν είναι εκ του κόσμου τούτου· εάν η βασιλεία η εμή ήτο εκ του κόσμου τούτου, οι υπηρέται μου ήθελον αγωνίζεσθαι, διά να μη παραδωθώ εις τους Ιουδαίους· τώρα δε η βασιλεία η εμή δεν είναι εντεύθεν.

Όταν ο Χριστός έχει πει αυτά τα λόγια, δεν μου φαίνεται ότι ο Μέγας Κωνσταντίνος έπραξε το θέλημα του Χριστού.
Φαντάζεσαι τον Χριστό, ο οποίος μίλησε για αγάπη ως έναν από τους στρατιώτες του Μ.Κωνσταντίνου και να προσπαθεί να επιβάλλει τον Χριστιανισμό με το σπαθί;




Για το μαχαίρι που τράβηξε ο Πέτρος έχω να σου πω το εξής.Αν έπρεπε να εκπληρωθεί η προφητεία για τον Ναό,πόσο μάλιστα έπρεπε να ξεκινήσει το "Θείο Πάθος".Οπότε ο Χριστός (κατά τη ταπεινότατη γνώμη μου) σταμάτησε τον Πέτρο γιατί δεν είχε απολύτως κανένα νόημα η αντίσταση ,στα γεγονότα που έπρεπε να εξελιχθούν.Παράλληλα φυσικά έστειλε και το μήνυμα στους ανθρώπους.Κάτι που δεν μου άρεσε είναι η έκφραση ότι ο Χριστός ήταν "ζηλωτής υπέρ της αληθινής λατρείας".Ζηλωτής=φανατικός (για μένα) και Αγάπη δεν ταιριάζουνε.
Το  «Απόδοτε τα του Καίσαρος εις τον Καίσαρα και τα του Θεού εις τον Θεόν»,για μένα εκφράζει ότι αποδίδουμε τις υποχρεώσεις στο κόσμο(ότι συνεπάγετε αυτό) και αποδίδουμε με τα πνευματικά μας καθήκοντα ότι αρμόζει στο Θεό.Σε περίπτωση πολέμου,το να μην πολεμήσω σημαίνει ότι αφήνω τον αδελφό μου να βγάλει το φίδι από τη τρύπα.Οπότε όχι μόνο πρέπει να πολεμήσω,αλλά αν είναι δυνατόν να βάλω και το κορμί μου μπροστά για να σωθεί ο αδελφός μου.Δεν νομίζω ότι ο Θεός θα με αγαπήσει περισόττερο αν αφήσω τον αδελφό μου να πεθάνει.
Τέλος ,για τον Μέγα Κωνσταντίνο,ακόμα και αν μια μέρα πρίν πεθάνει θυσίασε στον Δία ,σημασία έχει αυτό που συνέβη λίγες στιγμές πριν ξεψυχήσει.Αλλοιώς δεν ισχύει και η σωτηρία του ληστή που βρισκότανε δεξιά από το Χριστό στο Γολγοθά.
Πιστεύω ότι ο Θεός αφήνει την ελευθερία προσωπικά σε κάθε άνθρωπο να ακολουθήσει το καλό ή το κακό.Όμως τα μεγάλα γεγονότα που έχουνε συμβεί ,είναι επηρεασμένα από το θέλημά του ,γιατί αλλοιώς ο Σατανάς θα "αλώνιζε" πραγματικά.Οπότε και ο Κωνσταντίνος και άλλοι βυζαντινοί Αυτοκράτορες,ακόμα και η πτώση της Πόλης ήταν στα σχέδιά του.Και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας,και μόνο Εκείνος ξέρει τι "μέλλει γενέσθαι".
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #48 στις: 25/08/08, 01:36 »
συγνωμη ρε παιδια,τι προσπαθητε να πισετε καποιον πιστο οτι η πιστη του δεν σας πιθει;
 συγνωμη αλλα εχετε ακουσει το περι ελευθεριας της πιστης;
πολυ εχθρικη ειναι η στασης και δεν νομιζω να προσπαθητε να πεισετε καποιον για τα πιστευω του ::)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Μαρτυρες του Ιεχωβα
« Απάντηση #49 στις: 25/08/08, 01:39 »
Εγώ Amylo συζήτηση κάνω προσωπικά.Αν τώρα το αποτέλεσμα μετά από επειχηρηματολογία είναι να πειστώ εγώ ή εκείνος, εγώ δεν το βλέπω κακό. :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/