Αποστολέας Θέμα: Κατοχύρωση στίχων  (Αναγνώστηκε 120010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #26 στις: 31/08/06, 18:42 »
Εγώ ό,τι θέλω να κατοχηρώσω (στιχους, σχέδια, φωτογραφίες κλπ.) τα ανεβάζω στο deviantArt. Σοβαρά. Ό,τι ανεβάζετε εκεί αυτομάτως κατοχειρώνεται στο όνομά σας.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #27 στις: 31/10/06, 21:37 »
 Όλες αυτές οι πληροφορίες χρησιμες είναι σίγουρα! Και σας ευχαριστώ πολύ που τις μοιράζεστε μαζί μας! Όμως η μουσική είναι διεθνής γλώσσα, και είναι κοινή για όλους, παρ'όλες τις ομορφιές της..., όπως προαναφέρθηκε είναι πολύ μα πάρα πολύ εύκολο να παραποιηθεί αλαφρά μια μελωδία, οι νότες και οι συγχορδίες σε άπειρα κομμάτια είναι οι ίδιες με παραλλαγές στην σύνθεση, μια ελαφρώς μετατόπιση της σειράς ή του ρυθμού και έχεις 10 άλλα κομμάτια, τα οποία μπορεί να μοιάζουν μεταξύ τους, άλλα.... δεν είναι τα ίδια! Έχεις ένα καινούργιο τραγούδι με έναν καινούργιο στίχο, επομένος ένα άλλο κομμάτι, το οποίο δεν μπορείς να το προσβάλεις σαν δικό σου γιατί ανοίκει σε αυτόν που το έγραψε, ακόμα και αν το έγραψε παραποιόντας το δικό σου!
   Προσωπικά μου έχουν κλέψει κομμάτι, το οποίο έγινε και γνωστό για ένα φεγγάρι, δεν έκανα τίποτα, το ευχαριστήθηκα μπορώ να σας πώ! Το θεωρώ μεγάλη μου τιμή που τους άρεσε, που μπήκαν στον κόπο να το κλέψουν, χάρηκα που έβγαλαν χρήματα, πήγα και στο μαγαζί που παίζανε όταν ήρθαν στην Λάρισα να τους ακούσω απο κοντά, ήθελα να δώ πως θα ήταν η δουλειά μου πάνω στην σκηνή οργανωμένα απο επαγγελματίες μουσικούς και να δώ την αντίδραση του κόσμου που το άκουγε απο κάτω. Για να πώ την αλήθεια η παραποίηση που του είχε γίνει ήταν απειροελάχιστη, δυο τρεις λέξεις μόνο είχανε αλλάξει και την μουσική στο ρεφρέν, του πήγαινε του κομματιού η αλλαγή, μου άρεσε καλύτερα.... μα τι λέω ... είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι, να έτσι ήθελα να το ακούσω, έτσι όπως εγώ με την απειρία μου δεν θα μπορούσα να το αποδώσω.  Δικαιώθηκα απο τον κόσμο που άκουγε, αδικήθηκα απο την ερμηνεύτρια ..... καθώς φένετε μάλλον ήξερε απο ποιόν έχει παρθεί το εν λόγο κομμάτι που λανσάριζε στον κενούργιο της δίσκο, όταν με είδε μου στέρησε την χαρά να το ακούσω ολόκληρο... έκανε αλλαγή.
    Εγώ πάντως ικανοποιήθηκα, έστω και για λίγο, έστω και αν δεν ήμουν εγώ εκει επάνω, έστω και αν δεν μπήκαν στην τσέπη μου τα λεφτά, είναι δικό μου και το ξέρω και εγώ και αυτοί, και ΑΡΕΣΕ στον κόσμο, και ήταν μεγάλη τιμή για μένα και η φωνή της ερμηνεύτριας και όλοι αυτοι οι εξέσιοι μουσικοί που μου κάνανε την ΤΙΜΗ να το παίξουν.
Nick the best.- Κάθε βράδυ με νανουρίζει ο ρυθμός των αναπνοών σου.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #28 στις: 20/01/07, 18:03 »
  χάρηκα που έβγαλαν χρήματα
Όλα τα άλλα τα καταλαβαίνω. Αυτό πώς γίνεται;
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #29 στις: 22/01/07, 08:31 »
.... μα τι λέω ... είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι....

Επαγγελματίες τι? Κλέφτες?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αυτές οι παραπομπές δεν υπάρχουν πια.. :(

Τα θέματα συνενώθηκαν σε ένα ενιαίο και ξεκαθαρίστηκαν, δες στην περιοχή "Νομικά και οργανωτικά"
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #32 στις: 03/10/07, 11:54 »
Υπάρχει ένα σχετικό νήμα στο forum, αν και έχει καιρό να ενημερωθεί.

Edit: Μια κι έφυγαν μαζί τα μηνύματα, στην περιοχή που μόλις προανέφερε ο Κιθαρωδός.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/07, 11:56 από kain »

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Κατοχύρωση Δικαιωμάτων
« Απάντηση #33 στις: 28/03/08, 15:05 »
Βρήκα αυτή τη σελίδα που πιθανόν να λέει κάτι χρήσιμο (και επιτέλους επίσημο) όσον αφορά την κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων:

http://www.opi.gr/

Δεν έχω χρόνο να την ψάξω αυτή τη στιγμή. Απλά ποστάρω το link μήπως και το δει και κανείς άλλος που έχει και νομικές γνώσεις.

** Η σωστή θέση του θέματος είναι μάλλον στο faq - Νομικά θέματα αλλά εκεί δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο thread.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1502
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Κατοχύρωση Δικαιωμάτων
« Απάντηση #34 στις: 28/03/08, 15:53 »
πολυτιμη η βοηθεια σου....αλλα το site το βρισκω λιγο πολυπλοκο....

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #35 στις: 24/11/08, 13:01 »
Μην κάνουμε το απλό σύνθετο.
Πηγαίνεις στη συμβολαιογράφο και ζητάς να κάνεις ΄΄Πράξη Κατάθεσης΄΄.
Ούτε μάρυρες ούτε τίποτα. Τα παίρνει τα βάζει σε φάκελο, σφραγίζει, υπογράφετε και λαμβάνεις αντίγραφο ΄΄Πράξης κατάθεσης΄΄ το οποίο περιγράφει τι κατατέθηκε, πότε, που, απο ποιόν και σε ποιόν. Ακουμπάς 30 με 50 ευρώ (ανάλογα τον συμβολαιογράφο) και αν ποτέ δεις οτι κάτι δικό σου εκλάπη κάνεις μήνυση. Ο δικάστης εξετάζει στις δύο πλευρές (κι εσύ καλείς τη συμβολαιογράφο να καταθέσει στο δικαστήριο τον φάκελο σου) τα στοιχεία που αποδεικνύουν ποιό δημιούργημα είναι προγενέστερο. Κατά συνέπεια όποιο αποδειχθεί μεταγενέστερο θεωρείται προϊόν αντιγραφής και ο δημιουργός συμμορφώνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 2121/93.
Τόσο απλά, χωρίς σκιές, μάρτυρες, ταχύδρομεία και άλλα.
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #36 στις: 14/04/09, 20:04 »
Όσοι θεωρούν όλα τα παραπάνω σύνθετα, επίπονα, χρονοβόρα κ.α. ας ρίξουν μια ματιά κι εδώ

http://www.copyrightsworld.com

διαβάζοντας προσεκτικά τους όρους συμμετοχής.
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος iznogood

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #37 στις: 18/04/09, 23:20 »
πάρα πολύ καλή αυτή η λύση!
έχεις στα χέρια σου όλα τα απαραίτητα έγγραφα και κοστιζει ελαχιστα.
εγω παντως θα το εμπιστευτω και θα το χρησιμοποιησω.

Σ' ευχαριστούμε πολύ!     ;D

Αποσυνδεδεμένος veligeo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #38 στις: 14/11/10, 19:37 »
Σε  στίχους  καί ποιήματα μπορεί  να  αποφευχθεί ένεκα  κόστους  ο  συμβολαιογράφος.  Συντάσσομε  υπεύθυνη  δήλωση  με  γνήσιο υπογραφής μας  ενώπιον  αρμοδίας  Αρχής  ή  ΚΕΠ  το  περιεχόμενο  της  οποίας αναλύεται  εδώ  σε  σχετικό  άρθρο  μου γιά  καλύτερη  εξυπηρέτηση  των  ενδιαφερομένων,  όπως  εγένετο  στην Εθνική  Βιβλιοθήκη  κάποτε.

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #39 στις: 20/06/12, 14:15 »
Παιδια καλημέρα σας. ξερω οτι το θρεντ εχει καιρο να κινηθει αλλά ελπιζω καποιος να μου απαντήσει. πήγα προχθες δευτερα στο ταχυδρομείο να στειλω συστημενα καποια τραγουδια μου για κατοχυρωση. εβαλα σε καθε ενανν φακελο τα διαφορετικα τραγουδια μου, εγραψα ιδιο αποστολεα και παραληπτη και η υπαλληλος μου εδωσε την αποδειξη καταθεσης συστημενου του κάθε φακελου. σημερα το πρωι ηρθε ο ταχυδρομος και μου παρεδωσε τους φακελους. τώρα εγω ομως αναρωτιομαι... ο φακελος που πήρα πάνω στην "κολληση" δεν εχει κατι που να αποδυκνειει οτι δε μπορει να τον εχεις ανοιξει. δεν εχει ας πούμε καποιο "βουλοκερι" για να αποδειχθει αν ανοιχτηκε ή όχι. οπότε καλλιστα μποώ να βγαλω το ενα τραγουδι απο το φακελο και να βαλω κατι αλλο. μηπως δεν εκανα κατι καλά στη διαδικασια κατοχυρωσης; γνωριζει καποιος σχετικα να με ενημερώσει;

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #40 στις: 20/06/12, 14:49 »
Αυτό δεν είναι διαδικασία κατοχύρωσης κάτι που θα σου είχε γίνει πολύ σαφές αν διάβαζες 4-5 μηνύματα επάνω.

Ο μόνος τρόπος κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων είναι ο συμβολαιογράφος και πέρα από ότι θα ακούσεις
είναι το μοναδικό που στέκει ακράδαντα σε δικαστήριο.


Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #41 στις: 20/06/12, 15:03 »
φιλε μου διαβασα τα παραπανω ποστ και καποια αλλα παρόμοια θεματα που ειχαν ανοιχτει εδώ. αλλά επειδή γενικως οι περισσοτερη προτεινουν το ταχυδρομειο σαν μια φτηνη και απλή λύση προτιμησα να το κανω. και γι'αυτο μου εκανε εντυπωση οταν πηρα τους φακελους σημερα. λεω τι σοι πνευματική κατοχύρωση είναι αυτη αν ο φακελος μπορεί να ανοιχτει ανα πάσα στιγμή. να ρωτησω κατι αν γνωρίζεις; ο συμβολαιογραφος θα σου πάρει γύρω στα 30-50 ευρω μόνο για ενα τραγουδι ή για οσα τραγουδια του πας εκεινη τη στιγμη;

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #42 στις: 20/06/12, 15:11 »
Για κάθε φάκελο που κλείνεις είναι 50.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως προτείνουν το ταχυδρομείο αφού δεν είναι λύση :P

Δε σε εξασφαλίζει πουθενά, είναι αστικός μύθος.

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #43 στις: 20/06/12, 15:19 »
τωρα η αληθεια ειναι οτι "ξενερωσα" λιγο γιατί προφανώς πρεπει καθε τραγουδι να το βαλεις σε ξεχωριστο φακελο! οπως και να εχει σ'ευχαριστω φιλε μου για την ενημερωση.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #44 στις: 20/06/12, 15:44 »
Δεν νομίζω να ισχύει. Τα βιβλία δεν τα κατοχυρώνεις σελίδα σελίδα.
Επίσης, σε έναν φάκελο μπορείς να έχεις στίχους αλλά και παρτιτούρα για το κομμάτι για κάθε όργανο.
Θα πατεντάρεις ξεχωριστά τις τρομπέτες, τα βιολιά και το ρεφραίν; :P

Νομίζω ότι μπορείς να τα κάνεις πακέτο αν και ειλικρινά δεν ξέρω κατι σίγουρο πάνω σ αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #45 στις: 20/06/12, 15:46 »
Μα γιατί τρελλένεσαι;
Βάλε σε ενα μεγάλο φάκελο οσα τραγούδια γουστάρεις και θα δώσεις 50 ευρώ.
Που ειναι το πρόβλημα;
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #46 στις: 21/06/12, 14:43 »
Μα γιατί τρελλένεσαι;
Βάλε σε ενα μεγάλο φάκελο οσα τραγούδια γουστάρεις και θα δώσεις 50 ευρώ.
Που ειναι το πρόβλημα;


Κολλάω στο οτι αν "κλαπει" ενα πό τα τραγουιδα του φακέλου και πρεπει ναανοιχτει ο φάκελος για αποδειξη κατοχύρωσης, τοτε στην ουσία πάει στράφι η κατοχυρωση στα αλλα τραγουδια εφοσον θα εχει ανοιξει ο φακελος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #47 στις: 21/06/12, 15:04 »
Σε καθε περιπτωση, ισχυουν αυτα:
1) Τα πνευματικα δικαιωματα προκυπτουν κατα τη δημιουργια του εργου, και ανηκουν στον δημιουργο.
2) Κάθε καταχώρηση, οπουδήποτε (στο kithara.gr, στο youtube, κλπ), είναι ένα συν στα αποδεικτικά στοιχεία για την κυριότητα του έργου.
3) Αν καποιος θελει να σε κλεψει, θα σε κλεψει, χωρις να σε ρωτησει αν εχεις "κατοχυρωσει" και πως/που.
4) Αρμοδια για την επιλυση διαφορών ειναι το δικαστηριο, το οποιο συνεκτιμά τα στοιχεία που παρουσιάζουν οι αντίδικοι.
5) Δεν συμφερει τον δημιουργο να εμπλακει σε δικαστικη διαμαχη σε περιπτωση κλοπης, γιατι το κοστος σε χρημα και χρονο ειναι τεραστιο, σε σχεση με αυτα που πιθανον να κερδηθούν (εκτος ισως αν ο κλεφτης κάνει τεραστια εμπορικη επιτυχια με το κλεμμενο εργο).

Κι τώρα θέτω έναν προβληματισμό:

Ενας καλοβουλος που θα ηθελε να μοιρασει/προωθησει το εργο, αποτρεπεται απο τις απαγορευσεις και πολυ σπανια θα ασχοληθει με το να προσπαθησει να επικοινωνησει με τον δημιουργο και να ζητησει την (έγγραφη) αδεια του για αναπαραγωγη του έργου. Αντι λοιπον να προσπαθουμε να απαγορευουμε, μήπως είναι καλυτερα να επιτρεπουμε; Μεγαλυτερη φημη (και πιθανοτατα λεφτα, λογω αυτης) θα εχουμε αν επιτρεπουμε στον κοσμο να αντιγράφει το εργο, διαδιδοντας το. Αν το εργο μας ειναι καλο, αποκτουμε καλο ονομα σε ευρυ κοινο, απο τον εναν στον αλλον. (και επισης ανεβαινουμε σε καταταξη στο google, αν το έργο είναι online). Και καπου/καποτε καποιος μπορει να ενδιαφερθει για το εργο μας και να μας πληρωσει για να το αξιοποιησει εμπορικα, ή να πληρωσει για να φτιαξουμε κατι αλλο, αφου θα εχει δει την καλη δουλεια που κανουμε.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #48 στις: 21/06/12, 19:41 »
Αντι λοιπον να προσπαθουμε να απαγορευουμε, μήπως είναι καλυτερα να επιτρεπουμε; Μεγαλυτερη φημη (και πιθανοτατα λεφτα, λογω αυτης) θα εχουμε αν επιτρεπουμε στον κοσμο να αντιγράφει το εργο, διαδιδοντας το. Αν το εργο μας ειναι καλο, αποκτουμε καλο ονομα σε ευρυ κοινο, απο τον εναν στον αλλον. (και επισης ανεβαινουμε σε καταταξη στο google, αν το έργο είναι online). Και καπου/καποτε καποιος μπορει να ενδιαφερθει για το εργο μας και να μας πληρωσει για να το αξιοποιησει εμπορικα, ή να πληρωσει για να φτιαξουμε κατι αλλο, αφου θα εχει δει την καλη δουλεια που κανουμε.

Μπράβο ρε Βασίλη... ακριβώς αυτήν την πεποίθηση έχω κι εγώ

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #49 στις: 22/06/12, 00:05 »
Μα την κατοχυρωση δεν την κανουμε για να εμποδισουμε να διαδωθει το εργο μας από καποιον αλλον αλλά για να εμποδισουμε καποιον να παρουσιάσει ως δικό του ενα δικό μας έργο. Αν καποιος αλλος χρησιμοποιουσε το εργο μας κα τονιζε οτι ανηκει σε εμας τότε δε θα υπήρχε κανενα προβλημα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 16:03
από kuiper
18 Απαντήσεις
8264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
0 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 22:25
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
7718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:56
από MiXoLydian
3 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
50124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
6 Απαντήσεις
10500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/14, 15:11
από yiannakis
4 Απαντήσεις
9289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 09:21
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
8606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/19, 23:54
από Βραζίλης