Αποστολέας Θέμα: Κατοχύρωση στίχων  (Αναγνώστηκε 120010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #50 στις: 22/06/12, 11:50 »
Τώρα να σε ρωτήσω κάτι; Εσύ έγραψες τραγούδι, έδωσες 50ρικο, στο 'κλεψαν, άνοιξες το φάκελο,
έκανες δικαστήριο και ξενέρωσες και με το νομικό σύστημα και όλα αυτά μέσα σε 10 μηνύματα.

Δες το πιο ήρεμα το πράγμα. Θες κατοχύρωση; Ανέβασε το στο youtube.
Υπάρχουν και online υπηρεσίες, ψάξτο λιγο.
Θες νομική σιγουριά;
50ρικο και στον συμβολαιογράφο.

Άμα στο κλέψουν θα τα πιάσει τα λεφτά του:
Θα είναι ένα απίστευτα εμπορικό κομμάτι και αυτός που θα το κλέψει θα βγάλει φράγκα και θα σου πληρώσει τα σπασμένα (Εκτός αν είναι ο Φοίβος, τότε την πάτησες)

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #51 στις: 03/08/12, 18:01 »
Καλησπερα σε ολους. κα κανω μια ερώτηση. για να ανεβασεις ένα δικό σου τραγουδι στο youtube και να εχεις ας πουμε μια τυπικη κατοχυρωση πρεπει στο upload να ενεργοποιησεις το creative commons- attribution ή δεν εχει σχεση αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #52 στις: 03/08/12, 20:51 »
Το Creative Commons είναι βασικά παραχώρηση κάποιων δικαιωμάτων στον χρήστη, δεν είναι δέσμευση δικαιωμάτων ούτε σχεδιάστηκε για να είναι μέθοδος κατοχύρωσης.
Όλα τα δικαιώματα του έργου σου, ανήκουν σε σένα. Με το CC επιλέγεις αν θέλεις να παραχωρήσεις δικαιώματα χρήσης, όπως π.χ. δικαίωμα αντιγραφής/διανομής (με αναφορά στον δημιουργό).
Βέβαια, με το που δηλώνεις το έργο σου στο CC επιλέγοντας μια άδεια, είναι και αυτό μια ηλεκτρονική καταγραφή του έργου υπό το όνομά σου, όπως είναι και το ανέβασμα στο kithara.gr, youtube, κλπ. Ένα ακόμη αποδεικτικό στοιχείο ενώπιον του αρμόδιου δικαστηρίου (που είναι και ο τελικός κριτής, αν φτάσεις μέχρι εκεί).

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #53 στις: 03/08/12, 21:34 »
ευχαριστω φίλε μου

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #54 στις: 02/09/12, 13:32 »
καλημερα σας. θα ήθελα να κανω ξανα μια ερώτηση και αν γνωριζει καποιος ας μου απαντήσει. ένα ειδος πνευμτικής κατοχυρωσης εινια και η δημοσιεση του εργου στο youtube ας πούμε. Αν δωσω ενα δικό μου τραγουδι να το τραγουδησει αλλος και στο βιντεο φαινεται μονο αυτος, αυτο αποτελει κατοχυρωση της συνθεσης μου. εννοιειται βεβαια πως στις πληροφοριες θα εχω γραψει το ονομα μου σαν συνθετη του εργου. πρεπει να φαινεται και ο δημιουργος στο βιντεο;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #55 στις: 02/09/12, 13:40 »
Η δημοσιευση στο youtube ή σε οποιοδηποτε μεσο που δεν εχει publishing τομεα, δεν νοειται πνευματικη κατοχυρωση! Ουτε η αποστολη με mail σε καποιον παραληπτη επισης!

Εαν δεν εχεις κατοχυρωσει με νομιμο τροπο ( δηλαδη αναγνωρισμενο απο το νομικο συστημα ) τη συνθεση σου και την ανεβασεις στο youtube, κινδυνευεις να την δεις να χρησιμοποιειται απο αλλον κι εσυ να μην εχεις κανενα δικαιωμα υπερασπισης της ( σε περιπτωση που αυτος προλαβε πριν απο εσενα να την κατοχυρωσει με νομιμο τροπο ).

Κανεις προεδρος δικαστηριου δεν προκειται να παρει στα σοβαρα την ημερομηνια που δημοσιευτηκε στο youtube, οταν ο ενας απο τους 2 σας θα εχει στα χερια του καποιο χαρτι συμβαιολογραφου ή καποιο αλλο αποδεικτικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/12, 13:42 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #56 στις: 02/09/12, 13:48 »
α μάλιστα τόσο καλά! απογοητευτικα τωρα. και τι μπορεις να κανεις αμα δεν εχεις λεφτα για να πας σε συμβολαιογραφο....; ??? ευχαριστω παντως.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #57 στις: 02/09/12, 13:53 »
Παρακολουθω αυτο το νημα συζητησεων απο τον Απριλιο σχεδον και μου κανει εντυπωση πως μετα απο οσα ειπαμε, ακομα ψαχνεις τον δωρεαν τροπο να κατοχυρωσεις πνευματικα τις συνθεσεις σου.

Λοιπον, για να γινει κατανοητο για αλλη μια φορα, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσεις κατι ωστε να εισαι καλυμμενος ΚΑΙ νομικα για την κατοχυρωση της πνευματικης σου ιδιοκτησιας! Ακομα και στο copyrightworlds ( http://www.copyrightsworld.com/ ) πρεπει να πληρωσεις ενα ποσο.

Τωρα, εαν επιμενεις καθε φορα να βρισκεις αιτιες για να μη βαλεις ΟΛΕΣ σου τις δημιουργιες σε ενα φακελο, να δωσεις maximum 50€ και να κοιμασαι ησυχος, καλως....

Προσωπικα, πες μου ποτε θα τα ανεβασεις στο youtube για να ξερω ποτε να τα κλεψω και να προλαβω να δωσω εγω τα 50€ στο συμβαιολογραφο...Τοσο απλα ειναι για να σε κλεψει καποιος και να "ψαχνεσαι" μετα με φακελους, επιστολες και youtube!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #58 στις: 02/09/12, 13:57 »
http://www.copyrightsworld.com/blog/index.php/2010/12/10/poor-mans-copyright-myth-busted/

Kι οριστε η αληθεια για τη συστημενη επιστολη και κατα ποσο μπορει να σταθει αξια σε ενα δικαστηριο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #59 στις: 02/09/12, 14:05 »
φιλε μου εχεις δικιο. απλώς εχω ακούσει τοοοοοοοοοοοοσες απόψεις που ειλικρινα δεν ξερω τι να πιστεψω και τι να κανω. και το ψαχνω οχι μονο από τον απρίλιο αλλά πολύ πιο πριν. μολις πριν λιγο διαβασα αλλου οτι ακόμα και ο συμβολαιογραφος δεν εινια η ενδεδειγμενη λύση. δεν ξερω τι να πιστεψω. αν ο συμβολαιογραφος μου πάρει γύρω στα 50 ευρώ για ολα μου τα τραγουδια τότε σαφως εινια μια οικονομικη λύση και μάλλον η νομιμη και η πιο σιγουρη. αλλά φοβαμαι μηπως ζηταει 50 ευρώ για καθε τραγουδι ή για καθε σφραγίδα που βαζει ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #60 στις: 02/09/12, 14:08 »

Βάλε σε ενα μεγάλο φάκελο οσα τραγούδια γουστάρεις και θα δώσεις 50 ευρώ.
Που ειναι το πρόβλημα;

Η απαντηση εχει δωθει! Θα βαλεις ολα τα κομματια που ενδιαφερεσαι μεσα σε ενα μεγαλο φακελο κι ετσι εισαι καλυμμενος! Εαν ποτε γινει κατι κακο και πας στα δικαστηρια, θα εχεις το φακελο και τη μαρτυρια του συμβολαιογραφου κι επισημα πλεον με δικαστικη αποφαση θα εισαι καλυμενος!


Δεν ξερω που διαβασες πως ο συμβολαιογραφος δεν ειναι σιγουρη λυση, ομως θα ηθελα κι εγω να διαβασω αυτη την απαντηση. Θα μου εφτιαχνε το απογευμα!


Εαν καποια στιγμη εκδοσεις και CD με τις κυκλοφοριες σου, τοτε εισαι ακομα περισσοτερο καλυμμενος γιατι εχεις τον μοναδικο κωδικο isrc που το δινει η εκαστοτε IFPI της χωρας που ανηκεις κι ετσι εισαι κατοχυρωμενος δια παντος! Εαν δεν εισαι εξοικειωμενος με αυτες τις εννοιες, google it!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/12, 14:10 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #61 στις: 02/09/12, 14:26 »
θα μου επιτρεψεις να σου κανω και μια τελευταια ερωτηση; συγχωρεσε με για την αφελια μου καταρχας αλλά ενταξει προσπαθω να βρω την πιο σωστή λύση. αν βαλω ολα μου τα τραγουδια σε εναν φακελο στον συμβολαιογραφο δεν θα μοιαζει  με την πνευματικη κατοχυσρωση μεσω ταχυχυδρομειου; δηλαδη δεν θα "καούν" τα υπόλοιπα τραγουδια αν ανοιχτει ο φακελος μονο και μονο για ενα τραγουδι; ή καμια σχέση;;;!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #62 στις: 02/09/12, 14:28 »
Απλη απαντηση: Καμια σχεση! Μιλαμε για εναν εκπροσωπο του νομικου συστηματος, ο οποιος σου δινει επισημο αριθμο καταθεσης, που παραμενει εις τον αιωνα τον απαντα μεσα στα χαρτια του κρατους.

Με λιγα λογια...μπορεις να ανοιξεις τον φακελο, οσες φορες θελεις!


Και μια επιπλεον συμβουλη: Αντι να ψαχνεις απαντηση σε forums, κλεισε ενα ραντεβου με Συμβολαιογραφο, ωστε να σου εξηγησει καλυτερα πως εχουν τα πραγματα. Το ραδιο αρβυλα δεν βοηθαει πουθενα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος neoskitharistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Κατοχύρωση στίχων
« Απάντηση #63 στις: 02/09/12, 14:39 »
φιλε μου σευχαριστω πολύ για τις απαντησεις και για το χρόνο σου  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 16:03
από kuiper
18 Απαντήσεις
8264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
0 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 22:25
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
7718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:56
από MiXoLydian
3 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
50124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
6 Απαντήσεις
10500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/14, 15:11
από yiannakis
4 Απαντήσεις
9289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 09:21
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
8606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/19, 23:54
από Βραζίλης