Αποστολέας Θέμα: SAS ARESOUN OI U2?  (Αναγνώστηκε 17758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #50 στις: 14/08/05, 11:38 »
polu kaloi.....o the edge me ton polu exupno tropo paiximatos tou (delays k.l.p) phge thn hlektrikh kithara ena bhma mprosta kai edeixe oti hlektrikh kithara den einai mono 4lepta solo kai paiximo alla karagkiozomalmsteen.

ΚΑΙ

Δεν είναι η μουσική που προτιμώ αφτή των U2. Από την άλλη κάποια κομμάτια είναι καταπληκτικά. Θεωρώ όμως ότι χωρίς τον Bono δεν θα έκαναν τόσο πολύ ντόρο. Ο τύπος είναι υπόδειγμα εκφραστικού τραγουδιστή ο οποίος έχει εξαιρετική χροιά και ξέρει πως να αξιοποιεί ΌΛΕΣ τις δυνατότητες της φωνής του.

Ακριβώς έτσι, Bono από τις καλύτερες φωνές όλων των εποχών , the edge από τις πιο έξυπνες κιθάρες όλων των εποχών και φυσικά μερικά τραγούδια τους είναι αριστουργήματα.

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Re:SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #51 στις: 14/08/05, 11:55 »
γενικα οχι....βρισκω ενα - δυο τραγουδια τους ψιλοσυμπαθητικα....
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Re:SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #52 στις: 14/08/05, 11:59 »
welcome George-jim morisson.To EXIT sou arese san ektelesh sto live?
]

Ετσι και ετσι. ατο προτιμω στουντιο εκτελεση. Αλλα το Bullet the blue sky ειναι ολα τα λεφτα. Καλυτερο σημειο ειναι για μενα οταν παιζουν το Sunday Bloody Sunday και το Pride κολλητα και γινεται χαμος. Και οταν παιζουν το MLK..

Πως μπορεις να συγκρινεις τους Oasis (που γαμανε για μενα, τουλαχιστον τα παλια τους....τα σπανε)και Red Hot Chilli Peppers με τους U2? Τελειως διαφορετικο στυλ
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #53 στις: 14/08/05, 12:12 »
Εννοώ από πλευρά προσωπικής μου αξιολόγησης, όχι μουσικά
Ξέρεις μπορεί για τους oasis να έχεις δίκιο, μάλλον είναι καλύτεροι αλλά είναι σπαστικοί οι τύποι
Να μου πεις από την άλλη ο Bono τι είναι? 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #54 στις: 14/08/05, 12:26 »
Εννοώ από πλευρά προσωπικής μου αξιολόγησης, όχι μουσικά
Ξέρεις μπορεί για τους oasis να έχεις δίκιο, μάλλον είναι καλύτεροι αλλά είναι σπαστικοί οι τύποι
Να μου πεις από την άλλη ο Bono τι είναι? 

Βασικα ναι ειναι λιγο σπαστικοι αλλα σαν μουσικη μου αρεσουν πολυ. Μοιαζουν πολυ με τους Beatles αλλα με παραμορφωση αν τους προσεξεις.
Δεν μπορω να τους συγκρινω ομως. Οι U2, τουλαχιστον σε περιοδο Joshua Tree ειναι ενα απο τα ποιο εκφραστικα συγκροτηματα ολων των εποχων. Και οι στιχοι ειναι τρομεροι.
Ο Bono ειναι λιγο, τωρα που καπως την εχει δει. Αλλα εχει φωναρα, παρα πολυ εκφραστικη φωνη.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #55 στις: 14/08/05, 18:44 »
Ναι συμφωνώ απλά για μένα οι U2 είναι υπερεκτιμημένοι
Είναι απλά πολύ καλοί δεν είναι κορυφαίοι όπως πχ οι REM Cure Radiohead
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #56 στις: 14/08/05, 22:25 »
καλοι ειναι, δν κοβω και φλεβα...
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος FoZzZ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #57 στις: 14/08/05, 22:40 »
εχουν ωραια κομματια, και ο μπονο απο οτι εχω ακουσει δινει πολλα λεφτα απο τα εσοδα του για φιλανθρωπικους σκοπους.και ειναι και φωναρα..

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #58 στις: 15/08/05, 01:52 »
Καλη Φαση οι U2. Λιγο αλλοπροσαλοι μερικες φορες.Αυτο το Vertigo τι το ηθελαν π.χ?
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #59 στις: 15/08/05, 23:04 »
Τους εκτιμω αλλα προσωπικα μου παιρνουν αδιαφοροι... Εκτιμω τη φιλανθρωπικη τους προσφορα κ ολα αυτα δεν ειναι δηθεν, τα εχω δει απο τη radiohead μερια των πραγματων κ μαζι εχουν κανει πολλα. Ο Edge εχει πρωτοτυπο παιξιμο αλλα γενικα δεν με εμπνεουν...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #60 στις: 16/08/05, 19:49 »
Καμια γνωμη για το Νeon Hearts;
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #61 στις: 29/08/05, 09:12 »
Κάποτε μου άρεσαν.
Μετά τον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας,τους σιχάθηκα.
Δηλώσεις τύπου "ο Κλίντον είναι ο πιο cool πρόεδρος" καθώς και συναυλίες υπέρ των Κοσοβάρων (Αλβανών) προσφύγων (ενάντια στους Σέρβους), με έκαναν να τους αμφισβητήσω.Μιλούσαν για ελευθερία των Αλβανών,όταν οι βόμβες έπεφταν βροχή στο Σεράγεβο.
Ποιος μπορεί να ξεχάσει τι είπε ο Bono στο MTV,μετά την δήλωση Ολτμπράιτ "άξιζε τον κόπο ο βομβαρδισμός των αμάχων" (!!!!!).
Τι είπε;
"Η κα Ολντμπράιτ είναι ερωτεύσιμη" (!!!!!!!)
ΕΛΕΟΣ!Χιλιάδες οι νεκροί άμαχοι στο Σεράγεβο και τολμάει να πετάει ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ!!!!ΑΙΣΧΟΣ!!!Και στο κάτω κάτω είσαι ΜΟΥΣΙΚΟΣ κε Bono!
Πόσους άραγε αδαείς "ψάρεψε" αυτή η δήλωση!
Οι πάλαι ποτέ "ανατρεπτικοί","φιλελέυθεροι" στίχοι,αντικαταστάθηκαν από μια αμερικάνικη,"politically correct" νοοτροπία.
Ντροπή τους,γιατί είναι και Ιρλανδοί...
Δεν γουστάρω λοιπόν,ένα γκρουπ που οι πράξεις του είναι τόσο αναιρετικές ως προς το έργο του...

 

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #62 στις: 29/08/05, 14:46 »
yo!!! παιδες, να κάνω μια πολύ απλή παρατήρηση? Είναι αδύνατο να λέμε ότι ο μπόνο καβάλησε το καλάμι. όταν κάποιος καβαλήσει το καλάμι, νιώθει σαν να είναι ο μπόνο. εδώ μιλάμε για τον πιο διάσημο εν ζωή frontman συγκροτήματος παγκόσμια,τον πιο ενεργό πολιτικά και φιλανθρωπικά καλιτέχνη, τον μόνο που δικαιούται να λέει ότι έχει πολιτική επιρροή. δεν γινεται να καβαλλήσεις κι άλλο το καλάμι από κει και πέρα. ότι και να κάνει, ο κόσμος το θεωρεί τέλειο. άρα αστε τα πικρόχολα σχόλια. όλοι θα ήθελαν να είναι μπόνο. ο ίδιος απλά το απολαμβάνει!!! όσο για τον edge, γυρέψτε το καλά το θέμα. θα δυσκολευτείτε να καταλάβετε την ευφυία του, αλλά, είναι ένας καταπληκτικός καλλιτέχνης.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #63 στις: 30/08/05, 16:18 »
yo!!! παιδες, να κάνω μια πολύ απλή παρατήρηση? Είναι αδύνατο να λέμε ότι ο μπόνο καβάλησε το καλάμι. όταν κάποιος καβαλήσει το καλάμι, νιώθει σαν να είναι ο μπόνο. εδώ μιλάμε για τον πιο διάσημο εν ζωή frontman συγκροτήματος παγκόσμια,τον πιο ενεργό πολιτικά και φιλανθρωπικά καλιτέχνη, τον μόνο που δικαιούται να λέει ότι έχει πολιτική επιρροή. δεν γινεται να καβαλλήσεις κι άλλο το καλάμι από κει και πέρα. ότι και να κάνει, ο κόσμος το θεωρεί τέλειο. άρα αστε τα πικρόχολα σχόλια. όλοι θα ήθελαν να είναι μπόνο. ο ίδιος απλά το απολαμβάνει!!! όσο για τον edge, γυρέψτε το καλά το θέμα. θα δυσκολευτείτε να καταλάβετε την ευφυία του, αλλά, είναι ένας καταπληκτικός καλλιτέχνης.

+1

Οι U2 μεχρι και το POP βγαλανε τρομερα LP με αποκορυφωμα το ACHTUNG BABY σιγουρα μεσα στα καλυτερα 50 ολων των εποχων.
Ο Edge ειναι απο τους κορυφαιους κιθαριστες , δεν ειναι αναγκη να σολαρει 4 λεπτα το κομματι , εχει βαλει τη σφραγιδα του στην παγκοσμια μουσικη σκηνη.
Ο Bono ειναι μεγαλη συζητηση τωρα.Ειναι παντως ο μονος που μπορει με δηλωσεις του να βγαλει προεδρο των ΗΠΑ (οπως το εκανε με τον Clinton)

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Απ: SAS ARESOUN OI U2?
« Απάντηση #64 στις: 30/08/05, 16:51 »
Για μένα αρκεί που βγάλαν τρεις συνεχόμενες δισκάρες The Unforgettable Fire ('84), The Joshua Tree ('87) και Achtung Baby ('91) και φυσικά την υπεραπίστευτη -κατά την ταπεινή μου γνώμη- κομματάρα "The ground beneath her feet"... Όπως είπαν πολλοί σε προηγούμενα posts o Edge πήγε την ηλεκτρική κιθάρα, με πολύ έξυπνο τρόπο, μπροστά... Για τον Bono τι να πω ? Έχει φωνή, αλλά αν δεν έπαιζε γκολφ με τον Bill Clinton θα τον συμπαθούσα περισσότερο.
Stay Hungry. Stay Foolish.