Αποστολέας Θέμα: ΠΥΞ ΛΑΞ  (Αναγνώστηκε 23044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #75 στις: 06/09/04, 15:54 »
Συγγνωμη αν καταλαβα λαθος αλλα εσυ ξεκινησες το θεμα με το να κανεις συκγριση των 'εντεχνων' μουσικων με τους metal μουσικους...

Απο κει και περα το μονο που ειχα να σχολιασω περι της δηλωσης σου ηταν οτι παρεθεσα στο προηγουμενο μου post. Προς θεου δεν θεωρω οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν φτασει τα ορια του οργανου τους, αν ειναι δυνατον!  :o

Απλα δεν ηθελα να βλεπω να γινονται ανουσιες συγκρισεις...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #76 στις: 06/09/04, 16:11 »
δεν μπορει(ο steve?)να παιξει σε μια συναυλια του αλκινοου γιατι δεν ξερει τετοιου ειδους μουσικη(μετρο,ρυθμος,κ.τ.λ)

 :-\ωχ ωχ ωχ...

με ολο το συμπαθειο jazzer...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #77 στις: 06/09/04, 17:50 »
Πάντως εγώ παιδιά προτιμώ Αλκίνοο από Maiden, Dream Theater και λοιπούς του συναφιού. Και νομίζω οτι οι μουσικοί του είναι καλύτεροι, σόρρυ ! :-\

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #78 στις: 06/09/04, 17:53 »
Πάντως εγώ παιδιά προτιμώ Αλκίνοο από Maiden, Dream Theater και λοιπούς του συναφιού. Και νομίζω οτι οι μουσικοί του είναι καλύτεροι, σόρρυ ! :-\

Me ολο το συμπαθειο ΜπλεΠαιδι...και εγω οταν ημουν μικρος νομιζα οτι ειμαι ο σουπερμαν...αλλα με τον καιρο καταλαβα οτι ειχα λαθος... :P :P :P   Ετσι και εσυ με τον καιρο θα καταλαβεις οτι η εντυπωση που εχεις τωρα ειναι απλα μια εντυπωση...

Αν και κραταω μια επιφυλαξη γιατι νομιζω οτι μας δουλευεις...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #79 στις: 06/09/04, 18:02 »
Ο καθενας παιδια εχει τις δικες του γνωσεις,εμπειριες και γνωμες.Ολες οι γνωμες ειναι ισαξιες,μπορουμε να τις υποστηριζουμε,να τις αιτιολογουμε χωρις ομως να προσβαλλουμε τον συνομιλητη μας,that's my opinion :)
Argo δεν εκανα συγκριση των metal μουσικων με της εντεχνης.Εκανα συγκριση καθαρα των νυν και πρωην μουσικων του ιωαννιδη με τους μουσικους της metal.
Εννοειται,ομως πως δεν ειναι οι καλυτεροι του κοσμου!!!!!!!!!!!Με τιποτα δεν εννοουσα κατι τετοιο αν αυτο καταλαβες!Απλα ειναι πολυ καλοι,μεχρι εκει ομως.Δεν συγκρινετε π.χ ο Λαντσιας(που κατα τα αλλα ειναι εξαιρετος πιανιστας)με την(αγαπημενη μου πιανιστα ever!)aziza mustafa zadeh ;)

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #80 στις: 06/09/04, 18:14 »
   Μπα όχι δε σας δουλεύω. Σαν μουσική μου αρέσει περισσότερο το στυλ του Αλκίνοου, είναι πιο πολύ μέσα στα ακούσματά μου και συνθετικά μου φαίνονται πολύ όμορφα τα τραγούδια του, πχ στον καθρέφτη κάνει μερικές πάρα μα πάρα πολύ ωραίες μετατροπίες. Όπως και οι στίχοι του με αφορούν πιο άμεσα και με αγγίζουν περισσότερο. Όλα αυτά υποειμενικά.
   Οι maiden δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω τί ακριβώς ιδιαίτερο έχουν (σόρρυ Dave, την άλλη φορά που θα σε δω μάλλον θα κρύβομαι ;) ) και ναι ... έχω ακούσει πολύ μεγάλο μέρος της δισκογραφίας τους. Απλώς μου φαίνεται οτι επαναλαμβάνονται συνεχώς, τόσο συνθετικά όσο δομικά και ενορχηστρωτικά ( έλεος με αυτή την ξυστή παραμόρφωση και τις δισολιές ρε παιδιά ! ). Τις σόλο καριέρες τους δεν τις έχω παρακολουθήσει και αν και έχω ακούσει διάφορα καλά πράγματα δεν μπορώ να εκφέρω πραγματικά γνώμη. Πάντως νομίζω οτι η σύγκριση Harris και Κιουρτσόγλου δεν είναι πολύ ευνοϊκή για τον Harris. Δεν ξέρω αν παίζει πιο γρήγορα ή τεχνικά αυτά που παίζει, πάντως δεν θα τον έβλεπα ποτέ να "στέκεται" επιτυχώς μέσα σε ένα σχήμα όπως οι Human Touch που ξεφεύγει από ριφάκια και aggresive feel.
   Dream Theater ... Φοβεροί μουσικοί, φοβερά κομμάτια, αλλά και πάλι με ξενερώνουν , νιώθω οτι παίζουν κάτι ψυχρό, κάτι που δε με αγγίζει και ίσως κάτι τελείως έξω από την προσωπική μου κουλτούρα. Δεν ξέρω πως θα μου φαίνονταν αν έπαιζαν κάτι διαφορετικό και πόσο καλοί θα ήταν και σε διαφορετικά στυλ, πάντως δεν το κάνουν και δεν μπορώ να αλλάξω γνώμη χωρίς να ακούσω κάτι άλλο ;)

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #81 στις: 07/09/04, 23:59 »

Ελπιζω να μην συμπεριλαμβανεις και τον θεο Kirk Hammet σε αυτη τη δηλωση.... ;D
Φυσικα οχι!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος angela41187

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #82 στις: 25/09/04, 17:06 »
δεν συμφωνω..οι πθξ-λαξ προσφεραν πολλα στην ελλ.ροκ σκηνη
 >:(

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #83 στις: 25/09/04, 19:41 »
δεν συμφωνω..οι πθξ-λαξ προσφεραν πολλα στην ελλ.ροκ σκηνη
 >:(
μα οι πυξ-λαξ δεν έπαιζαν ροκ μουσική!! Πώς πρόσφεραν στην ελληνική ροκ σκηνή;;;  :-\ :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #84 στις: 27/09/04, 13:45 »
Argo δεν εκανα συγκριση των metal μουσικων με της εντεχνης.Εκανα συγκριση καθαρα των νυν και πρωην μουσικων του ιωαννιδη με τους μουσικους της metal.
Εννοειται,ομως πως δεν ειναι οι καλυτεροι του κοσμου!!!!!!!!!!!Με τιποτα δεν εννοουσα κατι τετοιο αν αυτο καταλαβες!

Μαλλον δεν με καταλαβες εσυ, τελικα  :)

Οι μουσικοι που ανεφερα σε προηγουμενο μου ποστ δεν ειναι οι καλυτεροι του κοσμου (κυριως διοτι δεν υπαρχει κατι τετοιο) απλα ειναι οτι ειναι και οι Λαντσιας, Κιουρτσογλου και Καριπης... "Πληρωμενα πιστολια" στην μπαντα καποιου αλλου... Session μουσικοι, δηλαδη... Η διαφορα με τους Ελληνες που αναφερεις ειναι οτι παιζουν metal...

Απλα δεν γινεται συγκριση Harris - Κιουρτσογλου, διοτι ο πρωτος εχει δικια του μπαντα που παιζει δικα του κομματια και δευτερος παιζει μπασσο σε κομματια αλλων μουσουργων. Εξου και αμα κανεις συγκριση θα την κανεις σε ομοια πραγματα, οπως ακριβως εκανα...

 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #85 στις: 27/09/04, 15:35 »
Να σε διορθωσω λιγο εδω Arg0.
Ο Λαντσιας εχει προσωπικη δισκογραφικη συλλογη ( δυστυχως εχω μονο ενα δισκο του ), οπως επισης και ο Κιουρτσογλου εχει βαλει τη συνθετικη του βουλα σε πολλα κομματια των Trio. Το ιδιο ισχυει βεβαια και για τον Λιντς...Δεν ειναι "πιστολια" αλλων, αφου για να σταθει καποιος στην ελληνικη αγορα, πρεπει να εχει και δικη του δισκογραφια...Οποτε το θεωρω λιγο ατυχες το να μιλαμε για "δανεικους μουσικους" σε καποιους ανθρωπους που οι σπουδες τους ξεπερνουν τις σπουδες του μεσου Ευρωπαιου και Αμερικανου μουσικου
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #86 στις: 27/09/04, 15:59 »
Επειδη δεν επιθυμω να τo chat-ο-ποιησω το θεμα θα σημειωσω απλως οτι και οι μουσικοι που ανεφερα εχουν προσωπικη δισκογραφια και μαλιστα τα ηχητικα δειγματα που παραθεσα ειναι απο αυτην...

Παραμενουν session μουσικοι για να βγαζουν τα προς το ζην, οπως και οι δικοι μας...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος petrtaz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Re:ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #87 στις: 13/03/06, 21:15 »
Κατα την ταπεινη μου γνωμη οι πυξ ειναι κατι σαν καρκινος για το ελληνικο τραγουδι.... ανιατη ασθενεια...επισης θα ελεγα οτι ειναι χειροτεροι απο τον καρκινο γιατι μεταδιδονται... εχουμε τωρα ενα σωρο μπαντες κλωνους ,δημηουργηματα του μεγαλου αριστοτεχνη παραγωγου μανου, που θα συνεχιζουν το θεαρεστο εργο του(ς)  ες αει....ελεος... ενα εμβολιο και γρηγορα...

αρα και οι δισκοι του σιδηροπουλου που εγιναν με την βοηθεια του μανου ηταν καρκινος......
οι τοσοι ξενοι δισκοι και συλογες ξενων καλλιτεχνων που ηρθαν στην ελλαδα την δεκαετια του 80-90
και γραφουν πισω μανος ξυδους ηταν καρκινος.................
ενα σινγκλακι την δεκαετια του 80 με το κοματι sabrina που εγινε χρυσο σε ολη την ευρωπη ηταν καρκινος
η στιρηξη που εδωσε και δινει στα συγκροτιματακια ειναι καρκινος..........

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: ΠΥΞ ΛΑΞ
« Απάντηση #88 στις: 04/11/07, 15:54 »
πανε αυτοι κ ειναι κριμα..
anathema-amehtana