Αποστολέας Θέμα: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?  (Αναγνώστηκε 4282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lefos2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« στις: 25/09/12, 01:06 »
Γεια σας παιδιά,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί βρίσκομαι σε δίλημμα...!
έχω μια fender strato mexico (http://images.thomann.de/pics/prod/270932.jpg)
αλλά την έχω βαρεθεί (εμφανισιακά) και σκέφτομαι ή να της αλλάξω χρώμα ή να την δώσω και να πάρω μια καινούργια!

βασικά από μαύρη θα ήθελα να την κάνω natural με μαύρο pickard δηλ :
(http://www.dolphinmusic.co.uk/shop_image/product/18513-dolphin-vintage-fender-1979-stratocaster-in-factory-natural-with-black-s-plate-large.jpg)

το βάψιμο δεν το φοβάμαι γιατί έχω τον εξοπλισμό (τριβείο / μπιστόλι για την βαφή κτλ) αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι
αν όντως αξίζει να δώσω 3-4 κατοστάρικα σε μια κιθάρα των 600 ευρώ (για νέα ηλεκτρικά, μαγνήτη /-ες , ΙΣΩΣ μαύρα κλειδιά + μαύρη γέφυρα)
το σίγουρο είναι ότι το update θα ανεβάσει την απόδοση της κιθάρας αλλά από την άλλη σκέφτομαι να δώσω κάτι παραπάνω
και να πάρω αυτήν εδώ (και να γλιτώσω και τα μαστορέματα):

http://www.thomann.de/gr/fender_ja90_jim_adkins_na.htm

εσείς τι θα μου προτείνατε ?
(το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα / τι 400 τι 600 ...)

ευχαριστώ!


υγ. παίζω rock/blues

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #1 στις: 25/09/12, 02:13 »
Η ανανεωση του ενδιαφεροντος ειναι ενα βασικο κινητρο για να παιζουμε κιθαρα...εδω ομως εχουμε να κανουμε με υποκειμενικους παραγοντες και μονο εσυ μπορεις να δωσεις τις απαντησεις...οκ τη κιθαρα την εχεις βαρεθει αλλα σε βολευει το μανικι...αν ναι ισως αξιζει να τη βελτιωσεις στα σημεια και να συνεχισεις...αν κανεις ολα τα αλλα που σκεφτεσαι με τα βαψιματα,την παντρευεσαι και δε ξερω αν εισαι ετοιμος για δεσμευσεις...Απο την αλλη η τελε θα ειναι μια καινουρια κιθαρα που θα σου ανανεωσει το ενδιαφερον,αλλα την εχεις δοκιμασει?Αν δε σε βολεψει...απαντα σε μερικα τετοια ερωτημτα κ μετα βλεπεις...ας πουμε τι ενισχυτη εχεις?Μηπως πρεπει να ριξεις εκει λεφτα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #2 στις: 25/09/12, 08:38 »
Λίγο μπερδεμένο σε βρίσκω. Λες ότι έχεις βαρεθεί την κιθάρα σου και το εντοπίζεις στο θέμα της εμφάνισης. Δεν αναφέρεις τίποτα για ήχο, playability, λειτουργία των ηλεκτρικών κλπ, που ίσως είναι πιο σημαντικά. Αν ο ήχος και η αίσθηση της κιθάρα σε ικανοποιούν (παρά την όποια διάθεση για κάτι διαφορετικό), εγώ θα σού έλεγα να μην την πουλήσεις, αλλά ούτε και να κάνεις όλες αυτές τις μετατροπές που σκέφτεσαι. Αν θέλεις διαφορετικό ήχο, μια αλλαγή μαγνητών μπορεί να το πετύχει με πολύ μικρότερο κόστος. Μια τέτοια αλλαγή θα σού δώσει τον ήχο που ψάχνεις και θα αυξήσει τη μεταπωλητική του αξία της κιθάρας σου αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να την πουλήσεις, σε αντίθεση με άλλες πιο δραστικές επεμβάσεις οι οποίες μάλλον θα τη μειώσουν. Ή ακόμα καλύτερα, κοιτάς για έναν καλύτερο ενισχυτή όπως πρότεινε και ο noe13. Αν η αίσθηση της κιθάρας δεν σε ικανοποιεί, τότε ψάχνεις για μια εντελώς διαφορετική κιθάρα. Εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές, ειδικά από τη στιγμή που ο προϋπολογισμός σου είναι αρκετά ανοιχτός, αλλά ο μόνος τρόπος για να το διαπιστώσεις είναι να πας και να δοκιμάσεις πολλές διαφορετικές κιθάρες ώστε να βρεις τι σε ελκύει.

Εν κατακλείδι, εγώ θα προτιμούσα την αγορά μιας νέας κιθάρας, παρά τις μετατροπές της παλιάς. Και αν τελικά προχωρήσεις στο εγχειρημα που σκέφτεσαι και αφαιρέσεις το χρώμα, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το πολύ πιθανό ενδεχόμενο η φυσική εμφάνιση της κιθάρας σου να μην έχει καμία σχέση με την φωτογραφία που παρέθεσες.


ΥΓ: Είναι upgrade (αναβάθμιση) και όχι update (ανανέωση)...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/12, 09:02 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος lefos2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #3 στις: 25/09/12, 11:01 »
παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
η αλήθεια είναι ότι έχετε δίκιο, δεν ήμουν αρκετά λεπτομερείς και σας μπέρδεψα...!
βασικά τα τελευταία 12 χρόνια έχω αλλάξει 3 κιθάρες και όλες ήταν strato ασπρόμαυρες και rosewood ταστιέρα, γι αυτό θα ήθελα μια ανανέωση !
κατά τα άλλα, από playability είμαι ευχαριστημένος (την έχω συνηθίσει άλλωστε) και δεν σας κρύβω ότι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε live και demo ηχογραφήσεις(δηλ ο ήχος της με ικανοποιεί αλλά σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί)!απλά επειδή έχω ελεύθερο χρόνο τώρα κ έλεγα να βρω κάτι να μαστορεύω ...
δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να την παντρευτώ την κιθάρα αν και έχει μια συναισθηματική αξία επειδή έχουμε περάσει διάφορα! δεν αποκλείω και το γεγονός να πάρω την tele και να την κρατήσω για δεύτερη!

αυτό που λες noe13 είναι σημαντικό, ότι πρώτα πρέπει να την δοκιμάσω να δω αν μου κάνει αλλά δεν ξέρω (και δεν νομίζω) αν την έχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα...
ενισχυτή έχω έναν κουκουρούκου epiphone 15w , αλλά συνήθως παίζω χωρίς ή την συνδέω στο pc (σίγουρα χρειάζομαι ενισχυτή αλλά σε δεύτερη φάση...)

δεν ξέρω αν σας βοήθησα...

 

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #4 στις: 25/09/12, 12:01 »
 
Αυτό που σίγουρα θα εισπράξεις ασχολούμενος με την παλιά σου κιθάρα είναι η τεχνική γνωση και εξοικοίωση με το αντικείμενο που δύσκολα θα αποκτήσεις αλλιώς. 

Σε κιθάρα μου των 160 ευρώ εχω ρίξει τουλάχιστον αλλα 350, χώρια τις 10δες εργατοωρες, και δεν το εχω μετανιώσει καθόλου.  Ισα ισα, ζητώ πάντα ευκαιρία να αλλάξω ή να βελτιώσω κάτι.

Αυτά που έχεις μάθει ακούγοντας και διαβάζοντας για ηλεκτρονικά, συνδέσεις, setup, κλπ. δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα μάθεις πάνω στη διαλυμένη κιθάρα και στην προσπάθειά σου να την κάνεις καλύτερη.

Υπάρχει βέβαια και ο κίνδυνος να μη την κάνεις καλύτερη ποτέ ..... :)
 
 

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #5 στις: 25/09/12, 12:10 »
Μη το σκέφτεσαι καν να αγοράσεις άλλη. Πάρτην και άλλαξε της τα φώτα. Στο τέλος θα το χαρείς απίστευτα.
Εγώ μόλις τέλειωσα μια του πεταματού που είχα και τουλάχιστον εμφανισιακά είναι τέλεια (τώρα πάει για μαγνήτες).
Και με σαφώς μικρότερο κόστος από αυτό που λες. Αλήθεια γιατί 400ευρώ ενώ έχεις και τα εργαλεία?

Αποσυνδεδεμένος lefos2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #6 στις: 25/09/12, 12:47 »
Μη το σκέφτεσαι καν να αγοράσεις άλλη. Πάρτην και άλλαξε της τα φώτα. Στο τέλος θα το χαρείς απίστευτα.
Εγώ μόλις τέλειωσα μια του πεταματού που είχα και τουλάχιστον εμφανισιακά είναι τέλεια (τώρα πάει για μαγνήτες).
Και με σαφώς μικρότερο κόστος από αυτό που λες. Αλήθεια γιατί 400ευρώ ενώ έχεις και τα εργαλεία?

μαύρο jack plate 7 ευρώ
σετ μαύρα μέρη 20 ευρώ (καπάκια για μαγνήτες - ποντεσιόμετρα ,κουμπιά λεβιέ - επιλογέα, πίσω καπάκι κτλ)
μαύρο pickguard 26 ευρώ
μαύρα κλειδιά  SCHALLER M6 Mini BLACK 75 ευρώ
μαύρη γέφυρα (την οποία δεν βρίσκω αν έχετε κάτι να μου προτείνετε / όχι τύπου floyd rose) γύρω στα 80-100
μαγνήτες (ακόμα δεν έχω αποφασίσει) γύρω στα 150+

τοτ 378 +

update κλειδιά 64 ευρώ και τρέμολο ΕSP 93 (αυτά από το μαγαζί που πήρα την κιθάρα κ είναι εμπιστοσύνης)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/12, 13:13 από lefos2 »

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #7 στις: 05/10/12, 01:10 »
Μη το σκέφτεσαι καν να αγοράσεις άλλη. Πάρτην και άλλαξε της τα φώτα. Στο τέλος θα το χαρείς απίστευτα.
Εγώ μόλις τέλειωσα μια του πεταματού που είχα και τουλάχιστον εμφανισιακά είναι τέλεια (τώρα πάει για μαγνήτες).
Και με σαφώς μικρότερο κόστος από αυτό που λες. Αλήθεια γιατί 400ευρώ ενώ έχεις και τα εργαλεία?


μαύρο jack plate 7 ευρώ
σετ μαύρα μέρη 20 ευρώ (καπάκια για μαγνήτες - ποντεσιόμετρα ,κουμπιά λεβιέ - επιλογέα, πίσω καπάκι κτλ)
μαύρο pickguard 26 ευρώ
μαύρα κλειδιά  SCHALLER M6 Mini BLACK 75 ευρώ
μαύρη γέφυρα (την οποία δεν βρίσκω αν έχετε κάτι να μου προτείνετε / όχι τύπου floyd rose) γύρω στα 80-100
μαγνήτες (ακόμα δεν έχω αποφασίσει) γύρω στα 150+

τοτ 378 +

update κλειδιά 64 ευρώ και τρέμολο ΕSP 93 (αυτά από το μαγαζί που πήρα την κιθάρα κ είναι εμπιστοσύνης)



 Σου βγαίνουν πάρα πολλά χρήματα, όσο μια κιθάρα νέα! Αλλά να σου πω την αλήθεια, μετά από πολλά projects κι αναβαθμίσεις που έχω κάνει, δε χρειάζεται να δώσεις τόσα για να αναβαθμίσεις και να αλλάξεις χρωματικά την κιθάρα και τα μέρη της. Άσε που πολλά μέρη (τρεμολο, κλειδιά) είναι καλά στις mexico και μόνο οι μαγνήτες και το nut(σημαντικό) θέλουν συνήθως upgrade.
  Εγώ παίρνω πλέον από Αμερική (δεν έχεις τελωνεία για ένα τρέμολο και 2-3 μαγνήτες..., μόνο μεταφορικά) που έχουν καλά υλικά σε τσάμπα τιμές. Πάρε από εκεί τρέμολο, κλειδιά, μαγνήτες, πλαστικά μέρη και plates και θα σου έρθει πολύ χαμηλότερα. Πολλοί κιθαρίστες στην Ελλάδα ψωνίζουν απ το guitar fetish (ψάξε το φόρουμ) και μένουν ευχαριστημένοι:


http://www.guitarfetish.com/
http://www.eyguitarmusic.com/


Επίσης, δες και στο ebay γενικά για parts, κυκλοφορεί άριστο υλικό σε νορμάλ τιμές.




Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #8 στις: 05/10/12, 02:24 »
Πάντως αν το ζητημα είναι μόνο εμφανισιακό, με ένα καινούριο pickguard έχεις διαφορετική κιθαρα! Τα καλά των στρατ... :D

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: update κιθάρας ή αγορά νέας ...?
« Απάντηση #9 στις: 05/10/12, 09:56 »
Πάντως αν το ζητημα είναι μόνο εμφανισιακό, με ένα καινούριο pickguard έχεις διαφορετική κιθαρα! Τα καλά των στρατ... :D


Πράγματι! Μπορεί να αλλάξει εντελώς το look της κιθάρας! Και να μείνει το καλό hardware στη θέση του.
Πλέον υπάρχουν τόσες επιλογές pickguard κι οικονομικές που μπορείς να βρεις κάτι σούπερ custom να φορέσεις στη strat.
Eπίσης, μπαίνει κι εύκολα χωρίς κολλήσεις κλπ, απλά με κατσαβίδι και κλειδί.




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
8661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 21:37
από master of puppets
15 Απαντήσεις
5004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 09:04
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 15:41
από Rockdude
18 Απαντήσεις
5202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 21:04
από Theoharris
26 Απαντήσεις
7166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 22:27
από Cowboy_fromhell
18 Απαντήσεις
6835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
5 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 09:11
από JP.M
36 Απαντήσεις
12033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/15, 14:16
από civilbill
2 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z
2 Απαντήσεις
16376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 21:03
από Harpwood