Αποστολέας Θέμα: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?  (Αναγνώστηκε 10413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« στις: 09/02/16, 00:57 »
Συναγωνιστές την γνώμη σας θα ήθελα... Σήμερα μου συνέβη το εξής:
Μετά από αλλαγή χορδών (απο dunlop σε daddario, 10άρες και οι δύο) στη
Epiphone Les Paul Standard μου, προχώρησα στο καθιερωμένο set up...
Παρατηρώ ότι έχω λίγο μεγαλύτερο relief από πριν οπότε βάζω το allen να
σφίξω λίγο την βέργα. Περίπου ένα τέταρτο της στροφής δεξιόστροφα και η
ταστιέρα σχεδόν ''ήρθε''.
Παρατηρώ όμως ότι καθώς κάνω την στροφή, νοιώθω την βίδα πολύ χαλαρή
(υπάρχει πολύ λίγο αντίσταση) και καθώς τραβάω προς τα έξω κλειδί για να 
ξαναμετρήσω,βγαίνει μαζί του και το ''παξιμάδι-υποδοχή'' του trussrod...
όχι εντελώς όλο βέβαια γιατί κάπου σκάλωσε λόγω της κλίσης της τρύπας αλλά
τραβήχτηκε σίγουρα 1-2 εκατοστά...
Τι έγινε τώρα, είναι φυσιολογικό αυτό ή να το κρεμάσω στον τοίχο για διακοσμητικό το οργανάκι?

Να σημειώσω ότι
1. η  βίδα ήταν από πάντα χαλαρή και
2. ότι μετά το περιστατικό αυτό μέτρησα και είδα ότι χρειαζόμουν λίγο ακόμα relief,
οπότε έσπρωξα πάλι μέσα το ''παξιμάδι-υποδοχή'' και το ξαναέστριψα με το allen λίγο
ακόμα και το trussrod λειτουργούσε κανονικότατα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #1 στις: 09/02/16, 10:11 »
Αν παιζει κανονικα η κιθαρα τοτε παιζε μεχρι τον αιωνα τον απαντα.
Για βαλε ομως και καμια φωτο..τωρα το παξιμαδι τραβιετε καθολου εξω;
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 12:30 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #2 στις: 09/02/16, 10:13 »
το να νιώθεις σχεδόν μηδενική αντίσταση (ή ακόμα και το αντιθετο να χρειάζεσαι πολύ δύναμη) όταν γυρίζεις τη βέργα δεν είναι καλό...

γενικότερα και το 1/4 που το γυρίζεις τη φορά για μένα είναι πολύ... συνήθως πάω για μια πλευρά (1/6) την φορά, και σιγά...

απο κει και πέρα ίσως να έχει σπάσει, ισως να έχει τερματήσει... ειδικά αν έχεις το όργανο πολύ καιρό...

όπως και να έχει no worries η αντικατάσταση βεργας είναι δουλειά ρουτίνας και συνήθως πάνω απο 100€ δεν θα δώσεις (με 70€-80€ να είναι κάπου ο μέσος όρος).

και όπως είπε και ο saved μια εικόνα είναι σαν 1000 λέξεις...

και όχι να μην κρεμάσεις το όργανο για αυτό το λόγο.... (ειδικά αν είναι παλιο epiphonάκι)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 10:16 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #3 στις: 09/02/16, 10:56 »
Εγω διαφωνω με τον θειο.Αποκλιετε να τερματισε.Τα περιθορια του τρας ροντ για να τερματισει ειναι τοσα που δεν υπαρχει περιπτοση να φτασει ποτε εκει.Εκτος αν εχει κανει ζιμια στο ξυλο του μπρατσο και στην μεσα ακρη εχει ερθει το παξιμαδι της πιο μεσα(δυλαδη προς το μεσων της ταστιερας) και παλι δεν εχουν μεσα παξιμαδι ολα τα τρας ροντ.Τι λογιο εχει η κιθαρα σου;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #4 στις: 09/02/16, 12:14 »
Αν το truss rod είναι single action (μόνο "τραβάει") είναι πολύ πθιανόν να μπορεί να ξεβιδωθεί είτε το πάνω μέρος/παξιμάδι είτε και όλο το rod από το απέναντι μέρος/παξιμάδι. Ξαναμπαίνει και βιδώνει/λειτουργεί κανονικά.
Αν είναι double action (και "τραβάει" και "σπρώχνει") αυτό δεν είναι δυνατόν, διότι όλα τα μέρη είναι μέσα σε κλειστούς χώρους με περιορισμό διαδρομής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #5 στις: 09/02/16, 12:26 »
Βασικα στο διπλης ενεργειας(ας το παιξω μορφομενος λιγο :P) επι το πλιστων (90%) το πισο μερος ειναι κολημενο.Απλα εχω την εντιπωση πως στα μονα,η ρυθμιση γινετε με κατσαβιδι η κλειδι "πιπα" (κατι σε στιλ μπουζοκλειδο)αλλα παω πασο και γιαυτο ζητησα φωτο και ρωτησα αν τραβιετε εξω και τι τυπος τρας ροντ ειναι.Το θεμα ομως κατα την γνμη μου ειναι πως αν ρυθμιστικε και παιζει κομπλε η κιθαρα,τα αλλα ολα ειναι περιτα,εκτως εαν ενδιαφερετε κανεις εγκικλοπαιδικα
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 12:32 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #6 στις: 09/02/16, 12:40 »
Το θεμα ομως κατα την γνμη μου ειναι πως αν ρυθμιστικε και παιζει κομπλε η κιθαρα,τα αλλα ολα ειναι περιτα,εκτως εαν ενδιαφερετε κανεις εγκικλοπαιδικα

Κι αν αλλάξει ο φίλος μας χορδές σε 11άρες? Ή αν μετά από 3 - 4 χρόνια 'πάρει' λίγο το μπράτσο και πρέπει να έρθει στα ίσια του? Συμφωνώ για photo πάντως :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #7 στις: 09/02/16, 12:59 »
Δηλαδη ποσο μεγαλυτερο τενσιον εχουν οι 11αρες;
Επιδη το θεμα τον χορδων το εχω εξαντλισει,και το μπρατσο δεν παιρνει τοσο ευκολα,εγω θα ενοιωθα ασφαλης.Εμενα προσωπικα το μουφα 5χορδο 5 χρονια και δεν πηρε καθολου και εχει ζησει και τις περιπετιες του μαγκαηβερ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #8 στις: 09/02/16, 13:15 »
Saved, εξαρτάται ... Όντως το truss rod δεν είναι κάτι που ρυθμίζεται καθημερινά. Στην δικιά μου έχω επίσης να το ρυθμίσω κάτι χρόνια. Χρειάστηκε όμως δύο φορές απανωτές ειδικά τώρα που άλλαξα τάστα στην strat. Η τάση δεν θα είναι τεράστια στις 11άρες, πιθανότατα όμως θα χρειαστεί γιατί θα buzzάρει. Επίσης πάρτο κι ανάποδα. Μιας και είναι les paul, τί θα γίνει αν θέλει να ρίξει κούρδισμα και βάλει 12αρες?? Θα συμφωνήσω μαζί σου πως για την ώρα μπορεί να παίξει έτσι (αφού χωρίς αλλαγές μόνο σε αρκετά χρόνια μπορεί να χρειαστεί κάποια ρύθμιση, αν δεν την αφήσει στο μπαλκόνι σε κανά βουνό :P ), καλό θα είναι όμως κάποια στιγμή να δει τί συμβαίνει...

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #9 στις: 09/02/16, 13:47 »
Φιλε Mistral,καταρχην σε βεβαιωνω οτι δεν παρεξιγω/στραβωνω με κανεναν και δεν θελω να νοιωσεις οτι σου παω κοντρα η το παιζω τουπε/ξερολας κτλ.
Απολαμβανω αυτο το φορουμ,και εχω αποκτησει παρα πολλες γνωσεις εδω μεσα.Κανονικα,αν αλλαξουμε χορδες διαφορετικης διαμετρου,σηκονουμε τα βαγωνακια της γεφυρας,και αλλαζουμε nut.Γιατι το αλλαζουμε?γιατι αν σκεφτουμε οτι το nut αγκαλιαζει την χορδη μεχρι την μεση της,αρα στην πιο χοντρη θελουμε ιδια αποσταση χορδη-ταστιερα για να μην μπαζαρει,αρα η κενουρια διαφορα θα μας βγει στο να απεχει το πανω(εξω) μερος της χορδης παραπανο απο την προηγουμενη αρα το nut ειναι χαμηλο.Τωρα αν μηλαμε για διαφορες 10τα του χιλιοστου..ουτε η χορδη δεν καταλαβαινει οτι δεν ειναι ως την μεση της το nut.Οποτε το να ανοιξουμε τα αυλακια του nut αριστερα-δεξια επιβαλετε,ομως αν ανοιξουμε και προς το βαθος τοτε καναμε πατατα.Χαμηλοσαμε το action της ανοιχτης χορδης.Αν βαλουμε πιο χοντρες χορδες και χαμηλοσουμε το κουρδισμα,παλι το τενσιον μενει ιδιο.Γενικα οι μεταβολες gauge-tension-tuning αλοιλοεξαρτοντε και αν αλλαξεις την μια επιρεαζοντε και οι αλλες,αναλογα η αντιστροφος αναλογα,οποτε παντα πανω κατω στα ιδια πλεσια ειναι η κατασταση.
Εγω πιστευω οτι ο φιλος μας επεσε στο "νεκρο" ενδιαμεσο σημειο οπου το τρας ροντ ειναι ευθιο,αρα το κλειδι γυρναει πιο ευκολα μεχρι να βρει κοντρα και γιαυτο τραβιχτικε λιγο εξω(ηταν ισιο,οπως και η τρυπα που ειναι μεσα).Αν μας ελεγε στην 2η σημιωση προς τα ποια μερια το γυρισε θα βοηθουσε.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #10 στις: 09/02/16, 14:13 »
Φιλε Mistral,καταρχην σε βεβαιωνω οτι δεν παρεξιγω/στραβωνω με κανεναν και δεν θελω να νοιωσεις οτι σου παω κοντρα η το παιζω τουπε/ξερολας κτλ.
Απολαμβανω αυτο το φορουμ,και εχω αποκτησει παρα πολλες γνωσεις εδω μεσα.
Αλοίμονο ντε! Συζήτηση κάνουμε κι αποτελεί ευκαιρία ν' ανταλλάξουμε απόψεις :)
Οπότε για να το συνοψίσουμε, ουσιαστικά λες πως αν αλλάξουμε κούρδισμα, βάλουμε μεγαλύτερου πάχους χορδές (ή έστω σε std tuning αλλάξουμε gauge) το truss rod δεν θα χρειαστεί ρύθμιση, αλλά θα το φέρεις στα ίσα του με αλλαγή nut και σήκωμα στα βαγωνάκια της γέφυρας?? Δεν θ'αντιπαρατεθώ, αλλά ειδικότερα σε αλλαγή tuning και άλλου μεγέθους χορδές, είναι σχεδόν δεδομένο πως το truss rod θέλει ρύθμιση, απ'όσο τουλάχιστον έχω δει στα δικά μου όργανα (ηλεκτρικά και ακουστικά) και προφανώς έχω διαβάσει. 

Εγω πιστευω οτι ο φιλος μας επεσε στο "νεκρο" ενδιαμεσο σημειο οπου το τρας ροντ ειναι ευθιο,αρα το κλειδι γυρναει πιο ευκολα μεχρι να βρει κοντρα και γιαυτο τραβιχτικε λιγο εξω(ηταν ισιο,οπως και η τρυπα που ειναι μεσα).Αν μας ελεγε στην 2η σημιωση προς τα ποια μερια το γυρισε θα βοηθουσε.
 
Επ' αυτού δεν έχω άποψη, θα βοηθούσε όμως σίγουρα μία φωτογραφία όπως έχεις προαναφέρει και πολύ απλά αν μετρούσε (με τον κανόνα του χεριού) το relief.

Φιλικά :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #11 στις: 09/02/16, 14:46 »
Ειλικρινά τώρα απο 10άρες σε 10άρες και πειράζετε το truss road? Τόσο εύκολα βάζετε χέρι στο μπράτσο? (ειλικρινης απορία)
Και δεν το λέω ειρωνικά. Το ίδιο το όργανο είναι ζωντανό και αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες, κρύο ζέστη.
Αλλιώς είναι το μπράτσο μου το καλοκαίρι αλλιώς τον χειμώνα. Μιλάμε για μικρή αλλαγή βέβαια, αλλα το αφήνω ώς έχει, συνήθεια είναι.
Πόσο αλφάδι το θέλετε ώστε να το πειράζετε στο παραμικρό?
Θεωρώ ότι ακόμα και έτσι, αντε και πείραξες την βέργα. Δεν περίμενες τουλάχιστον καμμιά μέρα μήπως έρθει μόνη της? Δεν τα λέω με κακή πρόθεση, αλλα και το όργανο την «ακούει» κάποια στιγμή, λογικό είναι... Χωρίς να σημαίνει ότι το χάλασες...
Εκτός και άν έχεις πέσει στην περίπτωση του φτηνιάρικου μπράτσου, όπου εκεί σηκώνεις τα χέρια ψηλά...

Εγώ πάντως έχω να πειράξω χρόνια την βέργα. Και έχει φάει ταλαιπωρία μπόλικη....
Μάλλον δεν είμαι τόσο της λεπτομέρειας, τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #12 στις: 09/02/16, 14:47 »
Αν το truss rod είναι single action (μόνο "τραβάει") είναι πολύ πθιανόν να μπορεί να ξεβιδωθεί είτε το πάνω μέρος/παξιμάδι είτε και όλο το rod από το απέναντι μέρος/παξιμάδι. Ξαναμπαίνει και βιδώνει/λειτουργεί κανονικά.
Αν είναι double action (και "τραβάει" και "σπρώχνει") αυτό δεν είναι δυνατόν, διότι όλα τα μέρη είναι μέσα σε κλειστούς χώρους με περιορισμό διαδρομής.

Νομίζω οτι σε ενα double που έχω, ούτε τραβάει ούτε σπρώχνει, απλά καμπυλώνει στην μια ή στην άλλη κατεύθυνση. Είναι ανεξάρτητο/αυτόνομο εξάρτημα, δεν έχει nut στο headstock, έχει δικό του nut. Δηλαδή μπαίνει και βγαίνει απο την κοιλότητά του/neck χωρίς πρόβλημα. Ίσως λέμε το ίδιο πράγμα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 09/02/16, 16:13
Ειλικρινά τώρα απο 10άρες σε 10άρες και πειράζετε το truss road? Τόσο εύκολα βάζετε χέρι στο μπράτσο? (ειλικρινης απορία)
Και δεν το λέω ειρωνικά. Το ίδιο το όργανο είναι ζωντανό και αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες, κρύο ζέστη.
Αλλιώς είναι το μπράτσο μου το καλοκαίρι αλλιώς τον χειμώνα. Μιλάμε για μικρή αλλαγή βέβαια, αλλα το αφήνω ώς έχει, συνήθεια είναι.
Πόσο αλφάδι το θέλετε ώστε να το πειράζετε στο παραμικρό?
Θεωρώ ότι ακόμα και έτσι, αντε και πείραξες την βέργα. Δεν περίμενες τουλάχιστον καμμιά μέρα μήπως έρθει μόνη της? Δεν τα λέω με κακή πρόθεση, αλλα και το όργανο την «ακούει» κάποια στιγμή, λογικό είναι... Χωρίς να σημαίνει ότι το χάλασες...
Εκτός και άν έχεις πέσει στην περίπτωση του φτηνιάρικου μπράτσου, όπου εκεί σηκώνεις τα χέρια ψηλά...

Εγώ πάντως έχω να πειράξω χρόνια την βέργα. Και έχει φάει ταλαιπωρία μπόλικη....
Μάλλον δεν είμαι τόσο της λεπτομέρειας, τι να πω...

Στι κιθάρες μου η απόκριση είναι στιγμιαία. Ισως αργεί σε ξύλα ξεραμένα απο κιθάρες του 60-80? ίσως. Στις καινούργιες κιθάρες δεν μου έχει συμβεί αυτό. Οσον αφορά το πέιραγμα, αν κάποιος θέλει να έχει το σεταπ του στο χιλιοστό, τότε πρεπει και να μπορεί να το πειράζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 16:13 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #13 στις: 09/02/16, 14:57 »

Στι κιθάρες μου η απόκριση είναι στιγμιαία. Ισως αργεί σε ξύλα ξεραμένα απο κιθάρες του 60-80? ίσως. Στις καινούργιες κιθάρες δεν μου έχει συμβεί αυτό. Οσον αφορά το πέιραγμα, αν κάποιος θέλει να έχει το σεταπ του στο χιλιοστό, τότε πρεπει και να μπορεί να το πειράζει.


Δεν μιλάω να πειράξεις την βέργα. Εννοείται ότι όταν την πειράζεις, έχεις στιγμιαία απόκριση. Βίδα είναι.
Αν βγάλεις τις χορδές και αφήσεις την κιθάρα μια μέρα χωρίς χορδές και την επομένη βάλεις τις ίδιες χορδές, θα δεις διαφορά στο μπράτσο. Αυτό είναι και το φυσιολογικό. Αν την αφήσεις λίγες ώρες όμως ήσυχη θα επανέρθει μόνη της. Παράδειγμα ανέφερα....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #14 στις: 09/02/16, 15:06 »
Συναγωνιστές την γνώμη σας θα ήθελα... Σήμερα μου συνέβη το εξής:
Μετά από αλλαγή χορδών (απο dunlop σε daddario, 10άρες και οι δύο) στη
Epiphone Les Paul Standard μου, προχώρησα στο καθιερωμένο set up...
Παρατηρώ ότι έχω λίγο μεγαλύτερο relief από πριν οπότε βάζω το allen να
σφίξω λίγο την βέργα. Περίπου ένα τέταρτο της στροφής δεξιόστροφα και η
ταστιέρα σχεδόν ''ήρθε''.
Παρατηρώ όμως ότι καθώς κάνω την στροφή, νοιώθω την βίδα πολύ χαλαρή
(υπάρχει πολύ λίγο αντίσταση) και καθώς τραβάω προς τα έξω κλειδί για να 
ξαναμετρήσω,βγαίνει μαζί του και το ''παξιμάδι-υποδοχή'' του trussrod...
όχι εντελώς όλο βέβαια γιατί κάπου σκάλωσε λόγω της κλίσης της τρύπας αλλά
τραβήχτηκε σίγουρα 1-2 εκατοστά...
Τι έγινε τώρα, είναι φυσιολογικό αυτό ή να το κρεμάσω στον τοίχο για διακοσμητικό το οργανάκι?

Να σημειώσω ότι
1. η  βίδα ήταν από πάντα χαλαρή και
2. ότι μετά το περιστατικό αυτό μέτρησα και είδα ότι χρειαζόμουν λίγο ακόμα relief,
οπότε έσπρωξα πάλι μέσα το ''παξιμάδι-υποδοχή'' και το ξαναέστριψα με το allen λίγο
ακόμα και το trussrod λειτουργούσε κανονικότατα!

βγαλε χορδές, και ξεβίδωσε (αν μπορείς) το truss rod, ώστε το μπράτσο να είναι ευθεία. Προσπάθησε να το γραπώσεις καπως με το άλεν και να το βγάλεις έξω. Σύμφωνα με το design της Epiphone/Gibson δεν θα έπρεπε αυτο να συμβαίνει, πέρα απο την κλίση της τρύπας. Αν συμβεί αυτό τότε ουσιαστικά δεν έχεις truss rod, θέλει βίδωμα στο άλλο άκρο όπως λέει ο Αδριανός, αν και προσωπικά ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Αλλά και πάλι αυτό θα συνέβαινε στο ξεβιδωμα όχι στο βίδωμα και τράβηγμα που συνέβη σε σένα.
Άλλη θεωρία να έχεις φάει τις σπείρες, ή να ήταν έτσι ύστερα απο επίσκεψη σε μάστορα ή και το εργοστάσιο. Εσύ το έχεις ζορίσει ποτέ? Πως το αισθάνεσαι?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 09/02/16, 16:13
Εγω πιστευω οτι ο φιλος μας επεσε στο "νεκρο" ενδιαμεσο σημειο οπου το τρας ροντ ειναι ευθιο,αρα το κλειδι γυρναει πιο ευκολα μεχρι να βρει κοντρα και γιαυτο τραβιχτικε λιγο εξω(ηταν ισιο,οπως και η τρυπα που ειναι μεσα).Αν μας ελεγε στην 2η σημιωση προς τα ποια μερια το γυρισε θα βοηθουσε.

καλή σκέψη...  στο βίδωμα είπε οτι το τράβηξε έξω ....για να δούμε τι θα μας πεί ο φίλος.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 16:13 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #15 στις: 09/02/16, 18:55 »
Το τρας ροντ εχει σπιρομα.Αρα η ακτινικη δυναμη μετατρεπετε σε αξονικη.Αρα φρασεις τυπου τραβαει φερνει κτλ κολανε.Το θεμα ειναι ομως πως το διπλο(οπως λεει και το ονομα του)μπορει να κανει 2 δουλιες.Τοξο προς τα πανω αλλα και προς τα κατω.Και παντα αποτελιτε απο 2 παραληλες βεργες.
Οταν παω σπιτι θα κανω ενα know how ετσι για να νοιωσω οτι προσφερω και εγω σε κατι ;D
Αν τα πασα ηταν κλοτσιμενα,τοτε θα επρεπε ο φιλος μας να νοιωθει αυτο το κλακ καθε 360° και μετα το κλακ να πηγενει χαλαρα με αφξανομενη κοντρα σταδιακα μεχρι το επομενο.Επηδει ομως το ροντ βρισκετε σε καναλι,πιο πιθανο φανταζει το να κοπει η να χαλασει το ξυλο εκει που ειναι οι κοντρες και να γυρναει μετα "τρελα"
Εγω επιμενω πως επεσε ξαφνικα στην χρυση τομη οπου το ροντ ειναι νεκρο και η δυναμη απο τις χορδες ισοροπει με την αντοχη του μπρατσου.Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν και οργανα χορις τρας ροντ,γιατι το μπρατσο εχει και αυτο την αντοχη του οποτε δεν ειναι κατι σουπερ ουαου (οπως φανταζομουν και εγω μεχρι πριν λιγες μερες)
Επισεις να υπενθημησω οτι καποια πραγματα ειναι σαν την μυτη μας.Αν τα σκαλιζουμε συνεχια,αδεξια και με το παραμικρο,τοτε θα ανοιξουμε πληγες  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 18:57 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #16 στις: 09/02/16, 20:44 »
Λοιπόν, καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις κ ζητώ προκαταβολικά
συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα....
Έχουμε και λέμε:
Η κιθάρα είναι μοντέλο του 2012 (απ' το serial number) αγορασμένη
από εμένα το 2014... Σε μάστορα δεν έχει πάει ποτέ, εκτός από τότε που
την αγόρασα όπου ζήτησα set up/χαμήλωμα χορδών πριν την πάρω...δεν
γνωρίζω όμως ο μάστορας τι ακριβώς πείραξε...
Σε γενικές γραμμές έχω παρατηρήσει ότι τέλη φθινοπώρου και αρχές
άνοιξης το μπράτσο αντιδρά απο την αλλαγή του καιρού (με αρκετό
buzzάρισμα) οπότε τότε μόνο πειράζω την βέργα...     
Φέτος δεν ασχολήθηκα οπότε τώρα με την αλλαγή χορδών έκανα ένα
γενικό setup και καθαρισμό...
Όσες φορές ρύθμισα τη βέργα είχα πάντα μια αίσθηση ότι είναι χαλαρή
(σε αντίθεση με μια squier του 1990 που έχω... δεν έχω άλλη εμπειρία) και ποτέ
δεν κατέβαλα ιδιαίτερη προσπάθεια για γυρίσω την βίδα, είτε αριστερόστροφα
είτε δεξιόστροφα...σαν να βίδωνα με το χέρι μία γρασαρισμένη βίδα με το
παξιμάδι της ένα πράγμα.
Το σκηνικό έχει ως εξής:
Κυριακή απόγευμα άλλαξα τις χορδές... Ήταν η πρώτη φορά που έβγαλα
τέσσερεις χορδές ταυτόχρονα για να έχω χώρο να καθαρίσω τη ταστιέρα...
Μέχρι τώρα τις άλλαζα μία-μία, οπότε θεώρησα λογικό το μπράτσο να την
''ακούσει'' οπότε το σετάρισμα αναβλήθηκε για τη επόμενη...
Χτες το απόγευμα ξεκινώντας τη διαδικασία από τη βέργα  παρατηρώ ότι έχω
μεγαλύτερη καμπύλη από πριν(7-8 τάστο), καθόλου buzzάρισμα (σε σχέση με το σύνηθες)
και μια αίσθηση στα δάχτυλα σαν ψηλό action...οπότε λέω ας την ισιώσω λίγο...
βάζω το allen στο ''παξιμάδι-υποδοχή'' και γυρνάω περίπου ένα τέταρτο της στροφής
δεξιόστροφα (clockwise).
Μόλις πάω να βγάλω το κλειδί, σκαλώνει,  και τραβώντας το προσεκτικά προς τα έξω
βγήκε μαζί του και το ''παξιμάδι-υποδοχή'' περίπου 1-2cm όπου και μάγκωσε στην
καμπύλη που έχει η τρύπα κάτω από το trussrod cover... (κάπου εδώ μου κόβονται τα
 πόδια....) Με προσεκτικές κινήσεις ξεσκάλωσα το κλειδί και έσπρωξα στη θέση του
 το ''παξιμάδι-υποδοχή''... Τσεκάρω relief και  buzzάρισμα και βλέπω ότι με παίρνει
για λίγο ακόμα... επαναλαμβάνω την διαδικασία με μια πολύ μικρή κίνηση δεξιόστροφα
και το  trussrod  συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά...(μικρότερη καμπύλη στο 7-8 τάστο
 και τσεκάροντας με το κουρδιστήρι ήμουν στις ανοικτές χορδές ελαφρώς sharp σε σχέση
με πριν)...
Αυτή τη στιγμή έχω μία πολύ μικρή καμπύλη στο 7ο τάστο (περίπου πάχος οσο
2-3 φύλλα χαρτί). Παραδόξως το χτεσινό setup είναι το καλύτερο που έχω πετύχει
σε αυτή τη κιθάρα (λίγο relief-ελάχιστο buzzάρισμα και τέλειο intonation). Μάλλον
έπρεπε κάπως να ισορροπήσει το κάρμα...δε ξέρω.
Παραθέτω φωτο  σε ποια θέση είναι το ''παξιμάδι-υποδοχή'' τώρα (η κανονική του θέση δηλαδή)...
προσπάθησα πριν λίγο να το τραβήξω πάλι προς τα έξω αλλά δεν σκαλώνει πλέον το allen.
Φαντάζομαι ότι εάν αρχίσω να γυρνάω τη βίδα θα σκαλώσει πάλι...συγχωρήστε με όμως καλύτερα
να μην αναπαράξω πάλι αυτή την ''αστοχία'' για να μην χαλάσω τις ρυθμίσεις μου
και να μη κάνω περαιτέρω ζημιά... Φανταστείτε την μεταλλική υποδοχή 1-2 πόντους
προς τα έξω προς τη μεριά του headstock...
Δεν γνωρίζω εάν το συγκεκριμένο truss rod είναι single action ή dual action...
Ελπίζω να σας κάλυψα όλους....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #17 στις: 09/02/16, 21:07 »
Πρεπει να είναι dual action. Οπότε είναι λογικό να τραβιέται έξω. Τουλάχιστον εδώ : http://forum.gibson.com/index.php?/topic/86224-newer-epiphone-dual-action-truss-rod-examination/ έτσι υποστηρίζουν. Γενικά στα Ασιατικά όργανα συνηθίζεται, και σίγουρα το dual action δίνει περισσότερη ελευθερία, μπορείς να βάλεις από 8άρες και να έχεις relief μέχρι 13άρες και να είναι εντελώς ευθεία.
Αν είναι έτσι, τότε δεν έχεις πρόβλημα. + το γεγονός οτι διόρθωσες το relief, που σημαίνει οτι δουλεύει σωστά.

Μπορείς να τραβήξεις και μια φωτο με το truss rod τραβηγμένο έξω 1-2 εκατοστά, ίσως δείξει απο την κεφαλή του αν είναι dual action, ίσως όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 21:17 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #18 στις: 09/02/16, 21:10 »
Υποθετω ειναι μονο,αλουμινιου.Οπως και να εχει η κατασταση,αφου ολα ειναι κομπλε,τοτε εισαι παουερ.Δεν χρειαζετε και πολυ ψαχτιρι..οταν κατι λειτουργει σωστα δεν το πασπατευουμε.. ;D
Αλλα μολις βλεπω ο Αχιλεας βρηκε αλλα στοιχια οποτε παω πασο αφου εψαξε ενω εγω οχι.
Το τραβιγμα εξω υποθετω ειναι καλο γοα αν χρειαστει αλλαγη.Ευχομαι ομως να μην χρειαστει ποτε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #19 στις: 09/02/16, 21:38 »
 Λοιπόν, συγκρίνοντας τις φώτο απο το forum της gibson μάλλον έχω πάθει ακριβώς
το ίδιο... απ' ότι φαίνεται το truss rod που έχει η epi μου είναι dual action και ίσως απλά να έχει σπάσει το
 ''καπάκι'' και οχι το ίδιο το  truss rod. Αν και αναφέρει οτι ''A tubular steel shell/cover is added over the
 nut (and secured to the TR assembly flat bar) to create a push-pull action truss rod''
 Έτσι εξηγείται το γεγονός οτι  συνεχίζει να λειτουργεί το σύστημα... Φίλε panixgr σε ευχαριστώ πολύ για το link....
Eάν δείς προσεχτικά τις φωτογραφίες που έβαλα πρίν, η δικιά μου μοιάζει με την dual action στη δεύτερη φωτογραφία απο το link σου...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 21:46 από nick_evia »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #20 στις: 09/02/16, 22:30 »
Θα σου έλεγα προσπάθησε να δημιουργήσεις relief, και μετά back bow, μετά ξανα γύρνα το στην ευθεία. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο άνθρωπος που λεει : "A tubular steel shell/cover is added over the nut (and secured to the TR assembly flat bar) to create a push-pull action truss rod." Το cover δεν έχει καμία σημασία στην αρχή λειτουργίας του dual action truss rod :

το πάνω rod είναι κινούμενιο, βιδώνει, ξεβιδώνει στις σπείρες του αριστερού brass block. Το κάτω rod παραμένει σταθερό. Ετσι δημιουργείται το τόξο με κοίλα είτε πάνω είτε κάτω.
Η μόνη χρήση του cover θα ήταν ώστε να δημιουργήσει μια κυλινδρο-κεφαλή μέσα στην οποία το truss rod μπορεί να κινείται, να λιπαίνεται, και να μην επηρεάζεται απο το ξύλο, πολυτέλεια δηλαδή.
Σε αντίθεση με αυτό το κλασικό (vintage-correct) one-way truss rod, μοιάζει κάπως έτσι :
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/16, 22:36 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #21 στις: 09/02/16, 22:45 »
Μαλλον αυτο http://ecx.images-amazon.com/images/I/41JDveCt23L._SX300_.jpg περιγραφει ο ποιητης
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #22 στις: 10/02/16, 00:07 »
Λοιπόν... αυτή τη στιγμή η βέργα είναι εντελώς ελεύθερη μέσα στο μπράτσο.
Κρατιέται στην θέση της μόνο από την κοιλότητα κάτω από το trussrod cover.
Έκανα το εξής: έπιασα την κιθάρα κ την κράτησα κάθετα δηλ το σώμα προς το
ταβάνι κ το headstock στο πάτωμα και η βέργα ''κύλησε'' ελεύθερα προς τα κάτω.
Περιστρέφοντας την 180 μοίρες (σώμα προς το πάτωμα κ το headstock στο ταβάνι)
ακούστηκε ένα γκουπ προς το μέρος του neck μαγνήτη κ η βέργα επέστρεψε στην
θέση της.
Επίσης έχω την αίσθηση (δεν παίρνω κ όρκο τώρα γιατί αυτή τη στιγμή όλα μου φταίνε)
ότι το μπράτσο είναι πιο μαλακό.. εννοώ πιο επιρρεπές σε neck bending
ανάλογα με το πως θα πιάσω το όργανο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #23 στις: 10/02/16, 00:19 »
Επειδή με έχει φάει η περιέργεια, εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα χα βγάλει το nut και θα έβλεπα αν βγαίνει όξω το trussrod  ;D

Σοβαρά τώρα, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το truss rod λειτουργεί κανονικά, ΕΚΤΟΣ από την μία περίπτωση όπου ξεβιδώνει τελείως (εκεί που κόβει βόλτες). Μόλις το ξαναβάλεις στη θέση του και το κουμπώσεις, είναι μια χαρά...
Σα να είναι οι βόλτες στην άλλη πλευρά και με το στρίψιμο ξεβιδώνεται και μένει ελεύθερο...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/16, 00:23 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλασμένο/σπασμένο trussrod?
« Απάντηση #24 στις: 10/02/16, 00:34 »
Επειδή με έχει φάει η περιέργεια, εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα χα βγάλει το nut και θα έβλεπα αν βγαίνει όξω το trussrod  ;D

Nα σου πω την αλήθεια το προσπάθησα αλλα δεν πάει παρα έξω...
Το πρόβλημα φαίνεται οτι βρίσκεται απο την άλλη μεριά, προς το σώμα κ όχι στο headstock...
Εαν υπάρχει καποιο σπείρωμα/βίδα, εχει ξεβιδωθεί ή κατι έχει σπάσει... Αλλα αφου είναι εντελως ελευθερο, γιατι ακομα λειτουργεί?

Edit: Φαίνεται οτι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν βλέπω λύση...
http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/31784-something-wrong-truss-rod-picture.html
http://www.mylespaul.com/forums/epiphone-les-pauls/47936-alright-people-new-guitar-truss-rod-came-out-again.html
http://www.mylespaul.com/forums/luthiers-corner/256427-epiphone-les-paul-trussrod-problem.html
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/16, 02:03 από nick_evia »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/10, 22:26
από Anaximandros
4 Απαντήσεις
28138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 19:37
από mixanobios
1 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:12
από themos
22 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
3 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
10 Απαντήσεις
6824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/17, 19:48
από Απόλλων
24 Απαντήσεις
8767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/17, 23:30
από saved
18 Απαντήσεις
12776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/18, 16:07
από BitCollector
0 Απαντήσεις
1079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/19, 14:07
από ivikos