Αποστολέας Θέμα: Πετάλι που να ενισχύει το σήμα των άλλων πεταλιών  (Αναγνώστηκε 16556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Booster έχω, της TC Electronics. Buffer χρειάζομαι. Έχω δει ένα στον Κουρμπή της VHT, αλλά έχει €250…  :wall Ψάχνω να βρω ένα φθηνότερο αλλά να είναι καλό και αξιόπιστο…
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, όπως και να ‘χει  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Buffer είναι ουσιαστικά ένα Line Driver με Unity Gain δηλαδή χωρίς αύξηση στο volume.
Το MXR MC-401 που σου παρέθεσα με το volume στα 0 DB γίνεται Buffer.
Τώρα το χρηματικό είναι κάτι άλλο, το σέβομαι.
Αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις κολλήσεις και να φτιάχνεις kit, υπάρχουν κάποια κιτ που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά..
Ρϊξε μία ματιά και εδώ:http://www.buildyourownclone.com/confidence.html
Αυτό το έχω πάρει και το έχω φτιάξει, είναι ένα πολύ απλό και φθηνό buffer/micro amp που επίσης ρυθμίζεται με το τριμεράκι του για Unity Gain.
Το πήρα (τσάμπα) μαζί με άλλα κιτ που παράγγειλα από εδώ..:http://degiergitaarbouw.nl/webshop/product_info.php?cPath=1_21&products_id=184&language=en
..αλλά πουλιέται και μόνο του. Φθηνότερα δεν νομίζω να βρείς..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το 100άρικο που κοστίζει το MXR δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα! Πρόβλημα είναι τα €250 που κοστίζει το VHT! Έχω δει και στον Καγμάκη ένα Dunlop (αν δεν κάνω λάθος), γύρω στα €90. Μάλλον θα πάω να το δοκιμάσω και θα το τσιμπήσω (μετά τις διακοπές, εννοείται!) .
Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.
Thanks, anyway!   

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
http://www.lovepedal.com/Guitarminibuffers.htm

...........και καθαρισες.!!!!!!!
Τα παιδια εκαι ειναι ωραιοι και στελνουν παντου. Σε 10 μερες το χεις και ΤΕΛΟΣ.
ΠΑΘΟΝ 0:)
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ξέρεις λεπτομέρειες όπως έξοδα αποστολής, κόστος τελωνείου κλπ?
 


Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
@ m.k. : Πήγες στον Κουρμπή τελικά; Έχει VHT Valvulator?

edit: Για να το προσδιορίσω,αυτό είναι:
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/09, 11:26 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το έχω τσεκάρει στον Κουρμπή πάνω από ένα μήνα. Τότε είχε σε στοκ, τώρα δε ξέρω.
Είναι πολύ καλό μηχάνημα (λαμπάτο και δίνει ρεύμα και σε άλλα 6, αν δε κάνω λάθος, 9βολτα πετάλια).
Το πρόβλημα είναι η τιμή του…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το πρόβλημα είναι η τιμή του…


Είναι ίσως ότι καλύτερο υπάρχει σε buffer, αλλά πολλά λεφτά..
Από τιμή, ρίξε μία ματιά εδώ, που το δίνουν με €184: http://www.guitarguitar.co.uk/pedals_power_detail.asp?stock=07032611431929
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Το πρόβλημα είναι η τιμή του…


Είναι ίσως ότι καλύτερο υπάρχει σε buffer, αλλά πολλά λεφτά..
Από τιμή, ρίξε μία ματιά εδώ, που το δίνουν με €184: http://www.guitarguitar.co.uk/pedals_power_detail.asp?stock=07032611431929


Ξεχνάς τα (σχετικά ακριβά) μεταφορικά.
Με αυτά πάει στα €223.Τα 27 ευρώ δεν είναι και μεγάλη διαφορά ειδικά αν σκεφτείς πως σε ένα τέτοιο μηχανάκι χρειάζεσαι "προσβάσιμη" εγγύηση,κοινώς να μην χρειάζεται να το στείλεις πίσω στην Αγγλία εαν πάθει κάτι.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Είναι ίσως ότι καλύτερο υπάρχει σε buffer, αλλά πολλά λεφτά.

Όχι ίσως! Για μένα ΕΙΝΑΙ το καλύτερο! Γενικά ο Κουρμπής φέρνει boutique πράγματα. Πολύ καλά, αλλά συνάμα (και λογικό είναι), αρκετά ακριβά…

Ξεχνάς τα (σχετικά ακριβά) μεταφορικά.
Με αυτά πάει στα €223.Τα 27 ευρώ δεν είναι και μεγάλη διαφορά ειδικά αν σκεφτείς πως σε ένα τέτοιο μηχανάκι χρειάζεσαι "προσβάσιμη" εγγύηση,κοινώς να μην χρειάζεται να το στείλεις πίσω στην Αγγλία εαν πάθει κάτι.

Και φυσικά τη δυνατότητα να πας με όλα το pedaltrain σου και να το δοκιμάσεις.
Και δε γουστάρω να πηγαίνω σε ένα μαγαζί (ειδικά όπως του Κουρμπή που όσες φορές έχω πάει ήταν εξυπηρετικότατος), να δοκιμάζω πράγματα και μετά να τα αγοράζω από το διαδίκτυο. 

Είναι όμως πολλά τα λεφτά Άρη…!


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πρόσφατα αγόρασα ένα MXR MC-401 CAE Boost / Line Driver από το οποίο έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος, και τοποθετώντας το μπροστά από άλλα πετάλια, αλλά και ως καθαρή ενίσχυση στο loop του ενισχυτή.
Ρίξτε μια ματιά:http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=525&CategoryID=15


Αδριανέ, επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, είχες την ευκαιρία να συγκρίνεις το συγκεκριμένο πετάλι με άλλα παρόμοια πριν το αγοράσεις; Σκεφτόμουν κι εγώ την αγορά ενός booster μέχρι 100 Ευρώ και είχα σκοπό να κοιτάξω εκτός από το MXR, το Seymour Duncan SFX01 που έχει επίσης τη δυνατότητα να χαμηλώνει το resonant peak κάνοντας το μονό μαγνήτη να ακούγεται σαν humbucker, και το αρκετά πιο φτηνό Nano LPB-1 της Electro Harmonix. Έχεις κάποια γνώμη για αυτά τα πετάλια ή άλλα σε αυτή την κατηγορία;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχεις κάποια γνώμη για αυτά τα πετάλια ή άλλα σε αυτή την κατηγορία;


Ναί, έχω κάνει μεγάλη έρευνα αλλά κοίταζα για πάνω από 1 χρόνο συγκεκριμένα για boosters και overdrives τα οποία να μήν χρωματίζουν καθόλου την κιθάρα.
Το Nano LPB-1 έχει μία δική του χροιά που εγώ δεν ήθελα.
Το MC-401 είναι νομίζω το καλύτερο για την παραπάνω συνθήκη, είναι εξαιρετικά διαφανές και κάνει ακριβώς αυτό που θέλω. Είναι ανώτερο από το MXR Micro Amp. Όπως έγραψα, με unity gain είναι ένα πολύ καλό buffer. Μπροστά στον ενισχυτή κάνει εξαιρετικά την δουλειά του να κλωτσήσει το distortion, ενώ στο loop, είναι ποίημα, είναι ένα καθαρό volume boost. Με 18v τροφοδοσία δίνει και λίγη περισσότερη διαύγεια στον ήχο, κάτι ανεπαίσθητο που όμως το ακούς και σου λείπει.
Στην ίδια κατηγορία είχα αγοράσει και είμαι επίσης πάρα πολύ ευχαριστημένος από το LTD Special Recipe της Barber Electronics, το οποίο με μηδέν Drive γίνεται πολύ καλό Booster, ενώ έχει εσωτερικά trimmers για Bass και Treble. Είναι επίσης τελείως transparent ενώ αν του πειράξεις τα Bass και Treble το κάνεις να γεμίζει ότι κενά μπορεί να έχεις με τον ενισχυτή σου. Τα Bass και Treble αυτά είναι ενεργά - δεν κόβουν μόνο όπως σε πολλά πετάλια. 
Εγώ σε αυτά κατέληξα, άκουσε τα από το ProGShop όπου κάνουν την καλύτερη ηχογράφηση:
http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=525&CategoryID=15
http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=720&CategoryID=9

Τώρα για άλλα πετάλια που χρωματίζουν τον ήχο, οι επιλογές είναι ατελείωτες. Το SFX01 είναι πράγματι πολύ καλό  αν θέλεις να επιτύχεις το shift του resonant peak, νομίζω ότι σε αυτό είναι σημείο αναφοράς, αν θέλεις κάτι τέτοιο χτύπα το.
Κάνε μία ακρόαση στις κατηγορίες Boost και Overdrive pedals στο ProGShop και θα βρείς γρήγορα τι είναι αυτό που σου ταιριάζει..

Edit: Θα  τολμήσω να αναφέρω ένα (τελείως προσωπικό) motto που έχω για τα πετάλια boost και overdrive που μου αρέσουν εμένα, συνήθως λέω ότι:
-Τα πραγματικά  πολύ καλά πετάλια, έχουν πάντα μία ρύθμιση στην οποία όταν τα ενεργοποιήσεις δεν κάνουν απολύτως τίποτα!   (πιάνεις το νόημα?...)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/09, 15:59 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Στην ίδια κατηγορία είχα αγοράσει και είμαι επίσης πάρα πολύ ευχαριστημένος από το LTD Special Recipe της Barber Electronics

Το Barber το είχα δει στο ProGuitarShop, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω σε κανένα Βρετανικό κατάστημα, έστω για να δω τιμές, οπότε δεν το συμπεριέλαβα στη λίστα.

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις και τα σχόλια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Ξέρεις λεπτομέρειες όπως έξοδα αποστολής, κόστος τελωνείου κλπ?
 


δε θυμαμε παει καιρος. Αλλα μπηκε σε πιστωτικη με κανα 10αρικο 20αρικο εξοδα ΧΩΡΙΣ τελωνεια και τετοια γιατι μαλλον το ειδαν μικρο κουτακι κλπ
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Λεω και ΞΕΡΩ ΟΤΙ
Μπαφερ = πολλα πεταλια-μακρια καλωδια κλπ., τα φερνει σα να παιζεις καρφι/καρφι με 1μετρο καλωδιο
Ακομα και τζαζιστες που παιζουν καρφι/καρφι το χρησιμοποιουν.
Σας το λεω γιατι ειχα ΜΕΓΑΛΟ προβλημα και τα δοκιμασα ολα
Ακομα και μπουστερ το οποιο ενισχυε τον ηχο ΟΧΙ ΤΟ ΣΗΜΑ. Το προβλημα που το εκανε δηλ ποιο loud.
Χωρια οτι παραμορφονει.
Και κατι ακομα για το μπαφερ. Μπορεις να παιξεις σε εντασεις γιατι σου κοβει κακες αρμονικες(στακαρει τον ηχο).
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΕ Ή ΠΕΤΑΛΙ ειναι εργαλειο(για μενα αχωριστο) και ιδιος στη λαμπα amp που ξερουμε ΑΝΑΘΕΜΑ τη ΔΕΗ μας ποσο  ;D >:( :( :-\ :'( ;) :D αξιοπιστη ειναι.
πολλα πολλα που δε γραφονται
Επισης ξερω ατομο που φτιαχνει με ποντεσιομετρα και αλλε προσαρμογες και ετοιμαζομαι να χτυπησω. Οποιος θελει μου λεει να τον φερω σε επαφη. Απλα δοκιμαζει και αποφασιζει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΧΟΥΜΕ (τουλαχιστον εμεις οι κιθαριστες)
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Μιας και έχεις ήδη booster όπως αναφέρεις (και ουσιαστικά δεν είναι booster αυτό που ψάχνεις) η απάντηση σου έχει δοθεί μερικά post πιο πριν από τον teo.gp .
Δηλαδή αν καταλαβαίνεις πραγματικά ότι έχεις απώλεια σήματος από τα πετάλια σου, παίρνεις ένα οποιοδήποτε bossάκι και είσαι άψογος!! Έχουν από τα καλύτερα buffer και επιπλέον με πολύ λογικά χρήματα έχεις λύσει το πρόβλημά σου και έχεις επιπλέον και το εφέ που έχεις επιλέξει ή ακόμα και ένα πολύ καλό κουρδιστήρι.
Επίσης μια άλλη ακόμα πιο οικονομική λύση είναι να εντοπίσεις τα πετάλια στην πεταλιέρα σου που δεν είναι true bypass και δεν έχουν καλο buffer (τρώνε το σήμα με λίγα λόγια) και να τα βάλεις σε μια λούπα. Το λεγόμενο true bypass looper. Όταν είναι ανοιχτό περνάει το σήμα από τα πετάλια που έχεις συνδέσει και μπορείς να τα χρησιμοποιείς και όταν είναι κλειστό, το σήμα τα παρακάμπτει και είναι σα να μην υπάρχουν. Προσωπικά θα προτιμούσα τη boss λύση ;-) Τσεκάρεις τι εφέ σου λείπει και το τσιμπάς.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/09, 09:33 από takissam »

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αν όλα τα Boss είναι true bypass, τότε τα μόνα πετάλια μου που ΔΕΝ είναι true bypass ή τουλάχιστον που πιστεύω ότι δεν είναι, είναι το TS και το Cry Baby (το οποίο είναι προς πώληση)

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Μιας και έχεις ήδη booster όπως αναφέρεις (και ουσιαστικά δεν είναι booster αυτό που ψάχνεις) η απάντηση σου έχει δοθεί μερικά post πιο πριν από τον teo.gp .
Δηλαδή αν καταλαβαίνεις πραγματικά ότι έχεις απώλεια σήματος από τα πετάλια σου, παίρνεις ένα οποιοδήποτε bossάκι και είσαι άψογος!! Έχουν από τα καλύτερα buffer και επιπλέον με πολύ λογικά χρήματα έχεις λύσει το πρόβλημά σου και έχεις επιπλέον και το εφέ που έχεις επιλέξει ή ακόμα και ένα πολύ καλό κουρδιστήρι.
Επίσης μια άλλη ακόμα πιο οικονομική λύση είναι να εντοπίσεις τα πετάλια στην πεταλιέρα σου που δεν είναι true bypass και δεν έχουν καλο buffer (τρώνε το σήμα με λίγα λόγια) και να τα βάλεις σε μια λούπα. Το λεγόμενο true bypass looper. Όταν είναι ανοιχτό περνάει το σήμα από τα πετάλια που έχεις συνδέσει και μπορείς να τα χρησιμοποιείς και όταν είναι κλειστό, το σήμα τα παρακάμπτει και είναι σα να μην υπάρχουν. Προσωπικά θα προτιμούσα τη boss λύση ;-) Τσεκάρεις τι εφέ σου λείπει και το τσιμπάς.

ναι αλλα ποιο καλα δε κανει τη δουλεια ενα buffer πυ ειναι buffer παρα ενα Χ εφε που εχει και buffer? Τι νομιζεις?(αν και απ οτι ξερω καποια cry baby διαθετουν το καλυτερο buffer)

«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Αν όλα τα Boss είναι true bypass, τότε τα μόνα πετάλια μου που ΔΕΝ είναι true bypass ή τουλάχιστον που πιστεύω ότι δεν είναι, είναι το TS και το Cry Baby (το οποίο είναι προς πώληση)
ώπα.... Τα boss ΔΕΝ είναι true bypass. Απλά έχουν πολύ καλό buffer. Για tube screamer και crybaby έτσι είναι, εκτός και αν έχει γίνει κάποια μόντα.
@baron ναι έχεις απόλυτο δίκιο και το buffer το πετάλι, αλλά προσωπικά το βρίσκω υπερβολή να δώσεις τόσα χρήματα για ένα βuffer. Αυτό που λες για κάποια cry baby, δεν το έχω υπόψη μου.

m.k. γράψε μας αν θέλεις την αλυσίδα με τα εφέ σου για να δούμε που παίζει να χάνεις το σήμα. ;)
EDIT τώρα διάβασα το post σου που λες ότι έχεις bossακια, οπότε πιστεύω ότι είσαι super καλά!!!!
Και μην φοβάσε να προσθέσεις πεταλάκια.. μια χαρά θα είναι το σήμα σου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/09, 19:11 από takissam »

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
ναι κοιτα καποιος μου το σφυριξε και μενα να σου πω την αληθεια για τα cry baby οτι ετσι ειναι, αλλα σε προσφατες εκδοσεις. Σα δηλ κατι θελαι να διορθωσει η dunlop που σκ#$!@#$!@σε τελευταια. Οσο αφορα που λεςγια υπερβολη, μπορει να ειναι......αλλα δοκιμασετο!!! Σα να ειχες ferrrari χωρις λαστιχα θα νομισεις.
Θα δω τι θα κανω να βαλω φωτο του bugffer μου, για να καταλαβεις οτι ειναι ΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα λεφτα για μια απλη κατασκευη........ομως δινουμε τοοοοοοοοοοασα χρηματα σε βλακιες(you know) και δε δινουμε σε κατι χρησιμο. Το χω και γω αυτο και ολοι μας. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΘΗΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗ ΚΙΘΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΛΥΣΕΙΣ.(δυστιχως)
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
m.k. γράψε μας αν θέλεις την αλυσίδα με τα εφέ σου για να δούμε που παίζει να χάνεις το σήμα. ;)
EDIT τώρα διάβασα το post σου που λες ότι έχεις bossακια, οπότε πιστεύω ότι είσαι super καλά!!!!
Και μην φοβάσε να προσθέσεις πεταλάκια.. μια χαρά θα είναι το σήμα σου!!!

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση. Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Καταρχήν το DD-7 μπαίνει κατευθείαν στον ενισχυτή send – return. Μετά έχουμε το NS-2 όπου: Το send του πηγαίνει στο input του TU-2. Από το output του TU-2 πάμε στο input του Cry Baby (είναι προς πώληση, θέλω να το αλλάξω), out – in σε CF-7, out – in σε OC-2, out – in σε Tone Press (compressor), out – in σε TS (αν και στη θέση του σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να βάλω το JH-1!) και από εκεί (από το out), επιστρέφουμε στο return του NS-2. In – out στο booster (t.c. electronic) και out στη κιθάρα (επιτέλους). Και φυσικά το out του NS-2 πάει στο in του ενισχυτή.
Η αλήθεια είναι ότι τα πετάλια δεν μου ακούγονται «πεσμένα». Αν τελικά όμως πάρω buffer, σε ποιο σημείο της αλυσίδας να το κοτσάρω? (ιδού η απορία!)
Α, μήπως έχετε να μου προτείνετε και κάνα καλό τροφοδοτικό για όλα αυτά?  ???
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/09, 20:27 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Το buffer μπαινει κιθαρα-buffer-και οτι αλλο θες. Υπ οψιν το noise suppressor μπαινει και αυτο μετα(θεωρειται οτι κοβει. Δηλ αυτο κι αν κοβει.)
Και για τροφοδοσια (αν και χρησιμοποιω 1spot και κατι custom που εφτιαξα) ΜΟΝΟ voodoo lab(δυστιχως-πολλα ευρω-)
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τι εννοείς ότι το suppressor μπαίνει μετά? Μετά από πού? Από όσο ξέρω και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα της Boss, πρέπει να κάνει κύκλωμα με τα άλλα πετάλια για να εξαλείψει τον θόρυβο. Και όταν λες ότι κόβει, εννοείς τον ήχο? Γιατί αυτό το έχω καταλάβει, δυστυχώς… Αν και το κυριότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το suppressor είναι μια μικρή καθυστέρηση από το πάτημα της νότας στον ήχο. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στις ρυθμίσεις (αν και πιστεύω ότι το έχω ρυθμίσει όσο καλύτερα γίνεται) ή αν φταίει η ποιότητα του συγκεκριμένου πεταλιού και ένα καλύτερο (και ακριβότερο) θα έλυνε το πρόβλημα…
Έχεις δίκιο για το τροφοδοτικό, πρέπει τελικά να τα «χώσεις» για να κάνεις καλή δουλειά. Την είχα ψιλοπατήσει κάποτε με ένα custom κι εγώ.


Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Λοιπόοον... Πρώτα απόλα. Το ΝS γιατί το έχεις επιλέξει??? Πόσο "θόρυβο" έχεις χωρίς αυτό?
Ένα TS πόσο θόρυβο να σου δημιουργήσει?? Επίσης τα NS να ξέρεις ότι χωρίς σωστή ρύθμιση το ξεσκίζουν το σήμα.
Δοκίμασε να βάλεις μια straight τα πετάλια σου και πες μας αποτέλεσμα. Επίσης (προσωπική άποψη) τα εφέ σου θα τα έβαζα με την εξής σειρά: Κιθάρα -> TU-2 ->  Tone Press -> Cry Baby -> OC-2 -> TS (ή το JH) -> CF-7 -> DD-7 (εκτός και αν χρησιμοποιήσεις και το drive του ενισχυτή σου που θα το έβαζα στη λούπα ίσως μαζί με το Chorus) και το NS στις αγγελίες  :P

EDIT: Η λύση του one-spot είναι πολύ οικονομική και αρκετά αξιόπιστη ;-)

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
κοιτα σκοπος του buffer ειναι να εξαληψεις οτι μακρυ καλωδιο, οτι "κοψιμο" σε καλωδιο απο αλλα κυκλωματα(πεταλια) υπαρχει, που ολα αυτα θα πουν απωλειες-προσεξε- ΣΗΜΑΤΟΣ!!!. Δηλ. το buffer ειναι αυτο που "ξεγελαει" στο συστημα σου και νομιζει οτι παιζεις καρφι-καρφι. Οσο ποιο καλο τοσο ποιο καλα και ποιο ακριβα. Φαντασου ενα νερομυλο που ενω η σωληνα σου τρεχει νερο αυτος εχει καβατζα σε δεξαμενη κι αλλο νερο. ΟΚ? καπως ετσι. Τωρα το ns-2 και καθε ns, τι κανει? Ενω τραβας πενια εχει μια σωληνα νερου(για καταλαβεις πρακτικα) που αυτη αυτοματα ανοιγει δινοντας σου ηχο. Οταν σταματας κλεινει η βρυση. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κοβει(ηχο&σημα) και αλλα που θελουμε. Και ΟΣΟ καλο κι αν ειναι το πεταλι θα συνεχισει να σου κοβει(ηχο&σημα).(παρατηρησε με ενα κομπρεσορα που κανει θορυβο αυτο που λεω πως οταν παιζεις εχεις και το θορυβο του τσαχαρισματος). Δηλ ειναι ενα αυτοματο ποντεσιομετρο εντασης. Ε εδω ερχεται το buffer. Τι κανω εγω? κιθαρα-buffer-ns2(input-phasre-delay-amp)
                                                         (return-wah-comp-tubescreamer-miaudio blues pro-send)
Οσο αφορα η καθηστερηση που εχεις πρεπει να ειναι το decay. Aν οχι δες αλλο πεταλι, ή αν σου λεει και κατι η ρυθμηση threshold ΠΡΟΣΕΞΕ thresHOLD!!!!!!!!. Εχει τη ταση να σου κανει προβλημα αλλα τοοοοοσο τραγικο δε νομιζω.
Στη διαθεση σου. Αν θες μιλαμε και στο τηλ
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
14462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 05:15
από Jezus
3 Απαντήσεις
3033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 16:53
από Ibanezακιας
26 Απαντήσεις
8266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 17:13
από TheRach3
5 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 21:12
από gers
18 Απαντήσεις
8246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 23:23
από thomsot
7 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 13:04
από odeon-mastering
15 Απαντήσεις
10709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 00:44
από tech21man
4 Απαντήσεις
27134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/14, 15:06
από Archangel
1 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/18, 08:20
από panixgr
0 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/19, 23:53
από ΠΟΙΟΣ