Αποστολέας Θέμα: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;  (Αναγνώστηκε 5002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Δεν έχω ασχοληθεί άλλη φορά με πλήκτρα σε ηχογραφήσεις, θέλω να το κάνω μόνο και μόνο να δω αν μ' αρέσουν τα πλήκτρα με καθαρό intro...


Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν αυτά που βρίσκω είναι σωστά, δε μπόρεσα να τα δοκιμάσω ακόμα. Μ' ενδιαφέρει να γράφω σε midi τις νότες και μετά το VSTi να τις παίζει, απλά πράγματα δεν έχω midi keyboard. Έχει βρει κανένας;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #1 στις: 08/02/11, 19:26 »
Εγω δεν πολυκαταλαβα τι ψαχνεις.  :P

Ψαχνεις για διαφορα VSTi για πιανο (αυτο καταλαβαινω απο τον γενικο ορο "πληκτρα") η τον τροπο να κανεις αυτο που ειπες ("να γράφω σε midi τις νότες και μετά το VSTi να τις παίζει") η και τα δυο;

Αν ειναι το πρωτο, μπορεις απο εδω επιλεγοντας στο 1. (α) "Instruments" να βρεις οτι VSTi τραβαει η ψυχη σου (τα περισσοτερα freeware plugins για πιανο ειναι μετριοτατα αλλα για synths θα βρεις μερικα αρκετα ικανοποιητικα). Αν ειναι το δευτερο τοτε εξαρταται απο τα προγραμματα που εχεις στην διαθεση σου (θα μπορουσα να σου πω τι κανω εγω αλλα θα ηταν πολυ γενικο ετσι ωστε να μπορεις να καταλαβεις). Αναλογα ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιησεις πιστευω θα βρεις και tutorials στο youtube. Στο λεω αυτο οχι γιατι βαριεμαι να γραφω, αλλα λογω της διαφορας στο interface καθε προγραμματος μπορει με αυτα που θα σω πω εγω να μην βγαζεις ακρη (αν παλι θελεις σου γραφω την διαδικασια που κανω εγω χωρις τις λεπτομερειες που εχουν σχεση με συγκεκριμενα προγραμματα).
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #2 στις: 09/02/11, 19:45 »
Θενκς ρε ντουντ, βρήκα ένα σωρό. Στα γρήγορα που τα δοκίμασα 2-3 βγάζουν πολύ ωραίο πιάνου αλλά κάποια άλλα που πρέπει να φέρνουν περισσότερο σε πλήκτρα συγκροτήματος (λογικά synth), νομίζω θα δουλέψουν καλύτερα.


Ξες τώρα ρε, τα θέλω μπας και κάνω καμιά διασκευή που έχει και πλήκτρα, κρίμα να μη τα βάλω...


Κοίταξε, αν χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, πες αν θες ποιο είναι - κι ΑΝ έχει midi map, ακόμα καλύτερα, που να ξέρω ο καημένος τις νότες στο piano midi;;; - γιατί ναι μεν βρήκα αρκετά, κάποια που έχουν καλό ήχο έχουν μόνο ένα ΜΗ παραμετροποιήσιμο preset :Ρ
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #3 στις: 09/02/11, 23:01 »
Εγω για πιανο χρησιμοποιω (μια-δυο φορες βασικα :P) αυτο ενω για synths χρησιμοποιω διαφορα που εχω βρει κατα καιρους, πολλα μαλιστα απο αυτα εχουν 100+ presets ετσι εχω μια μεγαλη γκαμα ηχων (γιατι δεν μπορω να φτιαξω μονος μου τον ηχο που θελω απο synth, με τοσα κουμπακια πιο ευκολα χειριζομαι διαστημοπλοιο), αλλα περισσοτερο αυτα: Hahaha CS33, MinimogueVA και Intro. Σιγουρα καποιοι που ασχολουνται περισσοτερο θα ξερουν καποια καλυτερα freeware VSTi αλλα εμενα αυτα με καλυπτουν.

Μετα γραφω το κομματι (κυριως) στο Guitar Pro η στο Power Tab Editor και το εξαγω σε midi.

Τωρα για DAW το οποιο θα "δεχτει" το midi track και τα VSTi εγω χρησιμοποιω την δωρεαν εκδοση του MU.LAB (η οποια εχει διαφορους περιορισμους: μονο 4 tracks κ.τ.λ.). Το χρησιμοποιω ομως γιατι δεν θελει εγκατασταση (τρεχει και απο flashακι) και επιπλεον μου χρειαζεται μονο για την μετατροπη ενος midi track καθε φορα σε audio (την προσθηκη αλλων effects σε καθε track και την μιξη ολων των tracks την κανω με αλλο προγραμμα). Βεβαια το MU.LAB εχει δικο του piano roll (η οπως λεγεται) για να εισαγεις νοτες αλλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει πως βαζεις νοτες με διαρκεια μικροτερη του 16ου η τριηχα κ.τ.λ. ::) οποτε το χρησιμοποιω σπανια.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #4 στις: 10/02/11, 11:09 »
Να ειδες, τα 2 synth που πρότεινες δε τα κατέβασα  :P  Ναι ρε συ κανα 2 που είδα έχουν εντελώς μπέρδεμα interface. Κι εκεί που λέω "πως θα το δουλέψω τώρα;", βλέπω έχει άπειρα presets, καλά είμαστε...


Χεχε κοίτα αν το MU.LAB έχει τέτοιους περιορισμούς όπως διαβάζω στη δωρεάν έκδοση, λογικό να μη μπορείς να βάλεις ό,τι νότα θες στο midi editor  ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #5 στις: 10/02/11, 15:59 »
Χεχε κοίτα αν το MU.LAB έχει τέτοιους περιορισμούς όπως διαβάζω στη δωρεάν έκδοση, λογικό να μη μπορείς να βάλεις ό,τι νότα θες στο midi editor  ;D


Νομιζω δεν εχει σχεση με τους περιορισμους απλα εγω ειμαι αμπαλος :P. Παντως αν εισαγεις δικο σου midi track και τα 32ρα και τα τριηχα κ.τ.λ. τα παιζει σωστα. Δεν ειναι κανενα ιδιαιτερο προγραμμα αλλα επειδη το χρησιμοποιω για ενα συγκεκριμενο πραγμα με καλυπτει.

Επισης το REAPER (το οποιο ειναι shareware) μου φαινεται καλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/11, 16:14 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #6 στις: 11/02/11, 12:54 »
To Reaper φίλε το χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις κι είναι φανταστικό. Ελαφρύ, εύχρηστο, θα βγει και καινούργια έκδοση τώρα την άνοιξη... Shareware δεν είναι, με την έννοια ναι μεν σου λένε να πάρεις άδεια αλλά δε θα σταματήσει να δουλεύει το πρόγραμμα όταν περάσει το 30μερο. Το είχα έτσι ένα χρόνο πριν πάρω άδεια...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #7 στις: 11/02/11, 13:05 »
+1 για Reaper. Θέλει λίγο "Read That F@cking Manual" αλλά έχει πάρα πολλές δυνατότητες και είναι ότι πιο CPU efficient (=εκεί που άλλα γονατίζουν ο Reaper συνεχίζει ακάθεκτος) έχω χρησιμοποιήσει. Η δε τιμολογιακή πολιτική τους είναι απίστευτη.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Keyboard VSTi - έχουμε τίποτα σε πλήκτρα;
« Απάντηση #8 στις: 11/02/11, 18:51 »
Γι' αυτό σκοτώθηκα ν' αγοράσω την άδεια τώρα που είναι ακόμα στην 3η έκδοση, μετά θ' ανέβει.


Είναι πολύ ελαφρύ πρόγραμμα, και τα εσωτερικά plugins γι' αυτό δεν έχουν gui της προκοπής, για να είναι αρκετά ελαφριά κι απ' όσο διαβάζω στο Ιντερνετ, είναι πολύ ποιοτικά.
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 13:05
από Καρχαρίας
3 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 15:26
από Fteo
4 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:52
από Evangelos 123
90 Απαντήσεις
28197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 00:19
από petros1992
Midi Keyboard

Ξεκίνησε από BluesMe Πλήκτρα

4 Απαντήσεις
7194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 23:14
από BluesMe
10 Απαντήσεις
4487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 00:59
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
3909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 08:04
από gkou
4 Απαντήσεις
28120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 19:37
από mixanobios
1 Απαντήσεις
2714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/13, 10:19
από freemind
0 Απαντήσεις
11536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/17, 15:28
από Ioannis Anastassakis