Αποστολέας Θέμα: ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ???  (Αναγνώστηκε 7411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα!
Χτες στο MSN διάβασα ένα άρθρο για τους Ροκ Σταρ των 60s, 70's και 80's.
Αναφέρανε ονόματα που γράψανε ιστορία όπως οι Rolling Stones, oi Scorpions, ο David Bowie, οι Jethro Tull, κλπ.
Ο συγγραφέας του άρθρου αναρωτιότανε μήπως αυτοί οι ΘΡΥΛΟΙ της Μουσικής πρέπει να πάνε για τσαγάκι σπίτια τους.

Μεγάλωσα με αυτά τα ροκ ακούσματα, και ενώ είμαι ανοιχτή σε πιό νέα ακούσματα, θεωρώ πως αυτοί οι Rockers είναι ζωντανοι θρύλοι.
Δεν μπορώ να τους φανταστώ σε κάποιο γηροκομείο στα αζήτητα, έστω κι αν τους φροντίζουν οι πιο ... πικάντικες Νοσοκόμες!

Εσείς τι λέτε ρε παιδιά ?
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Συμφωνω μαζι σου ειναι τοσο μεγαλοι πια (σαν καλλιτεχνες) που δε μπορεις απλα να τους κανεις στην ακρη... ::) Ας συνεχισουν οσο μπορουν και οσο το λεει η καρδια τους.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Ο καλιτέχνης πρέπει να πεθαίνει στον αγώνα!!!

...εκτός αν νιώσει ο ίδιος ότι δεν έχει πια τπτ να δωσει...

Όλα αυτά τα "άνω των 800 ετών" ονόματα που ανέφερες, εμένα απλά μου επιβεβαιώνουν τη θέωρία μου "οι καταχρήσεις δεν παίζουν τον πρώτο ρόλο, αρκεί να καταφέρεις τη ζωή που θέλεις"
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/08, 12:43 από qrusticks »

Αποσυνδεδεμένος kramer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
και εγω συμφωνω οτι δεν υπαρχει οριο ηλικιας για τους μουσικους.και ειδικα τα γκρουπ που αναφερατε πιστευω  οτι μπορουν  να προσφερουν πολλα ακομα.μαρση αν ειναι ευκολο στειλε μου το αρθρο αυτο σε mail να το διαβασω.takamine-1975@hotmail.com ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Όταν ο Muddy Waters, ένας από τους μεγαλύτερους bluesmen, έκανε τις μεγαλύτερες επιτυχίες του σε ηλικία 65 και ετών, τότε δεν νομίζω οτι μπορούμε να μιλάμε για όριο ηλικίας...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ο BB King, 82 ετών, βγάζει καινούριο δίσκο με κλασσικά μπλουζ κομμάτια. Εγώ πάντως δεν θα τον σταματήσω... 8)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
παιδια συμφωνω με ολους σε αυτα που γραφετε......τα συγκροτηματα που αναφερθηκαν ειναι οντως ζωντανοι θρυλοι και ακομα οτι αυτα τα ονοματα θα μεινουν για παντα στην ιστορια της μουσικης............μπορει να εχουν χασει το κοινο που ειχανε στην οταν ηταν στα καλυτερα τους αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα.....εχουν ακομα πολλα να διδαξουν   και επισης παρα πολλα συγκροτηματα εχουν επηρεαστει απο τα κομματια και το στιλ τους......για μενα οι Rolling Stones,scorpions αλλα και οι deep purple ειναι συγκροτηματα τα οποια τα εχω βαλει πολυ ψηλα στην λιστα με τα καλυτερα group ολων των εποχων..........αλλα θα παρακαλουσα να μου στειλετε και εμενα το αρθρο για το διαβασω στο e-mail.filipaster@hotmail.com μου φαινετε πως θα ειναι πολυ ενδιαφερον........... και κατι τελευταιο Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΗΛΙΚΙΕΣ......ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΠΟΤΕ  ;)

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
 Οπως ειχα πει και σε παλαιοτερο post, ενας μουσικος οσο μεγαλωνει τοσο καλυτερος γινεται εκτος ισως του τραγουδιστη που με τα χρονια χανει τα χαρακτηριστικα της η φωνη του. Αν δεν υπαρχει καποια παθηση που θα τον κανει να σταματησει να παιζει, οσο περνα ο καιρος αυτος ολο και περισσοτερα ακουσματα θα εχει,ολο και καλυτερη τεχνικη, ολο και πιο ολοκληρωμενες ιδεες. Ονοματα σαν αυτα που ανεφερες εχουν "εγκλοβιστει" και στην επιτυχια του παρελθοντος τους και ο κοσμος περιμενει απο αυτους κατι ανταξιο του καλυτερου τους δισκου. Αν δεν καταφερουν κατι τετοιο, θεωρουνται απο τον κοσμο ξοφλημενοι. Απο την αλλη η εμπειρια τους θα επρεπε να τους δινει τη δυνατοτητα να να βγαλουν κατι ακομη καλυτερο.
 Τελικα, οριο ηλικιας για τους μουσικους δεν υπαρχει, αλλα θα πρεπει απο τη μερια τους να υπαρχει η τιμιοτητα και η ορεξη, οταν βγαζουν δισκους να μην ειναι κονομες που παρουσιαζουν και πουλανε το ονομα και την περασμενη επιτυχια τους και οχι τη μουσικη τους.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Παράθεση
ενας μουσικος οσο μεγαλωνει τοσο καλυτερος γινεται εκτος ισως του τραγουδιστη που με τα χρονια χανει τα χαρακτηριστικα της η φωνη του
+φωνω με το πρωτο σκελος της απαντησης αλλα οχι με το δευτερο.....η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι υπαρχουν τραγουδιστες που μετα απο τοσο χρονια καριερας δεν εχουν χασει την φωνη τους και αυτο ειναι το κατι το καταπληκτικο.......π.χ ο klaus meine των scorpions που περασε ενα μεγαλο γολγοθα με την φωνη του εξακολουθει να τραγουδαει σαν πρωτα......και κατι ακομα περσυ ειχα παει να δω τους scorpions και ενθουσιαστηκα τοσο  με την φωνη του meine αλλα και του joe cocker που αν δεν κανω λαθος ειναι φετος 64;;;;;;;;;;;;καπου εκει το ιδιο και ο meine αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο ποιο μικρος απο τον joe cocker........... ;)

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Aναφερομαι σε τραγουδιστες που τραγουδουσαν σε πιο ψηλες νοτες οπως πχ. ο Gillan. Ωραια η χροια της φωνης του και σημερα αλλα δεν λεει ενα child in time η ενα highway star οπως τα ελεγε.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Σε γενικές γραμμές ,ισχύει ότι ισχύει και για οποιονδήποτε άλλο εργαζόμενο.Η παραγωγική ηλικία μπορεί να φτάσει μέχρι τα 70 το πολύ.Αυτό που κάνει τη διαφορά όμως είναι για ποιά είδη μουσικής μιλάμε.Στο ροκ για το οποίο μάλλον μιλάμε περισσότερο,τα χρόνια "βαραίνουν" λίγο περισσότερο,γιατί μιλάμε για ένα είδος που το 50 μπορεί και 60% της ουσίας του είναι οι ζωντανές εμφανίσεις.Οι παλιοί μας φίλοι λοιπόν στη πλειοψηφία τους ,δεν μπορούν πια να είναι αυτοί που ήταν, άντε και μέχρι τα 35-40 τους και αναπόφευκτα γίνονται οι συγκρίσεις με τα παλια που συνήθως είναι εις βάρος του τώρα.Η ροκ,η ποπ,το χιπ χοπ ,όσα τελικά είδη μουσικής ,έχουνε και το στοιχείο της κίνησης και της "εκρηκτικής" σκηνικής παρουσίας,είναι πολύ δύσκολο να υπηρετούντε από ανθρώπους άνω των 50.Σε άλλα όμως είδη που πρώτο ρόλο έχει η μουσική εκεί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορεί ένας καλλιτέχνης ,να είναι καλλιτέχνης μέχρι να κλείσει τα "μάτια του",είτε εκείνα της έμπνευσης,είτε και τα φυσικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/08, 20:57 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Aναφερομαι σε τραγουδιστες που τραγουδουσαν σε πιο ψηλες νοτες οπως πχ. ο Gillan. Ωραια η χροια της φωνης του και σημερα αλλα δεν λεει ενα child in time η ενα highway star οπως τα ελεγε.

Μοναδική ίσως εξαίρεση ο Bruce Dickinson, που σήμερα στα live είναι πολύ καλύτερος από την "χρυσή" εποχή των Maiden.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος UNPLAGGED

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Φιλαράκια,
Ζητήσατε να σας στείλω το άρθρο από το MSN που έγραφε για τους Ροκ Μουσικούς που θα πρέπει να πάνε σπίτια τους. Έψαξα ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, δεν μπορώ να το βρώ. Θα ξαναπροσπαθήσω.

Πάντως ήτανε προχτεσινό 22/7/08,
φάτσα-κάρτα στο ΜSN,
και είχε φωτο των ROLLING STONES και του ELTON JOHN.

Και είχε τίτλο κάτι σαν "Rock Legends: Too old to sing???"
Και ανέφερε τα προβλήματα υγείας με SEX'N DRUGS 'N DRINKING !

Θα το ΨΑΞΩ κ θα σας το στείλω! Υπόσχομαι !!!
χχχ
All seasons are beautiful for the person who carries happiness within.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
εχεις οσο χρονο θες........εμεις εδω ειμαστε θα περιμενουμε........... ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όριο ηλικίας για τους μουσικούς και γενικά τους καλλιτέχνες δεν υπάρχει αρκεί να έχουν έμπνευση, όρεξη για δημιουργία και να προσφέρουν αξιοπρεπές έργο.

Αποσυνδεδεμένος THEMIS KITHARA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Στούς μουσικούς δεν υπάρχει οριο ηλικίας αν το κάνουνε απο μεράκι :P αν είσαι μεγάλος και θέλεις να δουλέψεις σε μαγαζί και να εχεις το μεράκι δεν μπορείς γιατι απλά δεν σε θέλουν.


Σκοτώνουν τα αλογα οταν γεράσουν.... :-[

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
ένα τεράστιο παράδειγμα θα σας δώσω...
ΔΕΝ έχει όριο ηλικίας η μουσική!
Ήμουν παρών στο Fuzz.
ένας Uli Jon Roth να παίζει 3 ώρες ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ!
τα δικά μου πόδια υπέφεραν μετά την πρώτη 1,5 ώρα και είμαι 25 τη στιγμή που αυτός με τα διπλά μου χρόνια και βάλε τραγούδαγε,ζωγράφιζε με την κιθάρα και πραγματικά το γούσταρε τρελά!
Ο λόγος που αυτός ο άνθρωπος είναι αγέραστος είναι επειδή η μουσική σου χαρίζει ζωή,ενέργεια και απίστευτη δύναμη!!!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Οριο ηλικίας για τους μουσικούς lol,Εάν ακόμα μπορούν να παίζουν καλά και γουστάρουν να το κάνουν γτ να σταματήσουν και υπάρχουν μουσικοί όπως Maiden,Motorheead,Scorpions που μπορεί να έχουν σαπίσει αλλά παίζουν καλύτερα από τα πρώτα χρόνια τους

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Δυστυχώς το πρόβλημα που (σχεδόν) όλοι οι μεγάλοι και γνωστοί μουσικοί παγκοσμίως αντιμετωπίζουν είναι... ο "αυτοκαταστροφισμός" τους !! Δεν ξέρω αν τελικά η έννοια του "Sex, Drugs & RnR", έχει να κάνει με τις "αντοχές" που σου προσφέρουν όλα αυτά (ναρκωτικά, ποτά κτλ κτλ), ή με ένα ατελείωτο γλέντι. Το θέμα όμως είναι πως είτε στην προσωπική τους ζωή είναι όλα χάλια και άθλια ή αισθάνονται πως δεν έχουν κάτι ακόμα να κατακτήσουν. Και στις δύο περιπτώεις λάθος και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Πιο σχετικά με το θέμα, υπάρχουν περιπτώσεις καλλιτεχνών που άντεξαν στον χρόνο περισσότερο από το προβλεπόμενο και μάλιστα πάρα πολύ καλά και περιπτώσεις καλλιτεχνών που καλύτερο θα ήταν να είχαν αποσυρθεί εδώ και χρόνια. Σίγουρα η θέση τους δεν είναι σε κάποιο ίδρυμα (όπως και κανενός ανθρώπου φυσικά), αλλά αν η στάση τους απένταντι στη ζωή επιβάλλει αυτήν την κατάληξη είναι...επιλογή τους. Ας μην ξεχνάμε πως όσο σπουδαίος κι αν είναι κάποιος, δεν παύει να είναι άνθρωπος με τις αδυναμίες του, τα λάθη του και τις...αμαρτίες του. Λιγότερο θα με πειράξει να δω τον Μικ Τζάγκερ σε ίδρυμα, από έναν παππούλη που βρίσκεται ήδη ξεχασμένος εκεί. Ο ένας ήταν rock star, κι ο άλλος .... ξυλουργός, για παράδειγμα. Κι οι δύο άνθρωποι όμως... Εξάλλου, όλα εκείνα τα "μυθικά" ονόματα του rock την γλέντησαν με το παραπάνω τη ζωούλα τους, ενώ άλλοι (βλ. τα 3 "J" ) έφυγαν νωρίς... ;)

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνω με το μηνυμα κατα των ναρκωτικων απο bluesme,αν και τωρα εχουν εισχωρησει παντου.Στο θεμα μας εγω πιστευω,οτι ο μουσικος οταν εχει κατι απο μεσα του να βγαλει αυτο θα το κανει οπουδηποτε και οποτεδηποτε ειτε παιζει σε συναυλιες και σε πολυ κοσμο, ειτε παιζει στο σπιτι του για την παρεα.Οταν ακους κατι που σου αρεσει δεν κοιτας την ηλικια αυτου που παιζει.ΤΕΛΟΣ.. ;D
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να τους φανταστώ σε κάποιο γηροκομείο στα αζήτητα, έστω κι αν τους φροντίζουν οι πιο ... πικάντικες Νοσοκόμες!

Προσωπικά, πάντως, αν βρεθεί κάποια πικάντικη νοσοκόμα, δέχομαι να παρατήσω την τεράστια καριέρα μου στη μουσική.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Παιδια, ειπατε τοσα πολλα παραπανω, που με καλυψατε πληρως κ δεν θα πω κατι αλλο εκτος του οτι συμφωνω με τους προλαλησαντες...μονο που εγω δεν θα παραταγα τη ροκ καριερα μου (αν ειχα :P) για καμια πικαντικη νοσοκομα, ουτε νοσοκομο! ;D ;D :P

Απο την αλλη το να φανταζομαι τον Μικ Τζαγκερ σε γηροκομειο να κυνηγαει νοσοκομες, εχει κ την πλακα του... ;D

Προς αποφυγη παρεξηγησεων: ανηκει στους αγαπημενους μου καλλιτεχνες, αλλα κ παλι δεν μπορω να μην ψιλοδιασκεδασω με την ιδεα... ;D
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος eddie13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οταν τα ίδια τα τραγούδια που ερμήνευσαν εχουν γίνει αιώνια
ειναι δυνατόν να υπάρχει όριο ηλικίας για τους μουσικούς που τα ερμήνευσαν/έπαιξαν.Οι ζωντανοί θρύλοι της μουσικής δεν έχουν ηλικία!Εδω ακούμε και παθιαζόμαστε με αυτούς που είναι εις τόπον χλωερόν!!!!!   0:)  ....εεεε αν μιλάμε για ροκ/ μεταλ καλύτερα έτσι >:D >:D
Άλλο αν είναι κουρασμένοι κ' πιστεύουν πως δεν μπορούν να δώσουν τίποτα άλλο.
Run to the  Hills , Run for your lives!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/02, 14:44
από Χρήστοςς
0 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/03, 08:27
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
4854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/05, 08:33
από Πρωτάρης
0 Απαντήσεις
2047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 15:05
από Southernrock.gr
23 Απαντήσεις
8943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 21:47
από mace
12 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 15:47
από Fteo
3 Απαντήσεις
22245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 16:40
από mariaaaaa
2 Απαντήσεις
31027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 21:49
από peven87
6 Απαντήσεις
3166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/14, 21:45
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
27977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:52
από xristodoylos