Αποστολέας Θέμα: ειναι λογικο να ακουγεται θορυβος απο μια κιθαρα?  (Αναγνώστηκε 14176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvacon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Πάντα η λεπτομέρεια,κάνει τη διαφορά...
    • Προφίλ
δεν ξερω αν αυτο ειναι normal,αλλα ακουω ενα εντονο θορυβο που προερχεται απο την κιθαρα μου και οχι απτον ενισχυτη.υπαρχει καποιο προβλημα στους μαγνητες??Μολις την αγορασα(ibanez sa260) και φοβαμαι μηπως ειναι ελλατωμα..Ποια  η αποψη σας?
Τώρα ή αμέσως?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Πάρε τη κιθάρα σου, ή αν είναι εύκολο όλο το σύστημα (Καλώδια,ενισχυτές...)και πήγαινε εκεί που τα αγόρασες.Πιστεύω θα είναι σε θέση να σε κατατοπίσουν.Το πρώτο που θα σου πρότεινα πάντως ,εφόσον είναι καινούργια, είναι να ελέγξεις το καλώδιο, μήπως φταίει αυτό.Απο κεί και πέρα κοιτάς μην έχεις καμιά παραμόρφωση, ή κακορθθμισμένη κιθάρα.Θα ήταν καλό να αναφέρεις τί είδους ήχο βγάζει. Και καλό θα ήταν επίσης, αφού στη κοιτάξουν στο μαγαζί, να τη πάς για service.Ελπίζω να μην έχει λήξει η εγγύηση.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
ti enneoeis me entono thorubo ?? trizei kati kapou ?? akougetai o thorubos otan anoigeis ton enisxuth, kai molis aposundeies thn kithara exafanizetai ?? tsekares ta kalodia ?? apo pou erxetai o thorubos ?? an einai apo thn kithara, paixe thn "xerh", kai prospathhse na entopiseis apo pou erxetai , apo to kabalari , apo ton manika apo allou ??
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος priestjim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • El Duende Flamenco
    • Προφίλ
    • priestjim's blog
Επίσης θόρυβο ακούς αν η κιθάρα σου έχει μονούς μαγνήτες μέτριας ποιότητας και είναι επιλεγμένοι. Δοκίμασε να αλλάξεις τον μαγνητοεπιλογέα σε μόνο διπλό μαγνήτη και δες αν βοηθάει. Θόρυβος ακόμα μπορεί να προέρθει από τις γύρω ηλεκτρονικές συσκευές. Προσπάθησε να μετακινήσεις τον ενισχυτή σε ένα δωμάτιο που δεν έχει πολλές ηλεκτρονικές συσκευές κοντά (π.χ. κουζίνα ή σαλόνι) και δοκίμασε και εκεί. Αν επιμένει μάλλον υπάρχει κάποιο εγγενές πρόβλημα όπως ανέφεραν και πριν τα παιδιά.
Αδύνατο είναι αυτό που δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Ε.Ν.ΑΚ - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
na shmeiosw akoma pws sthn blade rh-4 se orismenes theseis akougetai ena bzzzzzzzzz...to opoio einai apoluta fusiologiko, epeidh prokeitai gia single coils.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Τέτοια κόλπα τα κάνουν συνήθως οι single coils και ειδικά όταν βρίσκονται κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ψυγείο, οθόνη PC κτλ).
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Αν εννοείς θόρυβο το feedback (σφύριγμα) της κιθάρας τότε μάλλον είναι πολύ δυνατοί οι μαγνήτες σου ή κάθεσαι πολύ κοντά στον ενισχυτή σου με την έντασή του μεγάλη. Συνήθως θόρυβο παρουσιάζουν οι single coil μαγνήτες (οχι απαραίτητα feedback αλλά και 'φύσημα') και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πεταλάκι Noise Gate του οποίου η δουλειά είναι να φιλτράρει το θόρυβο και να τον ελαχιστοποιεί και χρησιμοποιείται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά καλύτερα ψάξε καλύτερα το θέμα να δεις απο που προκαλείται στα σίγουρα ο θόρυβος.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   παιζουν μεγαλο ρολο οι παρεμβολες οπως ειπε και ο vangelis μπορεις να δοκιμασεις και σε μια αλλη πριζα πριν παρεις τους δρομους για τα μαγαζια! Πχ οταν αγορασα το wammy τη πρωτη μερα κιολας δεν επαιζε καθολου, μονο θορυβος ακουγοταν και κοντεψα να τρελλαθω, καθοτι ειμαι και γνωστος γκαντεμης, ο,τι αγοραζω βγαινει σκαρτο απο την πρωτη μερα! Αλλαξα θεση στο πολυπριζο και ολα εφτιαξαν!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

stavros75

  • Επισκέπτης
Τέτοια κόλπα τα κάνουν συνήθως οι single coils και ειδικά όταν βρίσκονται κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ψυγείο, οθόνη PC κτλ).
Κάπου διάβασα οτι αυτο που παραγει  ο single coil οταν ερχεται σε 'επαφη' με τετοιου ειδους συσκευες ειναι ραδιενεργεια. Και αυτο συμβαινει σε οθονες CRT, οχι  TFT. Προσωπικα οταν ειναι να παιξω κιθαρα με single coil κιθαρα κλεινω την οθονη μου και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    ....χμ! οχι ρε μη λες τετοια! για να γινει αυτο πρεπει να παιζεις στο Κοσλοντουι! ::) ??? :o ;D :D :P :-X :) :) :)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν διάβασα τι σου έχουν απαντήσει άλλοι, ουτε την κιθάρα σου γνωρίζω(δεν ξέρω τα μοντέλα της ibanez!!!)αλλά αν την έχεις πάρει κάτω απο 600Ε τότε κοίτα να αλλάξεις (ποτενσιόμετρα,καλώδια) με κάποια από κορυφαίο μοντέλο εταιρίας.αν δε, έχεις εγγύηση την πας στο κατάστημα να την ελέγξουν αυτοί στα πλαίσια της εγγυησης.πρώτα απ' όλα ομως μην κάθεσαι κοντα στον ενισχυτή και δεύτερον να χρησιμοποιείς καλά καλώδια.
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα.Πολυς θορυβος και μαλιστα οταν αλλαζω θεση στο δωματιο αλλαζει και μπορει και να σταματησει τελειως.Αν κουνηθω ομως 1εκ. αμεσως επανερχεται.Αυτο συμβαινει μονο με παραμορφωσεις και οχι σε clean ηχο.Ενα ακομα που παρατηρησα ειναι οτι αν την ακουμπησω καπου που δεν ακουγεται και σταματησει ο θορυβος,αν σπρωξω ελαφρως τα καλωδια που κειτονται στο πατωμα ξαναρχιζει τρελος θορυβος.Λετε να φταινε τα καλωδια μου που ειναι φτηνιαρικα; Εχω διαβασει πολλα για το θεμα που αφορουν τη γειωση του σπιτιου,τους μαγνητες,το πεταλακι,κλπ κλπ αλλα αντε να βρεις ποιο απο ολα φταιει.Δυστυχως ο θορυβος ειναι μονιμος και ειναι ελαχιστες οι στιγμες που δεν ακουγεται.Οταν παιζω τον κοβει η ενταση του ενισχυτη(και προφανως το σημα απο τους μαγνητες που ρεει προς τον ενισχυτη).
Εχει κανεις καμμια φρεσκια ιδεα;
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενα ακομα που παρατηρησα ειναι οτι αν την ακουμπησω καπου που δεν ακουγεται και σταματησει ο θορυβος,αν σπρωξω ελαφρως τα καλωδια που κειτονται στο πατωμα ξαναρχιζει τρελος θορυβος.Λετε να φταινε τα καλωδια μου που ειναι φτηνιαρικα;
Έτσι όπως το λες μου θυμίζεις το πρόβλημα που είχα πριν αλλάξω καλώδια... Συγκεκριμένα ένα καλώδιο δεν έκανε καλή επαφή με αποτέλεσμα όταν το κουνούσα, μια είχα θόρυβο, μια όχι... Η διαφορά είναι ότι ο θόρυβος ήταν επιθυμητός σε αυτήν την περίπτωση, δλδ όταν είχα θόρυβο η κιθάρα ακουγόταν σωστά όταν έπαιζα (έτσι κι αλλιώς όταν παίζεις δεν ακούγεται θόρυβος)!! Όταν όμως δεν έβγαζε θόρυβο, ο ήχος ακουγόταν πολύ άδειος, σαν κάποιος να είχε αφαιρέσει τις μισές συχνότητες!!! Φυσικά, αυτό συνέβη μόνο σε μένα οπότε μην πετάξετε τα noise gate σας!! ;D

Όπως και να χει, τσέκαρε αν έχεις κάποια (αρνητική) διαφορά στον ήχο όταν δεν ακούς θόρυβο... 

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
H κιθαρα ειναι 11 ετων και θυμαμαι οτι ο θορυβος δεν υπηρχε πριν μερικα χρονια.Υπαρχει περιπτωση να εχουν χαλασει καποια απο τα ηλεκτρονικα μερη; Πχ αν καει ο πυκνωτης τι μπορει να συμβει;

Διαβασα σε ξενα φορουμ οτι οσοι εχουν τετοιο προβλημα αγοραζουν ειδικη μονωτικη ταινια με χαλκο ,η οποια ασφαλιζει τα ηλεκτρονικα μερη απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.Τη βαζεις μεσα απο τα καπακια που βρισκονται τα ηλεκτρονικα.Καποιος εβαλε αλουμινοχαρτο κουζινας (αν και μου φαινεται λαθος ,θα το δοκιμασω).

http://www.guitarcenter.com/DiMarzio-Copper-Shielding-Tape-364741-i1130577.gc?Mode=5
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/08, 03:43 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
966 Απαντήσεις
264484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 14:15
από The common cunning linguist
9 Απαντήσεις
4638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 00:35
από Crossroad
4 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 09:15
από Giorgos K.
9 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 14:31
από MrPumpkin
2 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 18:30
από tasos__
6 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 10:24
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/12, 22:27
από profsokin
16 Απαντήσεις
7725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/18, 21:51
από saved
11 Απαντήσεις
5044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/20, 16:46
από panixgr